PvdA: meer dagrecreatie in buurt stad 'Geen conflict met Smit-Kroes' hema video-voordeel 'Mediawet is een doodgeboren kind' Reltrappende supporters mogen agenten oefenen Raad van State schrapt hogere gewenningshuren HEMA Gestrande cruisegangers op Schiphol aangekomen DONDERDAG 10 OKTOBER 1985 DEN HAAG (ANP) - De overheid moet meer voorzienin gen treffen voor dagrecreatie in de buurt van steden om mensen met veel vrije tijd maar een krappe beurs in staat te stellen een uitstapje te maken. Dit zei het PvdA-kamer- lid De Boois gisteren in de Tweede Kamer bij de behande ling van een nota over openluchtrecreatie. Het PvdA-kamerlid vindt dat bij recreatievoorzieningen voorop Extra geld voor Open Universiteit DEN HAAG (GPD) - De Open Uni versiteit in Heerlen krijgt van mi nister Deetman (onderwijs en we tenschappen) vijf miljoen gulden per jaar extra om de produktie van cursussen volgens schema te laten verlopen. De OU is in grote proble men geraakt door eén capaciteits tekort van veertig procent. Enkele honderden studenten zijn gedu peerd: zij moeten tijdens hun stu die wachtperioden inlassen omdat cursusdelen niet af zijn en het mo ment van afstuderen één of twee jaar naar de toekomst verschuiven. De belangstelling voor een schriftelijke studie aan de vorig jaar opgerichte Open Universiteit bleek veel groter dan aanvankelijk was geraamd. Eind dit jaar telt de instelling 20.000 ingeschrevenen. Het college van bestuur van de uni versiteit becijfert een' jaarlijks te kort van 12 miljoen gulden. Door interne bezuinigingen en doelmati ger werken is dat al tot acht mil joen verlaagd. Naar aanleiding van de problemen stelde minister Deetman begin dit jaar een com missie in die het functioneren van de OU moest onderzoeken. Deze week is het eindrapport gepubli ceerd. Naar aanleiding daarvan wordt het budget van de OU met 1,7 mil joen gulden per jaar verhoogd. Ruim drie miljoen kan wordQji be spaard door financiëel-technische maatregelen. Totaal: vijf miljoen. Het tekort was acht miljoen. De rest kan worden weggewerkt door het tempo Waarin de schriftelijke cursussen van de OU vernieuwd worden, te verlagen van ééns in de vijfjaar naar ééns in de zes of zeven jaar. SEKSISTISCHE STUDENTEN - De drie studenten, die zich afgelo pen studiejaar aan de Vrije Univer siteit schuldig hebben gemaakt aan seksistisch gedrag tegen vrou welijke mede-studenten en perso neel, worden vooralsnog niet aan de VU ingeschreven. De universi teitsraad heeft dit bepaald. De drie studenten kunnen tegen het be sluit in beroep gaan bij het college van geschillen. De raad oordeelt dat er sprake was van „niet te tole reren gedrag" en steunt met haar uitspraak de verwijderingsmaatre gelen van hqt college van bestuur. moet worden gesteld dat iedere Nederlander in staat moet zijn op eenvoudige wijze en in principe kosteloos gebruik te maken van de diverse mogelijkheden. In dat ka der is het tevens belangrijk dat re creatiegebieden bereikbaar zijn met openbaar vervoer. De Boois drong er verder bij mi nister Braks (landbouw en visse rij), diens staatssecretaris Ploeg, minister Winsemius (volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en mi lieu) en staatssecretaris Van Zeil (economische zaken) op aan einde lijk eens haast te maken met de langgekoesterde wens het aantal volkstuinen uit te breiden. Haar partijgenoot Langedijk heeft daar twaalf jaar geleden al om gevraagd, naar volgens De Boois tot nog toe zonder enig resultaat. Volgens haar komen de bewindslieden in hun nota niet verder dan v^ge plannen. De regeringsfracties CDA en WD willen meer faciliteiten voor surfers in de nabijheid van grote steden en gebieden voor dagre creatie. Volgens de WD heeft het plankzeilen vooral ëen grote popu lariteit verworven in gebieden waar surfmogelijkheden van natu re aanwezig zijn. Maar ook in de nabijheid van de grote steden die nen er faciliteiten te komen, even tueel door ontgrondingen, menen de liberalen. De PvdA vindt het onvoldoende dat het kabinet een zogenoemde zonering aan wil brengen voor plankzeilers gezien het aspect van de natuurbescherming. Allerlei plassen zijn voor een deel met een voudige voorzieningen heel ge schikt te maken voor surfers, maar de plankzeilers moeten er begrio voor hebeen dat er oevers zijn die door hun natuurfunctie geen plankzeilactiviteiten verdragen, meent de PvdA. TOLEDO - Enthousiaste Spanjaarden begroeten koningin Beatrix in de straten van Toledo. UTRECHT (ANP) - Bij wijze van experiment zullen reltrappende voetbalsupporters worden ingezet voor het trainen van agenten in rel- lenbestrijding op de Nederlandse politie-academie in Apeldoorn. De training is bedoeld als 'creatieve straf voor veroordeelde reltrap- pers. Dit voorstel, afkomstig van de onderwijscoördinator van de poli tie-academie, mr P. van Lochem, en organisatie-psycholoog drs. D. Grunwald, wordt deze week gepre senteerd in het Algemeen Politie blad. Vanuit de rechterlijke macht, het openbaar ministerie en de poli- tiewereld is al positief gereageerd op het plan, zo meldt het blad. Het is daarom de bedoeling om nog dit jaar of volgend voorjaar met het experiment te beginnen. Van Lochem en Grunwald ver wachten dat de reltraining positie ve effecten zal hebben voor zowel de veroordeelde supporters als voor de betrokken agenten. Zij wil len een trainingsprogramma op stellen waarin relsituaties worden afgewisseld met nabesprekingen tussen relschoppers en agenten. Op die manier hopen zij dat de sup porters de zinloosheid van hun ge welddadig optreden gaan inzien, terwijl de agenten beter de kans krijgen om te leren hoe zij in derge lijke situaties moeten ingrijpen. In het Algemeen Politieblad wordt geschetst hoe de oefenweek er uit zou kunnen zien. Op de eer ste dag krijgen de supporters - er wordt uitgegaan yan dertig man, 15 van een club en 15 van een andere - de gelegenheid om zich 'volgens hun gewoonte' moed in te drinken, waarna 's middags een voetbal wedstrijd tussen twee politie-elf- tallen volgt, waarbij zij 'in actie' mogen komen. De supporters moeten dan voor rellen zorgen door elkaar te gaan jennen, te vechten en bij voorbeeld rookbommen op het veld te gooi en. Hierop moeten enkele agenten ingrijpen en wat raddraaiers aan houden. Als later de supporters het veld opgaan, moet dit tot een mas sale vechtpartij leiden met de voet ballers en geüniformeerde politie. MADRID (GPD) - Als eerste bui tenlands staatshoofd heeft konin gin Beatrix gisteren op de tweede dag van haar staatsbezoek aan Spanje leden van het Spaanse par lement de Cortes toegesproken. Tijdens een bijzondere vergade ring van de buitenlandcommissies van Senaat en Huis van Afgevaar digden zei de koningin in een korte rede, dat Nederland de toetreding van Spanje tot de Europese Ge meenschap beschouwt als een 'ver rijking' van de EG. „In het democratiseringsproces van uw land is uw rol van grote be tekenis geweest. Daarmee hebt u' Spanje tevens 'uit de weg terug' naar Europa gewezen", zei de ko ningin. Beatrix zei met nadruk te spreken over 'de weg terug' omdat Spanje van oudsher tot Europa heeft behoord. De koningin noem de de Cortes de plaats „waar de de mocratische principes in ere zijn hersteld". In haar redevoering, die werd be loond met een staande ovatie, om- schréef de Nederlandse koningin democratisch bestuur als „het ade men van een natie, een wijze van denken en leven". De democratie kan volgens Beatrix niet worden gezien als een regeringsvorm zon der meer. Het initiatief tot de rede van Bea trix in de Cortes was uitgegaan van Koningin krijgt staande ovatie de voorzitter van de Cortes, Grego- rio Peces-Barba. Tijdens de voor bereiding van het staatsbezoek liet hij weten dat de staatsparlementa- rïers graag iets tegen 'de Neder landse koningin zouden willen zeg gen. Hieruit vloeide het bezoek van koningin Beatrix en prins Claus aan het staatsparlement voort. Tij dens het bezoek kreeg de koningin de gouden erepenningen van Se naat en Huis van Afgevaardigden en een exemplaar van de nieuwe Spaanse grondwet. Peces-Barba beschreef koningin Beatrix in een gesprekje met de Nederlandse pers als een 'bijzon der hartelijke' vrouw. „Zij is dat in haar hele optreden, in haar hele persoonlijkheid". Rembrandt Koningin Beatrix en prins Claus bezochten in gezelschap van ko ning Juan Carlos en diens gemalin Sophia rond het middaguur het Prado-museum om daar de ten toonstelling 'Rembrandt en zijn tijd' te openen, een onderdeel van de Nederlandse contraprestatie die sinds 1980 het traditionele contra diner vervangt. 's Middags brachten koningin Beatrix en prins Claus in' gezel schap van koning Juan Carlos en koningin Sophie een bezoek aan de stad Toledo. De wandeling door het oude stadscentrum en het be zoek aan het geboortehuis van de schilder El Greco en de oude jood se synagoge waren eigenlijk de eer ste echte ongedwongen, met nau welijks door protocol omgeven on derdelen van dit staatsbezoek aan Spanje. Overigens liet minister Van den Broek (buitenlandse zaken) giste-, ren tijdens een informele lunch aan zijn Spaansecollege Fernan- dex Ordonez weten, dat de ratifica tie voor Spanje's toetreding tot de EG in de week van 21 oktober aan de orde zal komen in de Tweede Kamer. Hij hoopt, maar kon daar voor geen garanties geven, dat de ratificatieprocedure dan vóór 1 ja nuari rond zal zijn. "Het zou kwa lijk zijn om op die datum het Ne derlandse voorzitterschap van de EG te beginnen met de medede ling, dat Nederland de ratificatie nog niet rond heeft", aldus Van den Broek. Ordonez kon gisteren niet verschijnen voor een officieel onderhoud met de Nederlandse bewindsman, omdat hij een acute aanval van niersteen kreeg. Daar om werd het een informele lunch. DEN HAAG (ANP) - De Raad van State heeft gisteren een streep ge haald door de voortijdige verho ging van de zogenoemde gewen ningshuren voor nieuwe woningen door staatssecretaris Brokx (volks huisvesting). De afdeling recht spraak stelde enkele Hagenaars en een Haagse woningbouwvereni ging in het gelijk, die de maatregel hadden aangevochten. Eind 1979 besloot Brokx, dat de gewenningshuren voor nieuw ge bouwde woningen jaarlijks alle maal per 1 juli moesten worden verhoogd met het door het parle ment vastgestelde percentage. Dit ongeacht het tijdstip waarop de woningen waren opgeleverd. In de huurprijzenwet woonruimte staat echter, dat de huur van een nieuwe woning niet eerder dan na twaalf maanden mag worden verhoogd volgens de trend en dan pas per 1 juli. De bewindsman beriep zich er op dat deze huren niet op de stich- tingskosten van de nieuwbouw zijn gebaseerd, maar op de huur prijs van vergelijkbare woningen en dat het dus redelijk is dat ze daarmee gelijk opgaan. De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft dat argument verworpen. De verhoging van huurprijzen is in de wet geregeld. De staatssecretaris kan wel per be schikking een andere regeling af kondigen, maar zet daarmee de be palingen van de wet niet opzij, al dus de raad. De Haagse Stichting Overleg Stadsvernieuwing (SOS) be schouwt de uitspraak van de Raad van State als een definitieve over winning in de strijd die zij sinds 1980 tegen de huurverhoging voert. Alleen al in Den Haag heb ben volgens de SOS ongeveer drie duizend huurders recht op terug betaling van bedragen die variëren tussen 300 en 1800 gulden. Het ministerie van volkshuisves ting heeft tegenover de Raad van State verklaard dat vernietiging van de beschikking het departe ment 223 miljoen gulden gaat kos ten. In het hele land zouden onge veer 19.000 huurders geld tegoed hebben. Brinkman over ondertitelingsverbod Europa TV ADVERTENTIE NOORDWIJKERHOUT/DEN HAAG (GPD/ANP) - Minister Brinkman (WVC) ontkent dat er een conflict zóu zijn met zijn colle ga Smit-Kroes (verkeer en water staat) over ondertiteling van de programma's van Europa TV. Vol gens de bewindsman berust alle opwinding over deze zaak "op een misverstand". Hij zei dit gisteren op een CDA-bijeenkomst in Noordwijkerhout. Het draait allemaal om een toe spraak van Smit-Kroes die zij van plan was afgelopen dinsdag uit te spreken in Arnhem. Daarin haalde de minister scherp naar haar coïlêr ga Brinkman ,uit. VooraL het ver bod om programma's van Europa TV te ondertitelen was haar in het verkeerde keelgat geschoten. „Dat maakt de toegang van Europa TV voor een breed publiek onmogelijk en bovendien werkt het discrimi nerend voor gehoorgestoorden en mensen die geen buitenlandse taal beheersen", aldus de minister in haar toespraak op papier. Op haar spreekbeurt in Arnhem echter besloot Smit-Kroes haar toespraak in te korten en zich te beperken tot regionale problemen. Maar de WD-voorlichting in Den Haag had haar oorspronkelijke toe spraak zoals gebruikelijk al onder journalisten verspreid. Ook na overleg met Smit-Kroes werd het persbericht niet ingetrokken. „Mi nister Smit-Kroes blijft bij de uit spraken zoals die in het persbe richt zijn gedaan. De, inhoud van haar mening is- niet veranderd nu zij de uitspraken in Arnhem niet werkelijk heeft gedaan"; aldus de WD-woordvoerder. Het CDA was er als de kippen bij om vragen te stellen aan de minis ter-president. „Hoe denkt de mi nister-president de inbreuk op de eenheid van het kabinetsbeleid te (doen) herstellen?", vroegen de CDA'ers De Vries, Beinema en Van der Sanden, duidelijk gepi keerd over de uitspraken van me vrouw Smit-Kroes. Zij willen met spoed antwoord, om er tijdens de algemene politieke beschouwin gen,. volgende week, rióg óp terug te kunnen komen. De mening van de WD-bewinds- vrouw is des te opmerkelijker om dat zij samen met Brinkman een dezer dagen een beschikking heeft getekend, waarin het ondertite lingsverbod voor Europa TV is ge regeld. Volgens Brinkman zelf ech ter is er niets aan de hand. "In de pers is deze zaak ten onrechte op geklopt. Ik heb gisteren met me vrouw Smit-Kroes over deze zaak gesproken en zij heeft me verze kerd nog steeds achter het kabi netsstandpunt te staan". Derde net Invoering van een derde televi sie-net is een voorbeeld van ver plichte consumptie. Dit zegt de Consumentenbond in een reactie op het Mediawetsontwerp en dé daaraan gekoppelde kabinetsplan nen voor een derde tv-net. In de periode van vrijdag 11 t/m zaterdag 19 oktober a.s. is het huren van videofilms en -een afspeler extra voordelig in de Hema. Film-verhuur van 5 - per dag NÜ 4.- per dag. Afspeler-verhuur 10.- per dag NÜ 9 - per dag. (Zondag gratis!) Perfekte kwaliteit films en keuze uit de nieuwste titels. Echt Waar Voor Je Geld SCHIPHOL - Hendrik Nolles en zijn vrouw, twee Nederlandse passa giers van het gekaapte cruise-schip Achille Lauro, begroeten hun zoontje bij aankomst op Schiphol. (foto anpj SCHIPHOL (ANP/GPD) - De elf Nederlandse opvarenden van de Achille Lauro, die hadden gekozen voor een excursie naar Cairo en daardoor ontkwamen aan de kaping van het cruise-schip, zijn weer in Nederland. Zij arriveerden gisteren met een lijnvlucht van de KLM vanuit de Egypti sche hoofdstad op Schiphol. Daar werden ze begroet met het nieuws dat de kaping ten einde was. Alle elf toonden zich na aankomst vol lof over de wijze waarop Zij na het bekend worden van de kaping van het schip waren opgevangen door de reisorganisatie en door medewerkers van de Nederlandse ambassade in de Egyptische hoofdstad. Geen van hen had tijdens de eerste dagen van de cruise iets gemerkt dat wees in de richting van een ophanden zijnde kaping. „Ik ga zeker nog een keer op cruise, maar niet mëer naar het Midden- Oosten", zo reageerde Hendrik Nolles (38), een van de Nederlandse passa giers. "Is het koud buiten?". Dat was de eerste reactie van een anderé cruiseganger, de heer Van Dommen. Al zijn bagage, inclusief zijn regen jas, was nog aan boord van het schip. Slechts de paspoorten had het echtpaar Van Dommen bij zich toen het-op excursie ging. De heer en mevrouw Visser uit Berg en Dal konden in het vliegtuig nog honderd gulden lenen van een medereiziger. Anders warén ze op het NS-station alsnog gestrand. De gestrande reizigers zijn niet van plan stappen tegen hun touropera tor te ondernemen omdat hun cruise halverwege in het water is gevallen. „Tot nu toe hebben we ons met menselijker zaken beziggehouden", aldus Nollens, De helft van de Duitse groep cruisegangers stond er échter wel op, dat hun reisorganisatie een schadevergoeding zal uitbetalen. De elf nuchtere Nederlanders waren al met al niet erg aangedaan. Ge tooid met een grote roodwitte button, met de tekst „I love Achille Lauro", vertelde mevrouw Visser: „Volgend jaar ga ik weer met vakantie, maar dan de andere kant op. Tja, je blijft er toch niet door thuis". Mediaspecialist Wim Keja (WD) aan vooravond van debat Tweede Kamer: DEN HAAG (GPD) „Binnen tien jaar staat in elke Nederland se huiskamer een tv-toestel met een ingebouwde schotelontvan ger. Satellieten voorzien ons van programma's uit de hele wereld. Met een knop kies je de onderti tels in de gewenste taal". "Houdt minister Brinkman van WVC in zijn mediawet reke ning met deze mediarevolütie? door Peter van Nuijsenburg Welnee, net als Hansje Brinkers stopt de minister zijn vinger in de dijk waar het water elk mo ment doorheen kan breken". Aan de vooravond van de eer ste schermutselingen op 23 en 24 oktober over Brinkmans nieuwe mediawet geeft mediaspecialist Wim Keja (VVD) zijn visie op de toekomst van de televisie. „Zestig jaar. loopt de Neder landse omroep aan de leiband van de overheid. Al die jaren schrijft de overheid de inhoud van de programma's voor. De overheid bedisselt en beschermt de omroep. En dat alles onder het mom van cultuurbeleid of een tekort aan ruimte in de ether. Door de technologische revolu tie gaat dat verhaal niet meer op. Brinkman vergeet dat ze in Hil versum al lang volwassen had den kunnen zijn. Daarom moet hij ze ook als volwassenen be handelen. Niet als een stelletje peuters". Met zijn veertien dienstjaren in de Tweede Kamer behoort Wim Keja .(59) uit Landsmeer, oud machinist op de wilde vaart, tot de routiniers. In zijn specialiteit, het media-beleid, is hij jarenlang een roepende in de woestijn ge weest. Echter, met één kantteke- ning: hij kreeg later bijna altijd gelijk. Keja: „Voor de STER-reclame haalde vroeger iedereen de neus op. Die was vies. En zeker rond om het journaal van zeven uur. Jarenlang heb ik gepleit voor uit breiding van de STER naar dat vroege uur. Maar steeds stuitte ik op weerstanden. De reine kin derzieltjes zouden wel eens be dorven kunnen worden. Totdat uit een onderzoek bleek dat die kindertjes opblijven tot na het journaal van acht uur om Loekie de Leeuw te zien. Toen* kon de STER om zeven uur opeens wél". Er zijn meer voorbeelden van kwesties waar Keja eerst om werd uitgelachen om later te worden toegelachen. Nu kan hij er alleen nog om glimlachen. „Het nieuws voor doven en slechthorenden, teletekst, vidi tel. Het zijn allemaal zaken waar Wim Keja (VVD) ik jaren om gevraagd heb. Ze werden gerealiseerd toen ik op hield erom te vragen". „Neem nu Europa-tv. Eerst mochten de programma's van dat prestigeproject wel onderti teld worden. Daarna kwam Brinkman tot de ontdekking dat dat in strijd zou zijn met zijn ei gen, kabelnota, waarin de Neder landse ondertiteling van satel lietprogramma's verboden wordt. Als je het zelf met een schotel-antenne kan ontvangen, dan mag het opeens wel. Kijk, dan hebben we het toch niet meer over principes. Dat is kei harde machtspolitiek. Het gaat gewoon weer om de grote vraag van de afgelopen jaren: wie heeft de macht over de informatie stroom naar de Nederlandse be volking". Toch is Keja niet somber over de ondertiteling. Via een mon sterverbond met de PvdA denkt hij Brinkman over de streep te kunnen,trekken. „Dat lukt wel, daar ben ik van overtuigd". Die gelegenheidscoalitie van socialisten en liberalen tekent zich ook af bij de invoering van de regionale STER-reclame. „Tot vóór kort was de PvdA hier te gen. Maar nu dringt het ook tot hen door dat een plaatselijke om roep die uit een regionale STER- pot wordt betaald grote voorde len biedt. De omroepen kunnen zich op die manier aan de druk, ook financieel, van de lokale overheden onttrekken. Het waar borgt hun onafhankelijkheid. Bovendien kunnen dan obk de kleine middenstanders via radio en tv adverteren". Keja kondigt aan dat hij met de PvdA de mediawet op deze pun ten zal wijzigen. Een mediawet die hij, het moge duidelijk zijn, niet als een succes bestempelt. „De wet van Brinkman houdt geen enkele rekening met de technologische ontwikkeling. In de komende kabinetsperiode zal de wet weer gewijzigd moeten worden. Die wét is een doodge boren kind. Ga maar na: de satel lieten zijn in aantocht, de scho tel-antenne, nu. nog peperduur, komt binnen ieders bereik. De televisie wordt net als de radio, waarop je ook de hele wereld kunt en mag ontvangen. Er is geen enkele réden meer voor een uitzonderingspositie van de tv. Het CDA en Brinkman denken dat ze die stroom uit het buiten land nog wel kunnen tegenhou den". De christen-democraten willen met hun opstelling het huidige bestel, met name de omroepen op levensbeschouwelijke grond-- slag,als KRO, NCRV, EO, be- - schermen. Maar volgens Keja lo-' pen deze omroepen geen gevaar. „De kijk- en luistergelden garan deren hun voortbestaan. Wel moeten ze rekening houden met een krimpend kijkersbestand. In de slag om de kijkcijfers zullen ze het onderspit delven tegen de commerciële buitenlandse zen ders en AVRO, TROS en Veroni ca, die ook op de commerciële toer zullen gaan". Keja voorziet dat ook de ko mende kabinetsperiode nog in het teken zal staan, van de strijd om de macht in medialand. De gevestigde omroepen zullen zich verschansen iri hun volgens hem afbrokkelende bolwerk. Daarom wil hij na de verkiezingen van volgend jaar terugkeren in de Tweede Kamer. „De tijd om te oogsten is nu aangebroken. En die oogst wil ik niet thuis in de leunstoel binnenhalen".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5