BOY Krakers kandidaat voor aankoop Brill Eerste vondsten op terrein C A 'Studentenvoorzieniiigen niet zomaar overnemen' Playmate Linda bij DeBoekelier Opvang spijbelaars kan snel beginnen asanarsarös ss Onderhandelingen met makelaar VRIJDAG 11 OKTOBER 1985 LEIDEN We staan te popelen LEIDEN - De krakers van de voormalige drukkerij en boekhandel Brill in Leiden onder handelen met makelaar Proper over aankoop van dit pand. Verwacht wordt dat de koop op weinig problemen stuit als de stichting het nodige geld kan loskrijgen en de dienst der domeinen toestemming geeft voor de verkoop. Overigens wordt mogelijk op korte wordt bekeken hoeveel een en an- Hoewel zij dus betwijfelen of de termijn nog een debat gehouden der moet kosten. De krakers ver- universiteit het pand van Brill zelf het kraakpand in de Leidse wachten dat dit zogeheten haal- gemeenteraadBurgemeester wethouders van Leiden hebben hierover vanmorgen gesproken. Leden van het college baarheidsonderzoek over twee maanden is voltooid. Ze vragen nu met ontruimen te wachten tot het onderzoek is afge- morgen echter nog niet bereikbaar rond. Mocht dat geen haalbare r commentaar. Als het debat i derdaad plaats heeft, zou de ontrui ming tot na de vergadering worden uitgesteld. De krakers zelf hebben gisteren ook verzocht de ontruiming nog enige tijd uit te stellen. Ze zijn sa- i met de technisch bewoners- kaart zijn, dan willen de krakers dat hen in elk geval uitstel wordt gegeven om een voorlopig koop contract voor het pand te tekenen. De krakers zien mogelijkheden om het benodigde geld voor de aankoop, in totaal 435.000 gulden, op tafel te leggen. Onder meer den- Aanranders aangehouden Nijmegen naar Leiden gekomen e verbleef hier op verschillende adressen. Op één van de adressen kwam zij in contact met het twee tal. Op 25 september was zij mee gegaan naar de woning van één van hen. Daar werd zij door de twee mannen gedwongen seksuele handelingen te verrichtten en werd gepoogd haar te verkrachten. Het tweetal, dat een bekentenis heeft afgelegd, is vanmorgen voor geleid aan de officier van justitie. adviseurs (TBA) en de landelijke ken ze dit te kunnen doen door een organisatie belangengroepen huis- lening af te sluiten bij een bank. Een woordvoerder van de krakers gisteren dat zij bovendien vesting (LOBH) een onderzoek het doen. Dat onderzoek moet uit wijzen of het voormalige pand van eigen bijdrage van ongeveer de drukkerij en boekhandel Brill halve ton kunnen betalen, geschikt kan worden gemaakt voor bewoning en of er kleine bedrijfjes, Oreen ZSkeil pand - heeft steeds geweigerd om zaken te doen met de krakers. Het college van bestuur van de univer siteit wil dat de krakers de voorma lige drukkerij verlaten, zodat zij het leeg kan verkopen. Om dit te bewerkstelligen heeft zij eind au gustus een kort geding aangespan nen. Dat geding heeft de universi teit gewonnen. De krakers moeten nu tien dagen na het vonnis het ou de onderkomen van Brill verlaten, een termijn die maandag afloopt. De krakers betwisten dat de i De voormalige drukkerij hij inderdaad met de krakers in on derhandeling is. "En zo lang ik met hen praat, ga ik niet met iemand anders in zee". Als de krakers de financiering van de aankoop rond hebben, verwacht hij verder niet veel problemen. "Domeinen zal de transactie moeten goedkeuren, maar ik denk niet dat dat moeilijk heden zal opleveren", aldus Pro per. Uit de woorden van voorzitter Cath van het college van bestuur van de universiteit, blijkt dat de universiteit weinig bemoeienis 'met het pand heeft. "We hebben Proper opdracht gegeven het pand te verkopen. Dat is niets onge woons, we verkopen op deze ma nier wel vaker panden". De make laar hoeft niet speciaal tp»ctêm- ming te vragen teitsbestuur om het voormalige on derkomen van Brill aan de krakers te verkopen, zo onderstreept Cath nadrukkelijk. "Proper moet een se rieuze koper voor het pand vinden. En het is ons egaal wie dat zal zijn", aldus de universiteitsvoorzitter die nog eens benadrukt dat de univer siteit nooit met de krakers heeft onderhandeld en ook niet wil on derhandelen. Cath stelt dat de krakers niet bij de universiteit moeten aankloppen om uitstel te vragen voor de ontrui ming. "We hebben de uitvoering van het vonnis in handen gegeven van een deurwaarder. Als ze uitstel willen hebben, moeten ze met de deurwaarder gaan praten" LEIDEN - De Leidse politie heeft twee Leidenaren, van 25 en 36 jaar oud, aangehouden die vorige maand een 21-jarige vrouw hebben aangerand en een poging deden haar te verkrachten. was in juli j.l. vanuit versiteit zelf het pand mag verko pen. Normaal gesproken moet de dienst der domeinen een over heidsgebouw aan de man brengen. De universiteit heeft volgens de krakers het pand echter niet snel genoeg aan de domeinen overge dragen. Deze dienst weigerde daar op het pand te aanvaarden nadat het op 2 augustus werd gekraakt. Daarom heeft de universiteit beslo ten zelf de verkoop te regelen en heeft de makelaar Proper gevraagd een koper voor het pand te vinden. B en W willen protest tegen plan Deetman I LEIDEN - Bij het archeologisch bodemonderzoek aan de Haarlem merstraat, op de plek waar de I nieuwbouw voor C A zal verrij zen, zijn de eerste sporen gevon den van de vroegste bewoning van dit gebied. Op het terrein ligt een bouwlaag bloot die dateert uit de zestiendee of zeventiende eeuw. Daarin zijn de sporen zichtbaar van funderin gen en een mestkuil uit die perio de. De opgraving heeft ook al enke le voorwerpen opgeleverd die waarschijnlijk laat dertiende eeuws zijn. Daartoe behoren onder meer een houten bord, een kande laar en een kruik. Verwacht wordt dat er nog meer voorwerpen uit die vroegste periode van bewoning zullen worden gevonden. De wijk Maredorp werd namelijk in 1355 bij de stad getrokken. Langs de Haarlemmerstraat, die toen nog een dijk was, moet de eer ste bebouwing zijn opgetrokken. Daar is men nog niet aan het gra ven geweest. Maar, verwacht wordt dat naarmate men dichter in de buurt van de huidige winkel straat komt, meer voorwerpen ge vonden zullen worden van de eer ste bewoners van Maredorp. Wat er precies uit de grond zal komen valt niette voorspellen. Het komt niet zo vaak voor dat een zo groot terrein in de binnenstad aan een onderzoek kan worden onder worpen, dus de archeologische on derzoekers kunnen nog voor ver rassingen komen te staan. Veel tijd heeft men niet want C A staat intussen te popelen om, als de sloop is voltooid, de eerste paal te slaan voor de bouw van haar nieu we filiaal aan de Haarlemmer straat. Hoewel zij dus betwijfelen of de universiteit het pand van Brill zelf mag verkopen, hebben ze inmid dels wel contact opgenomen met makelaar Proper. Deze heeft ver klaard dat de krakers de eerste ge gadigde zijn om het pand te kopen. Omdat domeinen nog geen goed keuring heeft gegeven en de kra kers de financiering nog niet rond hebben, vragen ze voldoende uit stel om in elk geval een voorlopig koopcontract te kunnen tekenen. De krakers hebben tijdens de 3 oktoberfeesten ongeveer 800 hand tekeningen opgehaald van mensen die hun zaak steunen. Ook hebben 17 instellingen in Leiden laten we ten dat zij achter hen staan. De kra kers hebben contact opgenomen met een makelaar en een notaris die hen kunnen helpen de juridi sche achtergronden van de zaak in orde te krijgen. Onder meer is het de bedoeling dat een stichting in het leven wordt geroepen die de voormalige drukkerij in eigendom neemt en beheert. Geen problemen Makelaar Proper bevestigt dat LEIDEN - Burgemeester en wet houders van Leiden hebben de ge meenten van de negen andere uni versiteitssteden in Nederland per brief opgeroepen om niet akkoord te gaan met de plannen van minis ter Deetman om de voorzieningen voor studenten over te nemen. Het college van bestuur van de Leidse universiteit staat achter dit initia tief van het gemeentebestuur. Wethouder Kuijers (maatschap pelijke aangelegenheden, volksge zondheid en cultuur) is tot deze daad gekomen, omdat hij het een hele rare zaak vindt dat de minister zonder overleg met de betrokken gemeente, zonder overleg met het ministerie van binnenlandse za ken, en zonder overleg met de Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten de universitaire voorzieningen probeert af te schuiven. "Wij heb ben in de brief die al is verzonden Jubileum (1) Ja, die naam van hem. Waar die vandaan komt? Wat dacht meneer nou zelf? Van zijn vader natuurlijk, haha. Nee, even serieus: zijn moeder kwam uit het Gelderse en zijn vader uit Limburg. In Limburg komt die achter- "naam dus wel vaker voor, in de contreien van Leiden echter niet. Kijk maar eens in het telefoon boek, dan zul je wel zien dat hij gelijk heeft. Veel mensen breken hun tong over die naam, inderdaad. Of ze schrijven 'm fout. O jee, hoe vaak dat wel niet gebeurt. Dan denk je als het ware: zouden ze mij be doelen? Zijn vrouw knikt. Altijd maar weer fout geschreven, maar dat komt ook een beetje door het on gebruikelijke natuurlijk. Trou wens, nu hij toch over die naam bezig is...de broers van zijn vader schreven de naam allemaal op een andere manier.- Zo'ri naam werkt dat ook in de hand hë. Hoe hij he'et? Zilverentant heet hij. Hij is 86, hoewel hij tijdens het interview op een gegeven ogen blik zelf in de waan verkeert dat hij binnenkort 77 wordt, maar die fout moet worden toege schreven aan zijn monterheid en niet aan het tegenovergestelde. Al die data spelen hem trou wens wel vaker parten. Wanneer -werd hij nou ook al weer lid van de bond? Was dat niet op 2 okto ber 1915. Nee, nee, zegt zijn vrouw. Dat heb je toch echt fout. Je werd lid van die bond op 3 april. Hij knikt. Zo is het. En niet anders. Jubileum (2) Lid van de bond werd hij op 2 oktober 1915.'Onlangs vierde hij naar de andere gemeenten vóór 25 oktober om adhesie voor ons standpunt gevraagd. Is dat het ge val, wat ik eigenlijk wel verwacht, dan gaat er een gezamenlijke brief naar minister Deetman en de Vaste kamercommissie voor onderwijs". Drie maanden geleden kwam de bewindsman met nota studenten voorzieningen op de proppen. Daarin viel te lezen dat voorzienin gen als sportvelden, theaters, huis vesting, gezondheidszorg, kinde ropvang niet meer ten laste Van de universiteiten mochten komen. De suggestie werd gedaan dat de ge meenten deze studentenfacilitei ten wel zouden kunnen overne- Belachelijk "Belachelijke zaak", volgens Kuijers. "Over financiële conse quenties praat de 'minister heie dus een uniek jubileum: zeventig jaar lid van de grafische bond CNV. Ze zijn nog langs geweest, de heren van de bond. Ja, ze had den een cadeau bij zich. Nee, niet die bloemen, die heb ben ze ook pas gekregen hoor, daar niet van. Toen we zestig jaar getrouwd waren, vult zijn vrouw aan. Hij beaamt dat. Alles komt vaak in één keer hè. Maar goed, nu dat werk van hem, want daar is meneer toch voor gekomen. Hij begon op twaalfjarige leeftijd te 'werken bij Sijthoff. Als zetter. Hij heeft toen ook nog Griekse letters moeten leren, herinnert hij zich. Hard werken was het, dertien, uur per dag, maar ja: zo zat de wereld toen in elkaar, nietwaar? En dan ging je een paar avonden in de week ook nog naar school. Verplicht. Klagen? Nooit, je wist niet beter. Later werd het alle maal anders. Dat kwam ook door de opkomst van de bondbewe- ging volgens hem. In zijn schaarse vrije tijd sport te hij. Gymnastiek. Was hij trou wens maar wat graag geworden, gymnastiekmeester. Ja, bij de vereniging gaf hij les, maar hij had het ook graag als werk ge daan. Vakantie in die tijd...weet de journalist wel waar hij het over heeft? Na driejaar werken kreeg je één vrije dag. Eén! Wat hij op die dag toen gedaan heeft? Geen idee. Maar ongetwijfeld was hij helemaal vrij, want z'n moeder was een goed mens. Die zei dan niet: en nu ga jij maar eens iets voor mij doen. Nee, die liet hem op Zo'n dag z'n gang gaan. Jubileum (3) Leuk werk? Ach, op den duur wordt werken een gewoonte. Maar hij heeft er nooit een hekel aan gehad hoor. Trouwens, hij maal niet. Hoe kunnen wij het LAK-theater of de sporthal van de universiteit overnemen als daar niets tegenover staat? Het is trou wens nog maar de vraag of wij dat willen. Nee, hierover zal nog heel wat overleg over moeten worden •gevoerd". Twee weken geleden is er door de Leidse universiteitsraad een «notie aangenomen om de notitie van minister Deetman af te wijzen. Het college van bestuur is toen met de opdracht naar huis gestuurd om de minister via de Vereniging Sa menwerkende Nederlandse Uni versiteiten duidelijk te maken dat een andere notitie wordt verlangd. "Een evenwichtiger notitie, waarin het nieuwe studiefinancierings stelsel en de bezuinigingen op stu dentenvoorzieningen in samen hang worden bekeken", aldus de universiteitsraad LEIDEN - Het opvangproject voor zestien schoolverzuimers komt waarschijnlijk zeer binnenkort van de grond. "We staan te popelen om met het project te beginnen. Als het aan mij ligt volgende week al", aldus leerplichtambtenaar H. Nie- poth. Naar zijn zeggen zitten de zestien geselecteerde leerlingen al thuis te wachten op het moment van aanvang. "Ook de ouders zijn bij de plannen betrokken en erg enthousiast". Tijdens de vergadering van de raadscommissie onderwijs, samen levingsopbouw en emancipatie gisteravond vertelde hij verder dat waarschijnlijk ruim honderd leer lingen voor hét project voor schoolverlaters in aanmerking ko- N. Ober van de directie onder wijs van de gemeente Leiden be vestigde het vermoedelijk snelle begin van het project. "Het hangt er nu vanaf hoe snel het ministerie te werk gaat. Er moet geld op tafel komen voor ten minste één leer kracht en er moet nog een aantal ontheffingen worden verleend, maar dat kan heel vlug gaan". Het is de bedoeling dat er in de toe komst twee leerkrachten en één jongerenwerker worden aange trokken. Verder wordt volgens Ober op dit moment naarstig gezocht naar een tijdelijk complex voor de op vang, omdat het gebouw Pieters kerk 4A dat in aanmerking kwam, voorlopig nog niet kan worden ge bruikt. Een aantal beroepskrach ten om het project te begeleiden is inmiddels al aangetrokken. Zij hebben ervaring opgedaan bij an dere spijbelprojecten in het land. Preventie De commissieleden bleken in grote lijnen tevreden te zijn met de onlangs verschenen nota 'Opvang project Leiden'. Wel werd door Van Lint (PPR) en Snelders (D'66) kritiek geuit op het feit dat de mo gelijkheden tot voorkoming van het schoolverzuim in de nota niet wat Uitgebreider aan de orde ko- ADVERTENTIE r Zaterdagïnldda^l 12 oktober 1985 De kunstenares PIEN LENSTRA, bekend van o.a. het boek "Beeldig Deeg", geeft van 14.00-16.00 uur een demon stratie. Er is dan tevens ge legenheid kennis te maken met haar nieuwste werk en technieken met het boetse ren met deeg. BOEKHANDEL DE KLER, NIEUWE RIJN 45, 2312 JG LEIDEN. 1 TEL: 071-120885. Van Lint wees verder op een fout betreffende het aantal spijbelaars dat in de nota wordt genoemd. "Dat vijftien procent van de leer lingen spijbelt, houdt in dat er 2100 zijn en niet 210, zoals in de nota staat. De opvang van zestien leer lingen is zeker nuttig, maar het is dan wel een marginale bezigheid". Wethouder Van Dongen ant woordde dat het niet de bedoeling van de nota was aandacht te beste den aan het voorkomen van schoolverzuim en dat de mogelijk heden van de gemeente om iets aan deze preventie te doen beperkt zijn. Over het kleine aantal spijbe laars dat voorlopig wordt opgevan gen zei ze dat daarvoor bewust was gekozen. "We moeten oppassen dat het geen alternatieve vorm van onderwijs mag worden. De prak tijk zal verder moeten uitwijzen hoe we te werk zullen gaan. Boven dien verwachten we dat de leerlin gen er niet het hele jaar zitten". PvdA'er van Meij gaarden wees er ook op dat het bij de opvang van de spijbelaars moet gaan om crisisop vang en dat er geen alternatief on derwijs moet worden gecreëerd. Staten achter plan voor drie waterbedrijven DEN HAAG - Een ruime meerder heid van de statencommissie voor waterhuishouding ën waterschap pen staat achter het voorstel van het college van GS om de 28 water leidingbedrijven in de provincie tot 3 terug te brengen. In de com missievergadering van gisteren bleken alleen de fracties van RPF/ GPV en de kleine linkse partijen tegen. Wel werd gedeputeerde Overwa- ter verzocht te bezien of mogelijk toch het Westland deel kan gaan uitmaken van het nieuwe waterlei dingbedrijf Zuid-Holland West. Het college had voorgesteld om het kassengebied bij Zuid-Holland Zuid in te delen. Ook voor de wa terleidingbedrijven de Hoekse Waard en dat van Dordrecht moet yolgens de statenleden worden be keken of een andere indeling niet wenselijker is. In plaats van bij het bedrijf Zuid zouden die mogelijk naar Oost gaan. Het dagelijks bestuur van de pro vincie wil de huidige 28 waterbe drijven terugbrengen tót 3, West, Zuid en Oost, om bedrijven te krij gen die zowel de produktie als de distributie van water in hun gebied in handen hebben en tevens kun nen zorgen voor een betere kwali teitscontrole. Dit plan doorkruist het initiatief van de gezamenlijke nutsbedrijven in Leiden en regio, Alphen en de bollenstreek om een gecombineerd nutsbedrijf te vor men. De oprichting van zo'n ge combineerd bedrijf wordt op dit moment op gemeentelijk niveau voorbereid. De provincie keurt dit plan af. het ministerie van oorlog en de fensie, in vrijetijdskleding lopen ze. Hij dus niet. Of het moet warm weer zijn. Dan wil hij zijn kraagje nog wel eens openzetten. Dakterras Stel: je hebt een plat dak, je maakt daarvan een terras, mooi" nietwaar? Bijkomstigheid is al leen dat je vanaf dat terras in de slaapkamer en de keuken van de buren kunt kijken. En die zijn daar niet blij mee: die vinden het een aantasting van hun privacy. Is het dat ook? Het is aan de president van de Haagse recht bank, mr. J. J. Brinkhof, om daarover binnenkort eén oordeel te vellen. L. van Wijk, woonachtig aan de Apothekersdijk 6, heeft namelijk geeist dat zijn buurman op num mer 5, H. Walenkamp, ophoudt zijn platte dak als terras te ge bruiken, omdat zijn privacy wordt geschonden. Tijdens een zitting van de Haagse rechtbank vertelde Van Wijk ook dat hij wordt geteisterd door geluidoverlast: men zit tot 's avonds laat op het terras en maakt kabaal. Van geluidsoverlast is volgens de terrasbezitter echter zelden of nooit sprake geweest, niet in de laatste plaats als gevolg van de slechte zomer. Hij vertelde de rechter dat het terras er al min stens acht jaar ligt en dat er deze zomer een nieuwe omheining in de vorm van een hekje otn is ge plaatst. Dit met het oog op zijn baby. Bovendien is het terras beter toe gankelijk gemaakt door een deel van de bestaande balkonbalu strade weg te breken. Ook zei hij best bereid te zijn een schutting van ondoorzichtig kunststof te plaatsen zodat er in elk geval niet meer van inkijk sprake kan zijn. Maar Van Wijk voelde hiervoor niets. Deze zei het gedrag van de ze buurman op het dakterras niet op prijs te stellen, zo hield hij mr. Brinkhof vpor. Bovendien meen de hij door het terras al een waar devermindering van zijn huis van 20.000 gulden te hebben ge leden. Mr. Brinkhof doet 15 oktober uitspraak. ADVERTENTIE Zij zet hand tekeningen op haar fotoreportage in de nieuwe nederlandse PLAYBOY. Zaterdagmiddag 12 oktober van 3 tot 4 uur Breestraatl07 ALLES WAT MANNEN BOEIT. heeft dus ook alle veranderingen in het grafische vak meege maakt. Zo was je handzetter, zo stapte je over op het machine park. Nu even iets anders. Hij zal eens laten zien wat hij in zijn vrije tijd zoal heeft gemaakt. Hier dit kistje bijvoorbeeld. Houtsnij werk. Tussen neus en lippen ge maakt, bij wijze van spreken. Ja, daar had hij dus ambitie voor. Dierfiguren heeft hij ook. Hoe gaat zoiets...dan loop je in een bos, je ziet een takkie en je denkt: dat takkie neem ik mee, daar kan ik een voorwereldlijk dier van maken. Een fantasie beest, zogezegd. Dat hij zo keurig in het pak zit, heeft meneer trouwens goed ge zien. Zo is hij hu eenmaal: ook de das wordt 's ochtends zorgvuldig omgedaan. Hij blijft heus niet in zijn kameijas rondlopen. Hoe wel...je ziet tegenwoordig steeds meer mensen in vrije tijdskleding, is het niet. Alle ran gen en standen. Of ze nou voor het ziekenfonds werken of bij

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3