Wat is de Boekhandel vanV&D toch altijd verrassend exclusief! lïl Hf] OOK WEER EEN BEETJE GEGROEID VS verhezen geloof in internationaal Hof V&D bruist van leven. Al bijna 100 jaar! tiWËÊÊttÊk, NIEUWINLEIDEN m f fVU ?Y\ ®OfJ777 nutsspaarbank 5 Na rechtszaak Nicaragua WASHINGTON (AP) - De Amerikaanse regering, pijnlijk getroffen door de beschuldi ging dat de VS de Nicaraguaanse opstand controleert en leidt, heeft gisteren gezegd dat beslissingen van het Internationale Hof in Den Haag maar in beperkte mate zullen wor den erkend. Daarmee wordt de klok voor de Amerikanen 39 jaar teruggezet. In een verklaring zegt het Ameri- rie wordt gezegd dat president kaanse ministerie vap buitenland- Reagan de uitspraken van het Hof se zaken dat "onze ervaring met een gevaar noemt "voor onze vitale bindende rechtspraak zeer teleur- nationale belangen", stellend is geweest. De Sowjet- Unie en Cuba gebruiken het Hof als de landen die de uitspraken van het Hof niet als bindend accepte-. ren. Andere landen zijn Frankrijk, "West-Duitsland, Italië en Spanje. TOKIO (DPA) - In de afgelopen tien jaar is de produktiecapaci- teit in de scheepsbouw in Japan met 35 procent verminderd. Aan oproepen van andere landen aan Japan, de grootste schepenbou wer ter wereld, om zich in de strijd om orders terughoudend op te stellen en andere werven „ruimte om te ademen" te geven, zal dan ook nauwelijks meer ge hoor worden gegeven. Dat heeft de plaatsvervangend direkteur van de afdeling scheepsbouw van het Japanse ministerie van transport, Kenji Tokutome, verklaard. Oorzaak van de slechtere gang van zaken is, behalve de ingezakte wereld markt, vooral de opkomst van Zuid-Korea, dat zijn aandeel op de wereldmarkt heeft uitgebreid van 2,8 procent in 1973 tot 14,2 procent vorig jaar. „Voor het eerst in onze 92-jaar oude geschiedenis zal volgend Ook Japanse scheepsbouw voelt crisis jaar een van onze drie droogdok ken stilliggen; er zijn geen op drachten", aldus de directie van de Kure-werf in het westen van Japan. In de afgelopen decennia werden op deze werf vaak de grootste tankers ter wereld ge bouwd. De scheepswerf is de laatste tien jaar al behoorlijk in gekrompen. In plaats van 4300 vaste werknemers zijn er nu nog 2700, terwijl het aantal mensen met een tijdelijk dienstverband in dezelfde periode i derd van 1000 tot 200. Een op de drie gezinnen i ^Japanse stad Kure is afhankelijk van de werf. In de laatste twee jaar is er geen enkele arbeids plaats meer bijgekomen. De kin deren van de werknemers van de werf moeten in andere delen van het land proberen een opleiding en arbeidsplaats te vinden, ter wijl de oudere personeelsleden via premies worden aangespoord of via niet uitbetalen van loons verhogingen worden gedwongen vroegtijdig met pensioen te gaan. Toch had Japan vorig jaar nog altijd een tonnage-aandeel op de wereldmarkt voor nieuwe sche pen van 53,1 procent, terwijl de Japanners eerder van plan zyn dit aandeel te vergroten dan te verkleinen. Tussen 1973 en 1984 nam het Japanse aandeel op de wereldmarkt toe van 31,9 tot 53,1 procent, terwijl het aandeel van de Westeuropese landen in de zelfde periode slonk van 39,2 tot 15,5 procent. De Amerikaanse beperking 1 politiek wapen". In 1946 de erkenning van het Hof zal bond president Harry Truman de namelijk politieke zaken treffen, VS aan de uitspraken van het Hof. ook onenigheden over han- Jammer genoeg hebben slechts del, wetgeving en grensincidenten enkele landen ons voorbeeld ge- met andere landen die de jurisdic- volgd," aldus het ministerie Slechts een derde van alle landen de wereld accepteren de uitspra- tie van het Hof niet accepteren. Een herziening ken van het Hof als bindend. Het kaanse deelname in het uit 15 rech- enige permanente lid van de Vei- ters bestaande Internationale Hof ligheidsraad dat de uitspraken als w«rd begin dit jaar aangekondigd bindend beoordeelt is Groot-Bril- toen Nicaragua de Amerikanen tannie. De Verenigde Naties, waarvan het Internationale Hof het hoogste rechtsprekende orgaan is, zijn via een brief van de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, George Shultz, op de hoogte ge bracht. In de verklaring die werd voorgelezen door woordvoerder Charles Redman van het ministe- beschuldigde dat zij de opstan delingen illegaal steunden. De re gering Reagan zei dat het daarbij om een politiek thema ging dat geen onderwerp is voor een inter nationaal scheidsgerecht en pro beerde de zaak ongedaan te ma ken. Dat ging echter niet door waarop de VS besloot de zaak voor het Hof te boycotten. Nicaragua is overigens een van 'Revolutionairen' nemen wraak met bomaanslagen De Mercedesvestiging bomaanslag. KEULEN (AP) - In het Westduitse Keulen zijn gisternacht twee bom aanslagen gepleegd op een vesti ging van autofabrikant Daimler- Benz en op een instituut van de plaatselijke universiteit. Niemand raakte gewond, maar er werd voor ongeveer 200.000 mark schade aan gericht. De verantwoordelijkheid voor de aanslagen werd per brief opgeëist door de zogenoemde 'revolutionai re cellen'. In de brief werd gezegd dat de aanslagen een wraakactie waren voor de dood van 'kameraad Günter Sare' die in Frankfurt om het leven kwam toen hij bij een rel werd overreden door een waterka- Bij de aanslag op de Mercedes vestiging werden ruiten vernield en raakten showmodellen bescha digd. De totale schade bedroeg daar 160.000 mark. Voor ongeveer 35.000 mark scha de werd ruim een uur later aange richt toen een bom ontplofte voor het botanisch instituut van de uni versiteit van Keulen. Die aanslag werd volgens de politie gepleegd met een zelf gebouwde bom. In een tweede brief lieten de daders we ten dat hun eigenlijke doelwit in dit geval een naast het instituut ge legen Instituut voor Genentechno- logie was geweest. Chrysler opent met Mitsubishi fabriek in YS DETROIT (DPA/ANP) - Chrysler, de op twee na grootste automobiel- fabrikant in de Verenigde Staten, en het Japanse automobielconcern Mitsubishi gaan samen auto's pro duceren in de VS. De twee zullen elk 250 miljoen dollar investeren in de nieuwe onderneming New Dia mond Star Motor Corporation, die in 1989 met de prodbktie zal begin nen bij Bloomington-Normal in de staat Illinois. Dit is bekendge maakt door de voorzitter van de raad van bestuur van Chrysler, Lee Iacocca. In de fabriek zullen twee model len worden gebouwd, in totaal 180.000 auto's per jaar. Er komt werkgelegenheid voor 2500 men sen en bovendien zullen er volgens Iacocca 9.000 nieuwe arbeidsplaat sen ontstaan bij toeleveringsbe drijven. De twee modellen zijn ont wikkeld door Mitsubishi en zullen ook worden uitgerust met motoren van de Japanse onderneming. Mitsubishi is de vijfde Japanse automobielfabrikant die auto's gaat maken in de VS. Toyota en General Motors beginnen eind dit jaar met de produktie van 200.000 auto's per jaar in Fremont in de staat Californië. Nissan maakt al 60.000 wagens per jaar in Tennes see en Honda 150.000 per jaar in Ohio. Mazda tenslotte heeft plan nen om eind 1987 een begin te ma ken met de produktie van 240.000 auto's per jaar in Plat Rock bij De troit. Koken. De bereiding stap-voor- stap in beeld gebracht. Een groot aantal kook- technieken en recepten wordt aan de hand van tekeningen, foto's en teksten 17.75 duidelijk gemaakt. Exdusieve V&D prijs uitgave 800.000 Puzzelwoorden. Onontbeerlijk voor puzzelaars. Alle voor komende puzzelwoorden kunt u hierin /^aar\ terugvinden. 7.75 V V&D prijs Exdusieve uitgave Het boek over bomen en heesters. 200 Belangrijke soorten, afgebeeld in kleur, met ken merken en Qr behandelings- 4.75 voorschriften. Exdusieve V&D prijs uitgave Kamerplanten. Een bijzonder praktisch boek vol nuttige tips en adviezen. Met veel afbeeldingen van 22.50\ planten. Exdusieve V&D prijs uitgave De Schaapherder en Donald Duck. Het Slot Loevestein. Een superdik album met van J.E Oltmans vele leuke en spannende Twee zeer fraai uitgevoerde stripverhalen. - boeken met oorspronkelijke V&D prijs 7QC illustraties. r 'l V&D prijs /24.50\ per boek Exdusieve uitgave I Bij de Boekhandel van V&D komt elke lezer verrassend goed aan z'n trekken. De kleinste heeft al gauw 3.500 titels, de grootste zelfs 15.000. Dat is meer dan menig grote boekhandel. Daarnaast brengt V&D een aantal exclusieve uitgaven, die u nergens anders vindt. Zeer laag in prijs, maar wél perfect uitgevoerd en fraai geïllustreerd. Dus, geachte lezer, ook als u voor weinig geld iets exclusiefs zoekt, is een bezoekje aan de Boekhandel van V&D zéér de moeite waard. Bert en Ernie spelen en Feest in Sesamstraat. Leuk geïllustreerde boekjes met alle bekende Sesam straatfiguren. Ook leuk om uit voor te lezen. V&D prijs per boekje Figuuiproblemen vandc vrouw Bekijkt u zich eens kritisch in de spiegel: tot welk type behoort u? Type A: Vetkussens op de dijen. Type B: Slecht gevormde taille. Type C: Hardnekkige vet laag op de buik. Type D: Lelijke billen. Type E: Te dikke kuiten. Type F: Te veel vet bij nek en schouders. /o Type G: Dikke bovenarmen. Type-H: Slappe borsten. Daar hoeft u niet veel langermeer onder te lijden! Wij maken u slanker: GEGARANDEERD! U wordt niet alleen dunner, uw eigen wens gepropor - Bel ons op voor een afspraak. Voorlichting: maandag t/m donderdag: 10-20 u.. vrijdag 10-16 u voor slankheid en figiturkorrektie langs natuurlijkewcg. Figurella Haarlemmerstraat 133 Leiden. Telefoon: 071 12 1345. stel dat er geen krant was Jonge kinderen groeien hard. leren snel. Daarom doet u er verstandig aan ze zo jong mogelijk vertrouwd te maken met sparen. Want net als met zwemmen kunnen ze er niet vroeg genoeg mee beginnen. Daarom kunt u bij de Nutsspaarbank zelfs voor een pasgeboren baby al 'n Piek-Fijn spaarrekening openen. DE PEK-FFJN SPAARREKENING Een rekening met een hoge rente die zorgt dat het spaargeld net zo hard groeit als de jonge rekening houder zelf. Openen kan voor kinderen tot de tie verjaardag. Op de Piek-Fijn spaarrekening kan tot de 18e verjaardag doorgespaard worden. Met dezelfde hoge rente. Toch kent deze rekening geen kosten of opzegtermijn. Wel is er voor elke nieuwe rekeninghouder een handige gratis opbergcassette waarin rekeningaf schriften en andere belangrijke zaken bewaard kunnen worden. Vanaf de tie verjaardag kan de jonge rekeninghouder al over stappen op een Piek-Fijn rekening. Een gekombineerde spaar en betaalrekening om spelenderwijs met geld te leren omgaan. Wilt u meer weten over de Piek-Fijn spaarrekening kom dan even bij ons langs. Wij zullen u graag alles haarfijn uitleggen. DE DICHT BIJ HUIS BANK

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 12