Krakers in april uit huizen Waardeiland Wijkwerk politie is geen succes Papoea-expositie geopend Overeenkomst met ABP Gevel van V D krijgt fikse schoonmaakbeurt actief in vrije tijd PAGINA 4 LEIDEN WOENSDAG 16 OKTOBER 1985 LEIDEN - De krakers van vijf woningen op het Leidse Waardeiland zullen de kapi tale panden, aan de Aletta Jacobslaan en Gerbrandy- laan, in het vooijaar van 1986 vrijwillig verlaten. De eigenaar van de woningen, het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds (ABP), eiste gisteren in kort geding voor de Haagse rechtbank dat de woningen al op korte ter mijn zouden worden ontruimd. Tij dens de zitting kwamen de raads man van het ABP en de krakers een schikking overeen die behelst dat drie van de vijf gekraakte pan den per 1 april 1986 vrijwillig wor den verlaten. Al eerder was in over leg met de bewoners van de twee andere panden 1 maart als ontrui mingsdatum overeengekomen, zo dat alle vijf de woningen volgend vooijaar worden ontruimd. De vier panden aan de Aletta Ja cobslaan werden in 1982 gekraakt, nadat ze meer dan twee jaar had den leeg gestaan. Vorig jaar okto ber namen krakers ook bezit van de woning Gerbrandylaan 20. Een groot aantal panden op het Waar deiland heeft de afgelopen jaren geruime tijd leeg gestaan. De vroe gere eigenaar, de Westland Utrecht Project Ontwikkeling (WUPO). slaagde er niet in de peperdure hui zen te verkopen. Sinds de overname door het ABP en na een drastische prijsver laging, hebben de panden wel hun weg naar de kopers kunnen vin den. De raadsman van het ABP, mr. J.M. van Veggel, zei gisteren voor de Haagse rechtbank dat het pensioenfonds het kraken van de vijf woningen heeft gedoogd maar dat het ABP, nu alle andere huizen zijn verkocht, het recht heeft te verlangen dat tot ontruiming van de gekraakte panden wordt over gegaan. De raadsman van de krakers, mr. L.J.H. Sprenger, bestreed die op vatting. Hij verweet het pensioen fonds maatschappelijk onzorgvul dig te hebben gehandeld. "Het ABP heeft drie jaar lang niets van zich laten horen, en nu komt het ze goed uit dus: hup, moeten de kra kers er maar uit". Vice-president P.A. Offers van de Haagse rechtbank wilde weten wat het spoedeisend belang van het kort geding is voor het ABP, omdat zich tot op heden geen ko pers voor de woningen hebben aangediend. Volgens de raadsman van het ABP kunnen de gekraakte panden niet aan potentiële kopers worden getoond en schrikken de krakers kopers af. Hierdoor zou het financiële belang van het ABP worden geschaad. Zolang er kra kers in de woningen zitten brengen ze minder op. En het pensioen fonds voelt er niets voor om de nieuwbouwhuizen als tweede- Aangifte van diefstal en vernieling Krakers uit pand Noordeinde LEIDEN - De Leidse politie heeft gisterochtend rond zes uur, na een melding van overlast, twee krakers verzocht het pand Noordeinde 40 te verlaten. De krakers vertrokken nadat de politie hen het ontruimingsvon- nis had laten lezen. De vice-president van de Haagse rechtbank had vorige week ontrui ming bevolen binnen 48 uur na betekening van het vonnis. Het pand is eigendom van een drukkerij. De eigenaar, die zegt het pand inmiddels als opslagruimte in gebruik te hebben genomen, heeft gister middag bij de politie aangifte gedaan van de vernieling en vervreemding van een aantal voorwerpen, die zou hebben plaats gehad tussen februari en gistermorgen. Hij deed aangifte van ontvreemding van verlichtingsmateriaal, een brandslang met haspel, een antieke mangel en eikehouten leuningen. Vernield zouden zijn: de plafonds, tientallen ramen, een aantal deuren en de vloerbedekking. De muren zouden zijn beklad. hands-woningen te dumpen, luid de de strekking van het betoog van mr. Van Veggel. Mr. Sprenger zei te menen dat het sociale belang van de twintig bewoners van de gekraakte pan den zwaar moet wegen. De bewo ners zouden tot de laagste inko mensklassen behoren en, als op korte termijn tot ontruiming zou worden overgegaan, geen andere woonruimtes kunnen vinden. "Daar staat geen spoedeisend be lang van het pensioenfonds tegen over, want verkocht zijn de wonin gen nog niet", aldus Sprenger. "Het ABP voert schaamteloos haar kapitalistische belang op en stelt dat tegenover een maatschappelijk belang als wonen". De vijf gekraakte panden zullen, volgens Sprenger, ongeveer een miljoen gulden opbrengen, waar mee alleen maar de kaspositie van het ABP wordt verbeterd. Hij ver weet het pensioenfonds bezig te zijn speculatiewinst binnen te ha len over de ruggen van de Leidse woningzoekenden. "Het is gewoon ordinair eigen belang dat hier hoogtij viert", aldus hekelde Sprenger het pensioenfonds. De kwestie spitste zich uiteinde lijk toe op de vraag hoelang de be woners van de gekraakte panden nodig zouden hebben om vervan gende woonruimtes te vinden. De raadsman van het pensioenfonds stelde zich, na de nodige rugge spraak, mild op ten aanzien van de uiteindelijke ontruimingsdatum en was bereid in alle gevallen de verlangde ontruiming uit te stellen tot 1 maart. De krakers wilden uit stel tot 1 mei. "Voor ons is die twee maanden heel belangrijk", aldus één van de kraaksters die in janua ri een baby verwacht. Na een schorsing werd ten slotte overeengekomen dat de drie pan den, waarover nog geen schikking was bereikt, op 1 april vrijwillig zullen worden ontruimd. Eén maand voor de ontruiming zullen vertegenwoordigers van het pen sioenfonds toegang tot de panden worden verleend om op te kunnen nemen welke voorzieningen moe ten worden getroffen alvorens de panden kunnen worden verkocht. De vice-president van de recht bank wees overeenkomstig vonnis, zonder de krakers tot de proces kosten te veroordelen. De gevel van Vroom en Dreesmann, aan de Aalmarktzijde, i r de helft schoongemaakt. Het verschil is duidelijk zichtbaar. LEIDEN - De gevel van Vroom en Dreesmann, aan de Aalmarkt, krijgt momenteel een fikse schoonmaakbeurt. Het verschil is op dit moment duidelijk zien. Het lijkt een variant op de bekende reclamespot. De éne helft is gewassen in een onbekend merk, de andere helft in merk X. De werkelijkheid is dat de ene helft van de zand stenen gevel nog onder een jaren oud laagje vuil verborgen zit en dat de andere helft is behandeld met een heel aggressief stofje. Het schoonge maakte deel van de gevel heeft daardoor z'n oorspronkelijke camel-achti- ge kleur terug gekregen. De aggressieve chemicaliën die bij het werk worden gebruikt zijn er de reden van dat een deel van het schoonmaakkarwei alleen in de vroege ochtend of de late middag kan worden uitgevoerd. Na het inwerken van de chemicaliën wordt de gevel onder hoge druk schoongespoten en door het aanbrengen van een beschermlaag geconserveerd. Als het schoon maakwerk is voltooid worden de luifel, het ijzerwerk en de kozijnen nog opnieuw in de lak gezet. V&D-filiaalchef De Goede verklaart dat het warenhuis met het schoon maken van de gevel aan de Aalmarkt een bijdrage wil leveren aan de opknapbeurt van de Hoogstraat en omgeving. De Visbrug en de kelders onder de Hoogstraat worden momenteel gerestaureerd. In de loop van 1986 zal deze restauratie worden voltooid. Het schoonmaakkarwei van V D is over ongeveer twee weken geklaard. De gevel wordt 1 schoongespoten. Commissaris: Door tijdgebrek neemt animo af Rijwielhandel raakt in brand LEIDEN - Een uitslaande brand heeft gisteravond rond acht uur veel schade veroorzaakt aan de wo ning en tweedehands-rijwielhan del van P. Walenkamp aan de Rijnsburgersingel. Bij de brand raakte niemand gewond. De bewoners waren op het mo ment van de brand op vakantie. Gebleken is, dat in het pand is in gebroken voordat de brand uit brak. Men houdt er rekening mee dat de brand, die veel publiek trok, is aangestoken. De achterzijde van het pand is voor een deel uitgebrand. Aan het hele pand ontstond rook- en water schade. Ook aan een nevenliggend pand ontstond rookschade. De brand ontstond waarschijnlijk in een bergruimte op de begane grond en sloeg over naar een aantal andere ruimtes. De bluswerkzaam heden van de Leidse brandweer namen ongeveer een uur in beslag. De recherche en de Leidse brandweer stellen vandaag een on derzoek in. In elk geval is bekend, dat vlak voor de brand uitbrak in het pand is ingebroken. De woon kamer bleek te zijn doorzocht en twee getuigen hadden eerder licht zien branden en een deur open zien staan. De Leidse brandweer is van nacht om kwart voor twee nog een keer uitgerukt om nablussings- werkzaamheden te verrichten. LEIDEN - De Leidse politie heeft te weinig tijd om goed wijkgericht te kunnen werken, dertig procent minder dan verwacht. De agenten kunnen niet vaak genoeg in de wij ken aanwezig zijn. Mede daardoor neemt de animo binnen het politie korps voor het wijkgericht werken af. Korpschef H.W. van Voorden schrijft in een brief aan de burge meester dat dit gebrek aan tijd voorvloeit uit arbeidstijdverkor ting, een aantal vacatures bij de surveillancedienst en het voorko men van verschillende arbeidsin tensieve onderzoeken. In de vakantieperiode, de maanden juni, juli en augustus, kon voorts maar een beperkt aantal uren voor wijk gericht werken worden gebruikt. De Leidse politie werkt per 1 ja nuari wijkgericht. Zeven wijkbri- gades opereren sedertdien in drie stadsdelen. Deze werkwijze beoogt onder meer te bereiken dat de po litieagent herkenbaar wordt. Hij zal eerder worden ingeseind wan neer zich problemen voordoen en een grotere rol kunnen spelen in de bestrijding van vandalisme en klei ne criminaliteit. Geen regelmaat Het wijkgericht werken blijkt echter in de praktijk niet goed te lukken. De politieagenten kunnen niet gedurende geruime tijd werk zaam te zijn in de wijk. Bovendien zijn de agenten onvoldoende be schikbaar voor de wijk, als hun in zet elders is vereist. Volgens Van Voorden ervaart de individuele po litieambtenaar dat in het wijkwerk onvoldoende regelmaat kan wor den gebracht. "Besprekingen met zowel de lei ding van de geüniformeerde dienst als met de leden van de dienstcom missie over de eerste ervaringen gaven aan dat de positieve instel ling van de surveillanten bij de in voering van het wijkgericht werken door tijdgebrek en geringe continuïteit sterk is veranderd", al dus Van Voorden. Om het wijkgericht werken zin vol te kunnen voorzetten, is het no dig dat het aantal beschikbare uren wordt opgevoerd en daarnaast ef fectiever kan worden gebruikt. De politie onderzoekt momenteel de nog aanwezige mogelijkheden hiertoe. Rookontwikkeling aan de Rijnsburgersingel: het bedrijf met bovenwo ning van P. Walenkamp is in brand gevlogen. (foto Holvast) Ambassadeur bezoekt museum volkenkunde Film, 'Lèsbiese Vrouwen Leiden' ver toont vanavond om negen uur de film 'Gebroken Spiegels' van Marleen Gorris in het pand Lan- gegracht 65 in Leiden. Trams De afdeling Rijnland van de tram- en treinvriendenclub NVBS houdt vanavond vanaf acht uur in restaurant 'In den vergulden Turk' aan de Steen straat een bijeenkomst die is ge wijd aan excursies die deze club de afgelopen jaren heeft georga niseerd. Onder meer door middel van films wordt een beeld gege ven van trams en treinen in verre oorden. Tuinplanten L.A. Tjon Sie Fat geeft van avond om acht uur in het Rijks herbarium aan de Schelpenkade 6 een lezing over de symboliek en het gebruik van tuinplanten in China. De lezing is georgani seerd door het bestuur van de af deling Leiden en omstreken van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde. Duiven Dé postduivenvereniging De Blauwkras houdt vrijdag een filmavond waarop onder meer de laatste duivenfilms van C. Donkers worden vertoond. De avond wordt gehouden in het ge bouw van De Blauwkras op het sportpark De Vliet. De aanvang is 20.00 uur en de toegang is gra tis. Pakistan Henk Hïlman houdt donder dagavond in het K&O gebouw aan de Oude Vest een lezing met dia's over Noord-Pakistan. De le zing begint om 20.15 uur. Ouderen In het gebouw Ons Eiland aan de Kortenaerstraat wordt don derdag een 'lachfilm' vertoond voor ouderen. De voorstelling be gint om 10.00 uur en de toegangs prijs bedraagt één gulden. Swing n LVC aan de Breestraat in Leiden wordt morgenavond weer een swingavond gehouden. Dan worden ook dia's vertoond van het Werf popfestival. De avond begint om 21.00 uur en duurt tot 01.00 uur. Toegang is gratis. LEIDEN - De tentoonstelling 'De Kilenge van Papoea Nieuw-Gui- nea' in het Rijkmuseum voor Vol kenkunde in Leiden is gistermid dag geopend door de ambassadeur van Papoea Nieuw-Guinea (PNG) bij de EEG in Brussel, Peter Ipu Peipul. Hij werd daarbij geholpen door de Leidse professor A. Gerbrands, die daartoe op een uit PNG afkom stige muziekinstrument in de vorm van een schelp blies. De tentoonstelling, die tot en met twee december duurt, wordt gehouden ter gelegenheid van de tiende verjaardag van de onafhan- kelijkheid van PNG. Tot 1975 werd het land, dat noordelijk van Au stralië ligt, door zijn noorderbuur bestuurd. In zijn toespraak benadrukte de ambassadeur van Papoea Nieuw- Guinea dat aan cultuur en traditie in zijn land veel waarde wordt ge hecht. Hij zei het op prijs te stellen dat het Rijksmuseum voor Volken kunde ook het belang van de cul tuur van het land had ingezien. Professor Gerbrands vertelde aan de hand van een film over het nausang-ritueel van het Kilenge- volk van PNG. De conservator van de afdeling Oceanië van het mu seum, ,D. Smidt, schetste met be hulp van dia's de ontwikkeling tot onafhankelijkheid van het land. De tentoonstelling is toegespitst op de Kilenge, een groep van onge veer 3500 mensen, die leven in West Nieuw-Brittanië. Ze leven van visvangst en het verbouwen van verscheidene soorten knolge wassenen en groenten. Ze hebben een rijk ceremonieel leven dat zich uit in vele kunstvormen. Vanaf 1964 is het Kilenge-gebied regelmatig bezocht door onderzoe kers, die vooral de kunst hebben bestudeerd. Met name professor Gerbrands uit Leiden en professor P. Dark uit Carbondale zijn actief geweest in het gebied. Nausang Het eerste deel van de tentoon stelling bestaat voornamelijk uit foto's van Dark. De foto's geven een beeld van het dagelijks leven, de economie, de handel en de zee vaart, de kunst en het ceremoniële leven van de Kilenge. Het tweede deel van de tentoon stelling bevat vooral voorwerpen die in 1966 en 1967 door Gerbrands zijn verzameld. Veel aandacht wordt besteed aan de 'Nausang', een bovennatuurlijk wezen dat een allesoverheersende rol speelt in de Kilenge-samenleving. Met behulp van foto's wordt een beeld gegeven van een nausang-optreden. Ook is een nausang-danser opgesteld. Het Kilenge-materiaal wordt aangevuld met voorwerpen die in 1983 en 1984 zijn verzameld op het eiland Mandok, dat tot het zelfde cultuurgebied hoort. Uit Mandok is vooral veel houtsnijwerk te zien. De tentoonstelling is samenge steld door de conservator van de De ambassadeur van Papoea Nieuw-Guinea bij de EEG, Peter Ipu Pei pul, en professor A. Gerbrands (mèt schelp) openden gistermiddag de tentoonstelling 'De Kilenge van Papoea Nieuw-Guinea' in het Rijksmu seum voor Volkenkunde. (foto Holvast; afdeling Oceanië van het en de cultureel antropoloog Pieter ter Keurs. Zij is tot stand gekomen in samenwerking met de ambassa de van Papoea Nieuw-Guinea in Brussel, het Royal Anthropologi cal Institute uit Londen en de werkgroep Papoea Nieuw-Guinea uit Winterswijk. Het museum is van dinsdag tot en met zaterdag van tien uur 's och tends tot vijf uur 's middags ge opend en op zondag van één tot vijf uur 's middags. Aanranding LEIDEN - Een 19-jarige vrouw uit Leiden heeft bij de politie aangifte gedaan van aanranding. Ze werd maandagavond rond half negen bij de Koornbrugsteeg lastig gevallen door een man van ongeveer dertig jaar, die haar van haar fiets pro beerde te duwen en handtastelijk werd. Nadat de vrouw de man in zijn hand had gebeten, vertrok hij. Brandweer verhoogt tarieven LEIDEN - De kosten die de brandweer in rekening gaat brengen voor het openen van ramen of deuren, van mensen die een huissleutel zijn verge ten en dergelijke, gaan flink omhoog. Als twee spuitgasten hiervoor een half uur nodig hebben, moet de burger in 1986 37,40 gulden betalen in plaats van 34 gulden, zoals dit jaar. Dit jaar ging het tarief voor het openen van ramen of deu ren al met 8,8 procent omhoog in vergelijking met 1984. Voor volgend jaar en 1987 zou een verhoging met tien procent ge wenst zou, opdat de brandweer 85 tot 90 procent van de ge maakte kosten in rekening brengen. De overige tarieven wil de brandweer merendeels met twee procent verhogen. De raadscommissie voor algemene zaken geeft maandagavond 21 oktober daarover haar oordeel. Onderverdeling van de stad in vier in plaats van drie wijken raadt de politiecommissaris af. Bij eerde re behandeling van het wijkgericht werken in de raadscommissie voor algemene zaken en tijdens de be grotingsbehandeling van 1985 heb ben raadsleden hiervoor gepleit. Van Voorden stelt echter dat het gebrek aan voldoende arbeids krachten voor het wijkgericht werk van dien aard is "dat ik op dit ogenblik geen enkele mogelijkheid zie dit op een verantwoorde wijze te doen". Eerst zullen de beschik bare uren moeten worden uitge breid. De raadscommissie voor algeme ne zaken vergadert maandag 21 ok tober over de brief van de commis- Provincie dreigt met tijdelijke standplaatsen DEN HAAG/LEIDEN - De provin cie Zuid-Holland dreigt tijdelijke terreinen voor woonwagens aan te wijzen in gemeenten die niet ge noeg haast maken met het verwe zenlijken van vaste standplaatsen. Het provinciebestuur laat daarbij in het midden of de oorzaak van de vertraging in de aanleg van vaste standplaatsen te wijten is aan ge brek aan animo of een gevolg is van beroepsprocedures of proble men rond grondverwerving. In een brief aan alle gemeenten in Zuid-Holland schrijft het pro vinciebestuur het tekort aan stand plaatsen niet langer voor lief te ne men en daartegen harder in de aan val te zullen gaan. Gemeenten die geen of onvoldoende standplaat sen hebben aangewezen, lopen het risico dat door de provincie wordt ingegrepen. Die maatregel hangt ook dorpen boven het hoofd die naar inzicht van de provincie een ondeugdelijke plek voor een woon wagencentrum hebben aangewe zen of die veel te laat met de ont wikkeling van plannen zjjn begon nen. Er is een aantal gemeenten dat voor zo'n ingreep door de provin cie in aanmerking komt. Voorscho ten bijvoorbeeld heeft nog niet alle standplaatsen aangewezen. Voorts is er een aantal gemeenten in de duin- en bollenstreek, onder meer Hillegom en Rijnsburg, die pas heel laat een plek hebben aange- Windwijzer van kerk gestolen LEIDEN - De windwijzer van de Waalse Kerk aan de Breestraat is gestolen. Het kerkbestuur heeft daarvan bij de politie aangifte ge daan. De daders zijn vermoedelijk via de steigers van de kerk bij de windwijzer gekomen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4