Kabinetscrisis in Italië afgewend Vrede Nu zet Peres onder druk Moskou vervangt baas planbureau Geneesmiddel interferon biedt meer mogelijkheden Ja1estijnse kapers op geheime plaats België begint formatie 'Foice of America9 op Europese jeugd gericht Poolse bewind: opkomst stembus viel toch tegen SDAG 15 OKTOBER 1985 BUITENLAND PAGINA 7 ROME - Het gevaar van een kabinetscrisis in Italië is voorlopig bezworen, maar de afloop van de kapingsaffaire van de Achille Lauro heeft een diepe breuk tussen de regeringspar tijen veroorzaakt. Minister van defensie Giovanni Spadolini bleef gistermiddag de monstratief weg van het kabinets beraad waarin premier Bettino Craxi en minister van buitenlandse zaken Giulio Andreotti ophelde ring zouden verschaffen over de gang van zaken sinds het begin van de kaping en vooral over de laatste fase, waarin aan de Palestijnse top man Abul Abbas gelegenheid werd gegeven het land te verlaten, on danks het aangekondigd uitleve ringsverzoek van Amerika. In een brief aan Craxi liet Spado lini weten, dat hij en zijn republi keinse partij het totaal oneens zijn met de wijze waarop deze zaak is afgehandeld en dat zij zich in geen geval zullen aansluiten bij welk parlementair document dan ook, waarin goedkeuring zal worden uitgesproken van de door de rege ring gevolgde gedragslijn. Hoewel de minister van defensie zich hiermee in ongewoon harde bewoordingen afkeert van de be slissingen van Craxi en Andreotti, heeft hij hieruit niet de conclusie getrokken zijn ontslag als minister in te dienen, zoals menigeen had verwacht. Ook de sociaal-democra ten en liberalen, die i tiek hadden op de gebeurtenissen van zaterdag, hebben daarin geen aanleiding gezien om de regering te verlaten. Alle aandacht is nu gericht op het kamerdebat van aanstaande donderdag over de kapingsaffaire, waarin de regering, behalve op de steun van christen-democraten en socialisten, ook op die van de com munisten kan rekenen. Intussen heeft de officier van justitie van Si- door Hein ten Kortenaar racusa, waar de vier kapers gevan gen zitten, laten weten, dat zij zijn overgebracht naar een "maximale veiligheidsgevangenis" in het noorden van het land, omdat die van Siracusa niet afdoende be schermd kan worden tegen even tuele aanslagen. De gerechtelijke autoriteiten van Genua, waar de kapers aan boord van de Achille Lauro zijn gegaan, hebben zes arrestatiebevelen uit gevaardigd: tegen de al gearres teerde kapers zelf en tegen twee BRUSSEL (ANP) - Koning Boude- wijn van België heeft gisteren achtereenvolgens de voorzitters van de Belgische senaat, Ward Lee mans en van de Kamer van Volks vertegenwoordigers, Jean Defraig- ne ontvangen. Overleg van de ko ning met die beide voorzitters past in de normale procedure die moet leiden tot het aanwijzen door de koning van een informateur of for mateur. Gisteren heeft premier Wilfried Martens, na een laatste vergadering met zijn regeringsle den het ontslag van zijn kabinet aan de koning aangeboden. Dat Greenpeace De schipper van de Greenpeace /an de gelijknamige milieu-organi satie heeft een beroep gedaan op ie Franse autoriteiten om het ver bod op het binnenlopen van het schip van een haven op Tahiti op te heffen. Het schip heeft machine-, iech en moet nodig gerepareerd vorden. Frankrijk heeft het ver- oek inmiddels afgewezen. Vanwe- ;e de protestcampagne van de Jreenpeacevloot tegen de Franse cernproeven op het atol Mururoa, /erbood Frankrijk zondag de vloot de toegang tot de territoriale wate ren rond Frans-Polynesië. Zweeds kabinet De omstreden Zweedse minister van buitenlandse zaken, Lennart Bodstroem, wordt vervangen. Pre mier Olof Palme maakte gisteren bekend dat ex-minister van sociale zaken Sten Andersson is benoemd tot minister van buitenlandse za ken. Bodstroem krijgt de minder belangrijke ministerspost van on derwijs. De wijzigingen zijn de na sleep van de vorige maand in Zwe den gehouden algemene verkiezin gen. Bodstroem betwijfelt de juist heid van berichten over Russische onderzeeërs in Zweedse wateren. Pausproces Bekir Celenk, 50, peetvader van de Turkse mafia en een van de hoofdbeklaagden in het proces we gens de moordaanslag op de paus in Rome, is gistermiddag in Anka ra overleden tengevolge van een hartaanval. Celenk zat gevangen in het militaire garnizoen Mamak, in een voorstad van de Turkse hoofd stad. Golfraad-Moskou Een Koeweitse krant heeft ge meld dat Saoedi-Arabië de GCC, het samenwerkingsverband van zes Golfstaten, het groene licht heeft gegeven om diplomatieke be trekkingen aan te knopen met de Sowjet-Unie. In een artikel van de hoofdredacteur van Al-Watan staat verder dat ook Riaad zijn betrek kingen met Moskou binnenkort aanmerkelijk zal verbeteren. Duarte bang De Salvadoraanse president José Napoleon Duarte, wiens oudste dochter vorige maand werd ont voerd, heeft verklaard dat hij zijn andere drie dochters en zijn klein kinderen naar de Verenigde Staten heeft gestuurd, nadat er nieuwe dreigementen tegen hen waren geuit. Ines Guadalupe Duarte Du- ran werd samen met een vriendin op 10 september door linkse guer rillastrijders ontvoerd bij een uni versiteit waar zij colleges volgde. Een van haar lijfwachten werd ge dood en een andere raakte ernstig gewond bij een schietpartij tijdens de ontvoering. ontslag is aanvaard en het Belgi sche staatshoofd heeft de regering belast met afhandeling van de lo pende zaken. De uitslag van de verkiezingen van zondag (met een zodanige winst voor drie van de vier rege ringspartijen dat er meer dan waar schijnlijk een nieuw kabinet-Mar- tens komt) is op de Brusselse effec tenbeurs bijzonder gunstig ont haald. Er was een zeer levendige handel waarbij het ene record na het andere werd gevestigd, zowel wat betreft de omvang van de han del als het koersverloop. Een aan tal belangrijke aandelen haalde een koerswinst van ruim tien pro cent. ADVERTENTIE handlangers met wie zij voor hun inscheping hebben samengewerkt. Tot zover onze correspondent. Abbas geeft toe De Palestijnse groep onder lei ding van Abu Abbas, die door Was hington wordt beschuldigd van het beramen van de kaping van de Achille Lauro, heeft gisteren in Tu nis voor het eerst erkend dat zij de operatie heeft uitgevoerd. Een ho ge functionaris van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO, die de groep een klein element noemde binnen de aanhang van PLO-leider Jasser Arafat, zei dat er disciplinai re actie moet volgen. Het bureau van Abbas' Palestijn se Bevrijdingsleger (PLF) in Tunis gaf een verklaring uit waarin werd gezegd dat het oorspronkelijke doel van de operatie niet het Ita liaanse cruiseschip was. De 400 ge gijzelde opvarenden van het schip werden woensdag j.l. vrijgelaten toen de kapers zich in Port Said overgaven. Het echte doel van de operatie, aldus de verklaring van het PLF, was een militaire basis in de Israëlische havenstad Ashdod. Omtrent de verblijfplaats van de eerst naar Belgrado en daarna met onbekende bestemming vertrok ken Abbas, is nog niets bekend. De Syrische autoriteiten hebben op het strand bij de havenstad Tar- tous het lijk van een bejaarde man gevonden. Onderzocht wordt of het gaat om Leon Klinghoffer, de Amerikaan die werd vermoord tij dens de kaping van de Achille Lau- zijn dood overboord werd LONDEN (AP) - De Indiase premier Rajiv Gandhi is gisteren voor een officieel bezoek van twee dagen in Londen aangekomen. Uit vrees voor een aanslag bewaakten de Britse autoriteiten hun Indiase gast met zwaar materieel als tanks en pantserwagens. Ongebruikelijk was het eerbetoon dat premier Thatcher de Indiase premier gaf. Zij haalde Rajiv en Sonia Gandhi persoonlijk af van het vliegtuig en nam samen met hem de ere wacht af. Gewoonlijk ontvangt Thatcher hoge gasten in haar ambtswo ning aan Downing Street. (foto AP) BONN - De Amerikaanse zender Voice of America is vanaf vanmor gen zes uur Europese tijd na een kwart eeuw stilte weer in de lucht met een programma speciaal voor West-Europa. Vierentwintig uur per dag. Nieuws, muziek, commen taren en achtérgronden. In de meeste landen gebeurt dat via de kabelnetten. In Nederland echter is nog geen contract afgesloten. door Hans Hoogendijk The Voice, het officiële radiosta tion van de Amerikaanse rege ringsinformatiedienst, zendt al sinds 1942 wereldwijd uit, maar de uitzendingen speciaal voor Europa werden een kwart eeuw geleden gestaakt. "We waren er toen van overtuigd dat we voor onze vrien den in West-Europa geen speciale uitzendingen meer nodig hadden", zegt Ross Petzing, die in München het piepkleine kantoor van The Voice leidt. Een kantoor, wegge stopt op een paar kamertjes in het Beierse ministerie van landbouw. Tot voor kort leidde het een sla pend bestaan. Er werden op Oost- Europa gerichte nieuwsuitzendin gen in de gaten gehouden, maar ei gen werk was er niet bij. Dat is nu anders geworden. Een propagandazender wil de Voice beslist niet worden ge noemd. Vergelijking met dergelij ke Amerikaanse zenders als Radio Liberty en Radio Free Europe, ook zetelend in München, wijst Petzing resoluut van de hand. Deze beidé zenders zijn in het verleden regel matig in opspraak geweest. Zo zou den ze gefinancieerd worden door de CIA en zijn er enkele malen bomaanslagen op gepleegd. The Voice heeft met dat soort zaken niets te maken, betoogt Petzing; "Veel jongeren in Europa kennen ons Amerikanen niet meer zo goed. Zij hebben het beeld van mannen met een cowboyhoed en laarzen. Heel Amerika is Dallas. Maar Ame rika is meer". Begrip bijbrengen en kennis overdragen. Dat is de bedoeling. En als er ergens in Europa een ver keerd idee over een bepaald Ame rikaans optreden dreigt te ont staan, dan wil The Voice daar wel een handvol deskundigen tegen* aan gooien om het beeld toe te liclv- ten en mogelijk te corrigeren. Maar dat is geen propaganda, vindt Petf zing.-* Het idee de uitzendingen op West-Europa nieuw leven in te bla zen dateert overigens al weer uit d$ tijd dat Jimmy Carter aan het be': wind was. Maar het bleef bij mooie woorden. Pas toen Ronald Reagan zijn intrek in het Witte Huis had ge nomen kwam er geld los. In Was hington werd bij de bekendma king van de nieuwe plannen herin* nerd aan het ontstaan van The Vofc- ce, die in 1942 in het Duits begorf: "Wij beloven onze luisteraars ie dere dag over Amerika en de oor* log te berichten. Ongeacht het feit of die berichten goed of slecht zijn, wij zullen altijd de waarheid spré ken". President Moebarak van Egypte heeft verklaard nog geen excuses van de VS te hebben gekregen voor de onderschepping van eén Egyptisch verkeersvliegtuig door Amerikaanse straaljagers. "Ik ben ook zo boos, dat ik de boodschap van president Reagan van zondag niet heb gelezen", verklaarde hij tegenover verslaggevers. "Er wor den excuses verwacht aan alle Egyptenaren, geen persoonlijk ex cuus aan mij", zei de Egyptische president. TEL AVIV - 'Groot-Israël' met kans op een nieuwe oorlog, of be zette gebieden proberen te ruilen voor vrede. Twee door politie en veiligheidstroepen gescheiden ge houden demonstraties in Jeruza lem markeerden maandagavond deze opties. Duizenden aanhan gers van de Vrede Nu beweging riepen premier Peres op terstond met koning Hoessein van Jordanië en de Palestijnen van de bezette westelijke Jordaanoever en de Ga- zastrook vredesonderhandelingen te beginnen, terwijl enkele honder den kolonisten van de fanatieke re ligieus-nationalistische Goesj Emoniem beweging de premier waarschuwde dat het 'vaderland Eretz Israël' (de joodse staat met bijbelse grenzen) voor geen prijs 'te koop' is. Vrede Nu had, tot een betoging besloten vanwege het uitermate belangrijke bezoek van Peres deze week aan de Verenigde Staten. De Israëlische premier zal onder meer met de Amerikaanse president de recente koerswijziging van de Jor daanse vorst in het vredesproces nauwkeurig analyseren. Hoessein door Taco Slagter liet in een toespraak tot de Ver enigde Naties twee weken geleden duidelijk merken dat het 'momen tum' voor vredesbesprekingen ver loren dreigt te gaan, als er niet nog dit jaar concrete stappen daartoe worden ondernomen. Tussen de regels was op te merken dat hij tot vergaande concessies bereid is. De demonstratie van de 'duiven' was bedoeld om Peres duidelijk te maken hoe dan ook de wat door ve len als de laatste kans op beëindi ging van het Arabisch-Israëlisch conflict wordt gezien, niet verloren te laten gaan. De bekende Israëli sche schrijver A. B. Jehoshua hield de menigte voor dat "er geen reden is te wanhopen", omdat er "geen alternatief is". "Peres geef de vrede een kans", zei hij met overslaande stem. Onder de demonstranten bij Vre de Nu was Mosje ben Baruch, in het Hilversum geboren, maar twin tig jaar geleden naar Israël geemi- greerd. „We willen vrede en niet nog eeps honderd jaar oorlog. Het is genoeg geweest. Een mensenle ven is belangrijker dan grond. Als we voor het opgeven van de bezet te gebieden vrede tot stand kun-' nen brengen met de Jordaniërs en de Palestijnen, dan is het die prijs meer dan waard", aldus de ex-Ne derlanders. In het andere kamp, enkele hon derden meter verderop voor het kantoor van de minister-president," beweerde Goesj Emoniem-leider rabbijn Levinger in een retorische, en niet van demagogie gespeend^ betoog het tegenovergestelde. Jo-1 den moeten naar Zijn oordeel be reid zijn op leven en dood het 'land van Israël' te verdedigen. Judea en Samaria, de altijd door de kolonis-1 ten gebruikte bijbels benaming van de bezette Jordaanoever zijn vanuit een religieus standpunt on losmakelijk met Israël verbonden, zo herhaalden alle sprekers bij de ze demonstratie tot in den treure. Onze ervaring berust op honderden Poggenpohl- keukens. Voor u betekent deze Poggenpohl-dege- lijkheid: zekerheid, even als kwaliteit, een maxi male montageservice, perfekte planning en ad vies. Verliest u deze voor delen niet uit het oog. I poggenpohl I keukens Industrieweg 14 De Grote PolderI I Zoeterwoude-Rijndijk I Tel. 071-89 92 06 MOSKOU (UPI) - De voorzitter van het staatsplanbureau van de Sowjet-Unie, Nikolaj Bajbakov, is met pensioen gestuurd. Dit heeft het persbureau TASS bekendge maakt. De 74-jarige Bgjbakov, die tevens vice-premier was, heeft de afgelopen 20 jaar een van de be langrijkste economische posities in het land bekleed. Bajbakov is vervangen door vi ce-premier Nikolaj TalyZin (56), te vens vice-voorzitter van de Come con, de Oosteuropese tegenhanger van de Europese Gemeenschap. Talyzin is tegelijkertijd bevorderd tot eerste-vice-premier. De overige twee eerste-vice-premiers zijn Gej- dar Alijev en Ivan Archipov. De benoeming van Talyzin wek-' te enige verbazing in Westerse di plomatieke kringen. „Ik had niet. gedacht dat hij de man zou zijn om Bajbakov op te volgen. Hij heeft geen ervaring op het gebied van planning en nu bekleedt hij een' van de belangrijkste functies van het land", zo reageerde een diplo maat. De verwijdering van Bajbakov betekent dat partijleider Michail Gorbatsjov voortgaat met het ver nieuwen van de partij- en rege ringstop en vergemakkelijkt te vens de uitvoering van program ma's die de kwakkelende econo mie nieuw leven moeten inblazen. MOSKOU - De Libische leider Gaddafi heeft gisteren zijn bezoek aan Moskou afgesloten. Samen met president Gromyko inspecteerde hij een erewacht op het vliegveld. In tegenstelling tot de verwachting sloot Gaddafi in Moskou geen vriendschapsverdrag af en bleef het bij economische akkoorden. (foto tass» TAMPA (ANP) - Italiaanse onder zoekers hebben een nieuw type in terferon ontdekt. Het is werkzaam gebleken tegen een brede reeks van virussen. Onderzocht zal moe ten worden of het menselijk eiwit ook over eigenschappen beschikt, die gebruikt kunnen worden ter' bestrijding van kanker. Op een conferentie van de Ne derlandse onderzoekorganisatie TNO over het anti virale en kanker bestrijdingsmiddel interferon in Tampa (Florida) maakte de onder- zoekeiï F. Dianzani van het Insti tuut voor Virologie van de univer siteit in Rome zijn ontdekking gis teren bekend. Hij denkt dat het nieuwe type eiwit een belangrijke rol kan gaan spelen in de strijd te gen virussen en kanker. De door hem in het menselijk lichaam ont dekte natuurlijke afweerstof ver dient naar zijn mening verder on derzoek. Tot nu toe waren drie typen van het uiterst actieve menselijke eiwit bekend, de zogenaamde alfa-, beta- en gamma-interferonen. In tal van klinische proeven over de gehele wereld is de afgelopen jaren de an- tivirale werking van deze stof dui delijk bewezen. Medische onder zoekers meldden tevens succesvol le behandelingen van bepaalde vormen van kanker met dit vrij al gemeen toepasbare middel. Het nieuwe eiwit (ILP) vertoont de voornaamste eigenschappen van het interferonsysteem ver toont, maar verschilt van de "klas sieke" soorten interferon in zijn ziektebestrijdende eigenschappen en zijn moleculaire gewicht. Dit zei de Italiaanse onderzoeker gisteren op de bijeenkomst, die wordt ge houden onder auspiciën van de In ternationale Organisatie voor In- terferononderzoek. Tijdens zijn onderzoek is het Dianzani onder meer opgevallen dat de antivirale werking van het ILP ook aanwezig is nadat de stof uit zijn proeven werd verwijderd. Ook in andere opzichten bleek het eiwit anders te reageren dan het al- fa-, beta- en gamma-interferon. Bijzonder belangrijk vindt de medisch deskundige, het verschil in moleculair gewicht. ILP is in dit opzicht eenderde tot bijna twee derde "lichter" dan de overige ty pen Interferon. Dianzani verrichtte het onder zoek met financiële steun van de Italiaanse instellingen ter bestrij ding van infecties en kanker. Met zijn medewerkers A. Dolei en P. di Marco beproefde hij hoe het nieu we type Interferon werkttegen vi russen. Gebleken is dat het ILP ac tief is tegen onder meer het toga virus en het rhabdo-, picorna- en herpes-virus, maar in mindere ma te tegen het pokken-virus. Opval lend was tijdens de proefnemingen in het laboratorium dat een mense lijk eiwit alleen weerstand tegen de virussen opliep in kweekjes van menselijke oorsprong en niet in die van muizen, hamsters, konijnen en kippen. De onderzoekers komen dan ook tot de conclusie dat het li chamelijk bestrijdingsmiddel aan de soort gebonden is. 'Landverrader' Arne Treholt schreef boek OSLO (UPI) - In Oslo is giste ren een in de gevangenis ge schreven én bekroond boek ge publiceerd van de hand van Ar ne Treholt, de 42-jarige ex-di- plomaat en onderminister die in juni is veroordeeld tot een gevangenisstraf van 20 jaar we gens spionage voor de Sowjet- Unie en Irak. Twintig vooraanstaande za kenlieden in Noorwegen heb ben tegen de publicatie van het boek geprotesteerd en het pu bliek gevraagd het niet te ko pen. Treholt, die tegen zijn von nis cassatie heeft aangetekend, heeft het 370 pagina's tellende boek "alleen" in de gevangenis geschreven en heeft van con tacten met advocaten en vrien den'gebruikgemaakt om het de gevangenis uit te smokkelen. De zakenman Roald Jotun zei op een persconferentie in Oslo dat hij en de andere zaken lieden vreesden dat de eerste, grote, oplaag van 50.000 exem plaren Treholt zou maken tot nationaal martelaar en dat hij zou kunnen verdienen aan zijn landverraad. Warschau (Rtr/AFP/ANP) - Het Poolse bewind heeft maandag min of meer toegegeven dat de opkomst bij de algeméne verkiezingen van zon dag lager was dan het had gehoopt. Een officieel cijfer voor de hoofdstad werd niet genoemd. Solidariteit schatte het op 60, dat voor Gdansk op 52. Regeringswoordvoerder Jerzy Urban zei dat het opkomstpercentage voor het hele land iets onder de 77 lag. Zondag had de regering in War schau nog geschat dat de opkomst tien procent hoger was dan de 74,9 procent bij de regionale verkiezingen van 1984. Beide cijfers zijn aanzienlijk lager dan het officieel opgegeven cijfp voor de vorige algemene verkiezingen, in maart 1980: 98,87 procent. ADVERTENTIE Oók akelig van uw ziektekostenpremie? Bel dan: 02520-20110. Geen gezin kan buiten een ziektekosten polis, maar als u er toch zelf een af moet slui ten is het de moeite waard om eens te ver gelijken. Een komplete dekking tegen een lage premie die u bovendien zelf nog voor deliger kunt maken, daarover wilde ik u eens informeren. Als FBTO-adviseur zal ik graag, samen met u, alle mogelijkheden eens doorreke nen. Zonder enige verplichting. De FBTO is een grote "onderlinge", dus zonder winstoogmerk, die u prima polissen biedt tegen gunstige premies.-Een afspraak is vlot gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7