Ambtenaren wantrouwen B en W Strontracers verbazen stuurlui aan wal met enorme snelheden 'Genegeerde' leden medezeggenschapscommissie stappen op Die zijn vanavond al in Workum WOENSDAG 16 OKTOBER 1985 WASSENAAR - Het wantrouwen van Wassenaarse ambtenaren te genover het personeelsbeleid van B en W heeft grootse vormen aan genomen. Na drie jaar "volkomen genegeerd te zijn", heeft de geko zen medezeggenschapsraad zich zelf opgeheven, toen "zonder over leg en ondanks ernstige klachten B en W voorstelden 1,4 miljoen opzij te leggen voor de aanpassing van het gemeentekantoor". Zo heet het althans in een brief aan de gemeenteraad. De opgehe ven instantie hoopt nu dat deze B en W op de vingers zal tikken en zeggen dat zij zich aan de regele- menten moeten houden. Volgens H.A.N. Versluys, voorlichter en een van de 19 ex-commissieleden, is dat vanaf het begin niet gebeurd. Reeds in mei 1983, de maand waar in de reglementen van de commis sie werden vastgesteld, negeerden B en W de commissie tweemaal. Zonder overleg verhoogden ze de consumptieprijzen en wilden ze de koffiejuffrouwen ontslaan die het gewone personeel bedienen, terwijl de dame die B en W van leut voorziet, wél zou mogen blijven. "Onderscheid moet er zijn", sneert Versluys nu. Pas nadat leden van de medezeggenschapscommissie rammelden met hun portefeuille, werd dit teruggedraaid. Een volgend conflict stond toen al voor de deur. Terwijl de afdelin gen "was toegezegd dat zij de kleur van het meubilair mochten bepa len, kwam onverwacht een man met een spuitbus langs, die alles een kleur gaf', aldus Versluys. "Rationeel gezien is dat niet zo gek. Maar de procedure had na tuurlijk wel anders gekund". Het was hetzelfde liedje bij de aanschaf van gordijnen in het gemeentekan toor. Van "de toegezegde keuze kwam niets". Gesjoemel Ook bij de reorganisatie van de gemeentelijke organisatiestruc tuur kwam "het beloofde voor overleg geen moment van de grond". Versluys: "Iedere keer werd er gegoocheld, zeg maar ge sjoemeld, met fasen. Mededelin gen waren in de trant van: dit en dat is beloten. Ons werden pankla re voorstellen toegestuurd". Soortgelijke gevallen zouden zich hebben aangediend toen B en W eind 1984 "zomaar besloten werktijdverkorting in te stellen op 24 december", bij de inrichting van het magazijn op de gemeentewerf en de aanschaf van machinerieën voor de technische dienst. Het ging om de arbeidsomstandigheden van personeel, dus de commissie moest worden gehoord. Dat dach ten de leden althans. Hooguit werden af en toe excu ses aangeboden, als deze gekozen vertegenwoordigers weer eens wa ren gepasseerd. Dit zou onder meer gebeurd zijn in oktober 1984, toen de commissie klaagde dat zij de begrotingsvoorstellen niet had ingezien. Het ritueel herhaalde zich bij de 'automatiserings-affai- Kadavers Zonder overleg met de commis sie hadden de dagelijks bestuur ders toen voorgesteld een bepaald soort apparatuur te nemen. Vol gens de commissie was het "abso luut onbruikbaar spul", waar niet mee viel te werken. Ze stelde een tegennota op benaderde enkele raadsleden. Zij stelden vragen en "zo kwam de zaak uiteindelijk nog op haar pootjes terecht". Toch hebben de leden het spel nooit meer op dergelijke wijze ge speeld. Zo mokten ze intern tegen het plan om een container voor do de dieren binnen reukafstand van enkele ambtenaren te zetten ("Bui tengewoon onaangenaam. Juist in de zomer, als de ventilatoren aan staan, stinken die kadavers extra"). Ook het voorstel om een hele pa ragraafroute in te stellen, "waar door veel meer ambtenaren een stuk onder ogen zien en bekritise ren", werd 'binnengehouden'. En inmiddels is de zaak erdoor, in al zijn logheid. Aldus Versluys. Geen der leden van B en W was vanmorgen voor commentaar be reikbaar. da WOENSDAG Leiden Lesbiese Vrouwen Leiden - Lange- gracht 65, videofilm 'Gebroken spie gels', 21 uur. In den vergulden Turk - Steenstraat, bij eenkomst afd. Rijnland van de tram- en treinvriendenclub NVBS, 20 uur. Rijksherbarium - Schelpenkade, lezing L.A. Tjon Sie Fat over de symboliek en het gebruik van tuinplanten in China, 20 Filmhuis LVC - Breestraat, retrospek- tief rond Roberto Rosselini. DONDERDAG Leiden Breehuys - Breestraat 19, uitstapje naar Rotterdam, 9 uur. Jongerencentrum Stats - Haarlemmer straat 73, Nonstop Video-drive-in, 14 Leiderdorp Bibliotheek - Muzenhof, Burny Bos praat met kinderen over zijn werk, 14-16 LEIDSCH -£l DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. Anceaux, tel. 070-237254, C. Juffermans- Duyverman, tel. 071-893256, A Kluppel, tel. 071-763088, F. Terwijn, tel. 02522- 14192, D. Vink, tel. 079-412440. SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abónnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30-uur) 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) REDACTIE (071) 144941 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A.A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22,10 per maand, per post 30,00 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd 65,70 per post (binnenland) 89,30 per half jaar, aan huis bezorgd f 131,40 per jaar, aan huis bezorgd 250,90 per post (binnenland) 345,20 losse nummers f 1,00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071)144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwijk (01718)12383 Sport: P.J. öe Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad i( Gemeenschappelijke I gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs, Was hington, Rome, Madrid, Mexico-City, Tel aan het roer, terwijl zijn ogen zijn gericht op wat er zich voor hem af speelt. "Óp de heenweg hebben we zes zeilen gebruikt. Dat was prach tig. Nu moeten we laveren". De politie stelt af en toe een vraag, maar Knook is niet erg spraakzaam. Over de schade aan het plezieijacht zegt hij nadenkend "Verkeerde manoeuvre door ver moeidheid". Om harder te kunnen gaan en het zeil meer wind te laten vangen, bevestigt de fokkemaat de fok aan een kruisbalk aan de voor stag. De wedstrijd is belangrijker dan de toegebrachte schade of de geüniformeerde 'verstekeling'. "Moet je zien, ze zijn het schip aan het trekken", zegt comman dant Haasnoot, net terug op de po- litieboot. Het touw om het middel van een bemanningslid van de skütsje 'De Gütsekop' is aan de zij kant van het schip bevestigd. De man trekt de 40-tonner verbeten voort. Een visser langs de kant kijkt verstoord op. Knorrig haalt hij zijn hengel binnen. Voorschotenaar wil Kamerlid PvdA worden VOORSCHOTEN - De Voorschote naar Theo Potma (53) wil Tweede Kamerlid worden voor de Partij van de Arbeid (PvdA). Minstens één lid van de plaatselijke afdeling steunt dit oud PPR-gemeente- raadslid. Tijdens een ledenverga dering op 28 oktober wordt defini tief beslist over de kandidatuur. Van 1972 tot 1984 was Potma PPR- lid. In die tijd heeft hij voor de radi calen in de Voorschotense PvdA/ PPR/D'66-fractie gezeten, die bijna acht jaar geleden plaats maakte voor de PPR/PvdA-variant. Potma is sinds 1974 lid van de bezinningsgroep energiebeleid. Hij was voorzitter van de PPR-thema- groep milieu en de door hem opge richte vereniging Centrum voor Energiebesparing. Ook heeft Post- ma in het bestuur gezeten van de vereniging Milieudefensie en was hij lid van de Industriebond, de Raad voor het Energieonderzoek en de bezinningsgroep Energiebe leid. Potma heeft aan de Delftse TH werktuigbouwkunde/meet- en re geltechniek gestudeerd. Hij werkte 15 jaar in de groot- en kleinindus- trie en hield zich bij het ministerie voor volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieuhygiëne drie jaar lang bezig met de bestrijding van industrielawaai en de uitvoe ring van de wet geluidhinder. De laatste zes jaar is hij directeur bu reau van het centrum voor energie besparing. Voetbalclub Meerburg wijdt jeugdhonk in ZOETERWOUDE - Het nieuwe jeugdhonk van de Zoeterwoudse katholieke voetbalvereniging Meerburg is vanochtend geopend. Aan het bouwsel is een jaar lang met man en macht gewerkt. De ru we bouw is het werk van een aan- nemr geweest, de afwerking van Meerburg zelf. Samen met de nieuwe kleedka mers heeft het honk drie ton ge kost. Het jeugdhonk zal op een na der te bepalen tijdstip nog eens worden geopend. De opening van vanochtend was louter bestemd voor de jongere Meerburgers. Henk Vink, voorzitter van de jeugdhonkcommissie: "Voor de jeugd is een toespraak van de bur gemeester lang niet zo interes sant". Voor de was een dagvullend pro gramma in elkaar gedraaid. Tot de hoogtepunten behoorde het penal ty nemen op Ajax-doelman Hans Galjé. Een andere speciale gast was de Feijenoorder Keje Molenaar die het geschonken biljart in het jeugdhonk instootte. Tevens wer den de tafeltennistafel en de lees hoek 'getest'. In het jeugdhonk zal "per se geen alcohol" worden ge schonken, beklemtoont Vink. WARMOND - Op de tafel in de theekoepel in het park 'Groot Leerust' in Warmond staan de flessen Kaagwater en Vervenersverdriet klaar om overhandigd te worden. Hylke Tromp, keermeester en voorzitter van de Stichting Zeil vaart Warmond, loopt gehaast heen en weer. In zijn ene hand heeft hij een draadloze telefoon, in de andere houdt hij alle deelnemerslijsten. Tromp heeft net van zijn contact persoon vernomen dat het eerste skütsje over enkele ogen blikken binnen zijn gezichtsveld zal verschijnen. ben gevaren". Een ander merkt op: "Zwaar werk en geen slaap ge had". Er wordt bewonderend ge knikt. Haringen "Allemaal bij elkaar leggen, al stublieft", spreekt een medewer ker aan de kant de bemanning van de 'Hoop op Welvaart' van de win naar van de Strontrace van 1984, Age Bandstra, toe. De zakken stront horen op één hoop te liggen. De scheepsmaat haalt zijn schou ders op en versleept de zakken naar een andere plek. Aan de re gels van de wedstrijd moet worden voldaan. Om half één zet Age Bandstra zijn handtekening op de lijst. Met ronkende motor en gestre ken zeilen keert het schip in de vaart. Slechts enkele minuten en alleen op bepaalde plaatsen mag een deelnemer zijn motor gebrui ken. Verderop ziet het publiek drie van de vijf opvarenden de 'Hoop op Welvaart' al bomend in de goe- Tussenstand Strontrace (aankomst Warmond) lichte klasse onder 35 ton 1. De Onderneming - Leo Ligtenberg - 11.15 - Vijfhuizen 2. De Eenvoud - Kees Koornstra 11.59 - Harlingen 3. Lutgerdina Smeltekop - Niek Hoek - 12.15 - Weteringbrug 4. Hoop Op Welvaart - Age Bandstra - 12.33 - Stavoren 5. Hollandsche Nieuwe - Maeike Woe- linga -12.42 Enkhuizen 6. Lytse Sipke - Frits de Vries - 12.49 - Drachten 7. Rust na Arbeid - Frans Eissenloeffel -12.51 - Muiden 8. Twee Gezusters - Alewijn Boogaard - 13.36 - Blokzijl 9. Aaltje - Paul Knook -13.47 - Amster dam 10. Güdsekop - Jan Smittenberg -13.52 - Akkrum 11. Bruine Beer - Wil Holthuis -14.18 - Loenen aan de Vecht 13. Verwisseling - Rudolf le Poole - 15.28 - IJlst 14. Dankbaarheid - Johannes Hobma - 15.42 - Nijestiji 15. Eben Haëzer - Yvonne Zegers -15.14 - Amsterdam 16. Drie gebroeders - Paul van Schaik - 16.04 - Utrecht 18. Verwisseling - Frans Brandjes - 17.12 - Uitgeest 19. Anne Hinne - Age Veldboom -17.35 - Eernewoude 20. Familietrouw - Wessel Ploeg - 20.04 - Oosterbeek 21. De Ondernemnig - Egbert van der Waal - 20.06 - Jutrijp 22. De Vier Gebroeders - Joost Hal- bertsma - 22.15 - Den Hom 23. De Ommekeer - Jaap Duyvetter - 24.00 - Rhenen Zware Klasse boven 35 ton 1. Vertrouwen (12) - Peter Glas -14.51 2. Nooitgedacht (17) - Erick Takes - 16.03 de richting koersen. De wind kracht is gedaald tot één. Als eerste vrouw krijgt schipper Maeike Woelinga van het indruk wekkende skütsje 'De Holland sche Nieuwe' om kwart voor één een fles noordoost-Overijssels kruidenbitter uitgereikt, het Ver- venersverdriet. Hoofdschuddend halen de bemanningsleden de tou wen weer binnen. Eén zegt met een knipoog: "Tilt u uw rokken maar omhoog, mevrouw, dan helpen we u met instappen". Maeike Woelinga^kan het niet zo veel schelen? Gekleed in een leren schippersjas en stevig geschoeid stapt ze aan boord. Met de drie zwarte haringen fier in het zeil ver laat het Enkhuizen se schip War mond. Een kleine botsing. De 'Lytse Sipke' en de 'Rust na Arbeid' sto ten elkaar even aan als ze bijna te gelijk de kant bereiken. Keermees ter Hylke Tromp toont later de schade, een houtsplinter van het schootblok van de 'Rust na Ar beid'. "Die bewaar ik in mijn kast", zegt hij. Als respectievelijk zesde en zevende kwamen de beide sche pen met een verschil van twee mi nuten om één uur 's middags bin nen. Aaltje "Soms brengt een deelnemer van de turf- of strontrace wel eens flinke schade aan een particulier aan", zegt commandant Haasnoot van de rijkspolitie te water. De RP 48 meert aan de kant van het park 'Groot Leerust' aan en komt, vol gens Hylke Tromp net op tijd. Een Amsterdams skütsje, de 'Aaltje', ligt vast bij de molen aan de over kant in een poging om met de zeer zwakke noorderwind toch de Kaag te bereiken. Het schip vaart al bomend ver der en stoot met de boegspriet te gen een wit plezierjacht van een particulier. Het ijzeren kapje over de ventilatie is beschadigd. De po litie te water spreekt de eigenaar van het schip' even aan, terwijl de 'Aaltje' een tweede maal keert. Het kiest 't Joppe als terugweg. Op de wal is het oordeel hard: 'een slech te schipper'. Later zet de politie de 'achtervolging' in en stapt op het Zijl over op het Amsterdamse schip. Schipper Paul Knook be groet hen vriendelijk. Samen zeilen ze De Sweiland over. De schipper moet door dit smalle, in de luwte gelegen gedeel te laveren. Er staat bijna geen wihd. Het schip manoeuvreert van wal tot wal en gaat daarbij over stag. "Kijkt uit voor je hoofd", roept de schipper net op tijd. De zware giek zwiept naar bakboord. De schipper trekt en duwt hard Gitarist De Voorschotense zanger/gita rist Kees Ouwejan opent morgen avond het nieuwe 'donderdag avondseizoen' in het Voorschoten se jongerencentreum 'De Linde hoeve'. Begeleid door violist 'Mick' speelt hij vanaf half tien in de kleine zaal Britse kroeg- en zeemansliederen, folknummers, ballades en nederlandstalig werk. Kindermiddag De Leiderdorpse Baptistenge meente organiseert vrijdagmid- dag in wijkcentrum Zijlwartier een middag voor kinderen tot 12 jaar. De bijeenkomst aan de Van der Marckstraat begint om twee uur. Kinderen kunnen knutselen, luisteren naar een Bijbelverhaal en kijken naar een video over de vakantie-Bijbelschool. Ter ge ruststelling: de sprekende hand pop Joris is van de partij. Tekenfilm De Leiderdorpse buurtvereni ging 'De Buitengewonen' heeft plannen voor de vrijdagmiddag. In de Muzenhof wil zij tussen twee en vier tekenfilms vertonen. Ook niet-leden zijn welkom. Klaverjassen In de kantine van de Leider dorpse voetbalvereniging RCL is vrijdagavond klaverjassen troef. Aanvang in sportpark 'De Bloe- merd' acht uur. door Jelleke Blanken mast omhoog. Behendig klimt de maat in de mast. De schipper lacht en zwaait nog even naar vrienden op de kant, maar steekt dan van wal. "Zag je die borstel die uit zijn Op de kade tuurt een tiental belangstellenden geconcentreerd in de richting van de Kaag. De bruine zeilen van het skütsje komen langzaam dichterbij. "Wat zijn ze er vroeg bij dit jaar", verbaast één van de tuurders zich. Veel tyd om de fles Kaagwater in ontvangst te nemen gunt de Vijfhuizen- se schipper Leo Ligtenberg zichzelf niet. Onder het getoeter van een scheepshoorn en het applaus van het publiek gooit hij vanaf de in Wou- brugge gebouwde Haarlemmermeerse bietentjalk 'De Onderneming' om tien over elf het touw om de paal. "Neem die koffie maar mee aan boord", zegt de schipper even later nors tegen een maat. Ze werpen de tien zakken koemest van 25 kilo per stuk snel op de kant. 'De Onderneming' is op de helft van de tocht. Een ogenblik later laat de schipper zijn gedrevenheid even varen en geniet hij van de belangstelling van burgemeester G.H.M. Hen- drickx-Vlaar van Warmond en het publiek. Ietwat overdonderd door alle aandacht beantwoorden de scheepsmaten aan wal de vragen. "Wie zijn jullie en hoe heet het schip?" En: "Hoe vaak heeft u al meegedaan?" klinkt het van alle kanten. "Hoe laat waren jullie bij de Oranjesluizen?" "Ik kijk wel even in het log boek", antwoordt de fokkemaat onthutst. Maar zodra hij in het vooronder verdwijnt, hijsen de an deren alweer de zeilen. Snel roept de fokkemaat nog naar de kade: "Kwart over één vannacht", terwijl de boeg weer richting de Kaag wijst. En het skütsje koerst, met de noordwestenwind zwak in de zei len in de richting Haarlem. Via het IJsselmeer zal het uiteindelijk Workum bereiken. Stront Op de kade zijn de toeschouwers het erover eens dat de eerstbinnen- gekomene het nog moeilijk zal krij gen. Dat 'De Onderneming' over Aalsmeer de heenreis heeft afge legd, kan hem wat de wind betreft op de terugreis wel eens lelijk op breken. Een slechte tactiek, oorde len enigen in het publiek. Een ander oppert: "Misschien wist de schipper ook wel dat-ie op de terugweg de wind nog van vo ren zou krijgen, maar had-ie ge woon zin in die fles Kaagwater". Lachend staan de beste stuurlui aan wal. Een deelnemer van de maandagavond afgeronde turfrace steekt een natgemaakte vinger in de lucht. "Ja hoor, die krijgt het nog zwaar te verduren. In de Ring vaart bij Heemstede zal hij de wind pal op de kop krijgen". Grinnikend voegt de Loosduinse turfracer er aan toe: "Dat wordt jagen en bo men, dat zit er'dik in". Ondertussen vertelt Hylke Tromp het publiek dat 'De Een voud' van Kees Koornstra vanoch tend om half tien de Hillegomse brug is gepasseerd en dus elk mo ment kan binnenkomen. Met ver rekijkers halen de zeilliefhebbers 'De Eenvoud' tijdelijk dichterbij. Om twaalf uur gooien de opvaren den de zakken stront driftig op de kant. "Schoot los en zwaard in", roept schipper Kees Koornstra tegen zijn maten. Snel keert het schip aan de kant. De formaliteiten worden aan de wal vlug afgehandeld en 250 ki lo lichter vertrekt het schip rich ting Amsterdam. De turfracer geeft andermaal commentaar: "Die zijn vanavond nog in Workum". "Deze man heeft het in zijn vin gertoppen", zegt Hylke Tromp en thousiast, "hij is echt heel fana tiek". Nico Hoek met het te koop aangeboden schip 'Lutgerdina Smeltekop' is in aantocht. De boot verwisselt de halfwinder met een stagfok. Maar bij het vieren van het zeil schiet de fokkeschoot langs de De 259 kilometer lange strontrace is voor de helft afgelegd. De Amsterdamse 'Aaltje' gooide gistermiddag om kwart voor twee de tien zakken gedroogde koemest Op de wal. (foto Wim Dijkman) Één van de negen friese deelnemers, 'De Güdsekop' uit Akkrum keert 250 kilo lichter geworden weer huiswaarts. Schipper Jan Smittenberg heeft nog 125 kilometer wind en water voor de boeg. (foto Wim Dijkman) broekzak stak? Nico wilde hier na- Hylke Tromp staart in de verte, tuurlijk netjes aankomen", gie- Naast hem staat wijdbeens de War- chelt een kennis. Het skütsje was mondse oud-schipper Vredeborg. al twintig uur op weg. Vier jaar geleden won Nico Hoek de strontrace. "Hij maakt weer een goede kans met dat lichte tuig". Alleen een pijp in zijn mondhoek ontbreekt. "Vannacht huilde de wind nog", zegt hij. "Dus op het IJsselmeer zullen ze wel hard heb-

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2