Tuinstadwijk: meer dan een kreet Reinigingsdienst: verhuizen en improviseren Twijfel aan voordeel van gjj|jgf jp ontwikkelingsmaatschappij yfjjg jjjfl Nieuw complex in De Waard is nog niet voltooid ONDER D/\K Ambitieuze plannen komen moeizaam van de grond PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 10 OKTOBER 1985 LEIDEN - 'Improviseren' luidt het parool momenteel nog bij de direc tie reiniging, havens en waren markten in het nieuwe onderko men. Gisteren werd de verhuizing naar het nieuwe complex in het in dustriegebied De Waard voltooid. Hoewel nog niet alles in kannen en kruiken is, kan de reiniging er haar werk doen. Enigszins opgetogen gaat M Bekker voor naar de eerste verdie ping, waar de administratie zit en vrijwel alles op orde is. "Kijk", zegt hij, "beneden is het nog een puin hoop. We moeten wat improvise ren, dat is niet anders zo kort na een verhuizing. Maar over een maand is iedereen dat weer verge ten. Het blijft immers een schitte rend gebouw". Kantine Bekker illustreert dit tijdens een rondleiding met onder meer de verbetering van de kantine. "Vroe- LEIDEN - De 'plannen' voor de oprichting van een zogeheten pro vinciale ontwikkelingsmaatschap pij zijn gisteren door de raadscom missie voor economische zaken nog niet met gejuich ontvangen. De commissieleden hebben op een aantal punten flinke bedenkingen tegen een dergelijk instituut. Ze hebben gisteren overigens nog geen definitieve standpunten ingenomen. Dat hoeft pas later te gebeuren wanneer de ideeën rond de ontwikkelingsmaatschappij meer gestalte hebben gekregen. De bespreking van gisteren was meer bedoeld om te peilen welke ge dachten hierover in de commissie leven. De ontwikkelingsmaatschappij zal zich moeten bezighouden met het ontwikkelen en aantrekken van bedrijvigheid. De verschillen de mogelijkheden van een dergelij ke instelling zijn opgesomd in een notitie van E. Keijser, hoofd van de directie economische zaken van de gemeente Leiden. De notitie is ge schreven nadat enkele raadsfrac ties hadden gevraagd om te onder zoeken wat de kansen zijn van een Leidse ontwikkelingsmaatschap pij- Keijser komt in zijn geschrift tot de conclusie dat het oprichten van een puur Leidse 'maatschappij' ger rotzooiden we zelf wat op een gaspitje. Nu is er een cateringbe drijf. Er was vanochtend koffie, vanmiddag heeft iedereen een lunch gekregen. Van hoog tot laag heeft iedereen meegewerktver telt Bekker lovend. Niet zonder trots maakt de reini gingsman verder duidelijk dat on danks de verhuizing de reinigings dienst gewoon doordraait. Gister avond werd de gebruikelijke puin hoop na de woensdagse markt ver werkt. Vanochtend is de grofvuil- ploeg weer gewoon op stap gegaan. Ook het bouwafval dat bij het be trekken van de nieuwbouw naar buiten komt, gaat zonder manke ren de verhuizende vuilnisauto's Dat neemt echter niet weg dat aan de nieuwbouw nog het nodige moet gebeuren. Onder meer de herstelwerkplaats voor de vuilnis auto's is nog niet bruikbaar, omdat de grote hefbruggen er ontbreken. weinig zin heeft. Leiden kan de kosten daarvoor niet alleen op brengen. Het in het leven roepen van een regionale of zelfs provin ciale ontwikkelingsmaatschappij ligt daarom volgens hem meer voor de hand. Streepje voor Keijser verduidelijkte gisteren dat de ontwikkelingsmaatschappij bij voorkeur zal moeten worden gerund door een particuliere orga nisatie. Ze moet vooral activiteiten ontplooien die nu niet of nauwe lijks worden gedaan. Zo zou de maatschappij leningen kunnen verstrekken die banken als te ris kant beschouwen. Een dergelijke organisatie kan echter ook een be langrijke gesprekspartner zijn voor het ministerie van economische za ken als het gaat om het verkrijgen van overheidsgelden en bij het aantrekken van buitenlandse be drijven. Wat dat betreft hebben an dere regio's en provincies die wel een ontwikkelingsmaatschappij hebben, een streepje voor op Zuid- Holland. Onontkoombaar is echter wel dat de 'maatschappij' een deel van de wervingsactiviteiten overneemt die de verschillende gemeenten nu zelf uitvoeren. Keijser: "Als je gaat werven, weet je van tevoren dat De stalling van de vuilnisauto's is. zoals Bekker vertelde, een puin hoop. "Maar als het nodig is kan alles toch binnen worden gestald", tekent hü hierbij aan. Op rolletjes Ook de benzinepompen zijn nog niet bruikbaar omdat de bestrating er omheen ontbreekt. In de fietsen stalling schitteren de fietsenrek ken door afwezigheid. Tevens is er nog geen spoor te bekennen van de vuiloverslagplaats. De reinigings wagens rijden na hun ophaalronde linea recta naar de vuilverbran ding. En als het over de mobilofoon klinkt 'kan je even wc-papier bren gen?' is wel overduidelijk dat als de zaak op rolletjes loopt er een zucht van verlichting door het ge bouw zal klinken. Sommige werk nemers van de reiniging zouden dan ook liever een maand hebben gewacht met verhuizen. drie van de tien zaken 'floppen' Dan moet je de ontwikkelings maatschappij ook een paar kansrij ker zaken gunnen en als gemeente niet de krenten uit de pap halen". Hij voegde er wel aan toe dat over het werven van bedrijven goede af spraken moeten worden gemaakt. De vertegenwoordigers van de PvdA lieten gisteren echter weten dat ze juist met het afstaan van ge meentelijke (wervings)taken aan een provinciale 'maatschappij' gro te moeite hadden. Ook Bakker (WD) en Hoekema (D'66) vroegen zich af of er wel zo veel voordelen zijn voor Leiden als zij meedoet met eeir provinciale ontwikke lingsmaatschappij. Ze zijn onder meer bang dat de belangen van Leiden minder tot hun recht ko men als ook gekeken moet worden naar de belangen van andere ste den. De la Mar (PSP) vroeg zich af waarom er niet allang een provin ciale ontwikkelingsmaatschappij is opgericht als dit werkelijk een goed idee is. Zoals gezegd, is het laatste woord over een eventuele ontwik kelingsmaatschappij nog niet ge vallen. Het is de bedoeling dat de ideeën over een dergelijk instituut nader worden uitgewerkt en later weer worden besproken in onder meer de raadscommissie voor eco nomische aangelegenheden. Schrijfkring In de tweede helft van oktober begint bij de Leidse volksuniver siteit K&O de cursus Schrijf kring. Met de dagelijkse taal creatief bezig zijn, dat is het doel van deze cursus onder leiding van de Neerlandica drs. Eliza beth Stranders. Gedurende tien maandagavonden is het de be doeling door opdrachten en oefe ningen de eigen schrijfmogelijk- heden te ontdekken. Belangstel lenden kunnen zich tot K&O wenden: Oude Vest 45, tel. 141141. Hengelsport VVL '85 hield een viswedstrijd in de Ringvaart. Uitslag: 1 C. Kaffa 2525 gram-24 stuks, 2 G. v.d. Blom 2275-213 N. v.d. Blom jr. 2225-16,4 F. Slagwein 2200-20 5 F. Noordermeer 1575-14, 6 J. Wijling 1125-12, 7 B. Diersman 875-10, 8 J. Siebert 1500-7, 9 J. Pardon 700-8, 10 G. Pardon 600- 5. DGV viste een competitiewed strijd in het Noordzeekanaal. 1 J. Verbiest 613 cm-17 stuks, 2 W. Blom 159-43 P. Kluivers sr. 149- 4, 4 W. Kluivers 51-2, overige deelnemers 0-0. Huisvrouwen Wie kennis wil maken met de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen kan vrijdagoch tend om tien uur terecht in het verenigingsgebouw aan de Cae- ciliastraat 18 in Leiden. Voor te lefonische inlichtingen: 220467 en 155568. Folk Folkclub Horus organiseert vrijdagavond weer een 'Open Podium'. Iedereen die folkmu ziek beoefent is welkom om op te treden in Le Bambou, Heren straat 1. Mits men zich vantevo- ren opgeeft via tel. 01717-2726 of ter plaatse vóór negen uur. Als er tijd genoeg is wordt er na afloop een sessie gehouden; belangstel lenden doen er dus goed aan hun instrumenten mee te nemen. Astrologie De Emin Foundation aan de Cobetstraat la organiseert zater dag een astrologïe-dagvan één tot zes uur, met een lezing in het Engels over hel Aquarius-tijd- perk. Verder een tentoonstelling, een dia-show over de planeten in relatie tot de twaalf tekenen van de dierenriem, mini-lezingen enz. Ook wordt de negenmaandse Astrologiekaart gepresenteerd. De entree is vijftien gulden. Breehuys Het Breehuys opent zaterdag avond na de zomervakantie zijn deuren weer. In het jongerencen trum aan de Breestraat 19 staat een hard-rockavond op het pro gramma. Wethouder: 'Nu de knoop doorhakken over toekomst Jelgersma' OEGSTGEEST - Wethouder A. Kohlbeck van Oegstgeest wil dat alle betrokken partijen binnen af zienbare tijd rond de tafel gaan zit ten om over de toekomst van het oude gebouw van de Jelgersmakli- niek te praten. Dat initiatief zal Oegstgeest nemen. "De knoop moet worden doorgehakt. Aan dat heen en weer pingpongen hebben we niets", aldus de wethouder. Kohlbeck is blij met het advies van gedeputeerde staten van Zuid- Holland aan het ministerie van wvc om het oude hoofdgebouw van de Jelgersmakliniek op de mo numentenlijst te plaatsen. "Einde lijk eens goed nieuws. Dit is een opening in het vastgelopen overleg over de toekomst van het gebouw. Wellicht dat Leiden nu ook over de streep komt en heil ziet in het op knappen van de kliniek. Oegst geest staat tenminste niet meer al leen in zijn strijd voor het behoud van het monumentale gebouw. Ook de provincie trekt zich het lot van de Jelgersmakliniek aön". COLLECTE. De collecte ten bate van de Nierstichting heeft in Lei den 25.029 gulden opgebracht. De tweehonderd collectanten haalden 1500 gulden meer op dan in 1984. Man maakt val van tien meter LEIDEN - Een 32-jarige bouwvak ker uit Tilburg heeft bij werkzaam heden aan de parkeergarage aan het Levendaal zijn evenwicht ver loren en is vanaf de hoogste verdie ping tien meter naar beneden ge vallen. Met een gecompliceerde armbruek is de man overgebracht naar het AZL. Wagentje zakt in riool LEIDEN - Een automobiel is gis termorgen verdwenen in het riool van de Rijnsburgerweg. Nader on derzoek gaf aan dat op die plaats vier kubieke meter zand was weg gespoeld, waardoor de bestrating geen steun meer had en inzakte. Een takelwagen moest er aan te pas komen om het wagentje weer op de rijbaan te krijgen. Wethouder wil LVI betrekken bij overleg LEIDEN - Wethouder mevrouw J. Fase van economische zaken wil nog een keer praten met de Leidse Vereniging voor Industrie (LVI) over deelname aan het overleg tus sen werknemers, werkgevers en gemeente. De LVI heeft tot dusver afgezien van deelname aan dit zo geheten Leids economisch overleg (LEO), onder meer vanwege de problemen rond de subsidie aan de stichting Leidse Binnenstad (SLB). Nu die problemen zijn opgelost (de stichting heeft haar sub sidieaanvraag ingetrokken en de gemeente erkent de SLB nog steeds als een overlegpartner), is volgens de wethouder "de ergste kou uit de lucht". De LVI staat nu weinig meer in de weg om mee te doen met het LEO. VROUWEN AANGEHOUDEN - Drie vrouwen in de leeftyd van 17 tot 19 jaar zijn gisteravond aange houden. Omwonenden hadden ge zien dat zü antennes van auto's die geparkeerd stonden aan de Kalver markt eraf rukten. Ook hadden zij uit een woning een radiocassette recorder gestolen. Het drietal heeft inmiddels bekend. Burgerlijke Stand LEIDEN - Gehuwd: H. Woelders en E I. Gorter; R.A. Wetselaar en A. Mol; H. Vijlbrief en E.L. Beij; R.P.M. Wenne- kers en M. Mekel; A. Geskus en W.J.B. Overdijk; E.J. Zeijpveld en J.M. Bijle- veld; E. van der Weijden en A. de Lange; I. Tuurenhout en J.S.T. de Boer; J. van Manen en G. Bekedam; J. van der Pluijm en S.J. Cannoo; J. Oversloot en E. Berends; E.J. Stikvoort en M.J. van Zonneveld. door Raymond Peil De woningbouwvereniging De Tuinstadwijk heeft vanaf 1 novem ber 1915 in Leiden geprobeerd haar naam meer te laten zijn dan een mooie kreet. Hoewel de ambitieuze plannen voor riante woningen met veel groen in de omgeving al snel te duur bleken voor de ge middelde arbeider, heeft De Tuinstadwijk altijd gestreefd naar de bouw van gezonde frisse arbeiderswoningen in een prettige leefom geving, kortom huizen met tuinen en plantsoenen er omheen. Halverwege de jaren twintig meldt het bestuur over de voltooide bouw aan de Koninginnelaan dat "vele woningen beschikken over een flinke achtertuin, terwijl vele andere ook van een voortuin zijn voorzien, welke, goed onderhouden zoals ze over het algemeen wor den, de naam van De Tuinstadwijk alle eer aandoen". Uit de wo ningbouwvereniging komt zelfs een tuintjesvereniging, bloemrijk 'Floralia' gedoopt, voort. Toch gaat ook de weg van de groene zus ter in de Leidse corporatiefamilie soms over'doornen en distels. Als De Tuinstadwijk wordt opge richt, zijn de plannen revolutio nair. Onder aanvoering van de Heemstedese architect P. Kuiper jr. en de SDAP'er F. Kooistra vormt een groep 'belangstellen den', die zich de kritieke woon omstandigheden van de Leidse arbeidersbevolking en de wo- ningschaarste aantrekt, de ver eniging. Het eerste, voorlopige bestuur bestaat uit F. Kooistra. H.R. Martens, A. Segaar, H.C. de Jong jr. en A.H. Houps. Het nieuwbakken De Tuin stadwijk wil de Leidse arbeider meer verschaffen dan alleen een goede woning. Een rustige en prettige woonomgeving vindt de club net zo belangrijk voor de le vensvreugde van de arbeidende bevolking. Architect Kuiper pro beert na de oprichting van de club zijn ideaal, een wijk zonder doorgaand verkeer, met veel plantsoenen en uitsluitend wo ningen van het type 'twee onder een kap', van de grond te krijgen. Voor een geschikt bouwterrein laat hij zijn oog vallen op een stuk stadsgrond bij de Lucas van Leydenstraat. De moerassige bo dem draait het fraaie plan echter de nek om. Bovendien dreigen de woningen veel te duur te wor den, zodat de overheidssteun die de vereniging nodig heeft voor de bouw van woningwetwonin gen uitblijft. Pas in 1923 komt het plan dan toch tot stand, ofschoon dras tisch uitgekleed, ten oosten van de Herenstraat. Dan blijkt ook dat de vereniging te hoog heeft gegrepen: de forse huren, van 5,80 tot 10,50 per week, zijn niet op te brengen voor de leden, be woners in spe met een smalle ar beiders beurs. Geen verwijt In een jubileumboekje uit 1945 constateert het bestuur zelf ook dat de idealen van De Tuinstad wijk nauwelijks uit de verf zijn gekomen. "De bestaande oorlog stoestand werkt remmend, daar de materiaalprijzen sterk om hoog lopen. Met als gevolg dat vele arbeiders die lid zijn gewor den in de verwachting een huisje te zullen krijgen voor drie of vier gulden in de week, teleurgesteld voor het lidmaatschap bedan ken. Hun plaatsen worden inge nomen door de enigzins beter ge situeerden. Dat dit zo gelopen is, niemand die men daar een ver wijt van kan maken". Pas na de Eerste Wereldoorlog begint de vereniging te leven. Een terrein achter de Heren straat, waar de barakken staan die voor de legering van militai ren hebben gediend, blijkt een geschikte bouwplaats. In 1921 mag De Tuinstadwijk beginnen met de bouw van het 208 eenge zinswoningen omvattende, sterk versoberde plan van Kuiper. Af gezien van het feit dat de huren veel te hoog uitpakken verloopt ook de bouw moeizaam en wordt het bestuur geregeld voor ernsti ge problemen gesteld. Tevens heeft de vereniging voorlopig haar laatste eengezins woningen gebouwd. Het rijk en de gemeente Leiden willen geen medewerking meer geven aan de bouw van dure eengezinswonin gen. Dat is het pakkie-an van de particuliere bouwers. Woning bouwverenigingen, zo luidt het, moeten voor de arbeider betaal bare woningen bouwen. Dit mondt uit in een nieuw bouw plan van 71 boven- en beneden woningen, zij het dat het idealis me van de club tot uiting komt in de ruime opzet en de brede stra ten van de nieuwe buurt. Maar ook de verwezenlijking van dit plan brengt vele financiële moei lijkheden met zich me bouw moet hierdoor zelfs maan den worden stilgelegd. 'De vraag naar goede, frisse ar beiderswoningen blijft echter, zodat het bestuur genoodzaakt is (alsof men nu al op de lauweren wilde gaan rusten) nieuwe plan nen tot uitbreiding ter hand te nemen'. Tussen Herenstraat en Lammenschansweg wordt ge bouwd, de Koninginnelaan, een jubelkreet waard omdat De Tuinstadwijk er nu in slaagt de huizen met veel groen te omrin gen. Verlaging Inmiddels krijgt de nog jonge vereniging te maken met het feit dat de dure woningen moeilijk verhuurbaar zyn. Om huurver- lies te voorkomen streeft De Tuinstadwijk voortdurend naar verlaging van de prijzen, tot een weekhuur van ongeveer zeven gulden. De overheid staat echter niet te springen om hieraan haar medewerking te verlenen. Veel andere woningcorporaties kam pen met hetzelfde euvel, omdat door de oorlog en de sche achteruitgang de materiaal- en bouwkosten omhoog zijn ge stuwd. De hoge huren hebben even eens tot gevolg dat veel huurders niet langer dan strikt noodzake lijk in de huizen van De Tuin stadwijk kunnen blijven wonen. Zodra ze dus elders een goedko pere woning kunnen betrekken gaan ze weg. "Hun verblijf draagt hierdoor een zeer tijdelijk karakter en het moet aan deze omstandigheid worden geweten dat door hen niet de nodige zorg aan de woning wordt besteed. Veelvuldig voorkomende repara ties zyn het gevolg van het tel kens veranderen van bewoners", constateert secretaris L. Hooge- veen bezorgd. Weinig medewerking ontmoet De Tuinstadwijk in haar streven om eer badhuis te stichten in 'haar' deel van de stad. Veel hui zen hebben immers geen sani tair, maar gebruiken een ge meenschappelijke ruimte. Op 2 augustus 1920 gaat de Leidse ge meenteraad akkoord met dit voornemen. Hoewel de vereni ging concrete bouwplannen in dient, wordt ook zelfs in 1926 niets ten uitvoer gebracht. Het bestuur blijft zeuren. "Een door ons ingesteld petitionne ment heeft duidelijk bewezen hoe sterk het verlangen is van de bewoners van dit stadsgedeelte naar de stichting van een bad huis. Doch B en W 'overwegen'. Wij blijven van oordeel dat men moreel verplicht is uitvoering te geven aan het eens genomen be sluit om namelijk in de Tuinstad wijk een badhuis te stichten". Het plan gaat uiteindelijk niet door. Na tien jaar wachten geeft het bestuur zijn aandringen op. Inmiddels heeft de crisis zich in volle omvang aangediend. Als het bestuur besluit op proef een timmerman aan te nemen, om het onderhoud in eigen beheer uit te voeren, melden zich maar liefst 800 sollicitanten, een beeld dat de gemiddelde Nederlander ook nu niet onbekend zal voor komen. Een timmerman/metse laar wordt benoemd en daardoor wordt, zo berekent-de penning meester, dat jaar al ruim 1150 gulden bespaard. Vuilnisbak Na een tijd van 'vol verwach ting klopt ons hart' krijgt De Tuinstadwijk van de gemeente gedaan dat in 1930 de huren iets omlaag mogen. Vijf jaar later lukt het nog eens, waardoor het aantal woningen met een week huur boven de zes gulden steeds verder afneemt. Vindt het be stuur vijftien jaar geleden zeven gulden nog redelijk acceptabel, nu constateert het dat 'ondanks deze verlagingen de huren aan de hoge kant blijven en verdere verlaging, met het oog op de ver huurbaarheid, gewenst zal zijn'. Met meer zorg worden in de vereniging de activiteiten van de rijksoverheid gadegeslagen. De vaste uitkering voor onderhoud gaat fors omlaag. "Wij zijn op dit punt niet zo erg gerust. Men knabbelt het ene jaar aan dit en het andere jaar aan dat. Het gaat zo van lieverlede verder totdat wij op een peil zullen komen waarbij ons waardevol bezit - on ze zelfstandigheid - zal worden ontnomen. Er is alle reden tot on gerustheid". Tot tevredenheid stemt daar entegen de oprichting van de tuintjesvereniging Floralia, voortvloeiend uit een tuinjes- wedstrijd. "Aan de beplantingen is dit jaar enige uitbreiding gege ven. Een tuinwedstrijd werd ge houden. Er zijn jammer genoeg nog steeds bewoners aan te wij zen die hun tuin of tuintjes als vuilnisbak gebruiken. Laten we hopen dat dit nog eenmaal an ders wordt. Laat men toch besef fen en begrijpen dat planten en bloemen kleur en schoonheid ge ven aan het leven". 'Onder dak' is een serie de geschie denis belicht van de sociale woning bouw in Leiden en van de Leidse wo ningbouwverenigingen. Door voor genomen fusies zullen hun namen waarschijnlijk spoedig tot het verle den behoren. Dit is het elfde deel uit deze serie.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4