Kaping na 48 Vredesberaad in Panama 'Doorgaan met bezuinigen' Wie eens door een slang gebeten Eén Amerikaan doodgeschoten Japan bezorgd om hoger alcoholgebruik jongeren Conservatief Lawson (financiën): SLAAPWANDELAARS KUNNEN MAAR BETER DOORLOPEN NAAR DORMAËL OIO DONDERDAG 10 OKTOBER 1985 BUITENLAND PAGINA 7 TOKIO - De Japanse overheid maakt zich zorgen over het toene mende alcoholisme, vooral onder jongeren en huisvrouwen. Een gis teren verschenen rapport van een commissie van het ministerie van Gezondheid en Welzijn wil dat de verkoop van alcohol-houdende dranken uit automaten wordt be perkt, en dat de fabrikanten zich zelf,-inhouden bij reclames op de televisie. 1 li"! "W* "Wï Het aantal Japanners met een LJ-LJ-L Ivll lylllUU CAIRO/ROME/TEL AVIV (GPD) - Eén Amerikaanse passagier is het slachtoffer gewor- j?ari^n is he^gebrufk wnXohd den van de gistermiddag beëindigde kaping van het Italiaanse passagiersschip 'Achille schrikbarend gestegen, hoewel de Lauro'. Het schip liep in de namiddag de haven van Port Said binnen, nadat de vier Japanse wetgeving verkoop Palestijnse kapers, in ruil voor een vrijgeleide, zich kort daarvoor hadden overgegeven door Ruud Kreutzer aan de Egyptische marine. Aanvankelijk meldden de Egypti sche autoriteiten dat niemand van de opvarenden iets was overko- De ontknoping van het gijze lingsdrama kwam rond het midda guur in zicht. Het schip, dat dins- De Italiaanse premier Craxi dagavond de toegang tot de Syri- drank aan mensen beneden de twintig jaar verbiedt. Het kopen van vooral bier, maar ook sterkere dranken, is nergens zo eenvoudig als in Japan. Er zijn in het hele land 170.000 automaten met alcohol-houdende dranken. Zij zijn meestal 24 uur per dag open, ondanks een oproep van de overheid om ze tussen elf uur 's avonds en vijf uur 's morgens af te sluiten. Een door het ministerie van Ge zondheid en Welzijn ingestelde commissie beveelt nu aan om dit per wet af te dwingen. Dat stuit echter niet alleen op het verzet van de exploitanten van de automaten (doorgaans kleine winkeliers) maar ook op de belastingdienst, die vreest voor een daling van de in komsten uit accijnzen. In het rapport dringt de commis sie tevens aan op terughoudend heid van de kant van de fabrikan ten, vooral bij het maken van recla me op de televisie. De drankrecla mes op de beeldbuis zijn zeer ge raffineerd, en spreken sterk tot de verbeelding van de jeugd. Er wordt kennelijk veel geld besteed aan de onophoudelijke vloedgolf van car toonfiguren, buitenlandse film- sterrren (zoals Duran Duran en Travolta) en steeds weer nieuwe blikjes. Het drinken van alcohol is vaste prik in het zakenleven. Het aange naam bezig houden van klanten en collega's na werktijd is een dage lijkse verplichting. Van recente oorsprong is het groeiende drank gebruik onder vereenzaamde huis- n, waarover de overheid zich grote zorgen maakt. De meeste aandacht richt zich echter op scholieren. Het gebruik van alcohol, en de jeugdcriminali teit onder invloed van drank, is de laatste jaren sterk toegenomen, in weerwil van de strenge wettelijke bepalingen. Dat kan leiden tot lachwekkende contrasten. In Kyoto werden begin dit jaar een kleine honderd scholie ren door de politie aangehouden, omdat zij op het eindexamenfeest alcohol hadden gedronken. Tege lijk is bij wijze van spreken op elke straathoek drank te koop. Het toenemend aantal alcoholis ten heeft een groot tekort veroor zaakt in medische voorzieningen. Op dit moment worden zij meestal behandeld in psychiatrische in richtingen, als er al plek is. Vol gens de adviescommissie van het ministerie moeten er negen keer zoveel bedden beschikbaar ko men, liefst in gespecialiseerde kli nieken en opvangcentra voor alco holisten. verklaarde echter op een perscon ferentie in Rome, dat hij had ver- nomen dat één Amerikaanse pas sagier wordt vermist en vrijwel ze ker is gedood. De vermiste passagier, volgens opgave van de rederij 'Flotta Lau ro' de heer Leon Klinghoffer uit New York, was niet aan boord toen de verdere details bekend te de 'Achille Lauro' in Port Said ken, sche haven Tartoes was geweigerd, stoomde daarna naar Cyprus op, maar wijzigde onverwacht de koers naar Port Said. Vijftien mijl uit de kust meldden de kapers zich via de marifoon en vroegen om een bootje en bemiddeling van PLO- vertegen woordigers De Egyptische minister weiger- -j duidelijk gewor- anker ging. Hij bevond zich den dat de guerrillastrijders zich samen met zijn vrouw Marilyn wel overgaven aan leden van de gema- aan boord toen het schip maandag tigde vleugel van de Palestijnse be door de Palestijnse commando's vrijdingsorganisatie PLO en dat zij daarbij de garantie hebben gekre gen dat zij niet door de Egyptische werd gekaapt. Klinghoffer plaatste zich op het schip rolstoel, als gevolg van een beroer- autoriteiten gearresteerdzouden te die hem eerder dit jaar had ge- worden troffen. De gijzeling Het is nu vrijwel zeker dat de ka pers verbonden zijn aan èen uiterst giers en bemanningsleden duurde kleine, radicale splintergroep van a eindigde waar het begon, het Palestijnse bevrijdingsfront Tegen vijf uur gistermiddag gin gen vertegenwoordigers van de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie scheiden PLO en leden van het Internatio- groep. nale Rode Kruis aan boord. Korte PLF, dat zijn heil bij Arafat had ge zocht. De PLF is in 1979 al afge- een pro-Syrische i de Achille Lauro worden van boord gehaald. De Israëlische regering is ervan tijd later kwamen zij met de ontwa- overtuigd dat de kaping wel dege- pende Palestijnen aan dek, klom men in een langszij afgemeerd Egyptisch marinevaartuig en voe- i de haven van Port Said binnen, lijk door de PLO georganiseerd is. Minister van defensie Rabin zei gisteravond voor Radio Israël: „Arafat is de grootste leugenaar op Volgens de Egyptische minister aarde. Met mijn beste weten zat de van buitenlandse zaken Esmat Ab- del Meguid, die het einde van de kaping bekend maakte, waren aan de overgave geen voorwaarden verbonden. De terroristen hadden de vrijlating van vijftig in Israël ge vangen zittende Palestijnen geëist. Wel garandeerde de Egyptische regering de vier kapers een vrije af tocht naar hun land van keuze. Vermoedelijk is dat Tunesië, PLO achter deze kaping. De terro ristische activiteiten van de „Zwar te September" (een in de jaren '70 actieve Palestijnse terreurgroep) zijn ook altijd door Arafat ontkend. Maar de wereld weet wel beter". De woordvoerder van het Witte Huis, Larry Speakes, zei dat de VS de mening zijn toegedaan dat de verantwoordelijken tot het uiterste moeten worden vervolgd. De Ver- het (recent door een Israëlisch enigde Staten en Italië hebben bombardement gehavende) PLO- hoofdkwartier is gevestigd. Egypte ondertussen gevraagd i uitlevering van de kapers. Arafat: 'leugenaar'. Kleuter met nieuw hart naar huis LONDEN (AP) - Jamie Gavin, het 4-jarige jongetje dat twee maanden geleden als jongste patiëntje ter wereld een hart- longtransplantatie onderging, is gisteren uit het ziekenhuis ontslagen en naar huis gevlo gen in Dublin. Onder het oog van de televi siecamera's kwam het jongetje op een driewieler uit het zie kenhuis gereden en werd per auto naar het vliegveld ge bracht. Voorlopig zal hij nog een keer per maand naar Lon den moeten voor controle. BLACKPOOL - De cher zal, ondanks ee loosheid van 3,4 miljoen, geen fun damentele wijzigingen in haar eco nomische beleid aanbrengen. Dat jaar zal dit nog 5 procent zijn, was de boodschap die minister volgend jaar minder dan 4, zo Lawson (financiën) had voor het loofde Lawson, die mede op grond ;-That- centraal stelt, alsmede bezuinigin- -werk- gen in de publieke sector. De inflatie in Engeland bedraagt procent. Aan het eind de Britse Conservatie- Blackpool. door Henk Dam Een optimistisch klinkende Lawson zei, dat de werkloosheid in overgeven' de toekomst zal dalen, maar alleen] indien wordt vastgehouden aan het huidige beleid dat lage inflatie staatssecretaris Mellor (binnen landse zaken) nieuwe wetgeving aan ter beteugeling van het ook in het Engeland hand over hand toene mende gebruik van verdovende middelen. De belangrijkste maat regel is dat rechters, op verzoek van politie of douane, binnenkort de mogelijkheid krijgen al het geld en alle goederen van van drugs- ïes erop dat Lawson zich handel verdachte personen in be iets aantrekt, van de pu- slag te nemen. Bij veroordeling ïeer te- raakt de drughandelaar alles kwijt, tenzij hij kan aantonen dat hij een deel van zijn bezit niet met drugs handel heeft verdiend. „Wij willen deze gunstige cijfers ook belas tingverlaging in het vooruitzicht stelde. 1 Niets ook ma blieke opinie, die meer en r gen het bezuinigingsbeleid van de regering-Thatcher gekant raakt. (Integendeel: „Wij zullen ons nooit eindigde Lawson voorkomen dat handelaren, na hun zijn speech, die door het congres gunstig ontvangen werd. In een andere rede kondigde gevangenisstraf te hebben uitgeze ten, een luxueus leventje gaan lei den", aldus Mellor. ADVERTENTIE Heel wat nachtelijke problemen blijken oplosbaar, als ze worden voorgelegd aan de deskundigen van Dormaël. Want Dormaël is DE specialist op het gebied van gezond slapen en gezond weer wakker worden. Met een ongelooflijke keus aan bedden en bedsystemen, slaapkamers en bedmode. Als u liever slaapt dan 'spookt1, zou u dus eens langs moeten gaan bij Dormaël. Er is ook een Dormaël bij u in de buurt. U kunt er bij wijze van spreken heen wan delen. Maar wel bij voorkeur overdag, 's Nachts slaapt Dormaël. U slaagt wel, u slaapt wel, met Dormaël. Leiderdorp: Winkelcentrum Winkelhof (naast Mijnders Meubelen), tel.: 071 414502. Utrecht: Zeelantlaan 27, Meubelcentrum Kanaleneiland, tel.:030-883004. Zeist: Voorheuvel 41, tel.: 03404-16055. Veenendaal: Markt 9, tel.: 08385 -10263. Amersfoort: Kamp 61, tel.: 033 - 72 37 70. &S LA AP K AM E RS MEXICO-STAD - In Panama is de bijeenkomst van afgevaardigden van Midden-Amerikaanse landen begonnen, het zogenaamde Conta- dora-overleg. Tegen de achter- grónd van een toestand in Midden- Amerika, die aan alle kanten strij dig lijkt. Het Hondurese leger houdt zijn troepen in staat van door Rob Sprenkels alarm langs de grens met Nicara gua. Managua beweert dat er ach ter de linies van het Hondurese le ger 2500 contra-revolutionairen klaar staan om in actie te komen. In het zuiden van Nicaragua, nabij de grens-met Costa Rica, vinden hevige gevechten plaats met de contra's. Desalniettemin staan de vijf landen die direct zijn betrok ken bij de conflicten in Midden- Amerika op het punt een regionale vrede te ondertekenen. Men moet het nog eens worden over drie van de ongeveer honderd artikelen waaruit de vredesakte bestaat. Het gaat om de wapenbeheer sing, de manier van controle en verificatie en de militaire oefenin gen. Contadora wilde oorspronke lijk elke vorm van militaire oefe ning in de regio verbieden. .Maar met name Honduras, wiens leger permanent met de Amerikanen oe fent, wist daar een stokje voor te steken. Nog kritischer lijken de twee an dere punten. Honduras, Costa Rica en El Salvador willen dat er com missies van de Midden-Ameri kaanse landen zelf komen die de afspraken moeten controleren en de juiste limieten voor wapenbezit en legersterkte moeten bepalen. Het is duidelijk dat Nicaragua in dergelijke commissies zal worden overrompeld. De Contadora-be- middelaars hebben daarom al voorgesteld dat elk lid een veto recht zou krijgen, maar dat zou de commissies geheel onwerkbaar maken. De bemiddelaars, die in januari 1983 zijn begonnen met hun pogin gen, hebben 22 november als ulti matum gesteld voor de onderteke ning van de vredesakte. De oor spronkelijke plannen om tot com plete militaire ontspanning in de regio te komen zijn in feite danig uitgehold. Maar dat maakt het Contadora-proces er niet minder belangrijk om. Zelfs de huidige ak te lijkt in de praktijk nog een uto pie, maar de vijf Midden-Ameri kaanse landen discussieren, praten en gaan compromissen aan. Van doorslaggevende betekenis blijft de opstelling van Washing ton. Op zich lijkt de Contadora-vre- de niet meer zo'n grote bedreiging voor de Amerikaanse politiek in Midden-Amerika als voorheen. Zelfs de Amerikaanse militaire in stallaties en adviseurs komen niet direct meer in het geding. Alleen de door Washington in het leven geroepen en gehouden anti-sandi- nistische contra-revolutionairen worden door de vredesakte be dreigd. Een punt blijft van cruciaal be lang. De ondertekening van de vre de houdt impliciet een erkenning in van het bestaansrecht van de sandinistische regering in Mana gua. En dat is nu precies hetgene waar Ronald Reagan zich tegen blijft verzetten. Er gaan geruchten dat Ameri kaanse diplomaten naar El Salva dor, Honduras, Costa Rica en Gua temala zijn gereisd in een poging om de Contadora-vrede alsnog te blokkeren. Eind vorig jaar zagen de Amerikanen al een keer kans om een op handen zijnde onderte kening te voorkomen. Senaat VS schenkt Afghaanse rebellen 250 miljoen dollar WASHINGTON (AP) - Het Ameri kaanse Congres heeft in het ge heim 250 miljoen dollar beschik baar gesteld voor hulp aan de isla mitische rebellen in Afghanistan. Dat hebben bronnen in .de Senaat gezegd. Een anonieme zegsman zei dat het geld zal worden gebruikt voor de aanschaf van grote hoeveelhe den munitie, kleine wapens, gra naatwerpers en luchtdoelwapens. 'Het zal ze in staat stellen hun voor raden aan te vullen,' zei hij. 'Het is een eenmalige aanvulling. Het gaat niet om gloednieuwe of uitzonder lijke zaken. Het gaat om zaken die overal op de wereld makkelijk te krijgen zijn.' Hij zei dat hij geen berichten kon bevestigen als zouden er Britse Blowpipes worden gekocht. Dat zijn draagbare luchtdoelraketten die tijdens de Falkland-oorlog van 1982 werden gebruikt. TOKIO - Deze maand is het 35 jaar geleden dat Chinese troepen het van de wereld geisoleerde Tibet „vreedzaam bevrijdden". Maar de zes miljoen Tibetanen, die het dak van de wereld bewonen, hebben heel weinig reden voor feestvreug de, ondanks de Chinese pogingen om de terreur uit het verleden goed te maken. „Wie eenmaal door een slang ge beten is", zo vertelt de Dalai Lama van Tibet, „is daarna zelfs nerveus als hij een stuk touw ziet". De Da lai Lama wordt door zijn onderda nen als een God-koning vereerd, .ook al leeft hij al sinds 1959 in bal lingschap in India. door Ruud Kreutzer De 200.000 Chinese soldaten en de nog eens honderdduizend bur gers die nu 35 jaar heersén in Tibet hebben weinig om trots op te zijn. Tibet is het armste deel van China, driekwart van de bevolking is anal fabeet. De economie is goeddeels afhankelijk van subsidies uit Pe king en het communistisch be wind heeft geen enkele steun on der de bevolking. De diep-religieu- ze Tibetanen wachten geduldig op de terugkeer van hun Dalai Lama, de „oceaan van wijsheid", zonder wie Tibet Tibet niet is. Het leven van de Dalai Lama is 1 een verhaal op zichzelf. Als Tensin Gyatso werd hij op tweejarige leef tijd ontdekt toen een groep hoge monnikken, die vermomd als een voudige pelgrims, op zoek waren naar de 14e reincarnatie van de boeddha van barmhartigheid. Afgaande op mystieke aanwij zingen van Hogerhand vonden zij het jochie, dat hen onmiddellijk bij de eigen naam aansprak. Boven dien griste hij zonder veel omhaal de rozenkrans van de overleden Dalai Lama uit de handen van een van de bezoekers. „Hoe komen jul- lie aan mijn rozenkrans?" schijnt hij daarbij gezegd te hebben. Enkele jaren later, op de leeftijd dat de meeste kinderen voor het eerst naar de lagere school gaan, besteeg hij de troon, die hem tot absoluut heerser over religieuze en wereldlijke zaken maakte. De Tweede Wereldoorlog was een vol jaar aan de gang, maar ging volko men voorbij aan het afgelegen Ti bet. Dat totale isolement zou ech ter niet voortduren. Bevrijders De tijd stond eeuwenlang stil. Er waren in Tibet in 1950 geen scho len, geen verharde straten, geen ziekenhuizen noch fabrieken. De enige wielen die er draaiden waren de gebedsmolentjes. Drie auto's, die de dertiende Dalai Lama over de Himalaya's had laten sjouwen, stonden al gauw stil wegens ge brek aan benzine. Het leven was hard en moeizaam op een hoogte van meer dan 3500 meter boven de zeespiegel. De Ti betanen hielden zich in leven met het houden van yaks (een langhari- Tibet 35 jaar onder Chinees bestuur „produktiekracht". Het rapport stelt verder vast dat de Tibetaanse economie praktisch niet in staat is om ook maar één produkt te leve ren dat geschikt is voor de ver koop. De communistische partij, die zijn eigen falen met zoveel woor den toegeeft, heeft het roer het laatste jaar compleet ómgegooid. Er is voor 160 miljoen dollar geïn vesteerd in 43 grote bouwprojec ten. Eén nieuw economisch beleid is in de maak, dat zichzelf kern- merkt door privébezit van land bouwgrond, langdurige pachtcon- tracten voor weidegrond, en een verlenging van de vrijstelling van belasting met vijftien jaar. Een li beralisering die {verder gaat dan el ders in China, waar de laatste jaren grote successen zijn geboekt met de wederinvoer van privé-initia- tief. De grens met het koninkrijk Ne pal, dat tussen China en India ligt ingeklemd, is voorzichtig openge steld voor toerisme en handel. Vooral van het toerisme verwach ten de autoriteiten veel. Vorig jaar kwamen er niet minder dan twee duizend merendeels rijke toeris ten. De Tibetaanse VW voorziet dat tegen het jaar 2000 vijftigmaal .zoveel toeristen komen. Er is ook sprake van wat meer religieuze vrijheid. Enkele kloos ters zijn herbouwd, gelovigen mo gen weer bidden en hier en daar zijn zelfs weer aankomende mon nikken in opleiding. De autoritei ten houden echter wel een vinger in de pap bij het recruteren van ge schikte kandidaten, die onder meer „patriot" moeten zijn, een vereiste dat moeiljk valt te rijmen met de boeddhistische leer. Politieke vrijheid is echter com pleet taboe. De nieuwe leider van de communistische partijafdeling van Tibet, Wu Jinghua, noemde de Tibetanen onlangs weliswaar „baas in eigen huis", maar de fei ten spreken een andere taal. Op bij na alle verantwoordelijke posten in het overheidsapparaat zijn Han- Chinezen benoemd, die volgens hem „onmisbaar" zijn voor Tibet. Hij liet ook een waarschuwing vol gen tegen wat hij noemde „het ge bruik van religie tegen de eenheid van het moederland". Tibetanen uit alle delen van de wereld komen geregeld in het buitenland bijeen om hun religie te beleven. - (foto ap) ge uitvoering van de bison) en het verbouwen van gerst. Bovendien moesten de krap vier miljoen in woners een half miljoen monnik ken onderhouden. De Chinezen, die in 1950 binnen trokken om Tibet in te lijven bij de Volksrepubliek, zagen zichzelf als de lang verbeide bevrijders, die een einde kwamen maken aan het feodaal systeem van uitbuiting. De maatschappelijke omwenteling be gon eigenlijk pas 'goed nadat de ge wapende volksopstand in 1959 was neergeslagen. De Dalai Lama, die de Chinese aanwezigheid aanvan kelijk noodgedwongen aanvaard de, vluchtte te voet naar India, een tocht die zeventien dagen duurde. Het ergste moest toen nog ko men. Geen deel van China heeft zo te lijden gehad onder culturele re volutie als Tibet. Van de duizenden kloosters en heiligdommen bleven er maar een handjevol overeind. Rode Gardisten sloegen de rest kort en klein met pikhouwelen en bazoeka's. Onbetaalbare kunst schatten werden verbrand, omge smolten of verkocht aan buiten landse verzamelaars. Het economische beleid was niet minder destructief. De traditionele gerstcultuur en nomadische yak- houderij werden verboden en zij maakten plaats voor collectieven, die werden gedwongen tot de ver bouw van tarwe. Het is niet na te gaan hoeveel Ti betanen zijn omgekomen door de militaire onderdrukking, de poli tieke terreur en de honger die het gevolg was van economisch wan beleid. Het waren er in elk geval honderdduizenden. Dat, en mis schien nog meer de Chinese po ging om de Tibetaanse cultuur te vernietigen, verklaart waarom de Dalai Lama de Chinezen blijft wan trouwen, hoe verzoenend zij zich nu ook opstellen. Strategisch De Dalai Lama heeft maar één troefkaart: zonder zijn terugkeer zal Tibet probleemgebied blijven voor de Chinezen. Er zijn al jaren voorzichtige contacten over zijn eventuele terugkeer, maar de Dalai Lama verkiest zijn ballingschap in het Indiase Dharmsala boven een ceremoniële functie in Peking, die voor zijn volk geen enkele garantie biedt op lotsverbetering. Tibet is voor China strategisch van groot belang, vanwege de geo grafische ligging ten opzichte Van de Sowjet-Unie en India en vanwe ge de aanwezigheid van de nucleai re basis Nagchuka, 265 km ten noorden van de hoofdstad Lhasa. Peking heeft er alle belang bij om het gebied economisch tot ont wikkeling te brengen. Een officiële Chinese studie stelde eerder dit jaar vast dat ongeveer tien miljard gulden subsidie van de centrale overheid sinds 1952 niet heeft ge leid tot de ontwikkeling van de

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7