Kwart eeuw Van ijzer 30 Topatleten op doping betrapt Truc van Clerc werkt niet Harder zeg ik JAAR VAST LSRG neemt afscheid van De Beul STAAT DER NEDERLANDEN VERVROEGDE AFLOSSING STAATSLENINGEN Huub Rothengatter naar Zuid-Afrika HYPOTHEEK RENTE ZATERDAG 12 OKTOBER 1985 SPORT PAGINA 17 LEIDEN - De Beul van Bali mag dan lijfelijk niet meer aanwezig zijn, de geest van Peter de Bruijn waart nog wel degelijk rond binnen de gelederen van het Leidsch Studenten Rugby Gezel schap. Alweer een tijdje geleden vertrok de kleine Haagse trainer naar zijn oude liefde HRC, maar dat verhinderde de jubileum commissie van LSRG niet om het vijfde lustrum opnieuw aan hem op te hangen. Althans aan één van zijn befaamd geworden teksten. Na het: 'Harder zeg ik je bij het twintig-jarig bestaan, verbond de commissie ditmaal: 'Van ijzer' aan de kwart eeuw LSRG. De helft daar weer van is voor Peter de Bruijn. Zo lang, twaalf jaar dus, waren die twee onverbrekelijk met elkaar verbonden en hoewel aan de hechte relatie nu toch een eind is gekomen al zorgde De Bruijn wel voor een 'geschikte' opvolger) waren ze blijkbaar nog lang niet uitgepraat. In het gisteren ver schenen, zeer fraai uitgevoerde, jubileumboekje gaat menig scri bent bijkans opnieuw door de knieën voor De Beul, die zelf, gelijk de Rotterdamse aucteur Jules Deelder momenteel in 's lands thea ters, daarin ook nog een woordje mee Spreekt. Het liefst, zo blijkt uit het vaak even originele als wollige proza van de voorzitter, oud-voorzitter, spelers en ex-spelers, zouden ze De Bruijn er met de haren weer bijslepen. Dat zit er niet in, al keert de man die ooit ook DlOK naar het landskampioenschap voerde vanmiddag nog even terug op het oude nest als hij in het kader van de festiviteiten rond het 25-jarig bestaan met een invitatieteam opnieuw het Universitaire com plex onveilig zal maken. Die ere-wedstrijd betekent meteen ook het officiële afscheid van De Bruijn die in de persoon van Peter Scholtes overigens een bekwaam opvolger 'aanwees'. Voor de rest moet LSRG het van nu af uitsluitend doen met De Beuls' gevleu gelde gezegden. 'Van ijzer' dus. LONDEN (DPA) - Zes atleten zijn gisteren in Londen door de wereld atletiek federatie (IAAF) levenslang geschorst wegens het gebruik van verboden stimulerende middelen. Tot de zes behoren twee wereldrecordhoudsters: de Bul gaarse Ludmilla Andpnova en de Tsjechische Zdenka Si- lava. Terwijl de studenten zich wat opwarmen houdt de jubileumcommissie van LSRG het hoofd nog even koel. Van links naar rechts Erno de Bruyn, Guido de Kuyper en Ernst Delfos. De Beul was nog niet gearriveerd, (foto Holvast) "Die uitdrukking spreekt min of meer voor zich", verklaart Ernst Delfos, speler van het eerste en lid van de jubileumcommissie. "De Bruijn riep dat vaak voor de wed strijd en het betekende zoveel als: ga er flink tegenaan. We hebben het als motto gekozen voor het vijf de lustrum omdat we juist in dit seizoen hoog willen reiken. Het is wat voorbarig om te zeggen dat je kampioen zult worden, maar we willen in elk geval toch een poging wagen. Terug naar de ereklasse is het doel waar naar wij streven". Waarmee Delfos meteen al aan geeft dat het op 14 oktober 1960 op gerichte Gezelschap dus typisch niet bestaat uit feestneuzen alleen, maar dat er wel degelijk de wil heerst om te winnen. "Laat daar in derdaad geen misverstand over be staan", herneemt de fly-half van de club die twee jaar geleden naar de promotieklasse degradeerde. "Bin nen de lijnen en op de training staat de prestatie nadrukkelijk voorop. Wat daarna gebeurt is na tuurlijk punt twee. Laten we het zo stellen, dat LSRG-leden dienen te voldoen aan twee voorwaarden. Gezellig, doch karaktervol.". Njord Ontbreekt één van die twee trek jes dan, zo leert de geschiedenis van de oorspronkelijk uit Njord (en Minerva) geboren club, worden ad- spirant-leden binnen niet al te lan ge tijd met hun neus op de feiten gedrukt. Zoiets geschiedt in de re- gel middels een brief waarin in niet mis te verstane bewoordingen het feilen wordt blootgelegd en het lid maatschap ontnomen. "Daar is het bestuur niet moeilijk in", zegt Del- fps. "Aan doetjes hebben we nu eenmaal niks". Dit temeer omdat LSRG in feite geen gewone vereniging is in de zin dat er gesproken kan worden over een opbouw van onderaf. "Nee, wij hebben als studenten club natuurlijk geen jeugd. En ie mand die is afgestudeerd zijn we ook meteen kwijt. In concreto komt het erop neer dat we elk jaar maar weer moeten afwachten wat er uit de nieuwe lichting studenten naar voren komt. Meestal jongens die nog nooit een ovaal hebben aangeraakt. Geeft niet, maar je be grijpt dat degenen die lid worden daarom wel over een beetje door zettingsvermogen dienen te be schikken. Of, zoals De Beul het al zei: 'op de training win je de wed strijd'. Met alleen doemes speelt LSRG anders binnen een paar jaar in het rayon." Het verbaast Ernst Delfos trou wens toch wel een beetje dat het Gezelschap zich zolang aan de top van Nederland wist te handhaven en dat, met een redelijk tot goed uitzicht op een snelle terugkeer in de ereklasse, in feite nog steeds doet. "Het toont", zo stelt hij sim pel vast, "toch wel de zwakte van ons rugby aan. In principe mag het niet voorkomen dat wij ons kun nen meten met burgerclubs die een complete jeugdopleiding heb ben. Die driehonderd kilo meer dan wij in de scrum kunnen gooi en. Ergens klopt dat gewoon niet. Natuurlijk, wij compenseren het nodige met een goede conditie en groot gevoel voor saamhorigheid, maar je hebt hoe dan ook een ach terstand. Als het goed is." Vanzelf Hoewel het ledental van licht blauw (Njord) en rood (Minerva) de vijftig zelden teboven ging leverde het in de historie nimmer proble men op om de boel 'gaande' te hou den. Dat verbaast Delfos, die zelf een jaar als president fungeerde, veel minder. "Nee, op de een of an dere manier gaat dat vanzelf. Er zijn altijd wel mensen die een jaar tje in het bestuur willen, er zijn al tijd wel spelers die zich geroepen voelen om de zaken voor een lu strumviering als deze te regelen. En laten we wel wezen, echt veel heeft het natuurlijk niet om han den. Alleen de wedstrijdsecretaris moet nog wel eens een formulier tje. Voor het overige hoeven we ons niet om andere zaken te be kommeren. We hebben geen jeugd, geen clubhuis of dat soort dingen. Dat scheelt een slok". Wat het gesprek als vanzelf weer brengt op Peter de Bruijn, alias De Beul van Bali die er geen genoeg van kon krijgen om uitgerekend na een partijtje, een promotie of een receptie de boel op de training flink op stang te jagen. "Feestje ge had heren was in het geval van te bleke bekkies de standaard-uit drukking waarmee de coach het al gemeen heersende ziektebeeld bij LSRG haarfijn onderkende. Ver volgens kondigde hij dan steevast vijf keer de laatste sprint of kikker oefening aan, onder het motto: 'Pijn is fijn'. Maar het liefst hadden ze hem nog morgen terug.... AD VAN KAAM Ahdonova is sinds 20 juli 1984 (Oost-Bef lijn) houdster van het we reldrecord bij het hoogspringen met 2 meter en 7 centimeter. Silava voert sedert 26 augustus 1984 (Trencin) de ranglijst aan bij het discuswerpen met een worp van 74 meter en 56 centimeter. De andere vier betrapte atleten zijn de Cu baanse speerwerpster Mayra Vila, de Tsjechische kogelstoter Remi- gius Machura (derde op het WK), de Amerikaanse kogelstoter Au gust Wolf (vierde op de OS) en diens landgenoot en vakbroeder Gary Willicky. Met de zes nieuwe zondaren zet de serie dopingschandalen in de at- letiekwereld zich onverminderd voort. De laatste twee atleten, die betrapt werden, waren de Griekse speerwerpster Anna Verouli en de Finse lange-afstandloper Martti Vainio tijdens de Olympsche Spe len in Los Angeles. Vainio moest daarbij zijn zilveren medaille op de 10.000 meter inleveren. De positieve uitslag van Ludmil la Andonova wekte enige verba zing. De wereldrecordhoudster kwam dit seizoen nauwelijks in ac tie. In de atletiekwereld gingen al enige tijd geruchten, dat een voor aanstaande hoogspringster betrapt was. De naam van Andonova werd daarbij nauwelijks gefluisterd. Meer rekening werd gehouden met haar landgenote Stefka Kostadino- va, die viermaal vergeefs het we reldrecord van Andonova aanviel en bleef steken op de hoogte van 2 meter en 6 centimeter. Andonova werd evenwel positief bevonden tijdens wedstrijden op 19 juli in Londen. De andere wereldrecordhoud ster, Zdenka Silava, en haar land genoot Machura werden betrapt tijdens de wedstrijden om de Euro pese beker, 18 en 19 augustus in Moskou. De atlete, die uitkomt voor de politieclub Rode Ster, werd na Moskou onmiddellijk in het Europese team voor de wereld beker in Canberra vervangen door een andere speerwerpster. De Cubaanse Mayra Villa viel door de mand tijdens controles na de wedstrijden op 4 juni in Madrid, de Amerikaan August Wolf op 7 ju li in het Noorse Byrkjelo en zijn landgenoot Gary Willicky. op 12 Gantwarg laat winstkans glippen NIEUWEGEIN (ANP) - Inspiratie van een sportpsycholoog of een wanhoopspoging van Rob Clerc. Zo kan de vijftiende partij in de damtweekamp om de wereldtitel, die vrijdag in Nieuwegein werd ge speeld, mogelijk het best worden gekarakteriseerd. De Nederlandse uitdager nam onvoorstelbaar veel risico's, maar hij'kreeg niet het loon naar werken. Na 55 zetten en na bijna vijf uur spelen mocht hij blij zijn met het remise-aanbod van titelverdediger Anatoli Gantwarg, die in de tijdnoodfase een zekere winst had overzien. Gantwarg be gint morgen in Loon op Zand de Hongarije wint Holland-toernooi WILDERVANK (ANP) - Hongarije neemt het Holland-toernooi se rieus. Twee maanden voor de we reldtitelstrijd der B-landen, waar de Hongaarsen door de Olympi sche boycot acte de presence moe ten geven, weet bondscoach Janos Csik nog talloze fouten aan te wij zen. Maar zijn handbalsters moch ten zich gisteravond wel reeds win naars noemen van de zevende edi tie van dit evenement. Hongarije boekte namelijk zijn vierde zege ten koste van Neder land (24-15) en verovert zelfs als de ploeg op de slotdag tegen Frank rijk niet verschijnt op doelsaldo de toernooi-triomf. De heersende or de in de handbalwereld is weer eens bevestigd. Halverwege was een experimenterend Oranje, zon der topspeelster Hanneke van Eyl, al kansloos: 7-13. Eerder op de avond hielp Jong Oranje de A-ploeg een handje. Door met 19-15 van Noorwegen te winnen heeft Nederland goede vooruitzichten op de tweede plaats. Twee fouten van Pfaff BREMEN - Lijstaanvoerder Wer- der Bremen leed gisteren zijn eer ste nederlaag in de Westduitse voetbalcompetitie. Kaiserslautern zegevierde met maar liefst 3-0. Met dezelfde cijfers kreeg ook Bayern München klop. Mede door twee fouten van de Belgische doelman Pfaff ging Bochum met de eer strij ken. slotweek met een 16-14 voor sprong. Rob Clerc, die ko.rt voor de nartii nog een opbeurend gesprek had met een sportpsycholoog, kwam bijna één minuut te laat, maar ui terlijk ontspannen en zeer gecon centreerd de speelzaal binnen, waar de wereldkampioen hem al ongeduldig opwachtte. De Wit- Russische reactie op de openings zet was veelzeggend: Gantwarg keek eerst ongelovig naar het bord en vervolgens naar het raam, waar achter weer tientallen supporters gespannen stonden te kijken. Clerc behaalde een psychologisch voor deeltje door zijn deel van de ope ning zeer resoluut en snel te spe len, daarbij telkens na een zet zijn opponent aanstarend. De titelver dediger voelde zich in het begin dan ook niet op zijn gemak, maar had toch een aardige „verrassing" in petto. Op de elfde zet dwong hij Clerc een zeer principiële beslis sing af, die de Nederlander bijna drie kwartier bedenktijd kostte. Toch bleef de Hagenaar op scherp spelen, waarbij hij wel de nodige risico's incalculeerde en accepteer de. Vooral het innemen van een voorpost op 24 kostte hem de nodi ge hoofdbrekens en door dié post Clerc. Zwart: Gantwarg. 35 19x30, 19. 35x24 9-14, 20. 28-23 17-22, 21. 32-28 22x33, 22. 39x28 11-17, 23. 44-39 7-11, 24. 16x7 2x11, 25. 48-43 4-9, 26. 38-32 17-22, 27. 28x17 11x22, 28. 34-30 25x34, 29. 29x40 20x29,30.23x34 6-11,31. 34-29 11-16,32. 39- 33 14-19, 33. 42-38 9-14, 34. 32-28 12-17, 35. 37-31 26x37, 36. 41x32 3-9, 37. 29-24 19x30, 38. 28-23 18x29, 39. 33x35 17-21, 40. 46-41 XLxXX 19x23. 47 38-33 21 -27. 48 43-38 16-21. 49. 40-34 21-26, 50. 45-40 27-31, 51. 40-35 31- x42, 52. 38x47 26-31. 53. 33-29 28-32, 54. 34- 30 32-37, 55. 39-34 remise op voorstel van Gantwarg. Bedenktijd: t 2.10 i t 2.35 c zo lang mogelijk te handhaven, keerden langzaam maar zeker de bordkansen. Dat was zeker het laatste waarop Clerc uit was, maar de Nederlander zat halverwege de partij niet alleen op het bord met schijnbaar onover komelijke moeilijkheden. Voor de eerste 25 zetten had hij zoveel be denktijd gebruikt, dat hem voor het resterende aantal (25) nog slechts zeven minuten restten. Oud-wereldkampioen Ton Sij- brands kon de ruim 100 toeschou wers in die fase slechts geruststel len door te wijzen op Clercs inzicht en mogelijke voorbereiding, maar moest wel toegeven dat de zaak zich voor zijn landgenoot hachelijk had ontwikkeld.,Het Sovjet-secon dantenteam was nijver bezig de beste varianten te zoeken en dach ten heel duidelijk de beste kansen aan hun landgenoot toe. De zee van tijd waarover Gantwarg nog be schikte, had voor de wereldkam pioen in feite voldoende moeten zijn om rustig zijn weg te vinden, maar vreemd genoeg liep de Wit- Rus al voor de voor hem beslissen de fase begon zoveel bedenktijd in, dat hij ten slotte ook nog in tijd nood kwam. Mogelijk daardoor overzag hij op de 44ste en 45ste zet de sterkste voortzetting. Nadat bei den de tijdnoodfase hadden over leefd, bleek er geen winst meer voor Gantwarg in te zitten. Opge lucht haalde de Nederlandse kolo nie adem, terwijl het Sovjet-secon dantenteam met spijt constateer de, dat de beslissende slag niet door de titeldrager was uitgedeeld. ADVERTENTIE 8%% 15-jarige lening 1975" 8 25-jarige lening 1969 8 25-jarige lening 1970 8 lening 1971 Aflossing Op 15 november 1985 geheel vervroegd aflosbaar tegen 100%. Rente De rente loopt tot 15 november 1985 en wordt op deze datum betaal baar gesteld. Betaling Betaling van rente en hoofdsom vindt plaats op de gebruikelijke wijze bij de kantoren van De Nederlandsche Bank N.V. van 15 november 1985 af, tegen inlevering van de schuldbewijzen met couponbladen of coupons. Rothengatter: "Als de race doorgaat, doe ik 'Ik ben sportman' HAARLEM (GPD) - Huub Rothengatter is niet van plan zich terug te trekken voor de omstreden Grand Prix van Zuid-Afrika, die volgende week zaterdag op het circuit van Kyalami bij Johannesburg wordt verre den. „Als de race doorgaat, rijd ik. Ik ben sportman en geen politicus", aldus de Formule-l-coureur uit Laren. Waarschijnlijk wordt in de komende dagen beslist of de vijftiende race in de strijd om het wereldkampioenschap daadwerkelijk plaatsvindt. Zo als bekend hebben .de teams van Renault en Ligier hun inschrijvingen onder druk van de Franse regering ingetrokken. Ook Alfa Romeo over weegt af te zien van deelneming aan de wedstrijd bij Johannesburg. De Braziliaanse regering heeft Ayrton Senna (Lotus) en Nelson Piquet (Brabham) verboden af te reizen naar Zuid-Afrika, terwijl in Zweden en Finland druk is uitgeoefend op Keke Rosberg (Williams) en Stefan Jo hansson (Ferrari) om af te zien van de race. De Internationale Automobielfederatie besloot onlangs om 'Kyalami' niet te boycotten. Men stelde toen, dat de race doorgaat mits er minimaal vijftien wagens worden ingeschreven. De meeste coureurs houden zich tot nog toe afzijdig en wachten de laatste ontwikkelingen af. Niki Lauda zei een maand geleden niet te willen rijden vanwege de politieke situatie in Zuid-Afrika. Lauda zal er inderdaad niet bij zijn, maar dat komt mede door een handblessure, die hem verhindert achter het stuur te kruipen. Teamgenoot Alain Prost zei daarop in een reactie liever niet deel te ne men, maar dat zijn beslissing samen zou hangen met de stand in het wereldkampioenschap. Nu Prost afgelopen week wereldkampioen is ge worden, nemen de geruchten toe, dat McLaren - de stal van Prost - thuisblijft. In tegenstelling tot Senna, Piquet, Rosberg en Johansson, is er op Osel- la-rijder Rothengatter geen druk uitgeoefend om thuis te blijven. Woord voerder Klaas van Urk van het Komitee Zuidelijk Afrika: „De Nederland se Sport Federatie ontraadt sportcontacten met Zuid-Afrika in het alge meen. De NSF oefent alleen druk uit als het om vriendschappelijke wed strijden gaat. Zodra er een wereldtitel in het geding is, houdt ze zich afzijdig. Dat hebben we al eerder gemerkt met motorcoureur Boet van Duimen. Wij overwegen ook geen actie tegen Rothengatter te onderne- mei in Monte Carlo. In alle geval len werden de namen van de ge bruikte verboden substanties niet door de IAAF prijs gegeven. De schorsing van de IAAF geldt voor het leven. Levenslang heeft in de atletiek evenwel een andere be tekenis, dan het woord doet ver moeden. Na achttien maanden kan de betrokken atleet een gratiever zoek indienen, dat tot nog toe vrij wel altijd werd gehonoreerd. Dubbele zege van McDonalds LEIDEN - De twee ploegen van McDonalds eisten in de zaalvoet balcompetitie voor vrouwenteams alle aandacht voor zich op. Het tweede team van de club klopte in de eerste klasse de nog ongeslagen lijstaanvoerder Zwarte Wolf met 2- 1. Ook het eerste van McDonalds boekte succes. Het versloeg in de zelfde afdeling het sterke THB Girls met 4-3. Zwarte Wolf verloor met 2-1 van McDonalds 2. Tegenover de treffer van Hennie Steensma stelde de winnende formatie doelpunten van Jolanda Spuy en Annelies Os kam. Door treffers van Mirjam Blankevoort (2) en Anja van Bors- sum nam het andere McDonalds- team een 3-0 voorsprong in de strijd met THB Girls. De Lisser ploeg vocht zich echter terug naar 3-3. Al deze doelpunten kwamen op naam van Anita de Bakker. In de laatste minuut bezorgde Anja van Borssum haar team toch nog de overwinning: 4-3. Jipi's Tweesprong zegevierde met 7-3 over Bax. Voor Jipi maak ten Ciska van Egmond (2), Jolanda van der Vlugt (2), Stefanie Kalker (2) en Mary van den Heiligenberg de goals. Alle treffers van Bax kwa men op naam van Ellen van Oos ten. SJZ was in de tweede klasse te sterk voor Transvaal Girls, dat een 1-6 nederlaag aan de broek kreeg. Bettina van Klaveren scoorde drie keer voor de Zoeterwoudse equi pe. Lugdunum staat achter SJZ thans stevig op de tweede plaats. Het maakte korte metten met Kraan Saloon (12-0). In de derde klasse won Stompwijkse Girls met 8-11 van Warmunda en klopte kop loper Bax 2 Foreholte 2 met 2-11. De stand in de eerste klasse: Jipi 5-7, THB Girls 5-5, Zwarte Wolf 3-4, McDo nalds 2 4-4, McDonalds 3-2, Bax 4-2. Stand tweede klasse: SJZ 4-8, Lugdu num 4-6, Foreholte 3-3, Kraan Saloon 4- 3, Transvaal Girls 3-2, THB Girls 2 4-0. da 4-3, Foreholte 2 5-1. ADVERTENTIE Een unieke mogelijkheid om uw woonlasten 30 jaar lang op een laag renteniveau vast te zetten. Maximale zekerheid. Zowel voor nieuwe als 7 voor bestaande K 1 "in huizen. Informatie i>ij het Bouwfonds-infocentrum in Den Haag: Nassauplein 13, (070) 6508 00 of via de coupon. Stuur mij informatie over de I 30JaarRentéVast I Hypotheek. i Naam: X I j Adres: Postcode: Plaats: I Telefoon: Coupon in gesloten envelop I zonder postzegel naar I Bouwfonds, Antwoordnummer 1479 2500 XK Den Haag nu Bouwfonds Nederlandse Gemeenten

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17