'Vestig Natuurhistorische Presentatie in Pesthuys' Omscholingscursus werkloze academici Zorg arbeidsbureaus over aantal langdurig werklozen Verzoek gemeente en universiteit aan minister: Subsidie voor bej aardenwerk Snullelmarkl mei bijzondere attracties DIRECTEUR, VOORZITTERetc. r/jCjk/dm rva/imam WOENSDAG 16 OKTOBER 1985 LEIDEN LEIDEN/STREEK - De geweste- lyke arbeidsbureaus in Leiden en Lisse houden begin volgend jaar samen met andere instellingen om scholingscursussen voor werkloze academici. Met deze cursussen kunnen afgestudeerden die niet aan de slag komen omdat er weinig vraag is naar mensen in hun vakge bied of omdat er teveel academici van hun richting zijn, alsnog een baan vinden die bij hun niveau past. Alleen al bij het gewestelijk arbeidsbureau in Leiden staan op dit moment ruim 900 academici in geschreven als werkzoekende. De cursussen die nu worden georganiseerd, zijn een opleiding tot programmeur/systeemanalist en een managementsopleiding. Beide cursussen zijn al eerder ge houden, waarbij zeer bemoedigen de resultaten zijn geboekt. Vrijwel alle cursisten hebben na afloop van hun opleiding een passende baan gevonden. De opleiding tot programmeur/ systeemanalist heeft het GAB-Lei- Ruim 900 ingeschreven bij GAB den samen met het arbeidsbureau in Delft en het softwarehouse Ordi- na Nederland bv georganiseerd. In totaal kunnen 20 werkloze acade mici worden geplaatst, waarvan 10 uit de regio Leiden. De cursus is bedoeld voor mensen tot 34 jaar. Om de opleiding te kunnen volgen is niet direct noodzakelijk dat de cursist exacte vakken, zoals wis kunde, heeft gestudeerd. Ook aca demici die bijvoorbeeld zijn afge studeerd in sociale vakken of lette ren, kunnen er aan deelnemen. Tijdens de cursus wordt de deel de gelegenheid geboden om, na een zwaar voorbereidings gedeelte. vier tot vierenhalve maand stage te lopen bij bedrijven. Daarna wordt hun de principes ge leerd van systeemanalyse en sys teemontwerp. De Baak De andere opleiding, de manage- mentscursus, is georganiseerd door de GAB-Leiden in samenwer king met andere arbeidsbureaus in Noord- en Zuid-Holland en de stichting De Baak in Noordwijk. De opleiding, die deels ook in De Baak wordt gehouden, biedt plaats aan 30 werkloze academici uit het westen van het land. Ook hiervoor kunnen afgestudeerden uit alle studierichtingen zich aanmelden. De werkloze academici wordt tij dens de cursus - die is gesierd met de naam 'Nieuw Elan' - bedrijfs kundige theorie bijgebracht die ze later bij een bedrijf in de praktijk kunnen brengen. Daarbij wordt van de cursisten verlangd dat ze veel zelf organiseren en eigen ini tiatieven aan de dag leggen. De arbeidsbureaus hebben in middels een aantal werkloze aca demici aangeschreven met de vraag of ze belangstelling hebben voor de cursussen. Overigens moe ten de kandidaten een forse selec tie-procedure ondergaan. Dit om dat het nodige overheidsgeld aan de cursussen wordt besteed en de arbeidsbureaus willen voorkomen dat mensen later afvallen omdat ze bijvoorbeeld niet genoeg gemoti veerd zijn. LEIDEN - De gemeente en de Leidse universiteit willen de Nationale Natuurhistorische Presentatie in Leiden ves tigen. In het Pesthuys zouden de collecties van de Rijks musea van Geologie en Mineralogie en Natuurlijke Histo rie kunnen worden opgenomen evenals die van het Rijks herbarium en de Hortus Botanicus. Het Pesthuys aan de Plesmanlaan zou hiervoor een geschikte plek zijn, aldus een brief met het voor stel aan minister Brinkman (wvc). In dit complex was eerder het Le germuseum gevestigd en in de toe komst moet ook het nog op te rich ten grafisch museum er komen. De directeur van het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie, prof.dr. J.Th. Wiebes, staat geheel achter het voorstel van beide colleges. "De samenwerking met de Hor- DEN HAAG/LEfDEN - Het colle ge van GS wil Leiden een subsidie van 55.000 gulden toekennen voor het gecoördineerd bejaardenwerk. De gemeente beargumenteerde de subsidie-aanvraag met de grote toename van het aantal ouderen in wijken waar uitbreiding van het gecoördineerd bejaardenwerk moet plaats hebben en met het feit dat voor een drietal projecten in Leiden in het verleden geen of geen volledige subsidie werd ver strekt. Den Uyl en Albeda op conferentie LEIDEN - De fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer J. den Uyl en voormalige minister van sociale zaken W. Albeda spre ken vrijdag 25 oktober op een con ferentie in het Gorlaeus-laborato- rium van de Leidse universiteit. Onderwerp van de conferentie is 'Sturing van de samenleving. Albe da houdt het inleidende referaat en Den Uyl zal als laatste spreker op treden. Tijdens de conferentie wor den workshops gehouden waaraan tal van universitaire en maatschap pelijke prominenten zullen deelne- 'Handige handen' in Pieterskerk LEIDEN - In de Pieterskerk in Leiden wordt zondag voor de der de keer de manifestatie voor ama teurkunstenaars 'Handige handen' gehouden. Op het evenement zijn onder meer wanddecoraties, pop pen, schilderijen, tekeningen, et sen, sieraden, kunstzinnige kldeing, Hindeloopen schilder werk en keramiek te zien. De manifestatie wordt gehouden omdat steeds meer mensen zich bezighouden met een kunstzinnige hobby. Het probleem is echter dat zij doorgaans niet zo snel in con tact komen met andere amateurs. Op 'Handige handen' kan de ama teurkunstenaar kennis maken met mensen die dezelfde hobby beoefe nen, waardoor zij ideeën kunnen uitwisselen. Bovendien hebben de amateur-artiesten de gelegenheid om werk te verkopen. De manifestatie is voor het pu bliek geopend van 10.00 uur tot 18.00 uur. tus Botanicus als permanente pre sentatie van levende planten is een wezenlijk element van de Nationa le Presentatie. Deze tuin zal ter ge legenheid van de herdenking van zijn 400-jarig bestaan in 1990 met een aantal vaste historische pre sentaties worden uitgebreid. De combinatie van wetenschappelijke activiteiten en een voor het pu bliek aantrekkelijke tuin, alsook de bijdrage van de universiteit in de presentatie, verzekeren een goe de basis", aldus de colleges van be stuur van de Leidse universiteit en van B en W van Leiden. Kosten In de brief wordt betoogd dat de kosten van een dergelijke vesti ging niet zo hoog zullen zijn, omdat de benodigde mankracht beschik baar is vanuit de twee rijksmusea. Bovendien heeft de gemeente Lei den voor de symbolische huursom van één gulden het Pesthuis ter be schikking gesteld. De Leidse uni versiteit stelt, behalve de financie ring van de Hortus Botanicus, vier nieuwe formatieplaatsen op con tractbasis ter beschikking. Het is de bedoeling dat de Natio nale Natuurhistorische Presentatie de samenhang tussen biologische en geologische processen toont. Het wordt zo een museum waarin planten, dieren en gesteenten wor den tentoongesteld, waardoor een beeld wordt gegeven van de ver scheidenheid aan soorten en vor men. Getoond zal worden hoe deze verscheidenheid is ontstaan en in stand wordt gehouden door allerlei processen. Ook zal de bezoeker de presenta tie niet alleen kunnen bekijken, maar ook uitproberen, onderzoe ken of spelen. Daardoor kan men, afhankelijk van de behoefte en in teresse, passief of actief bezig zijn. De Nationale Presentatie bestaat grotendeels uit permanente ten- toonstelingen, aangevuld met wis seltentoonstellingen. De exposities kunnen in het Carré van het Pest huis worden ingericht. Daar kun nen ook voorzieningen komen voor een educatieve dienst, restau rant en museumwinkel. Voor de vestiging van de Natio- nala Natuurhistorische Presentatie heeft Amsterdam zich al veel eer der als kandidaat aangemeld. In 1984 presenteerde deze gemeente hiervoor een globaal plan. Inruilbeurs auto's LEIDEN - In de Groenoordhallen in Leiden wordt donderdag, vrij dag en zaterdag een auto-inruilfes- tival gehouden. Dit 'festival' is georganiseerd door vijf zelfstandi ge autodealers uit Leiden, Katwijk, Alphen aan den Rijn, IJmond/Be- verwijk en Leidschendam, deel uitmakend van de Motorhuis- groep. Het publiek kan op het festival vrijblijvend informeren over het eventueel inruilen van zijn auto en advies vragen over onderhoud, garantie en service. De manifesta tie is morgen geopend van 19.00 tot 22.00 uur. vrijdag van 10.00 tot 22.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. ADVERTENTIE Een Snuffelmarkt met de Belgisch- Nederlandse kampioenschappen koeienmelken, sportshows, oude ambachten, kunstschilders, een draaimolen, een kindervideothea- ter, een artiest moet wel een bijzon dere gebeurtenis gaan worden. Dat gebeurt op 26 en 27 oktober in de Groenoordhallen te Leiden. Dan wordt weer de halfjaarlijkse Z-Hol- landse Snuffelmarkt gehouden. waarbij de attracties op zondag op treden. Aantrekkelijk dus om uw 2de hands spullen juist op 26 en 27 oktober te verkopen. De verkoop van 2de hands goederen kan nog een aardig centje opleveren ook. Al le reden om eens op zolder of in de kelder naar verkoopbare goederen te zoeken. Voor inlichtingen voor standhuur: Cozijn Organisatieburo 071-146500/146509. Vlooienmarkt (2) (Korte inhoud van het vooral gaande. Organisator Cozijn mag in het weekeinde van 26 en 27 ok tober. dus ook op zondag, een vlooien-, rommel- of snuffel markt in de Groenoordhallen houden. Andere organisatoren van soortgelijke markten in Lei den zijn daar boos over. omdat het hun sinds enige tijd verbo den is de zondag te gebruiken. Volgens de ene gemeente-ambte naar. zetelend in het stadhuis, 'heeft de andere gemeente-amb tenaar, als directeur verhuurder van de gemeentelijke Groenoordhallen. zich aan mis leiding schuldig gemaakt: Cozijn zou de Groenoordhallen wel op zondag mogen huren, maar bij verkoopactiviteiten in strijd han delen met .de winkelsluitings wet). Heeft gemeenteambtenaar De Raat geli jk als hij zegt dat er geen ontheffing voor de snuffelmarkt is gegeven? En heeft hij het bij het rechte eind als hij beweert dat de directeur van de Groenoordhallen de organisator van de markt, die hel volgende weekeinde wordt gehouden, misleidt? "Larie", zegt die directeur. De Jong. "hoe komt zo'n man daar nou bij, vraag ik me af. Ik misleid de organisator van die markt he lemaal niet. Hoe komt zo'n amb tenaar daar nou bij!". "Ik heb een machtiging om twee keer per jaar een vlooien markt te houden in het weekein de - dat is toch simpel. Dus dan moet zo'n man niet zeggen dat ik ook maar iemand aan het mislei den ben". Jawel, maar deze gemeente ambtenaar zegt dat er geen ont heffing wordt verleend aan do huurder. "Die ambtenaar kletst; naar mijn mening hebbenwe zo'n ontheffing niet nodig. Zoals ik al zei: ik heb toestemming gekre gen indertijd. Punt uit". Waarna De Jong uiteenzet hoe een en an der tot stand is gekomen. "Ik ben met een voorstel geko men om twee keer per jaar een vlooienmarkt op zaterdag en zondag te houden, omdat je over al in het land die markten had. Dat voorstel werd overgenomen door het gemeentebestuur". "Goed", vervolgt hij. "toen ging op een gegeven ogenblik Jan en Alleman in Leiden mark ten houden-. Op zondag. Totdat ze werden teruggefloten en de markten op zaterdag moesten houden". "Hieruit mag je niet de conclu sie trekken dat markten nooit 'meer mogen wordenygehouden op zondag, immers: dat oude be sluit ligt er nog steeds. Met ande re woorden: het mag twee kcor per jaar. Niks aan de hand dus". Maar de gemeente.. "Waar zijn we nou mee bezig weetje dat ik me dat ik deze stad voortdurend afvraag. Ik verbaas me elke dag weer. of nee: het is al zo ver gekomen dal ik me ner gens meer over verbaas". Vlooienmarkt (3) Wie heelt er nu gelijk De Jong of De Raat. Het woord is aan de plaatsvervangend directeur van de economische controledienst. Lcly. die van de Leidse situatie op de hoogte is en onder meer is belast met de controle op de na leving van de winkelsluitings wet. "De hele toestand is in de hand gewerkt door wat de gemeente Leiden heeft gedaan", stelt hij vast. "Zij hebben indertijd dat besluit genomen en stellen ver volgens hun eigen beleid min of meer ter discussie". Maar wal nu? "Nou kijk. het is niet ons beleid om door het be leid van een gemeente heen te Ondanks daling werkloosheid in september LEIDEN/STREEK - De werkloos heid in de Leidse regio en de duin en bollenstreek is in de maand sep tember met bijna 500 personen af genomen. Bij de gewestelijke ar beidsbureaus (GAB's) in Leiden en Lisse stonden aan het eind van de afgelopen maand 7523 werkloze mannen ingeschreven en 4230 werkloze vrouwen. Dat is een da ling van respektievelijk 250 en 241 personen. Ondanks deze gunstige ontwik kelingen, neemt de ongerustheid van de GAB's over langdurig werk lozen toe. Hoewel de werkloos heidscijfers in Leiden en Lisse ge stadig dalen, neemt het aantal mensen dat een jaar of langer zon der werk verkeert, nog steeds toe. De kloof tussen makkelijk plaats bare werklozen en langdurig, en kennelijk moeilijk plaatsbare, werklozen, wordt alsmaar breder. Volgens cijfers van de arbeidsbu reaus is 52 procent van alle werklo ze mannen langer dan een jaar werkloos en 42 procent van alle Ook de werkloosheid onder jon geren tot en met 22 jaar is een re den tot ongerustheid. De jeugd werkloosheid daalt overigens nog steeds. Een belangrijk deel van de totale werkloosheidsdaling in de beide rayons is zelfs te danken aan het feit dat een aanzienlijk aantal jongeren in september een baan Jongen overlijdt aan verwondingen LEIDEN - De vijftienjarige Johan nes Betgen uit Leiden is gistermid dag in het Academisch Ziekenhuis Leiden overleden aan de verwon dingen die hij maandagavond op liep bij een ongeval op de Lelylaan. Die avond speelde de jongen met een aantal leeftijdgenoten op het viaduct in de Dr. Lelylaan, ter hoogte van het fietstunneltje. Hij liep onverwacht de rijbaan op en zag een auto die uit de richting Haagweg kwam over het hoofd. De automobiliste kon hem, ondanks krachtig remmen, niet meer ont wijken. ADVERTENTIE heeft gevonden. Vorige maand nam het aantal werkloze jongens af met 126 tot 1430 en het aantal werkloze meisjes met 143 tot 1556. Desondanks noemen de Leidse en Lissese GAB-directeuren Tibbe en Van der Zwet de werkloosheid on der jongeren nog steeds hoog. In de Leidse regio en de duin- en bollenstreek is volgens de beide GAB-directeuren sprake van een levendige arbeidsmarkt. In sep tember lieten 1182 mensen zich als werkzoekende inschrijven, tegen 1327 de maand daarvoor. Tegelij kertijd konden in september 1657 personen worden geschrapt uit de registers van de arbeidsbureaus. De werkloosheid onder mannen is sinds september vorig jaar ver minderd met 1961 personen (een daling van 21 procent). De werk loosheidsdaling onder vrouwen is aanmerkelijk lager: 545 personen oftewel een vermindering van 11,4 procent. De gunstige ontwikkeling van de werkgelegenheid onder mannen is merkbaar in alle beroepsgroepen. De dalingen in de metaal- en bouw- beroepen (38 en 34 procent), de handels- en verkeerssector en on der ongeschoolden springen daar bij nog het meest in het oog. In de kantorensector zijn de vooruitzichten echter minder gun stig. Daar daalde de werkloosheid onder mannen slechts met vijf pro cent. Het ziet er nu zelfs naar uit dat deze beroepsgroep het grootste aantal werklozen gaat tellen. Eind vorige maand waren 919 mannen op zoek naar een baan in de kan toorsector, aldus cijfers van de GAB's. Zoals eerder aangegeven, daalde de werkloosheid onder vrouwen vanaf september vorig jaar aan zienlijk minder dan onder mannen. Bij de verschillende beroepsgroe pen zijn trouwens aanmerkelijke verschillen te zien. Er is nauwelijks aanbod geweest voor industriële beroepen en bouwtechnische handarbeid. Daarentegen was er een overweldigend aanbod voor handels- en kantoorberoepen, on derwijs, verzorging, horeca en huishouding. Ten opzichte van vo rig jaar is alleen in de handelssec tor een sterke daling te constate ren: 25 procent. In het onderwijs is aan de andere kant sprake van een licht gestegen werkloosheid (17 procent). Ook bij vrouwen is het aantal werklozen in de kantoorsector hoog. Alleen al deze categorie her bergt niet minder dan 24,5 procent van de werkloosheid onder vrou wen. De arbeidsbureaus in Leiden en Lisse zijn, zoals gezegd, ongerust over de groeiende kloof tussen makkelijk plaatsbare werkzoeken den en langdurig werklozen. De GAB's gaan deze zaak nu nader on derzoeken. De directeur van het Leidse arbeidsbureau C.A.J. Tib be: "We kunnen wel zeggen welke categoriën werkzoekenden door gaans makkelijk aan een baan zijn te helpen. Dat zijn vrij jeugdige werklozen die nog niet al te lang zonder baan zitten en een redelyk tot goede scholing hebben". Dat wil echter niet zéggen dat al le ouderen, of alle mensen zonder goede scholing langdurig werkloos worden. "Gebleken is dat ook on der ongeschoolden veel mensen zitten die betrekkelijk snel een nieuwe baan hebben kunnen vin den. Overigens hebben we de in druk dat langdurige werkloosheid in alle beroepscategoriën voor komt", aldus Tibbe. Hy en zjjn Lis sese collega Van der Zwet menen dat er geen pasklare oplossing be staat om het verschijnsel langduri ge werkloosheid uit de wereld te helpen. Werkloosheidsontwikkeling in de verschillende gemeenten, die tot het gebied van het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden behoren: aug. 1985 sept. 1985 aug. 1985 sept. 1985 Het restaurant bij uitstek voor gezellig en sfeervol dineren met uw zakenrelatie of verenigings bestuur. Alkemade 160 152 99 96 Katwijk 602 589 301 260 Leiden 4357 4223 2269 2226 Leiderdorp 402 373 203 198 Oegstgeest 237 237 180 170 Rijnsburg 111 113 81 70 Valkenburg 22 22 25 22 Voorschoten 356 344 219 202 Warmond 70 69 41 41 Zoeterwoude 98 96 73 74 8 Overige 8 6 9 Rayon Leiden 6423 6224 3500 3367 Hillegom 281 259 209 179 Lisse 250 241 194 159 Noordwijk 389 395 258 249 Noordwijkerhout 188 178 157 133 Sassenheim 154 134 107 101 Voorhout 91 96 44 40 Overige 2 1 2 2 Rayon Lisse 1355 1304 971 863 Totaal Gewest 7778 7528 4471 4230 fietsen. Zij hebben een machti ging verleend voor twee vlooien markten per jaar op zaterdag en zondag en daar leggen wij ons dan maar bij neer". "I-Iet mag natuurlijk niet zo zijn dal er meteen na die markt weer eentje wordt gehouden op zondag, want dan komen we na tuurlijk even langs, zoals zuil begrijpen". "De hele situatie is nogal lach wekkend". meent Lcly. "Toen ik hoorde hoe een gn ander in el kaar zat. heb ik gelachen, dat mag u best weten. Maar nog maals: deze situatie hebben wc aan de gemeente te danken". "Gemeentes doen dit trouwens wel vaker. Ze weten dat wat ze doen niet helemaal juist is. maar ze gokken erop dat hel wel goed komt omdat het om uitzonderin gen gaal". "En dan hebben ze goed ge gokt. want wccsl u nou eerlijk: als wij optreden, maken we ons in dit geval toch ook een beetje belachelijk. Formeel hebben we hel recht om langs te komen, ja zeker. want de winkelsluitings wet kent hel woord machtiging niet. Maar zoals ik al zei: waar schijnlijk ondernemen we niets". "De gemeente kan overigens wel een brief verwachten, zo heb ik begrepen", zo besluit Lcly. "Nee. niet van ons: ze krijgen waarschijnlijk een 'bl ief van dc staatssecretaris". Dichters Dichters opgelet! Dimensie, stichting voor letter kundige en wetenschappelijke uitgaven, schrijft voor 1986 een poëzie prijsvraag uit. En niet al leen Nederlandse verzenmakers worden uitgenodigd hun pro duktcn op te sturen, ook de Bel gen zijn welkom, hetgeen kan worden afgeleid uit hel feit dat hel project onder meer wordt ge steund door - hou u even vast - het Commissariaat-Generaal voor de Internationale Culturele Samenwerking van de Vlaamse Gemeenschap te Brussel. Wat beweegt de in Leiden zete lende stichting om deze prijs vraag uil te schrijven. Dc secreta ris, Jan Biezen: "Wc doen dit va ker. Zo hadden we in '84 een es sayprijsvraag over 'Dichten en denken'. Ja. waarom doe je zoiets...je krijgt een beetje een in zicht waar die mensen mee bezig zijn - dat heeft er ook mee te ma ken". En is de secretaris niet bang dal hij wordt bedolven onder karrevrachtcn poëzie van het ni veau "Ik hou van jou, maar sta in de kou'. Biezen: "Nou nee. Kijk. het is ook weer niet zo dat ik het talent van dc eeuw denk te ontdekken. Deze foto is gemaakt op e maar aan de anderê kant: de er varing heeft mij geleerd dat er soms aardige gedichten worden opgestuurd". Vier of vijf gedichten opsturen mag trouwens niet. "Het moeten bundels zijn", zegt Biezen. "Ja. luister eens: als je zegt dat vier of vijf gedichten ook mag, dan krijg je enorme ladingen binnen, dan word je gegarandeerd compleet krankzinnig. En ik heb echt geen zin om knetter te worden. Dat stadium heb ik gehad". Nu •Bic toch aan de tele foon hebben: valt een stichting voor letterkundige en weten schappelijke uitgaven eigenlijk goed te leiden vanuit het cultuur- bolwerk Leiden? "Jazeker", meent Biezen. "Lei den is voor ons geschikt, zonder meer. Je hebt hier tenslotte een universiteit, bibliotheken...met de universiteit hebben we overi gens goede contacten". "Je zou hel zo kunnen zeggen: voor ons is hel aangenaam dat Leiden intellectueel en acade misch gesproken allure heeft. Verder kan ik eigenlijk niet veel over deze stad zeggen". Waarna hij hartelijk lacht. Belangstellenden voor de prijsvraag kunnen het reglement met nadere informatie aanvra gen bij: Secretariaat Poëzie prijsvraag 1986. p/a. Morssingel 91. 2312 ET Leiden. Nederland. Een omstreeks 1800 uitgestorven blaauwbok, afkomstig uit Zuid-Afrika, uit de collectie van het rijksmuseum van natuurlijke historie. Dergelijke fraaie stukken zouden in Het Pesthuys te zien zijn, als de Nationale Na tuurhistorische Presentatie er wordt gevestigd (foto Loek Zuyderduini

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3