Peper akkoord met interland in Kuip Actie Moerdijk eindigt rustig Atletiek-finale opnieuw in Rome Zandvoort niet op de kalender Krauwel ondanks blessure naar Nice Extra vergadering NAVO over rakettenplaatsing Datarex klopt Lugdunum: 6-4 Van Polanen in Oranje-selectie Friese imlieuinspectie nog tegen kruitfabriek DINSDAG 8 OKTOBER 1985 SPORT PAGINA 13 MOORDRECHT/KATWIJK - Lugdunum heeft het gisteravond niet kunnen bolwerken tegen FC Datarex. De Leidse zaalvoetbal lers verloren in Moordrecht met 6-4. In de hoofdklasse deelden Van der Plas en Bax/Zeefdruk na een spannende strijd de punten: 4-4. De Rozet klopte Ceverbo (4- 1) en De Maas versloeg in Wad- dinxveen FC Grovo met 1-3. FC Datarex - Lugdunum 6-4 De thuisploeg nam in sporthal De Zuidpias snel een 3-0 voor sprong, waarop Lugdunum in feite het antwoord schuldig moest blijven. Nieuweling Ton de Rooy poetste nog wel iëts van de achterstand weg, maar'nog voor de pauze wist Datarex de marge weer op drie punten te brengen: 4-1. Lugdunum gaf de moed echter niet op en kwam te rug door een treffer van Harm de Vos. Vëel profijt hadden de Lei- denaars hiér niet van, want de Moordrechters zorgden direct daarna voor een tegengoal: 5-2. Hetzelfde gebeurde toen Chris Gubler via een strafschop de achterstand tijdelijk verkleinde (5-3, 6-3). Vijf minuten voor tijd bepaalde Kees van Tongeren de eindstand op 6-4. Van der Plas - Bax 4-4 De 'Voorhouters' waren op vol le oorlogssterkte, dus met de zaalvoetbal internationals Hans van Leeuwen en Mario Faber, naar Katwijk gekomen. Er moes ten punten binnengehaald wor den, maar de missie slaagde slechts 'half. Van der Plas was gelijkgezind en mocht achteraf nog het meest teleurgesteld zijn over de puntendeling. Mario Fa ber bracht Bax voor het eerst aan* de leiding, waarna Floor van Duijn de thuisploeg in de achtste minuut van het in een hoog tem po gespeelde duel op gelijke hoogte tilde: 1-1. De gasten kon den met een voorsprong gaan rusten dankzij een treffer van Kees van der Lans. De wedstrijd kreeg een geheel ander verloop na de pauze, toen de Katwijkers eerst weer langszij kwamen (goal Kees Varkevisser) en daarna maximaal profiteer den van een man-meer situatie. Ron van der Kolk scoorde twee snelle doelpunten (4-2), doch de* vreugde werd getemperd door een tegenscore van Mario Faber. Bax bleef jagen op de gelijkma ker, die uiteindelijk acht minu ten voortijd op het scorebord kwam: 4-4 door Stan Duljee. DEN HAAG (ANP) - De bonds- coaches Leo Beenhakker en Dick Advocaat hebben gisteren achttien jeugdspelers (tot 18 jaar) geselecteerd voor het vierlan- dëntoernooi, dat van 14 tot 21 ok tober in de Italiaanse plaats Alas- sio wordt gehouden. Oranje voet balt daar tegen Italië, België en Schotland. In de nationale selec tie zijn Feyenoord, Ajax, PSV en FC Groningen gelijkelijk verte genwoordigd met drie spelers. De selectie bestaat uit: Groten huis, Duim (beiden PEC Zwolle), Beukenkamp, Regtop, Verlaat fallpn Ajax). Lattmann, Uitman (beiden Feyenoord), Van Pola nen (Sparta), Manders, Waslan- der, Koorman (allen Groningen), Viscaal, Vos, Siepel (allen PSV), Laamers (Wageningen), Linde- naar, Alflen (beiden Utrecht) en Magielse (Feyenoord). Voor de nationale zaalvoetbal selectie, die op 10 en 11 oktober met Spanje, Italië en België uit komt in een toernooi in Lugo (Spa), zijn de volgende spelers uitgenodigd: Bakhuis, Luijten, Foree, Roeland, Hermans, Artz, Lambrecht, Van Leeuwen, Bou- vrie en Seither. Hans van Leeuwen (archieffoto) Robson trekt lijn door ZEIST (ANP) - De tweede beslissingswedstrijd tussen Nederland en België voor een plaats in de eindronde van het wereldkampioenschap voetbal, volgend jaar in Mexico, wordt 20 november definitief in het Feyenoord-stadion gespeeld. Dit is de uitkomst van het overleg, dat gisteren heeft plaatsgevonden tussen burgemeester Peper van Rotter dam en een delegatie van de KNVB. In dat gesprek Werd de afspraak gemaakt, dat de KNVB de burge meester voortaan in een zo vroeg mogelijk stadium zal inlichten over mogelijke internationale wed strijden in Rotterdam. Peper hecht veel waarde aan een goede afwik keling van dergelijke wedstrijden, met name wat betreft de handha ving van de openbare orde. Engeland De Engelse bondscoach Bobby Robson heeft gisteren zijn selectie van 22 man bekend gemaakt, waar uit hij het elftal zal samenstellen, dat op 16 oktober op Wembley aan treedt in een kwalificatiewedstrijd voor het wereldkampioenschap te gen Turkije. Robson heeft gekozen voor continuïteit en dezelfde spe lers uitgenodigd, die vorige maand gelijk speelden (1-1) tegen Roeme nië. Slechts centrale verdediger Terry Butcher en middenvelder Peter Reid zijn wegens blessures niet beschikbaar. In de middenli- CANBERRA (AFP/ANP) - Het Grand Prix-seizoen in de atletiek zal vol gendjaar opnieuw zestien wedstrijden, inclusief de eindstrijd, omvatten. Dat heeft het bestuur van de Internationale Amateur Atletiek Federatie (IAAF) tijdens een vergadering in Canberra besloten. De finale van de Grand Prix-serie is, evenals in 1985, toegewezen aan Rome. Als datum is 10 september vastgesteld. De organisatie van de eindstrijd in 1987 is toe gewezen aan Brussel. Het Grand Prix-circuit begint ook in 1986 in de Verenigde Staten. De eerste wedstrijd wordt op 31 mei in San José gehouden. Voor de eerste maal vindt ook een GP-wedstrijd in de DDR plaats. De plaats van hande ling is Dresden op 3 juli. De laatste voorwedstrijd in de serie is de Ivo van Damme-memorial op 5 september ih Brussel. Het programma in 1986 is vooral voor de Europese atleten weer overladen. Voor hen is Ongetwijfeld het hoogtepunt de strijd om de Europese kampioenschappen, die in de laatste week van augustus in Stuttgart wordt gehouden. De data voor de GP-wedstrijden van 1986 kunnen nog wijzigingen ondergaan tijdens het kalendercongres van de Europese Atletiek Associatie, dat eind deze maand in Oslo wordt gehouden. Helsinki; 8-9 juli: Moskou; 11 juli: Londen; 15 juli: Nice; 8 augustus: Londen; 11 augustus: Boedapest; 13 augustus: Zurich; 15 augustus: West-Berlijn; 17 augustus: Keulen; 5 sep tember: Brussel. Finale: 10 september: Rome. nie zal Reid waarschijnlijk worden vervangen door 'Italiaan' Ray Wil- kins. Engeland heeft aan één punt genoeg om zich voor Mexico te kwalificeren. De selectie is: Doek Shilton (Southampton), Bailey (Manchester United) en Woods (Norwich) Achter: Anderson, Sansom (bei den Arsenal), Stevens (Everton), Fenwick (Queens Park Rangers), Martin (West Ham), Watson (Nor wich), Wright (Southampton). Midden: Bracewell (Everton), Hoddle (Tottenham), Robson (Manchester United), Steven (Everton), Wilkins (AC Milan). Voor: Barnes (Watford), Dixon (Chelsea), Francis (Sampdoria), Hateley (AC Milan), Lineker (Ever ton), Waddle (Tottenham), Wood cock (Chelsea). Mexico Ook zonder zijn internationals, die een jaar lang volledig ter be schikking staan van de nationale selectie, is America opnieuw Mexi caans voetbalkampioen geworden. Voor eigen publiek won de club uit Burgemeester Peper gaf pas gisteren zijn fiat c interland Nederland-België in Rotterdam Mexico Stad de tweede finalewed strijd tegen Tampico Madero met 4-0 na verlenging. De uitwedstrijd had Americavorige week verras send met 1-4 verloren. Nu de competitie in Mexico voorbij is, komt het nationale elftal met het oog op het wereldkam- pioenschap in eigen land nog meer op de voorgrond te staan. Na een aantal oefenwedstrijden in Califor- nië te hebben gespeeld, vertrekt de ploeg van oefenmeester Bora Milu- tinovie binnenkort voor een uitge breide tournee dóór het nabije Oosten. Milutinovic, wiens broer Milps bondscoach is in zijn vader land Joegoslavië, mist bij de voor bereiding aanvaller Hugo Sanchez, die in Spanje nog competitiever plichtingen heeft. Sanchez, die vo rig jaar bij Atletico Madrid Spaans topscorer werd, staat nu onder contract bij veelvoudig kampioen Real Madrid. Argentinië Met het Argentijnse voetbalelf- tal, wereldkampioen in 1978, moet het de komende tijd weer wat beter gaan. Bondscoach Carlos Bilardo heeft geprobeerd een zonnige toe komst af te dwingen door deel te nemen aan de jaarlijkse pelgrima ge naar het Heiligdom van de Maagd van Lujan. In gezelschap van Raul Madero, vroeger speler en nu arts bij de na tionale ploeg, legde de oefenmees ter zeventig kilometer te voet af. De Maagd van Lujan is de schut- spatrone van Argentinië. Vöör de bedevaart, die het tweetal in ieder geval een aantal blaren opleverde, plaatsten de Argentijnse voetbal lers zich al voor de eindronde van het toernooi om het wereldkam pioenschap, volgende zomer in Mexico. ZANDVOORT (GPD) - De directeur van het circuit van Zandvoort, Jim Vermeulen, maakt zich vooralsnog geen zorgen over de nabije toekomst van de Grand Prix van Nederland. Zoals bekend publiceerde de vereniging van constructeurs (FOCA) vorige week een voorlopige kalen der van Formule I-races in 1985, waarop de Grand Prix van Zandvoort niet meer voorkomt. Vermeulen: "Het heeft me wel ver baasd dat er plotseling een lijst met races voor 1985 bekend is gemaakt, maar ik moet eerst nog maar eens zien hoe serieus dat allemaal is. Het is geen officiële kalender. Eind deze week vergadert de internatio nale automobielfederatie over het volgende seizoen, maar ook daar wordt geen definitief standpunt in genomen. Ik weet niet waarom Bernie Ecclestone (voorzitter van de FOCA) ons geschrapt heeft. Op zich is dat natüurlijk vervelend, want het is altijd het beste om wel op v een voorlopige lijst te staan, maar ik kan me niet voorstellen dat Ecclestone zijn afspraken met ons niet nakomt". FC Leiden in de zaal LEIDEN - De uit Leiden afkomsti ge spelers van FC Den Haag treden morgen in de Klaverhal in Zoeter- woude aan om een zaalvoetbal wedstrijd te spelen tegen het re creatieteam van Van der Does. Van Alphen, Groenendijk, De Roode, René Stam, aangevuld 'met Alphe- naar Joop Lankhaar en de reserves Marco de Vroedt en Eelco Fiele- mon vertonen vanaf 17.00 uur hun kunsten. NICE - De Amerikaan Mark Allen won vorig jaar de Nice triathlon. Hij sleepte hiermee ruim zestigdui zend gulden in de wacht. Of hem dat dit jaar weer zal lukken, zal zondag blijken. Duizend deelnemers verschijnen aan de start van dit wereldkam pioenschap triathlon. De afstanden die achtereenvolgens worden afge legd zijn 3 km zwemmen, 120 km fietsen en 32 km lopen. Naast Allen is ook de Amerikaan Scott Molina een favorietenrol toegeschoven. Molina is dit jaar onverslaanbaar gebleken op de kortere triathlons in de USA. De Nederlandse professionals Stam, Barel en Zijderveldt diehen de Hollandse driekleur hoog- te 'houden. Ook Axel Kqenders, die in Almere zijn afscheid van de hele triathlons door een valpartij de mist in zag gaan, zal op revanche belust zijn. De regionale atleten die aan de start verschijnen zijn de Warmon- der Rob Oremus en de Noord wij kers Hans Wesseling, Anders Elf- ving en Carla Krauwel. De Neder lands kampioene bij de begint licht geblesseerd aan de wedstrijd en zal zeer zware tegen stand te verduren krijgen van de gehele Amerikaanse vrouwentop en de Nieuw - Zeelandse wereldre cordhoudster Erin Baker. Het totale prijzengeld voor deze wedstrijd bedraagt maar Jiefst 75 duizend dollar. "Eerder dit jaar zijn de FOCA en het circuit van Zandvoort overeen gekomen dat de Grand Prix voor de komende jaren is gewaarborgd. Ik heb binnenkort een afspraak met Ecclestone, waarin we de za ken zullen doornemen. Ik denk wel dat we eruit komen. Het circuit bestaat al 37 jaar en er zijn al 34 Grote Prijzen gehouden. We zijn in al die tijd de problemen te boven gekomen, dus waarom zouden we nu in paniek moeten raken", aldus de circuit-directeur. ATHENE (DPA) - Dat autoraces ook gevaarlijk kunnen zijn voor het publiek, is in het weekeinde bewezen tijdens een rally in de om geving van Athene. De 27-jarige toeschouwer Yannis Dalekos kwam om het leven, nadat de Ford Escort van de Griekse bestuurder Christos Kallieris over de kop was geslagen en in het publiek was te recht gekomen. Vrouw bij de Globetrotters LOS ANGELES (AFP) - Lynette Woodard is de eerste vrouw, die toetreedt tot de gelederen van het fameuze basketbalteam de Harlem Globetrotters. De aanvoerder van de Amerikaanse vrouwenploeg, die in Los Angeles de gouden plak veroverde, is gisteren aangenomen na een. maanden durende selectie procedure. De 26-jarige en 1.80 meter lange voormalige studente aan de Uni versiteit van Kansas werd, samen met de 22-jarige en 2.03 meter lan ge Ernest Augburns, gekozen uit tien kandidaten. De showploeg Harlem Globetrotters begint 17 ok tober aan zijn zestigste seizoen. De balgoochelaars starten hun jaar lijkse toemee in Brisbane (Austra lië). Tot nog toe bezocht Harlem Globetrotters 101 landen. BRUSSEL/DEN HAAG (AP/ANP) - De NAVO komt eind deze maand in Brussel een keer extra bijeen om te praten de middellange afstandsraketten. De vergadering houdt verband met het i-novemberbesluit in Nederland. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) heeft gisteren verklaard dat hij niet wenst mee te werken aan een eventuele herziening van een plaatsingsverdrag met de VS wanneer hij in een nieuw kabinet terug komt. In Brussel werd gisteren niet be"- week maakte partijleider Michail voorstellen van de Sowjet-Unie. kend gemaakt wanneer de Bijzon- Gorbatsjov echter in Parijs bekend Dat werd achter gesloten deuren dere Adviesgroep precies verga- dat het aantal SS 20-raketten dert. De groep bestaat uit hoge po- westelijke deel van het land was te- litieke functionarissen van de NA- ruggebracht tot 243. VO-landen. Op de vorige vergade- De bekendmaking van de extra ring van de groep, in september, vergadering volgde vanmorgen op Ondenkbaar Minister x den Broek verklaar- vertelden de Amerikanen dat het een overleg van de bondgenoten, de gisteren voor de TROS-televisie aantal SS 20-raketten in de hele waarbij de Amerikaanse regering dat hij niet zal meewerken aan het Sowjet-Unie was toegenomen met voor het eerst een officiële reactie opzeggen van een Nederlands- 18 tot een totaal van 441. Vorige gaf op de jongste ontwapenings- -Amerikaans verdrag over kruisra ketten. De minister noemde hel 'nauwelijks denkbaar' dat de VS een jaar nadat zo'n plaatsingsver drag tot stand zou zijn gekomen, bereid zouden zijn met Nederland tot een akkoord te komen over de opzegging van dit verdrag. De be windsman herhaalde dat volgens hem een plaatsingsverdrag niel strijdig is met de grondwet en dal een volkspetitionnement nooit ïr de plaats kan komen van parle mentaire besluitvorming. UTRECHT (ANP) - De milieu-in spectie in Friesland heeft vraagte kens gezet bij de uitbreidingsplan nen die de kruitfabriek Muiden Chemie heeft in de Friese gemeen te Kollumerland. Het bedrijf wil daar niet alleen magazijnen bou wen yoor kruitopslag, maar er ook een jiroduktielijn beginnen voor gasvoorstuwers voor granaten. Volgens de inspectie ontbreekt tot op heden een veiligheidsstudie naar het risico van ontploffingen en de gevolgen daarvan voor het milieu. Ook is nader onderzoek no dig naar de hoeveelheid en de soor ten stoffen die vrijkomen bij de verbranding van afval van het pro- duktieproces van de granaatvoor- stuwers. Dit omdat er een moge lijkheid bestaat dat er zeer giftige chloorverbindingen ontstaan bij de afvalverbra De milieu-inspectie heeft begin september op deze twee punten een negatief advies uitgebracht aan burgemester en wethouders van Kollumerland over het verle nen van een hinderwetvergunning voor de nieuwe Vestiging van Mui den Chemie, zo heeft inspecteur Koers gisteren desgevraagd mee gedeeld. Hij reageerde op een pu- blikatie in het FNV-magazine van deze week, waarin de milieugeva ren van de uitbreiding van Muiden Chemie op de korrel worden geno- Volgens algemeen directeur De Graaff van Muiden Chemie zijn er inderdaad enige problemen gere zen met de milieu-inspectie, maar daarover heeft nader overleg plaatsgevonden. Hij zei niet te ver wachten dat de vergunning uitein delijk door milieubezwaren ge blokkeerd zal worden. Nw-Zeeland wil helpen bij Greenpeace-zaak Warrior, het schip van de interna tionale milieuorganisatie Green peace. Naar Parijs heeft erkend was de aanslag het werk van agen ten van de Franse geheime dienst. Zij wilden met hun actie voorko men dat het schip bij het atol Mu- ruroa in de Stille Oceaan zou pro testeren tegen de Franse kernproe- DEN HAAG (ANP) - Nieuw-Zee- land is bereid de Nederlandse rege ring alle medewerking te verlenen in de zaak van de Nederlandse fo tograaf Fernando Perreira, die is omgekomen bij de aanslag op 'de Rainbow Warrior. De Nieuwzee- landse vice-premier Palmer deed gisteren dit aanbod in een gesprek met premier Lubbers en minister Van den Broek (buitenlandse za ken). Palmer verklaarde dat Nieuw- Zeeland informatie kan verschaf fen als de regering daar behoefte aan heeft. Volgens het ministerie van buitenlandse zaken zal Neder land gaarne gebruik maken van dit aanbod. Maar dit punt is nog niet aan de orde omdat de familie van de fotograaf de behartiging van haar belangen in handen heeft ge geven van goede advocaten, aldus de ministeriële woordvoerder. De fotograaf Fernando Pereira, Volgens Palmer zitten Welling een Portugees met de Nederlandse ton en Den Haag op een lijn in deze nationaliteit, kwam op'10 juli om zaak, die inmiddels in Frankrijk toen in de haven van de Nieuwzee- het hoofd heeft gekost van minis- landse stad Auckland een bomaan- ter van defensie Hernu. slag Werd gepleegd op de Rainbow (Zie voor meer nieuws pagina 15) Acties in Woensdrecht op komst DEN HAAG (ANP) - Met Minka Brouwer en 'Fleur Waïbout aan de hand opende prinses Margriet gisteren in Den Haag de tentoonstelling 'Hallo wereld, alles goed?'. Deze expositie wordt gehouden ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het bureau Interlandelijke Adoptie én vindt plaats in het gebouw van het bureau (foto anpj MOERDIJK (GPD) - De derde en laatste actiedag tegen de vestiging van een kerncentrale en de opslag van radioactief afval op het indus trieterrein Moerdijk is gisteren af gesloten met een 'doodval-actie'. Ongeveer honderd demonstraten bleven een half uur voor dood lig gen voor het kantoor van het In dustrie- en Havenschap Moerdijk, meegebrachte lappenpoppen wer den in brand gestoken. De politie greep niet in en liet het vuur rustig uitbranden. Autoritei ten en actievoerders zijn tevreden over het verloop van de drie dagen durende demonstratie, waar naar schatting 500 mensen aan hebben deelgenomen. Directeur Van de Put van het Industrie- en Haven schap Moerdijk kreeg op de laatste n de demonstranten 'ongedekte cheque ter waarde van negentig miljard gulden' aan geboden. Dat was de opbrengst vaïi een symbolische verkoop van nog braakliggènde Moerdijkgron- den. De actievoerders hebben 'aange kondigd door te gaan met het voe ren van acties tegen bestaande kerncentrales en nieuwe opslag plaatsen van radioactief afval. Ze zijn van plan weer naar Moerdijk te komen om daar te demonstreren als met de bouw van een kerncen trale wordt begonnen. De eerstvolgende actie van de basisgroepen tegen militairisme en kernenergie vindt aanstaand week einde plaats tegen de vliegbasis Woensdrecht. De actie is een pro test tegen eventuele plaatsing van kruisraketten daar. Voor zaterdag zijn knipacties van het hek rond de basis aangekondigd. Zondag wil len de actievoerders het militaire terrein bezetten. Burgemeester De Leeuw van Woensdrecht heeft aangekondigd geen kampen te zullen tolereren. Aan de commissaris van de konin gin in Noord-Brabant Van Agt heeft hij om politiebijstand ge vraagd. Volgens een officieuze po litiewoordvoerder worden het ko mende weekeinde honderden poli tiemannen extra ingezet. "Demon stranten zal het onmogelijk wor den gemaakt ook maar een meter hek weg te knippen". Groepscommandant Ketellapper van de rijkspolitie Woensdrecht, zegt dat nog niet is beslist over het aantal in te zetten manschappen. Binnen luchtmachtkringen circu- leert het gerucht dat drie pelotons mariniers worden ingezet om het hek te bewaken. Het ministerie van defensie wil over de bewaking van militaire terreinen geen mede deling doen. ATLANTICUS (ANP) - De oud staatssecretaris van buitenlandse zaken Van der Beugel is onder scheiden met de Atlantic Award. De prijs, 5.000 dollar, zal hem in no vember in het NAVO-hoofdkwar- tier in Brussel worden uitgereikt, waarschijnlijk door secretaris-ge neraal Lord Carrington. Hij krijgt de onderscheiding voor zijn buitengewone bijdrage aan het 'verder ontwikkelen van vreedzame en vriendschappelijke internationale betrekkingen door versterking van de vrije instellin gen, het bevorderen van beter be grip op grond van de beginselen waarop deze instellingen zijn ge grondvest en het bevorderen van stabiliteit-en welzijn'.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13