PROBEERT MET EEN DUITSE, EEN FRANSE OF EEN ITALIAANSE EN JE VALT VOOR EDI SPAANSE. r autotechniek zonder grenzen. Pochtenez ligt dwars Weinig enthousiasme voor plan met voetbalvandalen Brandstichting in Z.-Afrika: 5 doden Meer ruimte voor de das Europa Cup baart Avanti veel kopzorg Forse celstraffen geëist tegen daders van inbraken in streek VRIJDAG 11 OKTOBER TflRlT STAD PAGINA 19 HILVERSUM (GPD) - Het plan van de politieacademie in Apel doorn om begin volgend jaar voet balvandalen in te zetten bij de trai ning van agenten, is bij een groot aantal instanties verkeerd geval len. Woordvoerders van justitie, politie en de afdeling strafrecht van de Utrechtse universiteit plaat sen vraagtekens bij de haalbaar heid en juistheid van de geplande experimenten. Met name bij de Amsterdamse politie heerst verontwaardiging over het argument dat er gebrek aan kennis bestaat over het voet balvandalisme. „We hebben daar over dossiers vol aan informatie", zegt woordvoerder Klaas Wiltink. „Men zou daar eens gebruik van moeten maken". Al geruime tijd heeft de Amster damse politie een groep die regel matig overlegt met lastige voetbal supporters. In het bijzonder gaat het om voetbalfans van Ajax die deel uitmaken van de beruchte F- side. Wiltink: „Dank zij deze klank bordgroep hebben wij het beleid kunnen bepalen dat afgelopen zon dag al is ingegaan. Toen Ajax tegen Feyenoord speelde hebben we de Rotterdamse supporters brieven overhandigd met belangrijke infor matie. Bij ons ligt het accent duide lijk op de communicatie. Vertel de supporter wat je van hem ver wacht. Dan is er tenminste duide lijkheid". De Amsterdamse politie noemt het plan van de politieacademie dan ook weinig realistisch. Wil tink: „We hebben tegen de jongens van de F-side altijd gezegd: zorg je voor rottigheid, dan nemen we je te pakken. Volgens het experiment betekent het juist een vrijkaart om deel te nemen aan een opstootje op kosten van de belastingbetaler. Ja, dan moeten heel wat mensen in het korps de wenkbrauwen fronsen". De Utrechtse officier van justitie mr. R. Behling, die in een aantal overlegorganen zit om het voetbal vandalisme terug te dringen, plaatst veel vraagtekens bij het voorstel. Om voetbalsupporters bij wijze van alternatieve straf naar de politieacademie te sturen vindt hij, in het kader van het strafrecht, ronduit bedenkelijk. „Er zullen on getwijfeld goede elementen inzit ten, maar ik heb moeite met de agressiviteit. Dat is een ingebak ken cultuur geworden". De wetenschappelijk hoofdme dewerker van de vakgroep straf recht van de Utrechtse universiteit M. N. Jörg denkt dat er weinig rechters te vinden zullen zijn die een voetbalvandaal naar de politie academie zullen sturen om hetzelf de kwaad nog eens uit te halen. „Ik heb er zijdelings van gehoord. De details ken ik niet. Er zitten in mijn ogen wel erg veel haken en ogen taan. Het lijkt me daarom ook zeer "gecompliceerd". De woordvoerster van het minis terie van justitie in Den Haag me vrouw mr. T. Faber geeft aan dat het ministerie officieel geen com mentaar heeft. „De rechtelijke macht zal moeten bezien wat men hiermee aan wil. Het woord is nu aan hen". De Hilversumse commissaris van politie P. van der Molen vond de suggestie van de academie in eerste instantie een vreemde zaak. „Later ben ik er over gaan denken en kwam tot een andere invals hoek. De therapie kan van twee kanten werken. In Dodewaard hebben we ook gezien dat de poli tie op een sympathieke wijze in contact trad met relschoppers om te discussiëren. In dit geval kan er een zelfde werking van uitgaan. Er kan een relatie ontstaan die bij bei de partijen leidt tot meer begrip en inzicht". AMSTERDAM (ANP) - De Ne derlandse vereniging tot inte gratie van homoseksualiteit COC wil meer dan voorheen de belangen van haar leden - in het algemeen maar ook individueel - behartigen. De al 40 jaar be staande vereniging wil op deze manier haar ledental van ruim 7.000 uitbreiden. Het COC is deze maand ook een ledenwervingscampagne begonnen. Een krant in een op lage van 50.000 exemplaren maakt onderdeel uit van deze campagne, die wordt gevoerd COC voert ledencampagne via de afdelingen van de vereni ging in het land. „Het COC krijgt weer een duidelijk gezicht", schrijft Alex van der Hoorn in het blad Sek van het COC. Hij meent dat de homo-strijd in Nederland nog lang niet gestreden is. Het COC Het COC zegt veel te hebben bijgedragen aan het uit de ta boesfeer halen van homosek sualiteit. De laatste jaren is er echter een kentering waar te nemen, aldus de vereniging: „onder invloed van tv-pro- gramma's (bij voorbeeld van de EO), sociale maatregelen, be lastingwetten en de toenemen de publiciteit rond bij voor beeld aids, is er in zeker opzicht meer negatieve oordeelsvor ming over homoseksualiteit waar te nemen". DEN HAAG (GPD) - Het Jachtfonds vindt dat de das meer bestaansze kerheid moet worden geboden. Eigenaren van gronden waarop een das- senfamilie een burcht heeft gebouwd, kunnen een subsidie krijgen als ze bereid zijn de dieren ongemoeid te laten. Dassen komen in ons land nog in flinke aantallen voor in de gehele provincie Limburg, Oost-Brabant, het Land van Maas en Waal en het Rijk van Nijmegen, de Achterhoek, Gaasterland en Drenthe. De meest weste lijke dassenburcht is gebouwd in Maarssen bij Utrecht. Voor optimale .levensomstandigheden hebben de dassen houtwallen nodig, „maar ook bijvoorbeeld een plank over een sloot om bij elkaar op bezoek te kun- Met het beschikbaar stellen van subsidies ter grootte van enkele hon derden guldens aan eigenaren van gronden en aan particuliere jachthou- ders hoopt het Jachtfonds te bereiken dat de dassenpopulatie in ons land zich kan uitbreiden. JOHANNESBURG - Ook giste ren, op de geboortedag van de be kende Zuidafrikaanse boerenpre- sident Paul Kruger, is het weer on rustig geweest in verschillende de len van Zuid-Afrrka. In de zwarte en kleurlingenwijken rond Kaap stad trad de politie met hagel en traangas op tegen demonstrerende jongeren, nadat deze barricades hadden opgericht en tientallen wo ningen met benzinebommen had den bekogeld. Verder meldde de politie, dat in de nacht van woens dag op donderdag vijf zwarte men sen, onder wie een baby van drie weken, door brandstichting om het leven waren gekomen. door Ruud de Wit Volgens de Zuidafrikaanse radio was het vooral gisterochtend on rustig in de wijken rond Kaapstad. De onlusten begonnen toen groe pen jongeren wegversperringen oprichtten in de kleurlingenwijk Athlone en deze in brand staken. Banken en regeringsgebouwen werden met stenen bekogeld. De politie gebruikte hierop traangas om de jongeren uiteen te drijven, maar de acties van de jongeren gin gen door en verspreidden zich over de omliggende wijken. Hierop besloot de politie de be langrijkste doorgaande wegen door Athlone, Guguletu en Mit chell's Plain af te sluiten, vooral nadat, minstens tien personen in Bonteheuvel en Manenberg ge wond waren geraakt. Hun huizen waren met benzinebommen in brand gestoken. Ook uit de nabij gelegen wijken Elsies River, Lan- ga, Nyanga en Bellville South, waar dominee Allan Boesak woont, werden benzinebomaanval len gemeld en de politie gebruikte hiertegen behalve traangas ook ha gel. Het is niet bekend of er tijdens deze nieuwe onlusten rond Kaap stad doden zijn gevallen, maar vol gens de politie zijn er veertig men sen in een hospitaal opgenomen, terwijl er vijf mannen zijn gearres teerd die het vuur openden op poli tiewagens in Mitchell's Plain. Gis terochtend maakte de Zuidafri kaanse politie reeds bekend, dat in de 24 uur ervoor zeker vijf perso nen in zwarte woonwijken elders in het land door brandstichting om het leven waren gekomen. Deze gewelddadigheden volg den na de slechts gedeeltelijk ge slaagde nationale gebedsdag voor vrede, die woensdag door talijke Zuidafrikaanse geestelijken was georganiseerd. Twee van de slacht offers, een baby van drie weken en een jonge vrouw, vielen in de woonwijk Umlazi, vlak bij Durban. Volgens de politie werden de hui zen waarin zij zich bevonden, be woond door leden van het Ver enigd Democratisch Front (UDF). HAZERSWOUDE - Het Europa Cup duel tussen de vrou wenteams van Dextro/Avanti en Pochtenez is op losse schroeven komen te staan. De besturen van beide tafelten nisclubs kunnen geen overeenstemming bereiken over de speeldatum. Met name van Bulgaarse zijde is er tot dit moment geen enkele vorm van medewerking. Oorspronkelijk stond de wedstrijd voor vorige week vrijdag in Sofia gepland. Avanti heeft de Bulgaren echter via een telex laten weten op die dag niet te kunnen spelen. Pochtenez Sofia heeft daar tot op heden niet op gereageerd. Wel heeft men een bericht naar Pirma- sens gezonden met de simpele me dedeling dat Avanti niet is komen opdagen. Aartjan van der Poel heeft na mens Avanti intussen wel een aan tal voorstellen ingediend. Een daarvan behelsde een invitatie aan Pochtenez om op kosten van Avan ti in Nederland te komen spelen. Het andere voorstel luidde dat Avanti het komende weekeinde in Sofia wil spelen, mits er bijtijds een antwoord komt. Tenslotte moet de Hazerswoudse ploeg visa aanvragen en een vlucht regelen. Met name dat laatste levert proble- nien op omdat men niet op elk ge wenst moment naar Sofia kan voegen en weer terug. Eergisteren heeft Van der Poel andermaal een poging onderno men om een reactie van de Bulga ren te krijgen. Toen bleek dat Pochtenez desnoods bereid was om vandaag alsnog te spelen. Dat is voor Avanti inmiddels al weer niet haalbaar. "Het lijkt er verdacht veel op dat ze helemaal niet willen spelen. Ze wil len gewoon zonder te spelen over naar de volgende ronde. Iets an ders kan ik er niet van maken. Ze weigeren om mee te werken", ver denkt Van der Poel Pochtenez van het spelen van een spel. Hij heeft nu te horen gekregen dat hij van daag een telex zal ontvangen. "Het zal nu óf zondag óf maandag moe ten worden. Eerder kan gewoon niet meer. Maar ik ben benieuwd wat er in die telex staat en wanneer ik hem krijg", vraagt Van der Poel zich af. Dagenlang heeft hij langs diver se kanalen geprobeerd om met de Bulgaarse vereniging tot overeen stemming te komen. De vraag is in middels gerechtvaardigd of het nog tot een wedstrijd komt, of dat er achter de groene tafel van de or ganisatie in Pirmasens een beslis sing genomen zal moeten worden. Van der Poel zwaait in dat geval met de nodige telexen als bewijs materiaal, terwijl Pochtenez voet bij stuk houdt dat Avanti niet is op gekomen. Of de beide clubs moe ten zich vandaag of morgen toch nog kunnen vinden. Debuut Avanti wacht nu maar af, zij het dat Pirmasens volledig op de hoog te wordt gebracht van de handel en wandel van Pochtenez. Mocht de wedstrijd niet doorgaan, dan is het debuut van Miijam Kloppenburg voor Avanti voor de tweede keer uitgesteld. In de eerste ronde kwam de Griekse tegenstander Pa- nellinios SC Athene niet uit de fi nanciële problemen, waardoor de wedstrijd op verzoek van de Grie ken geannuleerd werd. Kloppen burg, die door Avanti speciaal voor de Europa Cup is aangetrokken, completeert het team, waarin Bet- tine Vriesekoop en Ellen Bakker een vaste plaats hebben. Mocht Pochtenez - Avanti toch nog op de rol komen, dan bestaat de kans dat de vader van Mirjam Kloppenburg als coach zal optreden. Hij heeft dat aanbod in ieder geval wel ge daan. Of Avanti daar gebruik van zal maken, staat te bezien. Gerard Bakker zal niet meereizen. De trai ner/coach van de Hazerswoudse club kan zich niet opsplitsen, nu ook het mannenteam Europa Cup verplichtingen heeft. In tegenstel ling tot bij de vrouwen, werd de mannenwedstrijd tussen Avanti en het Hongaarse Vasutas Boedapest binnen een mum van tijd geregeld. Zondag wordt die interessante ont moeting in Hazerswoude gespeeld. De aanvang is vastgesteld op 14.00 uur. Dat kan eventueel nog veran deren in 13.00 uur indien de televi sie opnamen komt maken. Knokken Hebben de vrouwen aan Pochte nez eventueel een 'makkie', de mannen zullen er tegen de Honga ren heel wat harder voor moeten knokken. Maar met de Bulgaar Ma riano Lukov - 26e op de Europese en 36e op de wereldranglijst - in hun midden hebben de Hazers- woudenaren wel degelijk een kans om de volgende ronde te bereiken. Rob Turk en Robert de Groot ma ken de ploeg, die in de eerste ronde met 2-5 bij Germania Schnelsen in Hamburg won, compleet. De Hon garen maken een keuze uit het vol gende kwartet spelers: Janosz Tac- cart, Joseph Mosiczo, Bela Franke en Migo Somozi. Vasutas staat on der leiding van trainer Jula Epovic. DEN HAAG/STREEK - Voor in totaal zo'n 80 inbra ken in de duin- en bollen streek zijn gisteren voor de Haagse rechtbank tegen vijf bendeleden gevangenis straffen geëist van 12 maan den (waarvan 5 voorwaarde lijk) tot 2V2 jaar. De uit Kat wijk, Lisse, Noordwijk en Den Haag afkomstige ver dachten zijn tussen de 20 en 23 jaar oud en ondernamen hun roofacties in wisselen de samenstelling. De zwaarste straf hoorde een 23- jarige Lissenaar tegen zich eisen: 2 jaar en 6 maanden. Naast de hem tenlastegelegde diefstallen in Noordwijk had hij namelijk ook deelgenomen aan een gewapende roofoverval op een benzinestation in Den Haag. Samen met zijn even eens terechtstaande handlanger hadden ze hier 1800 gulden buitge maakt. De diefstallen betroffen een brandkast uit een snackbar aan de Noordwijkse Hoofdstraat in april van dit jaar, buit 15.000 gulden, en de diefstal van bijna 4000 gulden uit het Noordwijkse gemeen schapshuis De Kuip in mei. Ter zitting werden daarbij ge voegd de genoemde gewapende roofoverval, de diefstal van een au to in Leiden en de inbraak in een café-restaurant aan de Noordwijk se Koningin Wilhelminaboulevard. In totaal telde rechtbankpresi dent mevrouw mr. Koningsveld 40 inbraken op het conto van de Lis senaar. Een greep uit de voorbeel den die zij noemde: inbraken in drie Noordwijkse scholen, een in braak in een Noordwijks benzine station, in het Bollenbad, bij gara ge Beuk, in de kantine van de ijs- club, driemaal in een jongerencen trum in Oegstgeest, in een Sassen- heims wegrestaurant, een dran kenhandel in Oegstgeest, de dief stal van een auto in Den Haag, een inbraak in een jeugdsociëteit in Voorschoten en een in de kantine van marinevliegkamp Valkenburg. Paniek „U heeft in de omgeving grote paniek gezaaid. Het is een ver schrikkelijke lijst van grove za ken", aldus de rechtbankpresi dent. De verdachte legde de oor zaak van zijn misdragingen bij zijn drugsverslaving en bij het feit dat niet alleen hij maar alle bendele den zich verstoten en eenzaam voelden. „Ik had geen toekomst perspectief, ik zag geen andere uit weg", zo hield hij de rechtbank Officier van justitie mevrouw mr. Klopper argumenteerde haar zware strafeis met de grote onrust die de verdachte en zijn mededa ders in Noordwijk en omgeving hebben veroorzaakt. „Alleen al de gewapende overval op het benzine station rechtvaardigt een eis van 2 jaar gevangenisstraf', zo zei zij. Een gevangenisstraf van 21 maanden hoorde een 23-jarige Ha genaar tegen zich eisen voor zijn aandeel in de diefstal van een grote hoeveelheid kleding en 6300 gul den uit een kledingzaak aan de An jelierenstraat in Rijnsburg in okto ber vorig jaar, zijn deelname aan de gewapende overval op een Haags benzinestation waar 1800 gulden werd buitgemaakt en de inbraak in een Chin.-Ind. restaurant in Den Haag in januari van dit jaar, waar geluidsapparatuur werd ont vreemd. Veertien inbraken waren er in to taal van de Hagenaar bekend. Daaronder die in een drankenhan del en een platenzaak in Oegst geest, bij transportbedrijf Van Leeuwen in Leiden, in een sport hal en een school in Noordwijk en in een disco in Voorschoten. Deze verdachte was in tegenstel ling tot de anderen nog niet eerder veroordeeld. Ten tijde van de in braken was hij verslaafd aan cocaï ne, vertelde hij de rechtbank, maar daarmee was hij al lang voor zijn aanhouding gestopt. Dat was dan ook een van de positieve punten die zijn advocaat voor hem naar vo ren bracht. Alsmede het feit dat hij ook al lang voor zijn aanhouding met inbreken was gestopt. Mr. Van de Win noemde zijn cliënt het buitenbeentje van de bende omdat hij slechts een lid er van kende met wie hij dan ook de inbraken heeft gepleegd. De ver dachte zei dat hij grote spijt had van zijn daden en dat het een grote opluchting voor hem was eindelijk voor de rechtbank te staan. „Ik was te laf en durfde geen neen te zeg gen toen ik werd gevraagd om mee te doen", aldus de Hagenaar. De rechtszaak tegen een 31-jari- ge inwoner van Noordwijk, even eens lid van de bende, werd opgeschort en aangehouden tot 22 oktober Uw Seat dealer nodigt u uit om de Seat Ibiza te komen vergelijken met enkele andere Europese auto's, die speciaal voor dit doel bij hem voor de deur staan. Een gründliche Duitse auto bijvoorbeeld. Een charmante Franse. Of een goed ogende Italiaanse. Maar we zijn ervan over tuigd, dat u uiteindelijk kiest voor de Spaanse Seat Ibiza. Want de techniek van de Seat Ibiza kent geen grenzen Een ontwerp van de Italiaanse meester Giugiaro, om maar wat te noemen. Een Duits- degelijke constructie van Karmann. En een felle mo tor System Porsche. Zo'n combinatie, daar kan nie mand tegenop. De Seat Ibiza is le verbaar in diverse uitvoe ringen van f 13.995,- tot f20.795.-. Koopplannen? Bekijk en vergelijk de Seat Ibiza bij uw dealer. Afgebeeld de Seat Ibiza 1,5 GLX (S)Prijzen inclusief BTW exclusief afleveringskosten. Wijzigingen voorbehouden. Importeur: Nibhart Car BV, Heemstede. Katwijk a/d Rijn Autobedrijf Bellcar, Valkenburgseweg 28a, Tel.: 01718-71961. Leiden Autobedrijf Huisman B.V., Levendaal 80, Tel.: 071-144345.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19