TOP fier aan kop Leiden na rust los Problemen voor Zaal Saturnus maakt goede start in zaal Overwinning op Werkendam Leiderdorp simpel langs Grasshoppers Na fraai duel met HKC Leidenaars in Oranje Alkemade wint de hoofdprijs Strandracé voor Combee MAANDAG 21 OKTOBER 1985 SPORT PAGINA 19 WERKENDAM - Na rust, zo luidt een oer-oud cliché uit de sportwereld, werden de bordjes verhangen. Je hoort het niet veel meer vandaag aan de dag, maar zaterdag ontdeed iemand het toch van zyn laag stof en poetste het in het geval van het basket balduel tussen Werkendam en BS Leiden weer op tot het glom als een spiegel. En het moet ge zegd worden, het paste nog niet eens zo slecht. Wat zo'n korte pauze teweeg kan brengen. Bij het basketbal op eredivisie niveau verblijven de teams na de eerste helft door de bank geno men nooit langer dan een minuut of drie, vier in de omkleedruim- te. Thee wordt niet geschonken, zoals bij veel andere teamspor ten, een coach heeft gedurende de speeltijd vier time-outs tot z'n beschikking, mag daarnaast ook nog eens wisselen wanneer hij dat wil, dus zo gek veel valt er tussentijds niet te melden. Zater dag vormde evenwel de uitzon dering op die regel. Leiden- coach Ruud Harrewijn greep dit maal de korte onderbreking aan als ware het een geschenk uit de hemel. En achteraf was er niks op tegen om dat ook zo te zien. Daarop onmiddellijk attent ge maakt door scout Ge van der Weijden kon Harrewijn zijn in de eerste helft onstellend slecht spelende team, dat waarlijk geen goed kon doen, namelijk met klinkklare en voor iedereen dui delijke cijfers om de.oren slaan. Niet dat hij anders met zijn mond vol tanden staat, maar het scoutingsrapport sprak ditmaal Werkendam BS Leiden 73-77 (40-32) Scores LEIDEN - Kragtwijk 24 (5). Hagens 17 (69<7e, 8 assists). Van Helfteren 15(13). HeU- deman 9 (6), Van Egmond 8 (6), Emanuels 4, Kales 0. Schotpercentage 53, rebounds 36. balverlies 14. WERKENDAM - Polk 22. Camero 16. Govers 9, Van de Lagemaat 6. Van de Pijl 5, De Jager 4. Schotpercentage 46, rebounds 30. balverlies 9. Arbiters: Van Renen/Van de Berg. Vijf fou ten: Van de Lagemaat. Toeschouwers: 300. geheel en al voor zich en het het nam op die manier bovendien nog weinig tijd in beslag ook. Twee aanvallende rebounds te genover negen van de tegenpar tij, meldde het bijvoorbeeld. Tien keer balverlies tegenover slechts twee veroveringen, ging het voort. Tweeentwintig scho ten genomen tegen zesendertig door Werkendam. Dat aanvoer der Emill Hagens, de schutter pur sang, er daarvan slechts 'één achter zijn naam had staan kon hij zich persoonlijk aantrekken. Al met al niet zó vreemd dus, die 40-32 nadelige score tegen een ploeg waar eigenlijk van gewon nen moest worden. Er hoefde verder weinig woor den aan vuil gemaakt te worden. De beuk erin, vooral in de re bound, luidde de opdracht. En het moet gezegd worden, zelden gaf de ploeg zo spontaan ant woord als zaterdagavond in de Werkendamse kopie van de Vijf Meihal. Binnen vijf minuten haalde Leiden vier keer zoveel afhalers naar beneden als in twintig minuten daarvoor, schoot Hagens vijf maal achter een koelbloedig raak en kreeg het nu opeens keihard verdedi gende team zomaar vijf keer de bal overhandigd van de verbou wereerde tegenstander. Bij 50-52 zat Werkendam, dat na coach Tuinstra vorige week ook de Amerikaan Shannon wegzond, plots op zijn beurt tot de nek in het moeras. Op dat moment, halverwege de tweede helft, haalde Harrewijn starter Daan van Egmond terug om de jeugdige Leidenaar wat rust te gunnen. Maar inplaats van de goed draaiende John Emanuels het veld in te sturen koos hij opnieuw voor de voor rust tevergeefs naar zijn zelfver trouwen zoekende Sander Kales. Die miste prompt een lay-up, gaf balbezit op en moest briesend van woede zijn plaats op de bank weer innemen. Maar het leed was reeds geschied. Want mede door een driepun ter van Govers kon Werkendam zodoende toch nog aanhaken en bij 66-66 (na 56-64) leken de her stelwerkzaamheden van na rust voor niets te zijn uitgevoerd. Maar dat werd Toon van Helfte ren toch te gortig. Hoewel gehin derd door een onwillig spiertje voegde hij in de spannende slot fase twee uitermate cruciale re bounds aan het niet geringe to taal van elf toe, daarbij geassis teerd door Van Egmond die ho ger reikte dan vier belagers. Bij 70-75 met nog ruim anderhalve minuut te spelen was het nog een slechts een kwestie van goed op letten. Bij 73-77 kon Harrewijn vervolgens zijn scout de hand schudden. AD VAN KAAM KATWIJK - Grasshoppers heeft na de fikse nederlaag tegen streekgenoot Leiderdorp (67-98) nu alle hoop op handhaving in de rayon eersteklasse gericht op de wedstrijdenreeks tegen het even eens nog puntloze Voorne. Die ploeg uit Brielle verloor zater dagavond van het weinig impo nerende Trotters/Leiden 2 (70- 76). BVO Alphen verspeelde in de slotminuten van het matige treffen met Lokomotief een rian te 73-59 voorsprong, maar de Al pheuse lijstaanvoerder wist zijn ongeslagen positie nog net te handhaven: 77-76. Nederlagen waren er voor Blitz en de vrou wen van MSV, winst voor Lisse en Grasshoppers. "Het is een treurige week ge weest, maar we moeten ons er overheen zetten", de Katwijkse oefenmeester Ed Zaal keek za terdagmiddag halverwege de wedstrijd tegen Leiderdorp bij zonder bedrukt. In acht jaar aan het roer by Grasshoppers heeft de voormalige bondscoach van Suriname nog niet zoveel tegen slagen gehad. Ed Zaal kwam in 1977 naar Nederland, na een glansrijke basketbalcarrière op het Amerikaanse continent. "Ik heb 25 jaar in de eredivisie ge speeld in Suriname, daarna ben ik 13 jaar coach geweest van de nationale ploeg. Via Puerto Rico en het Amerikaanse Boston ben ik uiteindelijk in Nederland te rechtgekomen, eerst in Leiden bij VAK Stars en daarna in Kat wijk". aldus de beminnelijke Zaal. 'De bloeitijd is hier in Katwijk een beetje voorby. De belang stelling loopt terug. Ik heb te ma ken met een andere mentaliteit, waarin voor sport maar weinig plaats is. Werken gaat in Katwijk voor, al op jonge leeftijd. Trainen en spelen vormen dan vaak een probleem. Bij wedstrijden moet ik maar afwachten of ik mijn he le ploeg byelkaar zal hebben", legt Zaal uit. In de afgelopen acht jaar heeft de in Zoetermeer woonachtige coach een imposan te erelijst opgebouwd, die vorig seizoen een voorlopige bekro ning kreeg in de promotie van de mannenploeg naar de rayon eer steklasse en van de vrouwen naar de eerste divisie. "Als je kykt naar de omstan digheden waaronder we hier moeten spelen en trainen is het eigenlijk een wonder dat we zover gekomen zijn", geeft Zaal na afloop van het desastreus ver lopen treffen met Leiderdorp als mogelijke oorzaak voor de vrij troosteloze positie van zijn man- nenteam. De speelzaal is eigen lijk te klein voor basketbalwed- stryden en Zaal heeft bij de trai ningen in de Boorsmazaal (De sporthal is te duur voor Gras shoppers) slechts de beschik king over een halve zaal. "Een echte press of een aanval over het hele veld kunnen we hier nooit oefenen. Die spelen we dan ook niet, maar dat brengt ons wel in het nadeel ten opzichte van onze tegenstanders", aldus Zaal. Het overlijden van Dries Gey- teman vorige week, waarvoor beide teams zaterdag stilte in acht namen, heeft de selektie van Zaal nog verder uitgedund. Van zijn kampioensteam zijn nu zes spelers weg. "Het zal heel moei lijk worden om ons te handha ven", beseft ook Ed Zaal. Leider dorp had alleen in de openingsfa se even problemen met de door Rudolf Oudshoorn goed geleide Katwykers (20-20), maar voor rust was de strijd al beslist: 22-42. Na de hervatting kon Hans van Rooyen rustig doorwisselen, zonder dat Grasshoppers een antwoord kon vinden op het snelle Leiderdorpse spel. Marcel (21) en Erik Huybens (15) heer sten onder de borden, en alleen Elgin Zaal (15) kon daar wat te genover stellen: 67-98. Enkele uren later had Ed Zaal met zijn vrouwenploeg meer suc ces. In Amstelveen wordt Blues vooral door een voortreffelijk spelende Petra van de Oever (29) weggespeeld: 61-84 (28-45). Lisse boekte de tweede zege ten koste van het nog puntloze Sporty: 62-73. De debutante in de promotiedivisie liep vooral na rust (24-32) uit naar een riante voorsprong (33-58). die niet meer in gevaar kwam. Marion feima was met 19 punten topscoorster. MSV verging het minder goed. Een helft lang hadden de Noord- wijksen, vooral dankzij Ria Brö- ring, uitzicht op een goed resul taat tegen Green Eagles (30-31), maar een falend schot tegen de Maassluisse zone-verdediging maakte MSV na de hervatting kansloos: 46-62. Blitz deed zichzelf voor de der de achtereenvolgende week zelf de das om. De ploeg mist pit en overtuiging en is daardoor een gewillig slachtoffer van een te genstander die steeds net iets harder loopt. De Voorschotena ren gingen zaterdag pas lopen toen Amsterdam na een 78-54 bij 96-80 en nog 5 minuten te spelen met vier man verder moest. Blitz kwam echter tijd tekort om de inhaalrace met succes te bekro nen: 102-100 (rust 56-40). De mannen van MSV werden pas later wakker in de uitbeurt bij het immer lastige OSG, dat halverwege de wedstrijd met 36- 27 aan de leiding ging. Pas toen MSV het schieten op de houten Utrechtse borden beter onder de knie kreeg, was OSG snel inge haald en verslagen: 67-85. Trotters kwam tegen Voorne niet best voor de dag. Het schot- percentage was goed te noemen (60%), maar het balverlies (29) nam verontrustende vormen aan. Voorne wist de presentjes niet op hun juiste waarde te schatten en gaf op zijn beurt de wedstrijd cadeau: 70-76 (35-38). Monkhorst (15) was Leids top scorer. HANS JACOBS LEIDEN/SASSENHEIM - Halverwege de veldkorfbal- competitie zijn de kansen dat de Leidse regio in het voor jaar één of twee overgangsklassers kan verwelkomen, niet langer denkbeeldig. TOP klopte ook HKC(He) en gaat met slechts één verliespunt fier aan de leiding in de promo tieklasse C, terwijl ook Pernix en Fides Pacta beide won nen en nu al vijf punten op de naaste concurrentie voor liggen. Titelaspiraties zijn er ook bij districtsclubs De Da naïden en Fiks. De topper TOP-HKC kreeg een waardig slotscène. Flitsend nam Anne van der Zaag afstand van zijn tegenstander om stylvol 11-9 te scoren, zijn vierde treffer. Doek voor de wervelende vertoning met alles wat korfbal aantrekkelijk maakt. Teleurstelling by de Hengelose coach Miijam Gerritsen, die haar fel tot 9-9 terugvechtende ploeg na de gelijkmaker in de fout zag gaan. "Het ging te gejaagd en er werd in de aanval te veel geknald", merkte ze teleurgesteld op. "Erwin Lende- rink had in dat (eerste) aanvalsvak al wel driemaal gescoord". Eenmaal weer met HKC op gelij ke hoogte had TOP geen enkel risi co genomen. Met de ingevallen Frank Nijenhuis voor de korf speelden de Sassenheimers wel op de winst. "Het is bij ons niet alleen de bedoeling de bal vast te houden, maar ook om te scoren", verklaar de coach Hans Oele de spelvertra- gende taktiek. Anne van der Zaag scoorde al snel 10-9, maar doordat lange worpen over het vak veelal slechts Onnodig balverlies oplever den bleef de spanning- In de slotfase van de eerste helft zag TOP wel kans om afstand te nemen van HKC. Had de Twentse ploeg door veel pressie aanvanke lijk een licht overwicht (2-3 en 3-4), door het uitbuiten van lengtevoor deel in de tweede opstelling, Bar bara Romsom scoorde tweemaal, kwam TOP op 6-4. Gert Jan Natzijl zorgde voor 7-3 ruststand, een mar ge die na de hervatting geleidelijk zou verminderen. De resterende goals werden ge scoord door Hanneke- en Karin Westerbeek, Monique Wiegerink en Gerco Langelaan. Opgelucht "Zo'n wedstrijd kost zeker jaren van je leven", reageerde Pernix- coach Jasper Engel de spanning af. Het duel tegen Deto zal gezien haar minimale score na rust (5-6) aller minst als hoogtepunt kunnen wor den bijgeschreven, de spanning echter vergoedde veel. In de eerste helft had Pernix een licht over wicht, door goals van Carla van Evert en Daan Vreeken resulte rend in een twee-puntsmarge na 1- Alle kansen om na rust beslis send weg te lopen van de Einho- vense tegenstander bleven onbe nut. Geerten Breedveld zorgde al wel snel voor 5-7, maar het eerste aanvalsvak liet het daarna, on danks een zwaar veldoverwicht, volledig afweten. Wat resteerde was onvervalst werkkorfbal. Routinier Henk Snel brak voor Deto de score weer open, zorgde na een kwartier voor 6-7 en tien minu ten voor tijd viel ook de gelijkma ker. Rob Redel, debuterend als vervanger voor de geblesseerde Hortensius, wierp zich echter di- rekt na de uitworp op als match winner. Na in de doorbraak foutief te zijn afgestopt, scoorde hij vanaf de stip de winnende goal: 7-8. Tevoren had hij ook de Einho- vense mand al gevonden, evenals Erica Hardam (2) en Sandra Bak ker. r de korf is afgesneden zoekt Stella van der Zaag e Schiettent Iets meer dan een kwartier slechts had Fides Pacta nodig om zich definitief van Luto te ontdoen. Bliksemsnel toverden Dick Onder water en Robin Sommeling de ver dediging van de Amsterdammers om in een schiettent en viermaal was het prijs. De zuiverheid verdween uit het Leidse schot, maar het zelfvertrou wen bleef onaangetast. Zelfverze kerd werd het door coach Frank Berendes gedikteerde behoudende patronen afgewerkt, zekerheid kie zen boven onvoorspelbare acties. De Luto-dames wisten door fel voorverdedigen wel het gevaar voor de eigen korf te bezweren, aanvallend stelde het bij de voor malig landskampioen allemaal bit ter weinig voor. Twee goals in de eerste rondgang en drie na rust (6- 2). Het heilig vuur bij Luto, dat kort voor rust een dame ernstig gebles seerd per ambulance naar het zie kenhuis zag verdwijnen, doofde snel," waardoor men zich aan Leid se zijde kon beperken tot het vast houden van de marge. Een taak, die door de goals van Robin Som meling (3), Dick Onderwater (3), Henk van der Waals (2) en Nico Pi- kaar, de ploeg uiterst licht viel. Achterhaald Angstig snel smolt in de tweede helft van het treffen met Achilles de voorsprong van De Danaïden weg. De ploeg van coach Hans van Huis, waarin Annemarie van Dyk (Achillespees-problemen) en Cees Christiaanse (schorsing) ontbra ken, verspeelde veelvuldig de bal en liet zelfs een strafworp onbenut. De Hagenaars konden derhalve vanuit vrij hopeloze positie (rust stand 6-2) nog terugkomen tot 7-7. De tweede goal van Leon Brou wers gaf opnieuw lucht en spelbe- vriezend maakte De Danaïden de tijd vol: 8-7. Eric Kromhout scoor de eveneens tweemaal, terwijl ook Renate Scheffer, Madeion Mar tens, Eric Peters en Hennie Devi- lee doelpuntten. Voor coach Henk Roedoe telde het ene puntje, dat tweedeklasser Ons Eiland overhield aan het duel tegen KOAG voor drie. Huib Has- selbach werkte na rust (2-2) een 3-5 achterstand goed, terwijl John Dickhoff s tweede treffer vier mi nuten voor tijd 6-6 betekende. Door haar grotere schotkracht kon Fiks zich het fors uitpakkende Sagitta van het lijf houden. Even dreigden na de rust (3-5) de proble men (5-6), maar met goals van Rei- netta de Mooy, Diederik van Veen en Jeroen Huizing (allen tweemaal) groeide het verschil aan tot 6-10. Gezichten Piet l'Ami kenschetste Veloci- tas-DES als een duel met twee ge zichten. Was het Velocitas dat de eerste helft de toon zette, na rust (6-3) verdween het sprankelende uit het spel en kon DES, ondanks hattricks van Ron Goudsmit en Je roen van Driel, terugkomen tot 10- In een kwartier liep De Algeme ne in het treffen met het laagge plaatste TOV van 3-4 weg naar 3-7 en dat brak het Dordtse verzet. Martin Filippo droeg vier treffers by aan het Leidse succes: 6-10. Troosteloos onderaan in IIC bun gelt Crescendo, dat met 8-6 verloor van De Bermen. Gezien het goede collectieve spel dat de Leidenaren tentoonspreidden, achtte coach Ruud Niesing een gelijkspel even-, wel meer op zijn plaats. Fluks verdedigde bij concurrent Bolnes haar eerste plaats met ver ve. Een falende tweede aanvalsvak kwam de Noordwijkers op een 7-5 achterstand te staan, maar Bram Koppenaal en Marleen Passchier redden het punt: 7-7. BRAM VAN GENT LEIDEN - De handballers van Mercasol/Saturnus zijn er gisteren bij de start van de zaalcompetitie, goed vanaf gekomen. Het team van trainer-coach Roy van Gurp wist in de zenuwslopende slotfase van het derde divisietreffen met Ancora de winst ondanks een man-minder si tuatie toch vast te houden: 19-17. Roy van Gurp zag na afloop dan ook wat witjes rond de neus. Twee minuten voor tijd kreeg Chris Kemper twee strafminuten toebe deeld wegens het te fors aanpak ken van Ancora's cirkelspeler, waardoor het binnenhalen van de wedstrijdpunten wel heel erg pro blematisch werd. Even tevoren nog had Van Gurp de Duitsers Hei- ko Vogler als pinch-hitter ingezet. Het bleek een goede greep want Vogler wist de angstige Ancora- verdediging te omspelen en Satur nus aan de leiding te brengen: 18- 17. Saturnus lukte het echter om zich staande te houden, sterker nog, in de break ging Wim van Leeuwen (3) er vandoor om op het laatste moment door een wanhopi ge Rotterdamse speler te worden afgestopt. Het schot van de voor treffelijk spelende Leidenaar stoot te keihard op de lat, maar de 'inter ventie' was de arbiter niet ontgaan: strafworp. Hans Blansjaar (11 tref fers), die al zeven strafworpen feil loos achter de Rotterdamse goalie had geschoten, miste dit keer wel, maar herstelde zich in de rebound: 19-17. Van de beide Leidse keepers, die elkaar zoals gebruikelijk bij Satur nus weer herhaaldelijk afwissel den, kwam Ad van Fessem giste- 'ren het meest aan bod. Van Fessem was ook beter op dreef dan ploeg maat Rob Otten. Voor Roy van Gurp was het gis teren overigens een goede opening van het zaalseiozen, want ook de vrouwen van Mercasol wonnen. Als debutanten in de afdelings eer ste klasse bleven zijn in Leidschen- dam met 10-7 (rust 5-3) de baas over EHC. Sjuul van Rij was met 4 treffers de beste afmaakster bij Staumus, gevolgd door Maija de Graaf (3) en matchwinnaar Conny van der Werf (2). Voor een stunt zorgden ook de vrouwen van HW'70, in het duel met Oase. De ploeg uit Oud Ade begon goed (3- 1), maar kon geen vervolg vinden tegen de weer geweldig keepende Aimee Visser. Zij stopte een straf worp en zag de kennelijk geimpo- neerde Helma van der Geest twee maal op de kruising schieten. Oase kon ook in de slotfase niet scoren en verloor met 11-10 (5-4). In de tweede divisie verloren de vrouwen van HVS royaal van Westlandia: 6-13 (4-8). Het ontbrak het HVS aan creatitiviteit in de aanval, terwijl er in de verdediging niet goed werd aangesloten, waar door Westlandia legio kansen kreeg. LOOSDRECHT (ANP) - Sjaak Haakman en Guido Alkemade hebben zich dit weekeinde op de Loosdrechtse plassen bewezen als de beste en regelmatigste zeilers van Nederland in de Flying Dutch- man-klasse. Haakman zeilde by Loosdrecht in de slotwedstrijden van dit seizoen naar één eerste, twee tweede en één vierde positie. Dat leverde hem de totaalwinst op en de hoofdprijs in het regelmatig heidsklassement van de sponsor van de KNWV. De wedstrijden in Medemblik/Hellevoetsluis, Hyè- res, Kiel, Medemblik en Uitdam/ Loosdrecht telden mee voor het klassement der constanten. Het Leidse koppel van Paridon/Diepe- rink eindigde als vijfde. SCHEVENINGEN (ANP) - De vol gens organisator De Jong voor het laatst gehouden strandracé in Scheveningen is gewonnen door Leo Combee uit Woudrichem. De jeugdige coureur, de nummer drie van de nationale motocross in de 250cc-klasse, verraste zondagmid dag de vijftigduizend toeschou wers door de Belgische favoriet Eric Geboers in de laatste van drie manches te passeren. Oud-wereldkampioen Geboers had de eerste twee manches met overmacht gewonnen en was in de derde reeks op weg naar een riante zege. In de laatste van de vier ron den kwam de Belg, twee jaar gele den al winnaar in Scheveningen, in In de afdelings eerste klasse ver loren de vrouwen van MMO wat ongelukkig van HEC: 10-11 (3-6). De beslissende treffer viel pas in de slotminuut. Northga verslikte zich in de keepster van ODIS, die haar doel op spectaculiare wijze verdedigde: 5-8 (2-4). By de man nen kende HW geen problemen met het Haagse SOS, dat het in de eerste helft nog redelijk kon bijbe nen (6-7), maar na de rust onderuit ging: 13-18. Wilbert (8) en Marco Schelvis (6) waren de topscorers. De reserves van Hermes stoeiden met HVS (6-16), terwijl Rijnstreek de punten deelde met DSO. In Zoetermeer werd het 14-14. FRANK BONTE aanvaring met enkele achterblij vers. Voordat hij overeind was ge krabbeld, waren al twee concur renten hem voorby. Combee won en kwam daardoor in puntental op gelijke hoogte met Geboers: vijf. Het resultaat van de laatste man che was in die situatie echter door slaggevend. Strandspecialist Kees van der Ven had tot de laatste heat ook nog uitzicht op de winst. In die beslis sende reeks viel hij al na honderd meter met één vastloper uit. Bij de zijspannen ging de overwinning voor het vijfde achtereenvolgende jaar naar Jan Bakens, nu met bak kenist Ton Maessen. De driewieler- terreinmotoren, trikes, bleken in de laatste gemengde manche een stuk sneller dan de andersoortige driewielers. De Amerikaan Sun- dahl won die race met één minuut voorsprong op Bakens. Ook in het klassement was Sundahl de beste rijder. ZEIST - Leidenaars Jan Willem Meijer (Fides Pacta) en Alfred Lambooy (De Algemene) starten in de basisopstelling van het Neder lands juniorenteam, dat zaterdag in Hilversum de traditionele vel- dinterland tegen België speelt. Op het laatste moment is ook Lian Tieleman (Pernix) toege voegd aan de jeugdselectie tot 23- jaar, nadat Fortuna's Aijon van Eijk door een blessure wegviel. Tieleman speelde al verscheidene malen in de juniorenploeg van Oranje.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19