Verscherping noodtoestand in Nicaragua OCCASK^®'®1--' Gorbatsjov eist opleving economie Winter daalt over Afghanistan Weer bestand bereikt in Libanon Toch executie zwarte dichter Kritiek van Gandhi op Brits Z-Afrikabeleid 17-18-19 oktober WOENSDAG 16 OKTOBER 1985 BUITENLAND PAGINA 7 MEXICO-STAD (GPD/AP) - Daniel Ortega, de president van Nicaragua, heeft in een televisietoespraak bekendge maakt dat de noodtoestand wordt verscherpt. Het gaat met name om een verdere beperking van de persoonlijke vrijheden. Het stakingsrecht en het recht openbare bijeen komsten te houden zijn opgeschort. Ook de vrijheid van meningsuiting is weer geheel aan banden gelegd. Het briefgeheim en de onschend baarheid van de woning worden in behaalde gevallen opgeheven. De noodtoestand, die tot nu toe alleen in de meest onrustige provincies van kracht was, zal nu in feite voor het hele land gelden. Ortega zei dat de opschorting van de vrijheden met onmiddellij ke ingang zou gelden voor een jaar. Ortega gaf de schuld voor zijn ver regaande maatregelen aan de „toe nemende agressie van de Verenig de Staten en hun bondgenoten". Hij waarschuwde de „imperialisti sche agenten in Nicaragua en noemde verschillende conservatie ve politici, onder wie Arturo Cruz, de conservatieve presidentskandi daat die de verkiezingen van vorig jaar november boycotte, bij naam. Ook het oppositiedagblad La Prensa werd door Ortega van op- Marcos krijgt waarschuwing WASHINGTON (AFP/Rtr) - De Amerikaanse president heeft een persoonlijk afgezant naar de Filip pijnen gestuurd voor besprekin gen met president Marcos. Het is de republikeinse senator Paul La- xalt, een vriend van Reagan. Laxalt is zaterdag vertrokken. Volgens de Washington Post moet hij Marcos ernstig waarschuwen voor het gevaar van omverwerping van zijn bewind als het leger het communistische verzet niet beter bestrijdt. De VS hebben twee grote militai re bases op de Filippijnen. De CIA heeft al meermalen gewaarschuwd dat de bases verloren dreigen te gaan vanwege de instabiliteit van het Filippijnse bewind. NEW YORK (UPI/Rtr) - Het paar dat elkaar 17 dagen en 10 uur achtereen kuste, twee jon gens die 503 uur in de achtbaan zaten en een vrouw die 137 kilo tilde, zijn een paar van de nieu we records in de deze week ver schenen jongste editie van het recordboek van Guinness. In de editie van 1986 zijn twee recente drama's opgeno men: het verongelukken op 12 augustus van een Japanse Boeing-747 met verlies van 520 mensenlevens als ergste onge luk waarbij maar één vliegtuig was betrokken, en het lek van chemisch gas in de fabriek van Union Carbide in Bhopal in In dia, dat aan ongeveer 2.000 mensen het leven kostte en dat Een kus van 17 dagen en 10 uur de ergste fabrieksramp tot nu toe uit de geschiedenis was. Het Vrijheidsbeeld in de Newyorkse haven voegde aan zijn roem toe doordat het voor zijn restauratie werd verpakt in de grootste stelling die ooit werd gebouwd - een 96 meter hoge structuur. De marathonzoeners, de 30- jarige Eddie Leven en de 26-ja- rige Delphine Chra, allebei uit Chicago, vestigden hun record op 24 september en vierden het met een kus, aldus het Guin- nessboek. editie merkt er echter bij op dat nog niemand het oude record voor filmkus- sen heeft gebroken dat in 1940 werd gevestigd door president Reagans eerste vrouw, Jane Wyman, en Regis Toomey, wier zoen in een film die "You're in the army now" heette, 185 se conden duurde. Het nieuwe record vuurvre- ten is met 13.115 in de mond ge doofde vlammen in handen van de Brit Gerry Mawdsley, die het vorige van 8.393 brak. De vrouw die in Guinness-86 kwam doordat zy op 20 april in New York City 137 kilo hief, is Karyn Tarter. Katie Sanwina had het in 1911 gebracht tot 129 kilo. ruiende activiteiten beschuldigd, evenals verschillende instellingen van de katholieke kerk onder lei ding van kardinaal Miguel Obando y Bravo, sinds het begin van de re volutie een van de felste critici van de sandinisten. Nog vóór Ortega zijn decreten bekendmaakte werd er in Mana gua een drukkerij bezet waar een nieuw katholiek weekblad werd vervaardigd: "Iglesia" (De Kerk). Het afgelopen weekeinde hadden de sandinisten al gepoogd om de uitgave van het nieuwe blad te voorkomen door 10.000 exempla ren in beslag te nemen. Naar de sandinisten nu vertellen, weigert de redactie van Iglesia zich te on derwerpen aan de verplichte cen suur vooraf. De sandinisten draaien de duim schroeven aan. Ze lijken bang voor nieuwe uitbarstingen van sociale onrust. Dit jaar juni ontaardde de thuiskomst van de in Rome tot kar dinaal gewijde Obando y Bravo in rellen in de straten van Managua. Tegelijkertijd maken de sandinis ten met hun maatregelen aan de buitenwereld duidelijk dat ze niet bereid zijn om nog meer conces sies te doen dan ze tot nu toe heb ben gedaan. De nu weer totaal beperkte per soonlijke vrijheden waren enigs zins hersteld kort voor de verkie zingen van vorig jaar november, een stembusslag die op zich eigen lijk al een soort van toezegging aan het Westen was. Sommige waarne mers vrezen dat de hardere opstel ling van de sandinisten een nieuw obstakel kan gaan vormen voor de ondertekening van de zogenoemde Contadora-akte. Dat regionale vredesakkoord, waarover deze week weer druk zal worden onderhandeld door verte genwoordigers van de vijf betrok ken Middenamerikaanse landen, zou eigenlijk voor 24 november rond moeten. WENEN Premier Peres van Israël ontmoette gisteren in V/enen nazi-jager Simon Wiesenthal. Peres is in Wenen voor een vergadering van de Socialistische Internationale, waar hem vermoedelijk veel kritiek te wach ten staat op de Israëlishe aanval op het PLO-hoofdkwartier in Tunis. (foto: ap> MOSKOU (Rtr) - De Russische partijleider Michael Gorbatsjov heeft gisteren een 15-jarig ontwik kelingsplan gepresenteerd dat voorziet in ingrijpende verbeterin gen in de economie en moet zorgen voor een forse verhoging van de le vensstandaard van de bevolking. Het nationale inkomen, vergelijk baar met het bruto nationaal pro- dukt in westerse landen, en de in dustriële produktie zullen tussen nu en het jaar 2000 verdubbelen, al dus de partijleider. Tichonov ook uit Politbureau MOSKOU (Rtr/AFP/DPA) - Niko lai Tichonov (80), tot voor kort pre mier van de Sowjet-Unie, heeft gis teren tijdens een zitting van het Centraal Comité ook zijn zetel in het Politburo verloren. Nikoky Ta- lyzin, die maandag werd benoemd tot voorzitter van het staatsplanbu reau Gosplan, is tot kandidaat-lid van het Politburo gekozen. Ook is hij benoemd als een van de drie eerste-vice-premiers. Talyzin is de opvolger van Niko- laü Bajbakov. die met pensioen is gestuurd na 20 jaar aan het hoofd van Gosplan te hebben gestaan. De 74-jarige Bajbakov is de afgelopen maanden scherp bekritiseerd door partijleider Michail Gorbatsjov. In verband met zijn benoeming tot premier is Nikolaj Ryzjkov te ruggetreden als secretaris van het Centraal Comité belast met de zwa re industrie. Voor deze post is geen nieuwe secretaris aangewezen. In de nieuwe samenstelling bestaat het Politburo van de Sowjet-Unie, het hoogste party-orgaan van het land, uit 12 stemgerechtigde leden en zes kandidaat-leden. De plannen werden ontvouwd in een toespraak tijdens een besloten bijeenkomst van het Centraal Co mité van de communistische par tij, waarop ook goedkeuring is ge geven aan een ontwerp-partij pro gramma dat algemeen wordt ge zien als Gorbatsjovs "manifest". Het op de zitting van het centrale comité goedgekeurde ontwerp- partyprogramma komt in de plaats van een document dat in 1961 is goedgekeurd onder het bewind van Nikita Chroetsjov. Het economische plan moet op het partijcongres in februari wor den aanvaard. Volgens de woorden van Gorbatsjov zal de Sowjet-Unie in de laatste jaren van deze eeuw een "nieuw economisch potentieel creëren dat tenminste dezelfde om vang zal hebben als wat in alle ja ren van Sowj et-macht is opge- bouwd".Gorbatsjov zei verder dat de arbeidsproduktiviteit in de ge noemde periode met 130 150 pro cent omhoog moet gaan. Daardoor zal het mogelijk worden middelen te richten op het bevredigen van de behoeftes van de Russische consu ment. Als de plannen slagen zal de levensstandaard van de bevolking stygen tot "een nieuw kwaliteitsni veau", aldus de partyleider. Gor batsjov legde er de nadruk op dat de ambitieuze voornemens wel de gelijk realistisch zijn. "We zijn gestuit op problemen van allerlei aard, die voortvloeien uit het feit dat niet al onze leiding gevende functionarissen hebben gebroken met inertie en oude be naderingswijzen", aldus de party leider. Volgens diplomaten slaat dit verwijt onder meer op de maan dag met pensioen gestuurde voor zitter van het staatsplanbureau Gosplan, de 74-jarige Nikolai Baj bakov, die tevens vice-premier ISLAMABAD (AP/Rtr.) - De hevi ge gevechten van de afgelopen da gen in Afghanistan zijn afgenomen nadat Russische en Afghaanse re geringstroepen zich terug hebben getrokken in afwachting van de komende winter. Dat hebben wes terse diplomaten gisteren bekend gemaakt. Met name de gevechten in het gebied rond Paghman, ten noor den van Kaboel en in de provincies Wardak en Longhar ten zuiden en westen van de hoofdstad zijn aan zienlijk afgenomen. Vermoed wordt dat de geregelde troepen zich terugtrekken omdat in de bergen rond Kaboel al de eer ste sneeuw is gevallen. Aangezien dat vry vroeg in het jaar is ver- Russische en regeringstroepen terug in kazernes wacht men een strenge winter. Sneeuw en slecht weer maken het bergachtige land vrij ontoeganke lijk. Eerder deze maand hadden Rus sische pantservoertuigen, ge steund door gevechtshelikopters en straaljagers een serie aanvallen uitgevoerd om de islamitische re bellen terug te drijven in de ge noemde gebieden. Volgens de diplomatieke bron nen woedden nog tot vorige week woensdag hevige gevechten in Paghman omdat tot die dag ge wonde soldaten werden overge bracht naar ziekenhuizen in Ka boel. Maar sinds een paar dagen zijn er minder vliegbewegingen ge constateerd op het militaire vlieg veld bij Kaboel. Woordvoerders van de opstande lingen hadden al eerder hevige ge vechten gemeld. In de provincie Logar zouden zeker 5000 Russi sche en Afghaanse troepen zijn in gezet. Volgens de opstandelingen zou den de regeringstroepen gedeelte lijk de controle over de stad Kan dahar hebben verloren, waar een Russische kazerne staat. Ook zouden ter dood veroordeel de gevangenen geprobeerd hebben uit de Pol-E-Charkigevangenis in Kaboel te vluchten. De poging die werd ingezet door 13 gevangenen en al snel uitbreidde werd door de wachtposten en cipiers neergesla gen, waarby vele gevangenen wer den gedood. Afghaanse rebellen meldden ook dat de Russen chemische wapens hebben ingezet. Bij een aanval op Maidan Sjaar ten zuiden van Ka boel zouden de Russen per onge luk dertig Afghanen hebben ge dood met een onbekend gas. De berichten konden niet onafhanke lijk worden bevestigd. ADVERTENTIE DAMASCUS (AFP) - De drie voor naamste milities in Libanon heb ben gisteren in Damascus een ak koord bereikt tot beëindiging van de gevechten. Het gaat om de christelijke, sji'itische en de Druzi- sche militie, zo werd vernomen van de Druzische Progressieve So cialistische Partij PSP. Voor de PSP spraken in Damas cus Marouane Hamade en Akram Chehayyeb, voor de Verenigde christelijke milities Michel Sama- ha en Assad Chaftari en voor de sji 'itische Amal-militie Mohammed Beydoun. Er werden geen bijzonderheden gegeven over het akkoord tussen de Amal, de PSP en de „Libanese strijdkrachten", dat tot stand kwam onder bemiddeling van de Syrische vice-president Abdel Ha- lim Khaddam. In het verleden hebben de rivali serende christelijke en islamiti sche leiders in het kabinet dergelij ke overeenkomsten bereikt. Maar het akkoord van gisteren is het eer ste dat direct is overeengekomen tussen de drie milities. De drie groeperingen zijn nu de belangrijk ste partijen in het Libanese con flict nadat de macht van de Libane se soennieten de afgelopen maan den is gebroken. Er wordt in Beiroet en Damascus steeds vaker gespeculeerd dat Sy rië overweegt troepen te sturen naar Beiroet om de strijdende mili ties in de stad een veiligheidsplan op te leggen. Voorts zou Damascus voorstellen dat het Libanese kabi net, dat zou moeten worden uitge breid, de Libanese grondwet gaat herschrijven. Hertelling België De Waalse liberalen (PRL) krij gen er in de nieuwe Belgische ka mer van volksvertegenwoordigers toch een zetel bij. De partij komt daardoor op 25 zetels. Dit is het re sultaat van een hertelling van de stemming in het arrondissement Namen. Verwacht wordt dat ko ning Boudewijn premier Martens morgen tot kabinetsformateur zal benoemen. Roerig Chili Tijdens de „dag van solidariteit" in Santiago en andere Chileense ste den zijn gisteren tientallen mensen gewond geraakt en werden ten minste 170 anderen door de politie gearresteerd. De dag was georgani seerd door de Chileense oppositie om de vrijlating te bewerkstelligen van verscheidene gevangenzitten- de vakbondsleiders. Neergestort Een helikopter van het Ameri kaanse korps-mariniers die 15 ma riniers en een bemanning van vier vervoerde, is ter hoogte van de kust van North Carolina in de At lantische Oceaan gestort. Men red de vier overlevenden en één lijk werd geborgen. Zanzibar Idris Abdul Wakil (59) wordt de nieuwe president van het eiland Zanzibar. Bij de verkiezingen, zon der tegenkandidaat, kreeg hij 61,5 procent van de stemmen.Wakil is daarmee de opvolger van Ali Has san Mwinyi, die door de enige poli tieke partij in Tanzania is gekozen als opvolger van president Julius Nyerere. Nyerere zal later dit jaar aftreden. Zanzibar geniet een be perkte mate van autonomie binnen de grondwet die het eiland ver bindt met Tanzania op het vaste land van Afrika. JOHANNESBURG - De Zuidafri- kaanse dichter Benjamine Moloise (30) wordt vrydag terechtgesteld. Hij zal worden opgehangen. Hij is ter dood veroordeeld vanwege de door Ruud de Wit moord op een politieagent in juni 1982. President Botha heeft een verzoek tot heropening van het proces tegen Moloise afgewezen. Eerder was de executie uitgesteld onder buitenlandse druk. Moloise heeft tijdens het proces herhaaldelijk ontkend dat hij de agent gedood zou hebben. Later gaf hij weer toe de moord in op dracht van het in Zuid-Afrika ver boden ANC gepleegd te hebben. De advocaat van Moloise had op tien september van dit jaar presi dent Botha om een heropening van het proces gevraagd. Na het uitspreken van het dood vonnis vorig jaar is er van verschil lende kanten aangedrongen (onder andere door Engeland, Nederland en de paus) op gratieverlening van Moloise. In de kleurlingenwijk Atlone, bij Kaapstad, is het gisteren tot een bloedige botsing gekomen tussen zwarte demonstranten en de poli- tie. Drie betogers werden doodge schoten, drie anderen raakten ern stig gewond, terwijl een tiental werd gearresteerd. De politieman nen schoten op de stenengooiende betogers vanuit een vrachtwagen container, waarin zy zich hadden verstopt. LONDEN (GPD/Rtr) - De Indiase premier Rajiv Gandhi heeft gisteren in Londen bij zijn Britse collega Thatcher zwaardere economische sancties tegen Zuid-Afrika bepleit. Engeland heeft tot dusver vry wel geen enkele economische maatregel tegen Zuid-Afrika genomen. Het standpunt van de Britse regering is, dat met dergelijke sancties de zwarte bevolking van Zuid-Afrika niet is ge baat. Maar Gandhi zei gisteren tijdens een persconferentie dat dergelijke straffen de enige weg zijn waarlangs een eind kan worden gemaakt aan het huidige bewind in Zuid-Afrika, en dat, aldus de Indiase premier, "is onze eerste en voornaamste zorg". Gandhi noemde Zuid-Afrika en Namibië de twee "laatste bastions van kolonialisme en racisme". "De plaats waar de grofste schending van de mensenrechten plaatsvindt, is daar. Ik begrijp niet waarom sommige westerse landen dat niet willen zien'-', zo zei hij. Vandaag begint op de Bahama-eilanden een vergadering van de Geme nebest-landen. Van de 49 landen is Engeland als enige gekant tegen eco nomische sancties tegen Zuid-Afrika. De Indiase premier zei verder dat hij en mevrouw Thatcher "praktische stappen" hebben genomen die ertoe moeten leiden dat er een eind komt aan het werk van sikh-extremisten in Engeland die hij beschuldigde van "terrorisme, wapenhandel en het veroorzaken van spanningen". Een van de maatregelen waarover de twee landen zich nu buigen is een aanpassing van de Wet op de Onderdrukking van Terrorisme in die zin, dat sikh-terroristen gemakkelijker en sneller dan nu mogelijk is, naar India kunnen worden uitgewezen. 9^LnnSmru%a^t,e

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7