yw J* NAVO vastberaden over Genève-gesprek i U 1 Protestmars jn Athene 1.86 0.99 Shultz licht Europese partners in Gonzalez pleit voor NAVO Kruisraketten i PÉ| 'Italië moest Abbas wel laten gaan' LEKKER DE LEKKERSTE WOENSDAG 16 OKTOBER 1985 BRUSSEL - De NAVO-bondgenoten zijn het op vrijwel alle terreinen eens met de Ameri kaanse benadering van de aanstaande topconferentie tussen president Reagan en partij leider Gorbatsjov in Genève. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz sprak gisteren in Brussel van een "realistische en tamelijk eensgezinde waarde ring" voor de Amerikaanse opstelling. De NAVO-ministers waren giste ren bijeen om de Geneefse top voor te bereiden. Shultz benadruk te het belang dat de VS hechten aan dit soort consultaties met alle bondgenoten. Ook de Nederlandse minister Hans van den Broek wees op de 'bemoedigende' eenstem migheid in de reacties binnen het door Hans de Bruijn bondgenootschap op de ontwape- ningsvoorstellen die partijleider Rifkind. Frankrijk zal ook op de daardoor gepasseerd en vonden dat besprekingen tussen de bond genoten over ontwapeningszaken niet in onderonsjes maar in de NA- VO-ministerraad thuishoren. De ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk en Groot-Brit- tannië waren niet aanwezig. De Franse minister Dumas - die met president Mitterand in Brazilië ver blijft - stuurde staatssecretaris me vrouw La Lumiere, terwijl zijn Britse collega Howe werd verte genwoordigd door onderminister Gorbatsjov onlangs gedaan. Van den Broek en zijn Belgische ambtgenoot Tindemans 1 Parijs heeft Newyorkse top verstek laten gaan. De Nederlandse minister zei Shultz 'suggesties' aan de hand te initiatiefnemers voor het bijeen roepen van de speciale NAVO-mi- nisterraad, nadat president Reagan alleen de grote landen (Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Canada, Ja pan en Groot-Brittannië) had uit genodigd voor een topoverleg op 24 oktober in New York. De kleine re NAVO-landen voelden zich de hebben gedaan voor de top in Ge nève, maar hij wilde niet zeggen welke dat waren. De bondgenoten, en naar eigen zeggen vooral Van den Broek zelf, hebben er bij de Amerikaan wel sterk op aange drongen snel te handelen en in Ge nève met duidelijke tegenvoorstel len te komen als antwoord op de Russische voorstellen. MADRID - De Spaanse premier Felipe Gonzalez heeft gisteren tij dens zijn jaarrede voor het Spaan se parlement openlijk een lans ge broken voor handhaving van Spanjes lidmaatschap van de NA VO. door Gerrit-Jan Hoek "De komende integratie van Spanje in de Europese Economi sche Gemeenschap maakt dat we deel gaan uitmaken van een ge meenschappelijk buitenlands be leid. Derhalve moeten we oojc het collectieve defensieschema aan vaarden", aldus Gonzalez. Verwij zend dat hij vorig jaar Minister Shultz zei het volste het tien-puntenprogram, vertrouwen te hebben dat Neder- zijn parlemen- land bereid is door te gaan met de boekt hebben. "Spanje is vrijer, i zei van niemand enige moderner, evenwichtiger en ge- moediging te hebben gekregen l - zonder dan drie jaar geleden", luid- het plaatsingsbesluit, hangende de de optimistische boodschap v de Spaanse premier. Ruimte-defensie De NAVO-landen hebben er bij Shultz op aangedrongen dat de VS bij hun programma voor ruimte- wapens (het strategisch defensie initiatief, SDI) blijven binnen de bepalingen van het anti-raketver drag (ABM) dat in 1972 tussen VS en Sowjet-Unie is gesloten. Vol gens artikel 5 van dat verdrag zou het ontwikkelen en testen van anti- raketwapens in de ruimte verbo den zyn. Shultz verklaarde na afloop van het NAVO-beraad dat het ABM- verdrag „een veel bredere serie tests en ontwikkelingen toestaat, dan past binnen het kader van het SDI-ontwerp en dan president Reagan heeft aangekondigd te zul len volgen". In Amerika is een dis cussie ontstaan over de verhou ding tussen het SDI-onderzoek en het ABM-verdrag, nadat Reagans veiligheidsadviseur Robert McFar- lane vorige week verklaarde dat SDI volledig binnen het ABM-ver drag past. In de marge van de NAVO-raad in Brussel spraken de ministers Shultz en Andreotti over de kapingsaffaire en de omstreden vrij lating van PLO-voerman A b bas. (foto ap>. taire jaarrede lanceerde, herhaalde plaatsing van de kruisraketten. De Gonzalez, dat Spanje met behoud verklaring die zijn Nederlandse van zoveel mogelijk van zijn eigen collega Hans van den Broek daar- identiteit, lid moet blijven van de over in Brussel aflegde heeft de NAVO, "zowel om redenen van in- Amerikaan gerustgesteld, ternationale als van interne aard". Minister Van den Broek zei na De zinsnede over de NAVO het overleg dat hij een toelichting vormde overigens een miniem deel heeft gegeven op de huidige situa- van de bijna twee uur durende toe- tie in Nederland. "Ik heb de opinie spraak. Het overgrote gedeelte van herhaald dat zonder spectaculiare zijn spreektijd wijdde de Spaanse veranderingen van Russische zijde premier aan een lange opsomming het kabinet zal aankondigen dat van de resultaten, die de socialis- het 1-juni-besluit van vorig jaar ten in de afgelopen drie jaar ge- wordt uitgevoerd". De bewinds- ATHENE - „Tegen de slechtere dagen" was een van de leuzen die werden meegevoerd bij de grote protestmars gisteravond tussen Athenes twee centrale pleinen. Het was de bittere toespeling op een van de leuzen waarmee de socialis tische regeringspartij Pasok de verkiezingen van 2 juni heeft ge- „Voor nog betere dagen". door Frans van Hasselt De ingreep van eind vorige week, een devaluatie van de drach me van 15 procent, maar vooral de aantasting van het systeem van au tomatische prijscompensatie in de lonen is hard aangekomen. En de communistische oppositie gaat er krachtig tegenaan. De loon- en pensioentrekkers zullen er gemid deld 10 procent op achteruitgaan, zo is al uitgerekend. De omvang van de betoging van gisteren in Athene - waar het, haast symbolisch, na een eindeloos lijkende zomer ploseling heel koud is geworden - was eigenlijk nog be scheiden als men in aanmerking neemt dat het een van de zeldzame gelegenheden was waarbij de grote Moskou-trouwe en de kleine euro- communistische partij samengin gen, zij het dat de organisatie offi cieel in handen was van de meest linkse vakbonden. Er waren circa 30.000 menseh bij betrokken en de sfeer bleef vrij kalm. Voor de socialistische dus rege ringsgezinde vakbonden wordt het steeds moeilijker buiten de pro testbeweging te blijven. Zij heb-, ben nog altijd de meerderheid in de overkoepelende vakbondsfede ratie GSEE, maar daags na de de valuatie, maandag jl., deden toch ook de socialistische syndicalisten mee aan de waarschuwingsstaking van drie uur op de banken. Het bankpersoneel is er, als het om sta kingen „tot behoud van verworven rechten" gaat, in Griekenland al tijd onmiddellijk bij, want dat heeft ook die rechten, zoals de 40- urige werkweek en behoorlijk pen sioen, het eerst verworven. De communisten proberen nu maandag een algemene staking te houden, liefst ook met inschake ling van het winkelpersoneel. Veel van die winkels overigens zijn de afgelopen dagen bestormd door mensen die, na opname van hun bankdeposito's, zoveel mogelijk buitenlandse goederen wilden in slaan voordat ze duurder worden: video's en andere elektrische appa raten, luxe kleren en whiskey. Personenauto's waren al bijna meteen „uitverkocht". Reeds pe perduur door de nog steeds gel dende invoerrechten, zullen ze nu „onbetaalbaar" worden, zoals vooral de rechtse oppositiepers be jammert. Toch maakt die rechtse opposi tie, die na de verkiezingsnederlaag van 2 juni in twee stukken uiteen viel, nog steeds een ontredderde indruk. Er zijn elementen, bijvoor beeld de afgevaardigde Adriano- poulos, die de 'populistische' pro- testtoon afwijzen en willen bena drukken dat Papandreous' maatre gelen juist en nodig zijn, alleen eer der hadden moeten worden geno men. 'Waarom heeft men de hele zomer ongebruikt laten voorbij gaan?' is de teneur van deze gema tigde kritiek. Van dit rechts heeft de regering niet zoveel te vrezen. De ware wor steling moet de komende winter worden uitgevochten tussen Pa- pandreou en de communisten, bij wie zich misschien ook dissiden ten uit eigen gelederen zullen aan sluiten. BRUSSEL/WASHINGTON/RO ME (GPD/AP/AFP) - De Italiaanse minister van buitenlandse zaken Giulio Andreotti heeft zijn Ameri kaanse collega George Shultz gis teren laten weten dat de Italiaanse regering de Palestijn Abu Abbas heeft laten gaan omdat de Italiaan se 'rechtsorde' haar geen andere mogelijkheid liet. Abbas wordt ge zien als de leider van de kapers van het Italiaanse passagiersschip Achille Lauro. Shultz heeft de verklaring van Andreotti voor kennisgeving aan genomen, maar blijft het er naar ei gen zeggen mee oneens. Dat bleek gisteren in Brussel, waar Andreotti en Shultz voorafgaand aan het NA- VO-overleg een half uur met elkaar spraken over de gebeurtenissen rond de vermeende Palestijnse ter rorist, die via Joegoslavië is ver dwenen. Andreotti heeft Shultz laten we ten dat Italië Abu Abbas zou uit wijzen indien voldoende bewijs over zijn betrokkenheid bij de ka ping zou worden geleverd. Shultz zei daarvoor waardering te hebben, „maar dat doet nu niet terzake want De Verenigde Staten sluiten een militaire actie om de Palestijn se leider Abu Abbas in handen te krijgen niet uit als we gelegenheid krijgen, aldus de Amerikaanse mi nister van justitie, Edwin Meese, voor de tv. Meese zei dat geheel af hankelijk van de omstandigheden een actie zoals tegen de vier kapers mogelijk is. Wat Abbas' aanbod betreft om zelf naar de VS te komen om de zaak uit te leggen mits president Reagan instaat voor zijn onschend baarheid, zei Meese: „Hij is een in ternationale misdadiger. Belang rijk is dat hij zich voor zijn misda den moet verantwoorden en geen immuniteit verkrijgt zodat hij een propagandacampagne kan begin nen". In de bagage van twee mannen, die op de luchthaven van Rome aankwamen vanuit Bagdad, heb ben de Italiaanse autoriteiten giste ren negen kilo explosieven ont dekt. De mannen reisden met Ma rokkaanse paspoorten. De identi teit of het reisdoel van het tweetal is niet bekend. Zij zouden tegen Amerikaanse of Israëlische doelen actie hebben willen ondernemen. Ook voor Klein-Nederland zit er steeds meer muziek in de nieuwe Jamin. Neem deze te gekke fluitlolly. Daar fluitje niet één toon, maar een heel liedje op. Zo bij zonder is Jamin in al het lekkers voor klein én groot Kies en weeg bijvoor beeld zelf aan onze nieuwe dropbar. Met keus uit 40 soorten en voor 1 gulden per 100 gram is dat echt een wonder. Zo wordt lekker steeds leuker. En met deze prijsjes loopje ook nog fluitend weg. DAT IS PAS SNOEPEN Muzikale fluitlollies 3 stuks \Sfir n Donderdag 17 oktober vanaf 13.00 uur ontvangen de eerste 50 kinderen een fluitlolly gratis. Droplollies sliert van 10 stuksi38" n Zwart/wit kuipje salmiakpoeder Pink panther palen metfruitsmaak Fizzy bubble gum kauwgomlolly Snap Crackle kauwbonbon met een verfrissend poeder gevuld Rainblo-strip streng van 10 kauwgomballen Dubbele ijslolly in gm gm mm de smaken grenadine/ II sinas/appel/citroen Vt £mmr DAT MOET U OOK EENS PROEVEN... Roombotervlinders 150 gramJiSO' nu Roomboter amandel- staaf 200 gramikOSf nu Boterkoek 250 gramjLSO" nu Chocolade krokant- blaadjes mèlk/puur 150 gramjk25" nu HET VERSE BROOD VAN JAMIN* Tijgerbrood 2J&T nu Krentenbollen 4 stuksnu Alleen in Jaminwinkels met broodverkoop. Alle aanbiedingen geldig t/m 23/10/1985.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11