'We zijn zeker niet kansloos' Timman niet bang voor combine Gantwarg blijft op voorsprong De Kruiff aan vooravond EC-duel 'Dwars door Leiden' nu al een succes Vooraanstaande positie Sowjet-Unie in kandidatentoernooi Karpov en Kasparov remiseren Tour start in 1987 in West-Berlijn VRIJDAG 11 OKTOBER 1985 SPORT PAGINA 13 LEIDEN - Ze traint af, maar wilde voor de tafeltennisstrijd om de Eu ropa Cup wel een stapje extra ver richten. Want Omega Reading mag internationaal enige aanzien genie ten, Sandra de Kruiff schat de kan sen "fifty fifty" voor de vrouwen van Scylla, die vanavond om 19.30 thuis in het internationale strijd perk treden. Twee seizoenen lang acteert Sandra de Kruiff alweer op de 'ach tergrond'. Ze blaast haar partijtjes bij de Leidse club mee, maar dat gebeurt in een lagere versnelling dan vroeger. Tot twee seizoenen geleden genoot De Kruiff aanzien in de Nederlandse tafeltenniswe reld. Achter Bettine Vriesekoop nam de Leidse de tweede plaats in op de nationale ranglijst en maakte deel uit van de NTTB-ploeg. Ze bereikte met haar Hazerswoudse vriendin de finale vrouwendubbel tijdens het EK in Hongarije, 1981. NIEUWEGEIN (ANP) - Gelooft Rob Clerc zelf nog wel in zijn kan sen om de situatie in de damtwee- kamp te zijner .gunste te kunnen keren? Na de veertiende partij ter gen titelverdediger Anatoli Gant warg is men geneigd de vraag ont kennend te beantwoorden. Giste ren zag de Nederlandse uitdager in Nieuwegein er na 24 zetten al geen brood meer in. Zijn remisevoorstel na bijna anderhalf uur spelen werd zoals gebruikelijk door de wereld kampioen zonder aarzelen aan vaard, waardoor Gantwarg met 15- 13 aan de leiding blijft. Een opnieuw teleurstellend ver loop voor de Nederlander, die de laatste uren voor het veertiende duel nota bene in het gezelschap van oud-wereldkampioen Harm Wiersma en een door de Fries aan getrokken sportpsycholoog had doorgebracht. „Hij moet meer in eigen kunnen gaan geloven", aldus Wiersma, die echter al spoedig tot de conclusie kwam dat de in de voorbereiding bekeken variant niet op het bord kwam. Clerc werd trouwens bij zijn en tree in de speelzaal onthaald met een warm applaus van enkele tien tallen (deze week verworven) sup porters. Het waren de standhou ders van het naast het hotel gele gen schoenencentrum die dagelijk komen kijken en na drie partijen al een redelijk inzicht hebben gekre gen in de denkarbeid, die beide grootmeesters moeten verrichten. Vonden ze het in het begin van de week nog maar vreemd dat „dam mers op deze wijze hun brood ver dienden", de waardering voor hun prestaties groeit met de dag en sommigen laten lange tijd hun werk voor wat het is om de verrich tingen van de twee „achter het glas" te volgen. Voor hen was het een tegenvaller dat de partij slechts anderhalf uur vergde, waarna de echte arbeid weer moest worden opgevat. Te leurstellender was het voor de damliefhebbers uit Zeeland, die om kwart over twee arriveerden en dus te laat kwamen... Ook de ouders van Rob Clerc, die de verrichtingen van hun zoon eindehjk eens wilden volgen, kwa men voor niets uit Amsterdam. Zij konden alleen nog de toelichting van oud-wereldkampioen Ton Sij- bands volgen die tot ruim een uur na afloop de nog steeds toestro mende dam-enthousiasten pro beerde nog enige „waar" voor hun moeite te geven. Het werd een theoretische uiteenzetting over het partijgebeuren, waarin het remise aanbod van Clerc na 24 zetten ze ker verantwoord was. „De situatie op het bord heeft zich tegen hem gekeerd en dat hij in een wat moei lijkere stand dan geen risico's meer neemt is wel begrijpelijk", aldus Wiersma die zijn „gast" op Clerc af stuurde. De Hagenaar zou uit deze psychologische ondersteuning nieuwe moed kunnen putten om er in de laatste zes duels nog eens ex tra tegenaan te gaan. Partij Wit: Gantwarg; zwart: Clerc. 1. 32-28 16-21, 2. 31-26 11-16, 3. 37-32 18-2r 10-14,16. 42-38 12-18, 17. 44-39 7-12, 18. 50- 44 5-10, 19. 48-42 21-27, 20. 31x22 18x27, 21. 32x21 16x27, 22. 37-32 17-21, 23. 26x17 12- x21, 24. 42-37 remise op voorstel van Interland Nederland komt zondag in de dam-interlandwedstrijd tegen Bel gië zeker niet in zijn sterkste op stelling uit. Voor de wedstrijd, die zondag in Loon op Zand wordt ge houden, zijn de volgende teams aangewezen: Nederland: Karen van Lith, Iepie Poepjes, Peter Hoopman, Anton Kosior, Cor Kuijstermans, Alex Mathijsen, Maarten Nas, Leo Ro- sendaal, Peter van der Stap en Cas per van der Tak. België: Hugo en Oscar Verpoest, Patrick Casaril, Danny Verschue- ren, Stephan Michiels, Ferdy Mari- ni, Frans Claessens, Michel Gregoi- re, Vic Hermans en Bernard Lem- Wegens een ernstige voetblessu re moest Bettine Vriesekoop, na haar gewonnen titel in het enkel spel, echter opgeven. Daardoor kreeg Sandra de Kruiff 'slechts' het zilver omgehangen. Omdat zij in de nationale competitie te wei nig tegenstand kreeg te verduren, wilde zij, evenals Bettine Vriese koop, in de mannenstrijd uitko men. Het negatieve besluit van de NTTB demoraliseerde De Kruiff dusdanig, dat zij zich weldra terug trok uit het internationale circus. Druk bestaan "Ik mis het eigenlijk wel", geeft ze toe, "maar erg veel tijd om daar over na te denken heb ik niet. Ik heb inmiddels een druk bestaan. M'n werk op school (ze is adjunct van een basisschool in Nieuw koop) slokt veel op, ik heb daarom niet veel tijd meer om te trainen". "En al zou ik veel tijd hebben", vervolgt De Kruiff, "dan was ik toch niet meer voluit gegaan. De Nederlandse competitie is immers -niet interessant. Na een paar jaar heb je het wel gezien, als je een beetje traint en aanleg hebt, ben je het niveau zo ontgroeid". Voor de leut slaat Sandra de Kruiff daarom haar partijtjes aan de Leidse Catharijnestraat. Het duel met de Engelse EC-opponent wordt echter serieus genomen. "Het is een sterk team, de num mers twee en drie van Engeland staan opgesteld. Maar we zijn zeker niet kansloos". Voor AV Holland Puntjes De Kruiff verwacht zelf een paar puntjes te vergaren en hoopt daar naast op de inbreng van Marianne van der Vliet. "Ze heeft een lastig spelletje voor tegenstanders. Loopt het goed, dan kunnen we voor een verrassing zorgen". De kans op succes was aanmerke lijk groter geweest als Patricia de Groot nog deel had uitgemaakt van de Leidse vereniging. Het I5-jarige talent verdween evenwel naar haar geboortestreek Noord-Brabant, tot ergernis van haar ploeggenoten en Theo Bakker, die De Groot een nieuwe Vriesekoop ontwaarde. Nu moet Scylla het doen met Marian Kantebeen, die nu de ondankbare taak heeft als derde vrouw te ope reren. De punten moeten evenwel door de eerste vrouw, Sandra de Kruiff, bijeen worden geslagen. Een wellicht laatste positieve stuiptrekking van haar moet het leed om het verlies van Patricia de Groot verzachten. FIFA besluit in december MEXICO-STAD (DPA/Reuter) - De Internationale Voetbal Federa tie (FIFA) neemt in december het definitieve besluit over het al dan niet doorgaan van het toernooi om het wereldkampioenschap in 1986. Dat heeft voorzitter Joao Havelan- ge gisteren in Mexico-Stad gezegd. Hij begon aan een vijfdaags bezoek aan de door aardbevingen getrof fen hoofdstad, waar puinruimers nog druk doende zijn. LEIDEN - Wie er morgen ook gaat strijken met de overwinning in de Dwars door Leiden-estafetterace, bij de organiserende Leidse Atle tiek Vriendenkring Holland kan dit evenement in het kader van het Maar liefst 35 ploegen meldden zich de afgelopen weken voor dit 10 x 400 meter lange loopgebeuren door een gedeelte van de Leidse binnenstad en dat was meer dan waarop men had durven hopen. Trouwens, de inschrijving moest vorig weekeinde worden gesloten om het geheel 'organiseerbaar' te houden want de aanmeldingen ble ven binnenkomen. Aan de Dwars door Leiden zit een stuk atletiekgeschiedenis vast waar veel atleten en zeker nog heel wat Leidenaars zich iets van zullen herinneren. In 1924 werd op initia tief van de toenmalige Leidsch Dagblad-directeur Henny een esta fettewedstrijd door de Leidse bin nenstad op poten gezet met de fi nish voor de deur van het LD. Dit evenement werd enkele jaren achtereen geprolongeerd en trok gaandeweg steeds meer belang stelling van atleten en publiek. In 1935, het jaar waarin de AV Hol land werd opgericht, werd de orga nisatie aan deze vereniging overge- HILVERSUM (GPD) - Hoezeer de Sowjet-Unie als schaakland in een verheven positie verkeert, leert een blik op het deelnemersveld van het kandidatentoernooi dat za terdag in Montpellier begint. Zeven echte Russen en dan nog eens hun voormalige landgenoten Spasski en Kortsj- noj zullen het in de Zuidfranse stad opnemen tegen zeven schakers uit de rest van de wereld. En wanneer wordt be dacht dat nog niet eens de twee beste Sowjets aan de start verschijnen omdat Karpov en Kasparov nog druk doende zijn met hun onderlinge duel, wordt de heerschappij van deze groep grootmachten eens te meer duidelijk. Vandaar ook dat eigenlijk de gehe le schaakwereld, op de Russen zelf na natuurlijk, zit te wachten op het moment dat er eindelijk eens te gengas wordt gegeven. En wat dat betreft is de hoop voornamelijk ge vestigd op Jan Timman. De 33-jari- ge Amsterdammer behoort sinds het eind van de jaren zeventig tot de wereldtop en is op de bekende Elo-ranglijst de beste niet-Rus met een derde plaats. Maar hoe sterk Timman zich ook heeft ontwik keld, de geschiedenis van zijn eer dere pogingen om de Russische hegemonie in een WK-cyclus te doorbreken, is er een van kommer en kwel. Dat de Nederlander dit keer is doorgedrongen tot het kan didatentoernooi is al een unicum want tot dusverre slaagde hij er nooit in zo ver te komen. In 1978 struikelde Timman op een half puntje in Rio de Janeiro. Een teleurstelling, niet alleen voor hemzelf maar ook voor het zogehe ten Jan Timman Comité dat 50.000 gulden had opgepot om het verblijf in Brazilië en mogelijk het vervolg van de kwalificatiestrijd te kunnen financieren. Het comité bestaat nog steeds, zij het in sluimerende vorm en onder een andere naam: Stichting ter Bevordering van Top sport in Nederland. Iets dat de be paald niet draagkrachtige schaak bond goed is uitgekomen. De KNSB deed een niet vergeefs be roep op deze stichting die het laat ste noodzakelijke bedrag voor de trip naar Montpellier aan de bond overmaakte. Terug naar 1982, toén het Tim man in Las Palmas weer niet lukte een interzone-toernooi te overle ven. Oorzaak: een oogontsteking die Timman met name in de slotfa se van zijn partijen parten speelde. In het Mexicaanse Taxco maakte de vaak dromerige Amsterdammer de afgelopen zomer iets goed. Met een sublieme score van 12 uit 15 plaatste hij zich ruimschoots voor het kandidatentoernooi waarop hij zich de laatste weken in alle rust heeft voorbereid. Na het voor hem tegenvallende toernooi van Til burg heeft Timman de publiciteit gemeden en zich met zijn secon dant Vlastimir Hort op zijn huis werk gestort. Hort is overigens de derde secondant van Timman. In Rio assisteerde Andersson in Las Palmas maakte Timman gebruik van de diensten van Speelman. „De keuze van een secondant is ook een onderdeel van je spel. Je kunt beter alleen spelen dan met een secondant die je niet goed kent", ontdekte Timman die deze laatste woorden in Mexico in da den omzette en zonder hulp het karwei klaarde. Voor een ieder die maar gedeel telijk is ingevoerd in het schaak metier lijkt de keuze van Hort een weinig voor de hand liggende. De in Keulen woonachtige Tsjech heeft de naam een vrolijke Frans te zijn die liever in de keuken staat dan achter het bord zit. De fors ge bouwde grootmeester is echter be halve een prima speler, een gede gen analyticus, hetgeen hij met na me kan bewijzen wanneer Timman zichzelf ziet opgezadeld met afge- Jan Timman (rechts): "De keuze van je secondantis een onderdeel van je spel". (archieffoto ANP) broken partijen. Bovendien maak te Hort alvast kennis met vier toe komstige opponenten van Timman tijdens het interzone-toernooi in Tunis waar hij zelf een half punt te weinig scoorde. De vier die zich ten koste van Hort plaatsten voor Montpellier (Joesoepov, Beljavski, Portisch en Tsjernin) kunnen er gevoegelijk op rekenen dat de Tsjech nuttige informatie over hen aan Jan Timman kan doorgeven. Ervaring als heiper deed Hort eerder op in Merano waar Kortsj- noj en Hübner in 1981 hun kandi- datenmatch speelden. Laatstge noemde gaf er destijds vanwege een geestelijke ineenstorting de brui aan zodat er voor Hort niet mëer zoveel viel te seconderen, maar de goedlachse Tsjech, ervoer er wel hoe hoog de spanningen tij dens dergelijke partijen kunnen oplopen, iets dat wellicht ook Tim man nog van pas kan komen. De Amsterdammer zelf lijkt in elk geval ontspannen naar Frank rijk te zijn afgereisd. Een Russi sche combine, zoals vaak is gesug- ADVERTENTIE assurantiekantoor assucom cv ziet alle deelnemers aan de Dwarsloop SS43, 9raag van succes telefoon 071 -171141* verzeKerö telex 35478 ASCOM MOSKOU (AFP/Reuter) - De veertiende partij uit de schaak tweekamp om het wereldkam pioenschap is gisteren op de 33e zet op voorstel van uitdager Gari Kasparov in remise geëindigd. In de tweekamp is de stand na veer tien wedstrijden gelijk: 7-7. Mor gen wordt de vijftiende partij ge speeld. Titelhouder Anatoli Kar pov speelt dan met zwart. Gisteren werd voor de vierde maal in de wedstrijd, die op 3 september begon, gekozen voor de/Siciliaanse verdediging. Titel houder Karpov speelde als zesde zet g4. Die actie verraste de uit dager kennelijk, want hij nam twintig minuten bedenktijd voordat hij antwoordde. De par tij verliep daarna zeer langzaam. In de eerste twee uur werden slechts elf zetten gedaan. Op de twaalfde zet leek Karpov in het voordeel, toen hij zijn paard op d5 plaatste. Zes zetten later leek uitdager Kasparov in het voor deel, omdat hij er in geslaagd was zijn stukken te hergroepe ren. De uitdager vond enkele uit stekende voortzettingen, die op nieuw bevestigden dat Kasparov de laatste partijen inventiever speelt dan zijn tegenstander. Kasparov kon zijn schijnbare voordeel toch niet uitbuiten en bood na zijn 32e zet remise aan. Dat aanbood accepteerde Kar pov na enkele minuten bedenk tijd. Partij D<? partij had het volgende verloop: Wit (Karpov), Zwart (Kaspa rov). 1. e2-e4 c7-e5, 2. Pgl-f3 e7-e6, 3. d2-d4 c5xd4, 4. Pf3xd4 Pb8- c6, 5. Pbl-c3 d7-d6, 6. g2-g4 h7- h6, 7. h2-h4 a7-a6, 8. Lfl-g2 Lf8- e7, 9. Lcl-e3 Pc6xd4, 10. Ddlx- d4 e6-e5, 11. Dd4-dl Lc8-e6, 12. Pc3-d5 Ta8-c8,13. e2-c3 Pg8-f6, 14. Pd5xe7 Dd8xe7, 15. g4-g5 h6xg5, 16. h4xg5 Th8xhl+, 17. Lg2xhl Pf6-g4, 18. Le3-d2 De7- f8,19. Ddl-f3 Df8-h8, 20. Lhl-g2 Dh8-h4, 21. b2-b3 d6-d5, 22. Df3 -g3 Dh4xg3, 23. f2xg3 Tc8-d8, 24. Kel-e2 Ke8-e7, 25. Ld2-cl d5-d4 26. Lcl-a3+ Ke7-e8, 27. c3xd4 e5xd4, 28. Tal-hl Pg4-e5, 29. Thl-h8+ Ke8-d7, 30. Th8xd8 Kd7xd8, 31. La3-b2 Le6-g4+, 32. Ke2-d2 Pe5-f3+. Remise. „Mensen als Beljavski en Tal (in I960 de jongste wereldkampioen aller tijden door als 23-jarige Bot- winnik te verslaan, red) zullen slechts voor zichzelf spelen. Het probleem is niet zozeer dat de Rus sen mogelijk een combine vormen alswel dat het allemaal zulke ster ke schakers zijn". Timman heeft zich de laatste ja ren erg druk gemaakt over de orga nisatie van de wereldtitelstrijd. En terecht, want ook in Montpellier* bestaat vooraf nog geen duidelijk heid. Het aantal schakers dat door gaat naar de kandidatenmatches (anders gezegd de halve finales) kan nog niet worden vastgesteld omdat het duel Karpov-Kasparov maar voortduurt. Verliest Karpov uiteindelijk dan krijgt hij een kans op revanche en spelen de bovenste vier van Montpellier tweekampen, waarna er twee spelers overblijven die vervolgens een driekamp in gaan met de verliezer van de revan chepartij tussen Karpov en Kaspa rov. Verliest echter Kasparov de momenteel aan de gang zijnde wedstrijd tegen Karpov, dan speelt hij met de drie besten uit Montpel lier om te bepalen wie de nieuwe uitdager wordt. Om dus zeker te zijn moeten de deelnemers aan het kandidatentoernooi bij de eerste drie zien te eindigen. De nummer vier zal, tenzij Karpov en Kasparov er eerder uit zijn dan wordt ver wacht, nog even duimen moeten draaien. daan. Holland bleef zich, met enke le onderbrekingen in de oorlogsja ren, tot in de jaren vijftig met en thousiasme kwijten van die taak. In 1954 werd de 27ste Dwars door Leiden gehouden. Omdat de animo voor weglopen in die perio de was weggezakt werd destijds besloten het evenement voorlopig van de agenda te schrappen. Dat 'voorlopig' heeft dus 31 jaar ge duurd. Morgen loopt de 28ste edi tie van stapel en gezien de massale belangstelling zou dit wel eens een hernieuwde start van een jarenlan ge traditie kunnen worden. Het startschot valt morgen om 16.00 uur op de Andries Schotka de, waarna de deelnemers via Kas tanjekade, Lammenschansweg en Korevaarstraat de eerste afslag Steenschuur nemen en het Van der Werfpark inrennen. Aan het einde van dit park gaat het rechtsaf over de Doezastraatbrug het Rapenburg op. Aan het einde van het Rapen burg wordt de Gijselaarsbank ge rond. Via de andere zijde van het Rapenburg gaat het parcours naar de Kaiserstraat terwijl tot besluit het gedeelte Witte Singel wacht dat leidt naar de finish bij het Leidsch Met medewerking van sportor- ganisator Joop Riethoven (een oud-Holland-lid dat speciaal voor deze gelegenheid is ingeschakeld), de Leidse politie en gemeente zijn uitgebreide maatregelen getroffen om het parcours ongeveer een kwartier verkeersvrij te maken. De snelste ploegen zullen naar ver wachting binnen de 9 minuten aan de eindstreep t Het parcoursrecord dateert uit 1948 en staat op naam van het Haagse V LTC met een tijd van 8 minuten 51,3 seconden. Een Hol land-formatie uit 1953 heeft het Leidse record in handen met 8.51,5. Beide teams zijn morgen ui teraard van de partij. Holland ver schijnt trouwens met meerdere ploegen aan de start, evenals de an dere Leidse vereniging De Bata ven. Verdere atletiekteams zijn te verwachten uit Zoetermeer (Ilion), Dordrecht (Parthenon), Alphen (AAV'36) en Den Haag (Sparta). Precies één minuut na de atle tiekteams gaat een serie met ande re sportteams en bedrijfsploegen van start. Hieraan doen onder meer mee UVS, Lugdunum, LFC, Swift, Triathlon Leiden, Blitz en Satur- nus. UVS neemt z'n eigen estafet testokje mee omdat men daar bij zondere herinneringen aan be waart. Dit stokje werd namelijk ge wonnen in de jaren dertig toen UVS nog over een bloeiende atle- tiekafdeling beschikte. Driemaal achtereen, in '30, '31 en '32, ging de winst in Dwars door Leiden naar UVS waarna men de estafettetro fee mocht houden. Speciaal voor deze gelegenheid is het attribuut weer eens uit de prijzenkast ge haald en wie weet levert het succes op. WEST-BERLIJN (DPAyAFP) - De Tour de France start in 1987 in West-Berlijn ter gelegenheid van het 750-jarig bestaan van de stad. Dat heeft burgemeester Eberhard Diepgen gisteren gezegd tijdens het staatsbezoek van de Franse president Mitterand. Tour-direc teur Félix Lévitan, die dinsdag het programma van 1986 heeft gepre senteerd, bevestigde het bericht in Parijs. Het Westberlijnse stadsbe stuur is volgens Diepgen bereid de Tourdirectie drie miljoen mark (3,5 miljoen gulden) te betalen. De pro loog van de 74ste Ronde van Frankrijk zou 1 juli plaatsvinden. Volgens Lévitan worden de deel nemers en hun begeleiders aan de vooravond van de Tour '87 met een speciale luchtbrug naar West-Ber lijn gebracht. Daar vindt de pre sentatie van de ploegen plaats. Op 2 juli rijden de coureurs een kleine etappe en een ploegentijdrit. Drie dagen later wordt de Tour in Frankrijk voortgezet. Het zou de derde keer zijn, dat de Tour in een Westduitse stad begint. In 1965 had Keulen de primeur. Burgemeester Diepgen is, ge steund door zijn stadsbestuur en enkele sponsors, twee jaar bezig geweest de Tour naar zijn stad te halen. De Westberlijnse Senaat heeft zich garant gesteld voor de vereiste 3,5 miljoen guldën. ADVERTENTIE WATERP0L0WEDSTRIJD Zijl LGB - AZ en PC Zaterdag 12 oktober Aanvang 19.15 uur Zwembad de Zijl Aangeboden door Mercasol

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13