Geduld Cruijff is nu echt op AZC nog Dreun kan bij lang nawerken PSV'Bijna elke kans een goal' Van der Kley en Vink ook bij amateurselectie LEIDSCH DAGBLAD Cupdroom aan flarden FC Groningen volkomen overklast door Eindhovense ploeg Steve Jones komt één 'kapitale' stap tekort Dood paard werpt smet op military Hoofdbestuur van NTTB weggestemd MAANDAG 21 OKTOBER 1985 PAGINA 13 LEIDEN - Frenk van der Kley (Quick Boys) en Klaas Vink (Noordwijk) zijn geselecteerd voor de nieuwe amateurselectie, die woensdagavond een oefenwed strijd speelt tegen het het bestaan de Nederlandse amateurelftal. Vo rige week speelden zij al een duel met dit team en naar aaneleiding van hun prestaties in die wedstrijd ontvingen zij een invitatie om woensdag naar Zeist te komen. Daar zullen zij aantreden tegen ondermeer Floor van Duyn en Marco van der Plas (beiden even eens Quick Boys), die deel uitma ken van het 'oude' team. Het duel wordt gespeeld in het kader van de voorbereiding op een trip naar Chi na, waar de amateurs in januari van het volgend jaar een toernooi zullen afwerken. De formatie die afreist naar China zal niet alleen bestaan uit spelers van de nieuwe selectie. Ook Van Duyn en Marco van der Plas van het huidige team maken een kans gekozen te wor den. 5 OT SOFIA (ANP) - Het waterpolo- team van HZC/De Robben heeft zich in Sofia geplaatst voor de halve finale van de strijd om de Europa Cup voor bekerwinnaars. De Hilversum- se ploeg eindigde in de tweede ronde als tweede achter het sterke Dynamo Boekarest. Van dat team verloor HZC vrijdag met 17-10, daarna volg de het herstel. Zaterdagmiddag won HZC verrassend van CSKA Sofia met 18-5 en giste ren werd het Franse Charenton met 13-8 geklopt, waardoor HZC tweede werd. In de halve finales, met een uit- en een thuiswedstrijd, treft HZC nu Partizan Belgrado of Vasas Boedapest. UTRECHT (GPD) De competitie is nog niet voor een derde afgewerkt en Ajax heeft al meer verliespunten dan in het hele seizoen '71-'72 toen met Johan Cruijff binnen de lijnen de landstitel werd veroverd met slechts vijf minpunten. Met de ongediplomeerde voet balprofessor buiten de kalkstrepen behaalde FC Utrecht in een bijna vol Galgenwaard de eerste overwinning op Ajax in het vijftien-jarig bestaan en boekten de Amsterdammers in de tiende competitiewedstrijd de vierde nederlaag. Voor de technisch directeur aanlei ding maatregelen aan te kondigen. Komende dagen denkt hij'na over het gebrek aan tempo in de acties, het ontbreken van agressiviteit in zijn ploeg en streept hij de mensen die verantwoordelijk zjjn voor de zwakke punten uit de opstelling. Ronald Koeman werd zonder ge- .blesseerd te zijn halverwege de tweede helft vervangen door Edo Ophof, hij weet wat er zwaait. Voor de overige Ajacieden worden het spannende dagen, want met uit zondering van Gerald Vanenburg kon geen enkele speler aanspraak maken op een plaats in de hoofd macht. „Na de nederlaag tegen Feye- noord kon je nog zeggen dat we goed gespeeld hadden, maar de kansen misten", verzuchtte Cruijff, die toegaf dat z'n geduld op is. „Vandaag hebben we geen duel ge wonnen en dat is in voetbal toch een eerste vereiste. Een mindere dag mag, maar als de bal niet loopt zoals je wilt, dan moet je uit een ander vaatje tappen, agressiever zijn. Die omschakeling kunnen we niet maken en dat breekt op. We hebben meer kwaliteit en moge lijkheden dan PSV en Feyenoord, maar die compenseren dat met agressiviteit. Kunnen wij dat niet, 'dan moet je niet meer naar de top kijken". Het verschil in instelling bleek volgens Johan Cruijff bij de gemis te strafschop drie minuten voor het rustsignaal bij een verdiende 1-0- voorsprong voor de thuisclub. Marco van Basten knalde het leer loeihard van paal naar paal en voor een Ajacied de terugspringende bal in het doel kon schieten doken van alle kanten FC-Utrecht-spelers voor het leer. Een instelling die hij in zijn ploeg niet kon ontdekken. Ajax viel door de mand en Cruijff deed niet alles om dat te voorko men. Van zijn tweede wisselmoge lijkheid maakte hij geen gebruik, omdat hij de tekortkomingen van zijn ploeg volledig bloot wilde heb ben. De wissel tussen Ronald Koe man en Edo Ophof. woensdag nog invaller tegen de Belgen nu niet meer dan een reserve bij Ajax, bracht Gerald Vanenburg in een zwervende rol op het middenveld, een positie waarin hij veel beter tot zijn recht kwam. Onder impuls van de kleine Ajacied deed de nauwe lijks nog regerende landskam pioen een allerlaatste poging om de door John van Loen op het bord geschoten score om te buigen. Die mogelijkheid kreeg de ploeg van Harmsen omdat FC Utrecht kort na het begin van de tweede helft verzuimde (Van der Hooft twee maal) de voorsprong uit te breiden en bovendien Stanley Menzo zijn klasse bewees bij een loeier van Gerrit Plomp. Vanenburg bezorgde de moege streden FC Utrecht-defensie een moeilijke slotfase, daarbij dreigde de thuisclub onder de voet te wor den gelopen te worden, zoals enke le weken terug in de Cup-wedstrijd bij Dynamo. Trainer Nol de Ruiter kreeg toen het verwijt van zijn spe lers dat hij te laat een verse kracht inzette, nu konden aanvoerder Ton du Chatinier en de motor van de ploeg Jan Wouters de trainer tijdig overtuigen van de noodzaak een extra verdediger in te zetten. De oefenmeester hoopte op een twee de en derde goal, de spelers kozen voor consolideren van de voor sprong. Van Vanenburg was ook in de eerste helft de meeste dreiging uit gegaan. Hij draaide enkele malen speels om Edwin Godee, de FC Utrecht-speler waarmee hij jaren lang samen in de jeugd van het Utrechtse Elinkwijk voetbalde. Het treffen bood meer uitzonderlij ke confrontaties. Jan Willem van Ede en Marco van Basten, die van af de 11-meterstip tegenover elkaar kwamen, voetbalden in dezelfde vereniging (UW) en het duel dat de meeste aandacht kreeg ging eveneens tussen twee Utrechters, John van Loen en Ronald Spelbos. De voorstopper van het Neder lands elftal had met de jonge Utrecht-spits meer moeite dan woensdagavond met Erwin Van- denbergh. „Van Loen moet het zondag maar bewijzen", zei Spel bos na afloop van de interland die 20 november zonder Marco van Basten en Willem Kieft een vervolg krijgt. De 20-jarige Van Loen be wees kandidaat te zijn voor de Oranje-selectie. Alle duels won hij de eerste helft en hij schreef de eni ge treffer op zijn naam. Meeverde digen bij hoekschoppen en vrije trappen kostte echter kracht, macht die hij in de tweede helft te gen de ervaren Spelbos te kort kwam. De noodzaak om massaal aan te vallen was bij de FC toen niet meer aanwezig. De voorsprong kwam na 26 minuten in de eerste helft, daar voor had Stanley Menzo ten koste van een kaart Frans Adelaar van een doelpunt afgehouden. De mid denvelder was al om de doelman heen en werd neergehaald. Scheidsrechter Blankenstein greep naar zijn borstzak, maar het werd slechts geel. Voor Menzo het derde karton, zodat Ajax in ieder geval met doelman Hans Galjé on der de lat verder moet. Maakt Cruijff zijn dreigementen waar dan is het niet de enige verandering. John van Loen wordt na zijn winnende treffer geknuffeld door zijn teamgenoten Herman Verrips en Peter v.d. Waard. (foto ANP) VEENENDAAL - Diep ontgoo cheld keerden de spelers van AZC terug in de harde realiteit. Waar de banken in het Valleibad vrijdag nog bijkans bezweken onder het vreugdegehuil over de zege op Po- sillipo, daar bleef gisteren geen spaander heel van de Alphense droom over het bereiken van de laatste vier van de Europa Cup voor landskampioen. Evenals in het water zwalkten de Alphense waterpoloërs eenmaal op het droge versuft rond na de door BVSC Boedapest gelezen les. Met 3-10 werden de illusies van AZC aan flarden geschoten. Zwaar aan geslagen wist de ploeg van Istvan Goór de uitschakeling niet of nau welijks te verwerken. De dreun zal nog wel lang nawerken, zo is ook de vrees van Goór. Met de blik op oneindig probeer den de spelers oorzaken te zoeken voor de blamerende nederlaag. In het allesbeslissende duel tegen de Hongaren was AZC niet bij machte gebleken om op een aanvaardbare wijze tegenstand te bieden. Vol strekt kansloos zwom de Neder landse titelhouder achter BVSC aan, dat zich daardoor simpel van een plaats in de halve finale verze kerde. AZC had ook zover kunnen komen als... het van de Hongaren zou winnen. Geen moment echter heeft het daar gisteren in Veenen- daal naar uitgezien. AZC was van meet af aan een maatje te klein voor het gulzige BVSC, dat op ge spierde wijze zijn opponent tot ca pitulatie dwong. Goór, die vrijdag nog tot de opti- GRONINGEN (GPD) Met Rob McDonald in de hoofd rol heeft PSV gistermiddag FC Groningen overklast: 1-6. De Britse centrumspits die aan het begin van dit seizoen voor veel geld uit het Oosterpark was weggelokt, kende tegen zijn vroegere ploeggenoten geen genade en scoorde viermaal. ir Dat is er weer één van McDonald. Groningen-doelman Sjaak Storm is compleet kansloos. CHICAGO (ANP) - Slechts een paar passen is Steve Jones gis teren in Chicago verwijderd ge weest van een kapitaal. De 29- jarige luchtmacht korporaal uit Wales won voor de tweede achtereenvolgende keer de ma rathon van Chicago in 2 uur 7 minuten en 13 seconden. Slechts één seconde scheidde de Welshman van het wereldre cord, dat de 38-jarige Portugese Olympische kampioen Carlos Lopes op 20 april in Rotterdam op 2.07,12 had gebracht. Een verbetering van het wereldre cord zou Jones, die vorig jaar in Chicago met 2.08,05 Alberto Sa- lazar als wereldrecordhouder onttroonde, een extra premie van 50.000 dollar (ruim 150.000 gulden) hebben opgeleverd. Steve Jones ging overigens toch niet met lege handen naar huis. De overwinning leverde hem een bedrag van 105.000 gulden op, terwijl hij voor het verbeteren van zijn eigen par koersrecord nog eens 30.000 gulden incasseerde. Olympisch kampioene Joan Benoit, die bij de dames zegevierde, kreeg voor haar overwinning en de verbetering van het parkoersre- cord dezelfde bedragen uitge keerd. De 28-jarige Amerikaanse, die voor het eerste sedert haar overwinning in Los Angeles de 42 kilometer en 195 meter liep, bleef met haar winnende tijd van 2.21,21 slechts vijftien se conden verwijderd van het we reldrecord van de Noorse In- grid Kristiansen, die een dag na Lopes in Londen de beste da mesprestatie op de marathon op 2.21.06 bracht. De Noorse werd in Chicago tweede achter Benoit in 2.23,05. Carla Beurskens verbeterde op het parkoers langs het meer van Michigan haar nationale re cord voor de tweede keer. De Limburgse, die op 19 mei de marathon van Frankfort won in 2.28,37, eindigde in Chicago als vierde achter Europees kam pioene Rosa Mota uit Portugal in 2.27.50. Steve Jones leek in Chicago op een fantastische tijd af te gaan. Op het keerpunt, na 21,1 kilometer, noteerde hij een tijd van 1.01,42, waarmee hij aan merkelijk sneller was dan Lo pes in Rotterdam (1.03.24). De organisatoren van de marathon van Chicago en die van New York, die wedstrijd staat ko mende zondag op het program ma, hebben de afgelopen maanden alles gedaan om de marathon van Rotterdam in diskrediet te brengen. Een of- fieciële meting wees echter uit, dat Lopes op 20 april in Rotter dam 30 meter meer had gelo-. pen dan de voorgeschreven 42 kilometer en 195 meter. De tussentijd van Jones op de halve afstand leek een eind tijd te gaan opleveren van 2 uur en 3 minuten. De koude wind speelde Jones echter parten. Zijn tempo zakte maar hij bleef toch dicht in de buurt van de toptijd van Lopes, die komen de zondag in New York start. Jones kwam op de streep pre cies één seconde tekort. „PSV zit boordevol zelfvertrouwen en is momenteel verreweg de sterkste in Nederland", moest Han Berger tot zijn verdriet erkennen. „Wij wilden", vervolgde de Gro ninger trainer, „er net als tegen Ajax en Den Bosch een open wed strijd van maken. Maar je maakt al leen een kans als je met de hele ploeg agressiviteit aan de dag legt en dat hebben wij verzuimd". Na ruim een kwartier al was FC Groningen een geslagen ploeg na dat McDonald twee keer met het hoofd had toegeslagen. John de Wolf, zijn bewaker, was beide ma len in geen velden of wegen te be kennen. De Brabanders maakten in alle opzichten de dienst uit en gaven de noordelijken een lesje in effectief voetbal. Bij balverlies liet PSV zich massaal terugzakken om bij balbezit razendsnel uit te flad deren. FC Groningen, waarbij alleen Verkuyl en Van Tiggelen een vol doende noteerden, kwam vaak handen en voeten te kort om de Brabanders af te stoppen. Na 37 minuten leidde de koploper in de ere-divisie al met 4-0 na doelpun ten van nogmaal McDonald en Ton Lokhoff, die met een subtiel hak- balletje schitterend door de uit blinkende Gullit bediend werd. „Elke kans was bijna een goal", zou Jan Reker, de winnende trai ner later verklaren. „Wij hebben de bal lekker laten lopen en de wed strijd gemaakt en gedicteerd". En Berger: „Na die 0-2 restte ons wei nig anders dan alle risico's te ne men". Alleen het eerste kwartier van de tweede helft bood FC Groningen, dat met De Koek als vervanger van de opnieuw tegenvallende Van den Berg uit de kleedkamer was geko men, redelijk verweer. Na één mi nuut leverde de furieuze start het naar later bleek enige tegendoel punt op, toen Houtman koppend een voorzet van Roossien de enig juiste voortzetting gaf. „Maar ook toen zijn wij nooit in de problemen geweest", aldus Reker. „Ik vond ons in de tweede helft zelfs lekker der voetballen dan in de eerste". De Groninger storm was snel ge luwd, waardoor PSV het gebeuren soepeitjes naar zijn hand kon blij ven zetten. Rob McDonald en in valler Frans van Rooy brachten dat ook in de score tot uitdrukking. Voor de ogen van vertegenwoordi gers van Dnepropetrovsk, de Rus sische Europa Cup-tegenstander van de Eindhovenaren, vierde Er nie Brandts in de tweede helft zijn rentree nadat hij op woensdag 4 september bij de interland Neder- land-Bulgarije in Heerenveen zijn teen had gebroken. De licht gebles seerde René van der Gijp maakte voor hem plaats. FC Groningen-PSV stond ook in het teken van de tweestrijd tussen McDonald en Houtman, de voor naamste gegadigde voor het Oran je-shirt in de beslissende WK-kwa- lificatieduel tegen België op 20 no vember in Rotterdam. Gezien de doelpuntenexplosie van McDo nald verloor Houtman die twee strijd dus ruimschoots op punten. „Maar", stak McDonald zijn op volger in het Oosterpark nader hand een hart onder de riem, „ik denk dat Peter straks voor het Ne derlands elftal wel de meest ge schikte man is. Hij heeft dan betere spelers om zich heen en krijgt dus ook betere ballen". BOEKELO (GPD) Uitgerekend bij het derde lustrum van de Milita ry van Boekelo heeft zich een inci dent voorgedaan, dat een smet wierp op het verder vlekkeloos verlopen evenement. In de op za terdag verreden cross-country kwam de Westduitse ruiter Rolf Seidel met zijn paard Morning Star op een ogenschijnlijk eenvoudige hindernis ten val, waarna het paard op weg naar de dierenkliniek aan een inwendige bloeding overleed. Het was de eerste keer dat zich in Boekelo een dusdanig ernstige val partij voordeed. ADVERTENTIE ZEG MAAR TEGEN 'Nx KAMSTEEG OCCASION keus uit 200occasions KIES OOK VOOR KAMSTEEG ZEKERHEID! misten gerekend mocht worden, kroop zaterdag na de 6-8 nederlaag tegen Spandau al in zijn schulp. "Ik heb onze kans op tachtig pro cent geschat. Zet daar maar een streep door. Het wordt heel moei lijk tegen BVSC. Normaal gespro ken moeten we met drie, vier doel punten verschil verliezen. Zo ligt de verhouding tussen de landen teams ook", zag hij de bui toen al hangen. Hij was geschrokken van de wedstrijd tegen Spandau, waarin zijn ploeg volledig kansloos een 1-7 achterstand opliep. Hoewel moei lijk te bewijzen, kreeg AZC toen de vrije hand van de Duitsers om de nederlaag voor eigen publiek draaglijk te houden. Opvallend was in ieder geval dat Spandau na een 'gesprekje' tussen bondscoach George Geurtsen en Spandau-trai- ner Alfred Balen vanaf dat mo ment - halverwege de tweede pe riode - gas terug nam. Een andere verklaring voor het door AZC met 5-1 gewonnen twee de deel is haast niet denkbaar. Het jonge Alphense team kwam tegen Spandau een klasse tekort. Balen, om commentaar gevraagd, schoof eerst de schuld van de Duitse te rugval in de schoenen van de arbi ters. Maar daar kwam hij, gecon fronteerd met de visite van Geurt sen, op terug. "Vergeet maar wat ik over de wedstrijd gezegd heb", liep hij vrolijk lachend de spelersbus AZC raakte geimponeerd door Spandau en liet die houding voor de confrontatie met BVSC niet va ren. Het gevolg was desastreus. Verdedigend kon de Alphense ploeg zijn angst nog wel verbergen, maar offensief was het zevental bloednerveus en daardoor machte loos. Illustratief was het slechte be nutten van de man meer: twee uit acht. Het liep tegen de fysieke overmacht van de Hongaren een voudig niet en dan houdt alles op. Goór: "Het resultaat tegen Posil- lipo blijft staan, maar de rest zou je inderdaad een blamage kunnen noemen. Er zat een groot verschil tussen AZC aan de ene kant en BVSC en Spandau aan de andere kant. Die ploegen zijn beter en dat hoor je te weten. Zolang wij in Ne derland maar twee keer per week blijven trainen, zal dat verschil eer der groter dan kleiner worden. Wij zijn echte amateurs. Zij liggen twee keer per dag in het water. Zij doen aan krachttraining, wij moe ten er aan beginnen. Zij hebben dertien goede spelers, wij kunnen niet wisselen. Kunnen we dan wel concurreren met die ploegen?". De Hongaar liet het voor de hand liggende antwoord maar achterwe ge. AZC heeft te hoog willen grij pen en de pin op de neus gekregen. Succesjes in oefenwedstrijden tel len op het hoogste Europese ni veau niet mee. Op beslissende mo menten zijn zaken als ervaring, training en harde competitie van doorslaggevend belang. AZC is gewogen en te licht be vonden voor de Europa Cup. In de nationale competitie staan de Al- phenaren ook voor het opmaken van de eerste balans. Morgen wacht VZC als eerste serieuze op ponent. "Nu zal ik psychologisch moeten zijn", besefte Goór als geen ander het effect van de hard aanko mende uitschakeling. WIM VAN WANROOY UTRECHT (ANP) - In een tumul tueuze bondsraadsvergadering in Utrecht is zaterdagmiddag het hoofdbestuur van de Nederlandse tafeltennisbond (NTTB) opgestapt. Dit gebeurde na een motie van wantrouwen ingediend door zes af delingen. De motie werd gesteund door dertig stemmen tegen vijf onthou dingen. Het hoofdbestuur van de NTTB, onder voorzitterschap van Jaap Roeten, stapte hierna op. Er kwam een acht leden tellend be stuur ad interim onder voorzitter schap van Paul Koopman van de afdeling Amsterdam. De bondsraadsvergadering was na enkele uren, meer dan was voor zien, tot de conclusie gekomen, dat het hoofdbestuur van de NTTB on der leiding van Roeten steeds de verkeerde beslissingen had geno men. Daardoor werd de bond ge confronteerd met een forse aanslag van de belastingen en een intrek king van de subsidie van het minis terie van WVC voor het runnen van het tafeltennistrainingscentrum in het inmiddels gesloten Prins Wil lem Alexander-sportcentrum in Zoetermeer. In een bewogen rede verklaarde Roeten, dat door allerlei ad hoe op gekomen zaken er twee jaar lang geen of nauwelijks tijd was ge weest om beleid te voeren.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13