Licht bijna op groen voor nieuwbouw van De Wilbert Zeven klachten over topless zonnen op Katwijkse strand Opnieuw giftig gehakt gevonden in Rijnsburg Hobaho richt in Lisse een sortimentstum in Bloembollen Hydrocultuur VRIJDAG 18 OKTOBER 1985 REGIO LEIDEN PAGINA 21 nog helemaal niet duidelijk hoe wij onze capaciteit moeten verminde ren. We schuiven dat vraagstuk dan ook maar het liefst zo lang mo gelijk voor ons uit". Als het aan Van Mierlo ligt komt van uitstel ook afstel. Hij wijst op de grote belangstelling die nog steeds bestaat voor de bedden in het verpleeghuis en is ervan over tuigd dat de behoefte aan verzor gingsplaatsen in de toekomst al leen nog maar groter wordt. Van Mierlo: "De plannen die worden ontvouwd over het zo lang moge lijk thuis wonen van bejaarden zijn natuurlijk prachtig. Ik heb echter grote twijfels over de haalbaarheid ervan. Het aantal ouderen in onze samenleving stijgt bijzonder snel en met een hogere gemiddelde leeftijd worden de handicaps zwaarder. De oostvleugel van het verpleeghuis 'De Wilbert', nog zijn ondergebracht. RIJNSBURG - De gifmaniak in Rijnsburg heeft gisteren op nieuw toegeslagen. Rond het middaguur vonden twee kinde ren in de buurt van het Wester park enkele gehaktballetjes die waren bestrooid met strychnine. Strychnine is een gif dat onder meer wordt gebruikt tegen mol len. Voor zover bekend zijn er dit keer geen honden vergiftigd. In de woonwijk ontstond gister middag, nadat de vondst van het giftige gehakt bekend werd, een lichte paniek onder de bewoners. Agenten van de Rijnsburgse po litie zochten naarstig de buurt af of er nog meer vlees was neerge legd Ze vonden daarop in de Boslaan eveneens enkele bal letjes. Vorige week donderdag werd er voor de eerste keer giftig gehakt gestrooid in en rond de Boslaan bij het Westerpark. In totaal aten 14 honden van het gif. Zeven die ren overleefden het niet. Bewoners van de Boslaan rea geerden gisteren eerst ongelovig op het verhaal van de twee kin deren die het gif hadden gevon den. "Ik dacht dat ze maar wat verzonnen", aldus mevrouw De Koning uit de Boslaan. "Ik liet op dat moment net mijn hond uit", zegt ze. "De kinderen vertelden dat ze balletjes gehakt hadden zien lig gen. Toen ik thuis kwam bleek dat er ook gehakt bij mij vöor de deur lag". Mevrouw De Koning: "Kennelijk weet de gifstrooier precies waar honden .zijn, want juist op de route waar honden worden uitgelaten lag het vlees". Uit angst dat haar huisdier ook wordt vergiftigd heeft mevrouw De Koning de brievenbus van haar voordeur laten dichtspijke ren. "Daar kan in elk geval geen gif naar binnen worden gegooid. Ook komt mijn hond niet meer in de achtertuin", zegt ze. Het verbaast haar dat niemand gistermiddag iets heeft gezien, van de dader. Ze noemt het gren zeloos brutaal van de dader dat hjj op klaarlichte dag de giftige gehaktballetjes strooit. "En het is vooral gevaarlijk omdat de kinderen hier de hele dag op straat spelen". Een woordvoerder van de Rijns burgse politie zei vanmorgen dat er nog geen spoor is van de da der. "We hebben nog geen bruik bare tipsgekregen", aldus de woordvoerder. KATWIJK - Het Katwijkse verpleeghuis en reactive ringscentrum 'De Wilbert' verwacht binnen een maand toestemming voor de eerste fase van de gedeel telijke nieuwbouwplannen. Het gaat de vervanging van de huidige afdelingen voor psychogeriatrische (de mente) patiënten door drie nieuwe wooneenheden. Direct daarop aansluitend moeten in een tweede fase ook de patiën ten met lichamelijke gebreken (de somatische bejaarden) in een nieu we behuizing worden onderge bracht. Het belangrijkste adviesorgaan van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur, het College Ziekenhuisvoorzieningen, is inmiddels in grote lijnen met de uitvoering van de eerste fase van het plan akkoord gegaan. Er moet alleen nog worden gesproken over een aantal details. Ook het geld voor de eerste fase van de nieuw bouw is beschikbaar. De nieuwbouwplannen van 'De Wilbert' komen voor op de urgen- tielijst die het provinciaal bestuur voor 1985 en 1986 heeft opgesteld. Met de uitvoering van de eerste fa se van het project is een bedrag van zeven miljoen gulden ge moeid. Fase twee is, doordat in fei te van dezelfde tekeningen gebruik wordt gemaakt, tien procent goed koper. "Een definitief groen licht van het ministerie zou het mooiste cadeau zijn dat we volgende maand, bij de viering van het 20-jarig jubileum, kunnen krijgen", vertelt algemeen directeur H. van Mierlo. Hij heeft alle reden om niet te twijfelen aan de het inwilligen van het verlang lijstje, dat zes jaar geleden voor het eerst werd ingediend, maar houdt toch voorzichtig nog een slag om de arm. "We zijn al eerder teleurge steld." Capaciteit Bij een eerdere versie van het bouwplan zag 'De Wilbert' zich ge dwarsboomd door veranderingen in het ouderenbeleid. Er moest worden bezuinigd en dat leidde tot een andere verdeling van het aan tal verpleegbedden voor deze re gio. Van Mierlo: "Op het moment dat voor ons eerste plan een verkla ring van geen bezwaar kon worden aangevraagd kregen we te horen dat we terug moesten in capaciteit. Dat betekende in feite terug naar af." Volgens de nu geldende regels kan 'De Wilbert' in de toekomst onder dak bieden aan 90 psycho-geriatri- sche- en 90 somatische bejaarden. Momenteel telt het verpleeghuis nog 240 bedden. Ook toen de plannen aan deze nieuwe cijfers waren aangepast moest nog een tegenslag worden verwerkt. In april van dit jaar kreeg 'De Wilbert' te horen dat de nieuwe wooneenheden niet moch ten beschikken over algemene voorzieningen, zoals artsenkamers en ruimten voor de begeleiding van patiënten. "Wat uiteindelijk wel haalbaar bleek was de bouw van, wat ik dan maar noem, bed denhuizen met centrale woonka mers", aldus Van Mierlo. "Een uit geklede versie van het oorspronke lijke plan, dat wel, maar ik ben toch blij dat het nu eindelijk voor elkaar lijkt te komen". Bij het gereedkomen van de eerste fase van de vervangende nieuw bouw verhuizen de psychogeria trische bewoners uit de huidige oostvleugel van het verpleeghuis. De drie nieuwe wooneenheden waarin zij zullen worden onderge bracht bieden ruimte aan elk der tig bejaarden. De afdelingen be staan uit twee groepen van vijftien bewoners. Voor algemene voorzie ningen, zoals de fysiotherapie, blij ven de bejaarden aangewezen op het hoofdgebouw dat binnendoor te bereiken is. Voor de nieuwe wooneenheden moet een deel van de tuin van het verpleeghuis worden opgeofferd. De bouw zal vermoedelijk nog in de loop van 1986 beginnen. De opzet van de tweede fase van het nieuwbouwplan is in feite ge lijk aan de eerste. Voor de bouw van deze groep van drie wooneen heden zal in de plannen van 'De Wilbert' de oostvleugel moeten worden afgebroken. Van Mierlo: "Zodra de definitieve toestemming voor de eerste fase binnen is, gaan we in de slag om ook deze tweede fase van de grond te krygen. Het meest ideale zou namelijk zijn wanneer we aansluitend kunnen bouwen". Op die tweede fase volgt dan ook nog een derde fase, een opknap beurt van het huidige hoofdge bouw. Voor de ruimten waarin nu nog de afdelingen van de somati sche bejaarden zijn ondergebracht moet dan tevens een.andere be stemming worden gezocht. "Je zou bijvoorbeeld kunnen denken aan het maken van bejaardenflatjes", aldus Van Mierlo, "maar daar zijn we nog niet uit". Een schaduwzijde van de nieuw bouwplannen is dat het aantal bed den van 'De Wilbert' in de komen de jaren met zestig moet worden teruggebracht. Een teruggang die ook de nodige gevolgen heeft voor het personeelsbestand, momenteel 300 personen. Van Mierlo: "Het is KATWIJK - Bij de Katwijk- se politie zijn de afgelopen zomer in totaal zeven klach ten binnengekomen over topless zonnen. Dat blijkt uit het rapport dat het stranddetachement van het korps aan het einde van het badseizoen heeft opge maakt. Naar aanleiding van deze klachten werd drie keer tegen het zonnen zonder bovenstukje opgetreden. Op de overige klachten kon om verschillende redenen niet direct worden gereageerd. In het politie rapport wordt in dit verband gewe zen op de onderbezetting van de strandpost en de prioriteiten die de politie stelt. Het optreden tegen topless- en naaktrecreatie komt op de vierde plaats, na de zorg voor de veilig heid en het verlenen van hulp, het handhaven van de openbare orde en het verrichten van administra tieve taken zoals het afgeven van vergunningen. De gemiddelde be zetting van de strandpost bestaat in het hoogseizoen uit drie agen ten. In het voor- wordt de post door twee man be zet. Door de leden van het strandde tachement is vooral op drukke zo merdagen geconstateerd dat het topless zonnen toeneemt. De wens van een meerderheid van de ge meenteraad is dat hiertegen op het strandgedeelte vóór de Boulevard actief moet worden opgetreden. Het 'corrigeren van topless zonne nde dames' en een enkele naaktre- creant gebeurde vooral tijdens spe ciale voetsurveillances. Op het noord- en zuidstrand wordt het verbod om boven-bloot te zonnen minder strak nageleefd. Hier reageert de politie alleen wan- Drenkeling Op de strandpost werd in het af gelopen zomerseizoen aan 195 mensen, die op het strand of in zee gewond waren geraakt, eerste hulp verleend. Voor deze vorm van hulpverlening kon de police een beroep doen op twee E.H.B.O.ers dig aan het stranddetachement zijn toegevoegd. Zij ontfermden zich ook over de 277 verdwaalde kinde- 3 de afgelopen zomer in moeilijkheden. Zij werden door de politie, de reddingsbrigade en le den van de watersportvereniging 'Skuytevaert' uit het water ge haald. Deze hu(p kwam op zondag 21 juli echter te laat voor een Duit se toerist die door een brandings boot van de brigade en een kano vaarder uit het water werd opge pikt. De man overleed later die dag in het Academisch Ziekenhuis. spuien kwamen ze der wie vier kinderen, in de proble men. Door leden van de strandpoli- tie konden zij van de verdrinkings dood worden gered. Na dit voorval werd onmiddellijk contact opgeno men met het Hoogheemraadschap dat de toezegging deed op zomerse dagen alleen nog in de avonduren te spuien. Een voor zwemmers gevaarlijke situatie ontstond ook op woensdag 17 juli toen het Hoogheemraad schap van Rijnland, met goed strandweer, de deuren van uitwa- ringssluis openzette. Door het By het Hoogheemraadschap werd door de strandpolitie ook ge klaagd over de situatie op het strandgedeelte dat is ontstaan na het dempen van het voormalige uitwateringskanaal. De bodem ligt hier bezaaid met scherpe stenen en keien, waaraan strandbezoekers zich kijnnen verwonden. In het strandrapport staat te lezen dat Rijnland geen gehoor heeft gege ven aan het verzoek om het puin op te ruimen, maar dat wordt door een woordvoerder van het Hoog heemraadschap tegensproken. "De aannemer die de oude uitwate ring heeft gedempt is tweemaal te rug geweest om de stenen te ver wijderen, zowel aan het begin als aan het eind van het seizoen". Rijn land beschouwt deze zaak als afge daan. "Je kan zo'n bedrijf niet tot in het oneindige terug laten komen voor dit soort karweitjes. Alleen als het echt de spuigaten gaat uitlopen valt er natuurlijk altijd te praten", aldus de woordvoerder van het Hoogheemraadschap. In het strandrapport vraagt de politie de gemeenteraad maatrege len te nemen om het surfen vanaf het noordstrand in betere banen te leiden. De plaatsen waar deze sport mag worden bedreven zijn niet goed aangegeven. Dat leidde tot gevaarlijke situaties doordat zwemmers en surfers elkaar in de weg zaten. Het strandgedeelte voor de surfers moet duidelijker wor den afgebakend, adviseert de poli tie. Lisse krijgt er in het voorjaar en zomer een beziens waardigheid bij. Aan de rand van de bebouwde kom van het dorp, óp de hoek Westelijke Randweg/Heere- weg/Achterweg, wordt op dit moment een zogenaamde sortimentstum aangelegd. Het is de bedoeling dat.nog dit najaar in die tuin een groot aantal verschillende, vooral nieuwe, soorten knol- en bolgewassen wordt ge- ROOmDlailtdaCI poot. Volgend voorjaar moet de sortimentstuin in volle 3 bloei staan. worcten benut om de afzet te be vorderen". Volgens Van Zeist blijven de kwekers de eindverantwoorde lijkheid houden over de tuin. "Zij maken uit wat er aan soor ten worden geplant, maar ook wat uiteindelijk de prijs van de nieuwe bollen en bloemen zal zijn en hoeveel er op de markt komt. De Hobaho verzorgt alleen de administratie en verkopen de bollen of bloemen". De sortimentstuin is zeker niet bedoeld als een tweede Keuken hof. Van Zeist: "De showtuin is alleen voor mensen uit het vak, maar natuurliefhebbers die is een keertje binnenlopen om te kunnen genieten van al die bloe menpracht, zullen wij zeker niet van het veld knuppelen. Tenslot te zijn bloemen een vriendelijk produkt". KEES VAN KUILENBURG De tuin, die inmiddels de naam 'Buitenhof heeft gekregen, is een initiatief van de veiling Ho baho in Lisse en een aantal kwe kers van bol- en knolgewassen. Het is de eerste sortimentstuin in ons land, waarin vrijwel alle soorten bol- en knolbloemen voorkomen. Wel heeft de veiling vereniging CNB uit Lisse een dahliashowtuin in Heemstede en een narcissenshowtuin in het bollengebied 'de Noord' in Noord-Holland. Volgens A. van Zeist, voorlich ter en veilingmeester bij de Ho baho, is de tuin een stuk service verlening van de veiling aan de kwekers en kopers, die lid zijn van de Hobaho. "De kwekers krijgen op een centrale plaats, het hart van de bollenstreek, de kans om potentiële kopers te la ten zien, wat zij aan nieuwe soor ten tulpen, hyacinten, narcissen en bijgoed hebben ontwikkeld". In de tuin worden door de kwekers dit najaar per soort tus sen de 5 en 25 bollen of knollen aangeboden. Op dit moment zijn er ongeveer 800, meest nieuwe exclusieve variëteiten, door de kwekers afgeleverd. Eerst wor den de narcissen gepoot, daarna komen de andere soorten bloe men aan bod. Het geheel gebeurt onder leiding van L. Verdegaal, die de zaken in 'Buitenhof coör dineert. Voor de kopers van bol en bloem betekent de tuin in Lisse dat zij in het vooijaar sneller en beter een overzicht krijgen van de nieuwe produkten die op de markt verschijnen. "Een stop in Lisse en de kopers weten alles", zegt Van Zeist. "Nu moeten zij een groot aantal bedrijven in ons land bezoeken om te weten wat er aan hieuw aanbod is. Met in gang van volgend vooijaar is dat niet meer nodig". Het is de bedoeling dat het be schikbare terrein van ongeveer 1,3 hectare in twee gedeelten wordt gesplitst. Een deel van het terrein is voor de vooijaars- bloeiers en in het andere deel van de tuin komen de zogenaam de zomerbloemen. Daar wordt aandacht geschonken aan lelies dahlia's, gladiolen en andere bloemen. Voor de showtuin in Lisse be staat van de zijde van het 'vak' veel belangstelling. "Begrijpe lijk", zegt Van Zeist, de tuin be tekent voor de kwekers een goe de kans om de nieuwe soorten op een verantwoorde wijze onder de aandacht te brengen. De ontwik keling van nieuwe produkten kost veel geld, maar ook tijd en dan moeten alle mogelijkheden De nationale boomfeestdag duurt voortaan een heel jaar. Het Landelijk Comité Nationale Boomfeestdag wil op de basis scholen de natuur- en milieu educatie een vaste plaats op het lesrooster geven. De boomplant- dag was gericht op de leerlingen van de hoogste klassen van de basisschool, met de nieuwe vorm van natuureducatie worden alle leerlingen bereikt. Er zijn speciale lespakketten ontwikkeld voor leerlingen van vier tot en met veertien jaar. Met het lesmateriaal kan gedurende het gehele jaar aandacht worden besteed aan 'de boom'. Het comité wil ieder jaar een ander thema aanpakken. Voor dit schooljaar staat 'bomen en hout' op het programma. Zowel het behoud als het beheer van bossen komt hierbij aan de orde. Er wordt informatie verstrekt over onder meer het beheer van bossen in Nederland, maar ook over het tekort aan brandhout in de ontwikkelingslanden en de gevolgen die grootscheepse ont bossing daar heeft voor de na tuur. Het ministerie van landbouw en visserij subsidieert de actie met vier miljoen gulden. Er is voor het project nog meer geld nodig. Vandaar dat een speciale stichting binnenkort acties op touw zet. Veel Nederlanders willen hun fa milie of vrienden in het buiten land laten meegenieten van de Hollandse bloembol. Een pakket bloembollen kan zonder al te veel problemen tot ver over de landsgrenzen worden verstuurd. Er bestaan hiervoor twee mo gelijkheden. De eerste is op dracht geven aan een erkend ge specialiseerd bloembollenbedrijf om een pakket te versturen. De ze verzorgt dan de levering, ver pakking enkeuring door de Planteziektenkundige Dienst alsmede het benodigde gezond heidscertificaat. Adressen van erkende bloembollenbedrijven zijn verkrijgbaar bij de Bond van Bloembollenhandelaren (02520- 18544) of bij de Bond van Detail- bloembollenhandelaren (023- 319387). Zelf verzorgen van de zending kan ook. Er gelden hiervoor ech ter wel een aantal bepalingen. Pakketten naar landen buiten Europa en de Scandinavische landen mogen tot 16 november worden -verstuurd, naar alle an dere landen in Europa tot 30 no vember. Bloembollen sturen naar Canada, de USA, Noorwe gen en landen gelegen op het zuidelijk halfrond is verboden. Het pakket mag niet meer dan drie kilo wegen en er mag per ontvanger slechts één pakket worden gestuurd. Daarmee houden de bepalin gen nog niet op. De bollen moe ten worden gekeurd door de Planteziektenkundige Dienst. In Zuid-Holland zijn er vier dis trictskantoren van de PD: in Lis se, Boskoop, Barendrécht en Aalsmeer. Diegenen die zich interesseren voor de teelt van kamerplanten op water (de zogenaamde hydro cultuur) kunnen op 25 en 26 ok tober een kijkje nemen op het hydrocultuurbedrijf 'Floreat in Duiven (nabij Arnhem). Op het bedrijf, dat als pionier op het gebied van de hydrocul tuur kan worden aangemerkt, zullen de kassen, bevloeiïngssys- temen en andere geavanceerde technieken te bezichtigen zijn. In totaal hérbergt het bedrijf onge veer 250.000 hydroplanten van 250 verschillende soorten. De bedrijfspoorten staan open op vrijdag en zaterdag 25 en 26 oktober van 10.00 tot 17.00 uur. Het bedrijf ligt aan de Roelofs- hoeveweg 19. Geen bijdrage provincie voor Alphense route ALPHEN AAN DEN RIJN - Het gedeelte Gnephoek en Oudshoorn- seweg tot en met de aansluiting met de Oranje Nassausingel maakt niet langer meer deel uit van de ter tiaire weg 27. Omdat vooral de Ho ge Rijndijk wordt gekozen door het interlokale verkeer tussen Al phen en Koudekerk-Leiderdorp heeft de provincie de route Gnep- hoek-Oudshoornseweg van het provinciaal wegenplan geschrapt. De gemeente kreeg jaarlijks on geveer 15.000 gulden van de pro vincie voor onderhoud aan de Gnephoek en Oudshoornseweg. Aan die bijdrage komt nu een ein de. De gemeente heeft nog ge tracht de route Churchilllaan, Burg. Bruins Slotsingel, Eisenho- werlaan op het tertiair wegenplan te krijgen, zodat de provincie aan het onderhoud van deze wegen meebetaalt, maar daar is men in 'Den Haag' niet op ingegaan. AUTOKRAKEN - De laatste we ken zijn op de parkeerplaats bij het Alphense station opvallend veel personenwagens opengebroken, waarna de geluidsapparatuur blijkt te zijn ontvreemd. Volgens de politie gebeurt dat daar gemid deld vier maal in de week. De re cherche heeft al enkele dagen in de omgeving gepost, maar zonder re sultaat. Gisteren is er weer een au to gekraakt. Uit de wagen is een ra dio/cassetterecorder gestolen met de luidsprekers. De gezamenlijke waarde is ongeveer duizend gul den. Uit de brand BOSKOOP - Leden van de Bos- koopse brandweer hebben van nacht een moeder met haar twee kinderen uit hun huis aan de Oran jestraat gehaald. In haar woning woedde een brandje, waardoor zij niet naar beneden durfde te ko men. De omvang van de schade bleef beperkt. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek in gesteld. Alphen speelt dinsdag eerste lichtwedstrijd ALPHEN AAN DEN RIJN - Al phen neemt dinsdag 22 oktober de nieuwe lichtinstallatie in gebruik. De plaatselijke voetbalvereniging luistert dat feit op met een wed strijd tegen ARC. Die wedstrijd be gint om 20.00 uur en is gratis toe gankelijk. Het bestuur van de oudste clubl in Alphen heeft Ignace van Swie- ten uitgenodigd om de wedstrijd te komen leiden. De scheidsrechter uit het betaalde.voetbal heeft daar zelf wel oren naar, maar wacht op toestemming van.de scheidsrech- terscommissie van de KNVB. De lichtinstallatie bestaat uit acht masten met een hoogte van 18 meter. Zij staan langs het hoofdter rein opgesteld en tellen elk drie ar maturen van 6000 watt. Door de in stallatie is het veld van Alphen nu geschikt om er amateurinterlands te laten spelen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 21