Premie ww moet in 1987 fors omhoog 'We dachten eerst dat het een film was' Felle kritiek Schoo op 'geneuzel' NCO Van Houwelingen eist defensiebestelling VS VERBIJSTEREND Amsterdam heeft glasvezelnet Volgens stukken Sociale Verzekeringsraad Aantal verkeersdoden daalt Telefoonlijn voor onveilig speelgoed Schone lei voor havenschap Moerdijk Gegijzeld echtpaar Nienhuis: nooit meer een cruise DINSDAG 15 OKTOBER 1985 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (GPD/ANP) - De ww-premie zal in 1987 fors moeten stijgen om het extra beroep op het werkloosheidsfonds te kunnen betalen. Als gevolg van de herziening van het stelsel van sociale zekerheid zullen in dat jaar onder meer mensen die nu nog een wao-uitkering krijgen, ten dele overgaan naar de ww. Dit blijkt uit stukken waarover een commissie van de Sociale Verzekeringsraad (SVR) morgen vergadert. SCHIPHOL (ANP) - De de natio nale commissie voorlichting en be wustwording ontwikkelingssa menwerking (NCO) dreigt een doel op zich te worden in plaats van een middel te zijn bij het bewustmaken van het Nederlandse volk over wat er op het gebied van de ontwikke lingssamenwerking gebeurt in de ontwikkelingslanden en in Neder land. Het NCO schiet absoluut in haar voorlichtende taak tekort om dat het te veel bezig is met de dis cussies over het zichzelf. Deze kritiek heeft minister Schoo (ontwikkelingssamenwer king) gisteren op Schiphol geuit na haar aankomst uit de Zuidkoreaan- se hoofdstad Seoel. Schoo stelde de afgelopen tijd 'haar best gedaan te hebben om geen incidenten met het NCO te doen ontstaan'. "Het is echter gruwelijk om te zien hoe er geneuzeld wórdt binnen deze orga nisatie", aldus de bewindsvrouwe. Het was het grote contrast tussen de wérkelijke situatie in Zuid-Ko- rea en India en hetgeen door het NCO wordt uitgedragen, wat haar tot de kritiek op het NCO bracht. De minister heeft een bezoek aan India gebracht alvorens naar Zuid- Korea door te reizen. Volgens de minister is het NCO niet op dé hoogte van recente ont- wikkélingen in ontwikkelingslan den en de rol die Nederland daarbij speelt. "Ik denk dat ze het zelf niet weten en dat ze daarom terugval len op het praten over procedurele kwesties en zaken betreffende per sonen", aldus mevrouw Schoo. De NCO zelf wijst de kritiek van de minister van de hand. Woord voerder Van Harn zei dat het steeds minister Schoo is geweest die het NCO-bestuur dwong te ko men praten over procedures en re gels. De gesprekken met de be windsvrouw waren zo verward dat de organisatie tenslotte maar be sloot voortzetting van de bestaan de subsidieregeling voor 2 jaar te vragen om in alle rust het werk voort te kunnen zetten. "Dat is ons echter niet gegund-. De minister keert de zaken vol strekt om als ze de NCO beschu- digt van gepraat over juridische fu tiliteiten". Wat de werkelijkheid in de wereld betreft stelt Van Harn dat de minister slechts praat over een klein gedeelte van de proble matiek, wanneer ze het heeft over Nederlandse projecten. Ook NCO- voorzitter Roethof wees voor de TROS-radio de kritiek als 'niet ter zake' van de hand. Een SVR-woordvoerder weigerde te bevestigen dat de ww-premie tot zo'n vier procent (nu: 2,55 procent) van het loon zal moeten groeien- om de kostenstijging van twee mil jard gulden in 1987 op te vangen. "Al die getallen zijn afhankelijk van het gevoerde beleid en de si tuatie op de arbeidsmarkt", aldus de woordvoerder. Hij erkent wel dat er een premiestijging in 1987 wordt verwacht. Het kabinet wil de premies voor de sociale zekerheid volgend jaar met 0,4 procent verlagen om de koopkracht van de werknemers in de bedrijven te verbeteren. Dat kan volgens de regering door een bevriezing van de uitkeringen en uit de reserves van het werkloos heidsfonds. Verzachting Het kabinet dubt nog over com promisvoorstel van premier Lub bers om de teruggang in inkomen van mensen die werkloos worden, te 'verzachten' en zo tegemoet te komen aan de CDA-kamerfractie. Het kabinet praat vanavond verder over het voorstel, dat volgens pre- Als compensatie aankoop Patriot DEN HAAG (GPD) - Staatssecre taris Van Houwelingen (defensie) heeft de regering van de Verenigde Staten tot vrijdag de tijd gegeven om ons land compensatie-orders aan te bieden in ruil voor de Neder landse aankoop van het wapensys teem Patriot. Komen de Amerika nen niet over de brug, dan zal de staatssecretaris de Nederlandse militaire bestellingen in de VS te rugtrekken of heroverwegen, zo«ei hij gisteren in Washington, waar hij onderhandelingen voert. Een woordvoerder van het mi nisterie in Den Haag kwam gister avond na enige verwarring met een officiële ontkenning van het stel len van een- ultimatum door Van Houwelingen. Ook zijn woordvoer der in Washington ontkende, of schoon Van Houwelingens uitspra ken door de KRO-actualiteitenru- briek Echo waren uitgezonden. Nederland probeert al geruime tijd Amerikaanse orders los te krij gen als tegenhanger voor de circa 1 miljard gulden belopende bestel lingen van conventionele Patriot luchtdoelraketten die tussen 1987 en 1990 de nucleaire Nike-Hercules moeten gaan vervangen. Vorig jaar was na lange onderhandelingen af gesproken dat de Amerikaanse re gering voor 120 miljoen dollar aan compensatie-orders zou plaatsen en het Amerikaanse bedrijfsleven voor 235 miljoen. De orders zouden technologisch van hoge kwaliteit moeten zijn. Omdat de daadwerkelijke bestel lingen almaar uitblijven, dreigde staatsscretaris Van Houwelingen eind 1983 de Amerikaanse onder minister van defensie Richard Per- Ie reeds dat de Nederlandse bestel ling niet doorging als de compen satie onvoldoende zou zyn. Van Houwelingen heeft het dreigement thans aangescherpt tot een ultima tum. DEN HAAG (ANP) - Het aantal verkeersdoden is in het eerste halfjaar van 1985 sterk gedaald in vergelijking met de zelfde periode vorig jaar en van 784 naar 695. Daarentegen steeg het aantal ongevallen waarbij slacht offers vielen, evenals het aantal mensen dat bij die ongelukken gewond raakte. Dit blijkt uit voorlopige cijfers van het CBS. Vooral in de eerste maand van dit jaar lag het aantal verkeersdoden veel lager dan in januari 1984. Dit jaar 90 doden bij 80 ongelukken tegen 152 doden bij Ï38 ongelukken in 1984. Het aantal ongevallen met persoon lijk letsel bedroeg in de eerste zes maanden 21.275, een stijging van 2,5 procent in vergelijking met de eerste zes maanden van '84. Daarbij raak ten 24.225 mensen gewond (plus twee procent), van wie er 7375 in een ziekenhuis moesten worden opgenomen (min twee procent). Het aantal ongevallen waarbij alcoholgebruik werd geconstateerd daalde met ruim vijf procent van 2128 in het eerste halfjaar van '84 tot 2009 in de vergelijk bare periode dit jaar. Gemeten per maand was de daling het sterkst in januari (345 in '84, 220 dit jaar). ADVERTENTIE De bekende loden jagersjas uit de Bijenkorf Huis Collectie uiteraard met stolpplooi, voor dames in marine en voor heren in marine, donkergrijs, loden- groen, zwart en grijs en in de maten 36^-6 en 46-56, kost normaal al niet veel: 279.- Maar is fj nu helemaal verbijsterend voordelig: 199.- InJ BU DE BIJENKORF BEN JE BETER AF .mier Lubbers op den duur 600 mil joen gulden per jaar 'kost'. Oor spronkelijk was de blijvende be zuiniging geraamd op 3,8 miljard per jaar. Dat wordt volgens de nieuwe voorstellen over enkele tientallen jaren 3,2 miljard, zo raamt de premier. Naar verwach ting wordt het kabinet het van avond wel eens over het compro mis omdat het de stelselherziening in mei volgend jaar wil laten in- In de cijfers is geen rekening ge houden met het niet doorgaan van de 'afschatting' van een grote groep wao-ers. Aanvankelijk zou den mensen tussen 30 en 50 jaar met een volledige wao-uitkering worden onderzocht op resterend arbeidsvermogen onderzocht wor den en nog slechts een gedèeltelij- ke wao-uitkering krijgen, aange vuld met een (lagere) werkloos heidsuitkering. Het CNV heeft premier Lubbers gisteren dringend verzocht de om streden wetsontwerpen over de herziening van de sociale zeker heid niet bij de Tweede Kamer in te dienen voor de SVR over deze kwestie advies heeft uitgebracht. Het verbondsbestuur van het CNV vindt het beledigend als het kabi net de SVR zou negeren. Ook de MHP, de vakcentrale voor middel baar en hoger personeel, vindt het kabinet de SVR moet horen. De SVR is geen loze instantie, aldus de MHP. Het kabinet is daarente gen bereid de raadpleging van de SVR te laten schieten wanneer de datum van 1 mei niet wordt ge haald. MAARSSEN (GPD) - Prinses Juliana heeft gister ochtend de nieuwe huisvesting geopend van de stich ting Hulpmiddelenvoorziening voor Blinden en Slechtzienden (HBS) in Maarssenbroek. De HBS is een landelijke organisatie dié voorlichting geeft over be staande hulpmiddelen voor blinden en slechtzienden. worden getoond in een showroom waar gebruikers ze kunnen proberen. De prinses schakelde een elektronisch informatiesys teem in waarmee teksten uit boeken of kranten worden ontvangen via de gewone telefoonlijn. Naar keuze wordt de informatie omgezet in braille of sy nthetische spraak. Zienden en niet-zienden kunnen hierdoor óp hetzelfde ogenblik beschikken over actuele informatie (foto ANP) Verzekering looft geld uit voor oplossing van hotelbrand EGMOND AAN ZEE (ANP) - De verzekeraars van het op 27 september door een zware ex plosie en een felle binnenbrand verwoeste hotel-restaurant 'Het wapen van Egmond' in Eg- mond aan Zee, hebben een be loning van enkele tienduizen den guldens uitgeloofd voor tips die leiden tot aanhouding van degene die de explosie en brand heeft veroorzaakt. Vol gens voorlichter De Vries van de rijkspolitie in Alkmaar is het 'vrij uitzonderlijk' dat verzeke raars een dergelijke beloning uitloven. Onderzoek van de technische recherche heeft aangetoond dat bij de explosie en brand van opzet sprake is geweest, nadat uit het omvangrijke horecabe drijf voor enkele duizenden guldens aan geluidsapparatuur was weggenomen. De politiewoordvoerder wil in het belang van het onder zoek alleen kwijt dat er bij de explosie geen gebruik is ge maakt van explosieven. De schade door explosie en brand beloopt omstreeks een half mil joen gulden, naast een bedrijfs schade die volgens de politie woordvoerder waarschijnlijk bok in de tonnen loopt. Volgens de voorlichter heeft de politie nog geen idee in wel ke richting de dader(s) moet worden gezocht. Bij het onder zoek wordt ook de eigenaar van het bedrijf als mogelijke ver dachte aangemerkt. AMSTERDAM (GPD) - Met de in gebruikneming van het Amster damse glasvezelnet, de introductie van de niéuwe communicatie dienst via satellieten, Multisat, en de nieuwste PTT-dienst Video conferencing is gistermiddag in het Wereldhandelscentrum in Am sterdam een belangrijke stap gezet op de weg naar de realisering van Teleport Amsterdam. Teleport Amsterdam moet op het gebied van de meest moderne communi catiemiddelen een centrum voor Europa worden, zo betoogden bij de start van de twee nieuwe PTT- diensten zowel staatssecretaris Bolkestein (economische zaken) als directeur-generaal van de PTT Wit. Burgemeester Van Thijn van Amsterdam sprak over 'het tele- communicatiehart van Europa'. Het Amsterdamse glasvezelnet moet volgend jaar al voor het be drijfsleven volledig operationeel worden. Dankzij dit net zijn in de toekomst tal van geavanceerde communicatietechnieken moge lijk. Behalve een grote snelheid en hoge betrouwbaarheid is de veel grotere capaciteit van het net ken merkend voorx deze nieuwe basis voor de telecommunicatie. In de ontwikkeling van het net heeft de PTT tot nu toe al ruim twintig miljoen gulden geinves- teerd. Het glasvezelnet zal niet tot de Amsterdamse regio beperkt blijven, maar in de loop der jaren Partij Janmaat scheurt DEN HAAG (ANP) - In de Cen trumdemocraten, de nieuwe splin terpartij van Janmaat, heeft op nieuw een scheuring plaatsgevon den. Ditmaal hebben vice-voorzit- ter Rinia en mevrouw Rinia-Schel- levis, lid van het dagelijks bestuur, hun lidmaatschap opgezegd. Volgens Rinia zijn er 'ernstige meningsverschillen' met Janmaat gerezen. De afgeschéiden leden zijn evenwel niet van plan weer een nieuwe splinterpartij op te richten. over heel Nederland uitgebreid worden. Voorlopig ligt het accent van de gebruiksmogelijkheden van het glasvezelnet nog op de toe passingen voor het bedrijfsleven. Maar binnen vijftien jaar Verwacht de PTT dat ook de toepassingen voor: huishoudelijk 'gebruik sterk zullen toenemen. De verwachting is ook dat de verschillende toepas- sihgen de miljoenen investerings- geld binnen afzienbare tijd zullen terugverdienen. Tegelijk met de ingebruikname van het glasvezelnet is ook Multi sat van start gegaan. Deze PTT- dienst zorgt voor een snelle data communicatie per satelliet. Neder-" land is, na Groot Brittannië, het tweede Europese land dat deze nieuwe dienst aanbiedt. Via Multi sat moet computerverkeer per sa telliet effectiever en daardoor ook goédkoper kunnen geschieden dan via de huidige voorzieningen. Het glasvezelnet en Multisat brengen samen ook de mogelijkheid binnen handbereik om per satelliet tege lijk in Europa en in Amerika te ver gaderen, waarbij de deelnemers el kaar in speciale televisiestudio's tegelijk kunnen zien en horen. AMSTERDAM (ANP) - Het afgelo pen jaar zijn meer dan 2500 onge vallen met (binnen)speelgoed ge beurd door bijvoorbeeld scherpe randen, te kleine onderdelen en het gebruik van loodhoudende verf bij het speelgerei. Dat blijkt uit cijfers van de stichting Consu ment en Veiligheid. Vooral voor nieuw geïntrodu ceerde speelgoedartikelen blijken de mazen van de wet nog te ruim te zijn, aldus de stichting. Om een idee te krijgen van de gevaarlijk heid van die spullen, is.de stichting vandaag begonnen met een klach tenlijn voor gevaarlijk speelgoed. De stichting heeft hiervoor het gra tis telefoonnummer 06-0220220 be schikbaar gesteld. De actie, waarbij zoveel mogelijk klachten over speelgoed dat nu op de markt verschijnt worden verza meld, duurt tot en met december 1985, tot na de grote speelgoedgolf van Sinterklaas en Kerstmis. Speelgoed wordt overigens wel ge controleerd via een speciale wet, maar desondanks gebeuren vol gens Consument en Veiligheid nog teveel ongelukken. Kamminga stopt in '86 GRONINGEN (GPD) - WD-voor- zitter Kamminga blijft in elk geval tot november volgend jaar zijn par tij leiden. Binnen de WD wordt druk uitgeoefend op Kamminga om zeker tot 1987, mogelijk zelfs tot '88, voorzitter te blijven, maar hij liet vanmorgen weten er hoe dan ook over een jaar mee te kap pen. "De kaars brandt aan twee kanten. De combinatie van twee zeer drukke banen (Kamminga is ook directeur van een groot make laarskantoor in Groningen, red.) is fysiek niet langer vol te houden". Omdat de procedure rond de op volging van Kamminga samenvalt met de samenstelling van de kan didatenlijst voor de kamerverkie zingen volgend vooijaar, heeft het hoofdbestuur gisteravond besloten de gang van zaken rond Kammin- ga's opvolging op te schorten tot DEN HAAG (GPD) - Opgeruimd, bijna opgetogen beende Dries van Agt van de ene oude bekende naar de andere. Een schouderklopje hier, eén 'goed gedaan jochie' daar. "Dit is een unieke oplossing voor een uniek probleem. Houdt Ru- ding verder de hand op de knip. Prima, dan moet die kerncentrale er komen. Dat moest trouwens toch al". Om 17.00 uur precies tekenden vertegenwoordigers van de rege ring en het industieterrein rond Moerdijk gistermiddag het con tract dat een streep haalt door de uit de hand gelopen verliezen. Voor de regering tekende onder andere minister Ruding (finan ciën), voor het Industrie- en Ha venschap Moerdijk voorzitter De Jong, commissaris van de konin gin Van Agt en de burgemeesters van Breda, Zevenbergen, Klundert en Zwaluwe. Van Agt was niet de enige die een vrolijk gezicht opzette in de Bruins Slotzaal van het ministerie van binnenlandse zaken. Zelfs mi- nister Ruding produceerde - zeer tegen zijn gewoonte in - een flauw glimlachje. En toen IHM-voorzitter De Jong in zijn toespraak gewaag de van een 'geslaagde operatie' sprak, ging de bewindsman zich Een opgetogen Van Agt klinkt met minister Ruding op de overeenkomst r Moerdijk. Naast hem Van AmelsvoortDe Jong en Van Zeij (v.l.n.r.) zelfs aan enige scherts te buiten door, voorzichtig zijn onderli chaam betastend, omzichtig ja te knikken. De blijdschap van de minister ging zelfs zover dat hij zijn glas wit te wijn al leeg had voordat er góed en wel getoost kon worden ten overstaan van de fotografen. De minister maakte echter te vens duidelijk dat mogelijke potte- kijkers uit andere noodlijdende uithoeken van het land geen hoop mogen putten uit het Moerdijk contract. "Het rijk is in dit speciale geval - met de nadruk op speciaal - te hulp gekomen. Het is voor Bra bant een zwaar financieel offer maar ook voor het rijk. En dat ter wijl het rijk nooit garanties heeft gegeven voor de leningen van Moerdijk, dat hebben de deelne mers gedaan. Hier geldt een van de stellingen van Ruding: de weg naar de hel is geplaveid met garanties". HAREN (GPD) - Vorige week* maandagmiddag zat het echtpaar Nienhuis uit Haren in de eetzaal van het cruiseschip Achille Lauro ontspannen aan de lunch, toen er plotseling twee kapers schietend binnenstormden. "We hadden eerst helemaal niet in de gaten dat het om een kaping ging", zegt me vrouw Nienhuis, "want 's morgens waren er filmopnamen gemaakt waarbij ook een pistool met losse flodders werd gebruikt. Zo nu en dan werd er geschoten en dan viel er iemand neer, volgesmeerd met tomatenketchup. Toen die kapers dus de eetzaal binnendrongen en begonnen te schieten, dacht ik: oh, dit zijn zeker de binnenopnamen". Nu, een week later en net een beetje bekomen van de schrik na dë kaping van de Achille Lauro, weet mevrouw Nienhuis-Winter- werp (78) het heel zeker: "Nooit meer een cruise. Beslist niet. Daar ben ik een stijfkop in". En als haar 80-jarige man tegenwerpt dat dp kans op een tweede kaping toch wel erg klein is, zegt zes: "Nou, dan ga je maar alleen. Ik nooit weer". Afgeschermd voor al te veel nieuwsgierigen zit het echtpaar Nienhuis met hun opgeluchte zoon en schoondochter bij een kopje koffie en een stuk Groninger koek na te praten over het angstige avontuur in de Middellandse Zee. Drie dagen en twee nachten zijn zij, met het echtpaar Rompa uit Dongen en enkele honderden an dere onschuldigen, in de greep van vier Palestijnse kapers geweest. Zo te zien hebben ze de angst en de ontberingen goed doorstaan. "We voelen ons redelijk goed. Maar alle spanningen zijn nog niet weg", zegt de heer Nienhuis. Hij heeft, voor het eerst in lange tijd weer in zijn eigen bed, goed geslapen. Maar zijn vrouw heeft een wat min der goede nachtrust gehad, zegt ze. Spanning Vol lof praat het echtpaar Nien huis over de opvang en de begelei ding in Egypte door de mensen van de Nederlandse ambassade. Met de Mercedes van de ambassa-" deur, om ruim baan te maken ge tooid met de Nederlandse vlag, zijn de heer en mevrouw Nienhuis vrij dag van de havenstad Port Said naar de hoofdstad Cairo gebracht, waar ambassadeur Biegman de ge lukwensen van minister Van den Broek (buitenlandse zaken) over bracht. "We hebben in de tuin van het hotel een diner gehad met allerlei leuke mensen. Ik denk dat voor ons daar de spanning al gebroken is", zegt mevrouw Nienhuis. Ook op hun hotelkamer, opgevrolijkt met een grote bos rozen en een schaal bonbons, is er heel wat afge praat. "Er waren zoveel mensen, dat sommigen op het bed moesten zitten. En de ambassadeur zat op het nachtkastje", lacht Nienhuis. De eerste uren van de kaping heeft het echtpaar het ergst gevon den. "We werden met ongeveer vierhonderd mensen in een hoek gedreven en daar hebben we een uur of drie bij elkaar gezeten en ge legen. Daarna zijn we naar de Az- zurri-lounge gebracht, de grote danszaal van het schip. Daar heb-- ben we bijna drie dagen en twee nachten doorgebracht. Wij hadden gelukkig twee stoelen die we tegen elkaar konden schuiven, zodat we een beetje konden liggen en sla pen", zegt Nienhuis. Permanent zyn de gegijzelden bewaakt door drie van de vier Pale stijnse commando's die al gauw de bijnamen 'de commandant', 'de snor' en 'de blauwe' kregen. "De vierde Palestijn hebben we nauwe lijks gezien. Die was steeds in de radiokamer in verband met de on derhandelingen", weet Nienhuis. Stemming Eten (droge broodjes en fruit) en drinken (mineraalwater) was er volop, ook aan sigaretten was geen gebrek. In het begin moesten de mannelijke gegijzelden hun be hoefte 'doen tussen de muziekin strumenten van het dansorkest. Later werden de kapers soepeler, mochten ook de mannen naar een wc en konden er zo nodig medicij nen worden gehaald. "De stemming in de groep was vanaf het begin heel goed", zegt mevrouw Nienhuis. "Niemand was vervelend en er werd ook niet ge huild". Haar man vult aan: "Van paniek is geen sprake geweest. Er kwam al snel iets van verbroede ring, wantje zat allemaal in hetzelf de schuitje". Anders was het ge steld met de kapers die volgens het echtpaar Nienhuis steeds vermoei der en nerveuzer werden. "Ik vond die kaping verschrikkelijk en on menselijk", vat mevrouw Nienhuis samen. Haar man zegt: "Ik hoop zo iets nooit weef mee te maken".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5