Goekoop bemiddelt tussen krakers en bestuur universiteit Provincie: van 28 bedrijven voor drinkwater naar drie Feestweek bij MSG Pand Brill mag worden ontruimd Auto slaat op Hoge Rijndijk over de kop DINSDAG 8 OKTOBER 1985 LEIDEN LEIDEN - Met het oplaten van tweehonderd balonnen gaf voorzit ter M.J.M. du Prie van het bestuur van de middelbare technische school 'Mathesis Scientiarium Ge- nitrix' gistermorgen het startsein voor de feestweek'van de school, die haar tweehonderdjarig bestaan viert. Het bestuur van de school kreeg van het personeel een lantaarn paal, om het nieuwe pleintje van de school te verlichten. Van de leer lingen kreeg het bestuur een tien tal zelfgemaakte banken, waarvan de eerste met een hijskraan op zijn plaats werd gezet. Het geheel speelde zich buiten af. De circa achthonderd leerlingen waren even daarvoor muzikaal de school uitgeleid door een dixie- landbandje. Verder was er gistermiddag een Hollandse kermis in de aula. s' Avonds kon op de school warm worden gegeten, waarna een - ook al - Hollandse disco het program ma van de eerste dag afsloot. Voor vandaag stond een bezoek aan de school van de staatssecreta ris van onderwijs, N.J. Ginjaar- Maas, op het programma. Vanavond wordt er weer uitge breid gefeest met onder meer een optreden en een talentenjacht. Surfen Voor de rest van de week staat nog een groot aantal festiviteiten op het programma. Morgen geeft 't Muztheater twee voorstellingen van 'De Discriminatie Show' in de aula van de school, 's Middags zijn er surfwedstrijden op 't Joppe (de Kaag) en 's avonds wordt het vol tallige personeel en een aantal bij- LEIDEN - Burgemeester Goekoop is bereid te bemiddelen tussen de Leidse universiteit en de krakers Van het pand Brill aan de Oude Rijn. De universiteit mag vanaf aanstaande maandag het gebouw laten ontruimen. Goekoop wil echter proberen of politieoptreden kan worden vermeden en de zaak in der minne kan worden geschikt. Vanochtend is hij op bezoek geweest bij de krakers. zondere genogdigden door het be stuur een diner aangeboden. Donderdagmiddag zijn er 'rac- ketspelen' (tennis, squash en bad minton) in de Dekkerhal in War mond. 's Avonds is er, behalve dis co, een optreden van 'The Shoes' in de aula. Voor vrijdagmiddag staat vanaf twaalf uur op het UVS-terrein in Leiden een voetbaltoernooi van MTS-en uit de regio West-Neder land op het programma. Om half vier voetbalt een prominenten- team met Oscar Harris, Koos Al berts, Chiel van Praag en Jan Riet man tegen de MSG All Stars. De aftrap wordt verricht door burge meester Goekoop en de leiding van de wedstrijd is in handen van Igna- ce van Swieten. 's Avonds is in de Stadsgehoor zaal in Leiden een reünie voor oud leerlingen en genodigden, met op tredens van Beauty Case, Joseph Lam Jazz Band en Ton Westgeest mét sfeermuziek. Debby en Oscar Harris treden op als solisten. Zaterdagmorgen vanaf half elf wordt een 'halve marathon' (21 ki lometer)'gelopen. Ook kunnen af standen van twee, vier en zes kilo meter worden afgelegd. De start is op de sintelbaan in de Leidse Hout, Antonie Duycklaan, de finish is bij MSG-Leiden. Als afsluiting van de feestweek is er zaterdagavond een groot slot feest in de Stadsgehoorzaal met optredens van de 'Maskers', 'Cen terfold', 'What fun' en de winnaar van de eerder gehouden talenten jacht. Goekoop deed deze toezegging gis teravond, naar aanleiding van een interpellatie van PSP/PPR in de gemeenteraad. De belofte tot me dewerking van het college van bur gemeester en wethouders in het uitstellen van de ontruiming van Brill kreeg het raadslid De la Mar niet losgepeuterd. Een motie van deze strekking trok hij in, toen bleek dat de PvdA, VVD en CDA er weinig goeds over te melden hadden. De la Mars beweegreden om twee maanden uitstel van de ont ruiming te vragen volgt uit een on derzoek van de technisch bewo nersadviseurs (tba's) naar de even tuele aankoop van Brill door de ge meente en verhuur aan de krakers die er momenteel wonen en werken. Wethouder Bordewijk (PvdA) zei, namens het college, er echter weinig voor te voelen het universiteitsbestuur te vragen af te zien van ontruiming, voordat het tba-onderzoek uitsluitsel geeft over de haalbaarheid van deze plannen. PvdA-er Eikerbout stelde De la Mar daarop voor zijn motie in te trekken. Mocht blijken dat de uni versiteit de politie verzoekt tot ont ruiming over te gaan, dan kan de PSP/PPR immers de gemeente raad in spoedvergadering bijeen roepen, om B en W alsnog te vra gen in actie le komen. Hij zei voorts liever niet te zien dat B en W middenin het conflict tussen de Fusie LDM en energiebedrijf afgewezen DEN HAAG/LEIDEN/ALPHEN - Het college van GS van Zuid-Hol land, het dagelijks bestuur van dé* provincie, blijft tegen de vorming van een nieuw nutsbedrijf voor de levering van gas, water en elektri citeit in Leiden, regio, Alphen en bollenstreek. De oprichting van zo'n bedrijf (door onder meer de Leidsche Duinwater Maatschappij en het Energiebedrijf Rijnland te laten samengaan) wordt op dit mo ment op gemeentelijk niveau voor bereid. Gedeputeerde staten houden vast aan de vorming van drie nieu we drinkwaterbedrijven in de pro vincie: Zuid-Holland West, Zuid en Oost. Het beoogde nutsbedrijf Zuid-Holland-Noord past qua grootte niet in dit rijtje. Verder is een optimaal gebruik van produk- tie-, transport-, en distributiemid delen voor wat betreft de waterle vering niet te realiseren, aldus GS. Ook met betrekking tot het onder zoeken en in produktie nemen van nieuwe produktietechnieken ont staat geen optimale situatie, zo schrijft het dagelijks bestuur van de provincie. De geopperde vor ming van een vierde provinciaal bedrijf dat de levering van water voor zijn rekening moet nemen, gaat bovendien 37 .miljoen gulden extra kosten, stellen GS. Dit wordt veroorzaakt door uitbreiding van de oppervlakte-infiltratie in de Katwijkse duinen, de bouw van een bij fusie met het Haagse duin waterbedrijf onnodige voorzuive ringsinstallatie en een extra diepte infiltratieproject. In Zuid-Holland West moeten de waterleidingbedrijven van Den Haag, Wassenaar, Katwijk, Noord- wijk, Voorschoten, Rijnsburg, Warmond, de drinkwaterleiding De Vlietstreek, de stichting drink waterleiding de Tien Gemeenten, de LDM en het gas- en watervoor- zieningsbedrijf voor de bloembol lenstreek samengaan. In het nieuw te vormen bedrijf Zuid-Holland Oost fuseren de waterleidingbe drijven van Alphen aan den Rijn en Vianen, het waterleidingbedrijf De Rijnstreek, de stichting drink waterleiding De Elf Gemeenten, de Goudse waterleidingmaatschappij en de waterleidingbedrijven in de Alblasserwaard, de Vijfheerenlan- den en Oost-I Jsselmonde. De sta tencommissie voor waterhuishou ding en waterschappen zal zich donderdag over het GS-voorstel buigen. Twee van de belangrijkste doe len van het samenvoegen van de huidige 28 in 3 nieuwe waterbedrij ven zijn het in één bedrijf onder brengen van zowel produktie als distributie van water en de contro le erop van bron tot kraan. Overi gens wijzen GS bestaande geïnte greerde nutsbedrijven, die naast water bijvoorbeeld ook gas en elektriciteit leveren, niet af. De voordelen hiervan kunnen worden gecontinueerd door middel van sa- iwerkingsverbanden met het waterleidingbedrijf, aldus GS in hun voorstel. Maar de 'water- poot' van zo'n bedrijf moet wel in waterbedrijf Met de nodige omzichtigheid, zo stelt het GS-voorstel, is berekend dat de prijs van een kubieke meter drinkwater in het belangrijkste deel van het verzorgingsgebied van het toekomstige duinbedrijf Zuid-Holland West zal worden ver hoogd, dit om op eenzelfde tarief voor het gehele gebied uit te ko men. Uit de staatjes blijkt dat in het verzorgingsgebied van het wa terleidingbedrijf van de gemeente Noord wijk de grootste prijsstijging zal optreden: 77 cent per kubieke meter water. Voor Katwijk kwam 74 cent uit de bus, voor Rijnsburg 53 cent, voor Warmond 39 cent en voor wat betreft de prijs van de Leidse Duinwater Maatschappij (LDM) wordt een verhoging voor zien van 21 cent per kubieke meter. Het Voorschotense waterleiding bedrijf komt 18 cent duurder uit in de nieuwe situatie en Wassenaar 4. Alleen het Haagse duinwaterlei dingbedrijf en De Tien Gemeenten liggen in de nieuwe situatie respec tievelijk 29 en 16 cent onder het ta rief dat die bedrijven nu bereke nen. Uitgangspunt van de bereke ningen is 1,91 gulden en dit is het gemiddelde van de tarieven die de bedrijven nu per kubieke meter drinkwater berekenen volgens de formule 125 kubieke meter water plus vastrecht gedeeld door 125. Voor het waterleidingbedrijf van Alphen aan den Rijn en De Rijn streek gelden tariefsverhogingen van respectievelijk 9 en 2 cent wan- Raddraaiers mishandeling in hechtenis LEIDEN - Vier Leidenaren die zich op de avond van 2 oktober schuldig hebben gemaakt aan zwa re mishandeling zijn gisteren voor geleid aan de officier van justitie. Het viertal had in de buurt van de Donkersteeg één Leidse jongen in elkaar geslagen omdat hij er "als een student uitzag". Twee vrien den die de jongen te hulp kwamen, werden ook in elkaar geslagen. Eén van hen brak daarbij zijn kuit been. Twee van de vier, een 20-jarige en een 18-jarige Leidenaar, die als de raddraaiers worden beschouwd, zullen openlijke geweldpleging en zware mishandeling ten laste wor den gelegd. Dit tweetal is in hech tenis gebleven, het andere, nog minderjarige, tweetal is na vier da gen hechtenis heengezonden. De politie heeft gisteren ook nog een 15-jarige Leidse jongen aange houden die op 3 oktober, samen met anderen, vier jongens uit War mond en Oegstgeest heeft afge tuigd. PCO - De protestants christelijke onderwijsvakorganisatie (PCO) af deling Leiden houdt vanavond om kwart voor acht een najaarsverga dering voor de leden in de aula van de christelijke PABO in Oegst geest. Op de vergadering komen de landelijke activiteiten en de voor nemens voor het komende jaar aan de orde. Als bijzondere service ver leent de afdeling juridische zaken medewerking in de vorm van een spreekuur. Leden die hiervan ge bruik willen maken, kunnen dit te lefonisch opgeven aan Rob Over, telefoon 070 - 522541. neer het nieuwe waterleidingbe drijf Zuid-Holland Oost er eenmaal zal zijn. Het waterleidingbedrijf De Elf Gemeenten berekent voor een kubieke meter water nu 64 cent meer dan wellicht de prijs na de fu sie in dit gebied zal zijn, 1,65 gul den per kubieke meter. Bij de berekeningen is overigens geen rekening gehouden met de positieve financiële effecten die van de reorganisatie worden ver wacht. Verder zullen de verschil lende tarieven die de waterleiding bedrijven nu berekenen zeker niet in één keer worden gelijkgetrok ken. Het college van GS voorziet daarbij dat de uiteindelijke prijs die de consument voor een kubie ke meter water zal moeten gaan be talen belangrijk afhangt van het fi nanciële beleid dat de waterlei dingbedrijven nu voeren. Daarom wordt het financieel toezicht door de provincie op de bedrijven ver scherpt. LEIDEN - Een paaltje was er gis teravond de oorzaak van dat een 23-jarige Leidenaar op de Hoge Rijndijk met zijn auto over de kop sloeg. De bestuurder had het paaltje, dat tussen het fietspad en de rij baan stond, over het hoofd gezien en botste er bovenop. De Leidenaar kwam vervolgens met zijn auto op de rijbaan voor het verkeer uit de richting terecht hij in botsing kwam met een andere auto, bestuurd door een 21- jarige Leidenaar. De auto van de 23-jarige is totaal vernield, de an der licht beschadigd. Beide auto mobilisten kwamen met de schrik vrij krakers en de universiteit terecht komen. "Mij bekruipt het gevoel dat er bij de universiteit ofwel sprake is van een verschil van mening bin nen het college van bestuur, ofwel dat het een aantrekkelijke gedach te vindt het de gemeente in het conflict tussen krakers en de uni versiteit te manoeuvreren. Dat de gemeente gebruikt wordt om de universiteit even van de verant woordelijkheid af te helpen", bear gumenteerde Eikerbout het in bre de kring gedeelde PvdA-standpunt verder. Burgemeester Goekoop was van morgen, na afloop van zijn bemid delingspoging, niet bereikbaar voor commentaar. Overigens was ook politiecommissaris H. Mostert aanwezig bij het gesprek met de krakers. Hij vertelde later dat de burgemeester voornamelijk heeft willen 'verkennen' en 'inventarise ren' wat er leeft bij de krakers in het pand Brill. De vraag of poli tieoptreden kan worden verme den, heeft de burgemeester vol gens Mostert niet gesteld. Even min hebben de krakers daarover iets gezegd, aldus de politiecom- Inbreker slaat op de vlucht LEIDEN - Een bewoner van een bovenwoning aan de Nieuwe Rijn werd gisternacht geconfronteerd met een een vreemde man aan zijn bed. De onbekende had even tevo ren ingebroken in het op de begane ^grond gelegen uitzendbureau waar hij ongeveer driehonderd gulden had buit gemaakt. De man is, toen hij zich ontdekt wist, op de vlucht geslagen. Een ander uitzendbureau, een reisbureau, een bouwkeet en een restaurant, alle gelegen in de bin nenstad, waren gisternacht ook het doelwit van inbrekers. In alle ge vallen werden kleine geldbedragen of gereedschap meegenomen. Bij een inbraak in een kantoorruimte van het academisch bedrijvencen trum is een computer en een prin ter buitgemaakt. Tunnels "We vragen uw aandacht voor het vólgende", schrijft de Echte Nederlandse Fietsersbond. Oké, daar gaan we: "De. afgelopen paar jaar is er een geweldige ont wikkeling in het bouwen van tunnels voor fietsers hier in Lei den. Te denken valt hierbij aan de Kooitunnel (Willem de Zwij gerlaan), de diverse tunnels on der het knooppunt Haagweg/ Ghurchilllaan, de tunnels die nu onder de nieuwe T-kruising bij het Lammenschansplein worden aangelegd en de Matilotunnel te Leiderdorp". "De voordelen zijn duidelijk", vervolgen de Echte Fietsers. "De fietser ontmoet geen stoplichten en kan de soms zeer gevaarlijke kruisingen probleemloos over steken". "Maar er zijn ook nadelen. Tunnels kosten erg veel geld, veelal zijn de fietspaden die erop aansluiten voorzien van scherpe bochten en allerlei 'verkeerskun dige' kronkels, de opritten willen nogal eens steil zijn, 's avonds zijn het, vooral voor fietsers, ge vaarlijke donkere dingen met en ge hoekjes..." En dan komt de aap uit de mouw: de ENFB heeft een pro bleem gesignaleerd. En men wil zich met die problematiek gaan bemoeien. Om preciezer te zijn: de Echte Fietsers gaan een on derzoek doen naar - citaat - emo tie-beleving in fietserstunneltjes. "Om een goed inzicht te krij gen hoe de Leidse bevolking pre cies reageert op deze fietstunnels en hoe ze het fietsen door de tun nels ervaart, nodigen wij alle Lei- denaars uit hun inzichten, emo tionele ervaringen, etc. op papier te zetten. Graag horen wij alles over de nadelen van de tunnels en hoe men tegen de bouw van nieuwe tunnels aankijkt". Reacties kunnen gestuurd worden naar: ENFB, afdeling Leiden, t.a.v. Martha Bijkerk, Nieuwe Rijn 88, 2312 JL Leiden. Eén ding moet de ENFB ons beloven: naar aanleiding van het onderzoek moeten ze te zijner tijd niet met het briljante idee komen aanzetten om een tunnel therapeut aan te stellen. Poppenmaken (1) Poppenmaken. Het woord roept gemengde gevoelens op. Er zijn nogal wat mensen die meteen een associatie krijgen met kneu terigheid. Zelfgehaakte ta felkleedjes, zelfgeweven gordij nen - de macraméwereld. De Leidse poppenmaakster Johanna Tammel weet het, maar het zal haar een zorg zijn. Zij pro beert haar vak zo professioneel mogelijk uit te oefenen. "Eri op die manier", zo zei ze ooit in een interview, "verzet je je automa tisch tegen al die mensen die het vak een slechte naam bezorgen doordat ze maar wat aanromme len". Dat Tammel haar vak serieus neemt en wat kan, mag blijken uit het feit dat ze werd uitgeno digd om mee te doen aan een ten toonstelling in het Poolse Kra kow. In Polen wordt het maken van poppen niet beschouwd als een aardige vorm van vrijetijds besteding. Je moet dus wel wat in je mars hebben, wil je worden uitgenodigd voor zo'n tentoon stelling. Tammel kwam onlangs terug uit Polen en wat ze niet verwacht had toen ze vertrok, geschiedde: ze heeft twee prijzen gewonnen. Een aanmoedigingsprijs - en dat is toch leuk voor iemand die voor het eerst meedéed-én een prijs voor de algemene uitvoering van haar poppen. Tenminste, Tammel denkt dat ze die laatste prijs kreeg voor de algemene uitvoering. Helemaal zeker weet ze het niet, "want", zegt ze, "zo goed is mijn Pools nou ook weer niet". In elk geVal kreeg ze een wand tapijt. "Het is een zogenaamde Hoe eng zijn fietstunnels? Dat wil de ENFB graag weten. Dit is overigens niet de Oitunnel, maar de Kooitunnel. onder de Willem de Zwijgerlaan. (foto wim Dijkman» kelim, in grijstonen. Wat dat voor soort tapijt is? Ja, hoe leg ik dat nou uit...het is een bepaalde ma- Poppenmaken (2) Op dat tapijt is de Mariakerk van Krakow afgebeeld en over die kerk heeft Johanna tijdens haar verblijf een mooi verhaal ge hoord. "Ik heb dus een tapijt met een verhaal. Zal ik het vertel len?" "Lang geleden vielen de Tata ren de stad aan en één van de mensen die w$rd getroffen was de trompettist die net stond te spelen. Hij kreeg een pijl in z'n keel". "Die gebeurtenis wordt nu nog elk uur herdacht; dan gaat er een luikje in de kerk open, er ver schijnt een trompet en even later hoor je muziek. Het unieke is dat de trompettist op hetzelfde mo ment ophoudt als eertijds, toen zijn voorganger dus werd getrof fen". Het verblijf in Polen is haar goed. bevallen, zegt ze even later. Ze viel dan wel niet in de hoofd prijzen, maar toch. "Ik vind zelf dat ik goed voor de dag ben ge komen als beginnend poppen- maakster. Zeker als je beseft dat de concurrentie groot was". Ja, vervolgt ze, ze heeft haar ogen uitgekeken, want in het Oostblok kunnen ze er wat van. Maar tegelijkertijd heeft ze zich ook lopen ergeren, zo af en toe. "Dat kwam door de Spanjaar den en de Portugezen; die had den namelijk van die plastic krengen meegenomen". "Nou, luister eens: ik vind dat geen gezicht, plastic poppen. Dat is geen gedicht. Ik vind niet datje met dat soort poppen naar zo'n tentoonstelling kunt afreizen. Ze vielen trouwens ook in het niet bij de poppen van bijvoorbeeld de Polen en de Hongaren". "Of ik m'n vakkennis heb ver groot op die tentoonstelling? Ik weet niet of je dat zo kunt zeg gen. Hoe je het niet moet doen - daarover heb ik wel weer meer geleerd. En ik heb ook ideeën op gedaan natuurlijk. Zo heb ik tij dens de tentoonstelling het plan opgevat om eens wat grotere, ge goten poppen te gaan maken". Over twee jaar gaat ze waar schijnlijk weer naar de tentoon stelling. En volgend jaar zal ze in elk geval een tweede bezoek aan Polen brengen, tenminste, dat is de bedoeling. "Ik ben namelijk officieel uit genodigd. Waarom? Nou, in Kra kow zijn ze een tijd bezig ge weest met het oprichten van een poppenmuseum. Daar was ech ter steeds geen geld .voor, maar nu lijkt het er toch van te gaan komen. Het museum zal volgend jaar worden geopend. Nu heb ik tijdens een persconferentie ge zegd dat ik wel vier poppen van mezelf wilde afstaan aan het mu seum. Toen zeiden zij: kom dan ook langs".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3