Stacaravan strijdpunt Met een schutting kliekjes te lijf 'Oudheidkamer geeft Leiderdorp identiteit' I PAGINA 2 REGIO LEIDEN DINSDAG 15 OKTOBER 1985 Buurvrouw Gehner lacht om 'nieuwe gezichtspunten' LEIDERDORP - "Dit is vuilspuie- rij", reageert wethouder mevrouw Gehner op het verhaal van haar buurman G. Nagtegaal, wiens ille gale schutting achter zijn huis aan de Waterbieskreek, donderdag on der toeziend oog van de politie werd neergehaald door gemeente werken. Nagtegaal beweert nu dat achter de plaatsing van zijn schut ting "diepere bedoelingen schuil gingen". Die diepere bedoelingen zijn boven water gekomen nu vijf families hem een brief hebben ge schreven waarin zij verklaren met het neerhalen van Nagtegaals schutting niets van doen te heb ben. Nagtegaal: "Nu kan iedereen zien dat Gehner onder een hoedje speelt met het bestuur van de stichting Z-16, dat het hier een kliekje is dat heerst en niet de be- Volgens Nagtegaal, die nog maar pas in de Waterbieskreek woont, heeft buurvrouw Gehner van be gin af aan naar tegen hem gedaan. "In plaats dat ze nou zei, 'Ger, verf 'm groen of maak 'm een metertje lager', kreeg ik direct bouw- en wo ningtoezicht op mijn dak. Dat zal wel te maken hebben met het feit dat ze op het gemeentehuis werkt. En toen later bleek dat Z-16 een be zwaarschrift had ingediend, was men zogenaamd vergeten mij een afschriftje toe te sturen". Voorzitter Bosman van de stich ting Z-16 (vernoemd naar de kada strale aanduiding van het perceel) distantieert zich van de hele affai re. Zijn stichting heeft niets te ma ken met deze zaak, de stichting is niet meer dan een 'intermediair tussen de kopers en anderen zoals aannemers en loodgieters'. De brievenschrijvers zitten volgens hem dan ook helemaal op een ver keerd spoor met hun opmerking dat "de andere vier families die lid zijn en het bestuur van Z-16 vor men" ondemocratisch hebben ge handeld. "Het enige wat we heb ben gedaan is Gehner en Nagtegaal helpen bij het vinden van een com promis. Dit in verband met het open karakter van de zaak". Gehner vindt de brief niet bijster intelligent. Zij wiist eroD dat de schrijvers zich voordoen als de 'an dere leden' terwijl een stichting niet eens leden kan hebben. Alle beschuldigingen als zou zij haar wethoudersschap hebben aange wend om de zaak tot een voor haar goed einde te brengen, bestempelt ze met "flauwekul". Volgens haar heeft Nagtegaal elke gelegenheid om met voorstellen te komen, voorbij laten gaan. De enige die echt in zijn nopjes is, is Nagtegaal. "Ik ben erg blij met de brief. Ik voelde me eerst ge belgd, zeg maar op m'n pik getrapt. Njee, die schutting zelf doet me niet zo veel, ik heb al coniferen besteld. Het ging me er meer om dat kliekje eens te ontmaskeren". 'Oegstgeest tegen Apartheid' stort zich op voorhchting OEGSTGEEST - Ruim vijftien mensen zijn momenteel in Oegstgeest bezig met de voor bereiding van een voorlich tingscampagne 'Oegstgeest te gen Apartheid'. In de werk groep die dit initiatief van de grond'wil helpen, zitten verte genwoordigers van de' Boycot Outspan Aktie (BOA), de We reldwinkel Oegstgeest, de werkgroep Kerk en Ontwikke lingssamenwerking, de diaco nie van de hervormde kerk, PPR, PSP en het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV). Het CDA is ook gevraagd aan de actie mee te doen. Volgens de notulen van de eerste bijeen komst was de reactie van deze partij "wat afwachtend en wil de men graag nog wat concrete re ideeën geformuleerd zien". De WD leek niet bereid mee te werken, hoewel gemeente raadslid N.J. Moonen wel om een uitnodiging voor de verga dering van de werkgroep had verzocht. Wat betreft de deelne ming van de PvdA is er volgens de werkgroep 'onduidelijk heid'. De komende tijd zullen leden van de werkgroep allerlei in stellingen in Oegstgeest bena deren om mee te doen aan de breed opgezette actieweek die van 25 mei tot en met 1 juni 1986 wordt gehouden. De kos ten van de actie moeten door Oegstgeest worden gedragen. Begonnen wordt met het ver kopen van 'Oegstgeest tegen Apartheid'-buttons. Zodra er een begroting kan worden op gesteld zal een subsidie-aan vraag bij de gemeente worden Procedure na ontruiming OEGSTGEEST - Aan de strijd tussen de gemeente Oegst geest en pensionhoudster Bakker over de enorme, illegaal geplaatste stacaravan in de tuin van het pension aan de Oegstgeester Geversstraat 45 is gisteren, toen het gemeen telijke ultimatum afliep en het bouwsel met politiedwang reeds van alle leidingen was afgesloten, toch nog geen ein de gekomen. Morgenochtend om tien uur zal voor de Raad van State het schor- singsverzoek van mevrouw Bak ker worden behandeld. Burge meester Mr. S.H. Scheenstra over het op het allerlaatste moment in gediende bezwaarschrift: "Ik val van dat schrijven nu niet bepaald achterover". En: "De uitspraak van de Raad van State zal reeds 's mid dags bekend zijn. Wordt het schor- singsverzoek afgewezen dan gaan we direct verder met het verwijde ren van de stacaravan". De caravan, bijkans 'tuinvul- lend', staat er al sinds 1982. Bakker heeft er geen bouwvergunning voor. Van begin af aan heeft de ge meente Bakker gewezen op de ille galiteit van haar initiatief maar de pensionhoudster hechtte meer ge loof aan de beweringen van de voormalige eigenaar van de cara van die haar voorhield dat iedereen een caravan in zijn tuin mag zetten. Burgemeester Scheenstra vertelt op een gegeven moment iets cle- menter te zijn geworden. Dat was toen Bakker hem kwam vertellen dat haar pension, waar plaats is voor twaalf gasten, vol was en zij haar dochter plus gezin tijdelijk een dak boven het hoofd wilde ge ven. De dochter had haar Alphense huis verkocht en met de opbrengst van deze transactie moest een defi- Fietsster (22) aangereden op oversteekplaats OEGSTGEEST - Een 22-jarigë vrouw uit Oegstgeest is gisteren met lichte verwondingen overge bracht naar het AZL na een aanrij ding met een door een 40-jarige Ha- zerswoudenaar bestuurde auto. Het ongeluk gebeurde op de Laan van Oud Poelgeest toen de vrouw fietsend over het zebrapad de an dere kant van de weg wilde berei ken. De auto zou volgens getuigen- verklaringèn gewoon door het groene licht zijn gereden. Boven dien bevond hij zich op een voor- rangsweg. nitief optrekje in Oegstgeest wor den gevonden. Scheenstra: "Dat tijdelijke verblijf gedoogden we". Toen de stacaravan in november leeg kwam, hielp de gemeente Bakker aan de afspraak herinne ren. Het almaar uitdijende bouwsel bleef echter gewoon staan. Sterker nog, Bakker gunde een van de be woners van het pension extra ruimte en stond hem toe zijn intrek in de stacaravan te nemen. Twee weken geleden stelde de gemeente een ultimatum dat gisterochtend om tien uur afliep. Huisvredebreuk Scheenstra vertelt dat hij giste ren enkele minuten voor tienen bij de Raad van State checkte of er een schorsingsverzoek bij de Raad van State was binnengekomen. "Het was net na het weekeinde en met de post weet je het dan maar nooit". Er was een schorsingsver zoek binnengekomen. "Maar", ver telt de burgemeester, "de advocaat van mevrouw Bakker was verge ten een bezwaarschrift in te dienen tegen het B en W-besluit tot verwij dering van de caravan. Wij hadden dan ook ruim baan". Waarna met de verwijdering werd begonnen. Bakker noemt het gemeentelijk optreden "huisvredebreuk" en vindt het "schandalig" dat de spul len van de caravanbewoner zijn weggehaald. Bestemming onbe kend, zegt ze. Scheenstra: "Die spullen staan gewoon in de kamer Uiteindelijk werd bij Scheenstra alsnog een bezwaarschrift ingele verd. Scheenstra is niet erg onder de indruk van de argumenten die Bakker hierin te berde brengt. Dat is hij ook niet van Bakkers verhaal dat zij "al die jaren voor de ge meente al die a-socialen in mijn pension heb opgenomen". Scheenstra: "Dat is niet correct. Dat is wishful thinking van me vrouw Bakker, vermoedelijk in een poging om de zaak een drama tische wending mee te geven. Bij haar hebben wel eens mensen in trek genomen die van de Oegst geester sociale dienst een uitkering genoten, als ze dat soms bedoelt". WASSENAAR - Een kunsttentoonstelling bezoeken en de kans lopen een kunstwerk van een der exposanten gratis mee naar huis te mogen nemen. Wat in het Rijksmuseum doorgaans niet kanis wel mogelijk bij de Wassenaarse galerie Henk de Greef. Hier exposeert de Wasnar-groep, bestaande uit negen kunstenaars, tot en met 23 oktober schilderijen ballet en beweging. Als bezoekers kans willen maken op de twee te verloten kunstwerken, moeten desgewenst schriftelijk commentaar leveren. WASSENAAR - In het midden van de nieuwe Wassenaarse wijk Nieuw Rijksdorp komt een gigantisch kunstwerk, dat bestaat uit twee delen: een vijf meter hoge zuil en een scherf van 2 bij 10 meter. De Bussum- se kunstenaar Heppe de Moor maakt het, in opdracht van de gemeente. De zuil wordt opgetrokken uit serpentino, een zeer zeldza me groenkleurige steensoort. Het werk, met een gewicht van 2700 kilo, wordt op zekere hoogte onderbroken door een stuk koper. Dit stuk heeft de vorm van een discus en moet de zon symboliseren. De scherf van twee bij tien meter wordt uitgevoerd in een zandkleuri ge betonsoort. In het beton worden drie boomkruinen mee gegoten, die er na verloop van tijd moeten uitrotten, zo dat alleen de vorm van de bo men overblijft. Het bijzondere van het kunstwerk is, dat zuil en be- tonscherf op één dag in het jaar, volgens de berekeningen van de kunstenaar op 9 augus tus, een geheel zullen vormen. Ze moeten dan de illusie ge ven dat bomen uit de vroegere tuin van het oude 'Huize Nieuw Rijksdorp' zijn weerge keerd. De kunstenaar hoopt nog dit najaar klaar te zijn. WASSENAAR - De bekende tekenaar Jan Wesseling exposeert tot en met 20 oktober werk n entreehal van Dierenpark Wassenaar. De kunstenaar tekent al sinds zijn kinderjaren en is daar r mee gestopt. Zo portretteert hij tijdens de oorlogsjaren gesneuvelde Duitse soldaten. Na de oorlog en zijn dienstplicht in Indië treedt hij in dienst van Marten Toonder. In die jaren werkt hij mee aan produkties als Tom Poes, Koning Hollewijn en zijn 'eigen' strip Marion. Later legt hij zich steeds meer toe op werk voor damesbladen, Donald Duck, Pep, magazines en jeugdbladen. Agenda DINSDAG Leiden LVC - Breestraat, sportkafé, 20-24 i Oud-Katholieke kerk - oecumeniscl avondgebed, 19-19.30 uur. Gulden Vlies - Breestraat 125, fractieka mer VVD, spreekuur, 19.15-20 uur. Inloophuis - Rapenburg 48, gezellige informatieve bijeenkomst met als the ma medicijnverslaving, vanaf 17 uur. 't Parlement - Nieuwstraat, lezing Leni. 't Hart van de zeehondencrechèche in Pieterburen, 20 uur. Clubhuis Zuiderkwartier - Anjelier straat, bingo, 20 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. NVSH infocentrum - Rapenburg 48, tel 149987, geopend op werkdagen va 16 uur, di ook van 20-21 uur. Zoeterwoude Rijndijk - voorronden buurtstraatvoet baltoernooi Casa Materna, 19 uur. WOENSDAG Leiden Breehuys - Breestraat 19, video-café, 1' Stats jongerencentrum - Volkshuis Haarlemmerstraat 73, striptekenaai Eric Schreurs, 14 uur. Van KPJ tot Utopia 'Religieuze naam schrikt jongeren af ZOETERWOUDE - De Zoeter- woudse Katholieke Plattelands Jongeren (KPJ) willen voortaan 'Utopia' heten. "Een religieuze naam schrikt jongeren een beetje af', aldus voorzitter Rob van Klink. "Ze zyn toch niet meer zo katholiek". Ook de vereniging zelf verander de. Begonnen 10, 15 jaar geleden bijna alle KPJ-bijeenkomsten nog met een heilige mis, nu is van het katholieke niets meer te merken. En als jongeren naar de religieuze achtergronden vragen, antwoordt het bestuur: "We zijn niet zo katho liek". Ook de activiteiten verander den. 'Mens-erger-je-niet' maakte I plaats voor muziek. Zo staat vrij dagavond een new-wave avond op het programma en zaterdag komt de Leidse band 'Vandaag' naar de Klaverhallen. De koerswijziging heeft de orga nisatie geen windeieren gelegd. Ze klimt volgens de voorzitter al aar dig uit de rode cijfers. Toch noemt hij het "een moeilijke tijd, voor de jongeren én voor ons". Hij hoopt dan ook dat de vereniging met de nieuwe, uit de prijsvraag gerolde naam een flinke ledenwinst zal boeken. Met de.huidige 105 leden zit ze ver onder het vroegere ge middelde van 180. Kliek Van Klink over de terugloop: "Het was vroeger een grote kliek, die nooit nieuwelingen accepteer de. Op een gegeven moment ging men trouwen en ontstond er lang zamerhand een gat". De voorzitter beseft overigens dat de Kamer <ran Koophandel de utopische plannen kan dwarsbomen. Als iii de buurt nog nog iets 'Utopia'-achtigs is, gaat de wijziging misschien niet door. Het zou de klok een hele tijd te rugzetten. Vijftien jaar geleden werd er al gesproken over een naamswijziging, aldus de voor man. Waarom men nooit tot daden is overgegaan, weet hij niet. Voor de geïnteresseerden: het woord Utopia komt uit het gelijknamige boek van Thomas Morus, dat in 1516 verscheen. De schrijver be schrijft daarin een denkbeeldige, volmaakt gelukkige staat, waar al les volkomen is. OPEN HUIS - De Warmondse brandweer houdt aanstaande za terdag, van een tot vier, open huis. In de kazerne bij de dienst ge meentewerken aan de Van der Woudestraat tonen vuurbestrijders dande nieuwe aanwinst, oftewel de onlangs overgedragen brand weerwagen. Ook zijn een hoogwer ker en hulpverleningsvoertuigen naar Warmond gehaald. LEIDERDORP - "Het is al zo vaak misgegaan, ik durf er geen precieze uitspraak meer over te doen". Eén van de initiatiefnemers van de Oudheidkamer in Leiderdorp, G. Mul, hoopt in elk geval dat het his torisch mini-museum over twee tot drie maanden kan worden ge opend. Eigenlijk had het begin dit jaar al open moeten zijn. Het plan om in een Oudheidka mer voorwerpen ten toon te stellen die over de geschiedenis van Lei derdorp verhalen, is al zo'n tien, twintig jaar oud. Door een gebrek aan geschikte ruimte is er al die tijd niets van terechtgekomen.De kunstkring heeft die ruimte uitein- Inktpot delijk wel gevonden op de zolder verdieping van de 'Hollandsche Tuyn' en zo was in 1984 de verwe zenlijking van het plan heel wat dichterbij gekomen. De Oudheidkamer was in mei van dit jaar helemaal opgeknapt en het plaatselijk museum had al heel wat spullen verzameld. Toch bleek de opening verder weg dan werd gedacht. De historische voorwer pen en geschriften waren namelijk zoek. Volgens de stichting was dit gebeurd in de periode dat de spul len tijdelijk aan de gemeente Lei derdorp waren afgedragen. Het ging vooral om waardevolle goede ren als een oude griffelkoker, een koperen bord waarmee de dorp somroeper tot 1946 rondging, een 'koekslee' (van het 'koek en zopie' op het ijs) en een oud lessenaartje. Kunstkring-secretaris Mul deed in deze krant een oproep aan de be volking van Leiderdorp om oude voorwerpen en papieren die over de Leiderdorpse geschiedenis van voor 1940 handelen, in bruikleen af te staan. Volgens G. Mul had de ge meente zelf al diverse archeologi sche vondsten opgeslagen. "Ik heb er toen te snel beschuldi gingen uitgeflapt," zegt Mul nu. "Het is nog onduidelijk hoe die spullen zijn weggeraakt. Maar als voorwerpen zo vaak van het ene naar het andere gebouw verhuizen, is het natuurlijk niet onmogelijk dat er dingen wegraken. Het is jammer dat ze nog steeds niet zijn teruggevonden". vlaggen en een inktpot. "We moe ten van sommige dingen nog laten nagaan hoe oud ze zijn en wat ze precies voorstellen. Ook moeten we kaartjes maken bij de spullen waarvan afkomst en voorstelling al bekend is. De meeste oudheden moéten nog worden opgehangen of neergezet, de toontafels moeten nog worden bekleed. Als dat alle maal is gedaan, kunnen de mensen het bezoeken," aldus G. Mul. Over de bewaking tijdens de be zoekuren, in het begin alleen op donderdag en zaterdagmiddag, maakt de Kunstkring-secretaris zich geen zorgen. "Er liggen geen waardevolle spullen. Ze zijn oud, hebben een historische waarde, maar ze zijn niet antiek. De meeste oude geschriften die we hebben, zijn copieën". Wel zal er iemand zijn die de toegangsprijs van onge veer een gulden int. In het begin zal dat een lid van de Kunstkring zijn. Later hoopt de Kunstkring een stichting in het leven te roepen die de verantwoording overneemt. Kunstkring-secretaris G. Mul. De spullen die op het gemeente huis stonden, zijn net overgebracht geveer honderd voorwerpen. Voor naar het zolderkamertje. Thans telt namelijk prenten en schilderijen, de collectie van de Kunstkring on- maar ook munten, oude potten, Import G. Mul denkt dat er wel belang stelling zal zijn voor de Oudheidka mer: "Ook al is drie kwart van de bevolking van Leiderdorp import, ik zou niet weten waarom men het niet interessant zou vinden. Het dorp krijgt door deze historische voorwerpen er een geschiedenis. En dat is nodig, want er is heel wei nig van die geschiedenis overge bleven. Bovendien krijgt Leider dorp hierdoor een eigen indenti- teit". "Mijn grote wens is dat, als we genoeg spullen hebben, we de ten toonstelling ook kunnen verande ren en toespitsen op bepaalde on derdelen van de samenleving."Bij- voorbeeld de scholen. We hebben een aantal voorwerpen dat speci fiek betrekking heeft op de scho len van Leiderdorp. Een oude klok, een inktpot en meer van dat soort spullen. Als we de collectie kunnen laten wisselen, blijft het nieuw. Dan denken de mensen niet na één keer: "Nou, hier hoef ik de eerstvolgende jaren niet meer naar toe". "We zijn ook van plan de scholen in Leiderdop aan te schrijven. De kinderen kunnen dan het verleden zfen. En dat is precies de bedoeling van dit museumpje: het visualise ren van de geschiedenis". ESTHERE WIENESE LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. Anceaux. tel. 070-237254, C. Juffermans- Duyverman, tel. 071-893256, A. Kluppel, SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) REDACTIE ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22,10 per maand, per post 30,00 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per half jaar, aan huis bezorgd per jaar, aan huis bezorgd per post (binnenland) 65,70 89,30 131,40 250.90 345.20 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720)93961 Vuurbaakplein 11, 2221 JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A.A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaft Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs, Was hington, Rome, Madrid, Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2