'Huis van brood': symbool van gedwongen godsvrucht Raadslid: voorwaarden aan subsidie dierenasiel stellen Bethlehemskerk bijna een eeuw armenkerk Veel narigheid voor vijf gulden wortelen halen in Valkenburg ec PAGINA 4 LEIDEN DINSDAG 15 OKTOBER 1985 LEIDEN - De Bethlehems kerk aan de Lammermarkt, niet te verwarren met de Bethlehemkerk in de Kooi, mag een weinig opvallend gebouw zijn, het is wel één van de oudste in deze omge ving. In 1644 werd het kerk je gebouwd aan de toenma lige Langegracht. Nu, 340 jaar later, is het gebouw ver vallen, gestut door steunbe ren en bieden de ramen en de muren een meer dan treurige aanblik. door Raymond Peil De restauratie begint op korte ter mijn en in de eerste helft van vol gendjaar moet de Bethlehemskerk klaar zijn. Het gebouw zal weer als kerk worden gebruikt door de stichting Johan Maasbach Wereld zending, de Pinksterbeweging. Meer dan tachtig jaar heeft het kerkje leeg gestaan, is het niet on derhouden en het enige nut dat het gebouw had, was als opslagplaats voor gemeentewerken. In het juni-nummer van het maandblad Hervormd Leiden ver meldt kerkvoogd J. Donkers hoe de Bethlehemskerk tot stand is ge komen. In 1644 liet de Leidse Magi straat het kerkje op de hoek van de Marktsteeg bouwen ten behoeve van de vele Duitsers die destijds binnen de veste woonden. Vandaar ook dat oude Leidenaars nog wel een spreken van de 'hoogduitse kerk'. De hoogduitse gemeente be stond uit studenten, soldaten van de vendels (onder een vaandel staande compagnieën voetvolk), handarbeiders en kooplieden. De leden van deze gemeente waren echter geen lutheranen maar vol gelingen van Calvijn. Zij vormden tot 1736 een eigen gemeente. De diensten - in het Duits - hielden zij in de Bethlehemskerk. Later smolt de hoogduitse gemeente samen met de Leidse lutheranen. Het kerkje kwam toen leeg te staan en dé overheid bepaalde dat de ruimte geschikt was voor een kinderarmenschool. De oprichting van de armenschool was het ge volg van het economisch verval dat aan begin van de achttiende eeuw toesloeg. Na de grote opbloei van de textielindustrie was Leiden in deze tijd lang niet meer de meest vooraanstaande industriestad van Holland. Deze teruggang zette zich door tot aan het begin van de negentien de eeuw. De Franse bezetting en de invoering door Napoleon van een handelsverbod op Engelse produk- ten (het zogenaamde 'continentaal stelsel') lieten niet veel over van de nijverheid in Leiden. Vólgens oude bronnen telde Leiden in die tijd even veel bedelaars als het hele ge west Holland. Aanvaarding Geyolg van de armoede was het in toenemende mate voorkomen van diefstal en andere misdrijven. De overheid wilde dit te lijf gaan, in de veronderstelling dat onder steuning van de armen door de dia conie en de huiszittenmeester (bur gerlijke armenverzorgers) onvol doende was. Als het volk 's zon dags weer 'onder het gehoor' zou komen verwachtte het stadsbe stuur dat de kleine misdaad zou te ruglopen en de mensen hun lot meer zouden aanvaarden. Daarom werd aan de kerkeraad van de nederduits hervormde ge meente gevraagd om elke rustdag - dus op zon- en feestdagen - een predikatie te houden in het Staten college aan de Kaiserstraat. Ten dienste van de 'behoeftige ledema ten, die door gebrek aan klederen niet voegsaam in andere kerken konden verschijnen'. De prediking zou vrijwillig en bij toerbeurt wor den verricht door professor Broers Enkele geleden bood de Langegracht deze aanblik. De hoog duitse kerk, nog met de oorspron- do- ringende bebou wing. (illustratie Hervormd Leiden) en de predikanten Schotsman, Egeling en Proper. De bezoekers van de armenkerk hadden weinig binding met de kerk. Wie in aanmerking wilde ko men voor ondersteuning door de diaconie of het huiszittenhuis was verplicht om de diensten van de ar menkerk te bezoeken. In de oude Bethlehemskerk was altijd een beambte van de diaconie aanwezig die de bezoekers op.een presentie lijst noteerde. Degenen die brood, soep, een hemd, stro voor het bed of turf niet zelf konden betalen maar daarvoor waren aangewezen op de bedeling, moesten zich 's zondags laten zien. Ondersteuning kon men anders wel vergeten. De trouwe kerkgan gers kregen van de diaconiebe ambte munten, waarvoor zij de vol gende dag in de armenbakkerij aan de Oude Rijn brood konden krij gen. De godsvrucht werd gewoon weg afgedwongen. De naam Beth lehem ('huis van brood') kon heel letterlijk worden opgevat. Ongeregeldheden Het was dan ook geen wonder dat de armen met weinig enthou siasme de Bethlehemskerk be zochten. Er deden zich nogal eens ongeregeldheden voor, met versto ring van de dienst als gevolg. De kerkeraad heeft zelfs aan de burge meester verzocht of een agent met helm en sabel bij de diensten aan wezig kon zijn, opdat de orde be waard bleef. Toch waren er predikanten die heel graag in de Bethlehemskerk predikten: dominee Oberman trok er ook veel volgelingen uit andere kerken evenals professor Gunning, die zijn tijd vooruit was en begrij pelijk preekte. Maar het feit blijft dat de armsten dankbaar moesten zijn voor de bedeling, berusten in hun armoede en als antwoord op deze werken van barmhartigheid God loven in die oude kerk aan de Lammermarkt. De eerlijkheid gebiedt hierbij op te merken dat in deze tijd zich een vloedgolf van armoede binnen de Leidse stadsmuren bewoog. De diaconie nog de huiszittenmees- ters waren daartegen opgewassen. Want ook de burgers die 's zondags de Pieters- of Hooglandse Kerk be zochten, leefden net boven het be staansminimum. Onder hen waren veel zogenaamde 'stille' armen. Sober Op 2 september 1804 had de eer- Dominee Oberman, dikte geregeld in de pulair predikant uit de vorige eeuw. Hij pre- kerk, die destijds in de Bethlehemskerk was (repro Gemeentearchief Leiden) ste prediking voor de armen plaats in het Statencollege. De opkomst heeft waarschijnlijk alle verwach tingen overtroffen, want kort daar na werd de armenkerk gehouden in de voormalige hoogduitse kerk aan de Lammermarkt. De armen kerk was toentertijd zeer sober - om niet te zeggen armoedig - inge richt: er waren slechts een preek stoel en een paar stoelen. Een orgel en verwarming ontbraken. In 1810 werd in deze behoefte voorzien, toen uit de Engelse kerk (de oude Begijnhofkerk, nu de voormalige universiteitsbiblio theek) banken naar de armenkerk werden overgeplaatst, zodat de kerkgangers de preek niet staande hoefden te aanhoren. Om de toehoorders wat meer bij de dienst te betrekken werd op voorstel van de predikanten besloten om in 1816 psalmenboeken en bijbels tij dens de dienst uit te delen. Korte tijd later kreeg de kerk ook gasver lichting en er werden diensten ge houden voor de garnizoenen solda Duidelijkheid gewenst over tarief stads verwarming LEIDEN - Bewoners van de Ste venshof wensen duidelijkheid over de vraag of zij wel of niet te veel geld betalen voor de stadsverwar ming. De Federatie van Woning bouwverenigingen in Leiden heeft vorige maand in een brief aan de gemeenteraad beweerd dat de Ste- venshofbewoners per jaar zeshon derd gulden teveel aan energiekos ten in rekening wordt gebracht. De federatie wees daarbij op de afspraak dat bewoners met stads verwarming voor hun energie niet meer zouden hoeven te betalen dan degenen die met een gewone ketel stoken. Op grond daarvan kwam de federatie tot de conclusie dat de jaarnota voor huurders in de Stevenshof zeshonderd gulden te hoog was. Het Energiebedrijf Rijn land ontkende bij die gelegenheid echter dat de bewoners van de Ste venshof teveel zouden betalen. Onrust De bewonerscommissie van vlek 5 in deze nieuwbouwwijk stelt nu in een brief aan de federatie dat de ze verwarrende mededelingen on rust hebben gezaaid onder de hui dige en de toekomstige bewoners van de Stevenshof. De commissie heeft inmiddels de fracties in de gemeenteraad om steun verzocht. De commissie vindt dat als de fe deratie gelijk heeft, er zo spoedig mogelijk maatregelen moeten wor den genomen: de energieprijs moet dan omlaag en het teveel be taalde moet de bewoners worden teruggegeven. ten. In 1859 kreeg de armenkerk ook een orgel ten geschenke. Tot 1899 is er in de Bethlehems kerk gepreekt. De directeur ge meentewerken berichtte toen dat het gebouw in zo'n slecht staat ver keerde dat de veiligheid gebood de diensten elders te houden. De ker keraad stelde de Marekerk ter be schikking en korte tijd later wer den de armendiensten opgeheven, na ruim een eeuw armenkerk. De naam 'armenkerk' verdween in 1893 en werd toen veranderd in Bethlehemskerk. De gemeente Leiden kocht toen de kerk aan de Lammrmarkt voor 4000 gulden van de kerkcommissie voor de dia conie, onder de voorwaarde dat het gebouw altijd een kerkelijke be stemming zou houden. In dat jaar werd de voorgevel vernieuwd. Ver moedelijk zijn toen het klokketo- rentje en het klokkenspel, zoals op de illustratie te zien, verdwenen. Sinsdien is de kerk niet meer ge bruikt en onderhouden. Dat veran dert binnen afzienbare tijd en Lei den is dan weer een toonbaar mo nument rijker. Aanranding ontkend LEIDEN - De twee Leidenaars, van 25 en 36 jaar, die vorige week zijn aangehouden op verdenking van aanranding, worden in bewa ring gehouden in verband met het gerechtelijk vooronderzoek. Zij zijn aangehouden nadat een 21-ja- rige vrouw bij de politie aangifte had gedaan van een poging tot ver krachting door beiden en onder dwang verrichte seksuele hande lingen. De 25-jarige verdachte ontkent, volgens de politie, in alle toonaar den de vrouw lastig te hebben ge vallen. De ander heeft tijdens ver hoor bevestigd de seksuele hande lingen, zoals in de aangifte ver meld, te hebben gepleegd. Hij ont kent echter hierbij geweld te heb ben gebruikt. LEIDEN - De gedaagde was er niet. Zijn tante, een wat oudere kordate dame uit Valkenburg, wilde zijn plaats wel innemen. Zij had zich vanmorgen per taxi naar het kantongerecht laten ver voeren, omdat haar neef ja, haar neef waar was-ie? De jonge man had er wel moeten zijn, dat snapte zij ook. Maar er waren verzachtende omstandigheden voor zijn afwezigheid aan te voe- Ze duwde de rand van haar hoed iets uit de ogen, zodat ze de rechter aan kon kijken. Een pa piertje met aantekeningen werd op de balie gelegd. De groen ge streepte nylon boodschappentas leunde trouw tegen haar kuiten. Mocht ze van wal steken? Haar neef, de vriendelijkheid zelve, was vast en zeker met een onverwachte dienst geconfron teerd geweest. Hij was in oplei ding bij de spoorwegen en dan kun je niet zomaar zeggen dat je niet kunt invallen. Dat moest de rechter begrijpen. De rechter, ook een hele vriendelijke man, begreep dat onmiddellijk. Wat hij alleen niet onmiddellijk be greep, was de rol van de tante. "Getuige", sprak ze kordaat. "De weg naar Valkenburg was afgesloten voor het verkeer en ik was thuis". Thuis en getuige, hoewel de rechter deze twee begrippen niet meteen met elkaar kon rijmen, mocht ze toch, ondanks de afwe zigheid van de neef, haar verhaal doen. Ook de officier van justitie pleitte daarvoor. Tenslotte kwam er niet elke dag een dame met een taxi naar het kantongerecht. Het verhaal begon zo: "Mijn man die vorig jaar is overleden, liet mij een erfenis na". Het werd muisstil in de drukbevolkte zaal. Gevoel voor timing kon haar niet worden ontzegd. "Drie pony's en zes schapen, die goed moeten worden onderhouden. Ik heb geen kinderen en geen auto. U begrijpt, er moet toch voer ko men. Te hooi en te gras helpen vrienden en kennissen mij daar bij. Zo ook mijn neef'. De neef had van haar de op dracht gekregen om op 20 no vember van het vorige jaar vijf kisten met wortelen te halen bij een boer in Valkenburg. Zijn tan te had die kisten telefonisch be steld. Dat deed ze al jaren. Met haar man is dat ook nooit fout ge gaan. Maar wat bleek? Voor haar neef was de weg naar Valken burg ineens afgesloten. Haar neef mocht er niet in en werd zelfs geverbaliseerd. Wat hij ook zei, het hielp niet. "Terwijl ieder een in Valkenburg mij kent en weet dat ik voer nodig heb. Hij moest maar via Rijnsburg, had de agent gezegd", sprak ze ver ontwaardigd. "Moet je nu een pasje voor die weg hebben of niet?", vroeg ze vervolgens aan de rechter. "De politie die ik na het voorval ge lijk heb gebeld, kon mij daar geen zinnig antwoord op geven. Trouwens die dagvaarding klopt ook niet", ging ze verder. Keurig overigens, want van schreeuwen en schelden hield ze niet. "Wat betekent dat nu? Op of om streeks 20 november. Weten jul lie niet eens wanneer mijn neef daar reed? Moet ik u dat gaan vertellen". De rechter legde haar uit dat die term in elke dagvaarding wordt gebezigd. "Dan kan nie mand zeggen er is een fout ge maakt in de datum". Ze bleef het merkwaardig vinden. Net zo merkwaardig als de bekeuring van haar neef. "Voor vijf gulden wortelen, zo veel narigheid. Ik heb ook nog 20 katten, twee honden, en nog wat konijnen. En van die onbestuur bare beesten heb ik er pas één verkocht". Ze doelde op de be werkelijke pony's en schapen. Er waren blosjes op haar wan gen verschenen. Van opwinding. De rechter vroeg bezorgd of de neef nog hielp. Dat was gelukkig het geval. Na deze mededeling beloofde de rechter haar overal rekening mee te zullen houden. "De geldboete zal in verhouding staan met de vijf gulden voor de wortels", sprak hij beschroomd. De neef zal dat dezer dagen kun nen controleren. Gevaar Knipperen met de lichten. Ta xi-, bus- en vrachtwagenchauf feurs kennen dat gebaar maar al te goed. Zo worden collega's op de weg gegroet. "Mag dat ook al niet meer?" Een Leidse taxi chauffeur moest daarvoor te- door Saskia Stoelinga recht staan. Op de Rijnsburgerweg had hij naar een Katwijkse taxichauf feur even een 'knipoogje' ge daan. Toevallig hadden er ook een aantal agenten gestaan. Zij waren - naar pas later bleek - druk bezig met een snelheids controle. Drie weken later kreeg hij een girokaart in bus met de mededeling beboet voor onte rechte lichtsignalen. Hoe haal den ze het in hun hoofd om hem zo'n ding te sturen?" Agenten ga ven elkaar ook wel eens lichtsig nalen, zelfs geluidsignalen. Had hij met eigen ogen gehoord en gezien. 'Combineren en deduceren, Watson', moet de officier van jus titie hebben gedacht. Hij zag een mogelijk verband. Was hier spra ke van kwade opzet? "Wilde u uw collega soms waarschuwen voor die snelheidscontrole?" Van de prins geen kwaad we tend, antwoordde de chauffeur: "Welnee, hoe kómt u daarbij? Ik heb naderhand pas van die snel heidscontrole gehoord. Ik heb niets gezien en ik ben ook niet aangehouden". De officier gaf hem gelijk dat hij dat volhield. Desondanks kreeg hij toch 35 gulden aan de broek. Knipperen mag alleen als er gevaar dreigt. LEIDEN - Het VVD-raadslid Van der Nat meent dat de gemeente na dere voorwaarden moet stellen aan de subsidiëring van het dierena siel. De VVD'er vindt dat een opti male besteding van het geld zo goed mogelijk gewaarborgd moet zijn en de huidige problemen rond het asiel zijn voor hem reden te be twijfelen of dit nu het geval is. Dit blijkt uit schriftelijke vragen die Van der Nat heeft gesteld aan het college van B en W. Hij vindt dat het college iri overleg moet tre den met het bestuur van de Stich ting Nieuw Leids Dierenasiel. Het asiel aan de Besjeslaan staat de laatste maanden veelvuldig in de publiciteit, doordat het bestuur beheerder Tiele wil ontslaan. Het stuit daarbij op verzet van de afde ling Leiden van de Dierenbescher ming. Over dit jaar is het dierenasiel een subsidie van 35.299 toege kend. De stichting had een verlies geraamd van 29.746, indien de op brengst van collectes e.d. buiten beschouwing zou worden gelaten. Van der Nat is van mening dat de onenigheid tussen het bestuur van het asiel en de Dierenbescherming "voor buitenstaanders, ongeacht wie gelijk heeft, onbegrijpelijk overkomt en niet in het belang is van de dieren waar het om gaat". Het gemeenteraadslid vraagt zich af of de negatieve publiciteit de be langstelling om dieren uit het asiel over te nemen zal doen verminde ren en betwijfelt of de opbrengst van collecten e.d. nog wel voldoen de zal zijn om het geraamde tekort voor dit jaar op te vangen. Ook vraagt Van der Nat zich af of het dierenasiel riog wel voldoet aan de voorwaarden van de gemeente lijke subsidieverordening dat be roepskrachten, vrijwilligers en ge bruikers bij het beleid van de in stelling betrokken dienen te wor den en dat de instelling moet bij dragen aan het overleg en samen werking met andere instellingen die op hetzelfde terrein werkzaam zijn. Tot slot vraagt Van der Nat B en W öf zij aanleiding zien in het con flict tussen dierenasiel en dieren bescherming te bemiddelen. De Eendracht Bij het verzet tegen de fusie met andere verenigingen binnen wo ningbouwvereniging De Een dracht wens ik in mijn hoedanig heid van ledenraadslid een aantal kanttekeningen te plaatsen. Het hele gedoe om tot een fusie te komen vindt zijn oorsprong in politiek hobbyisme en baantjesja- gerij. Daarnaast zagen de plannen makers mogelijkheden om met geld en woningbezit van de fusie- deelnemers op een uiterst goedko pe wijze zich kapitaal te verschaf fen. De financiële problemen van de LWS zijn ontstaan door het beleid van de 'deskundigen' van de LWS, zoals ze zichzelf noemen. Als voor beeld moge dienen de ramp in het Waard-Oranjegrachtgebied, waar de nieuwbouw al na vijf jaar moest worden gerenoveerd, ten bedrage van drie miljoen. Naast deze ver kwisting van geld kan men zich voorstellen welk een narigheid de 'deskundigen' van de LWS de be woners hebben bezorgd. Doordat de gemeente Leiden geen heil zag in de bodemloze put van de LWS, is men gaan denken aan een fusie, teneinde de Leidse woningbouwverenigingen met hun kapitaal de put te laten vullen. Weldra ging men bestuurders en bewoners fusie-rijp maken. Fusie besprekingen werden in een ge heimzinnige, ondemocratische en bewoners-vijandige sfeer gehou den, waarbij men zich niet ontzag halve waarheden en hele leugens te verkondigen. Een voorbeeld hiervan was het doen geloven dat De Eendracht financieel aan de grond zat. Een grove leugen, om dat de jaarverslagen dit in het ge heel niet aantoonden. In de ont slagprocedure voor enkele perso neelsleden werd aan de hand van cijfers aangetoond dat De Een dracht geen armlastige vereniging Om de fusie door te drukken heeft men twee bestuurders een hapklare brok voorgehouden, in de vorm van een baantje met een sala riëring van ongeveer tweeduizend a drieduizend gulden per maand. Het is om deze reden dat de heer Mittelmeijer zich tevergeefs aan de laatste strohalm (de algemene le denvergadering) vasthoudt. Mittel meijer moet toch weten dat bij een vereniging met een ledenraad de hoogste macht bij de ledenraad ligt. Dit betekent dat de uitspraak van de ledenraad geldt en bindend is. De algemene leden vei gadenng kan daar geen verandering in bren gen. Evenals de heer Mittelmeijer toont de heer Van Rij, voorzitter LWS, zich een slecht verliezer. De insinuerende toon waarop hij over de ledenraad spreekt, tekent deze 'deskundige' ten voeten uit. Hij moet toch weten dat besluiten wor den genomen door de aanwezige ledenraadsleden, of zou de heer Van Rij de mensen met een pistool in de hand naar een vergadering willen drijven? Na enig tegenstrij dig geleuter kan de heer Van Rij het kennelijk in zijn boosheid niet laten de leden van De Eendracht te beledigen, met zijn laagdunkende opmerking "De Eendracht kan het zelf niet". Hij vindt de leden van De Eendracht maar een stel suk kels. Als de heer Van Rij het nodig vindt met modder naar bestuursle den van De Eendracht te gooien, moet hij eerst de hand in eigen boezem steken. Denk aan de Waard- en Oranjegracht. Tot slot heb ik zonder mededin gen deel genomen aan de prijs vraag om een naam te bedenken voor de nieuwe woningbouwver eniging van de heer Van Rij. Hoe wel het bedenken van een toepas selijke naam vaak moeilijk is, had ik er in dit geval geen probleem mee. Ik heb als naam ingezonden woningbouwvereniging 'Fiasco'. J. Kooien Lombokstraat 54 Leiden Stats 'Striptekenaar Hans Albers geeft morgenmiddag om twee uur een demonstratie stripteke nen aan de bezoekers van jonge rencentrum Stats in het Leidse Volkshuis aan de Haarlemmer straat. Vanaf twee uur 's mid dags op donderdag is er een Non stop Video-drive-in. Welke films er draaien is een verrassing. Vrijdagmiddag vanaf twee uur wordt een tienkamp gehouden. De inschrijving is per groep. De behendigheid in sport, spel en in telligentie wordt 'gemeten'. Vrij dagavond ten slotte begint om half negen de opening van disco theek Stats met een eigen licht show en een live-optreden van muziekgroep 'Weekend at Waiki- ki'. Zeehonden Lenie 't Hart van de zeehon dencrèche in Pieterburen in de provincie Groningen geeft van avond om acht uur een lezing over de opvang, verzorging en te rugplaatsing van zeehonden in en rond de Waddenzee in de zaal va.n het 'Parlement' aan de Nieuwstraat 45. Aan de hand van dia's belicht zij de milieu problemen van de Waddenzee. 't Hart is door de Dierenbe scherming Leiden en omstreken uitgenodigd. Kleipijpen De conservator van het Pijpen- kabinet aan de Oude Vest 159A toont vanavond om acht uur aan belangstellenden de 'verborgen schatten' van het museum. Ne gentig procent van de collectie van het kabinet wordt gewoon lijk niet getoond, omdat deze ligt opgeslagen. De conservator zal ook duidelijk maken wat er zoal met de duizenden kleipijpen wordt gedaan. Hij geeft uitleg over onder meer de aankoop en de inschrijving. Ook de onder- zoeksfunctie van het museum wordt toegelicht. Komende zon dagmiddag van één tot vijf uur gunt de pijpmaker van het kabi net u een kijkje in zijn 'keuken'. Hij zal doorlopend kleipijpen maken en daarbij uitleg geven. Bij het pijpmaken wordt authen tiek gereedschap gebruikt. Ook de techniek is vanaf 1600 onver anderd. Computers De Atari-gébruikersgroep re gio Leiden houdt morgenavond van zeven uur tot half elf een bij eenkomst in gebouw de Eenden kooi aan het Kooikerpad in Zoe- terwoude-Rijndijk. Op de agen da staat onder meer: informatie over het school-computer project van de AVRO/VARA, een demon stratie van het ATIN-interface, informatie over de landelijke Ataridag op twee november in Nieuwegein en een voordrachtje over het werken met 'strings' op de computer. Ieder die een com puter heeft of daar in is geïnte- resserd is welkom.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4