LEIDSCH DAGBLAD Akkoord met kapers gemeld Euthanasie blijft meestal strafbaar INVASIE VERWACHT Bladen negeren verbod 'Isolatie verloopt te traag' Palestijnen zijn bereid schip te verlaten Onze collectie najaar 1985 is gearriveerd. paanakker Officier: verkrachting doet prostituée minder VER. NATIES WOENSDAG 9 OKTOBER 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37828 Toch prognoses Belgische verkiezing Het Belgische weekblad Knack en de Vlaamse krant 'De Morgen' hebben vandaag de uitslag van opiniepeilingen gepubliceerd voor de verkiezingen die zondag worden gehouden. Daarmee overtra den de bladen de in augustus aangenomen wet waarin het verbo den werd om in de maand voor de verkiezingen opiniepeilingen te publiceren. Knack beroept zich op de Belgische grondwet, die zegt dat de drukpers vrij is en dat er geen censuur kan bestaan. Op de omslag was vandaag dat grondwetsartikel afgedrukt. De Morgen zegt dat de cijfers afkomstig zijn van een door de CVP zelf gehouden pei ling. Knack verwacht geen grote verschuivingen, terwijl de linkse krant 'De Morgen' juist een grote overwinning voor de socialisten voorspelt. BUSSUM (ANP) - Staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) vindt het tempo waarin de Nederlandse wo ningen worden geïsoleerd te laag. De bewindsman zei dit gisteren op een congres over warmte-isolatie. Momenteel is zestig procent van alle woningen in het land geïso leerd. In 1979 lanceerde het minis terie van volkshuisvesting een pro gramma, waarin ervan wordt uitge gaan dat in 1992 in elk geval alle huurwoningen beschermd zijn te gen overmatig verlies van warmte. Bewoners van eigen huizen blijken tot nu toe echter veel enthousiaster te zijn over (het aanbrengen van) isolatie dan huurders en verhuur ders. De bewindsman signaleerde op het congres een tegenzin bij huur ders omdat zij geen hogere huur prijs willen betalen (gevolg van iso latie), of omdat zij er geen of weinig besparing op de stookkosten van verwachten. Verhuurders (vooral de woningbouwverenigingen) heb ben de neiging te wachten met iso latie totdat zij subsidie krijgen voor renovatie van hun wopingen, aldus de staatssecretaris. Brokx verklaarde dat de huidige woningisolatie al heeft geleid tot een besparing van twintig procent op het aardgasverbruik. Zijn be leid zal er volgens hem toe leiden dat Nederland over een halve eeuw, los van prijsstijgingen, een extra reserve aan aardgas zal heb ben van 250 tot 300 miljard kubie ke meter. Dat is evenveel als de huidige Nederlandse voorraad in de Noordzee. PORT SAID (AP/GPD) - De kapers van het Italiaanse passagiersschip Achille Lauro hebben er vanmiddag in toegestemd het schip te verlaten. Dat is vernomen uit scheepvaartkringen die het radioverkeer met de kapers beluisteren. Het bericht werd bevestigd uit consulaire bron in Port Said. Ook de Italiaanse tv meldde de over gave. Amerikaanse toeristendie door hun uitstapje i een hotel in Cairo. De meesten zegenen het lot mat spannends en nu ben ik er niet bij r Alexandrië de kaping hebben gemist, aan het ontbijt in en enkeling denkt er anders over: "Nu gebeurt er eens iets 'Kort geding tegen fiscus moet kunnen' DEN HAAG (ANP) - De drie grote kamerfracties, PvdA, WD en CDA hebben de regering vandaag in een motie gevraagd om het mo gelijk te maken een kort geding aan te spannen bij de belasting rechter. Indiener W. Vermeend (PvdA) bepleit die beroepsmoge lijkheid voor gevallen waarin een voorlopige aanslag wordt opgelegd daartegen in beroep kan gaan. In een tweede motie, die ook werd ondertekend door Van der Burg (CDA) en De Grave (WD), wordt staatssecretaris Koning ge vraagd jaarlijks aan de Kamer te rapporteren hoe het staat met de strijd tegen fraude met belastingen en sociale premies. In een rapport, dat vandaag in de Kamer werd be- Vermoedelijk akkoord in kabinet DEN HAAG (GPD/ANP) - Eutha nasie blijft strafbaar, maar er zijn omstandigheden denkbaar waar onder strafvervolging van de be handelend arts onredelijk is. Dat zal waarschijnlijk de uitkomst zijn van een maandenlange discussie in het kabinet, die vermoedelijk vrij dag in grote lijnen wordt afgerond. Het kabinetsberaad over' euthana sie, dat vanochtend weer even werd opgepakt, draait vooral om de vraag hoe de zogenoemde straf uitsluiting moet worden vastge legd. Daarbij denkt het kabinet onder meer aan een notitie voor het parle ment, waarin zeer nauwkeurig wordt aangegeven op welke gron den strafvervolging achterwege kan blijven. Zo'n notitie zou ver helderend kunnen werken voor de rechtspraak over euthanasie, die nu sterk uiteenloopt. Een andere mogelijkheid is, dat het wetboek van strafrecht wordt uitgebreid met artikelen die om schrijven wanneer strafvervolging sproken, wordt de omvang van het kan "uitblijvenDe?moeilijkheid "zwarte circuit" in Nederland ge- daarbij is de formulering. raamd op 16 tot 21 miljard gulden. De schatkist zou daardoor 11 tot 15 miljard derven. Zoals het er nu uitziet, gaat de nieuwe'euthanasiewetgeving sterk lijken op de abortuswet. Euthana sie blijft dan strafbaar, tenzij er be paalde, zorgvuldig omschreven omstandigheden in het spel zijn. Daarbij kunnen strakke regels Half tot zwaar bewolkt van de dag enige regen. Minimumtem peratuur ongeveer 9 graden. Middag- temperatuur rond 15 graden. Vannacht matige, morgen tot vrij krachtig en aan zee en op het IJsselmeér tot hard toenemende zuidwesten wind. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur ongeveer 15 graden. 10 oktober 1985 Zon op: 06.56 uur, zon onder: 17.58 uur. Maan op: 01.16 uur, maan onder: 17.04 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 12.05 uur, laagwater 07.41 en 19.56 uur. Ook ongehuwden als 'gezin' in het ziekenfonds DEN HAAG (GPD) - De zieken fondsen willen het ook ongehuwde partners mogelijk maken een ge zinsverzekering af te sluiten. Dat konden tot nu toe alleen gehuwde partners (en hun kinderen). Met de nieuwe bepalingen slui ten de ziekenfondsen zich aan bij wijzigingen in de bijstandsregelin gen en de belastingen. Daarin wor den samenwonenden als economi sche eenheid beschouwd. Naar schatting 50.000 mensen zullen straks van de nieuwe rege ling profiteren, die de ziekenfond sen 50 tot 60 miljoen gulden gaat kosten. Het gemelde akkoord zou tot stand j gekomen zijn in radiogesprekken door bemiddeling van een verte genwoordiger van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie, Abu Kha- led. Na een zwerftocht door dë noordoosthoek van de Middelland se Zee is het gekaapte cruiseschip Achille Lauro vanmorgen in de vroege ochtenduren voor anker ge gaan in de Egyptische wateren, waar de kaping had plaatsgevon den. Over het lot van de ongeveer 400 gijzelaars aan boord heerste van morgen minder onzekerheid dan gisteren: in een radioboodschap van kapitein Gerardo de Rosa werd de verzekering gegeven, dat alle opvarenden het goed maakten. Hieruit wordt opgemaakt, dat het bericht van de moord op een Ame rikaans echtpaar, dat de kapers hadden verspreid, niet op waar heid berust. In de korte boodschap van de kapitein werd er verder (foto AP) siechts met klem op aangedrongen om uit de buurt van het schip te blijven, omdat de kapers blijven dreigen het op te blazen als sche pen of vliegtuigen te dichtbij ko- Intussen heeft de rederij Laüro verzekerd dat er voldoende water en levensmiddelen aan boord zijn om het sterk geslonken aantal op varenden wekenlang in leven te houden. De Achille Lauro vertrok giste ren laat in de middag van de haven Tartoes, na de weigering van de Syrische autoriteiten, .om het ge kaapte schip in hun territoriale wa- j teren voor anker te laten gaan. zich moeten houden bij het plegen 5!^™ evene^nsoDrai wei van euthanasie. In dat verband r\' leg'mef andere artseff leg met andere artsen. V£m de autoriteiten gedoofd. Na een vaart, die de hele nacht In het kabinetsberaad, waarbij heeft geduurd, verscheen het van- vooral de ministers Brinkman morgen voor de rede van Port (WVC) en Korthals Altes (justitie) Said, waar het 20 mijl uit de kust betrokken zijn, wordt geen onder- Voor anker ging. De Egyptische au- scheid gemaakt tussen actieve en toriteiten hebben alle medewer- passieve euthanasie, dat wil zeg- king toegezegd om de onderhande gen: het actief beëindigen van het lingen zo snel mogelijk te laten be leven en het achterwege laten van ginnen en tot een spoedig einde te handelingen die het leven kunnen brengen. verlengen. Beide blijven strafbaar, Het is inmiddels ook duidelijk maar met de mogelijkheid van geworden hoe de kapers aan boord strafuitsluiting in verband met be- van de Achille Lauro zijn geko- P^lde omstandigheden. men. Uit getuigenverklaringen van D «6 ëerxxime tijd geleden de passagiers en bemanningsle den initiatief-wetsontwerp in waar- den, die maandag van boord waren m euthanasie wordt toegestaan, gegaan voor de trip naar Cairo, is mits dat gebeurt op uitdrukkelijk gebleken dat een groep donkerge en volledig vrijwillig verzoek van kleurde jongeren op paspoorten de patient. Van verschillende Zuidamerikaan- Aan alle dames met Schoenmaat 30 t/m 47 en alle heren met Schoenmaat 36 t/m 54 Voor u allen, die eindelijk ook eens uit een modieus aanbod wilt kiezen: 8 CO LEIDEN SS MAARSMANSTEEG12 - TEL. 071-120566 Maandag gesloten Donderdag koopavond se landen zich in Genua als passa gier had ingescheept. Aan boord vermeden zij elk contact met hun medereizigers en bleven voortdu rend als groep bijeen. Het vermoeden dat het deze groep is die zich maandagavond van het schip heeft meester ge maakt, wordt nog versterkt door het feit dat op de lijst van passa giers die zich nog aan boord bevin den, de naam voorkomt van een Argentijn, wiens paspoort afgelo pen zomer in Rome werd gestolen. Ook maakte de politie van Ge nua bekend, kort voor het begin van de cruise van de Achille Lauro een Arabische jongeman te hebben gearresteerd, die zich met een vals paspoort in de stad ophield en mis schien ook deel had moeten uitma ken van de kapersbende. Westduitse popzangeres Neria: 'Mannen zien alleen het mooie gezicht'. PAGINA 29 Kabinet besluit volgende maand over de plaats v< opslag van radio-actief af val. PAGINA 5 Jaarboek Amnesty: aantal doodvonnissen in de we reld sterk gestegen. PAGINA 7 Stroomtarieven omlaag na daling gasprijs. PAGINA Belgische international Ludo Coeck overleden. PAGINA 15 Twee volle dagen ,10 en 11 oktober gaan de deuren van Holiday Inn te Leiden wagenwijd open om u een blik te gunnen op onze drie nieuwste staaltjes toptechniek. Wij noemen het de Xerox Compact Show. vernuft van bescheiden 'postuur, wat met automatisch centreren, rechts uitlijnen of zelfs decimaal tabuleren geen enkel probleem heeft. knappe schrijfmachine compleet met geïntegreerd beeldscherm. Twee 'discdrives' zorgen voor ongekend veel tekstverwerkings mogelijkheden. De Xerox 1040 zoomcooier. Dank zij z'n overzichtelijke beeldscherm, verbazend eenvoudig te bedienen. De meest com plete copier in z'n prijsklasse. Voor ons De Copier van het Jaar. Drie grote stappen vooruit, die 't waard zijn om even bij stil te staan. Voor alle geïnteresseerden ligt er bovendien een mooi mapje voor visitekaartjes klaar. Ja, we verwachten een heuse invasie. RANK XEROX LRank Xerox Compact Show, Holiday Inn, Leiden. ®Rank Xerox en Xerox zijn geregistreerde handelsmerken van Rank Xerox Ltd. (Van één c r verslaggevers) AMSTERDAM - "Door het beroep dat zij uitoefent, zal het seksueel misbruikt, worden wel geen diepe indruk op haar hebben gemaakt".' Dat zei mr. W. Franken van Bloe- mendaal, officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank, gisteren tijdens de behandeling van een •strafzaak tegen een 37-jarige Nieuwvener, die een Amsterdamse prostituée onder bedreiging met een mes had verkracht. Mr. Franken van Bloemendaal noemde de 'geweldscomponent belangrijker dan de seksuele'. Des gevraagd deelde de persofficier van justitie van de Amsterdamse rechtbank, mr. H.P. Wooldrik, van morgen mee dat het openbaar mi nisterie een verkrachting van een prostituée niet als minder erg beoordeelt. "Al zal dit element in de beoordeling van deze zaak wat minder aan de orde zijn gekomen", aldus Wooldrik. De Nieuwvener, die in 1977 al eens was .veroordeeld wegens ver krachting, mag overigens 150 uur VERVROEGD - Voor de tweede maal dit jaar gaat minister Ruding - (financiën) vier leningen vervroegd aflossen. Met de vervroegde aflos sing kan het rijk de komende jaren ongeveer 33 miljoen gulden bespa ren op de rente-uitgaven. gaan werken in een instelling, zo bepaalde de rechtbank op verzoek van zijn advocaat. Als dat naar te vredenheid gebeurt, hoeft hij niet de gevangenis in. (Zie ook pagina 2) Het Internationale Hof In Den Haag kan voortaan oordelen wat het wil, de Verenigde Staten zullen zich daar desgewenst niets van aantrekken. De Verenigde Staten uiten de krasse be schuldiging aan het adres van het Hof, het hoogste rechtsprekende or gaan van de Verenigde Naties, dat het zich door Cuba en de Sowjet- Unie laat gebruiken als een politiek wapen. Dat is niet alleen een onheu se maar ook een onterechte bejege ning van de rechters, die in het Haag se Vredespaleis streven naar vreed zame rechtspraak in internationale geschillen. Directe steen des aanstoots voor de Amerikanen is de beslissing van het Hof om een klacht van Nicaragua in behandeling te nemen. De revolu tie van de sandinisten in Nicaragua wordt bedreigd door opstandelingen, de zogenaamde Contras, en Nicara gua beschuldigt de VS van illegale steun aan deze Contras. Het Hof, eerder geconfronteerd met de klacht van Nicaragua dat de VS mijnen had den gelegd in Nicaraguaanse wate ren, blijkt opnieuw te willen luisteren naar een klacht vanuit Managua. De schermutselingen tussen Nica ragua en de VS, die variëren van ge heime operaties tot een bijna openlij ke oorlog, zouden volgens de Ameri kanen moeten worden besproken in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties en in de Organisatie van Ame rikaanse Staten. De Haagse rechters zijn volgens de VS eigenlijk alleen maar pionnen in een zaak die hele maal niet bij het Hof thuishoort. President Reagan is intussen van mening, dat de uitspraken van het Hof een gevaar betekenen voor de vitale, nationale belangen van de VS. Het staat stoer om zoiets te roepen, maar het is natuurlijk schromelijk overdreven. De macht van de rech ters in Den Haag op het toneel van de grote wereldpolitiek is heel wat be scheidener dan de Amerikaanse pre sident het doet voorkomen. Natuurlijk bieden de Verenigde Na ties een platform voor ordinaire pro paganda, zowel in het hoofdkwartier in New York waar de Algemene Ver gadering bijeenkomt, als in de ver schillende organen van de VN. De Unesco in Parijs is een berucht voor beeld van de verwording waartoe een ideële organisatie kan vervallen. Zorg voor onderwijs, behoud van de eigen culturele identiteit, de persvrijheid, het zijn evenzovele aangrijpingspun ten om allerlei conflicten in de grote politiek nog eens dunnetjes over te doen. Hoewel deze kritiek op de Unesco in grote lijnen door Neder land wordt onderschreven, gaat onze regering niet zo ver als de Amerika nen om de Unesco daarom de rug toe te keren. Eenzelfde stap nemen de VS nu ten aanzien van het Internationale Hot, zij het dat in dit geval, anders dan bij de Unesco, sterke argumen ten eenvoudigweg ontbreken. tn New York worden de laatste voorbereidingen getroffen voor de viering in het VN-hoofdkwartier van de veertigste verjaardag van de vol kerenorganisatie. In de afgelopen veertig jaar zijn de internationale ge schillen niet bepaald vreedzaam op gelost, zodat er voor het Hof in Den Haag nog voldoende werk voorhan den is. Juist daarom is de Amerikaanse stap zo teleurstellend. Het tekent het gebrek aan vertrouwen in de eigen zaak, die kennelijk het oordeel van de rechters in Den Haag niet kan verdra gen en het tekent het afkalvend ge loof in nut en noodzaak van het Inter nationale Hof. Vijftien jaar cel voor vice-minister MOSKOU(AFP) - De vorig jaar uit zijn functie ontheven vice-minister voor landbouwmachines in de Sowjet-Unie, Viktor Vitjsnjakov, is veroordeeld tot 15 jaar gevangenis straf. Dit meldde vandaag de rege ringskrant Izvestia. Bovendien zijn al zijn bezittingen verbeurd ver klaard. De man was in maart 1984 ontslagen op beschuldiging van machtsmisbruik. NEEM NU EEN ABONNEMENT! Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! PW.maand 22,10 pe, halt jaar f 131.40 (alleen mogelijk met automatische betaling) •iPly.per jaar 250.90 uw voorkeur per kwartaal 65,70 IIaankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Postcode/Plaats: Telefoon: controle bezorging) it Leidsch/Alphens Dagblad,

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1