Israël doodt 4 'moordenaars' WIEL Belgische CCC slaat weer toe Britse politie zal harder optreden contactlenzen, das pas fijn. van der Palestij nen in hinderlaag gelopen Naaktfoto's verhitten de Griekse gemoederen sS'Sfpri aSEEs 'Geen Frans geweld tegen Greenpeace' Duitse wapens naar Saoedi-Arabië DINSDAG 8 OKTOBEK 1985 BUITENLAND PAGINA 7 TEL AVIV (AP/Rtr./UPI) - Israëlische militairen hebben vier Palestijnse guerrillastrij ders gedood in de buurt van de stad Hebron op de bezette westelijke Jordaanoever. Dat heeft een militaire woordvoerder gisteravond in Tel Aviv bekendgemaakt. ATHENE - In het Griekse parle ment zijn vanuit de rechtse opposi tiepartij Nieuwe Democratie vra gen gesteld over het feit dat de Griekse editie van het' tijdschrift Playboy foto's heeft gepubliceerd waarop men de bekende actrice Zoi Laskari (42) naakt, of bijkans naakt, aantreft te midden van de oudheden van het eertijds aan de God Apollo gewijde eiland Delos, niet ver van het door zijn naakt stranden beroemde Mykonos. Op de meest omstreden foto ligt zij zelf languit op een van de marine- Een van de vragenstellers is een voormalige collega van mevr. Las kari, Anna Sinodinou, die indertijd voor het Nationale Theater tot op gevorderde leeftijd het zeer jonge meisje Antigone is blijven spelen Sophocles' gelijknamige trage- leeuwen die Apollo's Heilige die- dc laatste rechtse regering Volgens het leger behoorden de drachten vanuit het PLO-kantoor doodgeschoten Palestijnen tot commando, dat verantwoordelijk is voor de moord op vijf Israëliërs. Jordanië". De groep zou sinds vooral actief zijn geweëst geving van Hebron, Ramallah Bethlehem. fIn de officiële verkla- Het Palestijnse commando zou vnrifT ioar schuldig ziJn aan da moord Op twee Joodse wandelaars, van wie de lij- ken afgelopen zaterdag werden ge vonden in de heuvels buiten Jeru zalem. De groep heeft volgens het Eerder was de verantwoordelijk heid in Parijs opgeëist door de Pa lestijnse Nationale Bevrijdingsbe weging, een afscheiding van de be langrijkste stroming binnen de Pa lestijnse Bevrijdingsorganisatie, El Fatah. Het Franse persbureau AFP werd opgebeld door een man, die te spreken namens deze bewe- Vijver moesten bewaken. door Frans van Hasselt Hier is, aldus de vraagstellers, sprake van „een uniek geval van kannibalistische heiligschennis". zij staatssecretaris voor sociale zaken en onlangs wekte zij verba zing door haar deelname aan een anti-darwinistischë betoging.. Een van de mede-vraagstellers, ex-minister van landbouw Thana- sis Kanellopoulos, zegt in een com mentaar, dat een vrouw die zoiets in de oudheid zou hebben ge waagd, er zeker- niet levend van af zou zijn gekomen. Mevr. Laskari zelf is zich van geen kwaad bewust. „Toen ik de leeuw naakt beklom, voelde ik geen enkele schaamte. Ik geloof dat het resultaat van deze fo to's een doorsnee-recruut niet meer zóu opwinden dan een af beelding van een oude vrouw, thuis werkend aan haar haakwerk je". De hele reportage had slechts -es thetische oogmerken, aldus Laska ri, en de begeleidende tekst was trouwens doorkruid met citaten van Griekenlarids „Egeische dich ter" Odysseus Elytis, die de Nobel prijs voor literatuur heeft gewon nen. De echtgenoot van de actrice, Alexander Likourezos, een van Griekenlands bekendste advoca ten en society-figuren, gaf in een mede gepubliceerd commentaar in Playboy uitdrukkelijk toestem ming voor dè foto's. Toch kan de staatsvrouw die de vragen moet beantwoorden, nog in een lastig parket komen. Ook zij is een oud-actrice, Melina Mercouri, die als minister van cultuur en we tenschappen medeverantwoorde lijk is voor wat er op archeologisch terrein gebeurt. Dat het verboden is zonder voorafgaande vergun ning met antieke achtergronden te poseren - naakt of minder naakt - ondervonden onlangs enkele Ne derlandse mannequins die dat voor de Zetel van Minos in Knos- sos deden en daardoor een tijdje in een Kretenzische cel terecht kwa- dood, r uit welingelichte bron dat zij in de nacht x i juni n jong paar, dat i de omgeving van Jeruzalem laag liepen.. i joodse kolonist l. i dit jaar. Het terrein Bij het vuurgevecht tussen de FoeP opereerde lag rond Jeruza- guerrillastrijders en de Israëlische d£ plaat- soldaten wérd een vijfde Palestijn gewond. Aan Israëlische zijde vie len geen gewonden. Een onbekend aantal bewoners van de Jordaanoe ver is opgepakt omdat zij „collabo rateurs" zouden zijn. Hebron en Bethlehem. Zij z_ den dit gebied goed hebben ge kend en zich waarschijnlijk schuil hebben gehouden in grotten van de heuvels bij Hebron. Het afrekenen met deze Pale- Generaal Arhnon Litkin zei dat stijnse groep komt op een moment dat in Israël de Ongerustheid over het groeiende aantal guerrilla-a lange tijd is gejaagd op de guerril lagroep, die niet alleen vijf den op haar i heeft achttien personen heeft verwond. ook ^es toeneemt. Dit jaar zijn zestien joden om het leven gekomen bij anti-Israëlische aanslagen. „Uiteindelijk hebben wij hen te pakken gekregen en wfj zullen ook nog anderen krijgen". Hij stelde dat het gebied, waar de Palestijnen Bomaanslag actief waren, nu „gezuiverd" is. Volgens de Israëlische radio kreeg de organisatie haar geld en op- Nidal. De aanval zou zijn uitgevoerd door het 'Commando Georges Theodori.' en zou zijn gericht tegen 'de leiders van de Zionistische ter roristische dienst die het gebouw gebruiken.' Een politiewoordvoerder in Je ruzalem had eerder gezegd dat de explosie was veroorzaakt door een gaslek. Gevreesd wordt dat nog meer slachtoffers onder het puin liggen. De explosie deed zich om zeven uur in de ochtend voor toen de meeste bewoners van de 12 aparte- menten in het gebouw thuis waren. De middelste twee, verdiepingen van het gebouw werden totaal ver woest. De bovenste verdieping bleef vrijwel intact. ZUID-AFRIKA - De regering Zuid-Afrika heeft aangekondigd De verantwoordelijkheid voor de explosie in Jeruzalem, waarbij gis teren een dode viel en 11 personen gewond raakten, is opgeëist door de Palestijnse Bevrijdingsorgani satie PLO. In Tunis vrijgegeven dat in het kader van de hervormin- klaring werd gesteld'Deze militai gen sommige bioscopen operatie is uitgevoerd door de wel blank als zwart zullen worden Martelaren van Hamam Plage.' De opengeste d. Filmdistributeurs verklaring was afkomstig van het hebben al sinds 1977 om deze Algemeen Commando van de Pale maatregel gevraagd om meer be- stijnse Revolutionaire strijdkrach- zoekers te krijgen. In dat jaar werd ten en werd verspreid door het Pa- de wet op het gescheiden sociale lestijnse persbureau WAFA. Op verkeer enigzins verzacht en kon- Hamam Plage stond het PLO- den zwarten ook naar sommige hoofdkwartier dat vorige week theaters, hotels, restaurants. dinsdag door Israël werd verwoest. BRUSSEL - De Belgische terreur organisatie Strijdende Communis tische Cellen (CCC) heeft weer toe geslagen. Afgelopen nacht om kwart voor twee ontplofte in Brus sel een bomauto voor het hoofd kantoor van Sibelgaz-Iltercom, de gas- en elektriciteitsmaatschappij van de Belgische hoofdstad. door Hans de Bruijn Het was de zestiende bomaan slag van de CCC in iets meer dan een jaar tijd. De materiële schade was groot, maar er werd niemand^ gewond. Dat kwam omdat de CCC uitgebreide voorzorgsmaatregelen had getroffen om slachtoffers te voorkomen, zoals op 1 mei, toen bij een CCC-aanslag twee brandweer- het leven kwamen. Parldnson verldapte zijn minnares staatsgeheimen LONDEN - De gewezen Britse minister Parkinson (handel en in dustrie) sprak met zijn secretaresse en minnares Sara Keays over de geheime vergaderingen van premier Thatcher's oorlogskabi- net, zo blijkt uit haar r door Henk Dam Het eerste deel geeft nog niet de „grote onthullingen" die het Britse publiek in het vooruitzicht zijn gesteld. Dat Parkinson zijn secretaresse vertelde over de zittingen van het oorlogskabinet is evenwel pikant: hij heeft zich daarmee schuldig gemaakt aan overtreding van de Wet op de Staatsgeheimen. Parkinson moest twee jaar geleden aftreden als minister nadat Sara Keays, na een verhouding die twaalf jaar had geduurd, zwan ger was geworden. Dat doodde zijn reputatie van „Mr. Clean", en betekende dat de premier hem niet langer kon handhaven. In het vandaag verschenen gedeelte van mevrouw Keays' me moires,'staat onder meer hoe Parkinson haar smeekte haar kind te laten aborteren. „Hij zei dat ik zijn carrière zou kapotmaken als ik het kind zou krijgen". „Het was de ergste ervaring van mijn leven". De volgende drie weken bleef Parkinson aandringen op een abortus. Toen hem dui delijk werd dat zijn secretaresse dat niet wilde, probeerde de mi nister of zij dan niet een nieuw leven in het buitenland wilde be ginnen. „Ik kon al het geld krijgen dat ik maar nodig Kad". De reden, aldus de memoires: „Mevrouw Thatcher overwoog hem minister van buitenlandse zaken te maken, en hij hoopte dat hij eens de partij zou leiden". Dat was net voor de algemene ver kiezingen van 9 juni 1983; die door de Conservatieven met grote overmacht werden gewonnen. Na deze stëmbusuitslag vertelde Parkinson de premier van zijn affaire. Tot zijn grote opluchting bleek Ze alle begrip te hebben, en hem toch de post buitenlandse zaken te hebben aangeboden. Dat, aldus de memoires, maakte voor hem de weg vrij „mij ten huwe lijk te vragen als ik hem kon vergeven". De Celluies Communistes Com- battantes stelden in op de. plaats van de aanslag rondgestrooide pamfletten Sibelgaz-Intercorri als doelwit te hebben uitgekozen om dat deze energiemaatschappij bur gers die hun rekening niet kunnen betalen van gas en licht afsluit. Voorts bevatten de pamfletten leu zen tegen het kapitalisme en impe rialisme. De bomontploffing werd gade slagen door honderden mensen. Dat kwam door de - nieuwe - werkwijze van de CCC, die erop lijkt gericht geen slachtoffers te maken. Om kwart over een van- j nacht reed een busje van een ver huurbedrijf de poort van Sibelgaz- Intercom door, kort nadat een auto van de energiemaatschappij daar doorheen was gereden. Een man bleef bij de poort staan, terwijl de bestuurder uitstapte. Het tweetal strooide daarna de pam fletten rond. Twee nachtwakers, die kwamen kijken, werd toegeroe pen te verdwijnen omdat de auto 'over twintig minuten' zou gaan ontploffen. Het tweetal zette het daarna op een lopen en verdween in het donker. de twintig minuten klonk vervol-: gens uit een luidspreker in het bus- ^llvtv.llov, (BB ÜÜHÜP Tfi Commissaris Sir Kenneth New man van Scotland, Yard heeft dat gisteren gezegd. Het Franse fregat Henry kruist voor de boeg van de Greenpeace, het nieuwe vlaggeschip van de gelijknamige milieuorganisatie (foto AP) SUIPPES (AP/AFP) - Frankrijk zal geen gewelddadige maatrege len nemen tegen de schepen van Greenpeace die in de buurt van het atol Mururóa liggen. Minister van defensie Paul Quilès zei gisteren dat hij zulke instructies had uit gevaardigd. Hij voegde er wel aan toe dat de Franse marine de op- dracht heeft ieder schip uit de be schermde zone rond Mururoa te Quilès zei voorts dat hij de reor ganisatie van de landstrijdkrach ten, die is begonnen onder zijn voorganger Charles Hernu, zal voortzetten, vooral wat betreft de tactische kernmacht. Wat betreft de sanering van de in opspraak ge raakte geheime dienst zei Quilès dat die binnen een maand rond moet zijn. Net buiten de territoriale wate ren van het Franse atol Mururoa voerden vijf Franse marinesche pen en drie schepen van de inter nationale protestvloot van Green peace afgelopen zondag opnieuw een zeeballet op. De beide partijen hielden elkaar scherp in de gaten, maar het kwam niet tot incidenten. De kapitein van het nieuwe vlag geschip van Greenpeace, Jonathan Castle, sprak via de boordradio met de journalisten aan boord van het Franse fregat Balny. Castte i dat op dit moment niet wordt over- Proces tegen de 'held van de revolutie' in Portugal hervat LISSABON - Onder extreem zwa re veiligheidsmaatregelen is giste ren in Monsanto bij Lissabon het proces heropend tegen 54 leden van de Portugese terreurorganisa tie Volkskrachten van de 25e april, FP-25-A. In juli was het proces op geschort nadat op een verklikker, Jose Barradas, een aanslag was ge pleegd, waarna hij op 11 augustus overleed. door Gerrit-Jan Hoek De eerste zitting, met 39 beklaag den (onder wie de legendarische militair van de Anjer-revolutie overste Otelo Saraiva de Carvalho) achter glazen schermen en vier verklikkers op een aparte bank, maakte een chaotische indruk. Na de vlucht van tien leden van de or ganisatie op 21 september besloot het tribunaal gisteren de tenlaste legging op te splitsen en de forma tie van een nieuwe jury niet te la ten doorgaan. De enige verdachte, die daarom gevraagd had, behoor de tot de tien vluchters. De advocaten i - de leden van wogen de territoriale wateren bin- de Volkskrachten van de 25e april nen te varen, maar dat zijn schip tekenden beroep aan tegen dit be- genoeg voorraden aan boord heeft sluit. De verdediger van Otelo, Ro- i desnoods anderhalfjaar op te blijven. Zondagochtend liet de Green peace een rubberbootje te water dat rondvoer en voor opwinding zorgde aan boord van de marine schepen. Toen Castle gevraagd werd of hij een commando-opera tie van plan was, zei hij: 'Ik vind het merkwaardig om over com mando's te praten als je ons be doelt, terwijl er vier oorlogssche pen in de buurt zijn met alle gewe ren, raketten, exocets en torpedo's van de wereld aan hun zijde, en het enige dat wij hebben is een klein jacht en een oude sleepboot. Het is wel grappig dat zij de bange jon gens zijn. Wij overwegen geen commando-actie, omdat wij geen commando's zijn.' Castte zei verder dat hij een uit nodiging had gekregen om op be zoek te komen bij de burgemeester van Mangareva, op de Gambier ei landen. 'Hij is bijzonder ongerust over de gezondheid van zijn volk en dat verrast mij niet,' aldus Cast- Ie, een voormalig Brits marine-offi- l Frances, eiste ongeldigverkla- ring van het proces, omdat aan een aantal formele voorschriften niet voldaan zou zijn. De aangevoerde argumenten van Frances, bijvoor beeld dat de verdediging op een la ger niveau was geplaatst dan de openbare aanklager en dat de be klaagden de advocaten in.de rug keken, rieken echter naar vertra gingstactiek. De rechter, Adelino Salvado, hoopt het proces, waarbij straffen tot maximaal 20 jaar opgelegd kun nen worden, in drie maanden te hebben-afgerond. Van de kant van- de advocaten houdt men echter re kening met een minimale duur van vijf maanden. Binnen de verdedi ging bestaat geen eenstemmigheid over de te vólgen strategie. Sommi ge advocaten zouden willen probe ren het proces door het opwerpen van formele obstakels zo lang te rekken, dat hun cliënten na de ma ximale termijn van drie jaar in voorlopige vrijheid zullen worden gesteld. je elke vijf minuten de waarschuwing dat het I I bomauto ging. Om bijna kwart voor twee vloog de wagen in de- lucht. Deze zestiende aanslag van de CCC komt enkele dagen nadat hét precies een jaar geleden was dat de cellen voor het eerst van zich lieten horen. Dat was op 2 oktober 1984 toen een bom ontplofte bij een Amerikaans bedrijf I' voorstad Evere. LONDEN - De Britse politie Zal Noord-Ierland, nog nooit in het niet aarzelen plastic kogels en Verenigd Koninkrijk zijn toege- A~-ngas te gebruiken als zich r eens rellen voordoen zoals die van sir Kenneth Newman wees tijdens het afgelopen weekeinde in de een persconferentie „ultralinkse Noordlondense wijk Tottenham, agitatoren" aan als de schuldigen van de uitermate gewelddadige rel len in Tottenham, die een politie man het leven kostten en meer dan 200 agenten verwondingen-bezorg den. Gisteravond was de toestand in de wijk, en dan met narriè rond de Broadwater Farm flats die Zondag avond het centrum van de ongere geldheden waren, gespannen. Gro- door Henk Dam Minister Douglas Hurd (binnen landse zaken) reageerde daarop avond het centrum gisteren direct door op te merken geldheden waren, de Brusselse dat de Britse regering dergelijke te aantallen politi maatregelen, die, afgezien i rel- lenuitrusting zaten in bussen e tuele ontwikkelingen af te wach ten. daarvoor nog worden gezien. Tal van uitgebrande autowrakken stonden nog langs de straat, in de. Broadwater Farm flats waren de geplunderde winkels te zien, en vlak bij de flats enkele in rook op gegane huizen. In alle hevigheid is gistereh de discussie losgebarsten over de vraag hoe hef zo verschrikkelijk mis kon gaan in Tottenham, een wijk die geen geschiedenis van massaal straatgeweld heeft, maar die zondag niettemin het toneel was van de ergste rellen waren die 'er in jaren in Engeland zijn ge weest. Aanleiding Buurtbewoners en lokale politici houden het erop, dat de manier waarop ,de politie zaterdag BONN - Drie Westduitse bedrijven staan op het punt een miljarden contract voor wapens af te sluiten met Saoedi-Arabië. Het gaat om een munitiefabriek, geschutsto rens voor tanks en houwitsers. Dit meldt het Westduitse blad Der Spiegel vandaag. Regeringswoord voerder Ost bevestigde dit gister avond. De drie betrokken bedrij ven gaven toe dat er onderhandeld wordt. door Hans Hoogendijk De zaak ligt uitérmate gevoelig, omdat bondspresident Richard von Weizsacker vandaag als eerste Duitse president een staatsbezoek Israël brengt. De Westduitse transactie, die negen miljard mark le steun voor de Israëlische poli tiek en op z'n minst begrip voor Is raëlische acties zoals onlangs tegen het PLO-hoofdkwartier in Tunis. De Saoedi's zijn al vele jaren geintèresseerd in wapenaankopen in de Bondsrepubliek, maar bondskanselier Helmut Kohl heeft tot nu toe het beleid van zijn so ciaal-democratische voorganger Helmut Schmidt voortgezet en ie dere leverantie verboden. De druk van industrie en grote groepen parlementariërs binnen de regeringspartijen CDU en CSU is de laatste tijd sterk toegenomen. De regeringschijnt nu te willen toegeven. Volgens Der Spiegel zijn drie grote Westduitse bedrijven bij de politiek tot wapens te leveren landen. Aan de vooravond van Von Weizsackers bezoek benadrukte Is- raëls premier Peres dat West- Duitsland nog altijd speciale ver plichtingen ten opzichte van Israël heeft; Hij verwacht dan ook specia- geweest, géén zal bedragen, betrokken. Het zijn Israëls buur- Thyssen Rheinstahl Technik, Rheinmetall en Wasachemie. De drie moeten een gigantische muni tiefabriek in Saoedi-Arabië bou wen. De Wasagruppen, in meerder heid in handen van de Krupp-naza- ten Von Bohlen en Halbach, levert .munitierecepten. Rheinmetall zorgt voor houwitsermunitie voor de 105 en 155 mm kanonnen. Een nieuwe Saoedische poging om de vermaarde Leopard-II-tank te bemachtigen schijnt te zijn mis lukt. De Saoedi's kopen nu de nieuwe Amerikaanse Abraham tank en de Franse AMX-40. Rhein metall zou, volgens Der Spiegel, de geschutskoepels en kanonnen le veren. En dat zijn precies de ka nonnen van de Leopard-II, die tot op de dag van vandaag onder het wapenembargo van Bonn vallen. Bonn zou ook door de knieën .ZÜJh gegaan omdat de beperkende Westeuropese richtlijnen ten aan zien van de leveranties aan Saoedi- Arabië zijn doorbroken door het miljardencontract voor de levering van 132 gevechtsvliegtuigen door Engeland aan Saoedi-Arabië. Daar onder zijn 72 Tornado's, waaraan Duitse firma als Messerschmidt, AEG, Siemens en de Mercedes- dochter MTU voor 42,5 procent deelnemen. huiszoeking verrichtte hij: '.me vrouw Cynthia Jarrett de directe aanleiding is geweest. Mevrouw Jarrett kwam bij de huiszoeking naar gestolen goederen, die overi gens niets opleverde, om het leven door een hartaanval. De leider van de plaatselijke wijkraad, Bernie Grant, zei giste ren: „Het is helemaal de schuld van de politie. Ze reageerden niet toén mevrouw Jarrett op de grond lag, belden niet eens een ambulan ce, en stapten zelfs over haar lijk heen om met hun huiszoeking te kunnen doorgaan". Maar de politie legde gisteren deze versie naast Zich neer. Woordvoerders van Scotland Yard wezen er onder meer-op, dat de rellen pas zondag avond begonnen, ruim een dag na het overlijden van Cynthia Jarrett. Een demonstratie van familiele den. van mevrouw Grant zondag middag, bij het politiebureau van Tottenham, verliep zonder noe menswaardige problemen. Die be gonnen pas 's avonds, nadat op roerkraaiers van buiten de wijk de touwtjes in handen hadden geno men, aldus de lezing van de politie. Sir Kenneth Newman: „Het gaat om politieke agitatoren. Ze zijn sinds de rellen, in Brixton in alle wijken gesignaleerd waar zich ho ge concentrlties etnische minder heden bevinden. Ze komen zowel van in als buiten Londen, en zijn zowel blank als zwart". Newman wees er tijdens een persconferentie onder meer op, dat er jongé man nen gesignaleerd' zijn, die met, fluitjes aanwijzingen aan de me nigte gaven. Journalisten werd la ter een krat met benzinebommen getoond, die bij de Broadwater Farm flats werd gevonden. De om het leven gekomen agent heet Keith Blakelock. Hij is 40 jaar en de vader van drie kinderen. De agent kwam om het leven toen hij een groepje brandweerlieden wil de helpen, en daarbij door jonge ren omsingeld werd. Met een ma chete werd daarbij op hem inge hakt, en aan verwondingen aan de nek overleed hij nog geen uur later. De rellen in Tottenham hadden verder een bijzonder ernstig aan zien omdat er voor het eerst door een van de rellenmakers met een geweer op agenten werd gescho ten. Zeven mensen liepen alleen al als gevolg daarvan verwondingen op. ADVERTENTIE de gewonde agenten i maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden - 071-124108

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7