Cl ere moet zijn eigen spel spelen' 5DT Krampachtig herstel van Verdeling van de Spelen is 'onbespreekbaar' Ophof weer fit 'Spoorloze' Van der Wal Dood Ludo Coeck werpt schaduw over oefenduel 'Rode Duivels' Sparta verleent alle medewerking in bekerduel 'Voorronden' eindigen onbeslist Den Bosch ontsnapt in Groningen aan afgang Vier ton steun voor Olympische topsporters Spinks raakt titel kwijt DONDERDAG 10 OKTOBER 11185 SPORT PAGINA 13 NIEUWEGEIN (ANP) - Van wereldkampioen Anatoli Gantwarg zal in de damtweekamp om de wereldtitel nog maar weinig initiatief mogen worden verwacht. Uitdager Rob Clerc zorgde gisteren in Nieuwegein in de dertiende partij voor een bijzonder interessante en agressieve ope ning, maar daarbij bleef het. Na 37 zetten en elf kwartier spelen kwam Clerc dan ook met een remise-voorstel, dat gretig door de titelverdediger werd geaccepteerd. Met nog zeven duels voor de boeg, blijft de voorsprong van Gant warg ongewijzigd en leidt hij met 14-12. Clercs agressieve opening kwam niet alleen voort uit het feit, dat hij zich bewust was dat alleen op deze wijze Gantwarg uit zijn tent is te lokken. De Nederlander was eigen lijk ook behoorlijk kwaad, omdat hij bijna een etmaal tevergeefs ge zocht had naar zijn secondant die sinds dinsdagavond in geen velden of (hotel) wegen te vinden was. Daardoor was hij op zichzelf aan gewezen in de voorbereiding van de partij en dat zinde de Hagenaar allerminst. Van der Wal, die zich zo'n uur na de aanvang van het der tiende duel weer eens liet zien, had een eenvoudig excuus. „Het is toch beter, als hy zijn ei gen spelletje speelt. Wat hij nu doet is goed en hij staat er achter - en het is nog spannend ook", aldus de oud-wereldkampioen, die zijn op drachtgever pas na de partij (in een niet al te beste stemming) terug zag. De stemming bij de Nederlandse WK-kandidaat wordt er bovendien niet beter op, nu al drie partijen achtereen zijn opzet om tot resul taat te komen niet met succes is be kroond. In het twaalfde duel was hij daarvan min of meer zelf de oor zaak door in het beginnende mid denspel niet de scherpste (en mo gelijk zelfs tot het beoogde doel lei dende) variant te kiezen. In de der tiende partij wekte Gantwarg aan vankelijk nog even de indruk niet alle complicaties onmiddellijk uit de weg te gaan. Dat was voor Clerc aanleiding voor zijn of>eningsbe- handeling de nodige tijd uit te trek ken en dat leidde weer tot allerlei speculaties over de mogelijkheid van een zeer interessant treffen. Overlast De spelers konden dan ook zon der enige hinder van de ruim hon derd toeschouwers - die zelfs uit het noorden en oosten van het land waren gekomen - hun denkarbeid verrichten. Hun „klachten" over geluidsoverlast in de voorgaande twee partijen bleken overigens sterk overtrokken, zoals zij zelf dinsdag tijden een officiële ont vangst op het Nieuwegeinse ge meentehuis lieten doorschemeren. „Ik heb er niet echt veel last van gehad", aldus Clerc op een vraag van burgemeester Flik, die inhaak te op diverse publikaties over het Rob Clerc (links) zoekt ingespannen n< De Russische dammer slaagde er in zijn lawaai. En ook namens Gantwarg ee werd verklaard dat „het allemaal best mee viel". Dèsondanks waren er door de hoteldirectie en tour- nooileiding nog maatregelen geno men, waardoor het geluidsvolume tot het minimale werd terugge bracht. Helaas putten de Taeide WK-spe- lers daaruit niet de moed er nog r een succesvolle voortzetting va\ tdager op afstand te houden. eens goed tegenaan te gaan. Gant warg zorgde in het middenspel voor zodanige vereenvoudigingen, dat Clerc er na 37 zetten geen brood meer in zag. „Toch had Clerc nog door moeten spelen", meende oud-wereldkampioen Harm Wiers- ma. „De stand is dan misschien niet direct winnend, maar hij zal toch meer moeten doen om de titel zijn partij tegen Anatoli Gantwarg. aldus Wiersma. „Als je alle partijen tot het einde uit speelt, komt de tegenstander toch onder eèn bepaalde druk te~ staan. .Tenslotte heb ik mijn laatste twee kamp tegen Gantwarg ook pas in de laatste week kunnen winnen. De kansen voor Clerc zijn nog niet echt verkeken. Als hij maar blijft geloven in zijn eigen kunnen". LAUSANNE (Reuter) - De eerste directe bespreking tussen Noord en Zuid-Korea over het voorstel de Olympische Zomerspelen van 1988 over beide landen te verdelen, heeft geen resultaat gehad. Na twee dagen vergaderen achter ge^ sloten deuren in Lausanne gingen de delegaties gisteren uiteen met de afspraak "elkaar volgend jaar ja nuari opnieuw te ontmoeten. De bijeenkomst in Lausanne vond plaats op voorstel van Anto nio Samaranch. De voorzitter van het Internationaal Olympisch Co mité (IOC) wilde daarmee voorko men, dat Seoel straks na Moskou 1980 en Los Angeles 1984 een poli tiek strijdtoneel wordt. De organisatie van de Zomerspe len 1988 werd vier jaar geleden offi cieel aan Zuid-Korea toegewezen. Noord-Korea eiste begin dit jaar dat het met Zuid-Korea de organi- BRUGGE (GPD) - De voorberei ding van het Belgisch elftal op de interland tegen Nederland heeft deze week een gevoelige knauw gekregen. Het overlijden van (oud- )international Ludo Coeck heeft de Rode Duivels tot voer voor psycho logen gemaakt en bondscoach Guy Thijs heeft de komende dagen overwerk om de ontspoorde ge dachten van zijn internationals weer op de rails te krijgen. De dood van Ludo Coeck wierp gisteravond al bij voorbaat een schaduw over het oefenduel tussen het Belgische nationale elftal en een door Guy Thijs geselecteerde ploeg uit de Belgische profliga. Het akelig lege (1000 toeschouwers) en kille Brugse Olympiastadion vormde het lugubere decor van een wedstrijd die geen wedstrijd was. België miste de basisspelers Pfaff, Gerets, Scifo en Ceulemans het duel ook nauwelijks se- ge trainer-coach zat al vanaf dins dag opgescheept met een incom plete selectiegroep, die bovendien zwaar aangeslagen was. Gister- „drug", die avond stond in elk geval het voet- [en rond het bal centraal en daarmee kreeg De wedstrijd tegen het profliga- team was voor de Belgische natio nale ploeg veeleer de emotionele overlijden van Ludo Coeck naar de Thijs precies wat hij wilde. België achtergrond verdrong. Ter nage dachtenis aan de 46-voudig inter- startte met Nico Claesen (Standard Luik) in de spits naast Erwin Van- national was er vooraf een minuut denbergh en met de „invallers" stilte, maar daarna konden de Ro de Duivels - evenals het ligateam spelend met rouwbanden - zich uitleven als dartele lammetjes. Bondscoach Guy Thijs had het niet anders gewild. De goedmoedi- Bernard Wegria (FC Luik), Jacky Munaron (Anderlecht), Mare De- grijse (Club Brugge) en Leo Vande- relst (Club Brugge). Het ligateam, met o.a. Jean-Pierre Papin (de top- ran Club Brugge) en Juan Lozano (Anderlecht) mocht naar hartelust aanvallen, maar België scoorde voor rust via Erwin Van- denbergh (tweemaal) en Nico Claessen. Leo Vanderelst - spe lend voor de geblesseerde Scifo - was drie keer de aangever. Na rust kwam - volgens afspraak - Alex Tzerniatinsky (Standard .Luik) in het veld voor zijn clubge noot Nico Claesen en reserve-doel man Gilbert Bodart (Standard Luik) voor Munaron. Verderop in de tweede helft zette Guy Thijs ook de rest van zijn selectie in. Michel Dewolf, Raymond Mommens en Leo Clijster vielen in voor Michel Renquin, Georges Grun en Leo Vanderelst, die de Belgen even eer der op 4-0 had gezet. Filip de Smet (Waregem) zorgde vervolgens voor het enige tegendoelpunt, waarna Franky Vercauteren en Vanden- bergh de Belgen op 6-1 zetten. En dat was de eindstand. Guy Thijs sprak na afloop van een „nuttige oefenpartij". In soort gelijke bewoordingen liet ook Leo Beenhakker zich uit: „Het was een erg vriendelijke wedstrijd waarin beide ploegen elkaar de ruimte ga ven. Je kunt je afvragen waarom ik hier ga kijken, omdat het in feite een bevestiging is van wat je al weet, maar ik vind dat een bonds coach zich net zo goed moet voor bereiden als spelers. Rinus Michels zat vanavond bij Ajax op de tribu- LONDEN (DPA) - De Britse profboksers Mark Kaylor en Errol Christie konden gisteren hun geduld niet langer bewa ren. Bij de persconferentie over het gevecht van 5 november in het Wembley-stadion in Lon den vloog het tweetal elkaar in de haren. Christie won de eer ste ronde op punten en sloeg Kaylor in een fontein. De twee de en laatste ronde was duide lijk voor Kaylor, die in hét res taurant zijn tegenstander niet de kans liet vragen te beant woorden van de pers en hem met een harde rechtse vlak sloeg. „Christie heeft één fout gemaakt. Hij heeft me aange raakt", verklaarde de vroegere kampioen in het middenge wicht. De Britse boksbond heeft disciplinaire maatregelen aan gekondigd. AMSTERDAM (GPD) - Johan Cruijff vroeg gisteravond opnieuw om 'tijd' voor Ajax. Veel meer dan de 55 minuten die de Amsterdammers nodig hadden om in het bekerduel tegen Sparta de basis te leggen voor een 3-0-overwinning. De vraag is echter of de lands kampioen zolang kan wachten als de technisch directeur wil. Met de uitwedstrijd tegen FC Utrecht op zondag 20 oktober voor de boeg zal Ajax moeten 'scoren' wil het zijn greep op publiek (gisteravond uitgedund tot 8000 man) en de competitie niet verliezen. Met het oog op de naaste toekomst was het in ieder geval belangrijk dat Ajax een succesje liet volgen op de teleurstellingen van afgelo pen week. Na de uitschakeling door Porto in het Europa-Cuptoer nooi en het verlies tegen Feye- noord zou \verwij dering uit de be kerstrijd ongetwijfeld grote gevol gen hebben gehad. Tot tien minu ten na rust voetbalde Ajax meer te gen zichzelf dan tegen Sparta. Van af het moment dat Vanenburg voor de openingstreffer zorgde was er eindelijk weer eens sprake van en kele vloeiende combinaties. „Die goal", aldus Cruijff „werkte dan ook bevrijdend. Die tikken van de afgelopen week zijn duidelijk ten koste gegaan van het zelfvertrou wen. Vooral de nederlaag tegen Feyenoord is hard aangekomen, maar wat wil je ook? Zondag werd er goed gevoetbald en toch won Feyenoord. Zoiets gaat niet onge merkt aan je voorbij". Doorbraak De onzekerheid leidde lange tijd tot het nodige balverlies (Koeman, Mühren, Boeve), tot een fluitcon cert van de toeschouwers na 45 mi nuten en tot een verzoek om begrip van de zijde van Cruiijff. „Afgezien van de twijfel bij veel spelers is het natuurlijk ook zo datje niet van de ene op de andere dag een groots team kan neerzetten. Om een voor beeld te geven: Vanenburg wilde in de eigen achterhoede een man netje uitspelen. Zoveel risico mag je niet nemen". Van het 'wereldelftal', dat Cruijff voor ogen heeft, is Ajax nog ver verwijderd, net als trouwens Spar ta. Het afgelopen weekeinde bleek tegen Roda JC al dat de Rotter- ADVERTENTIE Tafeltennis Europacup Dames Scylla 1- Omega Reading (Gr.Br.) Vrijdagavond 11 okt. Cathrynestraat 7, Leiden. Aanvang 19.30 uur. Aangeboden door: ARNHEM (ANP) - In het beker duel tegen Vitesse heeft ere-divi- siekoploper PSV ruim een uur no dig gehad om de meest gepasseer de verdediging uit de eerste divisie op de knieën te krijgen. Tot een kwartier na rust leek Vitesse op weg naar een bekerstunt. Bij de kansen, die PSV zich schiep, vond Van der Gijp de bekwame Arn hemse doelman Dóèsturg (de vori ge week aangetrokken Schelle- kens vertoefde op de reservebank) op zijn weg. Nadat Van Breukelen in de tweede helft Marijnissen op het nippertje het scoren had belet, liet McDonald aan de andere kant de openingstreffer aantekenen. Dit doelpunt betekende een op leving bij het laconieke PSV, ter wijl de tegenstand van het moege streden Vitesse zienderogen ver slapte. Doelman Doesburg ver richtte nog wel enkele knappe red dingen, maar kon niet voorkomen, dat Gullit met twee treffers de Arn hemse bekerillusies volledig om zeep hielp (0-3). Arbiter Verhoef toonde de Vitessenaar Smand al binnen één minuut (54 seconden) de gele kaart wegens het onderuit halen van twee Eindhovense te genstanders. FC Groningen FC Groningen beleefde gisteren .een gemakkelijke avond tegen het erg pover spelende FC Den Bosch, dat door enig fortuin en prima red dingen van doelman Van Grinsven aan een nederlaag met dubbele cij fers ontsnapte. In feite was het tref fen al na vijf minuten beslist. In die korte periode kwamen de Gronin gers tot twee doelpunten van Roos- sien en Van de Berg. Vanaf dat mo ment moest Den Bosch zich volle- 'cug op de aanval richten met alle risico's van dien. Het werd uitein delijk 5-1 door treffers van Mason, Houtman en De Koek. Gillhaus scoorde tegen. De Brabanders bleken niet in staat het spel naar zich toe te trek ken en schiepen zich nagenoeg geen uitgespeelde kansen. Op het middenveld toonde FC Groningen zich superieur, vooral nadat de Brabantse regelaar Scholten met rugklachten was uitgevallen. Toch verzuimden de Groningers lange tijd het ook al belabberde optreden van de defensie van Den Bosch door meerdere treffers af te straf fen. De produktiviteit van de thuis club kreeg pas na een ingreep van de Brabantse trainer Israel gestal te. Hij haalde verdediger Adriaan- se kort na de rust uit het veld ten gunste van aanvaller Schouwenaar en liet zijn verdediging vervolgens op één lijn spelen. FC Groningen maakte dankbaar gebruik van de alles-of-niets methode van Den Bosch en zorgde met razendsnelle tegenstoten voor grote paniek. De eindstand van 5-1 was een schame le afspiegeling van de ware krachtsverhoudingen. damse semiprofs die vorige week "stuntten tegen HSV, niet op twee fronten tegelijk kunnen vechten, laat staan dat zij in drie onderdelen kunnen uitblinken. Het matigë op treden in De Meer werd gedeelte lijk in de hand gewerkt door het op het laatste moment afhaken van Schmidt (gekneusde rib, opgelo pen tegen HSV) en vooral door hét falen van Van Gaal. De doorgaans 'voorbeeldige' middenvelder was bij deze gelegenheid een van de zwakste Spartanen. Zijn diepte punt bereikte hij in de 55e minuut toen hij de bal verspeelde en Van enburg van afstand voor 1-0 kon zorgen. Vijf minuten later stelde trainer Vonk Van Gaal verant woordelijk voor de 'doorbraak' van Ajax door hem te vervangen door Tiktak. Excuus „Normaal is Van Gaal van grote waarde voor Sparta. Nu ging het niet goed met hem. Als excuus voor hem kan ik aanvoeren dat hij een week door schoolperikelen niet heeft kunnen trainen. Zoiets kun je niet ongestraft doen op dit niveau, dat bleek vanavond wel", aldus Vonk. Ondanks de zwakte van Van Gaal en vele andere Spartanen moest Ajax het in het eeste bedrijf met zegge en schrijven twee kan sen (De Wit en Rijkaard) doen. De assistentie van Sparta kwam dan ook uiterst gelegen, net zoals het door Ajax ten zeerste op prijs werd gesteld dat Wijnberg in het straf schopgebied volkomen onnodig Van Basten vloerde. „Of het een penalty was, kan ik niet zeggen. Het is wel zo dat Van Basten bij het nemen van die strafschop kwam aanlopen, even inhield en toen pas schoot. Dat is volgens mij niet juist", zo sputterde Vonk na afloop nog even na over de dankzij Rij kaard ten slotte nog royaal uitge vallen zege van Ajax. Naast het daardoor 'gegroeide zelfvertrouwen' was het voor Cruijff verder alleen nog van be lang te weten dat Vanenburg voor taan beter als middenvelder kan fungeren en Van 't Schip als vleu gelspeler. Zij wisselden in de rust van positie hetgeen met steun van Van Gaal goed uitpakte. Er gebeurt meer in De Meer. Arbiter Jan Keizer gaat Bas van Noortwijk 3te lijf met een zakkammetje dat de Sparta-doelman in het bekerduel tegen Ajax naar zijn hoofd geslingerd kreeg. (foto ANP) AMSTERDAM (GPD) - Edo Ophof voelt zich fit genoeg om zich morgen in Zeist te melden voor het WK-kwalificatieduel tegen België. De Ajacied werd dinsdagavond een halve wedstrijd inge zet tegen SVV-2 en toonde zich gisteravond bijzonder tevreden over die test.„Ik heb helemaal geen last gehad van mijn blessure, daarom verwacht ik dat de medische staf van Ajax en van het Nederlands elftal me zullen laten spelen. En dat ik er tegen België bij ben daar twijfel ik niet meer aan. Ik heb al eerder tegen België gespeeld en voldaan. Beenhakker weet wat hij aan mij als breker op het middenveld heeft". Ophof had in het bekerduel tegen Sparta nog wel ingezet willen worden. Zover kwam het niet omdat de score daar geen aanleiding toe gaf. „Ik zou er inkomen bij de stand 2-0, het duurde echter erg lang voor Ajax die voorsprong had. Toen had het voor mij geen zin meer om mee te doen". André Hoekstra Feyenoord zal André Hoekstra minimaal twee maanden moeten missen. Het linkerbeen van de rechtermiddenvelder werd gisteren in een Rotterdams ziekenhuis in het gips gezet, omdat een knie band gedeeltelijk bleek te zijn gescheurd. Hoekstra, die in de competitietopper tegen Ajax voor het eerst dit seizoen in de basis van Feyenoord stond, liep zijn blessure een dag later op tijdens de training. Terwijl hij op de grond lag viel een medespeler op zijn knie. Clubarts Van den Bosch stuurde de 23- jarige middenvelder na onderzoek door naar het ziekenhuis, waar hij gisteren in het gips werd gezet. satie op zich mocht nemen als eer ste stap op weg naar de hereniging van Korea. Samaranch voelt er wel wat voor althans enkele onderde len van het Olympisch programma in Noord-Korea te laten plaatsvin den. Al was het alleen maar, omdat daardoor de dreiging van een door Noord-Korea in het leven geroepen boycotactie minder wordt. Volgens hét IOC-communiqué van gisteren vonden de besprekin gen plaats in een vriendelijke en echt Olympische sfeer. Samaranch verklaarde op de persconferentie dat het doel van het IOC blijft: „Een manier te vinden om een zo groot mogelijke participatie te be reiken van het Koreaanse volk bij de Spelen van 1988". Chong Ha Kim, de voorzitter van het Zuidko- reaanse Olympisch comité, maakte bij dezelfde gelegenheid duidelijk, dat Seoel de mogelijkheid van een gezamenlijke organisatie in het ge heel niet ziet zitten. „Onbespreek baar", zei de Zuidkoreaanse offi cial. ROTTERDAM (ANP) - Het Neder lands Olympisch Comité (NOC) heeft gisteren in Rotterdam het Philips Olympisch Topsporters- fonds gepresenteerd. Dankzij de steun van de Nederlandse multina tional is voor de periode 1984-1987 400.000 gulden beschikbaar. Die vier ton maakt deel uit van het sponsorcontract ter waarde van vijf miljoen gulden, dat het NOC en de Stichting Sportsupport in 1984 met Philips sloot voor vier jaar. Het Olympisch Topsporters- fonds is bedoeld als extra onder steuning van getalenteerde en ge motiveerde topsporters, die geacht worden bij de Olympische Spelen van 1988 in Seoel hoog te kunnen eindigen. De Olympische sport bonden hebben de mogelijkheid geschikte kandidaten voor te dra gen aan de Stichting Sportsupport. Een keuzecommissie onder voor zitterschap van Bram Leeuwen hoek, de oud-chef de mission, be slist uiteindelijk over de aanvra gen. Het geld, dat beschikbaar wordt gesteld, is bedoeld voor trai ningskampen, buitenlandse stages of extra-coaching door buitenland se toptrainers. Voorwaarde is, dat het geld voor deze bijzondere faci liteiten niét uit andere bron be schikbaar is. Hoewel het Olympisch Topspor tersfonds eerst gisteren in de open baarheid trad, heeft het reeds een aantal topsporters gesteund. Óp weg naar Los Angeles werden tien- kamper Robert de Wit en het Ne derlands heren hockey-elftal ge steund met bedragen van respec tievelijk 6000 en 18.000 gulden. In juni konden de tafeltennissers Henk van Spanje en Mirjam Klop penburg met bondscoach Jan Vlieg naar China voor'een stage van vier weken, die een bedrag van 30.000 gulden vergde. Enkele top- roeiers en -roeisters konden in juni vier dagen onder leiding van de Noor Thor Nilsen op de Bosbaan trainen, wat een bedrag van ruim 5000 gulden vergde. Het fonds heeft voor het komen dejaar toezeggingen gedaan aan de atleten Nelli Cooman, Marjan Olij- slager, Erik-de Bruin en Emiel Mel- laard. Zij mogen een bedrag van 25.000 gulden delen voor materia len, stages, trainingen en buiten landse wedstrijden. De Tornado- zeilers Willy en Cees van Bladel, surfer Marcel Reintsema en de nieuwe Wereldkampioenen in de 470-klasse, Tonny van de Voorn en Henneke Stavenuiter worden met 24.000 gulden gesteund om vol gend jaar te kunnen uitkomen bij de zeilwedstrijden van de Aziati sche Spelen in Pusan, waar in 1988 ook de Olympische regatta's wor- deh gehouden. BANGKOK (Rtr.) - Het bestuur van de World Boxing Council (WBC) heeft tijdens een vergade ring in Bangkok besloten Michael Spinks de wereldtitel in het half- zwaargewicht te ontnemen. De Amerikaan Spinks werd onlangs ook wereldkampioen in het zwaar gewicht (volgens de versie van de International Boxing Federation, IBF) door titelhouder Larry Hol mes te verslaan. De reglementen van de WBC staan niet toe, dat een bokser meer dan één titel in zijn bezit heeft.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13