Italië keurde actie VS goed Vijf jaar macht en mislukking Harde aanpak relschoppers Mitterrand: muur afbreken Kapers AchUle Lauro gekaapt Ex-leider communisten Spanje scheidt zich af DUBBELDEMAN glas Bel 071-220907 VS bereid tot akkoord over Europese raketten Neo-nazi was spion DDR Partijcongres Franse socialisten in Toulouse VRIJDAG 11 OKTOBER 11)85 BUITENLAND PAGINA 7 Britse Conservatieven eensgezind op congres: BLACKPOOL - De Britse politie krijgt meer bevoegdheden om op te'treden tegen vandalen en rel schoppers. Minister Hurd (binnen landse zaken) heeft dat gisteren aangekondigd tijdens het jaarcon gres van de Britse Conservatieve Partij in Blackpool. Er is nieuwe wetgeving in de Premier Thatcher en de conservatieve kroonprins Tebbit luisteren met maak, zo zei Hurd tijdens een de- verbeten gezichten naar de speeches tijdens het congres over het handha ven van de openbare orde. bat over orde en gezag, die het (foto AP) gelijk maakt mensen te arresteren die zich schuldig maken aan op ruiend en intimiderend gedrag. Met deze maatregel plus het vooruitzicht dat de regering zal aandringen op strengere straffen voor misdaden waaraan geweld te pas komt, trachtte Hurd gisteren de grootste bezorgdheid over ge- zagshandhaving bij het congres weg te nemen. Dat congres had, met de geweld dadige rellen in een aantal oude binnensteden in het achterhoofd, tijdens een emotioneel en vaak woedend debat om zeer hard op treden gevraagd. Sprekers die om herinvoering van de doodstraf vroegen, konden onveranderlijk op een ovatie rekenen. Zover wilde Hurd niet gaan. Hij ging ook niet mee met de gedachte, dat het de slechte behuizingen, de werkloosheid en het tekort aan re creatie zijn, die aan de basis heb ben gestaan van de recente onlus ten in onder meer Brixton, Totten- ham en Handsworth. „Met publieke uitgaven los je de misdaad niet op. Er is geen enkel bewijs dat de grote sommen gelds die al naar de betrokken wijken gaan, rust garanderen voor dege nen die er wonen. Het gaat hier om het werk van misdadigers, dat ook als zodanig moet worden behan deld", zo zei Hurd over deze rellen. (Vervolg van pag. 1). WASHINGTON - De Amerikaanse inlichtingendienst is er gisteren in de loop van de dag achter gekomen dat de vier Palestijnen, Moebaraks beweringen ten spijt, nog steeds in Egypte waren. Eerder had de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Shultz, Moebaraks uitleg al in twijfel getrokken: „Ik weet niet of ze nog in Egypte zijn of niet. Maar wij hebben een beroep gedaan op Egypte om die mensen vast te houden en te vervolgen". De VS kwamen er uit diverse bron nen achter dat de Egyptenaren van plan waren de piraten onder dek king van de duisternis per vlieg tuig te laten ontsnappen. Om door Henk Kolbs kwart over negen gisteravond, Ne derlandse tijd was de 737 in de lucht. Het toestel werd onmiddel lijk gesignaleerd op de radar van Amerikaanse waarnemingsvlieg- tuigen die waren opgestegen van het vliegdekschip 'Saratoga'. Zo dra het toestel in het internationale luchtruim kwam, dwongen Ameri kaanse F-14 gevechtsvliegtuigen het drie kwartier na het vertrek van Al Maza, in een koers naar Sici lië. Uit verklaringen van het Witte Huis kwam vast te staan dat presi dent Reagan op de terugweg van Chicago, waar hij een rede had af gestoken, naar Washington zijn goedkeuring gaf aan het onder- scheppingsplan. Met Egypte zijn daarover geen besprekingen ge voerd. Met de Italianen wel: pre mier Craxi gaf toestemming voor de gedwongen landing op Italiaans grondgebied. De geslaagde Amerikaanse actie heeft in Washington tot grote op- MADRID (GPD) - Na een drie jaar durende vete binnen de Spaanse Communistische Party heeft ex-secretaris-generaal Santiago Carrillo de finitief met de PCE gebroken. Woensdag werd de nieuwe partij van Car rillo officieel in het partijregister ingeschreven als de marxistisch-revolu- tionaire Communistische Partij van Spanje (PCE-mr). De nieuwe operatie van Carrillo, gepresenteerd als alternatief voor de regionale verkiezingen van Galicië, is het logische gevolg van de continue confrontatie met zijn oude kameraden. Als antwoord op de onophoudelij ke reeks aanvallen van Carrillo op het huidige partijbestuur, werd Carril lo dit jaar uit het Centrale Comité van de PCE gezet en van zijn functie als voorzitter van de parlementaire fractie ontheven. Met de oprichting van de partij van Carrillo zijn de Spaanse communis tische gelederen nog verder versplinterd. Naast de officiële PCE van se cretaris-generaal Gerardo Iglesias en de PCE-mr van Carrillo opereren nog drie communistische organisaties in Spanje: de hervormde Commu nistische Partij (PCE-r), de politieke vleugel van de terreurorganisatie GRAPO, de op Moskou georiënteerde Communistische Partij (PC) van Ignacio Gallego en de minuscule PCOE (de Communistische Arbeiders partij van Spanje) van de legendarische generaal uit de Spaanse Repu bliek, Enrique Lister. „Nog even en er zijn net zoveel communistische partijen als communis tische militanten" verklaarde gisteren een conservatieve politicus scham per. Buitenland kort Mafia In een aantal steden in Italië zijn elf politiebeambten aangehouden opmdat zij een Mafia-verdachte doodgeslagen zouden hebben. De 25-jarige Salvatore Marino was in de nacht van 1 op 2 augustus, enke le dagen na de moord op de com missaris van politie Giuseppe Montana, in het gebouw van het hoofdcommissariaat van Palermo op Sicilië verhoord. In de vroege ochtend werd meegedeeld dat hij tijdens het verhoor was overleden. Kiessling De Kiesslingaffaire in de Bonds republiek krijgt vermoedelijk bin nenkort een gerechtelijk staartje. Het Parket te Bonn heeft tegen drie vooraanstaande medewerkers van de veiligheidsdienst van de krijgsmacht een aanklacht wegens het afleggen van valse verklarin gen ingediend. Generaal Kiessling trad vervroegd uit nadat hij, ten onrechte, was beschuldigd van ho moseksualiteit. Oorlogsmisdadiger Een voormalig kapitein van de SS is gisteren schuldig bevonden aan moord op 1.000 Poolse joden. De Westduitse rechter gaf hem echter geen straf omdat hij slechts bevelen zou hebben uitgevoerd. De nu 71-jarige SS-kapitein Wil helm Siemers werd schuldig be vonden aan medeplichtigheid aan moord op 1.000 joden in het con centratiekamp Lublin in het voor jaar van 1944. Arafats groep achter moord in Barcelona MADRID (UPI) - Leden van „Een- heid-17", de speciale bewakings- groep van PLÓ-leider Jasser Ara fat, hebben gisteren de verant woordelijkheid opgeëist voor de moord op twee Israëlische zeelie den, die woensdag in Barcelona dood werden gevonden. In een te lefoontje aan het Amerikaanse persbureau UPI in Beiroet ver klaarde een man dat „een com mando van eenheid-17 de twee zio nistische zeelieden heeft geëxecu teerd". Deze operatie is uitgevoerd uit wraak voor de daden van piraterij door oorlogsschepen van de zionis tische vijand", zo zei de man die Arabisch sprak met een Palestijns accent. In een appartement in Bar celona werden woensdag de lijken aangetroffen van twee Israëlische zeelui, die sinds zaterdag werden vermist. luchting en voldoening geleid. Fa milieleden van de gegijzelden aan boord van de 'Achille Lauro' en Congresleden vooral hadden giste ren nog bitter geklaagd dat het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken beter het 'ministe rie van capitulatie' kon worden ge noemd nadat bijzonderheden over het vrijgeleide bekend waren ge worden. „Het wordt tijd, meneer de President, dat u de miljarden aan wapens die u met onze toe stemming koopt, eens een keer ge bruikt". Woordvoerder Speakes bena drukte dat de gemeenschappelijke belangen van Egypte en de VS bo ven dit 'incident' uitgaan en dat de VS er alles aan zullen doen om te zorgen dat de Amerikaans-Egypti sche betrekkingen niet worden aangetast. Terzelfdertijd gaf hij ui ting aan ernstige Amerikaanse ont stemming over de wijze waarop Egypte de kapingsaffaire heeft af gehandeld en aan officiële ontstel tenis over het feit dat de schuldi gen vrijuit leken te gaan. Elders in Washington wordt erop gewezen dat Egypte de kapers slechts een vrijgeleide tot buiten Egyptisch luchtruim had beloofd en niets meer. Ook wordt gesugge reerd, dat Egyptenaren onder shands genoeg inlichtingen heb ben gegeven om een Amerikaanse operatie pasklaar gereed te maken, ongeveer twee uur voordat het vliegtuig zou opstijgen. „Het is", zei een televisiecom mentator, „een zaak met veel kni pogen". Reagan knipoogde zelfs persoonlijk naar een verslaggever toen hij in Chicago de vraag wat de VS konden doen om de kapers voor het gerecht te brengen, beant woordde met de opmerking dat als de VS plannen hadden, hij daar over natuurlijk niets zou zeggen. Minister van defensie Weinber ger zei tijdens zijn persconferentie nog dat de VS klaar hadden ge staan om de kapers aan boord van de 'Achille Lauro' te overvallen. „Wij dachten dit met succes te kunnen doen". Naar verluidt werd een eenheid marine-commando's, de zogenaamde 'Seals', naar het Middellandse Zeegebied gestuurd, 24 uur nadat de kaping was begon- 24 uur service voor bedrijven STAR WARS - Op de universiteit van Princeton in de Amerikaanse staat New Jersey bestaat weinig animo voor Starwars. Woensdag is bekend geworden dat driekwart van de hoogleraren van de faculteit natuurkunde en 60 procent van de wiskunde-faculteit een petitie heb ben ondertekend waarin zij verkla ren geen gebruik te maken van fondsen die bestemd zijn voor Starwars-onderzoek. De geleerden kwalificeren het Strategisch De fensie Initiatief (SDI) als "onwerk baar en gevaarlijk". Frans..met 'n vleugje romantiek In de Wassenaarse duinen, richting strand. Doen! sfeervol a la carte restaurant representatieve zalen voor recepties, parties, vergaderingen, etc. haal of bel even voor mapje Menu-Suggestiesl Hotel-Restaurant „DUINOORD" WASSENAARSESLAG 26 2242 PJ WASSENAAR TELEFOON 01751-19332 TELEX 34363 WASHINGTON (GPD) - De Verenigde Staten zouden bereid zijn in een afzonderlijke overeenkomst over kernwapens voor de mid denlange afstand in Europa het aantal van de grond te lanceren kruisraketten te beperken. Ook zouden de Amerikanen beperkin gen willen aanvaarden voor kruisraketten die door B-52-bommen- werpers worden gelost. In de New York Times schrijft Leslie Gelb, voorheen onder pre sident Carter belast met politiek-militaire zaken op het ministerie van buitenlandse zaken, dat Amerika de opstelling van kruisraket ten en Pershings II in West Europa zou willen beperken tot onge veer 150, als de Russen hun SS-20-raketten tot eenzelfde aantal willen terugbrengen, terwijl zij het aantal SS-20's in het Aziatische stuk van de Sowjet-Unie, die op het Verre Oosten zijn gericht, zouden moeten bevriezen. Zowel Frankrijk als Groot-Brittannië hebben onlangs gewei gerd rechtstreeks met Moskou te onderhandelen over hun eigen kernwapens. Moskou zou bereid zijn zijn SS-20-arsenaal gelijk te maken aan het totaal van de Britse en Franse wapens, naar schat ting '150. KARLSRUHE (Rtr./ANP/AP) - In West-Duitsland zijn twee personen gearresteerd op verdenking van spionage voor de DDR. Een van hen is een lid van de extreemrecht se Nationaal-Democratische partij (NPD). Dit heeft justitie bekendge maakt. Volgens het openbaar ministerie in Karlsruhe gaat het om een 34- jarige vertegenwoordiger uit de buurt van Heilbronn, die dinsdag werd gearresteerd. Woordvoerder Hans-Jürgen Förster wilde geen naam noemen, maar zei wel dat de verdachte Oost-Berlijn sinds 1978 of 1979 informatie zou hebben ver schaft over de extreemrechtse be weging in West-Duitsland. De ander is een 44-jarige zaken man uit Gütersloh, die ervan wordt verdacht in 1982 of eerder zijn diensten te hebben aangeboden aan de Oostduitse veiligheids dienst. Bij het doorzoeken van de woning van de verdachte waren voorwerpen aangetroffen die erop wezen dat de man als spion werkte, zei een woordvoerder van het openbaar ministerie in Karlsruhe. Aspirine 'goed' tegen hartkwaal WASHINGTON, (AP) - De Amerikaanse regering heeft donderdag haar goedkeuring ge hecht aan het voorschrijven van hspirines ter voorkoming van tweede of volgende hartaanval len. Minister Margaret Heckler van volksgezondheid en welzijn maakte bekend dat het rege ringsbureau voor voeding en ge neesmiddelen (FDA) heeft vast gesteld dat het innemen Van één aspirine per dag door mensen die al een keer een hartaanval heb ben gehad, hun kans op een tweede aanval met 20 procent te rugbrengt. Aspirines mogen ook voorgeschreven worden aan. pa tiënten met een wisselvallige an gina pectoris. De FDA heeft niet onderzocht of het dagelijks innemen van een aspirine ook voor gezonde men sen de kans verkleint op een late re hartkwaal. BONN - De Franse president Fran cois Mitterrand heeft gisteren zijn eerste bezoek aan West-Berlijn ge bracht. Mitterrand gebruikt het be- zoek om de hele wereld, vooral door Hans Hoogendijk Moskou en Washington, te laten zien dat Parijs in elk geval in Ber lijn een rol vervult die gelijkwaar dig is aan die van de supermach ten. De Franse president hield een pleidooi voor de sloop van de Ber- lijnse muur, hetgeen volgens hem mogelijk zou zijn als idereen de bij zondere status van de stad accep teert. De Westduitsers, onder wie de met Mitterrand meegereisde kan selier Helmut Kohl, stelden het Franse gebaar, dat de veiligheids garantie van Parijs voor de vrijheid van West-Berlijn nog altijd geldt, bijzonder op prijs. Vooral het feit dat hij op het vliegveld Bonn-Keulen een tussen stop maakte om kanselier Kohl op de hoogte te stellen van de bespre kingen met de Russische leider Gorbatsjov, werd in West-Berlijn als zeer positief ervaren. Samen vlogen beide staatslieden daarna naar West-Berlijn, waar Mitterrand een parade afnam van de 3000 man Franse troepen in Berlijn. West duitse commentatoren stelden weliswaar vast dat de paar duizend man net voldoende waren om een redelijke parade te verzorgen, de betekenis van het gebaar was er niet minder om. Demonstratief kwamen Mitter rand en Kohl later weer bijeen om de slachtoffers te herdenken die hun leven hadden gelaten bij hun vlucht over de muur. Daar ook kwam het tot emotionele sympa thiebetuigingen aan het adres van Frankryk. Kohl bedankte Mitter rand dat hij als een vriend van de Duitsers naar West-Berlijn was ge komen. Maar Mitterrand was voor al gekomen om de Franse onafhan- keljkheid te benadrukken. Begin juni kwam Mitterrands minister-president Fabius op offi cieel bezoek in Oost-Berlijn, een gebaar dat hem in de westelijke wereld niet in dank werd afgeno men. Nu kwam de Franse presi dent kort na zijn ontmoeting met de Russische leider Gorbatsjov persoonlijk naar West-Berlijn om aan te tonen dat Frankrijk nog wel degelijk staat op zijn status als een van de vier bezettingsmachten van Berlijn. PARIJS - Het sprookje is uit voor de Franse socialisten, die dit week einde het smartelijke partijcongres beleven in Toulouse. Terwijl ze als regeringspartij bij de parlements verkiezingen in maart een zeker geachte ondergang tegemoet gaan, trekken ze inwendig verdeeld op naar Toulouse. Vijf jaar aan de macht heeft heel wat hoop doen vervliegen. door Rudolph Bakker Het is de eeuwige dwarsligger en oud-minister Michel Rocard, die eerlijk voor de mislukking wil uit komen en die ook nieuwe wegen wijst. De oude garde daarentegen wil net doen of er niets aan de hand is. Het traditionele leidersteam zal hard moeten opboksen tegen Ro card, wiens ster binnen de partij - maar ook erbuiten - weer snel stij gende is. Om de twee jaar komen de socia listen bijeen om met de basis van gedachten te wisselen en aan het eind een gezamenlijke motie aan te nemen, waarin stellingen voor de toekomst worden neergelegd. De oud-minister van landbouw Michel Rocard heeft nu bijna dertig pro cent gehaald van de stemmen die werden geteld tijdens de voorbe reidende besprekingen in de boe zem van de partij. En in het 131 le den tellende partijraad van de PS - waarin de kleur van de landelijke federatie tot uitdrukking komt - hebben de aanhangers van Michel Rocard 38 'zetels' verworven. Het opzienbarendst aan deze uitslag is echter, dat daarmee voor het eerst sinds 1981 de groep rond president en oud-partijleider Francois Mit terrand niet langer over de absolu te meerderheid beschikt. De mitterrandisten hadden deze Fabius: sociaal-democraat. meerderheid gekregen op het con gres in Valence, het eerste congres dat werd gehouden na de parle mentsverkiezingen van mei '81, waarbij de socialisten hun grote stembusoverwinning hadden be haald. Hun aanvoerder Francois Mitterrand was toen tot president van de Republiek gekozen. Na de ze verkiezing had Mitterrand als zijn opvolger in de partijleiding Lionel Jospin aangewezen, wiens positie door de tegenslag voor de mitterrandisten nu ongetwijfeld is afgezwakt. Jospins zwakke positie wordt nog bedreigd door de jeug dige eerste-minister Fabius, die net als Michel Rocard „een sociaal-de mocratisch' alternatief zoekt voor de in zijn eigen oude slogans vast gelopen partij. Structuren De motie die Michel Rocard voor het congres in Toulouse opstelde, is kort en duidelijk. „Als we niet in staat zijn op de juiste manier te analyseren waarom de Fransen ons de rug hebben toegekeerd, dan ma ken we geen enkele kans deze ten dens te keren", aldus Rocard. En hij spreekt onomwonden sociaal democratische taal, als hij stelt dat het produktieproces geen deel van de staatszaak dient uit te maken. Partijleider Jospin daarentegeh produceerde een eindeloze motie vol afgesleten banaliteiten over van alles en nog wat. In interviews proclameert hij een misplaatst en thousiasme en wil hij enkel maar toegeven dat de socialisten zich er in vergist hebben te menen dat es sentiële structuren van de ene dag op de andere kunnen worden om gegooid. De oude garde in de par tij, die wordt aangevoerd door houwdegens als Jean Pobren, zal alles op alles zetten om de banier puur te houden. Dit betekent dat men zich beter in de oppositie kan terugtrekken, om van daaruit de oude idealen te blijven propage- De dreiging van de parlements verkiezingen van maart hangt als een donderwolk boven de gedele geerden in Toulouse. Verwacht wordt dat de socialisten het dan weer zuiver en alleen van hun ei gen aanhang zullen moeten heb ben en zeker niet boven de 30 pro cent van de stemmen zullen uitko- Het probleem wordt nog bemoei lijkt door de blijvende aanwezig heid van oud-partijleider Mitter rand aan het hoofd van de staat. Het presidentschap wordt name lijk pas in 1988 weer ter stemming gebracht. Moeten de verslagen so cialisten onder de hoede van presi dent Mitterrand proberen toch mee te regeren met ministers uit de huidige rechtse oppositie? Oude houwdegens als Jean Pobren vin den van niet. En Jospin sluit zich daarbij aan. Michel Rocard daaren tegen en Laurent Fabius zoeken een opening naar het sociaal-de mocratische midden, waar een 'sa menwonen' met niet al te conser vatieve exponenten van rechts mo gelijk zou moeten zijn. En terwijl iedereen zijn handen al vol heeft aan die parlementsver kiezingen, kondigen zich ook al de presidentsverkiezingen van 1988 aan. Op het congres in Toulouse weet iedereen dat Michel Rocard dan een gooi naar het hoogste ambt zal doen en dat hij niet eens een slechte kans maakt. En men weet ook dat premier Fabius in de race is voor 1988 en dat hij een aan zienlijk minder goede kans maakt na de rampzalige periode rond de Greenpeace-affaire. Deze te ver wachten kandidaturen zullen het optreden in Toulouse van Rocard en Fabius bepalen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7