Economisch beleid leidt in raad tot verhitte discussies Opheffing bouw bedrijf verwacht Meldpunt voor discriminatie wordt nog dit jaar ingesteld Sloop archief in volle gang Wat is verantwoord op volle zee? Weinig kans voor moties CDA Morspoortbrug krijgt oude vorm terug 'Seniorenconvent' bijeen zonder PSP en PPR actief in vrije tijd PAGINA 4 LEIDEN DINSDAC: 8 OKTOBER 1985 LEIDEN - Het bouwbedrijf Heemskerk-De Bolster uit Leiden wordt zeer waarschijnlijk opgehe ven. De beide deelnemers aan deze vennootschap- onder firma, de bouwbedrijven De Bolster en Heemskerk, zullen hun activiteiten mogelijk normaal kunnen voort zetten, zo verklaart althans een woordvoerder van De Bolster. Voor de vennootschap onder fir ma Heemskerk-De Bolster is in middels een saneringsplan opge steld. Dat is noodzakelijk gewor den nadat financiële problemen waren ontstaan rond de restauratie van negen monumentale panden aan het Noordeinde. De opknap beurt van die panden, die al gerui me tijd geleden is voltooid, viel volgens directeur H. de Bolster veel duurder uit dan aanvankelijk was berekend. Het bedrijf heeft nog geprobeerd een extra subsidie van het rijk hiervoor te krijgen. Dat is echter niet gelukt. Het saneringsplan is opgesteld door het Rotterdamse advocaten- Heemskerk-De Bolster kantoor Nauta Van Haersolte. Een woordvoerder van dit kantoor wenst vooralsnog niet in te gaan op de inhoud van het plan. Hij wil hiermee wachten totdat alle schuldeisers er mee akkoord zijn gegaan. Een eventuele beslissing verwacht hij over twee tot drie we ken. De woordyoerder van Nauta Van Haersolte wil wel kwijt dat er naar wordt gestreefd de werkgelegen heid bij en de positie van de beide firmanten (Heemskerk en De Bol ster dus) én de vennootschap on der firma zo veel mogelijk te be houden. Tevens wordt geprobeerd een zo goed mogelijke oplossing te vinden voor de verschillende cre diteuren van het bouwbedrijf. Hoe groot de schuld is van Heemskerk- De Bolster en hoeveel schuldeisers "het bedrijf heeft, wil het advoca tenkantoor niet zeggen. De woord voerder prijst het feit dat nu in een betrekkelijk vroeg stadium wordt geprobeerd een regeling te treffen. Op die manier kunnen de schuldei sers tenminste nog een deel van hun geld terug krijgen, aldus de woordvoerder van het Rotterdam se advocatenkantoor. Boekhouder D.J. Bonnet van gebr. De Bolster zegt desgevraagd dat het saneringsplan maar één ding inhoudt: de opheffing van de v.o.f. Heemskerk-De Bolster. Het bouwbedrijf voert overigens al en kele maanden geen werk meer uit. Het personeel dat bij de vennoot schap in dienst was, is overgeno men door De Bolster. Naar verluidt krijgen de verschil lende schuldeisers 35 procent van hun geld terug, uitgesmeerd over enkele jaren. Als ze tenminste alle maal akkoord gaan met de sane ringsregeling. Directeur De Bol- stër houdt het er echter op dat ze op den duur 75 procent van hun geld terug krijgen. Waarschijnlijk bij burgerraadslieden LEIDEN Het centrale meldpunt voor discriminatie moet nog dit na jaar op poten staan. Voorlopig voor twee jaar kan iedere burger dan klachten over en meldingen van discriminatie kwijt, vermoedelijk bij het Instituut Burgerraadlieden, waar minstens een halve arbeids kracht voor dit doel wordt onder gebracht. In een nota, waarin de verwezen lijking van de gemeentelijke plan nen voor emancipatiebeleid wordt vermèld, schrijven burgemeester en wethouders, dat dit initiatief voortvloeit uit 'het gemeentelijk anti-discriminatiebelèid en haar hoedanigheid als beschermer van de burger'. Het anti-discriminatiebeleid richt zich op de bestrijding van dis criminatie op grond van politieke voorkeur, geloofsovertuiging, sek suele geaardheid, huidskleur, etni sche afkomst en sekse. Het meld punt wordt ingesteld om een juist beeld te krijgen van aard en om- LEIDEN - Verhitte discussies speelden zich gisteravond in de Leidse gemeenteraad af toen, voor de tweede keer in successie, het economisch beleid van de gemeente ter discussie stond. Voor een belangrijk deel waren de verbale twisten bij te schrijven op het conto van CDA-er Van Duijn, die onder meer met vijf moties, de tongen dermate los maakte dat de economische woordenwisselingen in een welhaast onnavolgbare discus- siechaos belandden. r Van Duijns soort Leidse 'commissie het regionale beroepsonder- zoek waaruit blijkt dat tussen 1981 en 1985 het aantal bedrijven stad met negen procent is geste zijn onder- Wagner' in te stellen, die kansrijke wijs op arbeidsmarkt, vervat in een industrieën op een rijtje zet. Een soortgelijke gedachte heeft hij ee der in een raadscommissie geuit e vijfde motie, kreeg Van Duijn PvdA-wethouder Van Dongen nul DDop request. "De motie is onuitvoer- gen, van 3300 naar 3600. Het sterkst wethouder Fase deed indertijd baar. De gemeente heeft geen in trad de groei op in de dienstverle- schoorvoetend een kleine toezeg- vloed op dit onderwijs", sprak zij. nende sector, groothandelsbedrij- ging. Dit voorstel had WD-fractie- Ondanks de wijziging van zijn zelfs de tuinbouw, hoofdza- voorzitter Bakker drie weken gele- twee moties, vanwege het verzet den ook al beschimpt tijdens de ertegen, viel Van Duijn vervolgens raadsvergadering. nog steeds weinig enthousiasme De liberale wethouder wilde nu ten deel. Tot stemming over de mo ties kwam het gisteravond echter niet. Steun van' het college was er voor een voorstel van de PvdA - op de motie over aansluiting tussen onderwijs en arbeidsmarkt - om gemeentelijke invloed te verwe zenlijken op de planning en het be leid van christelijke en katholieke scholen. Een motie, tot slot, van PSP-er De la Mar, om de erfpacht te verla gen met tien procent, om aldus meer bedrijven naar Leiden te lok ken kreeg weer weinig bijval van de collegepartijen. Wethouder Bor dewijk (PvdA) rekende snel uit dat de gemeente daarmee zo'n vijf mil joen gulden aan inkomsten mis loopt, terwijl het voordeel voor de bedrijven zeer gering is. De la Mar liet zich daardoor niet overtuigen. kelijk de kleinere bedrijv De doelstellingen van het misch beleid, versterking dienstensector en het aantrekken niets van het voorstel weten. Zij van kleine bedrijven, hebben een vroeg aandacht voor een onder- echter averechts effect gehad op de zoek dat de FNV uitvoert naa werkgelegenheid, aldus Van sociaal-economische situatie Duijn. Het aantal arbeidsplaatsen Leiden, nam af van ruim 18.600 tot 16.700. Hij pleitte voor een rem op het aan trekken van kleine bedrijven. WD-wethouder Fase hield echter prullenbak, voet bij stuk en antwoordde dat de gemeente blijft proberen om zowel grote als kleine bedrijven te lok ken. LEIDEN - De Morspoortbrug heeft weer wat van zijn oorspron kelijke uiterlijk terug gekregen. Vanmorgen is met een hoogwerker in alle vroegte een zogeheten 'ha meigebint op zijn plaats gehangen. balken dat de balans i ophaalbrug draagt. Het hameigebint is per schip aangevoerd. Later werd. ook een tweede 'gebint' op zijn plaats ge- de "Misschien dat daaruit dingen komen, die nuttig zijn voor het gemeentelijke beleid", verwees zij weer een CDA-motie naar de Een hameigebint is (volgens Van hangen. Tevens is de balans ge- Dale) een 'poorti-ormig samenstel plaatst. De restauratie van de ml 1611 daterende brug is hiermee een flink stuk gevorderd. De vernieu wing van de op de brug aansluiten de noordelijke walmuur maakt ook deel uit van het' karwei, dat voor het eind van dit jaar gereed moet zijn. vang van discriminatie en moet de bereidheid stimuleren bij burgers om melding te maken van discri minatie. "Ook van klachten die niet on middellijk tot gerechtelijke vervol ging leiden, gaat een signaalwer king uit, hetgeen een belangrijke basis kan zijn voor het te voeren anti-discriminatiebeleid. Het meld punt dient onafhankelijk van ge meente en politie te functioneren. Het Instituut Burgerraadslieden lijkt de meest geëigende instantie voor het onderbrengen van het meldpunt", aldus B en W, die min stens een halve anti-discriminatie arbeidskracht noodzakelijk vin den. De gemeente zal zelf ook een in tern meldpünt in het leven roepen. In haar hoedanigheid van werkge ver wil de gemeente ambtenaren de gelegenheid geven klachten over discriminatie door collega's te deponeren. Hieronder vallen ook klachten over ongewenste intimi teiten. Voorgesteld wordt om een of meer vertrouwenspersonen (on der wie vrouwen) als meldpunt aan te wijzen. De nota over het emancipatiebe leid staat 'ter kennisneming' op de agenda van de raadscommissie voor onderwijs, samenlevingsop bouw en emancipatie. Deze com missie vergadert donderdagavond. Autobotsing op rijksweg 4 LEIDEN - Een 31-jarige man uit Amstelveen is gisteravond in een shocktoestand naar het Acade misch Ziekenhuis overgebracht nadat hij met zijn auto op de rijks weg 4 in botsing was gekomen met een andere auto. De man had, bij de afslag naar de Europaweg, de andere automobi list ingehaald en raakte nadat hij plotseling weer naar rechts was uitgeweken, in een slip. Hij klapte daarbij eerst tegen de vangrail en vervolgens tegen de door hem ge passeerde auto, bestuurd door een 43-jarige Leidenaar. De andere au tomobilist bleef ongedeerd. Toezegging Een volgende motie, W wordt verzocht dm binnen de voldoende mate. gemeenteambtenarij zo veel moge lijk praktijkervaringsplaatsen te creëren en dit te stimuleren bij het bedrijfsleven, vond evenmin veel weerklank. "We zijn er mee bezig, waar 't maar even kan", stelde Fa se. Van Duijn had er al eerder op ge wezen dat deze leer/werkprojecten volgens de gemeentelijk werkgele- genheidsnota aangekondigd, zou den worden gestimuleerd. De erva ringen hiermee zijn erg gunstig. Een probleem is, meende de CDA'er, dat het college vorig jaar een aantal van deze plaatsen heeft toegezegd. Onlangs is de toezeg ging ingetrokken, betoogde hij ver geefs. Evenmin veel positieve respons ontving Van Duijn op zijn motie Proberen nog meer graantjes mee te pikken van de groei die Schiphol en de daar omheen lig gende gemeenten doormaken, daarin zag Fase ook geen brood. Naar haar idee bestaat de samen werking met deze gemeenten al in Onuitvoerbaar Op de vraag om onderzoek naar een maatregelen voor aansluiting LEIDEN - Tijdens de eerste zitting van het seniorenconvent, het weer in het leven geroepen werkoverleg tussen fractievertegenwoordigers, is gisteravond de aandacht voorna melijk uitgegaan naar de fractie van PSP/PPR, die schitterde door afwezigheid. De wens van klein links om het overleg in volledige openbaarheid te laten geschieden, stond daarbij centraal. PSP en PPR, die zich een tijd lang hebben beijverd voor de we dergeboorte van dit overleg, boy cotten het nu. Beide partijen heb ben na een oriënterende, soortge lijke bijeenkomst hiertoe besloten, omdat de overige fracties het over leg 'passief openbaar' willen hou- den, waarin niet wordt een aankondiging in de gemeente lijke advertentie, een agenda, het uitnodigen van belanghebbenden en een spreektijdregeling. Burgemeester Goekoop zei gis teravond de brief, waarin PSP en PPR hun standpunt hebben ver woord, wat voorbarig te vinden. "We moeten nog zien wat het wordt. Het leukste van dit geheel is dat raadsleden, die op korte ter mijn op iets een antwoord, willen hebben het hier kunnen krijgen". WD'er Bakker stelde, daarin bij gevallen door CDA-fractievoorzit- ter Walenkamp, de houding van klein links onzinnig te vinden. PvdA-wethoüder Bordewijk suggereerde zelfs dat PSP en PPR tot deze stap zijn overgegaan met het oog op de verkiezingen. "Zijn zij soms teruggefloten door hun achterban", stelde hij. Bordewijk doelde daarmee op de mogelijk heid dat de partijleden van klein links tegen alles zou zijn dat de schijn van een vrijage met de 'rege rende' partijen zou kunnen heb ben. PPR-lid Van Lint ontkent dit overigens met kracht. Toch stonden de aanwezige le den van WD, CDA, PvdA en D'66 niet helemaal afwijzend tegenover de wensen van klein links. De kans is aanwezig dat het werkoverleg tussen de fracties toch in de ge meentelijke advertentie wordt ge meld. PSP en PPR lijken in dat ge val toch genegen de boycot op te heffen. Expositie over dienstencentrum LEIDEN - De Stichting Diensten centrum Leidén werd vijftien jaar geleden op initiatief van de geza menlijke kerken opgericht. Sinds dien is onder meer de naam uitge breid: Stichting Dienstencentrum voor Gecoördineerd Bejaarden- werk. In het stadhuis is er met in gang van 11 oktober een tentoon stelling ingericht, die een aantal fa cetten van het vrijwilligerswerk laat zien. Vrijwilligers hebben een groot aandeel in het werk van de stichting. Straks elf nieuwe woningen aan Oude Varkenmarkt De restanten van het Medisch Archief aan de Oude Varkenmarkt Zuid-Afrika Wim Dijkman) LEIDEN - De voorgevel van het voormalig Mec^sch Archief aan de Oude Varkenmarkt is dezer dagen ten prooi gevallen aan de slopers hamer. Op het braakliggende ter rein zullen, zodra de slopers hun werk hebben voltooid, elf wonin gen worden gebouwd en zal een plantsoentje worden aangelegd waarlangs een doorgang komt naar het Noordeinde. De sloop van het Medisch Ar chief (van het ministerie van defen sie) heeft begin dit jaar even aan een zijden draad gehangen nadat krakers zich meester hadden ge maakt van het complex. Voor die tijd had het gebouw meer dan een jaar leeg gestaan. Een voorstel van PSP en PPR om met de afbraak vqp het voormalig archief te wach ten totdat een onderzoek was ver richt naar de mogelijkheden om het complex te behouden, werd door een nipte meerderheid in de Leidse gemeenteraad verworpen. De krakers, die het voormalig Medisch Archief hadden willen op- knappen, hebben het gebouw in augustus zonder' slag of stoot verla- .ten nadat de president van de Haagse rechtbank hen daartoe had gesommeerd. Vervolgens namen slopers bezit van het pand om er weldra korte metten mee te ma ken. De gemeenteraad heeft besloten dat op de plek van het archief elf woningen komen: vijf eengezins huizen en zes kleine woningen voor alleenstaanden en tweeper soonshuishoudens. In het binnen- gebied, achter de geplande nieuw bouw, komt openbaar groen waar langs een doorgang wordt gereali seerd van de Oude Varkenmarkt naar het Noórdeinde (via de voor malige Nova-passage). Andere plannen De nieuwbouw op het terrein van het Medisch Archief maakt overigens deel uit van een groter bouwplan voor de Academiewijk. Op het al jarenlang braakliggende terrein op de hoek Noordeinde/ Rembrandtstraat wordt binnen kort een begin gemaakt met de bouw van zestien driekamerwo ningen in een gebouw dat vier bouwlagen hoog wordt. Een ander plannetje dat wordt uitgevoerd, be treft het binnenterrein bij de Slik- steeg. Daar komen zes eengezins woningen. En in een gat aan de Groenhazengracht komen ten slot te negen driekamerwoningen in een drie lagen tellend woonge bouw. Alle bouwplannen zijn van de hand van de architect T. Kuiper van het Rotterdamse bureau De Jonge. De bouw zal ongeveer een jaar in beslag nemen. De huren lig gen rond de 380 gulden voor een tweekamerwoning en rond de 550 gulden per maand voor een eenge zinswoning. Kinderopvang De sectie ouders van de Werk gemeenschap Kindercentra Lei den houdt donderdagavond de tweede vergadering over de plannen van de gemeente met de kinderopvang. Ouders die be trokken zijn bij peuterspeelzalen of kinderdagverblijven, dan wel geïnteresseerd zijn in kinderop vang kunnen die avond om kwart over acht terecht in het ge bouw van de Stichting Welzijn, Breestraat 117. Voor informatie: Charlotte Driessen ter Meulen tel. 254892. Kinderfilms Een film van het duo Laurel en Hardy en een serie tekenfilms vormen het programma van de kinderfilmmiddag woensdag bij K&O, Oude Vest 45, aanvang half drie. In het Vrouwenhuis, Hooi gracht 79, wordt donderdag een thema-avond gehouden over Zuid-Afrika. De film 'You've struck me a rock' wordt ver toond; vervolgens zal Connie Braam van de Anti Apartheids beweging Nederland ingaan op de positie van zwarte vrouwen in Zuid-Afrika en hun aandeel in de strijd tegen de apartheid. Aanvang negen uur. Voeding De bewonerscommissie van be jaardencentrum Rosenburch Vijf Meilaan) houdt woensdag een informatiemiddag over ge zonde voeding. Dat gebeurt in sa menwerking met de Stichting Dienstencentrum voor Gecoördi neerd Bejaardenwerk, project Zuid-West. Dik zijn en diëten, dat zijn samengevat de onderwerpen van deze bijeenkomst (van drie tot vijf uur) die speciaal bestemd is voor 55-plussers. LEIDEN - "Mot ik hier wezen", vroeg de man. De parketwacht - dat is dus de persoon die voor al le zekerheid een pistool op zijn heup draagt - dacht van wel. "U zult hier toch niet voor niks ko men", sprak hij met een groot ge voel voor logica. Nee, dat leek hem - de verdach te - ook niet. En hij beende met stevige tred naar de wachtkamer, waar inmiddels ook al een groep scholieren zat te kakelen als kip pen die het betreuren dat ze voor altijd van de leg zijn. Nadat de eerste verdachte aan de beurt was gewpest, werd 'Mot ik hier wezen' naar voren geroe pen. De rechter begon met het voorlezen van de feiten: op 4 ok tober '84 had deze Katwijker met zijn schip op de Noordzee geva ren en... er volgde nu zoveel juri dische taal dat er voor een leek absoluut geen touw aan viel vast te knopen. Wat had hij nou ge daan? Een schip tot zinken ge bracht misschien? Nee, zo bleek even later toen de rechter het politierapport be gon te citeren. Gelukkig werd nu duidelijk wat er was gebeurd. Iets met de lichten. Hoewel nog niet snel duidelijk werd wat pre cies, want de rechter zweeg een tijdje. Hij bestudeerde de aan klacht en kwam tot de slotsom dat er een foutje in dit geschrift was geslopen. Nee, corrigeerde de officier van justitie hem, dat zag hij toch fout. De aanklacht klopte wel: het witte licht had een groen licht moeten zijn. De visser was in gebreke gebleven. "Inder daad", gaf deze toe, "maar ik kon er eigenlijk niet zoveel aan doen. Ik had kortsluiting in de mast en daarom heb ik dat groene licht niet kunnen laten branden; ik moest dus met een wit licht va- "En", vervolgde hij, "repare ren was niet mogelijk, want ik kan toch niet één van de mannen de mast insturen. Veel te gevaar lijk. Toen we 's maandags uitvoe ren deden alle lichten het trou wens gewoon". De officier van justitie had wel begrip voor dit verhaal, maar toch. "Een afwijkende verlich ting op volle zee kan voor ver- warrring zorgen. En dat lijkt me niet verantwoord op volle zee". 125 gulden boete eiste hij. Teveel, veel teveel, was het commentaar van de Katwijker. "Weet u wat ik nou onverant woord vind? Een man tien meter naar boven sturen als het schip als een gek slingert". Vijfenzeventig gulden boete. Verticaal Hij - slager. Op die dertien- in het vorige jaar was hij 's ochtends al vroeg uit de veren. Na een lange werkdag was hij 's avonds nog even bij vrienden op bezoek geweest in Den Haag, dus toen hij 's nachts naar huis reed, had hij haast. Met een snel heid van honderd kilometer jak kerde hij door Voorschoten. Had de politie hem een stopte ken gegeven en had hij dat sig naal genegeerd? Welnee, meneer de kantonrechter. Hij had hele maal niets gezien. Waarna de kantonrechter zijn geheugen probeerde op te frissen. "Er stond een agent met een lamp in zijn hand. Die lamp - en ik citeer nu letterlijk - werd tussen schou der- en heuphoogte verticaal op en neer bewogen. Met zijn ande re hand gebaarde de agent naar de parkeerplaats". Nee, er ging nog geen lamp branden. "U remde niet af, maar reed wel met een bocht om die agent door Wim Brands heen, met andere woorden: u moet die man hebben zien staan, want anders was u wel rechtdoor gereden. Bovendien zag men dat u achteromkeek toen u voorbij was gereden. U hebt die lamp dus wel gezien". Ja, nu ging er toch iets bran den. Hij had gedacht: dat is een brommer. "Een brommer?" sprak de rechter op een toon als of hij nog nooit van een brommer had gehoord. "Een brommer! U ziet een licht dat als een jojo op en neergaat en u denkt: een brommer!" Honderd gulden boete.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4