Amsterdams Nissan-complex BOOGAARD AUTOBEDRIJF AUTO-HOME B.V. Off. Mazda dealer AUTO Mazda 323: een slag groter Audïs uit verzinkt staalplaat Onderdelencentrum bedient heel Europa RIJ-IMPRESSIE Off. Mazda dealer voor Alphen e.o. Kernraketten Kruisraketten Belasting WOENSDAG 16 OKTOBER 1985 PAGINA 19 Samengesteld door Koos Post Audi bouwt voortaan alle 100's en 200's -uit verzinkt staalplaat. Daar heeft roest minder vat op. In het recente verleden heeft de auto-industrie van alles ge daan tegen corrosie. Tal van anti-roestmaatregelen zijn ge nomen, vooral op het gebied van lakondergrond en bodem bescherming. Audi is nu een grote stap verder gegaan. Het is het eerste merk dat model len in grote series met een vol ledig verzinkte carrosserie bouwt. Audi meent de toepassing van aan twee kanten gegalva niseerde verzinkte carrosse rieplaten - waarbij overigens niets wordt teruggenomen van de andere roestwerende maatregelen - een belangrijke bijdrage aan de 'waardevast heid' is. Anders gezegd: de wa gen houdt een hogere rest waarde. De toepassing van verzinkt staalplaat is welis waar geen verzekering voor de eeuwigheid, maar het verzin ken vertraagt de roestvor- ming aanzienlijk. En niet alleen wordt de rest waarde verhoogd, het gebruik van verzinkte staalplaten maakt de carrosserie ook nog sterker. Bij het puntlassen vormt het gesmolten en van de lasplaats verdrongen zink na melijk een 'zink-ring' rondom het laspunt, waardoor de sterkte van de puntlas wordt vergroot. Onderdelen voor Nissan-automo bielen deden er tot voor kort bijna vier maanden over om uit Japan bij de Europese importeurs te ko men. Nu heeft zo'n importeur al twee weken na het plaatsen van de order zijn bestelling in huis. Dit, omdat Nissan bijna zeventig miljoen gulden heeft geïnvesteerd in een gigantisch onderdelencen trum in het Amsterdamse haven gebied. Een centrum, dat geheel Europa kan bedienen. Dezer dagen werd het met het nodige tromgeroffel officieel ge opend. President-directeur Yuta- ke Kume was er met een aantal mede-directieleden voor uit Ja pan komen overvliègen. Hij stond later ook de pers te woord. Premier Lubbers was eveneens naar Amsterdam gekomen. Om van zyn waardering te getuigen voor deze belangwekkende Ja panse bijdrage niet alleen aan de Nederlandse werkgelegenheid maar ook aan onze economie. Want in de eindeloze loodsen lig gen ook Cibie-mistlampen, Phi- lips-halogeenlampen, Varta-ac- cu's, Brink-trekhaken, Carequip- automatten en -spatlappen en uit laten van TI-Nihon in Barneveld, een jong bedrijf dat speciaal werd opgericht om 'Amsterdam' te kunnen bevoorraden. Bij die op richting had Nissan natuurlijk een flinke vinger in de pap. Amsterdams burgemeester Van Thijn was er ook. Hogelijk in zijn nopjes: honderdenvijftig nieuwe arbeidsplaatsen met uitzicht op meer. En tijdens de plechtigheid gppr jfe jr mocht hij van centrumdirecteur Sato een cheque van 100.000 gul den in ontvangst nemen. Het geld zal worden besteed aan een serie concerten uit te voeren door het Nederlands Philharmonisch Or kest (voorheen Amsterdams Phil harmonisch Orkest). De cheque was een blijk van erkentelijk voor de medewerking van het Amster damse gemeentebestuur. De 64-jarige Yutake Kume - sinds juni jongstleden hoogste baas bij Nissan - herinnerde er in zijn inleiding op de persconferen tie aan dat de eerste Datsun in 1966 naar Nederland werd ver scheept. Dat in 1978 Nissan Ter minal Europe in Amsterdam werd r Yutake Kume gevestigd, waarop vorig jaar ze ventig procent van alle voor Euro pa bestemde Nissans wérden ont scheept. En dan nu weer het onderdelen- distributiecentrum, dat een soort verbindingsschakel moet worden tussen de andere Nissan-vestigin gen elders in Europa: assemblage fabrieken in Italiè, Spanje en En geland. Dat nu juist zat een Ne derlands journalist dwars. 'Een onderdelencentrum is aardig, maar een fabriek had nog aardiger geweest. Waarom is het eigenlijk Engeland geworden en niet Ne derland?', zo vroeg hij op de moei zame persconferentie. Moeizaam door de taalbarrière: vraag, verta ling, antwoord, vertaling, het vroeg veel tijd en concentratie. Eerst omzeilde Nissans topman de vraag, maar in tweede instantie gaf hij toe dat in tegenstelling tot wat op eerdere persbijeenkom sten van Nissan werd gezegd niet naar alle Europese landen was ge keken. Niet overal zijn voor- en nadelen overwogen. Dat gebeurde slechts in enkele landen, waarbij Engeland eigen lijk altijd heel hoog op het Japan se verlanglijstje heeft gestaan. De Britse regering wilde maar al te graag meedoen en de plaatselijke overheden waren ook bereid tot volledige medewerking. Boven dien: Engeland is voor Nissan al tijd een willige markt geweest en er bestaat daar een uitgebreide in dustrie van auto-onderdelen. Om die redenen is Nederland eigen lijk nooit echt in beeld geweest voor de bouw van een fabriek, de Nederlandse regering is althans nooit benaderd. 'Maar nu het onderdelencen trum er is kunnen wij ons beter informeren over andere Neder landse bedrijven. Wellicht zal dat in de toekomst tot meer aankopen leiden', aldus een tactische Yuta ke Kume in Amsterdam. De Mazda 323 is jarenlang de best verkochte Japanse auto in Neder land geweest. Toen het succes wegebde bleef die begeerde plaats toch in de familie, hij werd ingenomen door de grotere Mazda 626. En net op het moment dat dit model weer aan populariteit ging inboeten werd er een grondig ge restaureerde 323 in de Mazda- showroom gezet. Het lijkt niet al te riskant te voorspellen dat die zich spoedig weer op het eens zo warme plekje zal nestelen. Of het zou moeten zijn dat de veranderingen niet spectaculair genoeg zijn geweest. Want de be wering van de fabrikant dat 'nage noeg geen onderdeel identiek is aan het vorige model' zal best waar zijn, maar het is aan de wa gen heel moeilijk te zien. Meestal wil een nieuwe kleine wagen wel wat aandacht trekken, maar met deze vernieuwde Mazda 323 was dat niet of nauwelijks het geval. Dit is overigens geen kritiek op de wagen want ik vind het nog steeds een lekker rustig, heel han dig en gemakkelijk te hanteren auto, waarin men zich onmiddel lijk en onvoorwaardelijk thuis voelt. In grote lijnen is de karakte ristiek pok niet veranderd: wat transmissie, onderstel en motor betreft is immers alles nagenoeg bij het oude gebleven. Behoudens natuurlijk de nodige modernise ringen. De opvallendste verbetering is eigenlijk dat de wagen een slag groter is geworden. Het gaat om slechts enkele centimeters, maar die hebben het leven van de achterin-zittenden wel aanzienlijk veraangenaamd. Ze hebben meer ruimte voor hoofd en benen ge kregen. Trouwens, ook in andere op zichten hebben de constructeurs gewerkt aan verhoging van het comfort. Bijvoorbeeld door terug dringen van het geluid. Niet al leen heeft de fabriek een vergaan de isolatie aangebracht, men heeft ook de oorzaken van kabaal en trillingen bij de wortels aange pakt. Het heeft resultaat gehad: het is een prettig rustige wagen geworden. Zoals gebruikelijk heeft Mazda weer een stevig aantal versies in de etalage geplaatst. Met vier mo toren: 1,1, 1,3, 1,5 en 1,6 liter. Met vier of vijf versnellingen. Met drie, vier of vijf deuren. Met drie mogelijkheden van luxe: L, LX of GLX. Het moet toch al heel gek lopen als een klant daarbij niets van zijn gading kan vinden. Als hij althans in die klasse iets zoekt. De prijslijst begint bij 17 mille. Dat kost een 323 L met een 1,1 li ter motor en drie deuren. In de ge wone serie eindigt de lijst bij de anderhalve liter sedan GLX met automaat, waarvoor bijna 24 mille moet worden betaald. De gloed nieuwe sportieve GTX gaat daar met bijna 30 mille natuurlijk nog royaal bovenuit. Ik had een heel wat simpeler versie ter beschikking: een 1,3 LX met een vier-versnellingsbak. Die kost 19 mille, maar ik zou ieder een willen aanraden toch maar en kele honderden guldens meer uit te trekken voor een vijfde versnel ling. Ik heb mijzelf er diverse ma len op betrapt dat ik zonder er bij te denken naar de pook greep om hem in zijn vijf te zetten. De auto vroeg er eigenlijk om. Want al is zo'n auto leuk rustig, het kan al tijd nog beter. Zeker bij hogere toerentallen. Bovendien drukt zo'n vijfde versnelling het verbruik nog eens extra. Wat niet zo gek is, want dat was niet het sterkste punt van de ze Mazda. Ondanks alle moderni seringen van de motor kwam ik toch niet verder dan één op twaalf. En dan moet men echt heel braaf rijden. Als wat ruwer met het gaspedaal wordt omge sprongen haalt men dit toch al Topmodel met 1,6 injectiemotor De top van de 323-serie van Mazda wordt sinds kort gevormd door een leuke, sportief ogende driedeurs Hatchback. Deze GTX is uit gerust met een gloednieuwe 1,6 liter injectiemotor, die niet minder 105 pk kan produceren. Dat betekent een topsnelheid van 185 km/uur en binnen tien seconden uit stilstand naar 100 km/uur. Een spoiler voorop, twee van achteren, een andere grille en het volledig ontbreken van chroom maken dat de wagen er 'sportief uitziet. Een aangepast remsysteem, stuggere vering en dito schok dempers waren nodig om de grotere krachten te kunnen opvan gen. Trouwens, met een druk op een dashboardknop kan de hard heid van de schokdempers desgewenst worden veranderd. Een leuk, maar voor Mazda niet nieuw attribuut. De snelle en stille wagen kost op enkele guldens na dertig mille. Door zijn verschijning is het aantal 323's op maar liefst twintig gekomen. niet indrukwekkende cijfer niet Daar staat tegenover dat de prestaties van de motor zonder meer goed zijn. Fut genoeg (in amper 12 seconden kan een snel heid van 100 km/uur worden ge haald) en een topsnelheid van dik 150 km/uur. Het kan beroerder voor een auto van dit formaat. Al leen jammer, dat er bij een snel heid van ongeveer 120 kmI uur zo'n vette brom naar boven komt. Echt het kritische punt van de motor. Beneden en boven die snelheid gaat het goed, maar op dat punt is het bepaald onprettig. Ten slotte nog wat losse pun tjes. De stoelen zitten niet opval lend goed, maar ook niet al te be roerd al zal niet iedereen de nog al lag zit kunnen waarderen De schakeling gaat heerlijk soe pel, de bediening is uiterst ge makkelijk, de besturing is licht en de wagen is - zonder toeters en bellen - toch effectief ingericht. Vooral kleine attenties als een verlicht contactslot en een even eens verlicht portierslot zijn aan mij wel besteed. Kort gezegd: ik vind de Mazda 323 een zeer acceptabele auto. Zelfs in zo'n simpele uitvoering. Technische gegevens Mazda 323 1,3 LX. Driedeurs Hatchback. Inhoud motor 1296 cc. Vermogen 68 pk. Com pressie verhouding 9,2:1. Vier versnel lingen. Inhoud tank 45 liter. Normale benzine. Lengte 3990 mm. Achterbank in delen neerklapbaar. Gewicht 865 kg. Max. gewicht aanhanger geremd 800 kg. Acceleratie 0-100 km/uur 12,4 sec. Topsnelheid 153 kmuur. Onaf- f 18:9957 Skoda-cabriolet De cabriolet die al geruime tijd geleden door de Skoda-importeur in Voorschoten werd aangekon digd, staat nu in de nieuwe show room aan de Dobbeweg. Het is een cabrio (op basis van de Skoda 130 R Coupé), die wordt vervaar digd bij de Westduitse carrosse- riefabriek in Recklinghausen. De ze cabriolet kost 13.500 gulden meer dan de gewone coupé van 14.695. De uitrusting is hetzelf de. Onder de kap een 1289 cc mo tor met een vermogen van 61 pk. Topsnelheid 145 km/uur. Ster-stationcars Het was te verwachten dat Merce des-Benz na de introductie van een nieuwe serie middenklassers ook met de daarvan afgeleide sta tioncars zou komen. Die zijn er nu: drie benzineversies en drie diesels. Nog meer nieuws van het stermerk: in de zogenaamde S- klasse (de grote Mercedessen) is een andere keuze motoren door gevoerd. De veel verkochte 280 wordt vervangen door de 260 SE. En daar gaan nog vier motoren bovenuit, met cilinderinhouden van 3,4.2, 5 en 5.6 liter. Ten slotte: er is nu ook een Mercedes 190 met een 2.6 liter zescilinder motor ver krijgbaar. En stuurbekrachtiging werd standaard op alle 190-model- len. Tienmiljoenste De fabriek van Austin Rover in Longbridge heeft vorige maand de tienmiljoenste auto afgeleverd. De directie had er de beroemde Blue Bell Girls uit Parijs voor la ten overkomen. De fabriek werd opgericht door Herbert Austin, le verde in 1906 de eerste auto af en dik veertig jaar later de miljoen ste. In 1959 begon in Longbridge de produktie van de welbekende mini, nog altijd een bestseller. Maar in de jaren zeventig was ie dereen het er over eens, dat het zó niet langer kon in de langzamer hand totaal verouderde fabriek. Een groots project werd op touw gezet, een kapitaal geïnvesteerd en nu behoort Longbridge tot de modernst geoutilleerde autofa- brieken van Europa. Daimler terug Daimler is terug. Niet als apart merk, maar als topmodel van het Jaguar-programma: Daimler- Double Six. In het gloednieuwe hoofdkwartier van de nu zelfstan dige onderneming Jaguar Neder land in Houten wordt verwacht dat de terugkeer van de Daimler een extra impuls zal geven aan de verkoop. En zo'n impuls zou leu ke zoden aan de dijk zetten, want de Daimler-Double Six heeft de zelfde prijs als het vroegere (en nu verdwenen) topmodel Jaguar VandenPlas, namelijk 141.600 gulden. Voor dat bedrag heeft men alle mogelijke luxe aan boord. Dat mag ook wel. Moderner Ritmo Zeven jaar na de eerste verschij ning heeft Fiat het Ritmo-model wat gemoderniseerd. Zowel de binnen- als de buitenkant werd onder handen genomen. Door motorische aanpassingen kon het brandstofverbruik met 4 tot 5 pro cent worden verlaagd, waarbij de prestaties in sommige gevallen zelfs nog beter worden. Voor de dieselversie is een nieuwe 1,7 liter motor ontwikkeld met een groter vermogen (60 pk), een hogere top snelheid (150 km/uur) en toch een lager verbruik. Herstel Fiat Bij de introductie van de ver nieuwde Ritmo vertelde Italiaan se directeur Greco van Fiat Ne derland dat het zijn merk in ons land na een inzinking weer goed gaat. In augustus bedroeg het marktaandeel zelfs 9,3 procent. Hij verwacht dit jaar 485.000 ver kochte auto's in Nederland. Het Fiat-concern draait in zijn geheel nog beter: twee miljard gulden winst in de eerste helft van dit jaar. Vooral door de toegenomen produktiviteit: in 1980 nog 14 au to's per man per jaar, nu 27. Dat is een 'Japans' cijfer. Bereikt met minder mensen en meer robots. In vijf jaar heeft Fiat bijna ander half miljard gulden geïnvesteerd. Die goede gang van zaken bleef niet onopgemerkt: de koers van een Fiat-aandeel steeg sinds fe bruari van 2.800 naar 4.200 lire. Vijfdeurs Renault 5 Renault 5 (Super Vijf) is nu ook met vijf deuren verkrijg baar. Deze versie is zes centimeter langer dan de driedeurs, waar door achterin iets meer ruimte ontstond. Men kan kiezen uit vier uitvoeringen: de TL, de GTL, de GTS en de automaat. Er zijn vier motorvarianten, met vier of vijf versnellingen. Over het algemeen kost de vijfdeurs zo'n 800 gulden meer dan de vergelijkbare drie deurs. Dus vanaf bijna 18 mille. Tegen het einde van het jaar komt er ook een Renault 5 met diesel motor. Lancia 4x4 De Lancia Delta HF Turbo (het topmodel van de Delta-serie) zal half volgend jaar leverbaar wor den met een permanente vier- wielaandrijving. De voorwielaan- gedreven Delta HF Turbo met een topsnelheid van 195 km/uur blijft overigens normaal in het pro gramma. ADVERTENTIE Koperweg 2 2401 LH Alphen a/d Rijn. Tel. 01720-37790 ONZE NAAM IS UW GARANTIE! ^-1 Weversbaan 27 Leiderdorp. Tel. 071-899349 VOOr Leiderdorp O. Lezers Schrijven Nu het er met aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid naar uit ziet dat het CDA wat betreft de plaatsing van de aanvalskernraket- ten onder druk van zijn coalitie partner een Judasrol gaat vervul len, en zich in de meest vreemde bochten wringt om de plaatsing ondanks alle tegenwind te rechtvaardigen, vraagt ondergete kende zich af waar de C van boven genoemde partij voor staat. Het moet voor de partijtop met, dat moet gezegd, zeer intelligente mensen toch duidelijk zijn, dat bij de komende verkiezingen de drui ven wel erg zuur zo niet wrang zul len zijn. Bedenk: regeren is voor uitzien en zeker in dit geval waar bij beslist geen weg meer terug is. Sam Heemskerk Mariënpoelstraat 19a Leiden Op maandagavond 7 oktober gaf TROS Aktua-tv een overzicht van een enquête, naar ik meen onder 881 personen, over de plaatsing van kruisraketten in ons land. De uitslag was toevallig 42% vóór, 42% tegen en 16% geen mening. Nu komt de clou: op het emde van de uitzending is ineens 80% voor een besluit. U voelt waar schijnlijk al de nuance: let wel, geen plaatsingsbesluit, doch een besluit. Daar het standpunt van de rege ring bij alle lagen van de bevolking reeds lang bekend is, suggereren zij op deze wijze de argeloze tv-kij- ker alsof 80% van de geënqetteer- den voor plaatsing is. Met deze handige zet van deze lepe heren omzeilen zij bij voorbaat eventuele kritiek op hun enquête-cijfers, daar een besluit zowel vóór als te gen kan zijn. In het bericht 'Kabinet moet re kening houden met volkspetitie' in deze krant van dinsdag 8 oktober maakt uw verslaggever het al heel boerenbont met de volgende zins nede over de enquête: "Van de on dervraagden die willen dat het ka binet vasthoudt aan het ppstellen van de kruisvluchtwapens, zegt 83%, dat op 1 november onmiddel lijk een definitief plaatsingsbesluit moet worden genomen". Toe maar, hij gooit er nog een schepje bovenop en maakt er met een maar een definitief plaatsings besluit van. Waarschijnlijk een fer vent aanhanger van kruisraketten. Het bewijst tevens, dat ook hij en met hem vele andere argeloze tv- kijkers in de fuik is gelopen van TROS Aktua-tv. Hoe komt uw ver slaggever in godsnaam aan 83% vóór plaatsing, met de eerder ver melde 42% tegen en 16% geen me ning? Het is onbegrijpelijk, dat een neutraal dagblad deze onzin en propagandistische leugen aan zijn lezers tracht te verkopen en dat nog wel aan de vooravond van het gebeuren. Ik veronderstel, dat een redactie toch wel enigszins op de hoogte moet zijn met wat er alzo in hun blad gepubliceerd wordt. Wat wel helder uit deze enquête naar voren is gekomen, is de poli tieke voorkeur van TROS Aktua- tv, hopelijk tot lering van TROS- Kompasabonnees. C.J. Wiekkart Aaltje Noordewierlaan 11 Leiden Naschrift redactie: de geachte briefschrijver heeft het bericht in onze krant correct geciteerd. Er stond inderdaad: "Van de onder vraagden die willen dat het kabi net vasthoudt aan het opstellen van de- kruisvluchtwapens, zegt 83% ...enzovoorts'. Daarmee wordt ge doeld op de voorstanders van plaatsing, namelijk 42% van de geënquetteerden, zoals u in hetzelf de bericht hebt kunnen lezen. Van deze 42% zegt dus 83% dat op 1 no vember onmiddellijk een definitief plaatsingsbesluit moet worden ge nomen. Dat is, zoals de oplettende lezer zou moeten beamen, niet in te genspraak met het gegeven, dat 42% tegen plaatsing is en 16% geen mening heeft. Onder bovengenoemde kop kwam een boeiend en sensationeel ver haal in uw krant van 10 oktober j.l. Na lezing ben ik tot de conclusie gekomen dat het verhaal niet klopt en wel op de volgende gronden: 1. Door de families Sloos, enz. waren aanslagen ontvangen ver vóór 25 juni (de dag van de inbe slagname). Dus men was op de hoogte dat de belastingdienst meende vorderingen te hebben. 2. Waardoor zijn deze aanslagen ontstaan? Zijn de bewuste aangif ten niet tijdig gedaan? Zijn de aan giften misschien helemaal niet ge daan? Dat deze aangiften niet of niet tijdig zijn gedaan blijkt wel uit een deel van het verhaal, n.l. de zin: "die ieder jaar opnieuw ambtshal ve aanslagen stuurde die veel te hoog waren". Ambtshalve aansla gen worden namelijk verzonden door de Inspecteur wanneer geen aangifte of te laat aangifte wordt gedaan. 3. De broers hebben- gereageerd met een bezwaarschrift, dat in een la gestopt was door een ambtenaar. Dat dit gebeurd is, is ook onwaar schijnlijk. Het is ook half werk van de broers Sloos, want tegelijkertijd moet er een brief naar de Ontvan ger van de Belastingdienst gezon den worden voor uitstel van beta ling met een afschrift van het be zwaarschrift. Zodat de Inspecteur en Ontvanger op de hoogte zijn, dat de hoogte van de aanslag be streden wordt. Ik begrijp uit het hele verhaal, dat niet de Belastingdienst te kort geschoten is, maar de bewuste fa milies. Met de desbetreffende In specteurs en Ontvanger van de be lastingen heeft u niet gesproken, althans dat zegt het verhaal niet. Ik geloof dat de broers excuses heb ben moeten aanbieden in plaats van de belastingambtenaren. Het is een verhaal dat het goed doet, maar voor deskundigen ongeloof waardig. Nou is het niet mijn werk om de Belastingdienst in becher- ming te némen, maar dit verhaal gaat mij te ver. Zo nu en dan schrijft er ook een belastingadviseur in uw krant. Voordat u een dergelijk verhaal plaatst, verdient het aanbeveling hem het stuk te laten lezen of het wel klopt. De familie Sloos zou een goede belastingadviseur in de arm moeten nemen, die de belastingza ken voor hen regelt, dan komen zulke zinloze verhalen niet meer in de krant. D. Sauer Accountant- administratieconsulent Belastingconsulent Salvialaan 62 Oegstgeest uto \1legaar

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19