Steeds Hoogheemraadschap verwacht nog meer tariefsverhogingen ^BEL: 050-71.77.88* Snuffelmarkt wel op zondag Daders van 31 inbraken aangehouden DONDERDAG 10 OKTOBER 1985 LEIDEN LEIDEN - Burgers in het gebied van het Hoogheem raadschap van Rijnland staan de komende jaren waarschijnlijk nog ver scheidene tariefsverhogin gen te wachten. Dit is nood zakelijk om de waterkwali teit op peil te houden en te verbeteren. Dijkgraaf E.H. van Tuyll van Se- rooskerken maakte gisteren duide lijk dat de provincie nooit zal toe staan dat het hoogheemraadschap om financiële redenen van het plan voor de beheer van de waterkwali teit zou afwijken. Doet het schap dit toch, dan bestaat de kans dat de provincie het eenvoudigweg zal dwingen de maatregelen uit te voe- De verontreinigingsheffing van het Hoogheemraadschap van Rijn land gaat volgend jaar met 2,80 gul den per vervuilingseenheid om hoog. Dat is een stijging van om en nabij de vijf procent. (Een alleen staande wordt voor één vervui lingseenheid aangeslagen: gezin nen en andere huishoudens van meer personen betalen driemaal zoveel). De Verenigde Vergadering - het algemeen bestuur - van het schap is hiermee gisteren akkoord gegaan. Afvalslib De Verenigde Vergadering stond niet te trappelen om de tarieven te verhogen, zo bleek tijdens de ver gadering. Vooral ook omdat nu de woonlasten voor de burgers in Rijnland nog verder worden ver- zwaard. De tariefstijging van yüf vergadering de - gemeentelijke - onroerend- goedbelasting. Het Leidse gemeenteraadslid (dat overigens geen deel uit maakt van het bestuur van Rijnland) be klaagt zich er over dat het schap nu alleen in zeer schrijnende gevallen iets wil regelen. En dan wordt in de meeste gevallen alleen nog ge dacht aan het treffen van een beta lingsregeling. Dijkgraaf Van Tuyll Van Seroos- kerken maakte gisteren duidelijk dat het hoogheemraadschap wel degelijk een kwijtscheldingsbeleid voert, zij het dat dit zeer karig is. Mensen kunnen kwijtschelding vragen als zij een bijstandsuitke ring hebben en bovendien min stens één zwaarwichtige financiële reden hebben, waardoor ze de hef fing niet kunnen betalen. Ook de andere hoogheemraad- en zuive ringschappen in Nederland volgen dit beleid, behalve dan het zuive ringschap in Dordrecht. Het Hoogheemraadschap van Rijnland voelt er weinig voor om sommige mensen vrij te stellen van de verontreinigingsheffing. Het te kort dat hierdoor ontstaat moet door de overige i gebied worden betaald. Liever streeft 'Rijnland' er naar de heffing zodanig laag te houden dat ook burgers met een bijstandsuitke ring deze kunnen betalen. "En dat blijkt ook een juist beleid te zijn. Vorig jaar zijn er 300 aanvragen voor kwijtschelding ingediend ter wijl in totaal 400.000 mensen de heffing moesten betalen. Als het beleid verkeerd was, zouden er ve le tienduizenden mensen een aan vraag tot kwijtschelding hebben ingediend", aldus de dijkgraaf. Van Tuyll Van Serooskerken vroeg zich trouwens af of de maat regel van het zuiveringschap Hol landse Eilanden en Waarden wel helemaal volgens de wet is. Na af loop vari de vergadering zei hij te verwachten dat de minister dit zui veringschap alsnog zal dwingen het oude kwijtscheldingsbeleid te volgen. Het algemeen bestuur van het schap heeft zich gisteren nog niet uitgesproken over de brief van Vergeer. Dat gebeurt waarschijn lijk bij de behandeling van de be groting van 'Rijnland'. Die komt over twee maanden aan de orde. i gisteren met ballonnen aanwezig bij het officiële begin van de bouw van hun (foto Wim Dijkman) Ergernis over verkeerssituatie 'Niet in Leiden vergaderen' LEIDEN - Hoogheemraad R. den Daas van het Hoogheemraadschap van Rijnland wil dat de eerste volgende vergadering van het algemeen be stuur van het schap buiten Leiden wordt gehouden. De verkeerssituatie in deze stad is volgens hem door talrijke wegopbrekingen zo slechts dat de bestuursleden niet of nauwelijks in staat zijn öm op tijd te komen voor procent bleek echter noodzakelijk, onder meer doordat de kosten voor het afvoeren en verwerken van af valslib 'dramatisch' omhoog zijn gegaan. Het merendeel van het slib dat vrijkomt in de afvalwaterzuive ringsinstallaties van het schap, wordt op dit moment afgevoerd naar een speciaal verwerkingsbe drijf. Dat bedrijf wordt echter ge confronteerd met steeds strengere milieu-eisen. Het bedrijf heeft-hier- door allerlei investeringen moeten doen. Om deze kosten te kunnen dragen, ziet het verwerkingsbedrijf geen andere uitweg dan de prijzen vrijwel te verdubbelen. Verschillende bestuursleden stelden gisteren dat, wanneer de problemen met de slibverwerking zich niet zouden voordoen, de ver hoging van de verontreinigingshef-1 fing tot de helft beperkt zou kun nen blijven. De leden van het algemeen be stuur drongen er bij het college van dijkgraaf en hoogheemraden (het dagelijks bestuur van Rijn land) op aan dat naar andere moge lijkheden van slibverwerking wordt gezocht. Een van die moge lijkheden zou het stichten van een eigen verwerkingsbedrijf kunnen zijn, zoals het schap enkele maan den geleden al aangaf in een rap port. Het dagelijks bestuur is inmid dels op zoek gegaan naar een ter rein waar een dergelijk zogenaamd 'zwartegrondbedrijf kan worden gevestigd. Een van de problemen bij het stichten van zo'n bedrijf is echter dat het terrein en het bedrijf zelf aan tal van vergunningen zijn gebonden. Volgens een van de le den van het dagelijks bestuur zijn al enkele geschikte terreinen ge vonden. Kwijtschelden Het ziet er niet naar uit dat het hoogheemraadschap een kwijt scheldingsbeleid gaat voeren zoals de gemeenten dat hebben bij de onroerend-goedbelasting. Het j Leidse SP-raadslid K. Vergeer heeft hier om gevraagd in een brief aan het bestuur van het schap. Vergeer vindt dat 'Rijnland' het voorbeeld moet volgen van het zui veringschap Hollandse Eilanden en Waarden inDordrecht Dit schap biedt mensen met een bij standsuitkering de mogelijkheid Den Daas had hierover graag een hartig woordje gesproken met J.A. Peters, Rijnland-bestuurder en wethouder verkeerszaken van Leiden, maar die was gisteren verhinderd. De hoogheemraad stelde voor de vol gende vergadering in Haarlem te houden. Die plaats is volgens hem beter bereikbaar. Hoofdingeland A.F. Kraak, zelf afkomstig uit Haarlem, probeerde Den Daas alvast te behoeden voor teleurstellingen. Hij zei niet te kunnen garanderen dat het in Haarlem niet net zo'n 'rotzooi' is als in Leiden. Dijkgraaf E.H. van Tuyll van Serooskerken - gisteren herkozen voor een nieuwe ambtstermijn van zes jaar - beloofde de suggestie van Den Daas te bestuderen. ADVERTENTIE EEN COMPLETE BEDRIJFSREPORTAGE OP VIDEO VOOR U HET ZELF ZIETÜ «cl btw VRAAG VRIJBLIJVEND DEMONSTRATIE WIVIDEO FOR PLEASURE REPORTAGE Virulystraat 6 - 9716 JV Groningen Telex: 7718S video nl Bouw nieuwe Lorentzschool is begonnen LEIDEN - De eerste paal voor het nieuwe gebouw van de openbare basisschool Lorentz is gistermid dag om één uur door wethouder H.C.M. van Dongen - Van der Lin den van onderwijs in de grond ge slagen. Bij deze heiwerkzaamheden op het bouwterrein aan de Van Vol- lenhovenkade tegenover de Vre- deskerk, werd ze geassisteerd door de jongste en de oudste leerling van de school: Robert Hendriks (4) en Annemieke van Noort (12). Het was een drukte van belang op het grasveldje bij het terrein. De leerlingen van de Lorentzschool waren in groten getale met ballon nen en zelf gemaakte feestmutsen toegestroomd om de feestelijke ge beurtenis bij te wonen. Een aantal kinderen had ook spandoeken met de tekst 'De eerste paal' bij zich. Onder aanvoering van directeur E. Filemon van de school zongen de kinderen het lied 'De eerste paal'. Blijkens een regel uit het ref rein van het lied gaat het nieuwe onderkomen een 'chice tent' wor den. Ook vele ouders, leerkrachten, mensen van de bouw en medewer kers van de directie onderwijs wa ren toegestroomd om het slaan van de eerste paal mee te maken. Te klein Het nieuwe schoolgebouw zal bij de ingebruikneming augustus vol gend jaar eigenlijk meteen al te klein zijn. De acht lokalen van het nieuwe pand en de twee lokalen van de dependance naast het nieu we gebouw kunnen de twaalf groe pen die de school dan zal tellen niet onderbrengen. De school zal of de dependance aan de Mey van Streefkerkstraat, die momenteel ook in gebruik is, of een deel van het oude gebouw aan de Lorentz- kade moeten blijven gebruiken. De brandstichting eind 1983 in de dependance die de Lorentz school eerder aan de Van Vollen- hóvenkade had, heeft in feite ge leid tot de huidige nieuwbouw. Het was aanvankelijk namelijk de be doeling de oude school aan de Lo- rentzkade te verbouwen tót een nieuwe basisschool. Het bijna ge heel afbranden van de dependance veranderde die plannen. Besloten werd een geheel nieuwe Lorentz school te bouwen. Door ziekte van de architect van het gebouw, werd de bouw bijna anderhalf jaar lang opgehouden. Het nieuwe gebouw had anders al eerder in gebruik kunnen worden genomen. De Lorentzschool wordt een laag gebouw met aparte ingangen- voor (foto Wim Dijkman) de onderbouw en de bovenbouw van de school. Om lange gangen in het gebouw te ...voorkomen, werd gekozen voor een middenschip, waarop de werklokalen uitkomen. Een beetje chic wordt de school zeker, gezien de terrassen die bij elk lokaal horen, zodat in de zomer kunnen zitten de kinderen buiten kan worden gezeten. De' kosten van het nieuwe pand, die door het rijk worden opge bracht, gaan ruim twee miljoen gulden bedragen. De gemeente be taalt zelf het opknappen van de twee overeind gebleven lokalen van de vroegere dependance, die voorlopig als bouwkeet worden ge bruikt. Adviescommissie: 'Endegeest bij Leiden laten' Rat in toilet LEIDEN - Een rat in het toilet. Een familie, wonend aan de Pie- terskerkchoorsteeg, schrok daar pende tellende bestuur. Mede op LEIDEN/OEGSTGEEST - Het al gemeen bestuur van het psychia trisch ziekenhuis Endegeest is gis teravond zonder slag of stoot ak koord gegaan met het voorstel van het dagelijks bestuur om Ende geest onderdeel van de gemeente Leiden te laten blijven. Dit advies zal aan het college van burgemes- ter en wethouders van de gemeen te worden uitgebracht. Op deze manier komt er straks een einde aan het zich sinds 1974 voortslepende geharrewar over de juiste bestuursvorm van Ende geest. Het bestuur, de commissie Endegeest heeft zich nu uitgespro ken voor verdergaande bevoegd heden voor zichzelf. Aangezien wethouder Kuijers voorzitter van de commissie is zullen er nog wei nig problemen volgen i M wordt de nieuwe bestuursvorm nog dit jaar te verwezenlijken. Slechts één wijziging wilde de commissie aanbrengen in de voor- stéllen. Deze behelsde de vertegen woordiging van twee mensen van de universiteit in het negen kop- vannacht om drie uur zo van, dat verzoek zij in paniek de politie belde. Haas- schapscom: tig aangesnelde agenten wisten het wordt beestje met een paraplu onschade- voorr lijk te maken, medezeggen ie van Endegeest van de twee ingeruild - - - vertegenwoordiger van [het personeel. ADVERTENTIE De grote Z-Hollandse Snuffelmarkt wordt wel op zondag gehouden. Het is namelijk wettelijk toegestaan 2x per jaar op zondag een vlooienmarkt te houden. Omdat de Snuffelmarkt de officiële vlooienmarkt van Leiden is, mag deze vlooienmarkt wel op zondag gehouden worden. Hierdoor zal de Groenoordhallen op zaterdag 26 en zondag 27 oktober weer hele maal in het teken staan van de grote en gezellige halfjaarlijkse Z-Holland- Snuffelmarkt. Veel deelnemers vin den het heerlijk een dagje voor Koop man en koopvrouw te spelen. De ver koop van uw 2de hands spulletjes kan nog een aardig centje opleveren ook. Kortom alle reden om eens op zolder of in de kelder naar verkoop bare goederen te zoeken. Wat bij u misschien al jaren ongebruikt in de kast ligt, kan voor een ander een. langgezocht artikel zijn. Voor inlich tingen voor een stand: Cozijn Organi- satieburo, 071-146500/146509. Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok Kunstauto Heeft u die kunstauto van dé PTT al gezien, dat zo fraai be schilderde voertuig? Heb ge duld, op een dag zult ook u dit rijdende kunstwerk zien langsrij den. Drie wagens van de storings dienst (inderdaad, 007) werden beschilderd door de Haagse kun stenaar Huibert van Dorp vol gens zijn visie op het begrip 'tele communicatie'. Van Dorp kreeg de opdracht van de PTT omdat hij de aan dacht trok met zijn werk. Maar toch vooral omdat de kunstenaar ooit de stelling 'kunst moet rij den door de stad' lanceerde. Van Dorp mocht doen wat hij wilde, meldt de PTT. "Met dit project hebben wij de kunste naar alle ruimte gelaten, zodat het een duidelijk kunstwerk kon worden en blijven. Op deze ma nier willen wij ons bedrijfsonder deel op een gewenste aparte wij ze onder de aandacht brengen". Gedurende vier weken werkte de kunstenaar aan het project. De wagens werden eerst gespo ten en 'gebakken' in crème wit. Daarna heeft Van Dorp op elk van de wagens spontaan de con touren van de figuren met krijt aangebracht en vervolgens deze schetsen met heldere kleuren lak 'ingevuld'. De figuren refereren steeds aan 'telecommunicatie': beeldschermen, satellieten en te lefoonhoorns. Sinds enige tijd rijden de drie wagens rond. In Delft, Den Haag en Leiden. Of veel Leidenaars de fraaie auto al hebben gezien valt te betwijfelen, want in deze stad rijdt maar één auto. "Dat is een beetje een nadeel ja", geeft P. Kok toe namens de PTT. "Maar aan de andere kant: naarmate de tijd verstrijkt, zijn er natuurlijk steeds meer men sen die één van de auto's hebben gezien. En vergeet niet: ze zijn de hele dag op de weg". "En trouwens, we hebben toch al aardig wat reacties gehad van verschillende mensen. Leuke reacties, inderdaad. Het is een vrolijk gezicht hè, zo'n beschil derde auto. De mensen denken: wat is dat nou?" Waarom hebben jullie niet meer wagens laten beschilde ren? De PTT vindt het toch een geslaagd project! "Jazeker, maar we hebben na tuurlijk ook nog zoiets als een huisstijl. De groene wagens zijn daar een voorbeeld van. Heb je nu vijftig van die beschilderde wagens op de weg, dan komen we dus een beetje in de knoop te zitten met onze huisstijl die we toch ook willen handhaven. Ik bedoel, een huisstijl is een huis stijl". De beschilderde auto van de PTT: "Kunst moet rijden". A. Wijsman, woonachtig aan de Breestraat, heeft een brief naar het stadhuis geschreven. Of be ter gezegd: een literair verslag. Nee, nog preciezer - en nu citeren wij Wijsman: een verslag van het leven in het centrum van Leiden. Maar dat is niet alles. "Boven dien zijn er in die tekst enige ver zoeken verwerkt. Ik hoop dat u ze kunt vinden". I Wij lezen. "Dat ik de draad nog niet kwijt ben", schrijft Wijsman al op de eerste pagina van zijn verslag. "Temidden van al dat lawaai. Corso. Overigens dit jaar vooraf gegaan door een pracht fanfare. Twee oktober-optocht. Drie ok tober feesten. Braderie. En he mel, hemel lief. Het ergste: car naval. En alles voor mijn neus". Nadat hij heeft stilgestaan bij; de restauratie van het Gulden Vlies schrijft Wijsman even ver derop: "Bitter smaakt dat alles. Temeer daar je zelf in een kot mag wonen. Dat met medeweten van de gemeente allang onbe woonbaar gemaakt is door de verhuurder. Achterstallig onder houd: het is niet op een A-4 for maat neer te schrijven. Brandge vaarlijk? Ach, laat maar zo, denkt de verhuurder en Bouw en Woningtoezicht". Dit is een klaagzang! En dan schrijft Wijsman aan het einde van zijn verslag ook nog: "U klaagt nu. Bent u er ove- rigens nog? U vindt het te lang. En te verbrokkeld. Neemt u mij niet kwalijk. U krijgt de litera tuur die de maatschappij ver dient. Waar u recht op heeft. An ders moet u maar voor een ander maatschappelijk geluid zorgen. Een dag van de stilte dus bijvoor beeld". Is die man wel gelukkig in Lei- Brugman Praten als Brugman. Wie kent het spreekwoord niet? Maar wie was Brugman? Jan Brugman (1400 - 1473) was een volksprediker die zeer goed kon praten, zoals het spreek woord al zegt. Bij het volk was hij uitermate geliefd, omdat zijn preken zo goed waren afgestemd op de volkssmaak. Zes Nederlandse gemeenten hebben een straat naar Brugman vernoemd, maar er zijn er nog 23 waar Brugman niet op deze wijze wordt geëerd, terwijl hij. in deze gemeenten toch ook de longen uit zyn lijf heeft staan preken. Leiden komt in dit rijtje ook voor, zo heeft dr. F.A.H. van den Hombergh vastgesteld. In de 'Kronijck van Deutékom en Sa- lehem' (jaja), het kwartaalorgaan van de Oudheidkundige kringen te Doetinchem en Zelhem, schrijft de Groningse weten schapper hierover. Het artikel heeft hij inmiddels opgestuurd naar de 23 gemeen- Kraakpand Noordeinde moet worden ontruimd DEN HAAG/LEIDEN - De kra kers van Noordeinde 40 moeten binnen 48 uur nadat hun het von nis officieel is meegedeeld het ge kraakte voormalige schoolgebouw verlaten. Indien nodig mag de eige naar van het pand de sterke arm daarbij te hulp roepen. Dit heeft vi ce-president mr. P. A. Offers van morgen beslist in het kort geding dat eigenaresse Verhoeven tegen de krakers had aangespannen. In een eerder kort geding had de rechter de eis tot ontruiming afge wezen. Mr. Offers zegt echter in zijn vonnis dat er nu sprake is van een nieuwe omstandigheid die ten tijde van het eerste kort geding niet bekend was. Dat is de reden dat de zaak tweemaal voor dezelf de rechter kon worden behandeld. Eigenaresse Verhoeven wil het voormalige schoolgebouw name lijk gebruiken om er haar uitgeve rij Batteljee en Terpstra te huisves ten. Haar huidige opslagplaats moet zij verlaten. Volgens de vice- president kan zij in het huidige pand waar zij haar bedrijf uitoefent de boeken niet opslaan. Hieruit concludeert hij dat er thans wel voldoende spoedeisend belang voor de ontruiming is. LEIDEN - Vier Leidenaars zijn aangehoudens wegens het plegen van 31 inbraken in woningen in Leiden, Oegstgeest en Hoofddorp. De mannen variërend in de leeftijd van 16 tot 19 jaar hadden het vooral voorzien op sieraden, kleuerentele- visies en videorecorders.- In de Leidse wijk de Kooi sloegen zij 25 maal hun slag. De waarde van de totale buit die de afgelopen twee'maanden bij él- kaar is gestolen, wordt geschat óp ruim dertigduizend gulden. De goederen werden steeds doorver kocht aan helers. Het viertal is inmiddels voorge leid aan de officier van justitie in Den Haag. De hoofdverdachte, een 19-jarige Leidenaar, zit in voorlopi ge hechtenis. Hij wordt door de po litie omschreven als een gokver slaafde. De andere drie, die niet bij alle inbraken aanwezig: zijn ge weest; zeiden hét geld nodig te hebben om dure dingen té kopén. Inmiddels is de politie ook een "vari de helers op het spoor geko men. Het gaat hier om een 24-jarige Leidenaar die sinds dinsdag voor verhoor op het Leidse politiebu reau verblijft. Volgens de politie woordvoerder is het goed mogelijk dat er nog meer mensen zich voor deze zaak moeten verantwoorden. VRIJWILLIGERSCENTRALE. Wegens verhuizing is de Leidse Vrijwilligerscentrale voor' onbe paalde tijd gesloten. Het nieuwe adres wordt Oude Rijn 44c. ten die Brugman in de kou laten staan. Van den Hombergh vindt dat niet in de haak. Wat hem be treft krijgt Brugman vandaag nog een. straatnaam in die ge meenten. En, vragen we de geleerde, heeft hij van die 23 gemeenten al reacties gehad? "Jazeker. Een paar hebben positief gereageerd op mijn schrijven, te weten: Zut- phen, Wamsveld, Zwolle en Weert. Nee, van Leiden heb ik tot nu toe niets vernomen". Maar waarom... "Moet u horen: waarom ik dit doe, kunt u lezen in mijn artikel. Jan Brugman was niet zo maar iemand". (Werkelijk, die Van den Hombergh praat als Brugman.) Ja maar... "Maar natuurlijk beschouw ik dit ook een beetje als een aardig heidje. Hoewel ik het vanzelf sprekend leuk zou vinden als bij voorbeeld de gemeente Leiden zei: wij noemen een straat naar Brugman". Dat moet toch kunnen. Ergens in de buurt van het stadhuis.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3