FNV gekant tegen uitbreiden JOB-plan y Dollar blijft onbetrouwbaar koersbaken Twentse kolen niet veel meer dan een illusie De Koning: resultaten bemoedigend Gesprek over fusieplan Fiat en Ford in impasse 'Weer order Fokker 100' Een huis kopen doet u in één keergoed met een NVM-makelaar. 'Supermarkt' mag niet langer in pompstation ZATERDAG 5 OKTOBER 1985 EDE (ANP) - De FNV zal zich verzetten tegen de plannen van minister De Koning (werk gelegenheid) om het zogeheten JOB-project voor jeugdige werklozen uit te breiden. De Koning zei vanochtend dat dit project in Enschede en Veendam zo bemoedigend is, dat er ook in de regio's Groningen, Drente, Nijmegen, Amsterdam, Midden-Brabant en Eind hoven mee zal worden begonnen. De minister sprak tijdens een bijeenkomst in Ede van Start, de organisatie van overheidsuitzendbureaus. De bedoeling van JOB, dat via de Vice-voorzitter J. Stekelenburg Start-bureaus loopt, is om jonge- van de FNV ren die al langer dan twee jaar geen geen brood werk hebben via de uitzendformu- plan. Veel jongeren zaten binnen plan worden aangepast, moeten le aan werk te helpen. Het gaat om de kortste keren weer zonder werk, garanties komen dat het werk ook een werkweek van ten hoogste 32 er is geen combinatie met her-, om- uur tegen het minumumloon. en bijscholing en in feite is het be- Werkgevers moeten over de streep langrijkste resultaat dat de ene ca- worden getrokken met een loon- tegorie werkzoekenden de andere kostensubsidie van zo'n dertig pro- categorie verdringt, meent Steke- cent. lenburg. Hij vindt dat er zo snel -mogelijk echter dat de FNV naar alternatieven gezocht moet ziet in het JOB- wórden. Intussen moet het JOB- gecombineerd wordt met scholing en moeten kwaliteit van de ar beidsplaats en arbeidsomstandig heden duidelijk worden getoetst. ROME (DPA) - De onderhandelin- dustrie vernomen. Er wordt nog gen over een fusie tussen het Ita- wel verder onderhandeld, maar tij- liaanse automobielconcern Fiat en dens recente gesprekken tussen Ford Europa zijn vastgelopen, zo is topmensen uit de twee bedreven uit kringen de automobielin- leek de kloof tussen de standpun ten onoverbrugbaar te zijn. De be sprekingen gaan in eerste instantie over een fusie, hoewel ook andere vormen van samenwerking over wogen worden. De gesprekken zijn vooral ge strand op meningsverschillen ovei financiën en de samenstelling i Wat de alternatieven betreft denkt de FNV bij voorbeeld aan te- rugploegprojecten voor jongeren, speciale scholingsvoorzieningen en egalisatiefondsen. Die fondsen, die beheerd zouden moeten wor den door werkgevers en vakbewe ging, zouden de in een bedrijfstak aanwezige opleidingscapaciteit in de gaten moeten houden en in vloed moeten uitoefenen op de programmering. De overheid zou een structurele financiële bijdrage aan die fondsen moeten leveren, vindt Stekelenburg. Van de jongeren in het proefge bied die in aanmerking kwamen voor een JOB-baan is iets minder dan een kwart ook daadwerkelijk aan de slag geholpen, zo bleek tij dens een onderzoek na een klein AMCTPDnAM //-r»™ n,i. u«.UUMreuu,6 ,«u. half jaar, eind mei. Gemiddeld AMSTERDAM (GPD) - Fokker het toekomstige bestuur. De fusie- duurden de "banen" dertien we- verwacht rond de jaarwisseling op- besprekingen houden verband met ken. De Koning voerde aan dat de Jook f gen de moeilijke situatie op de Europe- driehonderd jongeren die eind au- nieuwe se automobielmarkt. Volgens Fiat- gustus een baan via Start hadden, j jZ1,Ïp President Giovanni Agnelli dwingt gemiddeld al 36 weken aan de slag j r» u middellange af- de sterke vermindering van de waren. Van de vierhonderd die stand. Dat heeft F. Swarttouw, vraag naar auto's de Westeuropese hun werk al achter de rug hadden Ui Be* automobielconcerns tot vergaande was dat twaalf weken, samenwerking. MEDEMBLIK - Aan de IJsselmeerdijk bij Medemblik is gisteren de grootste windturbine van Nederland geplaatst. Nog net voor er eens stijve bries opstak, kon de 65 ton zware generatorgondel aan de 60 meter hoge stalen mast worden gemonteerd. De windturbine kan stroom gaan leve ren aan 800 gezinnen. (foto anp) Internationale bankierswereld leent Mexico vijf miljard nieuw voor de Fokker 100, het vliegtuig met r de korte* voorzitter van de Raad stuur, meegedeeld tijden gadering van de Ondernemings raad (OR). Bekend is dat de Zweedse lucht vaartmaatschappij SAS belang stelling heeft voor de Fokker 100, Ranglijst In de eerste helft van 1985 bezet te Fiat op de ranglijst van Westeu- Een andere mogelijkheid is dat de ropese automobielproducenten Indonesische luchtvaartmaat- met een marktaandeel 12,8 schappij G&ruda de Fokker 100 procent de tweede plaats achter gaat aanschaffen. Ook in dat geval Volkswagen. Ford is nummer drie zou het om een aanzienlijk aantal met een marktaandeel van 11,7 toestellen kunnen gaan. procent. Wel erkende hij het gevaar, dat werkgevers voor een gesubsidieer de jongere kiezen, terwijl ze toch al iemand in dienst hadden willen ne men. Er zou sprake van zijn dat dit in de helft van de Start-gevallen is gebeurd. De Koning zette vraagte kens bij dit percentage, maar laat de mate van verdringing en con currentievervalsing thans onder zoeken. ADVERTENTIE 1\. Is u een huis zoekt, laat u dan begelei den door een deskundige die aan uw kant staat: de NVM-makelaar. Hij beschikt over uitgebreide huizen-informatie in de regio waar u wilt gaan wonen. Geeft u een hypotheek-advies en rekent u voor in welke prijscategorie u met uw inkomen straks kunt kopen. Na een eerste selectie bezoekt hij met u de huizen die u aanstaan. De NVM- makelaar is dan kritisch. Hij beoor deelt de bouwtechnische staat en ook de woonomgeving. Informeert u over plaatselijke omstandigheden. Overlegt met u de redelijkheid van de prijs. De NVM-makelaar is ook geduldig. Soms gaat het snel, soms duu rt het maanden. Hij be hoedt u vooreen overhaaste stap. Als de aankoopbeslissing is genomen, helpt hij u om uit de vele hypotheek mogelijkheden de beste te kiezen. H ij begeleidt u tenslotte bij alle formali teiten zoals woonvergunning, ge meentegarantie ofsubsidie. De waar devolle hulp van de NVM-makelaar is niet duur. U verdient hem dubbel en dwars terug. Let op zijn NVM- vignet, als u een huis wilt kopen. NVM-makelaars: deskundig in onroerend goed. Ook voor verkoop, huur, taxatie, verzekering, financiering en verhuur. MEXICO STAD (GPD) - Als ge volg van de verwoestende aardbe vingen lijkt de internationale ban kierswereld bereid om Mexico vijf miljard dollar te lenen. Dat is pre cies het bedrag waarop de Mexi caanse regering de materiële scha de van de sinistere natuurramp be rekent. De lening zal gestalte moe ten krijgen tijdens de in Zuid-Ko- rea te houden jaarvergadering van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) en de wereldbank. Vertegenwoordigers van buiten landse banken in Mexico hebben de lening reeds de naam meegege ven van 'het plan om Mexico te redden'. Dit plan lijkt in de eerste plaats bedoeld om te voorkomen dat Mexico deel zal gaan uitmaken van een soort van Latijns-Ameri kaanse schuldenclub. De aankondiging van het red dingsplan van de internationale bankierswereld komt op een mo ment dat er steeds meer druk van uit de Mexicaanse samenleving komt om tot een betalingsuitstel te komen om de heropbouw van Me xico Stad te kunnen bekostigen. Volgens buitenlandse bankiers in Mexico Stad zal de vijf miljard dollar van het reddingsplan voor de helft door buitenlandse regerin gen en instellingen als de wereld bank worden aangedragen. De overige 2,5 miljard dollar moet van de internationale banken komen. In ruil voor de lening zal Mexico een 15 maanden durend akkoord met het IMF moeten sluiten, dat begin volgend jaar moet ingaan. Intussen heeft president Miguel de la Madrid in zijn tweede toe spraak tot het Mexicaanse volk sinds de aardbeving gezegd dat er begonnen moet worden met de we deropbouw, ook al duurt het zoe ken naar doden en mogelijke over levenden voort. DEN HAAG (ANP) - Pompstations die behalve brandstof, sigaretten en snoep ook bloemen, platen en andere artikelen verkopen die niets te maken hebben met het wegverkeer, moeten in de toe komst een aparte winkel hebben, die niet van binnen uit bereikbaar is. Dit schrijft staatssecretaris Van Zeil (economische zaken) aan de Tweede Kamer. Die winkels mo gen uitsluitend geopend zijn op de uren waarop de detailhandel open Van Zeil wil met deze wijziging van de huidige regeling alle schijn van scheve concurrentieverhou dingen wegnemen. Hij heeft eerst overleg gevoerd met onder meer de organisaties in de detailhandel, de Bovag en de consumentenorga nisaties. Voordat Van Zeil het par lement daadwerkelijk voorstelt om- deze wijziging in te voeren, zal hij eerst nog advies vragen aan het hoofdbedrijfschap Detailhandel. Eigenaren van pompstations zul len ruim de tijd krijgen om -als het zo ver is- hun tankstations te ver bouwen. Uit onderzoek is geble ken dat zeventig procent van de tankstations meer artikelen ver koopt dan eigenlijk is toegestaan. Bovendien gebeurt dat ook na zes uur en op zondag. Overigens be haalt de pompstationhouder slechts zes procent van zijn omzet uit de verkoop van niet-toegestane nevenartikelen. FAILLIET - Het lederwarenbedrijf Balefa BV uit Bavel (NB) is giste ren failliet verklaard. Alle tachtig werknemers van de fabriek, waar lederen damestassen werden ge maakt, is gistermiddag door de cu rator ontslag aangezegd. Directe aanleiding voor het faillissement is het dichtdraaien van de krediet kraan door de Nederlandse Mid- denstandsbank. Dat heeft direc teur H. van Gils van Balefa giste ren desgevraagd bevestigd. Zoals gebruikelijk tijdens de overgang naar een nieuw kwar taal, bleef ook ditmaal onzeker heid troef in het internationale effectenbeurswezen. Deze nor male onzekerheid werd nog eens extra benadrukt door de verras sende turbulente sfeer waarin de dollar in de tweede helft van sep tember is terechtgekomen en die nog steeds voortduurt. Daarom was het verademend dat Wall Street de week met twee vaste dagen begon en twintig punten toevoegde aan het slot van de vo rige week. door C. Wagenaar Hierdoor fleurde ook onze beurs op, waarbij vooral de plaat selijke industrie in drie dagen tijds vier punten op de index bij spijkerde. De internationals ble ven echter terughoudend en konden ruim een punt oplopen zodat het algemene beursgemid- delde woensdag 2,5 punt hoger lag dan eind vorige week. Don derdag ging van alle winst bijna weer de helft verloren omdat Wall Street een reactie liet zien. Daarmede toonde het Damrak aan in wezen nog erg oneven wichtig te zijn. De kwartaalonzekerheid be rust op de binnenkort te ver wachten winstcijfers over het derde kwartaal die eind volgen de week in Wall Street al begin nen binnen te druppelen. In Am sterdam zal het nog tot begin no vember duren voor er meer be kendheid over de resultaten van de topbedrijven zal bestaan. Maar voor de Newyorkse effec tenbeurs begint het feest dus snel en er bestaat hoop dat een en ander nu zal meevallen. Zo wel over het eerste als het twee de kwartaal vielen vele winstcij fers zwaar tegen. En ook al zijn de meeste economische data over juh en augustus eveneens vrij teleurstellend geweest, de conjunctuurbarometer in de Ver enigde Staten bleef deze maan den toch positief. Teleurstellen Zo blijkt het conjunctuurcijfer waarin vele economische gege vens zijn opgenomen, in augus tus met 0,7 procent te zijn geste gen tegen 0,5 procent als ver wachting. Ook over juli blijkt bij nadere berekeningen dit cijfer met 0,7 procent te zijn opgelo pen. Op zich dus geen redenen tot ongerustheid, maar de econo mische groei blijft toch teleur stellen. Zo kwam bij een eerste voorlopige schatting de groei over het derde kwartaal op een tegenvallend percentage van 2,8 procent uit. Tezamen met een groei van respectievelijk 0,3 pro cent en 1,9 procent in de eerste twee kwartalen van 1985 is dit een mager resultaat. Verwacht wordt dan ook dat de Amerikaanse regering bin nenkort opnieuw haar streefcij fer zal moeten verlagen nadat af gelopen zomer het streven naar een economische groei van 3,9 procent voor geheel 1985 al op 3 procent moest worden gebracht. Een duidelijke teleurstelling dus en daarom een toenemend ge vaar voor de wereldeconomie. Deze week bleef de situatie rond de dollar ongewijzigd. Het psychologisch effect van het in terventiedreigement van de rijkste landen is nu al zo sterk dat de koers deze week in gul dens uitgedrukt verder tót f 2,94 wegzakte zonder dat was inge grepen. Het is duidelijk dat de huidige situatie rond de dollar wel de grootste onzekerheid vormt waarmee de effectenbeur zen te maken krijgen. Want de uitwerking op vele van deze in stellingen was uiteraard nogal verschillend. Wall Street veerde fors op en sloot vorige week af op 1321 welke hausse deze week nog enkele dagen werd voortge zet. Maar Amsterdam zonk fors weg. Vooral de internationals moesten het zwaar verduren om dat de meeste daarvan in New York worden genoteerd en dus in dollars worden uitgedrukt. De rentemarkt bleek standvas tiger. Vooral in Amsterdam liet de obligatiemarkt een fors her stel zien en kwam het zelfs tot een nieuwe jaartop. De krachtige stijging van de dollar in de begin dagen van september had onze obligatiemarkt nogal onder druk gezet waardoor een staatslening van 6,75 procent op een bedrag van ruim 1 miljard gulden vrij wel de mist inging. Lening Het ministerie van financiën wil het volgende week daarom nog eens proberen met eenzelfde soort lening en derhalve weer 6,79 procent. De nieuwe emissie houdt in dat er kan worden inge schreven terwijl op de vorige nog niet is betaald. Deze staat nu ove rigens circa 100 procent, zodat volgende week een aanmerkelijk hoger resultaat niet uitgesloten lijkt. Vooral nu het dollargevaar voor onze rente weggenomen lijkt, wat inhoudt dat dollarver kopen door de centrale bank voor de hand liggen. En dat werkt marktverruimend. Door de geringe belangstelling die ook deze week voor het Dam rak werd getoond was het koers- resultaat sterk verdeeld. De meeste winsten stelden zich op slechts enkele guldens, maar voor Gist-Brocades en de GTI was de winst groter. Koninklijke r~ 1:1=1 lUKl r 1 J w E E K Petroleum lag vrij vast door de aantrekkende olieprijzen. De grootste verliezers waren Blij- denstein-Willink, Brink-Molijn, Verenigde Machinefabriek Stork en Westhaven. De Europese optiebeurs deed het ditmaal aanzienlijk rustiger aan dan de vorige werkperiode waarin niet minder dah 160.000 contracten werden omgezet. Dit maal bleef het bij 114.000 con tracten. Het meest op de voor grond plaatste zich Akzo, ge volgd door Koninklijke Olie. Ook in dollar-opties werd nu en dan flink gehandeld. De kolenkit is wat Nederland be treft definitief antiek. Toch is an no 1985 het vaderlands kolenge- bruik allerminst te verwaarlozen. De elektriciteitsproducenten bij voorbeeld verstoken heel wat ko len. Van tuindersbedrijven kan hetzelfde worden gezegd en de industrie is lang niet meer zo af kerig ,yan het zwarte goud als In 1980 was het aandeel van steenkool in de Nederlandse energievoorziening 4 procent, in 1990 moet dat 40 procent zijn, heeft de regering besloten. En dus worden elektriciteitscentra les op kolenstook omgebouwd ook al is er sinds 1969 geen steen kool meer uit de Nederlandse bo dem gehaald. Maar enkele weken geleden zijn onder de maisakkers bij door Jan van Kooij Ruurlo, Gorssel en Hengevelde dikke lagen steenkool aangetrof fen. Nieuwe kansen voor kolen- kachel-fabrikanten, voor Neder landse kolenwinning? "Ze heb ben hier meer kolen gevonden dan in heel Limburg zit", weet landbouwer Ten Heggeler. "Maar ze laten 't mooi zitten", weet hij ook. Wat was de zin van deze opera tie? De aanwezigheid van een carboonlaag tussen 900 en 1500 meter beneden het maaiopper- vlak was geologen niet onbe kend, de exacte samenstelling ervan wel. Afwisselend bestaat de laag uit versteende klei, zand, veen en nu en dan kolen, in lagen die variëren van een centimeter tot twee meter - dikker in elk ge val dan ze in Limburg voorko- Maar wie in Nederland gaat er anno 1985 nog in een onder grondse mijn werken? Welke overheid is bereid gigantische in vesteringen te doen in een mijn- project? Toch is de kolenvoorraad in de vaderlandse bodem nu (voor f 30 miljoen) in kaart gebracht, in Zuid-Limburg, in de Peel en in de Achterhoek, waar men in Den Haag gemakshalve Twente ook onder rekent. Niet voor traditio nele mijnbouw, maar hoogst waarschijnlijk wel een keer voor een nieuwe vorm van kolenwin ning: ondergrondse steenkool vergassing. Het is een techniek waarop al jaren in vele landen wordt gestudeerd. Ver onder de grond moet het steenkool dan worden verbrand, het vrijko mende gas wordt opgezogen en aangewend voor energiegebruik. Eeuwen duurde het voordat moerasgronden in kolenlagen werden omgezet, de voorberei dingen van mijnbouw nemen ve le jaren in beslag, van het OSV- onderzoek (ondergrondse steen koolvergassing) kan hetzelfde worden gezegd. Lange-termijnpolitiek dus, waarvoor geologisch onderzoek noodzakelijk was om te weten wat mettertijd eventueel de mo gelijkheden zijn. Want het ver trouwen in de OSV-techniek is vooralsnog ongeschonden in Den Haag, zij het dat voor de toe passing ervan waarschijnlijk be ter carboonlagen op enkele tien tallen meters diepte kunnen wor den geëxploiteerd dan een car boonlaag als die in Hengevelde, meer dan een kilometer onder de grond. Mr. Teunissen haalt het bo ringsrapport erbij. "Kijk", zegt hij, "op 1158 meter diepte zit een laag met 3,5 meter kolen. Schitte rend, maar in feite is het 211 cm kolen en 120 cm troep. Het schei den van kolen en steen kost ver mogens en waar laat je die rot zooi in een land als Nederland. Dat is maar een van de proble ms Teunissen duidelijk. Het zou gigantische subsidiebedragen vergen, los nog van de kosten van de infrastructuur en het pro- dukt kan toch nooit goedkoper worden dan geimporteerde ko len. Zelfs kolen uit Columbia en Australië, per schip aangevoerd, zijn nog stukken goedkoper dan in Duitsland of EG-landen ge wonnen kolen. De reden daarvan is dat in die landen sprake is van dagbouw, terwijl in Europa bijna overal diepbouw noodzakelijk is, aanzienlijk kostbaarder. Maar het keiharde feit, dat Ne- energiebronnen heeft, terwijl de behoefte aan energie blijft toene men, blijft wetenschap, politiek en industrie inspireren. "De regering heeft wat de ener gievoorziening betreft gekozen voor een diversificatiebeleid voor de energieproduktie", aldus mr. Teunissen. "Naast aardgas, olie en enige kernenergie ook steenkool. Het ligt in de bedoe ling voor een deel op steenkool over te schakelen maar dan wel op een schone manier. Daarom worden elektriciteitscentrales nu omgebouwd op kolen en gaat ook een deel van de industrie op kolen over. Op die manier wor den we minder afhankelijk van gas en olie. Dan praat ik natuur lijk niet over de gezinshuishou dens - zoals het er nu uitziet, blij ven die op het aardgasnet aange sloten. Voor de gezinnen zit er nog voor tientallen jaren vol doende aardgas in de bodem, 1#ok al is de bel van Slochteren inmiddels half op". Vliegas Zeventig procent van de rest stoffen van kolen - 6 miljoen ton per jaar is nu het verbruik - wordt nu al hergebruikt. Het ide aal is 100 procent. De vliegas, die uit de schoorstenen van de cen trales komt, wordt opgevangen en tot nieuwe produkten ver werkt. In 1983 hebben drie kolenge- stookte elektriciteitscentrales sa men 500.000 ton vliegas geprodu ceerd, de door hen opgerichte Vliegasunie verkoopt deze sub stantie o.a. als basis voor cement- produktie in de wegenbouw. Op die manier - milieutechnisch verantwoord - wordt tevens be spaard op schaarse grondstoffen als zand, grind en kalksteen. Sinds enkele jaren kent Neder land het Nationaal Onderzoek programma Kolen, Nok in de wandeling. Dit programma heeft ten doel barrières weg te nemen die de herintroductie van steen kool in de weg kunnen staan. Op grote schaal wordt er gestudeerd op nieuwe kolenstoök-technie- ken. Een van de meest geavan ceerde is daarbij een vorm van verbranding die „atmosferische wervelbedverbranding" heet. Akzo Zout Chemie in Hengelo gaat deze door Stork en TNO sa men met de THT ontwikkelde techniek binnen enkele maan den als eerste toepassen bij de produktie van zout. "Dat is echt het nationale paradepaardje", al dus mr. Teunissen. "En het zout blijft wit. Je zult aan de buiten kant van de fabriek niet eens kunnen zien dat er kolen worden gestookt. Zo hoort het ook. Als andere bedrijven op kolen over stappen, zullen ze ook aan stren ge milieu-eisen moeten voldoen. Geen roet, geen luchtverontrei niging".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9