Zware taak voor Rob de Wit Tafeltennisteam na zege in ve Kasparov heeft titel in zicht Brussel neemt geen risico's Hr399 Joesoepov leidt in Montpellier Nauta leider Verrassende zege op Westduitsers van zeilrace Nederland start "op papier" met vier aanvallers Oosting naar tweede ronde Zege Beerschot op Feyenoord 'Kneet'naar rechter Tennisfinale naar München -IfTÜgD-^ WOENSDAG 16 OKTOBER 1985 MONTPELLIER (ANP) - Arthur Joesoepov heeft alleen de leiding genomen in het kandidatenschaak- toernooi van Montpellier. De 25-ja- rige imposante zwaargewicht uit de Oeral, ook wel 'de muur' ge noemd, won gisteren de afgebro ken partij uit de derde ronde tegen zijn landgenoot Sokolov in derde zitting na bijna elf uur spelen op de 85ste zet. Aangezien de overige drie afgebroken partijen: Portisch - SpasskiVaganjan - Smislov en Ri- bli - Beljavski in remise eindigden, heeft Joesoepov met twee en een half punt uit drie partijen een voor sprong van een half punt genomen op Portisch en Short en van een vol punt op de negen man, die drie maal remiseerden. Onder hen be vindt zich Jan Timman. Joesoepov ging met zwart tegen Sokolov het dame-eindspel in met drie pionnen tegen twee. Het ver volg kwam voor een groot deel op naam van beider secondanten Dvoretski en Oerkov. Dertig zetten lang bleef zwarts plus-pion gepend op c5 totdat Sokolov de taktiek van het voortdurend schaak-geven op gaf en zich vergreep aan een zwarte pion op h7. Met enkele krachtzet- ten besliste Joesoepov toen de par tij. De bebaarde Rus was de enige, die een plus-pion in winst omzette. Ribli had het ook behoren te doen maar liet zich in een eindspel van loper tegen paard op 'e'en vleugel vastzetten en kwam er daarna te gen Beljavski niet meer door. Smislov wikkelde tegen Vaganjan af naar een toren-eindspel, dat net houdbaar was. Portisch tenslotte forceerde een eindspel, waarbij hij zijn paard tegen zwarts laatste pion kon geven. De volledige stand na drie ron den is: 1. Joesoepov (Sov) 2.5 punt; 2. Short (Eng), Portisch (Hon) 2; 4. Kortsjnoi (Zwi), Timman (Ned), Tsjernin (Sov), Tal (Sov), Seirawan (Vst), Beljavski (Sov), Smyslov (Sov), Vaganjan (Sov), Spasski (Fra) 1.5; 13. Sokolov (Sov), Nog- ueiras (Cub), Spraggett (Can), Ribli (Hon) 1. WILSTATT (SID/ANP) - Het Nederlands tafeltennisteam heeft in de tweede competitie wedstrijd voor de Europese Superliga verrassend uitgehaald. Met de debuterende Roe meen Paul Haldan in de ploeg versloeg Oranje gisteravond in Willstatt op overtuigende wijze het Westduitse team met 4-3. Door de overwinning is Nederland na twee speelda gen al vrijwel zeker van handhaving in de hoogste divisie. Henk van Spanje leidde het nationale tafeltennisteam naar een verrassende zege op de Westduitsers. Het duel in Willstatt stond bol de curiositeiten. Bij de speelden vier spelers uit de Bun- desliga tegen elkaar. Henk van Spanje en Haldan verdienen hun brood in de tweede Bundesliga, de Westduitsers Böhm en Wosik in de MOSKOU (Tass/Reuter/AFP/ANP) - Gari Kasparov heeft de kans om als jongste wereldkampioen de schaakgeschiedenis in te gaan in eigen hand. In de zestiende partij nam de 22-jarige uitdager uit Ar menië een punt voorsprong door met zwart zijn derde overwinning te behalen in de tweekamp tegen titelhouder Anatoli Karpov. Na veertig zetten gaf Karpov gisteren in de Tsjaikovski-zaal in Moskou de partij ontgoocheld op. De ruim 1000 toeschouwers fêteerden daar na de jonge grootmeester op een daverende ovatie. Met zijn derde overwinning in de 24 partijen omvattende tweekamp heeft Kasparov na tweederde van de match een solide basis gelegd voor de verovering van het wereld kampioenschap. Karpov, die de laatste partijen met speels gemak in evenwicht hield, ging in zijn overmoed in op het nieuwtje, waar mee Kasparov in de twaalfde partij de Taimanov-variant van het Sici- liaans verrijkte. De wereldkam pioen had met zijn secondanten ze ven dagen de gelegenheid gehad de variant uitvoerig te bestuderen en meende de weerlegging gevon den te hebben. Na een korte aarzeling ging Kas parov in op de uitdaging van zijn opponent. Op de achtste zet volgde met de vroege opmars van de d- pion het onvermijdelijke pionoffer, waarna Karpov met zijn elfde zet Le2 afweek van de twaalfde partij. Kasparov dacht over zijn antwoord slechts vijf minuten na. Een teken dat hij de stelling thuis op het bord uitvoerig had bestudeerd. Voor zijn pion kreeg zwart meer dan vol doende compensatie door een zeer actieve stelling, waarin voor wit weinig manoeuvreer-ruimte was. Zwart posteerde zijn paard op veld d3, zijn torens op de a en c-lijn. Het resultaat voor wit was desastreus. De paarden stonden er verloren bij, de dame en torens hadden geen speelruimte en Karpov restte niets anders dan lijdzaam toezien hoe zijn jeudige opponent met subtiele zetten de strop aanhaalde. De uitdager dwong op de 34e zet wit de dame op te geven, waarna het slechts een kwestie van afwik kelen was. Karpov was in die fase al in razende tijdnood geraakt. Hij had veel bedenktijd gestoken in zijn speurtocht naar een afdoende verdediging, maar Kasparov liet zijn prooi niet meer los. Na veertig zetten gaf Karpov op, twee zetten verwijderd van een onweerlegbaar mat. De zeventiende partij wordt morgen gespeeld. Kasparov heeft wit. Het zettenverloop van de zestiende partij is: Wit: Karpov. Zwart: Kasparov. Siciliaans. 1. e2-e4 c7-c5, 2. Pgl-f3 e7-e6, 3. d2-d4 c5xd4, 4. Pf3xd4 Pb8-c6, 5. Pd4-b5 d7-d6, 6. c2-c4 Pg8-f6, 7. Pbl-c3 a7-a6, 8. Pb5-a3 d6-d5,9. c4xd5 e6-d5,10. e4xd5 Pc6- b4, 11. Lfl-e2 Lf8-c5, 12. 0-0 0-0, 13. Le2-f3 Lc8-f5,14. Lcl-g5 TfB-e8,15. Ddl-d2 b7-b5, 16. Tal-dl Pb4-d3, 17. Pa3-bl h7-h6, 18. Lg5-h4 b5-b4, 19. Pc3-a4 Lc5-d6. 20. Lh4-g3 Ta8-c8,21. b2-b3 g7-g5,22. Lg3xd6 Dd8xd6, 23. g2-g3 Pf6-d7,24. Lf3-g2 Dd6-f6,25. a2-a3 a6-a5, 26. a3xb4 a5xb4, 27. Dd2-a2 Lf5-g6, 28. d7-d6 g5-g4, 29. Da2-d2 Kg8-g7,30. f2-f3 Df6xd6, 31. f3xg4 Dd6-d4+, 32. Kgl-hl 37. Td2xd3 Tc8-cl, 38. Pa4-b2 De3-f2, 39. Pbl-d2 Tclxdl+, 40. Pb2xdl Te8-el+ geeft op. eerste Bundesliga. Bij beide teams speelde tevens een gevluchte Roe meen: Böhm bij de Bondsrepu bliek en Haldan bij Nederland. De Westduitse coach Roesch had voor dit sleutelduel in de strijd om degradatie niet zijn jonge talenten uit het tafeltennis-internaat Ross- kopf en Fetzner durven handha ven. Het duo, dat op de eerste speeldag kansloos ten onder ging tegen Polen (1-6), was vervangen door de nationale kampioen Georg Böhm en de donkerharige met de spierwitte lok Ralf Wosik, de derde echtgenoot van de Hongaarse Ju- dit Magos. Met dit ervaren tweetal meende Roesch in Willstatt goede sier te maken. Böhm opende glorieus te gen zijn vroegere landgenoot Paul Haldan. De bij Frankfurt spelende Roemeen, die vorig seizoen bij de De Veluwe het bat hanteerde, en in PORTSMOUTH (ANP) - De Ne derlandse zeiler Dirk Nauta heeft in de eerste etappe van de race-om- de-wereld weer de koppositie in het algemeen handicap-klasse ment ingenomen. De Innovator, het klasse-B-jacht van Nauta, loopt op de route van Portsmouth naar Kaap de Goede Hoop tot nu toe een gemiddelde snelheid van 7,3 knopen. Het snelste jacht van het veld, de NZI Enterprice, de leider in klasse A, komt tot een snelheid van 7,9 knopen, maar bezet in de klassering op handicap slechts de negende positie. TOKIO (AFP) - Menno Oosting heeft in het tennistoernooi van To kio, waarin voor de spelers 375.000 gulden aan prijzengeld gereser veerd is, de tweede ronde bereikt. Op de tweede dag versloeg de Bra bander in de openingsronde de Ja panner Toru Yonezuwa in drie sets: 6-3, 5-7, 6-4. Eerder was Huub van Boeckel in de eerste ronde uit geschakeld. Ook Vitas GerulaitiS, zevende op de plaatsingslijst, over leefde de eerste ronde niet. De blondgelokte Amerikaan sneuvel de tegen de Zweed Carlsson met 4-6, 1-6. In Sydney werd titelhouder An ders Jarryd in de eerste ronde ver slagen. De 24-jarige Zweed verloor in de twee sets van de twee jaar ou dere, niet geplaatste Amerikaan Budd Schultz (4-6, 4-6). Jarryd was in Syney als tweede geplaatst ach ter Ivan Lendl. ANTWERPEN (ANP) - De Belgi sche eerste-klasser Beerschot heeft gisteren een oefenwedstrijd tegen Feyenoord met 3-2 gewonnen. De Rotterdammers, zonder de interna tionals Wijnstekers, Hiele en Taha- mata, stonden bij rust in 't Kiel-sta- dion nog met 2-1 voor. Voor Feye noord scoorden Duut en Been. Swinnen, Claessens en Talbot te kenden voor de productie van Beerschot. Er waren 3000 kijkers. MVV heeft gisteravond een oe fenwedstrijd tegen FC Seraing met 3-1 gewonnen. De Maastrichtse doelpunten kwamen op naam van Smeets (2) en Van de Boogaard. De tegentreffer kwam op naam van DeWallef. BRUSSEL (GPD) - Simon Taha- mata kijkt vanaf de bank toe by België-Nederland. De goede vorm van de Feyenoorder die hij in de competitietopper tegen Ajax de monstreerde en de uitstekende sa menwerking met Ruud Gullit en Marco van Basten in het geheime oefenpartijtje tegen FC Den Bosch hebben de bondscoach toch niet op andere gedachten kunnen bren gen. Voor Beenhakker was de keus niet Rob de Wit of Simon Tahama- ta. maar Willem Kieft of Tahamata. De bij Pisa voetballende Amster dammer kreeg na 'gefilosofeer' tus sen Michels en Beenhakker gister avond de voorkeur omdat hij beter in de rolverdeling past. De opstellingen De opstellingen zien er als volgt uit (tussen haakjes club, leeftijd en het aantal gespeelde interlands): BELGIË Pfaff (Bayern Munchen/31/ 48); Gerets (PSV/31/51), Franky Vanderelst (Club Brugge/24/4), Grün (Anderlecht/21/10), Ren- quin (Servette Genève/29/43); Leo Vanderelst (Club Brugge/ 23/2), Ceulemans (Club Brugge/ 28/52), Vandereycken (Ander- lecht/32/44), Vercauteren (An- derlecht/28/43); Claesen (Stan dard Luik/23/11), Vandenbergh (Anderlecht/26/36). Reserves: Munaron (Ander- lecht/29/6), De Wolf (AA Gent/ 27/14), Clijsters (Waterschei/28/ 10), Czerniatynski (Standard Luik/25/19), De Grijse (Club Brugge/20/3). NEDERLAND Van Breukelen (PSV/29/17); Wijnstekers (Feyenoord/30/34), Van de Korput (FC Köln/29/21), Speïbos (Ajax/31/12), Van Tig- gelen (FC Groningen/28/6); Gullit (PSV/23/18), Rijkaard (Ajax/23/14), Van de Kerkhof (PSV/34/62); De Wit (Ajax/22/3), Van Basten (Ajax/20/9), Kieft (Pisa/22/12). Reserves: Hiele (Feyenoord/ 26/1), Koeman (Ajax/22/8), Val- ke (PSV/26/13), Tahamata (Feyenoord/29/17), Ophof (Ajax/26/14). De technische leiding van het Nederlands elftal presenteerde een team met twee centrumspitsen (Kieft en Van Basten en twee via de vleugels aanvallende pionnen (Rob de Wit en Ruud Gullit). Been hakker: "Op papier hebben we vier aanvallers, maar het is maar net welke rol je ze meegeeft. Vergelijk je het met de Belgen dan kun je zeggen dat die ook vier aanvallers hebben, want Frank Vercauteren en Jen CeulemariS horen daar dan toch ook bij". Van het viertal krijgt vooral Rob de Wit een zware taak. Meeverdedi gen is niet het sterke punt van de Ajacied. En tegenover hem staat als linkerverdediger Eric Gerets, die bekend staat om zijn voor waartse rushes. Beenhakker hoopt dat Rob de Wit zijn Belgische op ponent zodanig bindt dat hij aan opkomen niet durft te denken. "Pas in de wedstrijd zal blijken of De Wit tegen Gerets speelt of dat Gerets tegen De Wit speelt. Speelt Robbie de pannen van het dak, dan blijft Gerets toch achterin. Hoe draait het, hoe is de vorm van de dag, dat bepaalt wie tegen wie voetbalt", aldus Beenhakker. De Wit moet vandaag meer ar beid leveren dan bij zijn club. "En dat wil hij", is de overtuiging van Beenhakker. "Een grillige speler die wil werken. Nadat we uit tegen Hongarije op voorsprong kwamen heeft hij de ploeg toch ook niet in de steek gelaten, het meeverdedi gen kostte hem nog een gele kaart ook". Vijf spelers in Beenhakkers elf beginnen aan de confrontatie met een kaart op zak. De belangstel lend bij de training toekijkende Belgische perschef wilde de na men van de gewaarschuwden graag weten. Hij zal ze doorgeven aan Guy Thijs en misschien kan de grote treiteraar in het Belgische kamp René Vandereycken een van de vijf een prent aansmeren, dat betekent toch dat in het tweede De grillige Rob de Wit moet vanavond bij Oranje meer arbeid leveren dan bij zijn club Ajax. (archieffoto anp> duel een schorsing volgt. Hans van Breukelen, Ben Wijnstekers, Wil lem Kieft, Rob de Wit en ook nog Marco van Basten werden eerder in een kwalificatiewedstrijd geno teerd. Een gegeven dat Beenhak ker voor kennisgeving aanneemt. "Ik kan moeilyk tegen de jongens zeggen dat ze met de handrem op moeten spelen. Als je met de ge dachte in het veld loopt 'ik moet' uitkijken voor een tweede gele kaart', dan ben je zeker verloren. En dan hoef je die tweede wed strijd niet eens te spelen". Meer dan Rob de Wit behoort Ruud Gullit vanavond tot het mid denveld. Hy heeft er gezelschap van Frank Rijkaard, Willy van de Kerkhof en Ben Wijnstekers. De Feyenoorder wordt gekoppeld aan Frank Vercauteren, de PSV'er waarschijnlijk aan de tweede angel in de Belgische ploeg, Jan Ceule mans. Ronald Spelbos en Adri van Tiggelen spelen in de mandekking op de Belgische voorwaartsen en daarachter opereren Michel van de Korput als laatste verdediger en Hans van Breukelen, de doelman, die ondanks twee blunders tegen FC Den Bosch bij Beenhakker niet ter discussie stond. BREDA (ANP) - Wielrenner Gerrie Kneteraann en zijn ploeggenoten gaan van het Bredase bedrijf Skil in kort geding voor de president van de Bredase rechtbank vorde ren, dat het bedrijf de met de renners voor 1986, en sommi gen van hen ook voor 1987, aangegane sponsorVerplich- tingen na moet komen. Dit ge ding is bepaald op dinsdag ZZ oktober om 14,00 uur. Raads man van de wielrenners is mr. I. van de Heuvel uit Roosen daal. Skil heeft zich als spon sor van de ploeg van Knete- mann teruggetrokken, omdat er geen co-sponsor werd ge vonden, zoals zou 2ijn over eengekomen. Volgens de ren ners is Skil echter op onrecht matige wijze teruggekomen op schriftelijke of mondeling gesloten overeenkomsten en toezeggingen. BRUSSEL (GPD) - De 4500 Ne derlandse voetbalsupporters die vanavond het Nederlands elftal ko men aanmoedigen, worden in Brussel opgewacht door een waar leger van ordehandhavers. Er wor den 700 politiemensen en rijks wachters ingezet, terwijl enkele honderden voor noodgevallen ach- 'ter de hand worden gehouden. Het is duidelijk: bij deze eerste grote wedstrijd sinds de gebeurte nissen in het Heizelstadion, waar op 25 mei 39 voetbalsupporters bij de Europa Cup-finale tussen Liver pool en Juventus omkwamen, en 450 werden gewond, willen de au toriteiten in Brussel geen enkel ri sico meer nemen. De slechte naam die de Nederlandse voetbalsuppor ters hier in België hebben heeft daarbij nog een extra rol gespeeld. De laatste weken is vrijwel elke tri- bunerel in Nederland in de Belgi sche media aangegrepen om toch te waarschuwen tegen wat er van avond zou kunnen gaan gebeuren. Hoewel bij wedstrijden van het Nederlands elftal nog nooit onge regeldheden zijn voorgevallen, hebben de Belgische politie en rijkswacht daarom alle mogelijke voorzorgsmaatregelen genomen. Over de kans dat ook Belgische supporters zich misdragen wordt daarbij geheel niet gesproken. De massale veiligheidsmaatregelen van politie en rijkswacht zijn ook een manier om zich te rehabilite ren voor de grote fouten die tijdens de rellen in het Heizel-stadion zijn gemaakt. Toen bleken te weinig agenten in het stadion aanwezig, verliep de commandovoering vol strekt chaotisch en trad de politie pas op toen het drama al was ge schied. Hoewel in het Heizel-sta dion 60.000 mensen aanwezig wa ren zyn voor de ontmoeting tussen België en Nederland (40.000 toe schouwers) evenveel politiemen sen opgetrommeld. Op zes Neder landse supporters zal minstens een agent actief zijn. Voor, tijdens en na de wedstrijd zullen 200 politiemensen van de gemeente Anderlecht, een Brussel se deelgemeente, en 500 rijkswach ters ingezet worden. Ook zal er een commando-eenheid aanwezig zijn. De Anderlechtse politiechef kon digde aan dat hard zal worden op getreden tegen ordeverstoorders. De 4000 Nederlanders die een staanplaats hebben - alleen bereik baar met speciale oraiye kaartjes met de opdruk 'Supporter Neder land' - in één vak, zullen worden omringd door 100 rijkswachters in rellenuitrusting. De andere 400 rijkswachters zullen zich dicht in de buurt bevinden. Ter vergelij king: bij de Europa-Cupfinale van 25 mei waren in het Heizelstadion aanvankelijk slechts 50 rijkswach ters aanwezig. In het Constant VandenStock- stadion, dat door de Belgische bond als een van de veiligste van het land wordt beschouwd, zijn ca mera's opgesteld die de supporters in de gaten houden. Er zal geen al cohol verkrijgbaar zyn in het sta dion of mogen worden meegeno men. In het hoofdbureau van poli tie van Anderlecht zijn alle cellen leeggemaakt. Willstatt voor de eerste keer het Oranje tricot droeg, was na zijn da verende openingszet (5-21) niet bij machte Böhm onder de duim te houden. Met 21-17,21-11 gaf Böhm de Westduitsers de leiding (1-0). Henk van Spanje herstelde in de tweede partij het evenwicht. De jongste Van Spanje, die in de twee de Bundesliga voor Neuhaus slechts één verliesparty op zyn naam heeft staan tegen de Brit Carl Prean, gaf Ralf Wosik van ATSV Saarbrücken na verlies van de eer ste game in hoog tempo ping- pongles (21-16,14-21,14-21). Neder land nam de leiding door Miijam Kloppenburg, de vervangster van Bettine Vriesekoop, die op het laat ste moment afschreef wegens ge brek aan tegenstand. Vriesekoop voelde er niets voor tegen Anke Schreiber, beter be kend onder haar meisjesnaam 01- schewski, in het strijdperk te ver schijnen. Schreiber is de nummer vier van de Bondsrepubliek achter Olga Nemes, die pas in november speelgerechtigd is, Kirstenb Krü- ger (gestopt) en nationaal kampioe ne Susanne Wenzel, die na haar ontgoochelende optreden tijdens het wereldkampioenschap in Go thenburg er de voorkeur aan geeft bij haar club Saarbrücken te revali deren boven het nationale team. Kloppenburg, doorgestoten naar de twaalfde positie op de Europese ranglijst, gaf tegen Schreiber aan dat die opmars wel degelijk stoelt op progressie. Met 11-21,17-21 leid de Oranje na de eerste enkelspelen met 1-2. Die voorsprong werd in de dub belspelen uitgebouwd tot een vlot te overwinning, het'dubbel Henk van Sparye/ Paul Haldan klikte bij zonder goed, hoewel eigenlijk Ron van Spanje op de plaats van Hal dan had moeten spelen. Van Span je kreeg echter geen toestemming van zijn sponsor voor het Neder lands team uit te komen, waarna coach Jan Vlieg geen andere keus overbleef dan Haldan in te zetten. Een ingreep die in het heren- en ge mengd dubbel uiterst succesvol bleek te zijn. Met Henk van Spanje greep Haldan in het herendubbel in de verlenging van de derde, be slissende game de winst (1-3), met Kloppenburg had hij aan twee sets voldoende om de zege (1-4) voor Nederland veilig te stellen. Dat Henk van Sparye daarna in twee games verloor van Georg Böhm en Paul Haldan hetzelfde deed tegen Ralf Wosik, deed niet meer ter zake en kon het humeur van de 400 toe schouwers niet meer opfleuren. STUTTGART (DPA/S) - De finale van het toernooi om de Davis be ker tussen de Bondsrepubliek Duitsland en bekerhouder Zweden zal van 20 tot en met 22 december in de Olympiahal in München ge houden worden. Naast de Beierse hoofdstad was Dortmund met de Westfalenhal kandidaat voor de or ganisatie. De Westduitse tennisbond (DTB) gaf gisteren in Stuttgart echter de voorkeur aan München boven de grootste indoorhal van het land in Dortmund, omdat de hotel- en reis- faciliteiten (vliegveld) in München beter waren. In de Olympiahal zal de toeschouwersaccomodatie via de plaatsing van extra tribunes worden uitgebreid tot 13.000. Ge speeld wordt er op het tapijt, waar op in Frankfort in de halve eind strijd Tsjechoslowakye met 5-0 werd verslagen. Het tapyt dat mi nimaal even snel is als gras, bleek van grote waarde voor Boris Bec ker en Michael Westphal, de twee Westduitse service- envolleyka nonnen. Bovendien verwachten de Westduitsers een psychologische voorsprong, omdat de Zweedse spelers zich beter thuis voelen op langzame banen. ADVERTENTIE DOUWE EGBERTS ROODMERK KOFFIE 250 gram bonen of snel filter MAAR: geldig t/m a.s. zaterdag KOM MAAR HALEN DIRK VAN DEN BROEK BASVANDERHEUDEN DIGROS en DIRKSON

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13