Jan Schaefer: een ministerspost is niet aan de orde mrii-cm Christelijke lessen voor omgang met moslims Kiezen voor schone auto hoeft nog (lang) niet Normaal wordt loodvrij DONDERDAG 10 OKTOBER 1085 PAGINA 17 AMSTERDAM - 'Ach hou nou toch op over die zaken als een post als staatssecretaris of minis ter. Dat is helemaal niet aan de orde. Punt één: ik moet in Amsterdam nog maar op de lijst terecht zien te komen voor de kandidatuur van kamer lid. Punt twee: het.is nog helemaal niet zeker dat de PvdA ook als ze wint zal regeren. Want de hui dige coalitiepartners hebben nu al hun schandknaapje gevon den. Ja toch? Van Mier- lo. Die heeft als lijsttrek ker van D'66 er al blijk van gegeven dat hij met het pistool op de borst wel in zal stemmen met de kernwapenopvattin- -gen van het CDA en de- VVD. En iedereen kan dan toch optellen en af trekken?' 'Van Mierlo is schandknaapje van coalitie' door Huub Klompenhouwer Even schieten de ogen van de Amsterdamse wethouder Jan Schaefer vuur. De suggesties dat binnen de partij alles al beklon ken is over zijn terugkeer naar de Haagse politiek, hebben hun doel niet gemist. Schaefer laat het verkiezingsgepraat los en wordt pissig. „Ik ben destijds als kamerlid weggeroepen uit Den Haag om hier wethouder te wor den. Toen heb ik het voorbehoud gemaakt dat ik na verloop van tijd weer terug wilde naar die Haagse politiek. Als kamerlid. Wat er daarna gebeurt, dat is kof fiedik kijken. Daar doe ik niet De aankondiging van de Am sterdamse wethouder Jan Schae fer om zich kandidaat te stellen voor de Tweede Kamer is, on danks de voorspelbaarheid van deze stap, toch in de hoofdstad 'ingeslagen als een bom. Met na me onder de ambtenaren. Acht iaar lang was Schaefer wethou der van volkshuisvesting, en stadsvernieuwing, nadat hij daarvoor ook al vier jaar de lan delijke politiek mocht ervaren als staatssecretaris van volks huisvesting en ruimtelijke orde ning in het kabinet-Den Uyl. Puinhopen Dat kabinet sneuvelde en vol gens afspraak zouden de be windslieden van de PvdA terug keren als kamerlid 'om het ge zicht van de partij te blijven be palen'. Maar Schaefer werd door de toenmalige voorzitter van het gewest Amsterdam, Roel Poppe, gevraagd om naar Amsterdam te komen als lijsttrekker. Om, plat gezegd, de puinhopen op te rui men van een lange periode van intriges, gekonkel en besluite loosheid van de partij in Amster dam. „Ik heb toen de voorwaarde gesteld dat ik wel weer zou kun nen terugkeren naar Den Haag. Ik vind dat je daar geen onduide lijkheid over kunt laten bestaan. En vier jaar geleden, toen ik op- mieuw gevraagd werd de kar te trekken in Amsterdam, heb ik hetzelfde gezegd. Toen heb ik ook het voorbehoud gemaakt om eerder terug te kunnen keren. Dat is niet gebeurd, omdat ik van mening was dat ik met mijn op dracht van 1978 nog niet hele maal klaar was. Ik denk, dat ik nu die klus wel af heb." In zijn, brief aan het gewest Amsterdam waarin hij afziet van de kandidatuur voor het lijst trekkerschap, schrijft hij dan ook: „We kunnen nu constateren Schaefer: 'Die blitskikkers de gemeenten heen'. dat dank zij het werk van velen er binnen de partij in Amster dam een redelijke overeenstem ming bestaat over het te voeren beleid en het politiek functione ren. Met als resultaat van die overeenstemming is de stad aan ëen revival bezig". Gevraagd Voor het kamerlidmaatschap is hij gevraagd door andere par tijgenoten. Zoals hij ook in het verleden werd gevraagd om voorzitter van de partij ,te wor den. Dat heeft hij 'destijds afge wezen omdat het Amsterdamse schoonmaakwerk nog te veel tijd en energie zou vergen. Maar Schaefer liet wel vastleggen dat zijn 'nee' niet de wet van de eeu wigheid had. Als kamerlid denkt hij veel meer te kunnen doen voor de positie van de grote ste den dan in zijn volgende periode als Amsterdams wethouder. „Kijk, ik heb altijd uitgeroepen dat de PvdA weliswaar niet re geert op landelijk niveau, maar wel in de provincie en in de ste- den en dorpen. En daar moeten ze het doen met veel minder mid delen. Want als je die begroting van het kabinet leest, dan zie je dat die blitskikkers in Den Haag pronken over de ruggen van de gemeenten heen". "Het rijk trekt alsmaar nieuw personeel aan, terwijl bij de ger meenten de banen op de tocht staan. Da's makkelijk, vanuit Den Haag. De mensen komen niet naar.de sociale dienst op het Binnenhof, dat doen ze hier. Acht jaar geleden ben ik als ka merlid weggegaan en ik kom als het doorgaat weer terug. Maar dan wel met aanzienlijk meer ba gage dan waarmee ik vertrok. Ik ben in die acht jaar in Amster dam met mijn neus op de reali teiten gedrukt. Dat wil ik in Den Haag gebruiken". Pas eind januari beslist het ge west Amsterdam over zijn kandi datenlijst voor de Tweede Ka mer. En dan zal blijken hoe moeilijk het voor de wethouder is om zich staande te houden naast andere kandidaten als ex- FNV voorzitter Wim Kok, en de huidige kamerleden Nora Salo mons, Jeltje van Nieuwenhoven en Jules de Waardt. Want de ver wachting is dat alleen de eerste vier van die lijst in de Tweede Kamer terecht zyllen komen. ROME - Minder huwelijken, min der geboorten, minder grote gezin- 'nen: drie factoren die het traditio nele beeld van Italië in de afgelo pen twintig jaar ingrijpend hebben gewijzigd. In 1964 traden 16 op de duizend Italianen in het huwelijk, vorig jaar waren het er nog 10. door Hein ten Kortenaar En eenmaal getrouwd, brengen ze minder kinderen ter wereld (ge middeld 1,98) zodat het aantal ge boorten van 1.037.000 miljoen Kindertal Italië loopt terug (1964) tot 590.000 (1984) is terugge lopen. Wie zich daar zorgen over ma ken, zijn vooral de kerkelijke auto riteiten,'temeer omdat ook het per centage van hen die de voorkeur geven aan het burgelijk huwelijk van jaar tot jaar toeneemt. Van overheidszijde geeft men zich wel rekenschap van de proble men van de toenemende vergrij zing, die Italië nu gemeen heeft met alle andere Westeuropese lan den, maar, anders dan bijv. in West-Duitsland en Frankrijk, is er niemand die ook maar denkt aan enigerlei vorm van demografische Elke overheidsaansporing tot vergroting van het kindertal zou hier waarschijnlijk in geschater te- nonder gaan, want als er een on derdeel van het vooroorlogse fas cisme is (er zijn er trouwens nog veel meer) waarvoor de uitdruk king 'onsterfelijk belachelijk' let terlijk opgaat, dan is het Mussoli ni's 'demografische veldslag' wel die hij aankondigde in zijn rede van 1927, zonder de eigenlijke re den onder stoelen of banken te ste ken: „als we teruglopen, mijne he ren, kunnen we het wereldrijk wel vergeten, dan worden wij kolonie". Met dit precedent is er voor een Italiaanse regering heel wat moed riodig om zich nog eens aan demo grafische vermaningen te wagen. Overigens was de 'demografische veldslag' maar een van de vele die Mussolini verloor, alvorens uitein delijk de oorlog en het leven te ver liezen: de nataliteit, die in 1927 nog 27,5 per duizend inwoners be droeg, was in 1984 tot 23,4 gedaald. 1 "ff p* AS*-. s~~ - rnia-" fP" DEN HAAG - In geen van de vele auto-advertenties die op het ogen blik in de kranten en tijdschriften verschijnen, wordt reclarrie ge maakt voor de schone auto. De im porteurs hebben daar ook geen be hoefte aan, omdat de milieuvrien delijke auto's duurder zijn dan hun broertjes die met hun uitlaatgassen nog een fikse bijdrage leveren aan de zure regen. Vanaf 1 januari komt er een gelij- kere strijd. Door financiële stimu leringsmaatregelen van de over heid worden de auto's die minder luchtverontreiniging veroorzaken, ongeveer even duur als de stan daardauto's. Voor het prijsverschil hoeven de kopers deze auto's dan niet meer te laten staan. door Weert Schenk Ook is vanaf begin volgend jaar goedkopere loodvrije benzine overal verkrijgbaar. Loodvrije ben zine tast de katalysator in de scho ne auto's niet aan. Het lood zou dit filter, dat de verontreiniging in de uitlaatgassen moet opvangen, on herstelbaar kapot maken. Met de komst van loodvrije benzine ver dwijnt de normale benzine. Lood vrij, nu de duurste brandstof, wordt dan goedkoper dan super- benzine. Het wordt dus aantrekkelijker gemaakt om auto te rijden en toch het milieu wat meer te sparen. Di verse milieugroeperingen vinden de maatregelen van de overheid evenwel niet ver genoeg gaan. Zij zeggen, dat de schone auto's nog veel verleidelijker moeten zijn voor de kopers. Overheidssteun zou de auto en de loodvrije benzine veel goedkoper moeten maken. Maar minister Winsemius (milieu beheer) wil daar niet aan. De om vang van zijn financiële stimulans staat voorlopig tot 1988 vast. Consument De vraag is wat de consument gaat doen. Het ministerie van mi lieubeheer schat, dat volgend jaar 50.000 schone auto's worden ver kocht. Dat is ongeveer 10 procent van het totaal. De verwachtingen van de auto-industrie zijn pessi mistischer. De RAI denkt, dat in 1986 hooguit 6,5 procent van de ko pers een schone auto nemen. Dat komt neer op een aantal van 30.000. Woordvoerder Schaap van de RAI: „Er zal volgend jaar al een flink aanbod zijn van schone au to's, vooral de kleinere tot 1400 cc. Ook komen er voldoende modellen met katalysator, met name met motoren van 2 liter en meer. Maar toch denken wij dat het publiek zich afwachtend zal opstellen. De mensen kunnen rekenen. Bij de schone wagens is het brandstofver bruik hoger en het rendement la ger. Daardoor zeggen veel Neder landers: ik wacht". Er is nog geen enkele verplich ting om aan de schone auto te be ginnen. Pas op 1 oktober 1988 moe- ten de nieuwe auto's met een 2000 cc-motor aan bepaalde milieu-ei sen voldoen. Voor nieuwe model len met een kleinere cilinderin houd geldt die verplichting pas in 1991. De financiële steun van de overheid is alleen bedoeld om de invoering - vrijwillig - te vervroe gen,. Willem Zwaive, anibtenaar van het ministerie van milieubeheer, vindt het moeilijk om mensen die nu een nieuwe auto willen kopen, advies te geven. „Uit milieu-over wegingen zeg ik: wacht nog even met de aankoop tot volgend jaar. Zeker als je geen haast hebt. Maar anders moetje gewoon doen watje toch al van plan was". Hjj bestrijdt dat de schone auto's meer brand stof verbruiken en vermogen ver liezen. Kopersstaking Volgens Zwalve ziet het er niet naar uit dat er volgend jaar al een groot aanbod is van schone auto's, dat aan ieders wensenpakket voj- doet. „Het ministerie wil uiteraard geen kopersstaking forceren of an derszins de handel te beïnvloeden. Het aankoopgedrag van de mensen moet niet op de kop worden gezet. Dat zou alleen maar tot grote te leurstellingen leiden". Het is ook vervelend als mensen op vakantie ontdekken dat lood vrije benzine niet in voldoende ma te aanwezig is. In West-Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland en de Scandinavische landen kan men redelijk terecht. Maar in België, Luxemburg, Frankrijk, Italië, Spanje, Portugal, Groot-Brittannië en de meeste Oostbloklanden loopt de bestuurder grote kans met een lege tank langs de weg komen te staan. Willem Zwalve vermoedt, dat die landen wel snel zullen komen met loodvrije benzine. „Ze kunnen het niet maken dat er voor toeristen geen benzine is. Het zal misschien niet meteen volgend jaar al zijn.'" Maar ze komen daarna snel. Ik ben daar zeker van. Die landen kunnen niet om de ontwikkelingen heen". De mensen die nu een standaard auto kopen, lopen geen enkel risi co. Zwalve zegt dat gewone auto's niet in 1988 of 1991 van de weg zul len worden gehaald. „De eisen die op die data ingaan, gelden alleen voor nieuwe modellen. Zeker tot het jaar 2000 zullen pompen met superbenzine blijven bestaan". RAI-woordvoerder Schaap ge looft niet, dat tot die tyd 'smerige' wagens sneller in waarde dalen. Milieu-ambtenaar Zwalve is het daar mee eens. „De enige reden voor versnelde afschrijving zou zijn dat het publiek niet meer in die smerige dingen wil rijden. Dat zal, denk ik, zo'n vaart niet lopen". Vanaf 1 januari zal het aantal pompen met loodvrije benzine snel groeien. Normale benzine verdwijnt. Daarvoor komt de loodvrije benzine in de plaats. Deze brandstof is in feite superbenzine zon der lood. Door een financiële maatregel van de regering wordt de prijs van de nu nog dure loodvrije benzine goedkoper dan super. De meeste automobilisten die nu normaal tanken, kunnen'zon- der angst voor technische problemen overstappen op loodvrij. Sléchts een beperkt aantal auto's moet voor de smering van de kleppen eens in de drie keer bij de pomp met superbenzine aan leggen. Het gaat hierbij om auto's die in elk geval ouder dan vijf jaar zijn. In een voorlichtingscampagne van het ministerie van milieubeheer zal vrijwel zeker worden uitgelegd om welke type auto's het gaat. Voor auto's die nu al superbenzine tanken, verandert er niets. Onderwijsmensen hebben hulp nodig voor hun ontmoeting met moslims. Daar wil het be stuur (kerkelijke term: modera- men) van de gereformeerde sy node wat aan gaan doen. Dat hangt nog af van de besluiten van de synode (deze week top' Lunteren bijeen) over de begro ting voor 1986. De synode kreeg van haar be stuur te horen, dat onderwijs mensen met veel kinderen van moslims in aanraking komen en met nogal wat vragen zitten op cultureel en sociaal maar vooral ook op godsdienstig gebied. Een tijdelijke functionaris zou daar over lesmateriaal moeten maken. Kandidaat voor die functie is een zendings werker (islam-kenner) die een aantal jaren in Pakistan heeft gewerkt. - De Gereformeerde Kerken in Nederland hebben hun deelne ming in het Multidisciplinair Centrum voor Kerk en Samenle ving met een jaar verlengd. Een commissie had voortzetting voor onbepaalde tijd geadviseerd. Maar het synodebestuur meen- de, dat een besluit tot definitieve deelneming moet afhangen van een solide financiële regeling met andere deelnemende kerken en organisaties. Zo'n regeling zou er vóór 1 januari 1987 moeten komen. (Zes kerken, waaronder de her vormde en gereformeerde, heb ben dit centrum in 1984 opge richt. Doel is, een relatie te leg gen tussen kerk en wetenschap). Het centrum kan voor kerkelijke organen en individuele weten- schapsmensen van grote beteke nis zijn, zegt het gereformeerde synodebestuur in een notitie. - Gereformeerden in het bui tenland moeten worden gestimu leerd, zich aan te sluiten bij een kerk in het land waar zij wonen. De synode in Lunteren vroeg daarom de commissie 'geestelij ke verzorging buitenland', in een plan haar visie te geven op de toekomst van de kerken in Duis- burg-Ruhrort en Parijs. De eer ste kerk zorgt pastoraal voor alle Nederlandse gereformeerden in de Duitse Bondsrepubliek. Enkele jaren geleden zei het bestuur van de synode al, dat aan de financiële steun aan deze ker ken in 1988 een eind zou moeten komen. De synode vond de argu menten van de deputaten 'geestelijke verzorging buiten land' om die steun ook na 1988 voort te zetten onvoldoende in deze tijd van bezuiniging. (Dit jaar krijgen de beide bui tenlandse kerken f. 62.000 uit Ne derland). Onderscheiding. Dr. H. A. M. Fiolet is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Gis teren nam hij, zoals in deze ru briek al gemeld, wegens pen sioen afscheid als secretaris van de Raad van Kerken in Neder land. Burgemeester mevrouw M. Vos van Utrecht speldde hem de versierselen op. Van 'zijn vele vrienden' kreeg dr. Fiolet uit handen van dr. D. C. Mulder, voorzitter van de Raad van Kerken, een Russisch-ortho- dox vierluik van brons. En Fio- lets opvolger, de hervormde pre dikant W. R. van der Zee, bood hem het eerste exemplaar aan van het gedenkboek 'Een droom van een kerk. Mensen Uitde Raad van Kerken aan het woord'. 'Teken van verzet'. "Het volkspetitionnement is een hoopvol teken van verzet tegen de plaatsing van kruisraketten in Nederland. De Nederlandse be slissing, die nog open is, kan het signaal worden van ommekeer in Europa en het uitgangspunt van politieke alternatieven". Dat staat in een gemeenschap pelijke verklaring van de Raad van Kerken in Nederland en de Bond van Evangelische Kerken in de DDR (Oost-Duitsland) na afloop van een tweedaags over leg in Amersfoort. Beide delegaties staan positief tegenover het plan van de We reldraad van Kerken voor een in ternationale conferentie in 1990 over 'vrede, gerechtigheid en het bewaren van de schepping'. In de verklaring wordt grote waar de gehecht aan uitvoering vari de slotakkoorden van Helsinki. Ge pleit wordt voor een bijeenkomst van alle kerken uit de 35 Helsin- ki-landen ter gelegenheid van de derde 'conferentie voor veilig heid én samenwerking in Euro pa', volgend jaar in Wenen. Jubileum. De Hervormd-Ge- reformeerde Jeugdbond houdt op zaterdag 9 november ter gele genheid van zijn 75-jarig bestaan een jubileumdag in het nationaal badminton-centrum in Nieuwe- gein met als thema 'Dragen en overdragen'. Het middagprogramma (half 4) vermeldt impressies van 'oud-ge- dienden', een optreden van de zanggroep 'Sjaloom' en een klankbeeld over de geschiedenis van de HGJB. Het avondpro gramma (half 8) toespraken van de predikanten J. de Vreugd en C. G. Geluk (respectievelijk voorzitter en'predikant-directeur van de bond), een optreden van een HGJB-koor uit de Alblasser- waard en een collage van tekst en muziek door de zanggroep 'Sjaloom'. Er worden verschil lende tentoonstellingen inge richt. Hervormde Kerk: beroepen te Wassenaar J. Wieman Bode graven; aangenomen naar Moor drecht (deelgemeente) P. J. Teeuw Blauwkapel-Groenekan, naar Noordwijk G. J. Ruiten burg Rhoon, naar Amsterdam (ziekenhuispastoraat) kandidaat mevrouw E. M. Plantier aldaar; bedankt voor Benthuizen L. Ruijgrok Bruchem-Kerkwijk. Medaille. De hoge saris voor de vluchtelingen Paul Hartling heeft in Genève de 'Nansen-medaille' uitgereikt aan de Braziliaanse kardinaal Paulo Arns, aartsbisschop van Sao Paulo. Hij kreeg het eremetaal - dat herinnert aan de Noorse on derzoeker Nansen - voor zijn bij zondere verdiensten in het be lang van het vluchtelingenwerk. De f. 150.000 die Arns bij de me daille krijgt zal hij besteden aan sociale en juridische hulp aan vluchtelingen in Costa Rica, Ni caragua en Honduras. Indonesië. De Indonesische Christelijke Kerken van Midden- Java, de Kerk van Toraja Mama- sa, de Javaanse Christelijke Ker ken en de Christelijke Kerk van Sumba zijn bezorgd over de ne gatieve houding van de Gerefor meerde Oecumenische Synode tegenover de Wereldraad van Kerken. Dat blijkt uit een verkla ring na afloop van een. conferen tie in Jogjakarta met als onder werp 'Het hervormde erfgoed en de zendingsopdracht van de In donesische kerken'. De vier kerkformaties willen alleen lid van de Gereformeerde Oecumenische Synode blijven als .zé ook lid van de Wereldraad mogen zijn. Hetzelfde geldt voor hun lidmaatschap van de We reldbond van Hervormde en Ge reformeerde Kerken en van de Indonesische Gemeenschap van Kerken. "Om haar hervormde identiteit te versterken moet de Gerefor meerde Oecumenische Synode zichzelf steeds onder kritiek stel len en meer open staan voor en betrokken zijn bij het christelijk getuigenis in de wereld", zegt de verklaring. "Wij willen de her vormde traditie niet opgeven, maar er ook niet de gevangene van zijn".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17