'We zijn geen elitair clubje' Intro-dans: Voorbeeldig visitekaartje KIJK UIT Ook Leidse afdeling van Ver. voor Onderwijs, Kunst en Wetenschap Haenchen naar opera VRIJDAG 18 ÖKTOBER 1985 KUNST PAGINA 25 Exposities LEIDEN De Lakenhal - 'MSG 200 jaar', t/m 3/ 11; t/m 27/10 Eigen collectie moderne kunst, di t/m za van 10-17 uur, zo van Caeciliastraat 18 - Riet Schultheiss. Danielle Orelio, kunst geinspireerd op literatuur en op watersport, tot 15/ Ambrozijn - Noordeinde, Lydia Mer cedes Luyten, aquarellen; dag. 13-16 en 17-21 uur. Galerie Denise Stephan - Bakker- steeg, Hans Beuning, kleuretsen en Peter Kortekaas, plastieken, t/m 17/ 11; vr t/m zo van 13.30-17.30 uur. tea house De Oude Rijn - Stille Mare, Annie Gordijn, etsen en teke ningen, t/m 10/11; ma 12-18 uur, di t/m 110-21 uur, zo van 11-21 uur. Universiteitsbibliotheek - 'David en Felix Lopez de Haro 1627-1694, boek verkopers op het Rapenburg over de Academie', t/m 27/10; ma t/m vr van De Galerie Le Pigeon - gouaches v Ans Wortel, tot 30/10; woe t/m za v 12-16.30 uur. Trommelaar - pentekeningen en col lages van Carina op de Weegh, t/m 28/ 10; dag. beh. zo. van 17.30-20.30 uur. Pijpenkabinet - Nederlandse pijpen tussen 1850 en 1925, t/m 1/12; zo van 13-17 uur. Museum Boerhaave - 'Balans van een eeuw', t/m 31/12; di t/m za 10-17 uur. zo 13-17 uur. Leiderdorp Gemeentehuis - Keja Tan, poppen. 1 22/10; ma t/m do van 8-18 uur. v an 8-15 uur. straate 'Harv', tot 1/11; dag. 10-2 Muzenhof - Gordijnsingel, Herman van Reijn, aquarellen. Nicole Toe- landsen, aquarellen en olieverf, t/m 6/ 11; di t/m vr van 14-18 uur, za van 9- 12.30 uur. Warmond Het Oude Raadhuis - Hetty Geursen, collages, pen- en potloodtekeningen, tot 24/10; woe, do, zo 14-16 uur, di 19- 21 uur, za van 10-16 uur. Noordwijkerhout Bibliotheek - Otto Zeegers, potten bakker, Hans Benoist, aquarellen, tot 8/11; ma, woe, vr van 14-17 en 19-21 uur, do van 10-12 uur. Leeuwenhorst Congrescentrum rFrank Gude, werken in olieverf met als thema beweging in de sport, tot 15/12. Alphen Galerie Alba - wandkleden van And- rée le Coultre, Janna Doebele en Bet ty Hubers; porcelein van Leen Quist, t/m 20/10; vr, za en zo van 10-20 uur. Oegstgeest Jacques van Bellen - Lange Voort, aquarellen Monique Ye, tot 26/10. Wassenaar Galerie Henk de Greef - Schoolstraat, Wasnar-Groep, schilderijen en plas- Auberge de Kieviet - Stoeplaan, Pie- ter Verstappen, olieverfschilderijen en aquarellen, t/m 7/11; dag. beh. ma, 9-12 en 15-19 uur CONCERTEN Klassiek Het Residentie-Orkest geeft morgen avond zijn eerste Leidse concert in het nieuwe seizoen in de Stadsge hoorzaal. Onder leiding van Hans Vonk zullen worden uitgevoerd Beet- hovens Ouverture Leonore, Sibelius' Vioolconcert en Tsjiakowski's Suite 3 op. 55. Als vioolsoliste treedt op Silvia Mafcovici. Aanvang 20.15 uur. Het Rotterdams Philharmonisch Or kest is volgende week vrijdagavond aan de beurt om het podium van de Stadsgehoorzaal te betreden voor het eerste meesterserieconcert van K&O in dit seizoen. Er zal onder leiding van James Conlon een Mozart-program- ma worden uitgevoerd, waaraan be kende musici mee zullen werken. De solisten zijn Ronald Brautigam (pia no), Wiktor Liberman (viool), Gerrit Oldeman (altviool), Bart Schneemann (hobo), Sjef Douwes (klarinet). Martin van de Merwe (hoorn) en John Mos- tard (fagot). Het Mozart-programma vermeldt het pianoconcert in bes gr.t. KV 450. sinfonia concertante in Es, gr. t. KV 364 en sinfonia concertante in Es gr t. KV 297b. Aanvang 20.15 De Leidse christelijke oratoriumver eniging 'Con Amore' geeft dinsdag avond, zoals al eerder aangekondigd, een uitvoering in de Hartebrugkerk. Uitgevoerd zullen worden Litanae KV 243 van Mozart, Exsultate Jubila te KV 165 van Mozart en Lauda Sion van Mendelssohn. Medewerkenden zijn Elena Vink (sopraan), Caren van Oijen (alt), Jos van der Lans (tenor). Hans van Heiningen (bas) en Gonny van der Maten (orgel). Het geheel staat onder leiding van Piet Kiel jr Aanvang 20.00 uur. Het Zelenka-ensemble geeft zondag avond een K&O-concert in het Groene Kerkje in Oegstgeest. Op het pro gramma staan composities van zeven tiende en achttiende-eeuwse compo nisten als Frescobaldi, Castello, Tele- mann, Zelenka, Bach en Cima. Het ensemble bestaat uit de hoboisten Rob Visser en Henk Knöps, de fagot- tist Brian Pollard, de bassist Anthony Woodrow en de clavecyniste Anneke Uittenbosch. Op laatstgenoemde na - Anneke Uittenbosch is docente aan het Sweelinck-conservatorium in Amsterdam - zijn de uitvoerenden le den van resp. het Concertgebouwor kest, het Rotterdams Philharmonisch Orkest en het Radio Kamerorkest Zij streven, met gebruikmaking van mo derne instrumenten, een authentieke uitvoeringswijze na. Aanvang 20.15 vermeldt vermeldt Milhaud, Dowland, Maderna en Britten. Aanvang; 20.15 uur. POP Zweden staat voor degelijkheid. Niet alleen op het gebied van auto's en so ciale voorzieningen, maar sinds Abba ook op het gebied van muziek. Ook The Nomads staan voor muzikale de gelijkheid, maar dan in een geheel an der genre. Ze maken gevijven zeer stevige gitaarmuziek in het garage genre en waren vorig jaar één van de meevallers van het Pandora-festival. Vanavond spelen ze in het Leids Vrij- etijds Centrum in Leiden. Aanvang 23.00 uur. De Engelse muzikant Mark Foggo woont sinds 1980 in ons land. Hij bracht onlangs de LP 'Weapons and guitars' uit. waarvan de teksten getui genis afleggen van zijn visie op he dendaagse problemen als bewape ning en relaties. Hij speelt vanavond met zijn band in De Stek in Hazers- woude. De Leidse band 'No Know', tijdens de afgelopen 3-oktoberviering nog te zien en te horen op de Korenbrug, speelt zaterdag bij Alphan Nuova- park, Rijnstroom in Alphen aan den Rijn. Vijf vakbekwame muzikanten, die gedreven samenspelen, zij het dat ze iets te nadrukkelijk naar het barok ke joggen van de Simple Minds lon ken. Aanvang 22.00 uur. In het Leids Vrijetijds Centrum wordt zaterdag een voorronde gehou den van de Grote Prijs van Neder land. het jaarlijkse concours voor 'be ginnende' popgroepen. Van de hon derdvijftig groepen die in het totaal deelnemen spelen er acht in het LVC. Dat zijn: 'And the walls crashed down', 'One way out' en 'Suspects' uit Den Haag, 'De Raspers' uit Voorburg, 'Koolskool' uit Delft, 'Les Zazous' (bekend van radio en tv) uit Katwijk en 'Cadillac Walk' en 'Under Cover' uit Leiden. Ieder van hen mag een kwartier spelen. De finale is op 14 de cember in Paradiso, Amsterdam. De winnaar komt in Countdown van Ver onica. Aanvang 21.00 uur. Voorman Genesis P. Orridge van Psy chic TV voelt zich verwant met uit eenlopende types als Charles Manson en de Marquis de Sade. Recentelijk is het wat negatieve image van de band bijgesteld door een intensieve cam pagne tegen heroïnegebruik. Tijdens optredens maakt deze Britse band veel gebruik van audiovisuele hulp middelen. Psychic TV komt donder dag naar het LVC in Leiden. Aanvang 22.30 uur. JAZZ Candy Dulfer, beroemde dochter van een voorlopig nog beroemdere vader, speelt vanavond met haar band in het Antonius Clubhuis in Leiden. De jon ge saXofoniste speelt jazz met veel funkinvloeden. In het voorprogramma speelt de Leidse band P.S. and the Footnotes. Voor hen is dit het laatste optreden in deze bezetting. Gitarist Hans Stoop en drummer Eric Borst verlaten P.S.. Tussen de bedrijven door brengt Freddy Cavalli, voormalig gitarist bij Herman Brood, een akoestische set. Aanvang van dit door de stichting vrienden van de Nederlandse popmu zikanten georganiseerd concert 22.00 Hot House brengt zaterdag een dub belconcert met muzikanten uit de fa meuze Tilburgse jazzscene. Paul van Kemenade. vorig jaar winnaar van de Podiumprijs. speelt er met zijn kwin tet. Daarna meldt zich Vaalbleek Vo- kaal, en gezelschap rond bassist Niko Langenhuijsen. Drie zangeressen brengen, begeleid door een acht man sterke band, teksten van dichters als E. Cummings, Sylvia Plath en W.B Yeats. Hot House houdt huis in het LAK, Cleveringsplaats in leiden. Aan vang 21.00 uur. GESPREKKEN In het journalistencafé van Stichting Burcht bespreekt maandagavond een forum de verschillen en overeenkom sten tussen de regionale en landelijke journalistiek. Achter de tafel zitten Wouter Gortzak (Parool), Ruud Ver- donck (Trouw), W. Buytenweg (Leid se Courant) en J.W.E. Metselaar (Leidsch Dagblad). Aanvang 20.30 De schrijver Maarten 't Hart heeft wat uitspraken over feminisme en eman cipatie op zijn naam staan die - als ze hier zouden worden herhaald - het pa pier zouden doen blozen. Zijn beeld van de andere sexe is veel vrouwen een gruwel. Dinsdagavond treft hij i: partner/opponent in de persoon i de columniste Renate Dorrestein. Zij zullen spreken over 'literatuur en emancipatie'. Aanvang 20.30 uur. LEIDEN za 19,20.15 uur, Jenny Arean: 'Een ge scheiden vrouw op oorlogspad', di 22, 20.15 uur, Toneelgroep Theater: 'Beschuit met muisjes', woe 23, 20.15 uur, Jules Deelder 'Deelder spreekt'. do 24, 20.15 uur, Tineke Schouten in Tiepies Tien' ter Triade: 'Dunne Bomen', zo 20, 15 uur, Ziezo: 'Vreunnie', voor kinderen vanaf 4 jaar. woe 23, do 24, 20.30 uur. De Witte Microtheater Imperium vr 18, za 19, 20.30 uur, Imperium speelt 'Een avond uit' van Pinter. DEN HAAG Circustheater vr 18, za 19, 20.15 uur, Nederlands Dans Theater: 'A Brahms Symphony' 'Heart's Labyrinth II' 'Dream Dan ces', m.m.v. Het Nederlands Balletor kest o.l.v. Emil de Cou. zo 20, 20.15 uur. Wall Street Crash, do 24, vr 25, za 26, 20.15 uur, Neder lands Dans Theater: 'Moves' 'Love Songs' en 'Ghost Dances'. Nederlands Congresgebouw vr 18, 20.15 uur, Residentie-Orkest o.l.v. Hans Vonk, viool: Silvia Marco- vici. za 19, 20.15 uur, Concertgebouwor kest o.l.v. Bernard Haitink, m.m.v. Het koor van Concertgebouworkest, Noord-Hollands Jongenskoor, ma 21, 20.15 uur, Nederlands Philhar monisch Orkest o.l.v. Wilfried Boett- cher, piano: Imogen Cooper. Koninklijke Schouwburg vr 18, 20.15 uur, Nederlands Euryth- mie Ensemble: 'Het andere Rusland', za 19, zo 20, 20.15 uur, 'Nacht, Moe der', Linda van Dijck en Ann Hase- kamp. ma 21 t/m za 26,20.15 uur, Haagse Co- medie met Beckett-programma: 'Krapp's Laatste Band' en 'Spel', ma 21, di 22. 20.15 uur, Publieksthea- ter: 'Torquato Tasso' van Goethe, woe 23. do 24, 20.15 uur, Toneelgroep Theater: 'Beschuit met muisjes'. AMSTERDAM Kraai: 'Kwartet'. leen 14 uur, 'Mimicrimi' van Guus Vleugel, Ruud Bos en Barrie Stevens, ma 21, 20.15 uur, optreden BZN. Concertgebouw grote zaad: vr 18, woe 23, do 24, za 26, 20.15 uur, Concertgebouworkest o.l.v. Bernard Haitink. za 19, ma 21, di 22. 20.15 uur, Neder lands Philharmonisch Orkest o.l.v. Thomas Sanderling. zo 20,114.15 uur, Nederlands Philhar monisch Orkest o.l.v. Wilfried Boett- cher. kleine zaal: za 19, 20.15 uur, Anner Bijlsma, cello en Reinbert de Leeuw, piano, zo 20,20.15 uur, Peter Zazofsky, viool, Walter Despalj, cello, Daniél Blurr thai, piano, do 24, za 26, 20.15 uur. Amadeus Strijktrio. Cultureel Centrum Amstelveen di 22, 20.15 uur, Nederlands Euryth- mie Ensemble: 'Het andere Rusland', woe 23, do 24, vr 25, 20.15 uur. Jaspe- van de Stadsschouwburg za 19, 20.15 uur, Het Pu bliekstheater 'Westkaai' van Koltès. ma 21. di 22, do 24 t/m za 26,20.15 uur. Het Nationale Ballet, m.m.v. Neder lands Balletorkest. ROTTERDAM De Doelen vr 18. gr. zaal. 20.15 uur, Rotterdams Philharmonisch orkest o.l.v. Jeffrey Tate, cello: Lynn Harrell zo 20, gr. zaal. 11 uur, Dutche Swing College Band o.l.v. Peter Schilpe- Theater Zuidplein vr 18, gr. zaal, 20.15 uur, Haagse Co- medie: 'In wankel evenwicht' van Al- bee. za 19. zo 20, gr. zaal, 20.15 uur. Toneel groep Theater: 'Driekoningenavond' van Shakespeare di 22. woe 23. gr. zaal, 20.15 uur. Triad Stage Alliance London. Twellh Night' van Shakespeare do 24. vr 25, gr. zaal, 20.15 uur. Ton van Duinhoven e.a. in Toneelbloed' van Simon Gray Luxor Theater vr 18. 20.15 uur. Frank Grasso Big Band. za 19. 20.15 uur. La Passion de Jean ne d'Arc' van Dreyer. Wall Street Crash, zondagavond, in het Circustheate Intro-dans met 'Afstand' (Ed Wubbe/ Samira Ben Said), 'Schakering' (Lu cas van Dapperen/Zaka, Guem, Maraba), 'Another Journey' (Ed Wub- be/John McDowell) en Pub' (Nils Christe/Bohuslav Martinu). Gezien op 17 oktober in de Leidse Schouw burg. LEIDEN - Intro-dans heeft gis teravond in de Leidse Schouw burg een voorbeeldig visitekaar tje afgeleverd. Vier belangwek kende en afwisselende balletten' van de betere choreografen van eigen bodem, die een zeer over tuigende uitvoering kregen. Ed Wubbe nam met twee cho reografieën de helft van het pro gramma voor zijn rekening. Hij heeft zich in korte tijd ontwik keld van veelbelovend choreo graaf tot iemand die beloftes in lost. Zijn 'Afstand', gemaakt in 1982. was voor mii het hoogte punt van de avond. Vier vrou wen brengen op Marokkaanse muziek een dans waaruit verlan gen naar het land van geboorte spreekt. Woede over het isole ment komt tot uitdrukking in de harde klappen op twee metalen platen. De bewegingen zijn aards zonder in folklore te vervallen. Ze tonen trotse en sierlijke vrou wen, die kunnen werken maar ook kunnen beminnen. De lyri sche, vloeiende stijl met veel wervelende bewegingen van de armen doet aan die van Kylian denken. Een prachtig ballet, ver vuld van mededogen dat gedre ven werd vertolkt. In 'Another journey' van Wub be speelt het decor een grote rol. De negen dansers zitten aan het begin op drie banKjes, waarop snelle combinaties van bewegin gen worden gemaakt. Gaande weg wordt de steile wand daar naast in de dans betrokken. Dan sers rennen tegen de wand om hoog, worden opgevangen of kaatsen ervan terug. Muziek en dans zijn hier zeer gelijkge stemd. Beiden krijgen na een hectisch begin allengs ritmischer lijnen. Het snelle groepswerk werd met een secure timing ge bracht. Een schoolklas en het hellend vlak van het leven, dat was de associatie die dans en de cor opriepen. 'Schakering', door Lucas van Dapperen gemaakt op een slag werkcompositie, werd twee we ken geleden voor het eerst uitge voerd. De dans wordt ingezet met vier solo's die elk een eigen sfeer hebben, zoals ook de kleu ren, muziek en belichting steeds wisselen. Van Dapperen wilde schakeringen in de meest ruime zin uitdrukken. Dat idee is wel licht zo'n nadrukkelijke rol gaan spelen dat de theatrale samen hang niet erg groot is. Ook de op bouw, waarbij de gehele groep pas na de solo's aantreedt, komt de spanning niet ten goede. 'Pub' van Nils Christe tenslotte is geen hoogvlieger, maar wel een goede uitsmijter. Een vrolijk en speels ballet waarin wordt ge lonkt naar de jaren twintig. In de schouwburg kwam het veel be ter tot zijn recht dan tijdens het balletgala in Carré, waar ik het voor het eerst zag. Wie gisteravond zijn kans heeft gemist - en dat waren er zo te zien heel wat - hoeft niet te treu ren. Intro-dans is zaterdagavond met hetzelfde programma te zien in De Stoelemat in Bergen op Zoom. In mei komt de groep met een ander programma terug naar de Leidse Schouwburg. ARIEJAN KORTEWEG Claude Simon onbekend auteur PARIJS (GPD) - De verlening van de Nobelprijs voor literatuur aan de 72-jarige Franse schrijver Clau de Simon heeft zijn lezende land genoten met verrassing en onbe grip getroffen. De in 1913 in Tana narive geboren auteur had in 1960 succes met zijn roman 'La Route des Flandres' en zijn best geslaag de 'L'Histoire' kreeg in 1967 de Prix Medicis. In de meeste boek winkels lag op de dag dat de No belprijs bekend werd een soms nog vergeeld exemplaar van 'L'Histoire' op de plank met poc ketboeken. En daar bleef het bij. En de reactie van een verkoopster in een gerenommeerde boekwin kel sprak boekdelen: „Is dat een Fransman?" Simon ontving een voor zijn landgenoten kosmopolitische op leiding door enkele jaren in Oxford en Cambridge te studeren en hij reisde in Spanje, Duitsland en de Sowjet-Unie. In de Tweede We reldoorlog was Simon in het leger en in zijn 'La Route des Flandres' beschrijft hij de Franse nederlaag in 1940. Deze roman behelsde nog een volgbare intrige. Later echter deed Simon van de intrige als es sentieel onderdeel van de roman afstand. Hij wendde zich meer en meer tot theorieën die later ten grondslag lagen aan de 'nouveau roman' welke theorieën de spot dreven met het 'verhaaltje'. Bij de overwegingen die hem de Nobel prijs bezorgden wordt de nadruk gelegd op zijn experimenten met de ervaring in de tijd als subjectief en objectief begrip. m 'L'Histoire' is het onvermijdelijk te denken aan Ulysses van James Joyce, waar het om een intrige gaat die precies één dag beslaat in het leven van de hoofdpersoon die zich afspeelt zuiver in de verbeelding van de auteur, die de grenzen tus sen fantasie en werkelijkheid heeft uitgewist. Hoofdletters ontbreken in deze 'roman' waarvan de tekst in een ononderbroken stroom voort gaat en de indruk wekt dat elke lo gische volgorde in ontelbare stuk jes van een gigantische legpuzzel uiteengevallen is. Het programma van de reeks concer ten en lezingen 'De kunst als overtui gende redevoering' in het Museum van Oudheden in Leiden: Maandag 21 oktober: inleidende voordracht over retorische princi pes in de kunsten door dr. M. Spies. Maandag 28 oktober: voordracht over retorische principes in de mu ziek van de 17de en 18de eeuw door prof. dr. R.L. Tusler. Woensdag 30 oktober: concert met vocaal-instrumentale werken van de 16de eeuwse Italiaanse compo nist Luzzasco Luzzaschi. Maandag 4 november: voordracht over de retorische principes van het 17de en 18de eeuwse toneelspel door de Australiër Dene Barnett. Woensdag 13 november: concert door de Belgische clavecimbel-be- speler Jos van Immerseel. Maandag 18 november: voordracht over het retorische in de beeldende kunst door prof. dr. A.W.A. Bosch- loo. Maandag 25 november: voordracht over retoriek in de film door prof. dr. J.M. Peters. Woensdag 27 november: concert met vocaal-instrumentale werken uit de Franse Barok rond de componist Clérambault. LEIDEN - Zo'n twee jaar gele den lanceerde K.L. Poll, chef van de kunstredactie van NRC Handelsblad, het plan de Ver eniging voor Onderwijs, Kunst en Wetenschap (OKW) op te richten. Leden van die vereni ging zouden de onderlinge sa menhang tussen dit drietal moeten bevorderen door acti viteiten op te zetten. De eerste reacties op de vereniging van Poll waren soms schamper. 'Een culturele ANWB' werd het genoemd, 'een herleving van de maatschappij ter bevor dering van het nut van het al gemeen', of ook wel: 'halma spelen onder begeleiding'. door Ariejan Korteweg Toch leverde een een eerste oproep zo'n vierduizend adhesiebetuigin gen op. Daarvan zijn er zo'n 1.700 daadwerkelijk in een lidmaatschap omgezet. De leden waren aanvan kelijk verdeeld over enkele tiental len plaatselijke afdelingen, een aantal dat inmiddels is terugge bracht tot veertien stuks, waarvan er één in Leiden is gevestigd. Die telt bijna tachtig leden en treedt volgende week voor het eerst met een groot project naar buiten: een serie concerten en lezingen over kunst en retorica in het Museum van Oudheden, georganiseerd in samenwerking met de Stichting Oude Muziek en Theater. Hanneke Eggels is al vanaf de oprichting lid van OKW. Zij is niet alleen bestuurslid van de Leidse afdeling, maar werkt ook als vrij willigster bij het landelijk bureau. Laetitia Smit is sinds een jaar se cretaresse van de Leidse afdeling. Zij maken zich zorgen over het beeld dat van de Vereniging be staat als een elitair clubje. "Dat idee is in de wereld geko men door de hoge bedragen, die met een lidmaatschap gemoeid zouden zijn. Dat is een misver stand: voor dertig gulden per jaar kun je al lid worden. Onze doelstel- Hanneke Eggels en Laetitia Smit i gulden per jaar al lid'. i de Vereniging voor Onderwijs, Kunst ling is voor een' bredé groep te werken. We wilden aanvankelijk zelfs alle activiteiten gratis toegan- nancieel niet haalbaar". zichzelf. Het idee is vanuit NRC Een groot deel van de leden heeft Handelsblad ontstaan, een krant i voltooide opleiding aan de uni- die haar lezerspubliek in bepaalde kelijk houden. Helaas blijkt dat fi- versiteit. Eggels: "Dat selecteert kringen heeft". Gerard Reve Landelijk heeft OKW het laatste jaar een aantal opvallende activi teiten ontplooid. De meest in het oog springende daarvan is de aan stelling van de schrijver Gerard Reve als gastdocent in Leiden. Voor studenten en leden van OKW geeft hij een serie werkcolleges aan de universiteit - de eerste vijf daar van zijn inmiddels achter de rug. In november houdt hij vier hoor colleges in de Pieterskerk. Die zijn voor iedereen toegankelijk die een toegangsbewijs heeft weten te be machtigen. Na één in het afgelopen weekeinde verschenen oproep was de kerk al snel volgeboekt. De le zingen zullen na afloop in cahier- vorm worden uitgegeven. Volgend seizoen is de universiteit van Gro ningen aan de beurt voor een gast docent. Wie dat wordt is nog niet bekend. Van de andere activiteiten heeft een groot deel met het onderwijs van doen. Dit jaar werd een opstel wedstrijd voor middelbare scholie ren gehouden, die een column moesten maken onder het motto 'Mijn ideale les'. Er kwamen ne genhonderd inzendingen binnen. Een scholier van het Rijnlands Ly ceum in Oegstgeest was één van de winnaars. Zijn beloning: Freek de Jonge zal zijn klas binnenkost een gastles geven. Ook voor een ander plan wordt Leiden als proeftuin gebruikt. Be- Wetenschap: 'Voor dertig gin volgend jaar wordt een project (foto Holvast) architectuur gehouden in vierde klassen VWO van vier Leidse scho len: Rijnlands, Rembrandt, Agnes en het Stedelijk Gymnasium. In vier lessen zullen werkloze archi tecten onderricht in bouwkunde geven, opdat leerlingen beter in Gezicht De Leidse regio neemt dus tot op heden een prominente plaats in bij OKW. Dat is min of meer toevallig, omdat het hier landelijke projecten betreft. De Leidse afdeling heeft zich het afgelopen jaar beperkt tot een maandelijkse avond rond een wisselend thema. Volgens secretaresse Laetitia Smit is de dadendrang van de Leidse afdeling nog niet groot. "We hebben weliswaar bijna tachtig le den, maar een groot deel daarvan is in feite eerder donateur. Ik ken misschien tien leden van gezicht. De overigen laten zich nooit zien. Ze beperken zich tot het steunen van het idee en zijn moeilijk tot ac tiviteiten aan te zetten". Met ingang van volgende week komt daar verandering in. Dan be gint een uitgebreide serie lezingen en concerten over kunst en retori ca: 'De kunst als overtuigende re devoering'. In het Museum van Oudheden aan het Rapenburg wor den avonden gehouden met lezin gen over retorische principes in ze ventiende en achttiende eeuwse muziek en toneelspel, in beeldende kunst en in film. Concerten wor den verzorgd door het Luzzaschi- ensemble, de Belgische clavecinist en dirigent Jos van Immerseel en het Clérambault-ensemble. Met uitzondering van film gaat het uitsluitend om de toepassing van retorica in de zestiende en ze ventiende eeuw. Niet omdat heden ten dage geen sporen van een reto risch systeem te vinden zouden zijn - in sommige literatuur en veel reclame wordt er nog dankbaar ge bruik van gemaakt - maar omdat wat moderne kunst betreft de spe cialisten ontbreken. AMSTERDAM (ANP) - De 43-jari- ge Oostduitse dirigent Hartmut Haenchen wordt zeer waarschijn lijk de nieuwe chef-dirigent van de Nederlandse Operastichting. Haenchen zelf heeft grote belang stelling voor deze post, terwijl om gekeerd de toekomstige intendant (artistiek leider) van de operastich ting, Jan van Vlijmen, zeer in de Oost-Duitser is geïnteresseerd. Het contact tussen beiden heeft nog niet tot ondertekening van een contract geleid. Dit heeft een woordvoerder van de Nederlandse Operastichting in Amsterdam van daag desgevraagd meegedeeld. Haenchen zal als de benoeming doorgaat de opvolger worden van Edo de Waart, die vorige maand plotseling vervroegd ontslag in diende als chef-dirigent van de Ne derlandse Operastichting. De Waart werd met ingang van 1 au gustus van dit jaar chef-dirigent van de operastichting. Hij had een contract voor driejaar, maar zal nu Hartmut Haenchen (archieffoto) per 1 juli volgend jaar al bij de ope ra vertrekken. Haenchen is overigens al met in gang van 1 september 1986 be noemd tot chef-dirigent van het Nederlands Philharmonisch Or kest, voortgekomen uit de fusie van Amsterdams Philharmonisch Orkest, Utrechts Symfonie Orkest en Nederlands Kamerorkest.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 25