'We spugen er niet op' Pensioenjaren opnemen was niet 9 Geen bezwaren tegen mimtevaartcentrum Lisses echtpaar vertrekt vrijdag voor reis om de wereld Patijn brengt bezoek aan grafveld in Valkenburg Paats en Mollema reageren lakoniek, maar toch Breda zag uniek plan vrijetijds centrum niet zitten WOENSDAG 16 OKTOBER 1985 REGIO LEIDEN PAGINA 23 LISSE - "Het is verrassend hoe anders je tegen het leven gaat aankijken: nieuwe kleren worden niet meer gekocht, die zijn over twee jaar toch uit de mode, en versleten spullen worden niet meer vervangen. De da gelijkse dingen om je heen worden heel onbelangrijk". Dat zegt Peter Warmerdam uit Lisse. Hij vertrekt vrijdag met zijn vrouw Trudy uit Lisse voor een wereldreis die twee jaar moet gaan duren. Peter en Tru- door Esther Wienese dy, 30 en 26 jaar oud, willen al liftend en met het openbaar ver voer Nepal, India, China, Indo nesië, Australië, Nieuw-Zeeland, Mexico en Peru doorkruisen. Het tweetal bivakkeert tijde lijk in een caravan in de tuin van Trudy's ouderlijk huis. Hun ei gen huis is voor twee jaar ver huurd en ze hebben de meeste van hun spullen er vorige week weggehaald. "Het is een beetje behelpen, maar het is nog maar voor een paar dagen", aldus Tru dy optimistisch. Hun verhaal begint met een 'gewoon' plan voor een vakantie: "Vorig jaar waren we eigenlijk van plan om met vakantie naar India en Nepal te gaan", vertelt Trudy. "Al onze verlofdagen hadden we opgespaard zodat we die zomer zes weken door die landen konden trekken. We ver zamelden allerlèi informatie en hoorden toen ook dat er in Haar lem een lezing werd gehouden door een echtpaar dat in die lan den was geweest. De beelden en verhalen die wij daar kregen voorgeschoteld, waren zo over weldigend en indrukwekkend dat wij dachten: hoe hebben we ooit kunnen denken dat we dat allemaal in zes weken zouden kunnen doen?" Het echtpaar had in twee jaar en twee maanden de halve wereld afgereisd. Zonder het van elkaar te we ten, spookte het plan om hetzelf de te gaan doen, rond in de hoofden van Peter en Trudy. Pas tijdens een strandwandeling kwamen ze daarachter. "We had den zoiets van: wat zij kunnen, kunnen wij ook", vertelt Peter. Na de plechtige belofte het plan door te voeren wat voor negatie ve reacties ze ook zouden krij gen, stond hun besluit vast. Krakkemikkerig "Je denkt altijd als je verhalen over een wereldreis hoort: dat is iets voor anderen. Want hoe moet het met je baan en je huis en alles wat er allemaal nog meer bij komt kijken? Wij hadden dat idee ook. Maar we hebben de voor- en nadelen tegen elkaar af gewogen en besloten dat ons ei genlijk niets in de weg staat. Je hoort van zoveel mensen dat ze een grote reis willen maken als ze met pensioen zijn, maar de meesten komen er niet toe", zegt Peter. "Wij willen zo'n reis ma ken nu we nog jong zijn. Als we het niet doen en na ons pensioen alleen nog maar oud en krakke mikkerig in ons stoeltje kunnen zitten, zullen we elkaar altijd ver wijten dat we het niet hebben ge probeerd toen we de kans had den". Die kans hebben Peter en Tru dy nu. Ze hebben geen kinderen en genoeg gespaard om de reis te kunnen betalen. Ze hebben bei den hun baan opgegeven, Peter werkte bij de PTT en Trudy in een ziekenhuis. Ze hebben eerst geprobeerd of ze alvast twee pen- sioenjaren op konden nemen, maar dat was niet mogelijk. Het tweetal is helemaal niet bang dat ze straks, als ze zijn te ruggekeerd, geen baan meer t Peter en Trudy Warmerdam, mensen die arm zijn". kunnen krijgen. "Die mensen uit Haarlem die die wereldreis heb ben gemaakt, hadden allebei na een half jaar weer een baan in hun vakgebied", vertelt Trudy. "Als je twee handen aan je lijf hebt en een positieve instelling, kom je vast wel aan de slag. Bo vendien zitten ze in het zieken huis te springen om mensen die mijn specialisatie op het gebied van nierpatiënten hebben. Ze hebben daar gezegd dat ik me maar alvast weer moet aanmel den, dan kan ik over twee jaar zo terugkomen". "We hebben flink gespaard, want 'Wereldfonds' Voor de wereldreis hebben Pe ter en Trudy 37.000 gulden uitge trokken. Dit bedrag èn een be drag voor als ze terugkomen, hebben ze opgespaard door twee jaar lang van één salaris te leven. Ook hebben ze de drie jaar oude auto verkocht. "Wij zijn allebei vrij zuinig, dus het leverde niet echt problemen op", aldus Tru dy. "Bovendien hadden we na tuurlijk al gespaard voor de vakantie naar India. Dat land -sr niet teren op de zak van (foto Holvast) werd in het plan voor de wereld reis opgenomen, dus het geld ook". Alle abonnementen, lidmaat schappen van verenigingen, or ganisaties en andere verplichtin gen zijn opgezegd en alle ex traatjes zijn naar het 'wereld- fonds' gegaan". Een gedeelte van het gespaarde geld is intussen besteed aan rugzakken, een pan- nenset, een wereldontvanger voor ANWB-berichten, trekkers- schoenen enzovoorts. Alles uiter aard in lichtgewicht uitvoering. Peter en Trudy hebben overal informatie vandaan gehaald over de landen die ze gaan bezoeken. "Hele boekwerken hebbn we toegestuurd gekregen", lacht Trudy. Ook komen van alle kan ten adressen binnen van 'kennis sen van kennissen' waar ze naar toe kunnen als ze in de buurt zijn. "Als het geld sneller opgaat dan we denken, kunnen we daar werken", vertelt Peter. "We heb ben namelijk al veel verhalen ge hoord van toeristen die bijna zonder geld naar die landen toe gaan. De inwoners daar zijn heel gastvrij dus je wordt bijna overal opgenomen. Het houdt wel in dat je teert op de zakken van de mensen die daar al arm zijn. Dat willen wij vermijden". De paspoorten en visa liggen klaar en na veel problemen heb ben Trudy en Peter toch een maatschappij bereid gevonden hen te verzekeren. De diverse inentingen zijn gehaald: tegen typhus, cholera, gele koorts. Een aantal moet onderweg herhaald worden. Trudy heeft uit het zie kenhuis een aantal naalden en drukspuiten meegenomen: "Je hoort wel eens van landen die een naald twintig keer gebrui ken. Nou, die krijgen ze er bij mij niet in hoor". Vanaf Schiphol gaan Peter en Trudy eerst naar Nepal. Met dat land als 'uitvalsbasis' zullen ze van daaruit verschillende landen elk zo'n drie maanden bezoeken. Over heimwee maken ze zich geen zorgen, over de hitte even min: "Die is daar heel anders dan hier. Wij denken dat een veel gro ter probleem wordt of we straks weer kunnen aarden in dit kik kerlandje. Gelukkig hebben we allebei een groot aanpassingsver mogen; na een maand eenzame opsluiting in huis zal het wel weer lukken. En zo niet, dan werken en sparen we een jaar heel hard en gaan we gewoon weer terug". Expositie GEB over energiebesparing ALPHEN AAN DEN RIJN - 'Iso- latie en energiezuinige toestellen' is het thema van de zo langzamer hand traditioneel geworden expo sitie bij het gemeentelijk energie bedrijf aan de Prins Bernhardlaan. De expositiedie gisteravond werd geopend door wethouder K. Molle ma van het gemeentelijk energie bedrijf, duurt tot en met 26 okto ber. Ook het ministerie van volks huisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer is met een stand over het isoleren van woningen van de partij. Verder zijn er zuinige cv-ketels en gashaarden te zien. Aandacht is ook besteed aan luchtverwarming, vloerverwarming en warmwa tertoestellen. Hoogtepuntje is de videopresentatie over zelf isoleren. De expositie is dagelijks geopend, behalve op zondag en wel van 9.00 tot 17.00 uur. De expositie valt ongeveer sa men met een andere actie van het GEB. Het GEB doet namelijk mee met een actie van de gezamenlijke gasbedrijven. Motto hiervan is 'ac tie zuinig stoken Zuid-Holland'. Huis-aan-huis is een gasmeterkaart verspreid. Het GEB zal elke week in het Alphens Dagblad een tabel laten afdrukken waarop is te zien hoeveel gas in die week bij 'ver standig' gebruik verbruikt had kunnen zijn. Verbruikers kunnen dan hun werkelijke verbruik, dat ze op de gasmeterkaart dienen te noteren, ermee vergelijken. T elefoonmaniak KATWIJK - Een Katwijkse vrouw is gisteren opgebeld door een, zo als de politie hem noemt, telefoon maniak. De man deed zich voor als enquêteur. Na een aantal algeme ne, onpersoonlijke vragen vroeg hij de vrouw welke kleding zij droeg. De Katwijkse zei hiervan niet gediend te zijn en verbrak de verbinding. INBRAAK - Uit de etalage van een fotozaak aan de Princestraat in Katwijk zijn drie fototoestellen ontvreemd. De dieven vernielden afgelopen nacht de etalageruit en gingen er met de fotoapparatuur vandoor. Van de daders ontbreekt elk spoor. VALKENBURG - De commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. S. Patijn, heeft gistermiddag in gezelschap van een aantal gedepu teerden een bezoek gebracht aan de opgravingen in Valkenburg naar resten uit de Romeinse tijd. "Ik denk dat het gezelschap diep onder de indruk is geweest van hetgeen we hebben laten zien", zegt drs. E. Bult, coördinator van de opgravingen in een Romeins grafveld by de Achterweg in het Rijndorp. Archeologen zijn daar al enkele maanden aan het spitten. De be zoekers vielen met hun neus in de boter, aldus Bult. "We hebben gis teren toevallig één van de mooiste graven tot nu toe gevonden". Het gaat volgens Bult om een zoge naamd verbrandingsgraf dat nog helemaal intact Was. De onderzoekers zijn deze week ook gestuit op een vroegere zijtak van de Rijn. "Het is een vrij diepe geul geweest", aldus Bult "We hebben drie meter diep gegraven, maar we kwamen nog niet op de bodem". Het vermoeden bestaat dat als we verder gaan, we wellicht op een aantal steigers stuiten", meent hij. Voorlopig is de put weer dichtge gooid. Er moesten te veel voorzie ningen worden getroffen om onder meer het instorten van de put te gen te gaan. Geïnteresseerd kijken de genodigden tijd. Valkenburg naar de overblijfselen t Bult: "Volgend jaar gaan we van een ander gebouw gestuit, huis was 30 meter lang en 9 meter dieper graven. Ik verwacht dat we "Een groot gedeelte zit nog onder breed", zegt Bult. "Op een aantal nog wel het een en ander zullen de grond, maar wat we hebben uit- plaatsen is ook graan uit de tijd van aantreffen, want voor de geul heeft gegraven is al zeker 20 meter lang. de Romeinen gevonden. "We had een vrij groot gebouw gestaan. De Ik verwacht dat er nog een fors den nog even de hoop dat we met mensen die daarin verbleven zul- stuk aanzit", aldus Bult. behulp van onkruidzaad, dat tus- len vast wel afval in het water heb- Er zijn overigens vrij veel resten sen het graan zou kunnen zitten, de ben gegooid". van grote gebouwen gevonden, herkomst van het graan konden De wetenschappers in Valken- Onlangs is de fundering van een vaststellen, maar daar is niets van burg Zijn onlangs nog op de resten graanpakhuis gevonden. "Dat pak- terechtgekomen. NOORDWIJK - De komst van een ruimtevaart-exposi tiecentrum in de Noorddui nen in Noordwijk lijkt niet op onoverkomelijke bezwa ren bij de omwonenden te stuiten. Wèl kondigde P. Overmars, woordvoerder van de omwonenden, aan dat een beroep op de ge meente zal worden gedaan om de ontwikkelingen in goede banen te leiden. Van de komst van het centrum mag geen 'olievlekwerking' uit gaan en de verkeersproblematiek op de Northgodreef moet worden aangepakt, vinden de bewoners. De huidige plannen zijn veel kleinschaliger dan de plannen van het Cosmocenter waar vorig jaar sprake van was. De omwonenden, verenigd in een actiecomité heb ben destijds bezwaar aangetekend tegen dat Cosmocenter. Zij vrees den een aantasting van het natuur gebied en een enorme toename van het verkeer op de Northgodreef. "Het centrum komt op een stuk duin dat niet als fraai natuurgebied kan worden aangemerkt. Van aan tasting van de natuur is hier dus geen sprake. We moeten wel zien te voorkomen dat het centrum wordt uitgebreid in de richting van het nabij gelegen natuurgebied. We zullen de gemeente met klem ver zoeken dit op alle mogelijke ma nieren te voorkomen", aldus Over- Volgens Overmars zijn de c nenden teleurgesteld dat de plan nenmakers hen niet in hun initia tieven hebben gekend: "Het is een zaak die ons direct aangaat. Het zou daarom logisch zijn als wij van het begin af aan hadden kunnen meepraten. We zijn nu door de plannen een beetje overvallen. Naar het zich laat aanzien zijn er geen al te grote bezwaren. We zul len in alle redelijkheid, maar wel met de nodige voortvarendheid on ze dringende wensen aan de ge meente kenbaar maken" Verkeer De in oprichting zijnde Stichting tot Vestiging van het Noordwijk Space Center, die het initiatief voor de bouw van het ruimtevaart- centrum heeft genomen, gaat uit van een bezoekersaantal van 50.000 personen per jaar. Veel van de be zoekers zullen van de Northgo dreef gebruik maken om het cen trum te bereiken. Overmars: "Op zichzelf geeft zo'n vrij geringe toe name van het aantal auto's waar schijnlijk geen problemen. Het feit is echter dat de Nortghodreef nu al RECTIFICATIE - Door een betreu renswaardig misverstand is in het ar tikel dat wij gisteren plaatsten over het plan voor een ruimtevaart-exposi tiecentrum een storende fout geslopen. Herhaaldelijk wordt de plaats waar dat centrum moet komen, in de Zuid duinen gesitueerd. Dat is echter niet juist. De bedoeling is het centrum te bouwen aan de Northgodreef, aan de noordkant van Noordwijk. Voor deze fout bieden wij u gevaarlijk is. De maximumsnel heid ter plaatse is 50 kilometer per uur maar de automobilisten jakke ren er met vaart van 80 tot 120 kilo meter per uur overheen. Het pro bleem ligt er dus al, maar een toe name van het aantal auto's zal dit nog eens verder vergroten". De omwonenden willen volgens Overmars dat de politie strenger gaat controleren. Ook verkeers drempels of andere snelheidsbe- perkende maatregelen zouden de omwonenden niet onwelkom zijn. Overmars: "Komende week gaan we met de leden van het actiecomi té, dat slapende was, om de tafel gaan zitten. Pas als we pp de hoog te zijn van de gedetailleerde plan nen kunnen we beslissen of we ac tie zullen ondernemen. Vooralsnog ziet dat er niet naar uit". (vervolg van pagina 1) ALPHEN AAN DEN RIJN - 'Een fantast, een bedrie ger of een genie'. Zo wordt in Bredase kringen E.L.A.M. Vriens genoemd, directeur van het internatio nale adviesbureau in onroe rend goed Erel Nederland bv, een dochteronderne ming van een Zwitsers be drijf. Tot vandaag een onbe kende in Alphen aan den Rijn, maar daarin wil de man wat hem betreft met zijn mammoet-vrijetijds centrum spoedig verande ring brengen. door Henk Houtman Het ambitieuze project van bijna groteske afmetingen viel in Breda buiten de boot. Tot woede van de ondernemende zakenman, die bij het Bredase gemeentebestuur een schadeclaim van een half miljoen gulden indiende. De advocaten zit ten elkaar nog in de haren, over de afloop is dan ook niets te voorspel len. Vriens zat intussen niet stil. Hij trok met zijn idee het land in, waar hii menig geinteresseerd gemeen tebestuurder zal hebben getroffen. Ook in Alphen. Burgemeester M. Paats: "We hebben een halfjaar ge leden tegen Vriens gezegd: je kijkt maar rond, als je voor Alphen kiest kom je maar terug. We steken geen geld in plannen, die achteraf niet doorgaan. We wachten op nader bericht. Als dat komt, zal toch eerst het hele circus op gang moeten ko men. De raad moet er wat voor voe len, de provincie moet toestem ming geven en het moet passen in Kerk en Zanen. Ja, dat zou de eni ge plek zijn waar zoiets kan". Onbereikbaar Vriens zelf geeft een wat andere lezing van zijn contacten met Al phén. Hij doet voorkomen fre quent overleg met burgemeester en wethouders te hebben, terwijl uit het college wordt gemeld dat er voor de zomer een gesprek is ge weest en daarna niets meer. "Als B en W er mee instemmen, zal ik u het hele verhaal doen", zegt Vriens maar nog geen drie kwartier later blijkt de man van de aardbodem verdwenen. De secretaresse meldt dat hij de stad uit is en onbereik baar is. Wat hij nog wel had verteld is, dat het om een project 'uniek voor Nederland' gaat en dat hij zojuist - heet van de naald - met vijf zeer grote bedrijven overeenstemming heeft bereikt. De keuze zou uitein delijk tussen Nieuwegein en Al phen zijn gegaan, waarbij Alphen aan het langste eind heeft getrok ken. Alphen zelf weet dus nog van niets, maar ook wethouder ruimte lijke ordening W.W. Hagenaar van Nieuwegein is onkundig van het feit dat zojuist 'het grootste vrije tijdscentrum van Nederland' aan zijn neus voorbij is gegaan. Ster ker, hij heeft nog nooit van Erel bv of meneer Vriens gehoord. Intussen maakt Vriens gewag van opperste verbazing, dat zijn plan zo snel is uitgelekt. "We zijn er maanden mee bezig geweest, we hebben met het hele college van Alphen om de tafel gezet. Met wet houder Mollemans en Van Ast. Van Ars zegt u? Nee, o, Van As, ja die. En met Bos van openbare werken. Het project wordt een combinatie van openluchtrecreatie en gebouwen. Dertig hectare, u bent goed geïnformeerd. Waar het in Alphen komt, kan ik u niet zeg gen. Nee, Kerk en Zanen zegt me niets". Opzet In Breda weegt het hoofd econo mische zaken van de gemeente, mr. C. van Fessem, zijn woorden op een goudschaaltje. Een kwalifi catie van het ondernemerschap en de geloofwaardigheid van zaken man Vriens wil hij niet geven. "Laat ik alleen dit erover zeggen. Hij heeft bij een aantal projecten een rol gespeeld. Er zijn mensen die niet zo gelukkig met die rol zijn geweest". Volgens Van Fessem is het al weer een paar jaar geleden, dat Vriens namens een groep bedrij ven een initiatief op tafel legde 'waar je je vingers bij aflikte'. De Bredase ambtenaar: "De opzet leek gedegen. Er was een groep fi nanciers en bouwers, een groep voor de horeca en voor de exploita tie. Er waren maar twee gemeenten in Nederland geschikt voor het project en die ene was Breda. Hij wilde een stuk grond in Breda- zuid, bij het Mastbos. In het project zat gewoon 'alles'. Sport, recreatie, zwembaden, horeca, ijshal, vecht sportcentra, hippodrome, sport- winkeltjes, groothandel, alle natio nale sportbonden zouden in óp het complex te bouwen kantoren wor den gehuisvest. Als je dat als ge meente allemaal hoort, ga je bijna uit je bol". Maar het beloofde haalbaar heidsonderzoek kwam niet op ta fel. Esso meldde zich voor de aan koop van de bewuste acht hectare voor de vestiging van het hoofd kantoor voor de Benelux. De ge meenteraad zei 'ja'. Het biedt Bre da werkgelegenheid voor enige honderden mensen. Vriens diende bij het gemeentebestuur een scha declaim van een half miljoen gul den in. Hij had van een wethouder een schriftelijk bewijs, dat die wel iets in de plannen zag. De rest van het college wilde niet met Vriens in Dagjesmensen Stadsredacteur Arthur 't Hart van het Bredase dagblad 'De Stem' heeft destijds z'n vingers blauw ge schreven over de plannen van Vriens. "Het was een gigantisch plan. Er zouden grootscheepse ma nifestaties moeten worden gehou den, wereldkampioenschappen van allerlei sporten, er was steun van grote bedrijven zoals de Heide- dam voor de bouw. Het Neder lands Research Instituut voor Toe risme en Recreatie is er mee bezig geweest. Het plan zou in de hon derden miljoenen gaan lopen. De dagjesmensen zouden tot uit Bel gië, Frankrijk en Duitsland moeten komen". Ambtenaar Van Fessem had aan het eind van zijn verhaal nog een goede raad voor Alphen: "Maak geen kosten, wacht concrete plan nen af, laat eerst de haalbaarheid toetsen alvorens je nek uit te ste ken". Het welgemeende advies lijkt overbodig. Gezien de afwachtende houding van Paats en Mollema is Alphen nog niet ondersteboven van 'het leven is goed op het Bra bantse land'-verhaal van Vriens. "Maar", zegt Paats, "we hebben niet gereageerd in de trant van jon gens, we spugen er op. Dat zou on verstandig zyn".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 23