DIGROS Alcoholgebruik moet aan banden Stelt de PvdA het 'nee' tegen de raketten bij? Nieuwe zoetstof diabetici HEEFT GROOTSE PLANNEN! Nederland doet niet mee aan Star Wars Ziektekosten verzekeren met gezond verstand. [de verpleging! 01718*29881 Beeld terug op Afsluitdijk Terreur in Gieterveen TOEKOMSTIGE BEDRIJFSLEIDERS ASSISTENT-DEDRIJFSIEIDERS AFDELINGSCHEF GHDENTEN EN FHUIT ZATERDAG 5 OKTOBER 1985 DEN HAAG (GPD) Cafés moeten eerder dicht en de reclame op radio en televisie voor alcohol moet worden verboden. Dat zijn de belangrijkste maatregelen die het kabinet voorstelt om de alcoholproblemen in ons land terug te dringen. Ook de verkoop van alcohol in voetbalstadions en in benzinesta tions moet worden verboden. De gemeenten krijgen de bevoegd heid om de verkoop van bier, wijn en gedestilleerd in avond- en zon dagswinkels te beperken of te ver bieden. De openingsuren van de sportkantines worden beperkt. Nederlanders drinken nu gemid deld drie maal zoveel als in 1960, schrijft staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) in een nota, die volgende week aan de Tweede Kamer zal worden gezon den. Steeds meer alcoholgebrui kers zijn vaker en meer gaan drin ken, vooral vrouwen en jongeren. Het aantal alcoholgebruikers neemt nauwelijks toe. Als oorzaken hiervan noemt Van der Reijden de gestegen koop kracht, meer vrije tijd en de relatief lage prijzen van alcoholhoudende dranken. Ook reclame en toerisme naar wijnlanden spelen een be langrijke rol. De tien procent zwaarste drinkers consumeren bij na de helft van alle alcohol in Ne derland. Volgend jaar zal de alcoholcon trole op de wegen niet meer met het vertrouwde blaaspijpje worden uitgevoerd, maar met een zogehe ten ademanalyse-apparaat. Ook de bloedproef zal hiermee kunnen worden afgeschaft. Dit ademanaly se-apparaat is betrouwbaarder en geeft sneller resultaat dat de huidi ge middelen om het alcohol-pro millage in het bloed te meten. Volgens het kabinet kent ons land aanzienlijk meer alcoholpro blemen dan vroeger. Dat blijkt vooral uit een groter beroep dat op de gezondheidszorg wordt gedaan. „Jaarlijks overlijden alleen al 2000 mensen aan de directe gevolgen van alcoholmisbruik", aldus Van der Reijden. Wanneer al deze maatregelen in zullen gaan, kon premier Lubbers gisteren na afloop van het kabi netsberaad nog niet meedelèn. Eerst zal overleg worden gevoerd met de betrokkenen, zoals horeca- exploitanten en de georganiseerde sportwereld. Daarna zal over de voorstellen met het parlement wor den overlegd. Het Centraal Brouwerij Kantoor in Amsterdam, het overkoepelend orgaan van alle brouwerijen, stelt in een reactie dat een reclamever bod voor alcohol via radio en tele visie zoals het kabinet voorstelt to taal geen effect heeft. Volgens di recteur Kemperink van het Cen traal Brouwerij Kantoor heeft de reclame voor alcohol via radio en televisie geen invloed op het totale verbruik van alcohol in Nederland. „De reclame veroorzaakt alleen on derlinge verschuivingen in de ver koop van bepaalde merken. Het wegvallen van reclame zal daarom geen effect hebben op de totale verkoop en dus ook niet op het te rugdringen van alcoholmisbruik", aldus Kemperink. AMSTERDAM (ANP) - Door een actie van de groep 'De lastige Zwa nenburger' bij de luchthaven Schiphol zijn gistermiddag grote verkeersopstoppingen ontstaan. Actievoerders staken op het via duct dat vanuit Amsterdam de toe gang tot Schiphol vormt autoban den in brand. Door de i rookontwikkeling kwam het keer vrijwel onmiddellijk stil te lig gen. Er ontstonden files op de A-4, zowel vanuit de richting Amster dam als vanuit Den Haag. De poli tie heeft in totaal zeven mensen aangehouden. In juli en augustus werd even eens actie gevoprd door de groep. In juli werden muizen losgelaten in de aankomst- en vertrekhal van de luchthaven. In augustus werden stinkbommetjes gegooid in een ver trekhal. 'De lastige Zwanenburger' heeft in het verleden aangekondigd „zeven plagen" zullen veroorzaken uit protest tegen de geluidsoverlast van Schiphol. Het in brand steken van autobanden was de derde 'plaag'. (foto's ANP) Lachgas om af te kicken ROTTERDAM (GPD) Het toedienen van lachgas is moge lijk een nieuw middel om ver slaafden van de drugs af te hel pen. Dit schrijft de Rotterdam se anesthesist J. Rupreht in een proefschrift waarop hij gisteren aan de Erasmus Universiteit in de Maasstad is gepromoveerd. Volgens Rupreht is het gebruik van lachgas een veel betere ma nier om verslaafden te helpen bij het opvangen van hun ont wenningsverschijnselen dan methadon. DEN HAAG (GPD) De Neder landse overheid zal niet deelnemen aan het Amerikaanse Star Wars project, het onderzoek naar ruim tedefensie. Uit dit standpunt mag echter niet worden afgeleid, dat het officieel geheten Strategisch Defensie Initiatief (SDI) van presi dent Reagan door het kabinet poli tiek wordt afgewezen, zo blijkt uit een gisteren aan de Tweede Kamer gestuurde brief. Premier Lubbers verklaarde gis teren na afloop van de minister raad dat Nederlandse bedrijven die aan het SDI-onderzoek willen deel nemen niets in de weg wordt ge legd. Hij meende echter dat de be langstelling van het bedrijfsleven ADVERTENTIE Ziektekostenverzekeringsmij. zonder winstoogmerk. Na kantoortijd 01718-15534 gering zal zijn vanwege de kleine kans op contracten en onzekerheid of deelneming garandeert dat die bedrijven ook zullen worden inge schakeld bij de eindproduktie. Het kabinet heeft mede daarom „gerede twijfel, dat kosten en in spanningen verbonden aan deelne ming door de overheid opwegen tegen het te verwachten gunstige effect daarvan op de Nederlandse economie". De bedrijven die wel willen meedoen aan SDI kunnen rekenen op de „gebruikelijke bij stand en ondersteuning" door de overheid. Dat mag echter, zo zei Lubbers, geen overheidsgeld kos ten. De Amerikaanse defensieminis ter Weinberger nodigde in maart een aantal Westerse bondgenoten, waaronder de Europese NAVO- landen, uit mee te doen aan SDI. Volgens Lubbers hoeft op deze uit nodiging geen formeel antwoord te worden gegeven. Er blijft overleg met de VS over SDI mogelijk, ook wanneer landen niet deelnemen, zo stelt de brief van het kabinet. Het kabinet kent prioriteit toe aan Europese technologische sa menwerking. Daarom zal worden geinvesteerd in Europees onder zoek (zoals het Eurekaproject) en zal tegelijkertijd'met de landen van de Westeuropese Unie verder wor den gesproken over de politieke gevolgen van defensieve systemen tegen offensieve kernraketten. DEN HAAG (GPD) Tijdens het jubileumcongres van de Diabetes Vereniging Nederland is vandaag de nieuwe zoetstof lactitol gepre senteerd. Deze stof kan het veel ge bruikte sorbitol van zijn plaats ver dringen. Belangrijk voordeel van lactitol is dat het minder energie le vert dan sorbitol. Ook wijzen on derzoekresultaten uit dat lactitol een minder laxerende werking heeft dan sorbitol. Het is even goed te gebruiken in gebak en ijs. Eind dit jaar zullen de eerste gebaksoor ten met lactitol op de Nederlandse markt verschijnen. Het jubileumcongres in Den Haag, dat als titel kreeg 'DVN: Le ven voor Diabeten' en waaraan 3000 mensen hebben deelgeno men, is de eerste grote bijeen komst van deze soort in ons land waar diabeten en mensen die be roepshalve met diabetes te maken hebben samen zijn. Tijdens het congres maakte de biochemicus Corrie Popp (van het Academisch Ziekenhuis Vrije Uni versiteit) bekend dat vette vissoor ten als haring, makreel en zalm, zeer gezond zijn voor suikerpatiën ten. De visvetzuren stimuleren de ,insulin$werking. Vooral oudere diabeten, van wie het lichaam net iets te weinig insuline produceert, ,zouden baat hebben bij deze soort Beeldhouwster Ineke van Dijk met haar tweede Steenzetter (fotoANP) Gc6ïl bcsllÜt t Tnifil DEN OEVER (ANP) - Het levensgrote, ruim tweehonderd kilo zware bronzen beeld De Steenzetter van beeldhouwster Ineke van Dijk, dat in mei 1982 door koningin Beatrix werd onthuld en twee jaar later op myste rieuze wijze spoorloos verdween, staat weer op de Afsluitdijk. De 44- jarige kunstenares uit Stolwijk heeft in opdracht van minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) een nieuw exemplaar vervaardigd, dat gis teren werd onthuld. Een officiële onthulling was er dit keer niet meer bij. „Dat heeft de koningin tenslotte al eens gedaan", aldus Ineke van Dijk. Tegen mogelij ke diefstal van Steenzetter nummer twee is het beeld elektronisch bevei ligd. Het initiatief om een tweede Steenzetter te maken om daarmee de strijd van de mens tegen het water te herdenken, ging uit van de Stolwijkse kunstenares zelf. „Ik kon het niet verkroppen dat m'n beeld stomweg van de aardbodem leek te zijn verdwenen", zegt ze. Toen de politie haar op 11 mei 1984 informeerde ovfer de diefstal riep ze uit: „M'n kind is weg". „En zo voelde ik dat ook", aldus Ineke van Dijk, die eind vorig jaar, toen zoekacties van politie en marin^ zonder resultaat bleven, uiteindelijk de stoute schoenen aantrok en minister Smit-Kroes een brief schreef. Daarin vroeg ze om een nieuwe opdracht voor hetzelfde beeld. Die opdracht volgde, ruim twee maanden later. DEN HAAG - Door het bijna surrealistische schimmenspel rond de brief van het kabinet over het rakettenverdrag met de VS, dreigt een politiek minstens zo belangrijke ontwikkeling ver-, scholen te blijven tussen de cou-' lissen. Het commentaar van PvdA-leider Den Uyl op de brief bevatte een zinsnede die de ge harnaste tegenstanders van plaatsing van kruisraketten in zijn partij wel ongerust moet stemmen. Na de obligate verkettering van de door het kabinet gekozen weg, rondt hij zijn reactie als door Peter van Nuijsenburg volgt af: „Indien onverhoopt tot plaatsing wordt besloten en een verdrag met de VS tot stand komt, zal een toekomstige rege ring met de PvdA streven naar beëindiging respectievelijk wij ziging van de overeenkomst in gezamenlijk overleg met de VS". De tekst werd onmiddellijk in stant-voer voor het op het Bin nenhof royaal vertegenwoordig de gilde van schriftgeleerden. De woordvoerder van de CDA-frac- tie was er als de kippen bij om de vinger op de wonde plek te leg gen. „De PvdA ziet in dat een eenmaal ondertekend en goedge keurd verdrag niet zomaar terzij de kan worden geschoven wan neer de PvdA regeert en dat een dergelijk verdrag moet worden uitgevoerd, tenzij het in geza menlijk overleg wordt gewijzigd. Dat klinkt heel wat anders dan wat PvdA-voorzitter Max van den Berg heeft gezegd. Die wil niets met het verdag te maken hebben". De WD was minder genuanceerd, maar minstens zo duidelijk. „Het gedraai van de PvdA is begonnen". Met andere woorden: het abso lute 'nee' van de PvdA-fractie te gen plaatsing moet met een forse korrel zout worden genomen. Een feit dat voor de nodige span ningen zal zorgen met de radica le vleugel onder aanvoering van de partijvoorzitter. Wie de verhoudingen tussen de fractie en het partijbestuur kent, zal niet verrast zijn. De fractie telt een redelijk aantal le den, ook specialisten op het ge bied van vrede en veiligheid, die het blindelings volgen van de vredesbeweging moeilijk als de hoogste wijsheid kunnen zien. Ze erkennen de wervingskracht van de anti-raketslogans voor de kiezers en zien evenmin heil in plaatsing. Maar door dit standpunt de status van een geloofsartikel te verlenen, verspeel je je opties en, mogelijk, regeringsdeelname. Dat mag een politicus nooit doen. Voor deze politici telt nog een ander aspect. Het merendeel zit al jaren in de Kamer en wil nu weieens aan het regeringspluche ruiken. Het vobruitzicht van weer jaren oppositie is een schrikbeeld dat voor slapeloze nachten zorgt. In deze kring circuleert al ruim een jaar wat 'het scenario van het voldongen feit' kan worden ge noemd. Dat scenario gaat uit van de volgende gebeurtenissen. De PvdA wint de verkiezingen en le vert de kabinetsinformateur. De informateur bepaalt het tempo van de formatie. Met de beoogde coalitiepartner, het CDA, wordt een akkoord over het sociaal- economisch beleid gesloten. Een moeilijke, maar haalbare klus. Vervolgens wordt het partijcon gres de gewetensvraag voorge legd: wil men een einde maken aan het 'rampzalige beleid' van het huidige kabinet of wordt weer gekozen voor jaren vruch teloze oppositie? U zegt het maar, maar denk wel aan de zwakken in de samenleving. En dan die 'verdomde raket ten'. We hebben gevochten voor wat we waard zijn, maar het niet gehaald. We gaan echter niet bij de pakken neerzitten. Een kabi net met de PvdA zal alles in het werk stellen om dat verdrag te beëindigen of te wijzigen. In sa menspraak met de VS, want, he laas, dat kan niet anders. Maar reken erop, dat onze inzet groot zal zijn. Volgens dit niet van optimis me gespeende draaiboek roept het congres hosanna en ligt de weg naar het Catshuis open. Dat optimisme wordt mede ge voed door de ervaringen in de Bondsrepubliek. De Duitse so cialisten hebben zich bij de sta tionering van de rakketten op hun grondgebied neergelegd en hun nieuwe lijsttrekker, Johan nes Rau, moet van ideologische bevlogenheid weinig hebben. Bovendien is de rakettenkwstie als thema doodgebloed. Net als in België. Een prominent socia listisch kamerlid: Na de verkie zingen zal ik zeggen dat we dat verdrag maar moeten slikken. Voor het zover komt, moet eerst afgerekend worden met de radikalinski's onder leiding van partijvoorzitter Van den Berg. Tot dusver heeft hij alle pogin gen tot nuancering van het raket- tenstandpunt onverbiddelijk de kop ingedrukt. Het kamerlid Ter „Beek en het voormalige kopstuk van het partijbestuur, Bart Tromp, kunnen er over mee pra ten. De geringste-opening werd door Van den Berg genadeloos dicht gemetseld. Het perspectief voor het 'Haagse circuit' kan ook nu niet bemoedigend worden ge noemd. De vraag is nu of de door het succes in de opiniepeilingen ge camoufleerde tegenstelling tus sen de activisten en de op rege ren beluste stroming weer zal op laaien. Een in de publiciteit breed uitgemeten conflict is het laatste wat een partij zich in de cruciale maanden voor de ver kiezingen kan veroorloven, al past dat wel in de partij cultuur. Achter de schermen en in door de socialisten zo verfoeide ach terkamertjes zal in elk geval fors gebakkeleid worden. Stof genoeg tot nadenken voor partijleden die nu het vuur uit hun sloffen lopen om handteke ningen in te zamelen voor het volkspetitiohnement. Het noodzakelijke hormoon in suline zorgt dat het voedsel in het lichaam kan worden verwerkt. Als de alvleesklier geen insuline meer maakt, moet men injecteren. Oude re diabeten hebben vaak als pro bleem dat de inwendig gemaakte insuline minder goed werkt. In het VU-ziekenhuis is ontdekt dat vis vetzuren ook een gunstige werking tegen hart- en vaatziekten hebben, aldus Popp. Diabeten die regelmatig zelf hun bloedsuikerwaarde opmeten, hoe ven bijna nooit meer in het zieken huis te worden opgenomen. In het Academisch Ziekenhuis Gronin gen is het aantal ziekenhuisopna men in 1984 zelfs tot nul geredu ceerd. In 1980 moest yolgens de Groningse internist dr. E. v. Balle- gooie nog 10 procent van de behan delde patiënten wegens acute ont regeling worden opgenomen. Diabeten die zichzelf controleren zullen minder te maken krijgen met zogeheten late complicaties als blindheid en aantasting van nieren. Zelfcontrole draagt ook bij tot kostenbesparing in de gezond heidszorg, aldus de internist. DEN HAAG (GPD) Het kabinet heeft gisteren nog geen "besluit ge nomen over "het VN-verzoek het verblijf van de Nederlandse Unifil- compagnie in Zuid-Libanon voor zes maanden te verlengen. Er moet een afweging worden gemaakt tus sen het verlangen van de Verenig de Naties om in Libanon „vredes- bevorderend" aktief te blijven en de veiligheidsgaranties voor de meer dan 150 Nederlandse solda ten in Zuid-Libanon. Op 19 oktober moet de Veilig heidsraad het mandaat van Unifll verlengen. Dat gebeurde tot nog toe voor periodes van telkens 6 maanden. De Nederlandse Unifil- compagnie ligt al maandenlang in de vuurlinie van elkaar bestrijden de groeperingen in Zuid-Libanon. De risico's voor de Nederlanders zijn groot, terwijl zij aan hun eigen lijke taak, het uit elkaar houden van strijdende groeperingen, niet toekomen. GIETERVEEN (GPD) Een totaal vernield vloerkleed ligt in de achtertuin. Het bankstel, de kleurentelevisie en de cassetterecor der zijn meegegeven met de vuilnisman. Dat is de voorlopige bar lans van drie jaar terreur in Gieterveen. Het echtpaar Darwinkel zit in zijn huis aan de Broek in een uitgeklede woonkamer te wachten op wat komen gaat. Tinus Darwinkel (52) is strijdlustig en ongebroken. Zijn vrouw Hennie is op van de zenuwen. Ze waren onlangs op bezoek bij hun dochter in Limburg om hun pasgeboren kleindochter tê bewonde ren, toen de feestvreugde wreed werd verstoord door een telefoon tje: een onverlaat had door een bovenraampje een bijtend zuur naar binnen geworpen, was de onheilspellende boodschap. „We zouden nog naar Valkenburg gaan, maar we zijn metëen naar huis vertrokken." Daar trof het echtpaar zijn woonkamer in geruineerde toestand aan. Dat kwam aan als een harde dreun, maar niet echt als een verrassing. Dat kon ook niet meer, want het was het zoveelste hoofdstuk in een langdurig drama. Een drama waaraan de politie nog steeds geen einde heeft weten te maken en dat begon in de oudejaarsnacht van 1982 op '83. Twaalf kanaries van de heer Darwinkel werden toen „bevrijd" door een onbekende. De volgende zomer werd de moestuin van de Darwinkels leeggeplunderd. Deze zomer is dat weer gebeurd. Vorig jaar maart liep de terreur wel op een heel lugubere wijze de spuigaten uit. Want tijdens hun vakantie heeft iemand op een nacht de gasleiding doorgesneden, nadat hij hun woning was bin nengedrongen. Een vriendin, die de bloemen en katten kwam ver- zorgen, stapte een woning binnen die bol stond Van het gas. De familie Darwinkel meent te weten wie de aanslagen op op het geweten heeft. Maar zeggen wil men het niet, want eerst moe ten de bewijzen op tafel liggen. De buui;t denkt er net zo over. Een buurman: „Het hele dorp weet wel wie het gedaan heëft. Maar dat is iets anders dan het hardop zeggen." Hoe kan zo'n terreur zolang ongehinderd doorgaan zonder dat de politie ingrijpt? De groepscommandant van de rijkspolitie te Gieten kan en wil er niet veel over kwijt. „Wij onderzoeken het nu heel uitgebreid naar aanleiding van het laatste geval met die bij tende stof. Dit begint zeer kwalijke gevolgen aan te nemen. Maar zulke, zakèn zijn moeilijk te bewijzen." Bestaande filialen worden uitgebreid, nieuwe filialen worden begin 1986 geopend. Daarvoor hebben wij nodig: Gegadigden voor deze functie zullen in staat moeten zijn op korte termijn de gehele leiding en verantwoor ding van een druk bezochte supermarkt op zich te nemen. Vanzelfsprekend dient men over de nodige opleiding en ervaring te beschikken, die voor een dergelijke zware funktie vereist zijn. Een assistent-bedrijfsleider heeft bij ons een omvangrijke verantwoordelijke taak. Hij zorgt onder meer voor een goede presentatie van talrijke artikelen en houdt de voor raden nauwlettend in het oog. Hij geeft tijdig bestellingen door, beantwoordt vragen van klanten en stimuleert en motiveert de aan hem toevertrouwde medewerkers. Voor deze functie komen in aanmerking energieke medewerkers van ongeveer 20 jaar met b.v. M.A.V.O. en een vakgerichte opleiding. Ervaring in een soortgelijke funktie kan uiteraard een voordeel zijn. Wij zorgen voor een gedegen interne opleiding, waarna men de bedrijfslei der bekwaam gaat assisteren en deze bij afwezigheid kan vervangen. Flinke mensen die: Kennis hebben van groenten en fruit, gevoel hebben voor de verkoop, open staan voor nieuwe ontwikkelingen en mee willen groeien in een gezond bedrijf. Heeft u belangstelling? Schrijf dan aan: DIGROS B.V. postbus 187 2160 AD Lisse, t.a.v. dhr. B. Wensink Kabinet stelt maatregelen voor

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5