Partij houdt vergadering in Suriname Deetman prijst Unesco Het kleine leed van kinderen Blunder belasting: families krijgen hun goederen terug Greenpeace maakt tv-opnamen Biik in de Weekbladen Sowjet-Unie gaat meer luxe goederen produceren DONDERDAG 10 OKTOBER 1985 PAGINA 19 PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - Voor het eerst sinds de staatsgreep in Suriname in februari 1980 heeft de poli tieke partij VHP van mr. Jaggernath Lachmon gister avond weer vergaderd. Ze belegde een partijraadsvergade- gegeven in een motie die aan het ring die het door -de partijleiding einde van de bijeenkomst met al- gevraagde mandaat gaf om een dia loog te beginnen met het militair gezag. Hieraan zullen ook deelne- gemene stemmen werd aangeno men. Laehmon deelde de vergade ring mee dat er naar gestreefd de politieke partijen KTPI wordtomuiterlijk25november.de waarop Suriname 10 jaar onaf- hankelijk zal zijn, een raamwerk partijraadsvergade- gereed te hebben van waaruit het I de partij- land verder bestuurd zal moeten worden. In dat raamwerk zullen onder geregeld worden het i van de Javanen en de NPS Henk Arron. De NPS komt genavond ring bijeen, 'leiding machtiging te verlenen] een dialoog aan te gaan met de an dere partners, Op de vergadering van de VHP stellen van een grondwet, het hou- zei partijvoorzitter Lachmon dat den van algemene verkiezingen, hij al langer dan twee jaar als per- een wet op politieke partijen en de soon met het militair gezag onder wijze waarop een regering tot leiding van bevelhebber Desi Bou- stand zal moeten komen. Lachmon terse gesproken heeft. Aan deze gè- tijdens de, besloten, partij- sprekken heeft vrijwel altijd ook raadsvergadering herhaalde keren deelgenomen Henk Arron, even- °P dat in de diverse gesprekken s als persoon, met Bouterse steeds a De gesprekken zijn volgens bleken dat Bouterse niet uit is op Lachmon nu in een zodanige fase gekomen dat de twee leiders VHP en NPS het niet langer alleenheerschappij via de mili taire macht maar dat hij het land met het volk wil besturen. antwoord achten als persoon op te VHP-leider noemde deze op treden. Zij willen dat voortaan stelling „zeer positief', doen als leiders van erkende poli tieke partijen maar hebben daar- ,voor het mandaat nodig van hun achterban. De goedkeuring werd Lachmon, die bij zijn binnenkomst in de ver gadering een staande ovatie kreeg, DRACHTEN/GORREDIJK (GPD) - De inspectie der rijksbe lastingen in Drachten heeft haar excuses moeten aanbieden aan de families Sloos (drie broers en hun echtgenotes) en hun zwager Janvier Victoriano uitOpster- land. Eind juni van dit jaar legde de ontvanger beslag op hun spul len. Deurwaarders haalden met de hulp van de sterke arm eri en kele verhuisbedrijven hun win kels en woningen leeg. Paarden, koelkasten, tv's, tafels en stoe len, schilderijen, speelgoed en winkelinventaris werden ingela den en afgevoerd. Alles zou op korte termijn op last van de be lasting worden geveild. Die verkopingen werden ech ter al gauw uitgesteld, toen dui delijk werd, dat de inspectie wat al te voortvarend was geweest. Op een gegeven moment werd de verkoop zelfs afgelast en nu, twee maanden later, zijn alle spullen weer ingeladen en terug gebracht. De belastingaanslagen bleken bij nadere bestudering veel te hoog te zijn geweest. De beslagen, zo zou de inspecteur volgens de broers uiteindelijk hebben toegegeven, waren veel te voorbarig. Varieerden de aanslagen aan vankelijk van ruim 50.000 gulden tot honderdduizenden guldens, na weken rekenen blijkt dat van die aanslagen maar een fractie is overgebleven: de broers moeten enkele duizenden guldens tot maximaal tienduizend gulden betalen, de vrouwen krijgen zelfs geld terug. Om dat laatste heb ben de broers even moeten la chen. „Ze mogen van mij op zo'n manier elke week binnenvallen", zegt Paul Sloos, eigenaar van een tuincentrum in Langezwaag. Hij meent het niet echt natuur- lijk, want „we zijn hier door de hel gegaan. Echt, je weet niet wat je overkomt. Je eet niet meer, ja: valium. Alles gaat zeer doen en je verwaarloost je zaak. Je denkt, waar doe ik het allemaal nog voor. Gelukkig hadden we el kaar. Alleen hadden we het niet gered". Het was een nachtmer rie, zo beamen de anderen. „Ze zijn bij ons binnengevallen, het leek wel alsof we de grootste boeven waren". Het begon allemaal in de vroe ge ochtend van 25 juni, toen de inspectie op vijf adressen tege lijk een inval deed. Zelden was de belastingdienst in Friesland zo opzichtig bezig, reden waar om de beslagleggingen de krant haalden. Bij Martin Sloos bijvoorbeeld, een haardenhandelaar in Lip penhuizen, werden alle kacheis uit de showroom meegenomen, alsmede meubilair. Willem Sloos in Jubbega moest, behalve meu bilair, ook zijn auto, koelkast, vriezer met inhoud en paard af staan. Achteraf zien ze bij de belas ting ook, dat ze te ver zijn ge gaan, zegt Martin Sloos. „Dat hebben wij direct al tegen de in specteur gezegd. We hebben ge zegd, wat jullie nu doen, dat had je ook met een briefje af kunnen doen. Een postzegel van 70 cent was genoeg geweest. Maar nee, ze leggen beslag en halen je huis en winkel leeg". Volgens de broers zijn zij het, slachtoffer geworden van de ge drevenheid van een van de in spectieambtenaren, „die ieder jaar opnieuw ambtshalve aansla gen stuurde die veel te hoog wa ren". Daarop reageerden de- broers dan met een bezwaar schrift, „maar dat heeft die amb tenaar gewoon in een la gestopt. Dat wisten de anderen bij de in spectie niet. Daarom hebben ze maar besloten beslag te leggen", aldus Paul Sloos. Hij geeft toe, dat het knap on geloofwaardig klinkt. Hij kan er met zijn verstand zelf nauwelijks bij, „maar zo is het ons verteld. Als ze hadden geweten, dat we telkens hadden gereageerd, dan hadden ze nooit beslag gelegd. Dat zeggen ze nu zelf ook". Hij is, evenals zijn broers, zes weken lang bijna iedere dag op het belastingkantoor geweest om er „met de hele boekhouding op tafel" te praten met de ontvan gers. „Die hoofdontvanger had al gauw in de gaten, dat zijn collega verkeerde dingen had gedaan en heeft toen ook gelijk gezegd, dat de veiling van de paarden niet door moest gaan. Die man luis terde". Zo kwam het uiteindelijk toch nog goed, maar de zaak is de betrokkenen niet in dé koude kleren gaan zitten. Paul Sloos heeft zijn advocaat inmiddels gevraagd, of het indie nen van een schadeclaim zin heeft. Want dat hij en zijn familie schade hebben, is buiten kijf. „Die kwestie, die vreet je hele maal op. In die zes weken heb ben we nog geen tweehonderd gulden omzet gehad. Dat is scha de. En dan hebben we onze spul len wel terug, maar onze naam is er ook nog". Hebben inspectie en. ministe rie aanvankelijk te kennen gege ven ni^t te willen reageren, de Koninklijke Vereniging van Ge rechtsdeurwaarders wil dat des gevraagd wel. Een woordvoerder van de vereniging^ verklaart, dat de zaak op hem de indruk maakt van „een prototype van wat ab soluut niet zou mogen". In tegen stelling tot de gerechtsdeurwaar der kan de deurwaarder van de belasting zonder een uitspraak van een rechter beslag leggen en veilen. De woordvoerder van de bond zegt desgevraagd, dat „als de zaak in elkaar zit zoals u het nu vertelt", het hem wel duidelijk is, wat er moet gebeuren: „Een schadeclaim, dat.is logisch". De voorlichter van het ministe rie van financiën tenslotte: „Als, de belanghebbenden schadever goeding willen, dan kunnen ze terecht tot aan de Hoge Raad". En de staatssecretaris? „Ja, eventueel de staatssecretaris. Maar dan moetje wel stevig in je Schoenen staan". Dodental in Puerto Rico SOFIA (ANP) - „In het afgelopen ontstond een gat van 25 percent in het ontslag geëist van de 130 Ame- jaar hebben zich een reeks positie- de begroting en kwamen de al ja- rikanen die nog in dienst zijn bij de ontwikkelingen voorgedaan op ren slepende conflicten, vooral tus- Unesco, de VN-organisatie voor de westelijke lidstaten aan de onderwijs, wetenschap en cultuur, de Derde Wereld-landen Deze maatregel zou logisch voort- terreinen die door mijn regering zijn aangeduid. Maar e oordeel weinig of geen. vooruit- met het Öost-blok aan de andere vloeien uit de Amerikaanse terug- stijgt nog PONCE (AP) - In de Puertoricaan- se stad Ponce zijn gisteren de eer ste 23 slachtoffers begraven gang geboekt op andere gebieden, kant, in alle duidelijkheid naar bo- trekking uit de organisatie. Over het geheel genomen is mijn™ regering van mening dat nu, aan het begin van de 23e Algemene Conferentie (van de Unesco), de houding, de geldverspilling balans positief is". Dit heeft ter Dëetfnan van onderwijs bureaucratische logheid Unesco. Op 17 juli 1984 stuurde Deetman - rede tot de 23e Alge- van de Unesco als „waarschu- Conferentie van de Unesco wingssignaal" dat er ernst moest worden gemaakt met hervormin- - ,Ke tenschappen.de coördinerende be- uui i iuiu»oïsiuuraeuei;iraan mlïS' windsman voor Unesco, vandaag een brief aan de directeur-generaal vingen die de stad maandagoch- gezeed in een rede tot de 23e Alee- van He TTnesrn als «,aarseV,„_ tend troffen. Reddingsploegen de Bulgaarse hoofdstad Sofia meldden dat er inmiddels opnieuw drie slachtoffers geborgen waren. In Isabela, 32 kilometer ten oos- 19°lichamen'oDeedreed urt pl?nairc 2ittinf van de vN-organi- schrijven genoemde kritiekpunten J D™ satle voor onderwijs, wetenschap nog eens na en noemde het bü- Minister Deetman herhaalde het gen binnen de VN-organisatie. In standpunt van het kabinet dat deze zijn rede liep Deetman de in zijn de rivier de Paso. De politie zoekt en cuituur nog verder in de buurt van een belang lidmaatschap v; De lidstaten a i Sofia de c de Unesco". brug die instortte, De loco-burgemeester van Ponce deelde mee dat er nog zeker 500 li- chamen onder het puin liggen van ^n te bezweren die de sloppenwijk Mameyes. Volgens vlakte kwam na het uittreden een plaatselijke functionaris w den er nog 100 mensen vermist. de Verenigde Staten (eind 1984). Een aantal Derde Wereldlanden Door het vertrek van Washington en de Sovyjet-Unie hebben gisteren De kritiek van de westerse Directeur-generaal landen richtte zich met name op de Mahtar M'Bow riep de afgevaar- de anti-westerse digden op een Unesco-bijeen- komst in Sofia op "duidelijk en be knopt" hun reactie te geven op het voorstel van de Derde Wereldlan- jden. Zolang er geen nieuwe richt lijnen zijn, zullen de Amerikaanse stafleden op gelijke voet behan deld worden met andere medewer kers en conform de rechtspositie van personeel bij internationale or ganisaties, zo zei M'Bow. Hij wees er echter ook op in een ruim twee uur durende toespraak dat er prak tische problemen rijzen bij de toe- (passing van de rechtspositie, nu het Unesco-secretariaat moet in- krimpeh als gèvolgvan het wegvalv len van de Amerikaanse bijdrage. Volgens M'Bow moeten er door het Amerikaanse vertrek 700 Unes- co-medewerkers afvloeien, van wie 300 door ontslag. nog eens na en noemde het bij- doorslaggevend voorbeeld verheugend dat tijdens besluit over het de 121e zitting van de Uitvoerende Raad van de Unesco in beginsel de Unesco zul- overeenstemming was berëikt over moeten trach- een nul-groei voor de komende de opper- twee jaar. Eerlijk gezegd weet ik niet meer precies wanneer in de kranten de jongerenpagina's begonnen te ver schijnen, wél dat Vrij Nederland het spits afbeet met 'De Blauw Ge ruite Kiel'. Die kinderrubriek heb ik altijd met gemengde gevoelens gelezen. (Ja natuurlijk lees ik verhalen die bestemd zijn voor kinderen. Met alle genoegen van de wereld zelfs, want ik ben een eeuwig kind.) Maar goed, die gemengde gevoe- lens...enerzijds vind ik het te loven dat ëen krant aandacht besteed aan kinderen, of beter nog: kinderen aan het woord laat, terwijl ik me anderzijds vaak erger aan het toon tje dat wordt aangeslagen. Luister nou eens goed jongens, dan zal papa even vertellen wat die boze meneren in China -allemaal aan het bekokstoven zijn - dat toontje. Op je hurken gaan zitten en een wereldprobleem reduceren tot Aap-Noot-Mies niveau, lijkt vaak het streven te zijn van de jour nalisten die de kinderkranten volkleuteren. Ook in 'De Blauw Geruite Kiel' bezondigt men zich regelmatig aan deze manier van journalistiek be drijven. Maar ondanks die schoon- heidsfout blijft deze rubriek wel de beste in haar soort. Simpelweg omdat de makers hun publiek serieus nemen en zich er niet met een Jantje van Leiden proberen af te maken. (Ik kan me niet aan de indruk onttrekken dat de jeugdpagina in sommige kran ten een ondergeschoven kind is.) Ordinair Dat Vrij Nederland de kinderen serieus neemt, mag blijken uit het feit dat 'De Blauw Geruite Kiel' de ze week is opgeblazen. Beslaat de rubriek meestal een paar pagina's in de bijlage, deze week is een groot deel van die bijlage een 'Blauw Geruite Kiel'. 'Voor je eigen bestwil', heet het themanummer waarin naast bij dragen van kinderen ook inter views, verhalen en gedichten staan. En reportages, niet te verge ten, waarin volwasseneri hun zegje mogen doen over het thema dat als een rode draad door de hele 'Kiel' loopt: opvoeden. Vooral de bijdragen van de kip deren zijn leuk. Hebben de volwas senen reden om zich onder het bed te verschuilen of in een kast te kruipen, omdat ze het radicaal fout doen? Nee. Afgaande op de gepubliceerde bijdragen kun je tot de slotsom ko men dat de meeste kinderen hun ouders niet haten. Vrijwel alle kin deren zijn in de eerste plaats soli- .dair met hun vader en moeder, concludeert Vrij Nederland. Wat weer niet wegneemt dat ze regel matig last hebben van hun opvoe ders, zoals blijkt uit de verhalen. Maar het gaat om klein leed. Een bloemlezing. Volgens Luc stelt opvoeden niets voor. "Zeg je eerlijk je mening omdat ze daar no ta bene om vragen, word je voor brutaal verklaard. Wie had het hier over vrijheid van meningsuiting?". En Mirjam beklaagt zich over haar moeder die in de auto soms zómaar iemand aan z'n haar trekt, "of dat nu van een schuldige of een onschuldige is. Dat vind ik niet zo eerlijk. Ze kan tenminste toch wel ■even kijken aan wie z'n haar ze trekt!" Ineke, ten slotte, beklaagt zich over het feit dat ze te aardig is op gevoed. "Ik sta in een eindeloze rij voor de kassa in de Hema. Komt er een vrouw van een jaar of veertig met een stapel kinderkleren. 'Mag ik even voor', vraagt ze. 'Natuur lijk', zeg ik. Ik kan me wel voor m'n kop slaan, ik was notabene aan de beurt! Maar de volgende dag sta ik In de bus". Harry Mulisch, gefotografeerd in de Pieterskerk tijdens het uitspre ken van de Huizingalezing: "Zo raakt Hermans in de vergetelheid". (foto Holvast) Licht "Toen ik de feiten uit Oregon hoorde heb ik gedurende enkele uren een buitengewoon boeiende crisis doorgemaakt". Een buiten gewoon boeiende crisis - heus, dit citaat staat in De Tijd, maar wie zegt het? Nog een citaat: "De bijbel is een pornografisch boek, een boek vol leugens. Ik beluister Bhagwan, een levende mens, en wat hij zegt komt er hier in (wijst, op zijn oor) en komt er daar uit (wijst op zijn mond)". Albert Mol? Nee. "Gegrepen? Man, dat ïs een un derstatement. Welk woord er dan voor is? Liefde. We zitten in een zee van liefde, we hebben het al leen niet in de gaten. Zouden we ons daarvoor kunnen openstellen? Zouden we er één mee kunnen zijn? Zouden we niet gewoon licht kunnen zijn? Vandaar ook de titel van mijn nieuwe boek: Wie is van licht". Wie is van licht...nu moet er toch echt een lampje bij u gaan bran den. Inderdaad, aan het wöord is Swami Deva Amrito, voorheen Jan - wie is van hout - Foudraine. Wat bedoelt meneer Swami Deva Amrito eigenlijk met licht? Aan het einde van het interview krijgen we opheldering. Over homosek sualiteit spreekt eén verlichte geest als volgt: "Homoseksualiteit, lesbianisme zijn religieuze ziekten, waarvoor het christendom en de is lam verantwoordelijk kunnen wor den gesteld. Die hebben de men sen opgezet tegen hun lichaam. Homoseksualiteit is een groei- remming, gaat de verlichte verder. "Het is heel goed mogelijk de groeiblokkade die iemand verhin dert aan de heteroseksualiteit toe te komen, te overwinnen". Licht? Diepe duisternis. Kontra's Het stikt deze week in de bladen trouwens van de verlichte geesten. Zo staat er in de Groene Amster dammer bijvoorbeeld een ërtikel over 'een smoezelig spel op de so ciale akademie De Horst'. Wat blijkt: vlak voor de zomervacantie werden voor hef eerst twee Vietna mese studenten toegelaten. En dat was niet tot ieders genoegen, zo blijkt uit het artikel in de Groene. k Prins Bernhard in gesprek met de oud-vérzetsstrijdster Eva Korper. De 1 >prins woonde gisteren de viering bij van het 20-jarig bestaan van de1 Landelijke Kontaktgroep Verzetsgepensioneerden in Amsterdam. (foto ANP) 'Verjaardag koningin op 5 mei' AMSTERDAM (ANP) - Voorzitter Kliest van de Landelijke Kontakt groep Verzets Gepensioneerden 1940-1945 (LKG) juicht het toe als de koningin in de toekomst zou besluiten haaf verjaardag op 5 mei, bevrij dingsdag, te vieren. De 5e mei wordt dan eindelijk een „ware nationale feestdag" waarop de „een meer het accent legt op de viering van onze onafhankelijkheid en de ander uiting kan geven aan zijn verbondenheid met het huis van Oranje". Kliest zei dit gisteren in Amsterdam tijdens de 20ste landelijke contactdag van zijn organisatie. Kliest verklaarde „diep teleurgesteld" te zijn, dat 5 mei nog altijd geen nationale feestdag is geworden. „Juist voor ons - oud-deelnemers aan het verzet - is dit jaarlijks herdenken en vieren van de bevrijding van wezen lijk belang", aldus de LKG-voorzitter. Aantal overvallen op geldlopers neemt sterk toe AMSTERDAM (ANP) - Het aantal overvallen op banken, girokanto ren en geldlopers in Amsterdam stijgt sterk. Er zijn dit jaar al 41 overvallen geboekt tegen 23 over het hele jaar 1984. De afdeling overvallen van de Amsterdamse politie noemde van daag vooral het aantal overvallen op geldopers „verontrustend". Ruim de helft (23) van de overval len dit jaar behoorde tot deze cate gorie. De politie heeft al gesprekken gevoerd met de bedrijven die zich bezig houden met geldtransporten om te zien welke maatregelen no dig zijn. Het probleem is vaak dat een geldauto niet goed bij het pand kan komen waar geld gehaald of afgeleverd moet worden. De „boosdoeners" zijn in veel ge vallen dubbelgeparkeerde auto's, maar ook de „Amsterdammertjes" - de paaltjes die het parkeren op stoepen tegengaan - spelen de geldlopers parten. De ruimte tus sen een geldauto en de gevel van een pand moet zo klein mogelijk zijn, meent de politie. Van de dit jaar in de hoofdstad gepleegde overvallen is overigens al een kwart opgelost. Dat is gelijk aan het landelijk gemiddelde. Het oplossingspercentage lag vorig jaar op veertig procent. De Amsterdamse politie signa leert de laatste jaren een duidelijke verschuiving van overvallen op grote geldinstellingen naar geldlo pers en kleine bijkantoren van bank en giro. Het grootste deel van de overvallen wordt nog gepleegd door „professionele overvallers", die vaak meer overvallen op hun naam hebben staan, aldus de poli- tie. Sjeik vraagt vrijlating Russische gijzelaars BEIROET (AP) - Sjeik Mohammed Ël-Amin, woordvoerder van de ra dicale sji'itische fundamentalisti-; sche beweging Hezbollah (de partij van god), heeft gisteren opgeroe pen tot de vrijlating van de drie nog gegijzelde Russen die tien da-J gen geleden ontvoerd werden. "Nu de crisis in Tripoli opgeloslj is, hopen wij dat iedereen wil mee werken aan de veilige en onmid dellijke vrijlating van de Russische gijzelaars", zei El-Amin. De ont voerders, die zichzelf de islamiti sche bevrijdingsorganisatie noe men, stelden aanvankelijk als eis een einde te maken aan het offen sief van de door Syrië gesteunde milities in de stad Tripoli tegen de door de Palestijnen gesteunde Tawheed-militie. Toen de crisis in Tripoli opgelost was, eisten ze een vredesformule van de kant van de VS en de Sowjet Unie om een eind te maken aan de burgeroorlog in Libanon. Gisteren werden ook voor korte tijd vijf christelijke journalisten, de vrouw van een van hen en hun chauffeur ontvoerd nadat ze zich voor hun werk in het islamitische West-Beiroet begeven hadden. Mi nister van justitie Nahib Berry, lei-! der van de Amal-militie, kwam persoonlijk tussenbeide. Vier uur later werden ze ongedeerd vrijgela ten. In de afgelopen weken zijn er meer dan 70 mensen ontvoerd door de diverse milities in Libanon. Citeren we docent Cras: "Die Vietnamezen hebben toch een heel andere achtergrond. Als docent kom je voor valkuilen te staan als je groepen studenten hebt die aan elkaar zijn tegengesteld". En dan komt de aap uit de "Kijk, deze mensen, Vietname zen, Cubanen, Nicaraguaanse kon tra's en andere mensen die kiezen tegen een socialistische opleiding, pardon, opvatting, die kieze.n voor kapitalistische strukturen, en als ze dan teruggaan naar hun land werken ze tegen de opvatting van de meerderheid van de eigen men- Wederom: duisternis. Nee, dan is het interview met Harry Mulisch in de Haagse Post een verademing. Het gesprek vond plaats omdat dezer dagen de nieu we roman van Mulisch verschijnt, 'Hoogste tijd', een boek dat speelt in de toneelwereld. Het begin van het verhaal - een anecdote - is prachtig. De schrijver van het artikel, Jan Brokken, ver telt hoe Mulisch en Hermans el kaar ooit tegenkwamen in Parijs. Hermans had een fotograaf bij zich die dacht: dit wordt de foto van mijn leven, de twee grootmeesters samen op de foto. Maar helaas, Hermans greep in. Op het moment dat de fotograaf wilde afdrukken, sprong Hermans overeind, nam het toestel van de fotograaf over en fotografeerde Mulisch. Alleen. Mulisch, nu: "Heel dom natuur lijk. Zo raakt hij totaal in de verge telheid". WIM BRANDS A/B BALNY (AP) - Technici aan boord van de Greenpeace hebben dinsdag een systeem uitgetest waarmee het mogelijk zou kunnen zijn om tv-beelden uit te zenden van hun protestactie tegen de Franse kernproeven op het atol Mururoa. De beelden zouden via een Cess- na-vliegtuig worden doorgeseind naar Papeete op Tahiti, 1.200. kilo meter verderop. Vandaaruit zou den de beelden worden doorgege ven aan de omroepen in de wërekL Door de proefneming werd druk gespeculéerd dat een of andere protestactie zou worden voorbe-, reid, hoewel er berichten waren dat de Greenpeace zeker tot eind oktober in het gebied zal rondva- Functionarissen van de Green- peacebeweging hebben ontkend dat zij van plan zijn om de Franse territoriale wateren bij Mururoa en Fangataufu te schenden. Frankrijk heeft in ieder geval laten weten dat iedere poging om de 12-mijls-zone te doorbreken zal worden tegenge houden, desnoods met geweld. Gisteren voegde een vierde schip zich bij de protestflotille. De actie schepen worden scherp in de gaten gehouden door Franse marine schepen, waaronder de Balny, heli kopters en vliegtuigen. Aan boord van zowel de Franse als de Greenpeace schepen zijn tientallen verslaggevers en fotogra fen uit de hele wereld. De Fransen gaven de protestactie internationa le belangstelling en tevens Green peace publicitair een schot voor open doel, toen het Greenpeace- schip Rainbow Warrior in de haven van Auckland op 10 juli tot zinken werd gebracht. Daarbij kwam een bemannings- lid om het leven en het daaruit voortvloeiende schandaal leidde tot het aftreden van de Franse mi nister van defensie Charles Hernu en het ontslag van de schef van de geheime dienst admiraal Lacoste. Ondanks alle protesten en de aandacht die daarop is gevestigd weigeren de Fransen de kernproe ven stop te zetten. De Fransen wil len de geloofwaardigheid, van hun eigen atoommacht - de hoeksteen van hun buitenlandse politiek - handhaven door regelmatig te tes ten en te moderniseren. HEROINEDODEN - Dit jaar zijn tot nu toe 31 mensen in Amster dam gestorven aan de gevolgen van drugsgebruik. Vergeleken met de drie eerste kwartalen van vorig jaar betekent dit een afname van het aantal doden: toen telde Am sterdam nog 59 heroïneslachtof- fers. De gemeente noemde met na me de daling van het aantal buiten landse slachtoffers opmerkelijk. MOSKOU (AP) - De Russische communistische partij heeft giste ren een programma aangekondigd dat in de komende 15 jaar de pro- duktie en kwaliteit van consump-' tiegoederen en dienstverlening drastisch moet opvoeren. Het programma dat over drie pa- gina's in het dagblad Pravda afge drukt stond, roept op tot een grote re produktie van goederen als schoenen en kleurentelevisies en Man bijna door zand bedolven HARLINGEN (ANP) - Tijdens werkzaamheden aan een diepterio lering in Harlingen is de 50-jarige I. Goslinga uit Wommels ernstig ge wond geraakt. De man was drie meter onder het wegdek in een gleuf bezig toen deze instortte met zand. Hij raakte onder het zand be dolven, maar omstanders wisten zijn hoofd boven het zand te hou den en daarmee te voorkomen dat de man levend begraven werd. Door de druk van de zandmassa liep de man twee doorboorde lon gen en verscheidenen ribfracturen betere dienstverlening in cafeta ria's en bij luchtreizen. Het zegt dat dit bereikt moet worden door een betere 'organisatie' van de indus trie en een hoger technologisch peil van de fabrieken. Over hoe dit moet, verstrekt het programma- geen details. Volgens het programma moet de produktie van niet-voedsel-con- sirmptiegoederen in 1990 1,3 maal groter zijn dan in 1985 en in 1990 1,9 maal groter zijn. In 1985 produ-; ceerde de Russische lichte indus* trie voor 85 miljard roebel aan con sumptiegoederen. In het jaar 2000 moet dat 142 rniljard zijn, aldus de partij. m het bijzonder vraagt het pro gramma om een drastische verho ging van de produktie van stoffen, kleding, schoenen en technische dienstverlening als TV-reparaties. Zonder aan te geven hoeveel nu ge produceerd wordt, zegt het pro gramma dat er in 1990 tussèn de 11 en 12 miljoen radio's gemaakt móe ten worden en 6,7- a 7 miljoen kleu rentelevisies. Partijleider Mikhail Gorbatsjov heeft herhaaldelijk opgeroepen tot een hogere produktie en kwaliteit van consumptiegoederen, maar waarschuwde er ook voor dat het Kremlin de Sowjet-Unie niet ziet als een consumptiemaatschappij.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19