Wie bewust stookt kan geld besparen 'Huwelijk verliest langzaam terrein' Bolivia treurt om eigen keuze VEGIN PAGINA 16 DINSDAG 15 OKTOBER 1985 ACTIE ZUINIG STOKEN APELDOORN tGPD) - „Er zfjn nog steeds mogelijkheden om door een bewust ged rag gas en dus geld te besparen. Door zo'n actie Zuinig Stoken krijge n de mensen een dui delijk beeld en alleen dat al bevor dert het eviergiebewustzijn", zegt Joop Worm, pr-medewerker van de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland, de VEGIN in Apeldoorn. Tien dagbladen, aangesloten bij de Gemeenschappelijke Pers Dienst in Den Haag, waaronder het Leidsch/Alphens Dagblad begin nen op 20 oktober met een energie besparingsactie 'Zuinig Stoken'. De VEGIN levert voor deze actie wekelijks de gegevens voor ver- bruikstabellen, waarop de deelne mers kunnen aflezen wét in de voorbije week hun gasverbruik had moeten zijn. De temperatuur- gegevens voor deze tabellen wor den aangeleverd door achttien KNMI-waarnemingsstations, ver spreid over het hele land. Hoewel energiebesparing al ge durende een reeks van jaren de volle aandacht heeft, is er volgens de VEGIN nog steeds een duidelij ke ontwikkeling in het stookge- drag van mensen. De VEGIN doet in samenwerking met de Neder landse Gasunie sinds 1978 jaarlijks onderzoek naar het huishoudelijk gasverbruik in Nederland. Het stookgedrag verandert nog steeds, maar uit het jongste Basis onderzoek Aardgas Kleinverbruik (BAK-1984) blijkt ook dat zelfs de meest simpele vormen van ener giebesparing nog lang niet door ie dereen worden toegepast. Een voorbeeld: vorig jaar liet 40 procent van de bezitters van indivi duele cv-ketels de waakvlam in de zomer nog gewoon branden. Toch kan dat 100 kubieke meter gas, of ruim zestig gulden, schelen. Er staat tegenover dat in 1983 nog 47 procent de waakvlam in de zomer maanden niet doofde. Er is dus sprake van een daling. Ook blijkt uit het onderzoek dat steeds mèer mensen 's winters thuis een trui of vest aandoen, om een graadje lager te kunnen sto ken. In 1983 nog 54 procent, vorig jaar 57 procent. Warmer kleden en een graadje lager stoken kan jaar lijks een besparing van een kleine 200 kubieke meter opleveren. Het meeste geld valt echter te verdienen door ingrijpende ener giebesparende maatregelen. Sinds 1980 is er in Nederland op grote schaal geisoleerd. In 1984 waren in 55 procent van de Nederlandse wo ningen een of megr vertrekken voorzien van dubbele beglazing. In 1980 gold dat nog slechts voor 27 procent van de woningen. FLINKE DALING Ook de spouwmuurvulling heeft in vijf jaar een grote vlucht geno men: van 20 procent van de wonin gen in 1980 tot 38 procent in 1984. Dakisolatie is wat minder alge meen, maar toch had in 1984 reeds 33 procent van de huizen een geiso leerd dak (in 1980 was dit 21 pro cent). Vloerisolatie is nog steeds schaars: acht procent vorig jaar, te gen vijf procent in 1980. Isolatie en verandering van het stookgedrag hebben in de afgelo pen vier jaar uiteraard wel geleid tot een opvallende daling van het gasverbruik. De samenstellers van de BAK-onderzoeken hebben sinds 1980 het gemiddelde gasver bruik voor centrale verwarming per soort woning bijgehouden. Daarbij is uitgegaan van een jaar met een normaal temperatuurver- loop. Er is dus een correctie toege past bij jaren met een ongewoon koude of juist ongebruikelijk zach te winter. Zo lag het gemiddelde gasver bruik (voor centrale verwarming) in een vrijstaande woning in 1980 nog rond de 4600 kubieke meter. In 1984 was dat verbruik reeds ge daald tot gemiddeld 3415 kubieke meter. Een hoekwoning zat in 1980 gemiddeld nog op 3485 kubieke meter, maar het verbruik was vier jaar later afgenomen tot 2350 ku bieke meter. Een tussenwoning verstookte in 1980 gemiddeld 2810 kubieke meter, tegen nog slechts 2035 kubieke meter vorig jaar. Een gezin in een flat- of etagewo ning had in 1980 voor verwarming nog een jaarverbruik van 2230 ku bieke meter. In 1984 was dat ge middelde reeds gedaald tot slechts 1775 kubieke meter. Het BAK-on- derzoek wyst uit dat het gasver bruik voor centrale verwarming in vier jaar gemiddeld is afgenomen van 3280 tot 2385 kubieke meter. De samenstellers van het onder zoek van 1984 stellen vast dat er nog geen eind is gekomen aan de gasbesparing. Door een toename van energiebewust gedrag, verdere invoering van energiebesparende maatregelen en de bouw van wo ningen met een in verhouding veel lager gasverbruik is er, zo wordt vastgesteld, in 1984 ten opzichte van 1983 gemiddeld per gezin 6,5 procent bespaard op het aardgas verbruik. De verbruikstabel voor de actie Zuinig Stoken, die vanaf 31 okto ber elke donderdag in deze krant te vinden, is samengesteld met be hulp van temperatuurgegevens af komstig van het weerstation Val kenburg. Dit betekent dat de weektabel in deze krant is geba seerd op het weerbeeld in deze gio. De gemiddelde temperaturen lo pen namelijk per gebied nogal uit een. In Vlissingen, Beek of op Schiphol is het over een jaar gere kend veel 'warmer' dan in Leeu warden of op Soesterberg of Dee len. Het 'koudst' is het overigens gemiddeld in Eelde en Twente. Bij de berekening van de week verbruiken per regio gaat de VE GIN uit van de zogenaamde gewo gen graaddagenmethode. De gas bedrijven in ons land hanteren al jaren een graaddagensysteem als rekeneenheid. Als gedurende een etmaal de gemiddelde tempera tuur een graad onder de achttien graden ligt, is er sprake van een graaddag. Bijvoorbeeld: een ge middelde etmaaltemperatuur van zestien graden betekent dat er sprake is van twee graaddagen. „VOORSPELLING" Het totale aantal graaddagen over een heel jaar schommelt in ons land rond de 3300. Maar er zijn belangrijke afwijkingen mogelijk door bijvoorbeeld een ongewoon strenge of juist uitzondelijk zachte winter. VEGIN-onderzoek heeft uitgewezen dat het huishoudelijk gasverbruik meestal gelijk oploopt met het aantal graaddagen. De VEGIN is in staat over een periode van een, week een be trouwbare 'voorspelling' te doen van het gasverbruik, met behulp van de gewogen graaddagenme thode. De toevoeging 'gewogen' heeft de volgende betekenis. Vast# gesteld is dat in de wintermaanden (november tot en met februari) het gasverbruik per'graaddag toch net iets hoger ligt, dan op basis van de berekeningen zou mogen worden verwacht. In de zomermaanden is het gasverbruik juist net iets lager. Om deze verschillen te onder vangen wordt in de berekeningen een seizoenscorrectie toegepast en verder wordt ook rekening gehou den met invloeden als wind, zon, stookgedrag en isolatievoorzienin gen. „Het is", zegt Martin Zwet- LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD sloot, medewerker van de afdeling Economisch Onderzoek bii de Ve- gin, „een verfijning van het norma le graaddagensvsteem." Zwetsloot heeft een bereke ningsmodel opgezet voor de tien dagbladen, die meedoen aan deze aqtie Zuinig Stoken. Hij stuitte daarbij op enkele problemen. In de eerste plaats is het van belang dat de deelnemers aan de actie Zuinig Stoken weten wat hun normale jaarverbruik is. Veel mensen ken nen hun normale jaarverbruik niet en moeten nu proberen om dit zelf uit te zoeken. Ze kunnen daarbij niet uitgaan van het jaarverbruik van het vorige jaar, omdat de winter van 1984 uit zonderlijk streng was. Als ze wel het verbruik van vorig jaar als uit gangspunt zouden nemen, zou er vrijwel zeker aan het eind van de actie een vertekend beeld ont staan. De kans is erg klein dat de winter dit jaar net zo streng wordt als die van het vorige jaar. Verbruikers die bij de eindafre kening de door VEGIN ontworpen modelnota toegestuurd krijgen van hun gasbedrijf, hebben het 't gemakkelijkst. Op die modelnota staat rechtsonder het normale jaar verbruik vermeld. Het gros van de 144 bij de VEGIN aangesloten gas bedrijven gebruikt echter de mo delnota (nog) niet. Om toch achter het jaarverbruik te komen, moeten de deelnemers aan het begin van de actie geduren de drie weken de streefverbruiken vergelijken met hun eigen week- verbruik. Het jaarverbruik dat het dichtst in de buurt komt bij het middelste van de drie week-streef- verbruiken, kan dan voor de rest van de actie worden aangehouden. Het is volgens Zwetsloot voor het eerst dat er op deze grote schaal een actie Zuinig Stoken wordt gehouden. De tien deelne mende dagbladen hebben een ge zamenlijke oplage van ongeveer 700.000. De kranten die meedoen zijn: Provinciale Zeeuwse Courant, Vlissingen; Brabants Nieuwsblad, Roosendaal; Limburgs Dagblad, Heerlen; Leidsch Dagblad; Al phens Dagblad, Haarlems Dag blad; De Typhoon, Zaanstad; Nieu we Noordhollandse Courant, Pur- merend; Arnhemse Courant, Leeu warder Courant en Tubantia, En schede. JOOP BOUMA LEIDEN - Ingevouwen bij de krant van morgen treft u een speciale meterkaart aan. Met deze kaart bent u van meet af aan betrokken bij de actie 'Zuinig stoken' die uw dagblad samen met gasbedrijven in ons land voert. Lezers van het Leidsch/ Alphens Dagblad kunnen de komende maanden hun aardgasverbruik registreren. Tegelijkertijd krijgt u van ons wekelijks de streefcijfer zodat u direct kunt na gaan of u echt zuinig bent of dat er nog het een en ander kan worden verbeterd. Zondagavond 20 oktober moet u voor het eerst de meterstand invullen en een week later opnieuw. In de krant van 31 oktober publiceren we het eerste streef- verbruik over de week van 20 tot en met 27 oktober. DEN HAAG (GPD) - Het traditionele gezin, dat onder sterke spanning staat, blijkt even min als familieleden of het maatschappelijk werk de problemen voldoende de baas te kunnen. Alternatieven voor het huwelijk zullen echter zeer langzaam terrein winnen, tenzij de getrouwde vrouw meer mogelijkheden krijgt economisch onafhankelijk te wor den. Daarvoor is de situatie op de arbeidsmarkt momenteel uiterst ongunstig. Dat is een van de conclusies in het morgen verschijnende rapport 'Binding in vrijheid', dat dr. Lange- veld samenstelde op verzoek van het Sociaal Cultureel Planbureau. Achtergrond van het onderzoek is de tendens dat steeds meer vrijwil ligers worden ingeschakeld in de hulpverlening. De veranderende •samenleving staat in de studie cen traal. Volgens Langeveld zal het huwe lijken zijn huidige vorm op korte termijn beslist niet verdwijnen. Wel zal het aantal echtscheidingen nog toenemen terwijl er steeds va ker voor het huwelijk wordt sa mengewoond. Hoewel het geijkte huwelijksmodel in brede bevol kingslagen op losse schroeven wordt gezet, wegen morèle facto ren voor velen toch te zwaar om het huwelijk te schrappen. DETROIT (Rtr.) - Het Italiaanse Fiat-concern is nog steeds geïnteresseerd in samenwerking met andere autofabrikanten voor de produktie van per sonenwagens. General Motors, Peugeot en Volkswagen zijn mogelijke partners, zo heeft Giovanni Agnelli, topman van Fiat, gezegd in Detroit. Kortgeleden werden de besprekingen tussen Fiat en Ford over bundeling van de Europese activiteiten stopgezet. Fiat praat nog wel met Ford over eventuele gezamenlijke produktie van auto-onderdelen, aldus Agnelli. Volgens de Fiat-topman zijn de besprekingen tussen Fiat en Ford stuk gelopen op de eisen die elk van de twee "producenten stelde voor de vorm waarin een samenwerkingsverband moest worden gegoten. De eisen van de een waren voor de ander onaanvaardbaar. De betrekkingen tussen Fiat en Ford zijn overigens nog steeds uitstekend, aldus Agnelli, die sa menwerking met een staatsautoproducent, zoals Renault, .uitsloot. Er zijn ook tal van praktische be zwaren, omdat aan het boterbriefje tal van wettelijk vastgelegde rech ten en plichten zijn gekoppeld. Een algehele individualisering van dat soort rechten en plichten is vol gens dr. Langeveen niet alleen een gigantische klus,, maar ook discu tabel. Vele samenwoners trëffen bijvoorbeeld geen enkele formele regeling, wat grote gevolgen kan hebben bij het uit elkaar gaan of indien een van beidén overlijdt. Bij het uit elkaar gaan van men sen die ongehuwd samenwonen moet de emotionele betekenis van de partners op één lijn worden ge steld met echtscheidingen, meent het rapport. De financiële gevolgen zijn echter afhankelijk van de sa menlevingsvorm en hoe die juri disch is vastgelegd. Dat is in de eerste plaats een zaak die alleen de partners aangaat. Langeveen meent dat de over heid wat dat betreft niets hoeft te regelen, zolang de gevolgen voor de samenleving niet onaanvaard baar belastend zijn. De positie van gehuwden en ongehuwd-samen- wonenden is dan weliswaar niet gelijk, maar dat is, zo stelt het rap port, de prijs voor de vrijheid. Een uitzondering is de zorgplicht voor kinderen. In de toekomst zullen, zo verwacht het rapport, steeds meer kinderen uit een samenwoning worden geboren! Dan is regeling van overheidswege (status van het kind) onvermijdelijk. Overigens heeft de overheid heeft in juridisch opzicht nauwe lijks, maar wat betreft de inko mens uitgebreid ingespeeld op on gehuwd samenwonenden. De tweeverdienersregeling is daarvan een sprekend voorbeeld. Lange veen vindt dat de overheid met het invoeren van begrippen als 'econo mische eenheid' en de daarmee ge paard gaande 'onsmakelijke con troles' de individualisering dient maar de privacy met voeten treedt SYDNEY - De driejaar oude Eve van Grafhorst rechtsmag niet meer naar school. Het Australische meisje is met Aids besmet en hééft haar vriendinnetje en klasgenootje Llara MgGlenagari gebeten, (foto api MEXICO-STAD - Bejaarden on der elkaar. Vorige week ontving de stokoude Victor Paz Estenssoro, sinds augustus van dit jaar op nieuw president van Bolivia, een speciale boodschap van de Ameri kaanse president Ronald Reagan. Alle steun voor de ultra-liberale be- zuiningspolitiek, die door Paz werd ingezet en hoewel Reagan daarnaar niet verwees, ondanks de begeleidende golf van onderdruk king. door Rob Sprenkels Paz Estenssoro kondigde zijn economische maatregelen af op 29 augustus, amper drie weken nadat hij de presidentiële scepter over had genomen van een totaal gefru streerde Hernan Siles Zuazo. In Bolivia had men het meteen over een "pinochetazo". Waarom? De maatregelen van Paz kwamen overeen met het beleid dat de dic tator Augusto Pinochet in de jaren '70 met bruut geweld in Chili inzet te: bevroren lonen, vrije prijzen, een vrije wisselkoers, lastingvoordelen voor buitenland se investeerders en een minimali sering van de traditioneel hoge im portheffingen. Dieptepunt De economische crisis in Bolivia is niet nieuw. Voor het huidige dieptepunt werd de basis gelegd door de zogenoemde „cocaine-dic- tatuur" onder leiding van generaal Luis Garcia Meza, die in 1980 voor kwam dat de bij verkiezingen ge kozen Hernan Siles Zuazo tot pre sident werd beëdigd. Door de druk van de Boliviaanse vakbonden, die het land maandenlang als het ware verlamden, moesten Garcia Meza en de militairen die na hem alsnog wilden proberen uiteindelijk eind 1982 het veld ruimen. De gekozen Hernan Siles Zuazo werd vervolgens geinstalleerd. Hij probeerde te schipperen tussen links, met voorop de radicale vak bonden, en rechts, gesteund door het particuliere bedrijfsleven. De ene staking volgde de andere op. Zodra Siles enigszins toegaf aan de machtige vakbonden kwam het be drijfsleven in het geweer en werd de nationale produktie door hen plat gelegd. Juli dit jaar, een jaar eerder dan eigelijk had gemoeten, vonden er verkiezingen plaats. De economi sche rampspoed was inmiddels zo uit de hand gelopen dat de Boüvia- nen voor een hapje uit eten een he le sporttas vol met bankbiljetten met zich mee moesten sjouwen. Links had met Siles voorlopig al zijn kansen verspeeld. Het woord was nu aan de met zijn jaren steeds conservatiever geworden Paz Es tenssoro of de tot burger bekeerde generaal Hug<? Banzer, die het klei ne Zuidamerikaanse land van 1971 tot 1978 met ijzeren hand had ge- dikteerd. Verzuchting Tot de grote vrees van veel Boli- vianen leek Banzer in eerste in stantie met een grote voorsprong uit de stembus te voorschijn'te ko men. Na anderhalve week van spanning en moeizaam tellen bleek Paz Estenssoro uiteindelijk toch meer parlementszetels te krijgen dan Banzer. Dank zij de haat tegen Banzer wist hij links en rechts klei ne partijen om zich heen te verga ren. Begin augustus werd Paz Es tenssoro door het parlement tot president uitgeroepen, de vierde keer in zijn carrière. "Had Banzer maar gewonnen, zo verzucht nu, amper twee maanden later, menig Boliviaan. Na de eco nomische maatregelen van Paz Es-., tenssoro kwam de mobilisatie van de machtige vakbondsoverkoepe ling COB. Bijna het hele land ging plat. Paz Estenssoro beantwoord de met het afkondigen van de noodtoestand. Honderden vak bondsactivisten werden gearres teerd. Meer dan 170 werden afge voerd naar onbergzame oorden. Juan Lechin, de legendarische op richter van de COB belandde in Porto Rico, een vroeger concentra tiekamp van de Banzer-dictatuur in het onmenselijk tropische noor den van Bolivia. Lechin en een tiental andere vak bondsbonzen zijn inmiddels weer op vrije voeten. Afgelopen maan dag is er een nieuwe dialoog tussen vakbond en regering begonnen. Paz Estenssoro hoopt met zijn ge welddadige intimidatie zijn wil te kunnen doorzetten. Lechin eist in eerste instantie de vrijlating van de nog meer dan honderd achter de tralies zittende vakbondsmensen en opheldering pver het lot van tientallen "vermisten". Onderdrukking Vooralsnog gaat de onderdruk king voort. Het afgelopen weekein de werd Luis Ruiz, een leider van de oliearbeiders, opgepakt en naar de tropische moerassen van Robo re gestuurd. Ook de massa-ontsla gen gaan door, met name in dé tex tielsector. Dank zij een decreet van Paz Estenssoro mag iedereen van de ene op de andere dag op straat worden gezet, zonder opgaaf van reden en zonder enige schadever goeding of sociale uitkering. De spanning neemt toe. Vak bondsleider Lechin heeft al 'ge dreigd met "gewelddadige protes ten". Tot nu toe is het bij arbeids- OPEC wordt te klein voor Saoedi-Arabië MANAMA (DPA) - Saoedi-Ara bië wil zijn oliebeleid niet langer èlleen afstemmen op de Organi satie van Olie-Producerende Landen OPEC, maar streeft naar een wereldwijde verdeling van de internationale oliemarkt, zo heeft het gezaghebbende econo mische tijdschrift „Middle East Economie Survey"(MEES) maandag gemeld. Saoedi-Arabië zou van wereldwijde afspraken .meer stabiliteit op de oliemarkt verwachten, dan van de solidari teit tussen de lidstaten van de OPEC. Volgens MEES streeft Saoedi- Arabië naar „een nieuw soort be trekkingen" met de olieprodu centen Groot-Brittannië en Noorwegen. Deskundigen bren gen de nieuwe opvattingen van de Saoedi's vooral in verband met de kortgeleden tussen Riaad en Londen overeengekomen ruilovereenkomst inzake de leve ring van gevechtbommenwer pers van het type „Tornado". In een interview met MEES heeft de Iraanse minister van olie, Mohamed Ghazari Saoedi- Arabië opgeroepen met het ma ken van wereldwijde afspraken nog „minstens een jaar te wach ten". Ghazari zei dat zijn land op die manier de tijd zou krijgen om de olie-uitvoer weer op peil te brengen, zonder dat daardoor de OPEC zou worden geschaad zou worden. stakingen en een twee weken du rende hongerstaking van meer dan 6000 Bolivianen gebleven. Paz Es- tensorro ziet desalniettemin nu al spoken. Vorige week werden plotseling de woningen van twee Cubaanse diplomaten in La Paz door speciale commandos bestormd. De Cu baanse consul en zijn vrouw wer den zelfs afgevoerd naar een poli tiebureau, dat ondanks hun diplo matieke onschendbaarheid. Hun bezittingen verdwenen als sneeuw' voor de zon, meubels, boeken, de televisie, de ijskast, zelfs levens middelen. Officieel heeft Paz Estenssoro zich proberen te verontschuldigen. Het zou allemaal op "een fout van lagere functionarissen" berusten. Maar hoge woordvoerders van het Boliviaanse leger, dat evenals Rea gan trouwens pal achter Paz Es tenssoro staat, hadden het de afge lopen tijd al over de opkomst van een linkse guerrilla. En in eerste in stantie werd er verteld dat de Cu baanse diplomaten de revolutio nairen medewerking zouden verle-

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 16