Laat koopkracht voor allen stijgen Ik heb geld nodig, maar wel op gunstige voorwaarden.' Meer geld voor schuldenlanden Martmair koopt Boeing 747 Eerste proef met de zesbaksduwaart faalt Ontslagen Turk weer in dienst na staking Dollarkoers flink gestegen Clausen treedt af als president Wereldbank DINSDAG 8 OKTOBER I!I85 ECONOMIE PAGINA 9 FNV breekt lans voor ambtenaren en uitkeringen ROTTERDAM (ANP) - De eerste proef met zesbaksduwvaart, op het Haringvliet, is mislukt. De Tweede Kamer besloot de afgelopen zomer dat een proefjaar zou worden inge voerd. De eerste zesbaksduwboot I die het Haringvliet opvoer, kon echter niet voldoen aan de eisen die de Scheepsvaartinspectie stelt op het gebied van manoeuvreer baarheid en geluidsoverlast. De be- trokken boot, van de Rotterdamse E™e.ve_1' "J rederij Ertslijn/Veerhaven, kreeg daarom geen vergunning. Dit heeft ir. A.J. Veraart van de directie Bovenrivieren van Rijks waterstaat gisteren desgevraagd meegedeeld. Volgens Veraart bete kent dit resultaat niet dat alle duw- DEN HAAG (GPD) - De FNV is bereid volgend jaar genoegen te nemen met handhaving baksduwvaart. De rederijemzuflen van de koopkracht van de werknemers in de bedrijven. De inkomensverbetering met echter a}le b?ten die.in PrinciPe in circa 2 procent, die het kabinet in de Miljoenennota in het vooruitzicht heeft gesteld, kan R™fewatïï?t^ volgens de vakcentrale beter worden gebruikt om de bevriezing van de ambtenarensala rissen en de sociale uitkeringen ongedaan te maken. Vice-voorzitter Johan Stekelenburg heeft dat gistermiddag na afloop van de federatieraad van de FNV gezegd. zicht op is dat de meestesten ruimschoots aan de gestel eisen kunnen voldoen. Naar verwachting va; Rijkswa terstaat zullen de redenen op kor te termijn geen nieuwProeven la ten nemen, omdat c* waterstand op de Rijn en de Wa< zodanig laag is dat zesbaksduwaart niet zal worden toegestaan .Een van de voorwaarden die minister Smit- Kroes (verkeer) £eft gesteld i melijk een minimale waterstand van 10 meter NAP bij Lobith. Het echte proefjaar voor de zes baksduwvaart zal naar verwach ting pas begin 1986 ingaan, zo heeft een woordvoerder van Verkeer en Waterstaat desgevraagd meege deeld. Voor die tijd zal eind okto ber nog overleg met alle betrokke nen plaatsvinden over de definitie ve opzet van het proefjaar, waarbij onder meer een groot aantal metin gen over invloeden op bij voor beeld oevers moet worden uitge voerd. Vooruitlopend op het proefjaar kunnen de rederijen voor hun duwboten incidenteel al trachten een vaarvergunning voor zesbaks duwvaart te krijgen. Zij moeten daarvoor een speciale aantekening op hun Rijnvaart-vergunning krij gen, die pas wordt verleend na het geslaagd doorlopen van vaarproe- De rederijen krijgen volgens Veraart van Rijkswaterstaat toe stemming om vanaf het Haring vliet/Hollands Diep direct naai Duitsland door te varen met het 6 bakken-stel indien de proef wel slaagt. Alleen op deze voorwaarde zijn de rederijen bereid aan proe ven mee te werken, omdat de proefnemingen volgens hen ders te kostbaar worden. De FNV had haar aanbod tot mati- De FNV is teleurgesteld over de ging van de lonen ten gunste van afwijzing van haar verzoek om een de uitkeringen en ambtenarensala- officieel onderhoud, maar zal de in- rissen in een gesprek met het kabi- formele ontmoeting niet mijden, zo net naar voren willen brengen. Pre- heeft de vakcentrale laten weten, mier Lubbers liet gisteren echter Tijdens dat gesprek zal vooral aan- weten dat de regering geen tijd gedrongen worden op sterke ar- heeft om voor de algemene be- beidstijdverkorting en een gelijke schouwingen formeel met de vak- behandeling van de sociale uitke- centrale te praten over het sociaal- ringen, ambtenarensalarissen en economisch beleid voor 1986. De inkomens in de bedrijven, agenda van de betrokken ministers Het kabinet wil de uitkeringen is daarvoor te vol na de diverse ka- en ambtenarensalarissen volgend merdebatten, onder meer over de jaar met slechts 0,5 procent laten trendvolgers, van de afgelopen ken. Minister De Koning (sociale za ken) zal onderzoeken of het moge lijk is nog deze week een informele ontmoeting met de FNV te arran geren. Later dit najaar zal de rege ring dan in de Stichting van de Ar beid, het centrale overlegorgaan van werkgevers en werknemers, de echte confrontatie over het so ciaal-economisch beleid aangaan. stijgen maar de lonen van de werk- de onderneming met c ca 2 procent laten toenemen. Dat kan volgens het kabinet door een verlaging van de sociale premies. De FNV stelt nu, net als in voor gaande jaren, voor de inkomens te blijven matigen ten gunste van de laagste uitkeringen. Wanneer de werknemers in de bedrijven ak koord gaan met handhaving van hun koopkracht of een slechts ge ringe verbetering ervan, moet hun werkweek wel worden verkort, al dus Stekelenburg. De overheid zou dan dé werkweek van haar perso neel gelijktijdig verder in kunnen korten. Oliebedrijf Holding Bos op rand van faillissement DORDRECHT (GPD) - Een op cident en ontkent de suggestie van staande voet ontslagen Turkse „het kuieren" te hebben gedaan, werknemer bij het Zeehavenbe- Volgens hem werd de Turk ontsla- drijf Dordrecht is weer in dienst gen omdat hij weigerde de kantine genomen nadat de 80 werknemers schoon te maken. „Dat hoeft een via een werkonderbreking het voor havenarbeider helemaal niet te hem hadden opgenomen. De direc- doen", aldus Verroen. Bornet zegt tie wilde de man ontslaan omdat daarentegen dat het gebruikelijk is hij herhaaldelijk werk zou hebben dat werknemers geweigerd, de kantjes eraf liep en eigen rommeltje een keer te vroeg van zijn werk kaar Vegen naar huis was gegaan de kantine hun beetje bij el- opruimen. „Hij hoef de niet de hele kantine te schrob ben. Daar hebben we werksters die iedere avond komen' fcémSTA %my DELFZIJL/BEUNINGEN (GPD) - Het oliebedrijf Holding Bos BV directie eens, dat er maatreiel» faillissement. Het bedrijf heeft van tegen de man moesten worden ge- Grbb 1^-2? ai<=Sf oio if de rechtbank in Arnhem een half troffen. Bornet: „De bond stelde jaar uitstel van betaling gekregen, zelf voor om hem een week te laten Er is een bewindvoerder Sange- 'kuieren', dus zonder loon een m+ïZZJïï' steld die moet pogen het bedrijf week thuis te laten blijven. Wij wil- wat moe? de toekomst dln wl overeind te houden. De vestigin- den de man op staande voet ont- g*™? aam Volgens procuratiehouder J. C. et bijl te gooien. „Als je als di rectie op al dit soort overtredingen niet eens meer die maatregel! UTRECHT - Met/n spandoek van honderd meter protesteerde de horeca gisteren in Utrecht tegen de decentrale aanpak van de regering bij het bestrijden van d beunhazerij. Volgens de ondernemers in de horeca kan de beunhazerij het beste landelijk worden bestredencfoto gpi VS eis^n scherper beleid Wereldbank gen in Beuningen en Delfzijl draai- slaan". voorlopig door. Bij Holding Bos werken zo'n 70 man, waarvan ruim 40 in Delfzijl. Holding Bos houdt zich Volgens hem is de discussie hier- geslagen procuratiehouder. „De normale weg was geweest opgelaaid dat de nieuwe dat via een kantonrechter het ont- vakbondsbestuurder van de Ver- slag zou zijn aangevochten. Maar Rotterdam, de wij hadden nog moeten zien dat zij het ongelijk zouden worden ge- SEOIP (ANP) - De Verenigde Sta ten zK1 alleen bereid het kapitaal van Wereldbank enigszins uit te breien, als de ontwikkelingshulp zid meer richt op landen met gro- tf schulden aan buitenlandse /ooral Amerikaanse) banken. Dit melvjk bezig met de inzameling oud-havenarbeider Joop Verróen, werkenvan die nhê Tn ntlftui ï,het P?rs0I*;el is 8aan bewerken", steld. Op dez'e manier blijkt dat je J de kern van het lang verwachte werken van die olie. In Delfzijl Bornet zegt de man weer te hebben werkt sinds deze zomer een destil- latiebedrijf voor die verwerking. w Rond Holding Bos lopen allerlei staat dat werk juridische procedures. De lige directie van het bedrijf wordt onder meer verdacht van fraude, het illegaal incasseren van subsi dies en handelen in chemisch verontreinigde olie. Een woord voerder van de rechtbank in Arn hem verwacht dat de uitstel van betaling zal leiden tot een faillisse ment. aangenomen omdat het bedrijf topdrukte doormaakt die niet toe- korte sta- ti je eigen bedrijf geen ene donder voorstel dat de Amerikaanse king blijft liggen. Vakbondsbestuurder heeft een andere versie hebt te vertellen. Het i zeer teleurstellende ervaring, waar voor een hoop enthousiasme e1 lust bij elkaar geveegd moet wp-, Verroen den om er weer overheen te #9* n het in- men", aldus' Bornet. Wolters Samsom Wolters Samsom is de Spaanse markt opgegaan. Het uitgeverscon cern meldde gisteren de overne ming van de juridische uitgeverij Editorial Praxis in J3arcelona. Wol ters Samsom voorziet door de aan staande toetreding van Spanje tot de Europese Gemeenschap een toenemende vraag naar juridische publicaties in Spanje. Océ Het kopieerconcern Océ-van der Grinten heeft in het dërde kwartaal van het op 1 december begonnen boekjaar 1985 de omzet met 8,6 procent zien stijgen tot 473 miljoen gulden. Het bedrijfsresultaat ver toonde een bevredigende stijging van 6,2 procent tot 33 miljoen gul den. De nettowinst steeg met 23,1 procent tot 17,8 miljoen. De ont wikkeling van omzet en winst was positief in vrijwel alle landen waar Océ met eigen vestigingen werk zaam is. Dit geldt ook voor de ex port naar landen zonder eigen Océ- vestiging. Ruilhandel Minder dan vijf procent van de wereldhandel komt op basis van ruil tot stand, zo staat in een giste ren gepubliceerd rapport van de Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (OE SO). De OESO schat de totale om vang van de ruilhandel in 1983 (nieuwere cijfers zijn niet voorhan den) op tachtig miljard dollar. Dat is 4,8 procent van de wereldexport. Daarbij houdt de OESO geen reke ning met de handel tussen de com munistische landen in Oost-Euro pa. AMSTERDAM (ANP) - De koers «er cent meer dan de 797 gulden van de Amerikaanse dollar is giste- van afgelopen vrijdag Ook van- ren flink gestegen. Aan het begin ochtend lag de koers pös op dat m- van de dag ging de koers op de wis- veau. selmarkt in Amsterdam met bijna Valutahandelaren schreven de zes cent omhoog en leek de grens koersstijging toe de uitkomst van drie gulden te worden door- Ya" overleg van Je, ministers van broken. Later moest echter weer financiën van d-' vijf grote ïndus- iets van de winst worden ingele- trielanden in >«oel, waar de jaar- verd vergadering v»n het Internationale In Amsterdam werd een officiële Monetaire F'nds (IMF) en de We- koers vastgesteld van 2,97 gulden, reldbank w*dt gehouden. nister James Baker (financiën) vandaag heeft gepresenteerd op de jaarvergadering van het Internatio nale Monetaire Fonds en de We reldbank in Seoul. In de komende drie jaar moet er volgens de VS 29 miljard dollar ex tra op tafel komen voor een beleid, dat leidt tot economische groei, minder inflatie en zo tot afbetaling van schulden. De hoeksteen van dit beleid moet bestaan uit grotere binnenlandse besparingen die ge bruikt moeten worden voor meer binnenlandse investeringen. De rol van de overheid moet worden te ruggedrongen en het bedrijfsleven dient meer ruimte te krijgen. De commerciële banken moeten voor 20 miljard dollar meer aan de ze landen gaan lenen, terwijl de Wereldbank en de Inter Ameri kaanse Ontwikkelingsbank samen 9 miljard dollar extra ter beschik king moeten stellen, aldus Baker. De commerciële banken zullen niet op enigerlei wijze gedwongen worden aan het voorstel mee te werken. Zij zullen daartoe echter bereid zijn als zij in het eigen be lang vinden, meent de Amerikaan se minister. Daarvoor moeten zij bij de schuldenlanden de bereid heid zien „een goed beleid te voe- Het bedrag van 20 miljard dollar slaat niet alleen op de Amerikaan se banken, die verreweg het groot ste aandeel hebben in de buiten landse schuld van de schuldenlan den, maar op banken over de hele wereld, aldus Baker. De schulden landen, vooral te vinden in Latijns- Amerika, staan tesamen voor zo'n duizend miljard dollar bij westerse instellingen in het krijt. Voor de grote schuldenlanden zou in 1986, 1987 en 1988 ongeveer 18 miljard dollar beschikbaar zijn aan fondsen van dé Wereldbank en de Inter Amerikaanse Ontwikke lingsbank. Volgens het voorstel van Baker moet dat bedrag met 50 'procent, ofwel 9 miljard dollar, om hoog zodat het totaal van deze ban ken op 27 miljard dollar komt. Baker zal alleen bij aanvaarding van het voorstel zou instemmen met een vergroting van het kapi taal van de Wereldbank, iets wat de VS tot op heden hebben geblok keerd. Daarmee wil Baker de We reldbank, die zich momenteel al leen met ontwikkelingsprojecten en niet met saneringsbeleid bezig houdt, een aanzienlijk zwaardere rol geven in het schuldenpro bleem. De leningen van de bank zullen immers worden verstrekt onder de voorwaarden dat er een binnenlands béleid wordt gevoerd naar Amerikaans model. Het IMF moet zijn huidige „cen trale" rol behouden, aldus Baker. Dat betekent dat het muntfonds gens de Amerikaan worden ge handhaafd. Schuldenlanden, particuliere banken en de Wereldbank zullen zich publiekelijk er op moeten vastleggen dat zij het voorstel wil len uitvoeren, zei Baker. De Groep van Vijf (de VS, Japan, Groot-Brit- tannië, West-Duitsland en Frank- kredieten van drie jaar blijft geven rijk) heeft positief op zijn plan ge i tekorten op de betalingsbalans te financieren. De in 1982 gekozen benadering dat voor elk schulden land een afzonderlijke oplossing moet worden gezocht, moet vol- reageerd. Ook de Amerikaanse topbankiers met wie de bewinds man onlangs heeft gesproken, heb ben geen blokkade opgeworpen zo liet Baker weten. DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris De Graaf (sociale zaken) zal be drijfstakken, bedrijven of openba- re diénsten verplichten drie tot ze ven procent gehandicapten in dienst te nemen als bedrijven dat niet of onvoldoende doen. Werkge vers en werknemers moeten dit eerst zelf voor elkaar proberen te krijgen, maar als zij daar uiterlijk drie jaar na de Wet Arbeid Gehan- dicapte Werknemers (WAGW) on- ONNEN - De NS hebben in he- Groningse Onnen een zesde lijnwerk- voldoende aan gedaan hebben, plaats in gebruik genomen. In ic hoofdhal van het complex kan op zes komt De Graaf met een algemene sporen van 170 meter periodiek onderhoud worden verricht aan het oude- maatregel van bestuur die hen ver re intercity-materieel. De maxifiurn capaciteit is 900 treinen per jaar. De Pücht gehandicapten in dienst te bouw van het complex heeft 85p-iljoen gulden gekost. (fotoANP) nemen. Om vrachtroutf zeker te stellen Bedrijven worden verplicht gehandicapten te werven Dat schrijft De Graaf in dé nade re memorie van antwoord op het wetsvoorstel WAGW, dat deelna me van gehandicapten aan, arbeid moet bevorderen. Het wetsvoorstel kan door de Kamer nu weef in be handeling worden genomen en, zo is De Graafs bedoeling, op 1 janua ri 1986 in werking treden. In het oorspronkelijke ontwerp is de uni forme quötumverplichting ge schrapt, die inhield dat een op de twintig werknemers gehandicapt moest zijn (vijf procent). De Graaf meent met zijn nieuwe voorstel te gemoet te komen aan de wens van de Kamer. SEOUL (ANP) - De president van de Wereldbank, de Amerikaan Tom Clausen, treedt in juni vol gend jaar af. Hij kondigde dat van daag aan tijdens zijn rede voor de gezamenlijke jaarvergadering van het Internationaal Monetair Fonds en de Wereldbank in de Zuidkore- aanse hoofdstad Seoul. Al enige tijd bestonden geruch ten over Clausens aftreden die hun basis hadden in een groeiende kri tiek op zijn functioneren. Hem werd een te aarzelend optreden verweten, vooral in verband met het schuldenprobleem in de we reld. Amerikaanse bronnen mer ken op dat als Clausen op dit punt een actiever beleid had gevoerd de Amerikaanse minister van finan ciën Baker niet zijn voorstel voor de aanpak van het schuldenpro bleem, waarin de Wereldbank een belangrijke rol is toebedeeld, had hoeven lanceren. De Nederlandse minister Schoo (ontwikkelingssamenwerking) sprak gisteren haar teleurstelling uit over het feit dat Clausen zich niet sterker heeft gemaakt voor zijn eerder ingenomen standpunt dat het kapitaal van de Wereld bank mer ongeveer 40 miljard dol lar verhoogd zou moeten worden. De Amerikanen willen, tot haar te leurstelling, niet meewerken aan zo'n kapitaaluitbreiding. Clausen zal een termijn van vijf jaar volmaken als bankpresident. Wie hem opvolgt is nog niet be kend, al valt hardnekkig de naam van Paul Volcker, de president van het Amerikaanse centrale-bank systeem, de Federal Reserve Board. De president van de We reldbank is traditioneel een Ameri kaan. Hooglandt De voorzitter van de raad van be stuur van Hoogovens, drs. J.D. Hooglandt, is voorzitter geworden van International Iron and Steel Institute (IISI), het verbond van staalondernemingen waarbij be drijven uit dertig landen zijn aan gesloten. Bij de opening van de ne gentiende jaarvergadering van IISI in Londen liet Hooglandt weten het toestel volledig vc dat de staalproducenten over de wordt ingericht, 530 hele wereld in de afgelopen tien voeren. Als vrachtvliegtuig biedt jaar 165 miljard dollar hebbe1 het ruimte voor 100 ton vracht, geinvesteerd in modernisering. Daarnaast zijn diverse combinaties SCHIPHOL (GPD) - Martinair mogelijk voor het gelijktijdige ver- Holland heeft een Bering 747-200C voer van passagiers en vracht. Af besteld. Het toestel,ïat zowel voor hankelijk van de lading heeft het passagiers- als voo' vrachtvervoer toestel een bereik van 6500 tot kan worden gebrukt, zal in maart 11.000 kilometer. Vrachtvervoer 1987 worden afgeleverd. De aan- maakt bijna de helft uit van de om koop is de duu'ste die Martinair zet van Martinair. ooit heeft gedaan: er is een bedrag Martinair heeft de Boeing 747 van rond driehonderd miljoen gul- vooral nodig voor haar vrachtroute den mee gemoeid. De vloot van naar de Westkust van de Verenigde Martina* zat' na de aflevering van - Staten, waar zich 'groupagepun- de Jujdbo uit tien toestellen be- ten' bevinden voor vracht uit on- staan' eerf Boeing 747-200C, vier der 'meer Japan. Die vracht wordt DC-X1's en-30 CF, twee Airbussen daar per schip heengebracht om A3^0. twee DC9's en een Cessna. vervolgens door de lucht naar Eu- Je Boeing 747 die Martinair nu ropa te worden vervoerd, onder ji Seattle heeft besteld, kan, indien meer door Martinair. Dit is het passagiers "sea-air"-concept, waarvoor grote belangstelling blijkt te bestaan. Martinair moest echter afgelo pen zomer haar vrachtroute op de Westkust van de Verenigde Staten laten vervallen in verband met haar verplichtingen in het vakan tie- en transatlantische vervoer. Op 14 september is inmiddels wel een wekelijkse DC-10-vrachtdienst van Schiphol naar San Francisco en Seattle van start gegaan, Door de komst van de Boeing 747 wordt het voor Martinair mogelijk het gehele jaar door (dus ook in het zomersei zoen) de vrachtroute naar de Ame rikaanse Westkust te vliegen, net als dat op de andere hopfdroutes in het vrachtvervoer het geval is. Vooruitlopend op de komst van de Jumbo heeft de maatschappij voor de zomer van volgend jaar al een zodanige vlootindeling ge maakt, dat de vrachtoperaties op de Amerikaanse Westkust zijn vei lig gesteld. Een Persoonlijke Lening bij de NMB? Dat kan. Wat het kost? Kijk maar. Voor een Persoonlijke Lening van fl.5.000,- betaalt u 60 x f 330,40. Leent u f 20.000,-, dan is dat 60 x f440,54. De effectieve rente bedraagt dan 12,2% per jaar. Andere looptijden en bedragen zijn er natuurlijk ook. Misschien is een Doorlopend Krediet vóór u wel veel handiger. Welke vorm u ook kiest, het overlijdensrisico is in elk geval gratis meeverzekerd. Kom snel eens met LIssB DA Ml/ ons praten. ÖANR De NMB denkt met u mee.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9