EG opent aanval op Valse merken' Personeelstekort: fabriek niet open Grootgrondbezitter blijft buiten schot in Brazilië Van Aardenne legt hogere gasprijs op 'Nederland belangrijk doorvoercentrum' Yeutter: dollar moet nog 20 procent lager VERLENGING 10% STAATSLENING 1982n PER 1986/1989 WOENSDAG 16 OKTOBER 198b ECONOMIE PAGINA 9 WASHINGTON (GPD/Rtr) - De Amerikaanse dollar moet nog eens tien twintig procent in waarde verminderen wil het Amerikaanse handelstekort echt aanzienlijk kleiner worden, zo heeft de specia le handelsvertegenwoordiger van de Verenigde Staten, Clayton Yeutter, gisteren verklaard. Volgens Yeutter zal het effect de recente waardedaling muieren, de import bevorderen en DEN HAAG (ANP/GPD) - De EG-landen gaan samen de strijd aanbinden met vervalste -Al8 de dollar echter op het huidi- schatting vijftig miljard doUar. merkprodukten van buiten de Europese gemeenschap. Een eensluidende Europese nm lïï!" douaneverordening moet er voor zorgen, dat de fabrikanten van merkprodukten beslag Sche maatregelen te nemen aleen JaPan kunnen laten leggen op partijen vervalste produkten en deze kunnen laten vernietigen De verordening wordt volgende week in het Europese parlement behandeld. de dollar op het Amerikaanse han- de positie van de yen verstevigen, delstekort pas begin volgend jaar aldus de handelsvertegenwoordi- bljjken. „Maar er zal geen sprake ger van de VS. Het Amerikaanse handelstekort jaar een recordhoog- jard dollar en zal mo gelijk opklimmen tot rond de 150 zijn van een aanzienlijke dering van het tekort als de dollar bereikte voi niet nog eens tien tot twintig pro- te van 123 cent daalt", aldus Yeutter. Hij zei gelijk opk~ wel te geloven dat de dollar „zijn miljard dollar dit jaar. Alleen al hoogtepunt achter de rug heeft" en dat de koers nog verder zal dalen. Volgens mr Y. van Rooy, lid van maar heeft de handel in namaak- het Europese parlement voor het produkten ook aanzienlijke econo mische gevolgen. Volgens de inter nationale kamer van koophandel in Londen moet de totale wereld handel in namaakprodukten op 60 miljard dollar worden geschat. Het heeft Nederland internationaal de» verlies aan werkgelegenheid in Eu- CDA, betekent de nieuwe verorde ning een belangrijk wapen in de strijd tegen de merkvervalsing, die de laatste jaren explosieve vormen heeft aangenomen. Volgens haar Yeutter zei dat de Amerikaanse een verscherping van de douane- handelspartners zich zouden moe- c°tÏ Shi-j ui ten inspannen om hun economieën De EG-lidstaten moeten zich vol- te laten groeien, zodat de import gens Van Rooy afvragen of justitie vanuit de Verer niet strenger kan optreden tegen bevorderd Vooi De Japanse regering maaktë gis- teren bekend dat zij de binnen landse economie wil gaan stimule ren met een kapitaalsinjektie van 14,4 miljard dollar in de komende twaalf maanden. Volgens Tokio zou de economische groei van Ja de Staten wordt pan door het stimuleringsprogram- Japan heeft een ma met ongeveer 1,25 procent per de handel. De straf die er in Neder- bijzondere verantwoordelijkheid jaar toenemen en de import met dubieuze reputatie dat het hard op weg is een van de belangrijkste doorvoercentra van nepartikelen te worden. ropa als gevolg van de produktie nepartikelen zou 100.000 ba- bedragen. Van Rooy .pleit in haar rapporten dan ook voor inter- Volgens Van Rooy is dat niet al- nationale afspraken tegen de han- leen nadelig voor de consument, del in namaakprodukten en voor 'Wantrouwige bazen bezorgen ziektecontroleur extra werk' AMSTERDAM (GPD) - Werkge- spoedcontrole is verzocht moeten ophouden "uit pure „Zo'n directeur wil dan buiten sikkeneurigheid" het GAK te vra- schot blijven. Het vergt enige gen met spoed te controleren of moed, maar wij bepleiten dat een werkgever eerst eens de zieke belt om te vragen wat er precies man door directies vaak gebruikte argu- keert. Dan kan blijken dat er pro blemen van huishoudelijke aard of risico'! ment "ik denk dat-ie niet ziek is onvoldoende het extra werk trole op te zadelen. Dat "zegt woordvoerder van het Gemeen- werknemer écht ziek is", aldus schappelijk Administratiekantoor woordvoerder van het GAK. in Amsterdam naar aanleiding v publikatie in de GAK-krant. land staat op merkfraude is vol gens haar "gering": drie maanden cel of 100.000 gulden boete. "Het preventieve effect van die straf is klein en de opsporingsactiviteiten van de politie worden zeer bemoei lijkt doordat er geen voorarrest van verdachten mogelijk is", aldus de europarlementariër. De vervalste produkten die in Europa worden geïmporteerd zijn voornamelijk afkomstig uit Derde Wereldlanden in Zuid-Oost Azië en Zuid-Amerika. Maar ook binnen Europa (Italië, Griekenland, Span je en Portugal) worden vervalste produkten gefabriceerd. Uit het rapport van Van Rooy blijkt dat het vervalsen niet meer is toege spitst op modeartikelen, parfums en horloges. Ook geneesmiddelen, auto-onderdelen, medische appa ratuur, voedingsmiddelen en cos metica worden nagemaakt met alle moet de binnenlandse vraag sti- twee miljard dollar. Er wordt ech- terin brede kring getwijfeld aan het nut van de plannen, althans voor de korte termijn. Noazo Mabuchi, hoofd van de af deling binnenlands onderzoek van de Bank van Japan, denkt dat zij 'misschien betekenis hebben als een symbolisch gebaar, maar het zal weinig effect hebben op de eco nomie'. Maatregelen die werkelijk iets zouden uithalen, zoals een drastische belastingverlaging, stui ten op tegenstand van het ministe rie van financiën en de Keidanren, de invloedrijke spreekbuis van de grote bedrijven. De regering-Nakasone blijft voorrang geven aan het terugdrin gen van het begrotingstekort, dat inmiddels een hoogte heeft bereikt van zes procent van het Bruto Na tionaal Produkt (BNP). Zolang het de schatkist niets mag kosten, is een zodanige stimulering van de binnenlandse vraag dat het effect het GAK met al alcoholgebruik aan de ziekmelding spoedcon- ten grondslag liggen, dat er span ningen op het werk zijn, of dat de i dien. Door die openheid kan volgens Zo werden vorig jaar in Amerika meer dan een miljoen nagemaakte en wellicht niet werkende anticon ceptiepillen uit de handel geno men. Namaak-remvoeringen die in Engeland werden verkocht bleken De medische dienst het GAK de noodzaak tot het uit- na tien keer te zijn gebruikt niet het voeren spoedcontroles wel meer te functioneren. Hele koffie- oogsten in Zuid-Amerika zijn mis- lukt doordat namaak-bestrijdins- uit op de ziektewet. Jaarlijks ko- spoedcontroles vragen is niet pre- middelen, die als 'origineel' waren verkocht, werden gebruikt. GAK voert namens de aangesloten eens drastisch beperkt kunnen bedrijfsverenigingen de controle worden. Hoe vaak werkgevers zo'n 2,5 miljoen ziekmel dingen by het GAK binnen. De ar beidsongeschikte werknemer krijgt doorgaans op de tweede dag van de ziekmelding bezoek vgn een rapporteur, die de aard van de ziekte komt opnemen. Werkgevers kunnen echter ook om een spoed controle vragen, wanneer ze de ziekmelding niet vertrouwen. Daarvoor moeten, zo schrijft de GAK-krant, dan wel goede argu menten bestaan. "Gerede twijfel" ontstaat wanneer iemand met rugklachten z'n tuin omspit, maar vage vermoedens en opmerkingen als "die is zo vaak ziek" zyn onvol doende om een spoedcontrole te rechtvaardigen. Het GAK is ook niet erg ingeno men met het feit dat werkgevers nogal eens verzoeken de zieke werknemer niet te vertellen dat er 3 bekend. DEN HAAG - De nieuwe 'dubbeldekker' van de NS is sinds gisteren opgetuigd met gigantische reclameleus vam Aegon. Directeur Dippel van die verzekeringsmaatschappij (links) en marketingdirecteur Wansink van de spoorwegen woonden de onthulling gisteren bij (foto gpd> NEW YORK (AFP) - Sam Moore Walton is in 1985 met 2,8 miljard dollar de rijkste onder de rijke Amerikanen. Het kleinste van de topvermogens in de Verenigde Staten "is niet meer dan 150 mil joen dollar" groot, aldus het tijd schrift Forbes in zijn 28 oktober gedateerde nummer. Gordon Getty, die met zijn ver mogen uit olie de vorige twee jaar aan de top stond met 4,1 mil jard dollar, haalt nu nog maar de vijftiende plaats op de lijst van 400. Hij heeft namelijk besloten Rijkste man in VS bezit 2,8 miljard dollar zijn fortuin te delen met andere leden van zijn familie en houdt voor zichzelf nog maar 950 mil joen dollar. Sam M. Walton uit Bentonville in Arkansas dankt zijn vermogen aan zijn reeks supermarkten met gedrukte prijzen. Tweede man op de lijst van 400 is Henry Ross Perot uit Dallas in Texas, stichter van 'Electronic Data Systems'. Hij ligt een mil jard dollar op Walton achter. De mediagroepen bezetten dit jaar eervoller plaatsen met twee nieuwe dollarmiljardairs, John Kluge en Donald Newhouse, en een nieuwe miljonair, Rupert Murdoch, wiens krantenimpe rium hem 300 miljoen dollar op levert. ADVERTENTIE Staking Renault De communistische vakbond CGT heeft de Renaultfabrieken in Le Mans ontruimd en daarmee een eind gemaakt aan een al acht da gen durende staking met bezet ting. Ze was om looneisen aange kondigd maar richtte zich in feite op de verkiezingen in maart. Ande re bonden, zoals de socialistische CFDT, hebben de communisten de steek gelaten. Voor komt de klap hard aan. De bond had in de Renaultfabrieken altijd de grootste macht. Paardenhandel De 785ste Zuidlaarder markt, de grootste paardenmarkt van Euro pa, heeft gisteren opnieuw ruim 100.000 bezoekers naar het Drentse brinkdorp getrokken. Er werden in totaal 1.492 paarden aangevoerd, ruim 140 meer dan vorig jaar. Een RI0 DE JANEIRO (DPA) - Na paardenhandelaar noemde deson- maandenlang touwtrekken in de danks de paardenhandel via de politieke coulissen heeft de Brazi- markt een aflopende zaak. Goede Uaanse president José Sarney de spring- en tuigpaarden zijn er zei- eerste fase van een grootscheeps omdat die meestal iandbouwhervormingsprogramma fifi ingevoerd. Per decreet heeft Sar ney bekendgemaakt bekend dat tot 1989 maar liefst 430.000 vier de kante kilometer landbouwgrond Leninghouders hebben het recht van looptijdverlenging gedurende de periode van 1 november 1985 tot 1 december 1985. dc'cGT Bij 'grootscheepse' landbouwhervorming Russen De Russische interesse Eemshaven als visserybasis zou opnieuw zal worden verdeeld wel eens kunnen zijn ingegeven der 1,4 mihoen landloze Braziliaan- door andere belangen dan die de visserij alleen. Dat stelt het SGP-Tweede-Kamerlid ir. H. van Rossum in schriftelijke vragen families. Het landbouwhervormingspro- jekt wordt door Brasilia be schouwd als het grootste projekt de regering. Hy wil van de regering van de nieuwe burgerregering weten wat de Russen precies wil- Sarney, die in maart van dit jaar len in de Eemshaven en vraagt ook aan de macht kwam na 21 jaar mili- wat de gevolgen zullen zijn voor de tair bewind. De hervormingen gel- belangen van de Nederlandse I serij bij overslag van Russische in de Eemshaven. Honda den als een aanwijzing in hoeverre Ierse staking de regering bereid is en de moge lijkheden heeft om de vastgeroeste feodale landbouwstructuur in het land te doorbreken. Van de in totaal 5,7 miljoen vier kante kilometer beschikbare land bouwgrond is op dit moment vier miljoen vierkante kilometer in handen van grootgrondbezitters. Aan de andere kant leven er zo'n tien miljoen families op het platte land die weliswaar in de landbouw werken, maar geen vierkante milli meter grond bezitten. Uit de nu bekendgemaakte de tails van het hervormingsprogram ma blijkt echter dat aan de „rechtvaardige verdeling" van de Braziliaanse landbouwgrond, waarvan in de oorspronkelijke plannen veelvuldig sprake was, weinig aandacht meer wordt be steed. Zo schrijft Sarney in het de creet dat van onteigening van land bouwgrond alleen sprake kan zijn SCHIEDAM (GPD) - Wegens ge brek aan personeel gaat de ope ning van een nieuwe fabriek in Schiedam vandaag niet door. De Amerikaanse instrumentenfabri kant Rosemount had deze week willen beginnen met de produktie van hoogwaardige regel- en meet apparatuur voor voornamelijk de chemische en petro-chemische in dustrie. In de nieuwe fabriek zijn minimaal 88 mensen nodig om de produktie op gang te brengen. Men heeft er slechts 65. De opening is nu verschoven naar half novem ber. Directeur H. van Marwijk van Rosemount Benelux verwacht echter ook dan pas op 'halve kracht' van start te kunnen gaan. Voor zover bekend is het de eer ste keer dat de ingebruikneming van een nieuwe fabriek wordt ver traagd door een tekort aan perso neel. Rosemount beschikt al in West-Duitsland en Engeland over fabrieken waar elektronische re gel- en meetsystemen voor de pro cesindustrie worden gemaakt. In Schiedam bestond alleen een ver koop- en servicekantoor. In de nu gebouwde fabriek zou de produk tie voor heel Europa worden ge concentreerd van de meest geavan ceerde apparatuur op dit gebied. Het Amerikaanse moederconcern is hierin de grootste leverancier ter wereld. Van Marwijk: "Bij de uiteindelij ke beslissing de fabriek in Schie dam te vestigen, heeft mijn argu ment dat in ons land goed ge schoold personeel redelijk gemak kelijk voorhanden is, een belang rijke rol gespeeld. Ik heb me hier over bij de betrokken instanties en in het onderwijs voldoende op de hoogte gesteld. In de praktijk blijkt het echter een grote teleur stelling te zijn", zegt Van Marwijk nu. „Het is juist bijzonder moeilijk om aan mensen te komen". Het gaat hierbij niet alleen om af gestudeerden van de Technische ogeschc om MTS'eren LTS'ers. "Wij stellen inderdaad hoge eisen", aldus Van Marwijk, "maar niet in die zin dat je een x-aantal diploma's op zak moet hebben. Het probleem is ook niet dat we veel sollicitanten heb ben afgewezen, maar dat we nau welijks respons hebben gekregen op onze advertenties". Vooral de grote zuigkracht die grote concerns op jonge informati- ca-mensen uitoefent, heeft volgens Van Marwijk het bedrijf parten ge speeld. "Daar wringt onder meer de schoen. Bedrijven als Philips en de PTT hebben een grote aantrek kingskracht. Ze denken bij zo'n be drijf meer mogelijkheden te heb ben. Jonge mensen met een beetje 'knokkers- en pioniersgeest' ko men echter bij een kleiner bedrijf, zoals het onze, veel meer aan hun trekken". heeft op de handelsbalans een bij na onmogelijke opdracht. Achtergebleven Vorig jaar groeide de Japanse economie nog met 5,7 procent, hoofdzakelijk als gevolg van een stijgende export naar de Verenigde Staten en nieuwe kapitaalinveste ringen. Die factoren hebben hun uitwerking goeddeels verloren, ter wijl de binnenlandse consumptie sterk is achtergebleven. Een recen te studie van de OECD laat zien dat de prive-consumptie de laatste vijf jaar maar half zo snel is gegroeid als het BNP (waarmee de totale produktie aan goederen en dien sten van een land wordt gemeten). De pogingen van de Japanse re gering om het handelsoverschot met zijn belangrijkste partners (Amerika, de EG en China) te ver kleinen dreigen nu stuk te lopen op de verwachte terugloop in de economische groei. Daar komt nog bij dat de vermindering van de ex port als gevolg van de recente waardevermindering van de dollar waarschijnlijk minder groot zal zijn dan de vermindering van de import voor grondstoffen en voed sel. Per saldo leidt dat tot nog gro tere overschotten op de handelsba lans. 'Provincie moet overleg plegen met bedrijfsleven' DEN HAAG (ANP) - De Sociaal- Economische Raad (SER) meent dat de provinciale overheid ver plicht advies moet vragen aan pro vinciale overleg- en adviesraden van het bedrijfsleven. Die raden moeten een wettelijke grondslag krijgen in de Provinciewet. Werk gevers en werknemers moeten daarin op gelijkwaardige wijze zijn vertegenwoordigd. Dat blijkt uit een vandaag ver schenen ontwerp-advies van de SER over de provinciale advies- en overlegstructuur, dat in de verga dering van vrijdag 25 oktober zal worden vastgesteld. Op 18 juni 1982 werd in een interimadvies be sloten om pas definitief te advise ren na een onderzoek naar functio neren van de nieuwe, zich ontwik kelende provinciale organen. Hoewel werkgevers en werkne mers aanvankelijk tegengestelde opvattingen hadden, blijken die in de praktijk naar elkaar toege groeid. De werkgeversorganisaties wilden aanvankelijk een orgaan van de provinciale overheid voor overleg met het bedrijfsleven. De werknemersorganisaties waren voorstander van een onafhankelijk orgaan van het bedrijfsleven, dat gevraagde en ongevraagde advie zen moest uitbrengen. In de prak tijk blijken overleg en adviseren als taken naar elkaar toegegroeid en niet tegengesteld, maar aanvul lend aan elkaar te zijn. De SER-commissie meent dat de taken van de regionale Raden voor de Arbeidsmarkt door de provin ciale raden kunnen worden over genomen. De Raden voor de Ar beidsmarkt kunnen dan worden opgeheven, zoals het SER-bestuur reeds heeft voorgesteld. Gezien het belang dat het be drijfsleven bij de overleg- en ad viesraden heeft, moet het ook een financiële bijdrage leveren, aldus de SER-commissie. DUBLIN (AP) - In Ierland hebben ai«- Hp ffrnnttrronrihP7itti»r<; het land De nettowinst van de Japanse gisteren 170.000 ambtenaren ge- braak laten liggen. Bovendien zou alleen tot ontei- autoproducent Honda heeft in de staakt en een chaos in het lucht- eerste helft van het lopende boek- zeeverkeer veroorzaakt. Zo'n 4.000 gening kunnen worden overge- jaar ongeveer 1,15 miljard gulden luchtreizigers moesten hun plan- gaan „als laatste redmiddel", dus wijzigen. Ook de veerdiensten ir Engeland voeren niet, waar door een miljoen scholieren niet wanneer overeenstemming tussen landlozen en grootgrondbezitter uitblijft en ook onderhandelingen naar hun lessen konden. Doordat niet tot een oplossing lijken te kun- ook 1.500 douanebeamten aan de nen voeren. Verder garandeert de bedragen, een toename van 42 pro cent. De omzet nam toe met bijna 12 procent tot 21 miljard gulden. De omzet in het buitenland vorm de ruim 70 procent van het totaal. De verkoop van auto's nam toe met staking deelnamen, bleven grens- president uitdrukkelijk het récht 5,5 procent tot 657.000 stuks. Ver- posten vrijwel onbemand. Talloze op eigendpm. De Braziliaanse grootgrondbezit ters hebben inmiddels met instem ming op de regeringsplannen ge reageerd. De voorzitter van het Na tionale Verbond van Boeren, Fla- vio Brito, verklaarde dat de groot der verkocht Honda bijna 1,8 mil- mensen maakten van die t joen motorfietsen, een toeneming heid gebruik om in Noord-Ierland van ruim 13,1 procent. Het buiten- goedkoop (belastingvrij) bood- land nam met 1,18 miljoen stuks schappen te doen. De staking was zelfs 20 procent meer motorfietsen een protest tegen de aangekondig- af. de loonstop voor 1986. grondbezitters met de landbouw hervormingsplannen akkoord zul len gaan „omdat in de plannen geen sprake is van het onteigenen van grootgrondbezit, hoe groot dat bezit ook zijn mag. Wie produktief met zijn land omgaat, zal dus niet worden lastig gevallen", zo conclu deerde hij. De tien miljoen landloze inwo ners van Brazilië daarentegen rea geerden voornamelijk negatief op Sarney's decreet. „De regering heeft een stap achteruit gedaan en is niet bereid om op de eisen van de landbouwwerknemers in te gaan", verklaarde José Francicsco da Silva, een van de aanvoerders van de werknemersbeweging. Een woordvoerder van de Brazi liaanse beweging voor landlozen ging nog een stap verder en ver weet de regering van president Sarney dat ze „een even reactionai re positie had ingenomen ails de re gering van maarschalk Castello Branco". Dit bewind kwam na de militaire coup van 1964 aan de macht en besloot eveneens tot een landbouwhervorming. Die plan nen werden echter nooit in daden omgezet. Politieke waarnemers in Brazilië vragen zich ondertussen af waar de 430.000 vierkante kilometer te ver delen land vandaan moet komen, wanneer onteigeneningen in het al gemeen niet worden nagestreefd. Ook het verdelen van de grond van de bestaande staatslanderijen zal Directeur Van Marwijk: grote bij lange na niet voldoende zijn de landbouwhervormingen te kun nen verwezenlijken, zo menen zij. bedrijven zuigen vakmensen weg. APELDOORN (ANP) - Minister Van Aardenne van economische zaken zal de gasbedrijven bij wet dwingen om de aardgasprijzen voor kleinverbruikers per 1 januari volgend jaar met twee cent per ku bieke meter (exclusief btw) te ver hogen. Dit blijkt uit een brief die de bewindsman heeft gestuurd naar de Vereniging van Exploitan ten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin). Toch nog olie voor Z.-Afrika via Rotterdam ROTTERDAM (GPD) - In het ge heim blijkt toch via de Rotterdam se haven olie te zijn vervoerd naar Zuid-Afrika. In de afgelopen zo mer is de supertanker Berge King van de Noorse rederij Bergesen met ongeveer 140.000 ton in Rotter dam geladen olie naar Zuid-Afrika gevaren. Volgens de scheepspapie ren had het schip koers moéten zetten naar het Westduitse Wil- helmshafen, maar daar is het nooit aangekomen. Juist vorige week bleek uit een onderzoek van het Shipping Re search Bureau in Amsterdam dat de afgelopen twee jaar geen drup pel olie meer via de Rotterdamse haven naar Zuid-Afrika zou zijn vervoerd. Een woordvoerder van het Bureau wees er echter bij de presentatie van het rapport al op dat dit toch niet voor de volle hon derd procent kon worden uitgeslo ten. Van Aardenne wil de wet aard gasprijzen toepassen omdat hij er rekening mee houdt dat Gasunie en Vegin, evenals voorgaande ja ren, niet tot overeenstemming zul len komen over de kleinverbrui kerstatieven voor 1986. Dit heeft een woordvoerder van de Vegin gisteren meegedeeld. De Gasunie wil, evenals in voorgaande jaren, een verhoging van de kleinverbrui kerstarieven. In 1984 en 1985 was dat telkens drie cent. De Vegin wil op zijn hoogst handhaving van de huidige gas prijs. Volgens de Vegin zou een gasbedrijf dezelfde inkoopprijs voor gas moeten betalen als een vergelijkbare grootverbruiker. Het kleinverbruikerstarief zou dan vijf cent per kubieke meter kunnen da len. De Vegin wijst er verder op, dat de gasprijs voor grootverbrui kers in het vierde kwartaal van dit jaar met acht cent per kubieke me ter is gedaald. "In dat licht is het niet te verde digen, dat de kleinverbruikers voor datzelfde gas met dezelfde toepassing nu twee cent per kubie ke meter meer moeten gaan beta len", aldus de Vegin-woordvoer- der. De Vegin vindt ook dat de mi nister geen aandacht besteedt aan het feit, dat de distributiekosten in ons land lager zijn dan in het bui tenland. Ook in 1983 en 1984 verzette de Vegin zich al tegen gasprysverho- gingen voor kleinverbruikers voor het daarop volgende jaar en tegen het met behulp van de wet aard gasprijzen ingrijpen van de minis ter. Vorig jaar besloot de Vegin een en ander aan de rechter voor te leg gen. Een dergelijke procedure zal naar verwachting echter enkele ja ren in beslag nemen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9