'Mimi Criim is een onvervalste amusementsmusicaT Bizarre tekeningen van Ed Annink Gedegen vakmanschap gitaarduo DINSDAG 8 OKTOBER 1985 LEIDEN - Een musical, een dra- maproduktie, een soloprogram ma, Chinees poppentheater, ama teurtoneel en een aantal dans voorstellingen. Theaterliefhebbers uit Leiden en omgeving kunnen de komende week een keus maken uit een rede lijk royaal podiumaanbod. Mimi Crimi Zo heeft de Leidse Schouwburg twee avonden, morgen en donder dag, uitgetrokken voor 'Mimi Cri mi', een musical, die is gebaseerd op de affaire rond een corrupte, Amsterdamse notaris. De musical is geschreven door Guus Vleugel, op muziek van Ruud Bos, met cho reografieën van Barrie Stevens en geregisseerd door Ton Vorsten- bbsch. Het gaat weliswaar om twee proefvoorstellingen, maar volgens een elders op deze pagina afgedrukt interview met choreo graaf Barrie Stevens staat de voorstelling al als een huis. Jan Blaaser Jan Blaaser, over het algemeen een graag geziéne gast in de Leid se Schouwburg, heeft een nieuw solo-programma samengesteld, dat de titel 'Klapstoel' heeft mee gekregen. Al vrij kort na de lande lijke première komt Blaaser, wiens éénmansvoorstellingen doorgaans gunstig zijn ontvan gen, komt er vrijdagavond mee naar het theater aan de Oude Vest. Jan Blaaser ontpopt zich ook nu weer als een grapjas zonder al te veel pretenties, die zijn pro gramma behoedzaam opbouwt en uitvoert in een gemakkelijk te vol gen tempo. En wederom zijn het Fragment uit 'First things first', Company. onderwerpen uit het gewone, da gelijkse leven, meteen herkenbaar dus, die de basis van zijn voorstel ling vormen. Conferencier, caba retier of entertainer, Jan Blaaser krijgt als 'volksvermaker' allerlei etiketjes opgeplakt, het maakt ei genlijk niet zoveel uit. Hij is voor alles een gezellige prater, die op milde wijze de spot drijft met de maatschappij waarin wij leven. Modieuze en actuele zaken, ze ko men in Blaasers 'Klapstoel' één voor één aan bod. Modieuze zaken als de in toenemende mate aange prezen zonnebanken, die 'je bruin maakt terwijl je bij de bank rood staat'. Actuele zaken als de school- en gedwongen werkverla- ters. De decadentie van een land waar een auto al een troostprijs is, Jan Blaaser weet er in zijn nieuw ste programma vermakelijk over te vertellen. Henk van Ulsen Van geheel andere aard is de voorstelling die zaterdagavond in de Leidse Schouwburg is te zien, te weten 'Het beest uit de jungle'. Het betreft een toneelstuk van Mar guerite Duras, dat wordt gespeeld UTRECHT/LEIDEN - De komende twee dagen brengt de Leidse schouw burg een puur Nederland se produktie, waarnaar met belangstelling kan worden uitgekeken. Het zijn proefvoorstellingen van de musical 'Mimi Cri mi', geschreven door Guus Vleugel, op muziek van Ruud Bos, met choreogra fieën van Barrie Stevens en onder regie van Ton Vorstenbosch. De hoofdrol van corrupte notaris Mimi Crimi is weggelegd voor Karin Bloemen. Hans van der Woude speelt de offi cier van justitie, op wie de notaris verliefd wordt. En verder zijn er nog belang rijke rollen voor Luc Lutz, Sylvia de Leur en Nelleke Burg. Op dit moment wordt er nog hard gewerkt en bijgeschaafd aan de musical, die op 15 oktober in het Amsterdamse Carré in première zal gaan. Dat betekent overigens niet, dat het publiek op woensdag en donderdag in de schouwburg een soort veredelde repetitie te zien zal krijgen. "De voorstelling staat; alleen zijn we nu heel kri tisch en vakmatig bezig om het gewoon nog beter te krijgen". Dat vertelde choreograaf Barrie Ste vens vorige week naar aanleiding van de zogenaamde 'try outs' in de Utrechtse Stadsschouwburg. Er zijn naar zijn zeggen al zo'n vijf a zes proefvoorstellingen ge weest, waarin aan de hand van de reacties van het publiek bekeken wordt, wat wel en wat niet blijkt te werken. Hij noemt in dit ver band de voorbereidingstijd van zes weken om een splinternieuwe produktie neer te zetten héél kort. Barrie Stevens geniet als cho reograaf grote bekendheid door zijn televisiewerk (met name voor de 1-2-3-shows) en zijn bijdrage aan onder meer de theaterrevue van André van Duin. Tot nu toe heeft vooral Paddy Stone bij de meeste Nederlandse musicals (van Annie M.G. Schmidt) de cho reografie verzorgd. Het werk voor 'Mimi Crimi', dat in de eerste plaats door schrijver Guus Vleu gel een cabareteske inslag lijkt te hebben, ziet Stevens dan ook als een belangrijke uitdaging. Ste vens: "Ik heb de kans gekregen om er een zeer beweeglijk geheel van te maken". En over het ver schil met zijn andere werk merkt hij op: "Ik moet hiervoor meer dramatisch denken en me steeds weer afvragen, wat mijn opdracht is. Op de eerste plaats is het mijn taak om muzikale, wervelende showeffecten te bedenken en daarbij voortdurend rekening te houden met de tekst. Deze effec ten moeten het geheel dragen en in het verlengde ervan liggen zon der de boel op te houden. Ik kan en mag niet om het script heen. Vanuit mijn ervaring als choreo graaf probeer ik deze opdracht waar te maken". Stevens beschikt hiervoor in deze produktie over een groep van vijf dansers en vijf danseres sen. Stevens: "Deze groep voldoet aan mijn eisen en verwachtingen. Ook dit kunnen werken met Ne derlands talent betekent voor mij een uitdaging". Hij vermeldt nog de samenwerking met zijn "uit stekende assistente Ans Bosvelt, die de ideeën verder geperfectio neerd heeft". De muziek van Ruud Bos wordt in deze musical 'live' uitgevoerd door: Mare Bierens (slagwerk), Wijnand Blok (gitaar), Kees ten Dam (saxofoon), Walter Lang (toetsen) en René Sell (basgitaar). De 'live'-uitvoering van zang en muziek geeft volgens Barrie Ste vens nog een dimensie aan het ge heel erbij en heeft invloed op "het energie-level" van de dansers. Dat er naar een hoog, bijna dis- co-achtig tempo van het geheel wordt gestreefd, onderstreept ook schrijver Guus Vleugel, die steeds alle proefvoorstellingen bijwoont. Vanuit zijn persoonlijke betrok kenheid bekent hij bij de eerste voorstellingen zich' hier en daar nog wel eens gegeneerd te heb ben. Maar hij laat in de loop van het gesprek toch ook zijn tevre denheid blijken over de geboekte vooruitgang. Corrupt Mimi Crimi is een corrupte no taris. Guus Vleugel bevestigt, dat de affaire rond notaris Slis de aan leiding tot deze musical is ge weest. Vleugel: "De manier, waar op mevrouw Slis in een praat show als een echte ster werd ont vangen, is een vreemd, nieuw ver schijnsel; een soort morele ver schuiving ook, dat zulke door Henk van Ulsen en Rick Ni- colet. Ze vertolken de rollen van resp. John en Catherine, de twee personages uit het stuk, die door vele onzichtbare draden met el kaar zijn verbonden. Hij kan de gedachte niet loslaten dat hem een bijzonder lot is beschoren. Een lot dat hij moet afwachten. Het ge voel van dreiging en gevaar over schaduwt hun relatie zonder dat deze tot een wezenlijke verbintenis leidt.Pas na haar dood ontdekt hij wat dit unieke lot had kunnen zijn: een liefdesrelatie met haar. Tang Shan Het Theater van Tang Shan, een poppenthèatergroep uit China, maakt deze maand een tournee door ons land. De groep, enkele weken geleden naar Europa geko men voor het Wereldtheaterfesti val in Monaco, doet in het kader van deze trip dinsdag de Leidse Schouwburg aan. Er zullen, mede in verband met de herfstvakantie, twee voorstellingen worden gege ven: dinsdagmiddag (aanvang 14.30 uur) en dinsdagavond (aan vang 20.15 uur). Het Theater van Sang Shan streeft er naar om met schaduw- poppen grote doorschijnende poppen die vanachter een enorm scherm worden bespeeld) schitte rende theatrale effecten op te roe pen. De groep speelt zowel voor volwassenen als voor kinderen. Het repertoire bestaat uit bewer kingen van bekende Chinese le genden en dierenverhalen. Ook historische krijgstaferelen worden uitgebeeld. Er zullen bij elke voor stelling verschillende verhalen worden gespeeld. In de produktie voor volwassenen zijn dat 'De ooi evaar en de schildpad', het oude Chinese verhaal van de Witte Slang, een gevecht waarin de na tionale heldin Liang Hongyu de hoofdrol speelt, en de legende van Sun Wukong, de Apenkoning. Voor de kinderen wordt eveneens 'De ooievaar en de schildpad' ge speeld alsmede nog twee andere dierenmverhalen, te weten 'De wolf in de val' en 'Panda Mimi'. Hoewel alle stukken in de Chinese taal worden opgevoerd, moet het geen probleem zijn de verhaallijn te volgen, omdat de voorstelling voor alles een sterk, visueel en mu zikaal karakter heeft. Dansopera Een dansopera van de Stichting Company, zo staat de voorstelling 'First things first' in de LAK- agenda aangekondigd. Een nieuw initiatief van een nieuwe stich ting, waar men zowel woensdag- als donderdagavond in het LAK- theater kennis van kan nemen. 'First things first' wordt een opera genoemd, omdat de bewegingen op het toneel samen met de gezon gen en gesproken tekst de muziek bepalen. Het gaat volgens de pro grammatoelichting om een dans opera omdat de toneelhandeling voornamelijk door de choreogra fie wordt bepaald. Twaalf po diumkunstenaars werken aan de voorstelling mee: drie danseres sen, drie zangeressen, drie slag werkers en drie gitaristen. Een voorstelling, waarin de elementen muziek, beweging en vormgeving in een bijzondere relatie tot elkaar staan en onderling een wisselwer- Een scène uit 'Sun Wukong, de Apenkoning' door het Theater v Tang Shan. king ondergaan. Zangeressen dansen, danseressen zingen, slag werk wordt dansattribuut, mu ziek wordt gebnruïkt als (geluids- )decor en het decor wèer als slag werk. Het thema van 'First things first' is de onbewuste herinnering aan en de terugkeer naar vroeger, die, ongewild, de dingen van nu bestemmen. In de dans wort dit uitgebeeld door de nadruk op wat achter ligt. Omkijken, veel bewe gingen met de rug naar het pu bliek, achterwaartse stappen en draaien naar achteren. In con trast lijken voorwaartse bewegin gen zich slechts met moeite te vol trekken. De zang vertolkt hetzelfde thema doordat in de tekst de woor den 'memory', 'remembering', 'be-, hind' en 'the past' steeds terugke ren. De dansopera bestaat uit drie delen, die elk weer ondervedeéld zijn in drie scènes. 'First things first' is een geza menlijk project van Willem Wan der van Nieuwkerk (compositie), Marjolein van Nieuwkerk choreo grafie) en Anja Roemer (decors en kostuums). Vertigo van de Stichting Dansproduktie kan men vrijdag- en zaterdag avond in het LAK-theater terecht. 'Vertigo' is eerder dit jaar tijdens het Holland Festival ook op de te levisie te zien geweest. Danspro duktie heeft voor de voorstelling een object als uitgangspunt men. Alles draait om een frame van blauwe buizen, een soort zwe vende pyramide. 'Vertigo' (Engels voor duizeling) is door de dansers al repeterende gemaakt. Het stuk heeft dan ook het karakter van de verkenning van een object, gego ten in de vorm van een voorstel ling. Dansproduktie heeft zich echter volgens een al eerder in de ze krant gepubliceerde recensie enigszins verkeken op de draag kracht van het basisidee.'Het ob ject perkt de bewegingsmogelijk heden zo drastisch in, dat de voor stelling geen tachtig minuten stand houdt'. Zeker als de dansers aan de plastic banen van het fra me bengelen zou men het gevoel kunnen krijgen dat er kunstjes worden vertoond. 'De confrontatie tussen object en dansers is het spannendst als er een grillige menselijke pyramide wordt ge vormd, die vanaf de grond de ho gere regionen aftast. Op andere momenten is de dans louter deco ratief, aldus de recensent. 'Vertigo' is een collectieve cho reografie van de drie vaste dan sers-choreografen Beppie Blan- kert, Pauline Daniels en Bianca van Dillen, en drie gasten: Caroli ne Dokter, Karin Post en Albert Jan van der Stel. Keetje Baba Danser-choreograaf Cees Brandt komt halverwege deze maand in het Amsterdamse Shaf- fy-theater uit met zijn nieuwe kin dervoorstelling, getiteld 'Keetje Baba en de Tij drovers'. De voor stelling zondagmiddag a.s. in het LAK-theater moet derhalve wor den beschouwd als een proefvoor- stelling, maar zo kort voor de pre mière zal er vast niet veel fout kunnen gaan. Keetje Baba krijgt in dit stuk, waarin veel gedanst wordt, de opdracht om op een wonderklok te passen. Als deze klok komt stil te staan, dan staat alles stil... De voorstelling is be doeld voor kinderen van zes tot twaalf jaar. geno- Pinter De Leidse toneelvereniging Im perium brengt zaterdagavond in het eigen Microtheater een nieuwe produktie uit: 'Een avond uit' van Pinter. Het gaat om één van Pin ters vroegere werken, geschreven aan het eind van de jaren vijftig. Hoofdpersoon in het stuk is Albert Stokes, kantoorbediende bij een verzekeringsfirma en nog steeds inwonend bij zijn moeder. Op een avond gaat hij. naar een af scheidsfeestje van eèh oudere col lega, waar hij in vreemde moei lijkheden komt. Vervolgens zoekt hij contact met een meisje, dat hij op straat tegenkomt. Hij gaat met haar mee naar huis, maar de ont moeting loopt op niets uit. De voorstelling, die is geregis seerd door Mar ja Koppejan, is van het komende weekeinde af tot en met 23 november elke vrijdag en zaterdagavond te zien. in de media een loopbaan als cri minele ster gunnen beginnen. Ik heb de huidige corruptiegolf op de korrel willen nemen. Je krijgt soms het gevoel, dat mensen den ken: ach had ik ook maar het léf om zo te zijn". Een belangrijke rol speelt in het verhaal het verwijt van de officier van justitie, dat de notaris "kil en koud" zou zijn. Dat komt overi gens uit de Slis-affaire, die Vleu gel terdege bestudeerd heeft. Vleugel: "We leven in een mate- rialistisch tijdperk. Maar zeg je te gen mensen, dat ze kil en koud zijn, dan willen ze dat absoluut niet horen. Ik vind dat opvallend en tegelijk ook eigenlijk hoopge vend". Van dit gegeven heeft hij een echt fantasieverhaal gemaakt, dat "een vrolijke, gekke show" moet worden. Hij heeft dan ook geen bezwaar tegen' de term musical en noemt 'Mimi Crimi' een "onver valste amusementsmusical". Guus Vleugel, schrijver van onder meer vele scherpe cabaretteksten, ziet het voor zich zelf als een ver rijking, dat hij nu ook lichter amu sement wil schrijven. Daarnaast heeft hij de moralistische onder toon niet te sterk willen aanzet ten, want dan zou het verhaal veel te braaf geworden zijn. De titel van deze musical bevat tevens een woordspeling, die naar 'mimicry' verwijst: het verschijn sel van gedaanteverwisseling in de natuur. In de musical slaat dat op de rol van Luc Lutz, die als Hermes, de God van de dieven, verschillende gedaanten aan neemt, om Nederland in de ban te brengen van de totale corruptie en aldus het laatste zetje te geven tot de definitieve ondergang van de christelijke moraal. Dat biedt deze veelgeliefde acteur de nodi ge spelmogelijkheden, waaronder in een prachtige persiflage van een heel bekend praatprogram- Dat idee van een naar de aarde kerende God doet denken aan de twee engelen uit Annie M.G. Schmidts laatste musical 'Ping, Ping'. Guus Vleugel vertelt, dat hij zich daarom afgevraagd heeft, of hij het idee van die God Her mes nog wel kon gebruiken. Vleu gel: "Mijn lieve vriendin Annie zei echter: natuurlijk, dat moet je ge woon doen". Liedjes In deze musical, die zo'n twintig1 liedjes telt, staan de corrupte no taris en de correct-integere offi cier van justitie tegenover elkaar. Deze rollen worden gespeeld door Karin Bloemen en Hans vart der Repetitiefoto van de musical 'Mimi Crimi' met v.l.n.r. Nelleke Burg, Hans van der Woude, Karin Bloemen, Luc Lutz en Sylvia de Leur. De komende twee dagen wor den er proefvoor stellingen van deze door Guus Vleugel geschre ven musical ge geven in de Leid se Schouwburg. Puur amuse ment. (foto Jan Swinkels) Woude, die beiden al grote faam op musical-gebied genieten. In 'Mimi Crimi' is hun "publiciteits geilheid" (één van de hoofdthe ma's) een gemeenschappelijke ei genschap; hun wederzijdse con currentiestrijd voeren zij uitvoe rig in de media uit. Hij met een STER-spot voor de nieuwe dege lijkheid, zij met corruptielessen bij TELEAC. Syliva de Leur speelt'Mama Cri mi, die op haar beurt ook niet vies van publiciteit is. Nelleke Burg heeft de rol van de oerdegelijke verloofde van de officier van justi tie en is daarmee Mimi's grote ri vale. Allemaal klinkende namen dus. Of een produktie als deze suc cesvol zal zijn, valt moeilijk te voorspellen. 'Mimi Crimi' lijkt echter alles in zich te hebben om het te worden. WIJNAND ZEILSTRA. Expositie met tekeningen van Ed Annink en zeefdrukken van Aad Krol, t/m 2 november. LAK-galerie, Cleveringaplaats 1, Leiden. Ge opend ma t/m za van 10.00-22.00 uur en zo. van 10.00 uur-17.00 uur. LEIDEN - Twee jonge kunste naars van verschillende allure, exposeren op dit moment bij het LAK. De ook als interieur- en meubelontwerper werkzame Ed Annink presenteert zich hier als tekenaar naast het werk van Aad Krol dat uit zeefdrukken bestaat. De gewassen pentekeningen van Ed Annink ontstaan door vormassociatie; vanuit een door een zekere mate van automatis me gemaakte opzet, worden vor men bewust in een bepaalde richting gestuurd. Volgens dit enigszins surrealistische procédé komt Annink tot voorstellingen met monsterachtige figuren en fantasie-dieren. Omdat de kleur vlakken niet altijd binnen de donkere contourlijnen vallen, rijst de vraag hoe Annink te werk is gegaan. Is hij begonnen met de vorm in inkt aan te geven en heeft hij daarna het geheel inge kleurd? Het blijkt dat hij juist de omgekeerde weg heeft gevolgd door de spontéan aangebrachte kleurvlakken door middel van lijnen in een bepaalde vorm te dwingen. Zo ontstond een serie tekenin gen met stripachtige figuren, die vlakvullend of losjes verspreid op het papier aangebracht zijn. Het zijn tamelijk agressieve we zens; zij vallen elkaar aan of pro beren af te schrikken, terwijl de mannetjesmonsters volgens .een bekend rollenpatroon de vrouw tjes najagen. De werkwijze van Annink houdt geen ordeloosheid in. Hij streeft juist naar een duidelijke opbouw met afgeronde vormen en een overzichtelijke vlakverde ling. Typerend voor dit werk is verder het gebruik van motieven zoals kronkelende slangen die in eikaars staart bijten, woest blaf fende 'hónden' en andere fanta siewezens. Bij zeefdrukken denk je gelijk aan op papier gedrukte kleur vlakken maar de werken van Aad Krol kunnen beter zeefdruk schilderijen genoemd worden. Een ander onverwacht element is, dat door de via een zeefdru- kraam op het doek gebrachte vlakken juist lineaire vormen op leveren. Krol exposeert in totaal drie grote stukken, die alle uit meer panelen bestaan. Een voor beeld daarvan is een uit vier doe ken opgebouwd schilderij. Elk deel heeft een andere kleur als- ondergrond, te weten blauw, geel, rood en groen, waarop glo baal getekende vormen te zien zijn. Naar Amerikaans model worden achtereenvolgens een wolkenkrabber, een paaltje, een afvalbak en een lantarenpaal ge toond. Een ander werk met een vrij symmetrische compositie bevat soortgelijke methodische en the matische elementen. Het laatste schilderij bestaat uit elf panelen met afzonderlijke voorstellingen, waarvan het onderlinge verband mij niet duidelijk werd. De expositie bij het LAK ver enigt totaal verschillend werk; als enig punt van overeenkomst kan aangemerkt worden het feit Voorbeeld van Anninks werk (foto PR) dat beide kunstenaars het vlak of de vorm als basis genomen heb ben. Annink's werk is levendig en humoristisch maar heeft de neiging om teveel in hetzelfde te vervallen. In de sobere, ingehou den zeefdrukken van Krol valt vooral het aparte gébruik van de techniek op. Kortom: geen on vergetelijke maar toch een aardi ge tentoonstelling. NANCY STOOP Gitaarduo Bert Maas en Robby Fa- verey, met werken van A. Galles, F. Sor, J. Lennon/P. McCartney, M. Ra- vel, L. Brouwer, J. Rodrigo, T. Mar co, A. Farinas en M. de Falla. Ge hoord op maandag 7 oktober in de Kapelzaal in Leiden. LEIDEN - Geen vuurwerk maar wel gedegen vakmanschap de monstreerde gisteravond het gi taarduo Bert Maas en Robby Fa- verey tijdens het eerste concert in de K O gitaarserie in de Ka pelzaal. Hoewel beide gitaristen al sinds geruime tijd een officieel duo vormen en in 1982 samen een plaat hebben uitgebracht, kreeg men gisteravond niet altijd de indruk een hecht gesmeed muzikaal team te beluisteren maar, ondanks hun afzonderlijke kwaliteiten, meer naar een rede lijke geslaagde lat-relatie. Niet al leen door het uitblijven van die éne ritmische en muzikale har- teklop die een duo zo spiritueel mag maken, maar vooral, hoe pa radoxaal dit ook mag klinken, doordat beide muzikanten vak matig en wat temperament be treft te veel op elkaar lijken waardoor er een te geringe wis selwerking ontstaat om te blij- Ven te boeien. Bijzonder interessant daaren tegen was de smaakvolle reper toirekeuze van het duo Maas-Fa- verey dat uitblonk in verschei denheid en originaliteit. Geen si necure in een wereld waar de gi- taar als begeleidingsinstrument op de top één staat, maar als so list in de muziekliteratuur nogal stiefmoederlijk is bedeeld, waar door te veel gitaarconcerten uit sluitend het geijkte Spaanse ka rakter dragen. Zo verraste Bert Maas met een bijzonder pittige solo in Elogio de la Danza van Leo Brouwer, die onlangs in de zogeheten Cuba-week in Amster dam furore maakte. Een boeiend en onweerstaanbaar werk vol rit me mengelingen, zeer fraai ge toonzet en door Maas ook met een prachtige toon gespeeld. Hoe sterk de muziek van Len- non en McCartney nu al is, bleek uit het sprankelend getokkelde Fool on the Hill gevolgd door-het nog pittiger soms zeer jazzy ver tolkte Penny Lane. Een andere boeiende composi tie was het eveneens uit de jaren zeventig daterende duo concer tante van T. Marco. Zeer progres sief geschreven, waarbij de rit men als het ware over elkaar heenschuiven. Knap en trefzeker door het duo neergezet. Terwijl toch nog een beetje Spaans, een niet al te opwindende dans uit La vie brève van De Falla het slot stuk vormde van dit smaakvolle en originele programma. ANNEKE VAN VLIET

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19