Aanval Reagan op graansubsidie EG Uw ambassadeur in het Oosten geeft garanties die verder gaan. 'Commerciële banenbemiddeling mag' Brussel mikt op Voorzichtige groei' aisspö S*»S28« 'Begin van harder handelsbeleid' Hoogovens 'tevreden' met stroomprijs Aldel Geen kerstactie, toch boter voor een prikje Ambtenaren wijzen invloed Financiën bij ABP fel af Keers. Wijsheid in OosterseTapijten. DONDERDAG 17 OKTOBER 1985 ECONOMIE PAGINA 9 WASHINGTON (UPI/DPA) - De Verenigde Staten gaan stappen ondernemen in het kader van de Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel (GATT) tegen de exportsubsidies voor tarwe van de Europese Gemeenschap, zo heeft de Amerikaanse president Reagan gisteren aangekondigd. GRONINGEN (ANP) - Hoogovens heeft er alle vertrouwen in dat de aluminiumsmelterij Aldel in Delf zijl ondanks hogere energietarie ven in de toekomst zijn strategi sche belang voor het staalconcern zal behouden. Volgens ir. M. van Veen, lid van de raad van bestuur van Hoogovens, is met de overheid een "bevredigende regeling" afge sloten over de stroomprijs in de toekomst. De regeling past binnen een raamcontract, dat Hoogovens in het verleden sloot voor de periode 1967-1998. Dat contract werd geslo ten na de vondst van het aardgas in Slochteren. Bedrijven die werkge legenheid naar het noorden brach ten konden rekenen op een extra lage energieprijs. In 1984 bereikte Hoogovens overeenstemming met de overheid over een herziening van het con tract voor de periode tot 1988. De stroomprijs voor die jaren is geba seerd op de prijs van aardgas. Om dat de energiekosten voor de con currentiepositie van aluminiums- melterijen van groot belang zijn - bij Aldel beslaan deze dertig pro cent van de bedrijfskosten - werd voor de periode van 1988 tot 1998 een principe-akkoord gesloten. Dit akkoord houdt in, dat de energie prijs omhoog kan gaan, maar dat dit gebeurt in "lijn met de rentie" in Europa. Onlangs kwam na een inbraak in het ministerie van economische za ken door een actiegroep aan het licht, dat dit betekent dat de over heid garant staat voor een prijs die drie cent per kilowatt/uur lager is dan die van de concurrentie. Deze overbruggingsregeling voor de ja ren negentig kwam naar buiten ter wijl Aldel de onderhandelingen met stroomleveranciers in ons land en eventueel daarbuiten nog moet beginnen. Aldel is van groot belang voor Hoogovens. De smelterij draait op volle toeren met een produktie van 95.000 ton per jaar. Daarmee voor ziet men voor tweederde in de be hoefte van de Hoogovens-walserij Sidal in België. Het resterende één derde deel van de aanvoer naar de walserijen komt van Péchiney in Zeeland, dat na de bouw van de kerncentrale in Borssele ook ener gietarieven bedong die lager waren die dan van andere zeer grote elek triciteitsverbruikers. Aluminium wordt steeds belang rijker voor Hoogovens. Het aan deel in de omzet van het concern is 18 procent en zo'n 3400 van de 17.000 werknemers werken in de aluminiumbedrijven. De bijdrage aan de bedrijfswinst bedraagt ech ter 30 procent. Reagan maakte verder bekend dat hij de speciale handelsvertegen woordiger van de VS, Clayton Yeutter, heeft opgedragen om een onderzoek te beginnen naar de "oneerlijke handelspraktijken" van Zuid-Korea. "Dit is het begin van het hardere handelsbeleid van de president", verklaarde de woordvoerder van het Witte Huis, Larry Speakes. Hij zei dat Reagan tot de maatre gelen tegen de EG heeft besloten omdat de exportsubsidies die de gemeenschap voor tarwe verstrekt de prijzen op de wereldmarkt heb ben gedrukt, waardoor de Ameri kaanse boeren zijn geschaad. Vol gens Speakes hebben de Europese landen de laatste jaren te kampen met een overproduktie van tarwe en is hun aandeel op de wereld markt vergroot van minder dan acht procent in het begin van de jaren zeventig tot meer dan zestien procent nu. Volgens de handelsafspraken binnen de GATT moeten de Ver enigde Staten nu eerst in direkte onderhandelingen met de Europe se Gemeenschap proberen over eenstemming te bereiken over de tarwe-kwestie. Lukt dat niet dan is de volgende stap dat de twee par tijen met bemiddeling van het we reldhandelsorgaan proberen een oplossing voor het probleem te .'inden. Mislukt ook dat laatste, lencommissie van de GATT, die hierover dan een uitspraak zal doen. De aankondiging van Reagan lijkt een verdere verscherping van het handelsconflict tussen de Ver enigde Staten en de EG. Zo onder zoekt de gemeenschap op dit mo ment op haar beurt of het Ameri kaanse export-programma BICEP niet in strijd is met de afspraken over subsidies in de Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel. De Amerikaanse president zou verder besloten hebben een onder zoek in te laten stellen naar de han delspraktijken van Zuid-Korea, dan kunnen de Verenigde Staten omdat de Zuidkoreaanse regering de zaak voorleggen aan de geschil- GRONINGEN (GPD) - De beslissing van de Europese Commissie om de volgende maand braadboter voor de helft van de prijs te verkopen en van een 'kerstactie' af te zien. kan de Nederlandse huishoudens toch goedkoop roomboter opleveren. Het blijkt met een kleine moeite mogelijk te zijn van de braadboter weer 'norma le' smeerboter te maken door het te mixen en er enkele lepels water aan toe te voegen. Op een pakje boter wordt zo gauw ander halve gulden verdiend. Mevrouw M. J. A. Blankenborg van de Zuivelkeuken in Groningen zegt dat dit wel ten koste gaat van smaak en kleur, maar erkent dat de watertruc mogelijk is. Mevrouw Blankenborg zegt dat een soortgelijke behandeling ook werd gebruikt toen de halvarines in zwang raakten en het vetgehalte van roomboter met water werd verlaagd. Als vertegen woordigster van de Zuivelkeuken geeft zij trouwens de voorkeur aan 'normale' roomboter. „Omdat hier sinds enige jaren kwali teitsnormen voor zijn gesteld".Mevrouw Blankenborg vindt het beter, dat de braadboter wordt gebruikt waarvoor het bedoeld is en er gerechten mee worden bereid. De braadboter, die de nu uitpuilende voorraadschuren van de EG wat leger moeten maken, komt ongeveer voor de prijs van een paKje luxe margarine (pak weg een gulden) in de winkels te liggen. Het gaat om boter die ten minste anderhalf jaar in de koelhuizen is opgeslagen. De Europese Commissie legt bij de actie bijna vier gulden op een kilo braadboteMoe. De 'kerstroomboteractie' kostte vijfmaal zoveel. Bovendien merkte de EG dat het gebruik van roomboter nauwelijks toenam en de poging om de boterberg te laten slinken nagenoeg geen succes had. In de Europese voorraadschuren ligt in totaal één miljard kilo boter opgeslagen. In het verleden werden er nog wel eens grote partijen geëxpor teerd naar het Oostblok, maar volgens landbouwcommissaris mr. F. Andriessen heeft dit 'geen prioriteit'. Wel worden oude boter- voorraden in de vorm van boterolie aan landen in Zuidoost-Azië geleverd. Ook gaat er boter als kalvervoer naar de mesterijen. weinig bereidheid zou hebben ge toond om maatregelen te nemen tegen het namaken van Ameri kaanse voedings- en chemische produkten. "Ondanks onderhan delingen hierover met Zuid-Korea gedurende de laatste twee jaar, zijn de wetten nog steeds niet veran derd". aldus Speakes. Bovendien zouden Koreaanse uitgevers regelmatig het auteurs recht op boeken omzeilen door boeken uit te brengen van Ameri kaanse auteurs die niet via het au teursrecht beschermd worden. De woordvoerder zei dat Amerikaanse schrijvers hierdoor jaarlijks naar schatting 170 miljoen dollar aan co pyright mislopen. DEN HAAG - Staatssecretaris Van Zeil (economische zaken) heeft gisteren in Den Haag de eerste starters- krant' ontvagen uit handen van voorzitter Koningsveld van de Kamers van Koophandel De krant is een handleiding voor beginnende ondernemers. (foto Anefoi SER wil unaniem - verbod afschaffen DEN HAAG (ANP) - Het verbod op commerciële arbeidsbemidde ling (wervings- en selectiebureaus, vacaturebanken, voetbalmake laars, impressario's) kan worden opgeheven. Er is dan wel toestem ming nodig van het Centraal Be stuur voor de Arbeidsvoorziening, het nieuwe bestuursorgaan waarin behalve de overheid voortaan ook werkgevers en werknemers deel- DAIMLER/AEG De banken die aandelen hebben in het Westduitse concern AEG zijn bereid een belang van ruim dertig procent te verkopen aan Daimler-Benz (Mercedes) voor 170 mark per stuk. Het autoconcern bezit al 24,9 procent van de aande len, die inmiddels vanwege de fu sieplannen met maar liefst 49 mark in waarde zijn gestegen tot 214 mark. In 1982 stond de koers op slechts 23 mark toen AEG bijna failliet ging en de banken te hulp schotert. Staatsbedrijven De Griekse regering heeft beslo ten zes van de 43 staatsbedrijven met zeer grote schulden te sluiten. Voor de overige bedrijven wordt een saneringsplan opgesteld. De 43 bedrijven hebben bij elkaar ruim 30.000 werknemers in dienst. Van de 350 miljard drachme (ongeveer 6,8 miljard gulden) aan schulden wordt 280 miljard drachme omge zet in aandelen die in handen van de overheid en de banken komen. Computers Dat staat in een unaniem ont- werp-advies van de Sociaal-Econo mische Raad over de nieuwe Ar beidsvoorzieningswet, die de Ar- beidsbemiddelingswet uit 1930 moet gaan vervangen. Tal van ar- beidsbemiddelende activiteiten die nu in strijd zijn met de wet maar die niet doelmatig kunnen worden bestreden, moeten daarin worden geregeld. De SER zal het advies volgende week vaststellen. De SER-commissie wil de tradi tionele arbeidsbemiddeling in han den laten van de arbeidsbureaus of de overheid. Het gaat daarbij om arbeid die onder een arbeidsover eenkomst (of onder een ambtelijke aanstelling) wordt verricht. De overige vormen van bemiddeling zullen vrij zijn, tenzij het Centraal Bestuur een vergunning nodig vindt. De SER wil zo'n vergun ningsplicht van meet af aan opleg gen voor uitzendbureaus en uit leenbedrijven. De SER-commissie wil verder een scherpere afbakening van de verhouding tussen arbeidsbureaus en uitkeringsorganen. Het is de taak van deze laatsten om te con troleren of een werkloze recht heeft op een uitkering. De werk zoekende is in eerste aanleg ver antwoordelijk voor een juiste in formatieverschaffing aan het uit keringsorgaan. Hij krijgt een kaart waarop de activiteiten van het ar beidsbureau worden aangetekend. In de wet zou verplichte vacatu remelding door bedrijven als mo gelijke maatregel moeten worden opgenomen. Een verplichting voor werkgevers mensen in dienst te ne men mogen echter slechts in zeer uitzonderlijke gevallen, via een aparte wet, worden opgelegd, meent de SER. Verder moeten in de Arbeidsvoorzieningswet geen criteria worden opgenomen over het begrip „passende arbeid". Dat moet in het kader van de sociale- zekerheidswetgeving worden uit gewerkt. Bevriezing De Amerikaanse IBM heeft een systeem op de markt gebracht waarmee computers binnen een gebouw of enkele gebouwen op hoge snelheid informatie kunnen uitwisselen. Volgens IBM wordt met het systeem een eerste stap ge zet naar een kantoor zonder papier winkel. Memo's, archiefstukken en bijna alle andere gegevens kunnen met het systeem van de ene naar de andere computer worden ver stuurd. De apparatuur wordt vanaf begin volgend jaar geleverd. AMSTERDAM - Een nieuwe rage? Uit Amerika komt deze Lala bike, een fiets die met de voelen wordt bestuurd en wordt voortbewogen door aan twee riemen te trekken. Te zien op de speelgoedbeurs in de Amsterdamse RAI. (foto Anefo) DEN HAAG (ANP) - Minister Rietkerk (overheidspersoneel) en de amb- tenarèncentrales zijn het gisteren in Den Haag niet eens geworden over een nieuwe structuur voor het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP). Rietkerk is in zijn ontwerp-wetsvoorstellen de ambtenaren welis waar op punten tegemoetgekomen maar de greep van de overheid op het fonds blijft nadrukkelijk aanwezig. Vooral de vinger in de pap van de minister van financiën is de bonden een doorn in het oog. Deze krijgt in de nieuwe structuur -een uitvloeisel van de rapportage van de commissie-Polak naar aanleiding van proble men bij het ABP die in 1983 aan het licht kwamen- een aanwijzingsbe voegdheid en een forse greep op de Beleggingscommissie. Het ABP- bestuur, waar de centrales zitting in hebben, kan geen feitelijke invloed op deze commissie uitoefenen. De centrales vinden dit veel te ver gaan. Hoewel de centrales in feite een volledig verzelfstandigd ABP willen naar het model van de pensioenfondsen in het bedrijfsleven, zouden ze kunnen leven met de rol die de minister van binnenlandse zaken krijgt (het algemeen beheer van het fonds). Maar de Financiële greep van finan ciën is onaanvaardbaar, aldus Th. Sonneveld van de FNV-ambtenaren. Rietkerk verzekerde de ambtenaren opnieuw dat ze in 1986 niet onder de werking van het nieuwe sociale zekerheidsstelsel zullen worden ge bracht. De SER is overigens verdeeld over de voorgenomen bevriezing van het minimumloon, de sociale uitkeringen en kinderbijslag in 1986. Dat blijkt uit een ander ad vies dat vandaag is uitgebracht. Door het minimumloon en de so ciale uitkeringen niet aan de geste gen lonen aan te passen bespaart het kabinet 880 miljoen gulden en door de bevriezing van de kinder bijslag 75 miljoen gulden. De werkgevers en het kroonlid Vermeijden gaan akkoord met de plannen van het kabinet. De vak centrales FNV en MHP (hoger per soneel) zijn tegen de kabinetsvoor stellen. Het CNV en de kroonleden Lemaire en Bots kunnen er wel mee instemmen maar alleen als er extra maatregelen voor de echte minima worden getroffen. De be sparing zal door deze CNV-variant 220 miljoen gulden lager uitvallen. De vakbeweging is (samen met de kroonleden Lemaire en Bots) wel eensgezind tegen de bevriezing van de kinderbijslag. Investeringen 'steunpilaar' van opleving in Duitsland FRANKFORT (DPA) - Investerin gen door het bedrijfsleven zijn dit jaar een van de steunpilaren van de conjuncturele opleving in de Bondsrepubliek geworden. In de eerste helft van dit jaar is er voor 65 miljard mark in machines geinves- teerd, zeventien procent meer dan in de eerste helft van vorig jaar, zo staat in het maandelijkse rapport van de Westduitse centrale bank. Gecorrigeerd voor seizoensin vloeden bedraagt de toeneming van de investeringen in de eerste zes maanden van dit jaar drie pro cent ten opzichte van het toch al hoge niveau van de laatste zes maanden van 1984, toen de indus trie een "inhaalmanoeuvre" begon na de staking in de Westduitse me taalsector. In juli en augustus be stelde het bedrijfsleven in de Bondsrepubliek elf procent meer aan machines en uitrusting dan in die twee maanden van 1984. De bedrijven konden meer in vesteren doordat hun financiële re sultaten een stuk beter waren. Bru to kregen de produktiebedrijven in de Bondsrepubliek in de eerste helft van dit jaar 158 miljard mark binnen, vijf procent meer dan in de eerste helft van het afgelopen jaar. Daarmee kwam het aandeel van het bedrijfsleven in het nationale inkomen - de financiële instellin gen en de woningbouw buiten be schouwing gelaten - op 23 procent. In het begin van de jaren zeventig was dat overigens 27 procent. Door de voortdurende verbete ring van de kosten-batenverhou- ding is het aantal zelfstandigen ook weer groter geworden. Niettemin bestaan er nog grote risico's. In de eerste zeven maanden van dit jaar zijn er 8050 faillissementen aange vraagd, 1050 meer dan in dezelfde periode van vorig jaar, aldus de Bundesbank in haar jongste maan- drapport. ACTIES VAN NELLE - De vak bonden hebben Van Nelle ge dreigd met stakingen als de direc tie niet voor 24 oktober de plannen intrekt om bij Droste en Venz 240 van de 500 banen te schrappen, waarvan 100 via gedwongen ont slag. „Er moet in de chocoladedivi sie inderdaad wat gebeuren, maar de directie wil te hard van stapel lopen", aldus woordvoerder Wijn hoven (Voedingsbond FNV). Vol gens hem blijkt uit een rapport van McKinsey dat het concern in 1989 weer rendabel kan draaien als er slechts 60 tot 80 banen zouden ver dwijnen. ADVERTENTIE 'Werldoosheid in 1990 terug naar zes procent' Benzine duurder procënt^Dat'staat De prijzen morgen met twee cent omhoog, der meer door het weer stijgen de dollar. De prijzen BRUSSEL (ANP) - De EG-com- missie in Brussel heeft zich ten doel gesteld de werkloosheid in het jaar 1990 te hebben terugge bracht van elf procent nu tot zeven misch rapport dat gisteren werd gepresenteerd en binnenkort naar ae aonar. ue prijzen aan de zelf- *V,n miniqf#>rraaH «-.at tankpomp komen dan op 182 cent n voornaam^ Jkllin De voornaamste stelling van de commissie is dat in de komende ja ren de loonstijging achter dient te worden een cent goedkoper. per liter voor super en 176 cent per liter voor normale benzine. De prijs van dieselolie blijft men. Indat geval zou de werkloos heid tegen 1990 nog zeven procent bedragen. Alois Pfeiffer, de Europese com missaris voor economische zaken, zei gisteren dat voorlopig alleen in de Duitse Bondsrepubliek de za ken er wat gunstiger voor lijken te staan. Volgend jaar groeit daar, volgens de verwachting, de econo mie met zo'n 3 procent en de werk gelegenheid zou met 1 procent kunnen groeien. Indien West-Duitsland de infla tie in de hand zou kunnen houden zou er vanaf 1987 een groei van 3,5 procent bereikt kunnen worden die gepaard kan gaan met een groei van de werkgelegenheid met 1,5 procent per jaar. Tegelijkertijd zou er nog wat ruimte overblijven voor maatregelen zoals belastingverla ging waarmee de vraag gestimu leerd kan worden. In sommige andere EG-landen, zoals Nederland, Denemarken, het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk, lijkt een zelfde ontwikkeling mo gelijk maar dan wel met geruime achterstand op West-Duitsland. Voor de rest van de EG-landen geldt dat voorlopig nog geen kijk is op zulke ontwikkelingen. Petfles Een experiment met de zogehe ten pet-fles, de wegwerp-fles van kunststof, is voor dit jaar van de baan. Staatssecretaris van Zeil (economische zaken) heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld. Van Zeil constateert dat overeen stemming tussen alle betrokken partijen over de proef „voorals nog" niet mogelijk is gebleken. Bij het overleg waren overheid, be drijfsleven en milieu- en consu mentenorganisaties betrokken. vraag zoveel mogelijk gehand haafd te worden. De ruimte die on tstaat tussen produktiviteitsstij- ging en geringere loonstijging moet worden gebruikt voor inves teringen die de werkgelegenheid bevorderen. Het rapport stelt dat de econo mieën van de EG-lidstaten ook in de komende jaren verder gesa neerd moeten worden. De EG-lan den mogen dus niet boven hun Fi nanciële stand leven. Indien de economie van de landen in de ko mende jaren met circa 3 tot 3,5 pro cent per jaar zou kunnen groeien zou de werkgelegenheid jaarlijks met 1 tot 1,5 procent kunnen toene- DEN HAAG (ANP) - Tachtig procent van de werkloze mannen (in september ruim 480.000) heeft alleen basisonderwijs of een la gere vervolgopleiding. Onder vrouwen (275.000 werkloos in september) ligt dat percentage op 66 procent. Alleen basison derwijs heeft 43 procent van de mannen en 37 procent van de vrouwen. Dat staat in het maandverslag van de arbeids markt over september, dat het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid vandaag heeft gepubliceerd. Ook de langdurig werklozen zijn in meerderheid laag opge- Acht van tien werklozen zijn laag geschoold leid. Zo staat van de werklozen zonder enig vervolgonderwijs 68 procent langer dan een jaar en de helft langer dan twee jaar inge schreven. Onder de werklozen met een opleiding op middelbaar niveau is het aantal langdurig in geschrevenen het laagst: 42 pro cent is langer dan een jaar inge schreven, 24 procent langer dan twee jaar. Mensen met een meao- en heao-opleiding (economisch, ad ministratief en commercieel on derwijs) springen er wat werk loosheidsduur gunstig uit. Ook werklozen met een opleiding in de (para-)medische richting zijn verhoudingsgewijs kort werk loos. Tussen eind april en eind september was er alleen voor werklozen met een technische opleiding sprake van een afname van het aantal langdurig inge schrevenen. Bij Peter Keers, uw ambassadeur in het Oosten, koopt u meer dan een Perzisch tapijt of Berber. U koopt er zekerheid. Want elk kleed is met zorg geselecteerd op de Oosterse tapijtmarkten. Voor de kwaliteit en de originaliteit staat Peter Keers volledig in. Een unieke garantie onderstreept dat nog eens. Tel 023 29 25 09 pppVICnup TA nj jrppvr Donderdag koopavond. Altijd rlWilOCnL IrVTIJ 1 LiN voldoende parkeergelegenheid. Qr DLudLKo

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9