Suralco wil 500 mensen ontslaan Kan ik lenen en ook doorlopend over geld beschikken? Japan kiest Nederland Daimler na overname AEG grootste in bondsrepubliek Om concurrentiepositie te verbeteren Werkgelegenheid in bouw blijft afnemen Overheden moeten bijdrage leveren aan Eureka-project Bond vreest verlies van Experimenteel 600 banen bij Unilever vervoermiddel nekt Sinclair Pak koffie morgen 20 tot 25 cent goedkoper Nieuw hoofdkwartier Aegon in Leeuwarden 399- Autofabrieken in VS zoeken bredere basis DINSDAG 15 OKTOBER 1985 ECONOMIE PAGINA 9 PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - Suralco, het grootste bauxietbedrijf van Suriname, heeft het ministerie van arbeid in Paramaribo toestemming gevraagd om 500 werkne mers te ontslaan. Het bedrijf, waar in totaal 3500 mensen werken, acht dit ontslag noodza kelijk om de kostprijs van bauxietprodukten te verlagen en zo de concurrentiepositie op de wereldmarkt te verbeteren. DEN HAAG (ANP) - De werkgele genheid in de bouw zal volgend jaar verder afnemen. Dat is het ge volg van de eveneens nog steeds teruglopende produktie in deze sector van het bedrijfsleven. Dit valt op te maken uit de jaarlijkse nota Bouwprognoses van het mi nisterie van volkshuisvesting, die gisteren aan de Tweede Kamer ver zonden is. Dit jaar zijn er Z8U.UUU werkne mers in de bouwnijverheid. Eind 1986 zullen het er 270.000 zijn, ver wacht het departement. In 1984 waren er nog 285.000 (werkende) bouwvakkers. Het ministerie denkt dat de werkgelegenheid in 1987 gelijk zal blijven aan die in 1986. Aan de forse daling van de werk loosheid in de bouw van 111.000 in 1984 naar gemiddeld 93.000 dit jaar. zal volgend jaar een vroegtij dig einde komen. Het departement verwacht voor 1986 een gelijk aan tal werklozen. Dat het aantal ar beidsplaatsen met 10.000 afneemt wil nog niet zeggen dat de werk loosheid met 10.000 man stygt. De produktie van de bouwnijver heid zal volgend jaar 0,6 procent la ger uitvallen dan dit jaar. Dat wordt vooral veroorzaakt door het lagere aantal nieuwe woningen dat van het rijk mag worden gebouwd (vijf procent minder). Ook in de re novatie gaat de produktie omlaag (vier procent). Een stijging van de produktie voorziet het ministerie bij de be drijfsgebouwen en in de sector grond-, wegen- en waterbouw. Die toeneming kan de daling in de wo ningbouw echter niet voldoende compenseren. Als het economisch herstel door zet en de gemeenten en andere la gere overheden hun uitgaven voor bouwopdrachten niet nog verder terugdraaien, verwacht Volkshuis vesting dat de bouw vanaf 1987 weer enigszins zal kunnen groeien. Voor het eerst in het zestigjarig be staan van de bauxietindustrie in Suriname heeft Suralco verlies ge leden. Vorig jaar bedroeg dat ver lies 26 miljoen Surinaamse gulden. De vakbonden van Suralco-per- soneel, onder leiding van Fred Der by en Wouter Bynoe, verzetten zich tegen het voorgenomen ont slag en hebben minister Dankerlui van arbeid gevraagd het ontslag- verzoek af te wijzen. De bondsver- tegenwoordigers wijzen erop dat in de periode midden-1982 tot eind- LONDEN (GPD) - De banken 1984 het aantal arbeidsplaatsen de bauxietindustrie al met 1500 teruggebracht. project (het pan-Europese streven werd op de Londense vergadering De bonden hadden, om verdere om bij te blijven op het vlak van de nauwelijks teruggang in deze sector te voorko- nieuwe technologie) willen dat de steun gevraagd men, met Suralco bij het aangaan Europese regeringen een bijdrage Over dergelijke steun vap een nieuwe cao in april van dit leveren in de vorm van belasting jaar afgesproken de lonen voor voordelen, twee jaar te bevriezen. Bovendien De Surinaamse regering beseft de lasting op bauxiet. De maatschap- ernst van de situatie bij de bauxiet- pijen vinden dit echter onvoldoen- maatschappij en heeft om haar te- de en achten andere maatregelen gemoet te komen een korting toe- zoals ontslag van personeel nood- gestaan op de extra jaarlijkse be- zakelijk om te kunnen overleven. LONDEN (GPD) - De banken en die volgende maand in het West- grote bedrijven die zijn geinteres- duitse Hannover zal worden ge- seerd in het zogenaamde Eureka- houden. Tegen de verwachting i ndense vergaderin i directe overheids- overeengekomen dat - indien dOOr ontslagen zouden moeten vallen nam wegens inkrimping of reorganisa- rienK Uam tie - dit in overleg met de vakbon den zou gebeuren. Dat is de voornaamste uitkomst De Surinaamse bauxietindus- van een vergadering van banken landen, waarbij ook Nederland, trie, de belangrijkste exportsector en bedrijven uit 18 Europese lan al voor de vergadering een verschil van mening gerezen tussen Engeland, dat niets voelt voor het geven van subsidies, en Frankrijk, waar de re gering de bereidheid heeft uitge sproken grote sommen gelds ter beschikking te stellen. Het bedrijfsleven in de meeste SCHIPHOL-Op vliegveld Schiphol landde gisteren een niet alledaags toestel. Het supersonische passagiers vliegtuig Concorde van British Airways deed de luchthaven aan. (foto Anefo) Den Haag ook kandidaat voor informatica- universiteit DEN HAAG (GPD) - Na een aantal universiteitssteden, waaronder Leiden, heeft ook de gemeente Den Haag zich kandidaat gesteld als vestigingsplaats voor de infor- matica-universiteit. "Den Haag is de enige regeringsstad ter wereld zonder universiteit", zo motiveer de burgemeester dr. A. Havermans zijn inspanningen om het op te richten 'centre of excellence' op het gebied van de informatica naar zijn stad te halen. De informatica-universiteit moet een topinstituut worden, waar jaar lijks 500 studenten voor een be drag van elk een ton onderwijs krijgen. Voor toelating gelden ex treem hoge eisen. De docenten moeten behoren tot de besten ter wereld en de voertaal aan de uni versiteit is dan ook Engels. .1 het land, maakt al enkele jaren den moeilijke tijden door. Het andere gisteren in Londen is gehouden, bauxietbedrijf van het land, Billi- Namens Nederland deden direc- blijkt echter vooral te voelen i het Eureka-project die indirecte steun, niet alleen in de belastingvoordelen, bijvoorbeeld ook op het ge- ton, is in september door arbeids- teur M. Drabbe van de AMRO- bied van harmonisatie en standaar disatie, en vrije beweging beid en kapitaal. Voorzitter Sir Peter Carey sprak "eerste stapjes op de lange weg onrust twee weken gesloten ge- bank en directeur S. Bergsma a weest nadat de directie een loons- AKZO r verhoging en een duurtetoeslag De vergadering was vooral ge weigerde. Door ingrijpen van de wijd aan de vraag, wat het geza- regering kon toch een oplossing menlijke particuliere bedrijfsleven die we nog hebben te gaan". Hij worden bewerkstelligd en werden in Europa kan doen om de slag op schetste tijdens een persconferen- wel een loonsverhoging en duurte- het gebied van allerlei moderne tie het beeld van een Europa, waar toeslag uitbetaald. Hieraan werd technologieën niet van de Verenig- genoeg kennis en research bij het aangaan van een nieuwe de Staten en Japan te verliezen. handen is maar dat er no tweejarige cao in juni 1986 echter De vergadering zal worden ge- geslaagd "de resultaten a de voorwaarde verbonden de lo- volgd door een bijeenkomst van search winstgevend i nen voor twee jaar te bevriezen. ministers uit de betrokken landen, brengen". Billiton heeft de afgelopen vier jaar verlies geleden en verwacht dat het voor dit jaar vijftig miljoen Surinaamse guldens zal bedragen. r nog niet i: LONDEN (Rtr) - Sinclair Vehicles heeft gisteren vanwege te hoog op lopende schulden faillissement aangevraagd. Het bedrijf werd op gericht door uitvinder Sir Clive Sinclair voor het vervaardigen van een experimentele elektrisch aan gedreven driewieler. De produktie van de zogenoemde C-5 werd in au gustus stopgezet, zeven maanden nadat Sinclair het motorvoertuig wereld had gepresenteerd als de eerste fase van een vervoersrevolu- tie. De fragiel ogende automobiel met een topsnelheid van slechts 32 kilometer per uur werd zeer slecht verkocht. Met behulp van een andere Sin- clair-onderneming, Sinclair Vehi cle Sales, wil de eigenzinnige uit vinder doorgaan met de produktie van het experimentele vervoer middel. Bij dezelfde onderneming wordt ook gewerkt aan de ontwik keling van de C-10, een klein, even eens elektrisch aangedreven, mo torvoertuig met plaats voor twee personen en met een topsnelheid van 65 kilometer per uur, en de C- 15, een vierpersoons aërodyna misch gevormde auto. Sinclair, die toegeeft dat hij een betere uitvin der dan zakenman is, heeft ook problemen met zijn Sinclair Rea- search Company. Deze afdeling van het Sinclair-concern wordt ge confronteerd met een sterke ver mindering van de vraag naar ho mecomputers. Kort Zakelijk ROTTERDAM (GPD) - De Indus triebond FNV vreest dat een aan gekondigd onderzoek naar het functioneren van het Unilever- hoofdkantoor in Rotterdam aan 600 van de 900 personeelsleden hun baan gaat kosten. Het concern wil bekjjken of de efficiency op het hoofdkantoor verhoogd kan wor den door het afstoten van werk r gespecialiseerde bedrijven neer ik die aantallen noem, zie ik aan de overkant van de tafel men sen instemmend knikken", aldus de Jong. Volgens hem wordt er on der het personeel ook algemeen uitgegaan van een zo grote reorga nisatie. De leiding van Unilever heeft in een nota een aantal "zeer voorlopi ge gedachten" ontvouwd over de toekomstige organisatiestructuur. door kantoorautomatisering. Vol- De aanpassingen zijn nodig gens een woordvoerster van het gens "de zich wijzigende omstan- Unilever-concern is de vrees van digheden" en de naderende auto- de Industriebond "ongegrond" en matisering. In de onderzoeken zijn er nog geen concrete aantallen wordt tevens gekeken naar de af te stoten arbeidsplaatsen be- vraag of werkzaamheden van cen- kend. tra^e afdelingen niet beter door ge- specialiseerde bedrijven uitge- Districtsbestuurder N-de J ong voerd kunnen worden, of datze demOustnebcHdFNy zegt overgebracht moeten worden naar dat de bedryMetdrng het gerucht de afzonderlijke Unilever-bedrij- dat het hoofdkantoor tot 300 ar- ven Bovendien wordt onderzocht beidsplaatsen wordt ingekrompen, 0f concentratie van enkele kleine tijdens een vorige week gehouden internationale stafafdelingen in gesprek "onweersproken" heeft Londen of Rotterdam tot grotere fela^n' °fficieel reageert de be- efficiency kan leiden, aldus Unile- drijfsleiding er niet op, maar wan- ver AMSTERDAM (ANP) - Een pak koffie van 250 gram wordt met ingang van morgen twintig cent tot een kwartje goedkoper. De Vereniging van Nederland se Koffiebranders en Theepak kers heeft dat gisteren bekend gemaakt. Een pot oploskoffie van 50 gram wordt in de winkel 17 cent goedkoper. De prijzen worden verlaagd omdat de inkooprijzen lager zijn komen te liggen als gevolg van de daling van de dollar koers in de afgelopen maan den. Voor de berekening van de nieuwe koffieprijzen wordt uitgegaan van een gemiddelde .dollarkoers over de afgelopen dertien weken, aldus een woordvoerder van de koffie- brandersvereniging. Konsumenten Kontakt is niet onder de indruk van de prijsverlaging. Een verlaging yan 20 tot 25 cent is volgens KK volstrekt onvoldoende. Op grond van de spectaculair ge daalde grondstofprijzen, met name van Robusta koffie, is eerder een prijsverlaging van minimaal 50 cent per pak (250 gram) op zijn plaats, aldus de Vereniging in een reactie. De afgelopen weken heeft Konsumenten Kontakt bij her haling aangedrongen op lagere koffieprijzen. In eerste instan tie gaven de ontwikkelingen op de grondstoffenmarkt aanlei ding tot een verlaging met 20 cent, maar de laatste weken heeft de prijsdaling zich ver sneld doorgezet. Voor Europese vestigingen ROTTERDAM (GPD) - Bij de Ja panners is Nederland, vergeleken 'met andere Europese landen, het meest in trek om er te investeren. Tussen april 1984 en april 1985 in vesteerde het Japanse bedrijfsle ven hier voor een recordbedrag van ongeveer 1,5 miljard gulden. Hiermee verslaat ons land EG- partners als het Verenigd Konink rijk, West-Duitsland, Frankrijk en België. Drs. H. Leliveld, directeur-gene raal industrie op het ministerie van economische zaken, maakte deze gegevens gisteren bekend in Rot terdam. Hij sprak er op het sympo sium 'Investeringen naar Japans model'. Volgens Leliveld kan nog voor het einde van het jaar de vesti ging van drie nieuwe Japanse on dernemingen in ons land worden verwacht. Hij wilde geen namen noemen, maar gaf wel aan dat de Japanners in twee gevallen Schiphol hadden uitgekozen als favoriete vestigings plaats en in het andere geval Lei den. Overigens is het Lelieveld een raadsel waarom de autofabriek Nissan een Europese essemblage- fabriek heeft neergezet in het En geland en niet in Nederland, waar deze maand wel het Europese dis tributiecentrum van Nissan is ge opend (in Amsterdam). Voor dit centrum, waar meer dan 100.000 onderdelen in voorraad liggen op geslagen, investeerde Nissan 66 miljoen gulden. De assemblagefabriek van Nis san, waar in de jaren negentig 100.000 auto's per jaar van de band moeten lopen en waar 2700 men sen werk kunnen vinden, is neer gezet in het Engelse Sunderland. Volgens Leliveld heeft economi sche zaken drie jaar lang gepro beerd die fabriek naar ons land te halen. "Waarom ze uiteindelijk toch in Engeland zijn beland, is my niet duidelijk. Naar verluidt zou Thatcher zich er hoogstpersoonlijk mee hebben bemoeid". Ofschoon het concurrerende bui tenland volgens Leliveld zeer gul omspringt met subsidies om be drijven aan te trekken, zal ons land zich daarin terughoudend blyven opstellen. "Wy menen veel andere, meer structurele voordelen te kun nen bieden". Dat de bescheiden grootte van de Nederlandse markt niet als nadeel wordt gezien, blijkt volgens hem uit het feit dat 70 pro cent van de Japanse produktiebe- drijven in Nederland meer dan 70 procent van hun produktie expor teren naar andere landen in West- Europa. GRONINGEN (ANP) - De raad van bestuur van het verzekerings concern Aegon heeft besloten de noordelijke hoofdzetel te vestigen in Leeuwarden. Voor Groningen betekent deze beslissing dat de 400 daar nu gevestigde arbeidsplaat sen naar de Friese hoofdstad zullen verhuizen. In Leeuwarden werken reeds 600 mensen voor Aegon, dat enkele ja ren geleden tot stand kwam nadat de verzekeringsmaatschappijen Ago Ennia hadden besloten samen te gaan. Vanaf dat moment werd de vraag actueel of de vestigingen in het noorden niet zouden moeten worden samengevoegd. Aegon heeft ook vestigingen in Den Haag waar enkele duizenden arbeids plaatsen zijn. Voor die vestigingen maken de noordelijke plannen ver der niets uit. Volgens Aegon is voor Leeuwar den (ook Groningen en Drachten waren in de markt) gekozen van wege de kostenfactor, de realisatie- tijd en het relatief geringe aantal overplaatsingen. Er zal in de Friese hoofdstad een nieuw complex wor den gebouwd dat vermoedelijk be gin 1989 gereed zal zijn. In het nieuwe kantoor zullen in totaal dan duizend mensen werken. De kos ten van het nieuw te bouwen kan toor zullen enkele tientallen mil joenen guldens bedragen. De plannen zijn vooral in Gro ningen met veel teleurstelling ont vangen. "Zakelijk gezien begrijp ik de beslissing niet", aldus Gronin- gens burgemeester mr. A.A.M.F. Staatsen. Volgens hem zou een stad als Groningen voor een zo om vangrijke Aegon-vestiging met duizend arbeidsplaatsen toch veel aantrekkelijker moeten zijn dan Leeuwarden. FRANKFORT/BERLIJN (DPA) - gen te verwerven in twee andere ten vallen Met de overname van AEG wordt grote bedrijven, de motorenfabri- Daimler-Benz het grootste indus triële concern van de Bondsrepu bliek met een jaaromzet van om streeks zestig miljard mark kant MTU Motoren- und Turbinen- Union en de vliegtuigbouwonder neming Dornier. Gisteren liet de autofabrikant geveer 295.000 werknemers. AEG (Mercedes) weten 1,6 miljard mark brengt een jaaromzet van elf mil- te willen steken in AEG, dat in jard mark en 73.000 werknemers 1982 nog voor het grootste bank- in. roet in de geschiedenis van de Daimler-Benz beschikte eind ADVERTENTIE De totale detailhandelsomzet is in juli met 3,2 en in augustus met 5,2 procent gestegen ten opzichte van dezelfde maanden in 1984. De food-sector boekte in augustus een stijging van 3,3 procent, de non food-sector van 7,5 procent.De tex- tielomzet springt eruit in de non food-sector. In augustus was de omzetstijging 16,7 procent. Vooral in het midden- en grootwinkelbe drijf viel de stijging fors uit: 18,8 procent in juni en zelfs 30,6 pro cent in augustus. Bondsrepubliek leek te gaan bren- liefst negen mil- gen. In de afgelopen weken deden liquide middelen, al geruchten de ronde dat AEG ge- worden overgeno- die speculaties nam staat meerderheidsdeelnemin- vooral het Westduitse elektronica concern Robert Bosch een promi nente plaats in. De wankelende reus, zoals AEG ooit eens werd omschreven, heeft de afgelopen tien jaar meer diepte punten dan hoogtepunten meege maakt. Ondanks het verkopen van dochterondernemingen, het ont slaan van werknemers, garanties van de overheid, nieuwe geldinjek- ties van de banken en plannen voor samenwerkingsverbanden met andere ondernemingen of het binnenhalen van kapitaalkrachtige partners, leed het concern in 1982 een verlies van bijna een miljard mark. De nu aangekondigde deelne ming van Daimler-Benz, nu nog de op twee na grootste onderneming in West-Duitsland, toont volgens deskundigen aan dat AEG na een ingrijpende sanering weer een winstgevend bedrijf is geworden. Dat was echter nooit gelukt als de schuldeisers, waaronder 24 banken en pensioenverzekeraars, niet 60 procent van hun eisen hadden la- IBM ng jaar ovc Het Amerikaanse computercon- jard mark cern IBM heeft in het derde kwar- Deze aangename financiële positie deeltelijk taal van 1985 een nettowinst ge- stelde het concern eerder dit jaar al boekt van 1,474 miljard dollar, te gen nog een winst van 1,585 mil jard dollar in dezelfde periode van vorig jaar, zo heeft IBM bekendge maakt. Per aandeel bedroeg de winst 2,40 dollar in vergelijking met 2,60 dollar in het derde kwar taal van 1984. Daarmee komen de bedrijfsresultaten van IBM over een met de meest pessimistische verwachtingen. Detailhandel VW POLO U VAN v.a. K p.m. I 1983 afzagen van ruim drie miljard mark. In 1983 werd weer een winst van dertig miljoen mark en in 1984 van 100 miljoen, nadat ook een ingrij pende reorganisatie uiteindelijk vruchten afwierp. Zo werd de fa brikant van amusementselektroni- ca Telefunken overgedaan aan het Franse Thomson en werd een be lang van 51 procent in de zeer ren dabele AEG-Telefunken-Nachrich- tentechniek (ATN) noodgedwon gen verkocht aan Bosch, Mannes- mann en Allianz. Ook de zorgen kinderen Zanker, Neff en Küp- persbusch, producenten van wit goed (ijskaten,wasmachines) op een al oververzadigde markt, wer den van de hand gedaan. Het aantal werknemers nam als gevolg van de reorganisatie af van 163.000 in 1978 tot net 73.000 nu. In totaal 16.000 arbeidsplaatsen gin gen verloren door bedrijfssluitin gen en ontslagen. De rest ver dween met het verkopen van de dochterbedrijven. Volgens de di- rektie van AEG werd het reorgani satiehoofdstuk vorig jaar echter definitief beëindigd. Het nieuwe devies luidt „liever positieve resultaten dan omzet", al blijft het concern van alle markten thuis. Van schrijfmachines tot huishoudelijke apparaten, van communicatietechnieken tot scheepsbouw. Voor Daimler-Benz een interessant allegaartje, omdat ook auto- en satelliettechnologie voor de automobielproducent nu binnen handbereik is gekomen. NEW YORK (DPA/ANP) - De on zekerheid over de toekomst van de Amerikaanse automobielindustrie heeft de grote automobielfabrikan ten in de Verenigde Staten ertoe gebracht hun basis te verbreden. In de loop van dit jaar hebben Ge neral Motors, Chrysler en Ford flinke bedragen uitgegeven om zich een positie te verwerven in an dere sectoren, onder meer de fi nanciële dienstverlening en de lucht- en ruimtevaartindustrie. Studies wyzen uit dat de Ameri- kaanse automobielindustrie de ko- voldoende geld beschikbaar, want mende jaren steeds meer concur rentie van het buitenland zal on dervinden. Het marktaandeel van geïmporteerde auto's bedraagt nu al 25 procent en zal volgens de prognoses oplopen tot omstreeks veertig procent in 1995. Om te overleven lijkt het daarom voor de tion door General Motors de Amerikaanse automobielindus trie maakt na een jarenlange crisis weer forse winsten. Eén van de meest spectaculaire aankopen van de laatste tijd was die van het lucht- en ruimtevaart- Hughes Aircraft Corpora- r vijf miljard dollar. Ook Chrysler heeft belangen verworven in deze sector. In juni van dit jaar werd Gulf- stream Aerospace Corporation overgenomen voor 637 miljoen dol lar. Als motief voor de transactie noemde Chrysler de positie van de fabrikant van zakenvliegtuigen in de vliegtuigindustrie en de toepas singsmogelijkheden van lucht vaarttechnologie voor de moderni sering van de automobielindustrie. Ford rondde vorige week nog een omvangrijke transactie af. Voor omstreeks 330 miljoen dollar wordt de fabrikant van landbouw machines Sperry New Holland overgenomen van Sperry Corpora tion. Het automobielconcern had al een sterke positie op het terrein van landbouwmachines (vooral tractoren) en beschikt nu in die sector over een organisatie met ruim 18.000 werknemers, een jaar omzet van ruim twee miljard dollar en verkooppunten in meer dan honderd landen. ADVERTENTIE Zo'n Doorlopend Krediet bij de NMB is heel makkelijk. Je hebt altijd geld achter de hand. Wat het kost? Kijk maar. Bij een opge nomen Doorlopend Krediet van f12.000,- betaalt u per maand f240,- terug. Leent u f20.000,-, dan kost dat f400,- per maand. In deze bedragen is de effectieve rente van 0,95% per maand in begrepen. Andere bedragen lenen kan natuurlijk ook. En misschien is een Persoonlijke Lening in uw geval wel verstandiger. Welke vorm u ook kiest, het overlijdensrisico is in elk geval gratis mee verzekerd. Kom snel eens met ons N^B BANK prate" De NMB denkt met u mee. I

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9