Z Oorzaak hemofilie nog vaak onbekend PSP en PPR boycotten overleg fractievoorzitters I MSG geeft 3 speciale 3 penning uit I; Custom Car Si Show voor zesde maal H Landelijk onderzoek vanuit AZL ,piri Internist test anti- kankermiddelen op gekweekte tumoren Klein links wil in raad over pand Brill praten Nieuw orgel in kerk 198 ZATERDAG 5 OKTOBER 1985 ST LEIDEN ind LEIDEN - Een speciale penning is an^ uitgegeven ter gelegenheid van het da tweehonderdjarig bestaan van de middelbare technische school van het koninklijk genootschap 'Mathe- sis Scientiarium Genitrix'(MSG) in Leiden. De penning, die een doorsnede heeft van 38 millimeter, is ontwor- pen door de Hazerswoudse medail- leur Willem Vis en geslagen bij 's eel Rijksmunt in Utrecht. 1 De 'voorzijde (links) geeft een elej beeld van het trappenhuis, een ken- merkend onderdeel van het huidige schoolgebouw. De opgaande lijn Alj van de ontwikkelingen van de leer- De lingen van de school wordt er mee 'erj gesymboliseerd. ntej Op de keerzijde een tafereel met is de godin Minerva en een aantal idtj leerlingenomgeven door onder de ge- De j LEIDEN De Groenoordhallen zijn 12 en 13 oktober (volgend weekeinde) weer het toneel waar op de fraaiste en mafste automo bielen en motorfietsen te bewon deren zijn tijdens de zesde Custom Car Show. Twee nieuwe trekpleis- ters zijn toegevoegd aan het scala van buitenissige voertuigen: een mini-motor (ongeveer 12 centime ter lang) en een rijdend aquarium, 1 gebouwd in een vermoedelijk da- nig toegetakelde Renault 5. Ongeveer 150 voertuigen zijn er dit jaar te bewonderen. Dit varieert van bizarre voertuigen tot absolute schoonheden omgebouwde busjes en personenauto's. Plaats is inge ruimd voor old timers, tot in de puntjes gerestaureerd, maar ook voor fantasie-auto's, die soms al leen vier wielen en een stuur ge meen hebben met fabriekswagens. Een uitschieter in de show is de 11,9 centimeter lange (korte) mo torfiets van de Duitser Pit Lenger. In het Guinness' Book of World Records staat deze man vermeld met dit kleinste motorfietsje dat ooit werd gebouwd en bereden. Tijdens de show zal Lenger op zijn mini-motors rondscheuren in een soort kuip, met bijna twee meter hoge loodrechte wanden. Een waterdicht gemaakt Renaul- tje 5 moet door zijn verdiensten als rijdend aquarium ook een trekker worden. Tijdens de show wordt het wagentje met 1500 liter water ge vuld, waarna enkele grote vissen de auto tijdelijk hun domein mo gen noemen. Omdat het oog ook wat wil nemen een paar 'beeld- schone meisjes' een aantal keren Man op bouw bekneld onder drie kozijnen LEIDEN - Een 30-jarige bouwvak ker uit Zwijndrecht is gistermid dag bij werkzaamheden aan huizen aan de Stevenshofdreëf' bekneld geraakt onder drie kant en klare kozijnen. De man is met eën heup- fractuur en zwaar inwendig letsel overgebracht naar het AZL. Het slachtoffer wilde de drie ko zijnen, die een totaal gewicht van 1500 kilo hébben, van elkaar los koppelen om ze daarha te kunnen optakelen. Bij dat loskoppelen vie len de steunen weg; in bouwkrin- gen worden die steuneri ook wel "stempel" genoemd. De arbeidsin spectie stelt een onderzoek in. Bouw school Vliet begint LEIDEN - De bouw van de open- bare basisschool Lucas van Ley- den aan de Vliet begint. Wethouder Van Dongen van onderwijs schroeft vrijdag de 'eerste' paal de grond in. Vooraf verzorgt theater groep Pluisje om half een op het bouwterrein een programma. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben inmiddels de be zwaren verworpen die tegen de bouw van de nieuwe school op het voormalige Sijthoff-terreinwaren ingediend. Omwonenden en het actiecomité Redt de Vliet vreesden dat de bouw van de school het his torisch karakter van de Vliet teveel zou aantasten. Het comité is door GS niet er kend als bezwaarmaker, omdat het geen rechspersoonlijkheid bezit. Over de bezwaren van omwonen den tegen de vormgeving wordt opgemerkt dat zij zijn afgewezen door zowel de welstandscommis sie, de gemeentelijke monumen tencommissie als de rijksdienst voor de monumentenzorg. lplr| LEIDEN - Met het misverstand dat hemofiliepatiënten dood zouden kunnen bloeden aan het minste of geringste sneetje, rekent Cees Smit meteen met een vooroordeel af. 3 Hijzelf is daar het levende bewijs van. Het mes is bij het aardappelen schillen vele malen uitgeschoten, maar nog steeds heeft hij genoeg bloed. Wel mist dat bloed een bepaalde stollingsfactor, waardoor het noodzakelijk is dat hij op gezette tijden een bloedpreparaat ■dei kriJgt toegediend. Zijn bloedstolling wordt daarmee weer op peil gebracht. Dank zij deze uu" behandeling kunnen de meeste mensen met hemofilie een vrij normaal leven lijden. Overigens wijt Cees Smit, lid de Nederlandse Vereniging Hemofilie Patiënten, het stand aan de naam waaronder he mofilie vroeger bekend was, name lijk bloederziekte. Hij legt uit: "Kleine uitwendige bloedingen gaan doorgaans vanzelf over. Bij een ernstige bloeding is, zoals dat bij ieder mens het geval is, deskun dige hulp geboden. Het meeste last veroorzaken de inwendige bloe dingen in gewrichten, spieren of in zacht weefsel. Deze bloedingen kunnen het gevolg zijn van stoten, vallen, ongelukkige stap, ga zo maar door. Bij de ernstiger vormen van hemofilie kan dit ook spontaan gebeüren, dat wil zeggen zonder direct aanwijsbare oorzaak". Krijgt iemand zonder hemofilie misschien een blauwe plek of een verzwikte enkel, een hemofiliepa- tiënt heeft al gauw een grotere in wendige bloeding. Komt dat vaak voor dan heeft dat nare gevolgen voor de functie van gewrichten en spieren. Voor 1965 waren die ge volgen overigens veel erger dan „'Losse' bloedprodukten kenden we in die tijd nog niet", meldt arts F. R. Rosendaal. "De patiënten moesten het doen met af en toe een half litertje extra bloed. De jonge- ren hebben van de nieuwe metho de - regelmatige behandeling met door Saskia Stoelinga een bloedpreparaat waardoor de stolling weer op peil komt - gepro fiteerd. De meesten hoeven zich nauwelijks te ontzien. Zelfs een sport als voetbal behoort tot de mogelijkheden". In Nederland lijden <-er naar schatting 1500 mensen aan. Als de hemofilie eerder in de familie voor kwam, zijn de ouders al bekend met de ziekte. In ongeveer dertig procent van de gevallen treedt he mofilie echter spontaan op. Naar de oorzaak daarvan wordt veel on derzoek gedaan. "Tot op heden is er nog niet alles over bekend", zegt Rosendaal. De pijn is over beide geslachten verdeeld. Het kenmerkende van de ziekte is dat alleen mannen het kunnen krijgen. De vrouwen daar entegen zijn draagster van de ziek te. Een draagster heeft bij iedere zwangerschap 50 procent kans dat de baby, als het een zoon is, hemo filie heeft. Als het een dochter is, is het 50 procent kans dat zij draag ster is. Precies beeld De afdeling Hemostase en Trom bose-onderzoek van het Acade misch Ziekenhuis Leiden, het Kli nisch Genetisch Centrum Leiden en de Nederlandse Vereniging van Hemofilie-Patiënten, is begin sep tember in samenwerking met de afdeling Medische Sociologie ven de Groningse universiteit een lan delijk onderzoek begonnen onder hemofiliepatiënten; "Overigens een schitterend samenwerkings verband", merkt Smit even snel op. Hij wijst op de betrokkenheid van de patiëntenvereniging. Doel van het onderzoek is het verkrijgen van een zó precies mo gelijk 'beeld van de verschillende toegepaste behandelingsmethoden en de maatschappelijke positie van hemofiliepatiënten en verder de ef fecten van erfelijkheidsvoorlich ting. Aan Rosendaal en Smit, die beiden bij dit onderzoek zijn be trokken, de vraag: waarom zo'n groots opgezet onderzoek? Smit: "Het is eigenlijk een voort zetting en uitbreiding van soortge lijke onderzoeken die in 1972 en 1978 zijn gehouden. Je kunt pas echt conclusies trekken als je de oude gegevens naast de nieuwe kunt leggen. Nog altijd wordt he mofilie moeilijk ontdekt. We weten niet eens exact hoeveel patiënten er nu zijn. Ook worden er soms foute diagnoses gesteld, leukemie bijvoorbeeld. Bij jonge kinderen Patiënt Cees Smit en arts Rosendaal: 'Een schitterend samenwerkingsverband'. met veel blauwe plekken wordt soms gedacht aan kindermishan deling. Dat is voor veel ouders een traumatische ervaring". Rosendaal vertelt dat niet alleen wordt bekeken of de erfelijkheids- voorlichting zijn vruchten heeft af geworpen: "We willen ook bejcij- ken of nieuwe mogelijkheden on der de aandacht van de patiënten zijn gebracht. Tegenwoordig kan tijdens de zwangerschap al in een heel vroeg stadium worden ont dekt, zo tussen de achtste en tiende week, of de vrucht mannelijk of vrouwelijk is en of hemofilie aan wezig is". Ook willed de onderzoekers ant woord krijgen op de vraag of de ziekte toeneemt en hoe het gezin en de familie op hemofilie reageert. Een ander aspect dat de aandacht krijgt, zijn de resultaten en moge lijkheden van thuisbehandeling. Smit: "De laatste jaren wordt de behandeling zpals het inbrengen en toedienen van het infuus, steeds meer door de patiënt zelf öf door één van de ouders verricht. Dat is een goede ontwikkeling die de pa- Aids Hoewel er veel goede ontwikke lingen zijn ten aanzien van hemofi lie, komt de Nederlandse Vereni ging van Hemofilie-Patiënten ook weer voor nieuwe problemen te staan. Sinds enkele jaren wordt de vereniging geconfronteerd met de ziekte aids. Door de noodzakelijke behandeling met stollingsproduk- ten lopen ook mensen met hemofi lie een zeker risico met het voor aids verantwoordelijke virus in aanraking te komen. Over de hele wereld zijn inmid dels zo'n kleine 100 gevallen be kend onder hemofilie-patienten. In Nederland is tot nu toe geen aids bij iemand met hemofilie geconsta teerd. Wel is onlangs bekendge maakt dat de echtgenote van een Nederlandse hemofilie-patiënt aan aids is overleden. "Gelukkig valt hier de paniek wel mee", zegt Smit rustig. "We zijn al een paar jaar be zig met voorlichting daarover. En dat is nodig, want veel berichten in kranten en tijschriften over dit .on derwerp zijn sensationeel en on juist". Inmiddels is er ook een aantal beschermende maatregelen geno men. Bloed van donoren wordt bij de bloedbanken toch op aids ge controleerd? Smit: "Klopt, hemofi liepatiënten worden ook zoveel mogelijk behandeld met bloedpro dukten van gecontroleerd bloed én bloed dat nog eens extra is verhit, waardoor het aidsvirus is gedood. We hopen het zo in de hand te hou den". Tot slot nog een oproep van bei de onderzoekers: "Het is bijzonder belangrijk en noodzakelijk dat er zoveel mogelijk mensen meedoen. Laten ze zich aanmelden!" In okto ber worden de enquêteformulieren verzonden. Hemofiliepatiënten die geen lid zijn van de landelijke ver eniging of geen formulier hebben ontvangen, kunnen zich aanmel den bij de werkgroep Hemofilie in Nederland 3, Antwoordnummer 10017, 2300 VB Leiden of telefo nisch via het Academisch Zieken huis Leiden; 071-262217. meer studie-attributen. Als rand schrift de naam van het genoot schap en de jaartallen. De keerzijde is een aangepaste weergave van de voorzijde van de vroegere prijspenning van de school. Het tafereel dient als school- vignet en komt vanouds voor op on der meer lakzegels en getuigschrif- do wordt aangewend voor de aan- ten. schaf van leermiddelen. De penning wordt uitgereikt aan De zilveren penning kost 75 gul- de leerlingen. Verder wordt een be- den, de bronzen penning 22,50 gul- perkt aantal penningen in zilver den. Ze kunnen worden besteld bij en brons te koop aangeboden aan het koninklijk genootschap MSG, verzamelaars en andere belang- Dieperpoellaan 2, 2334 CN Leiden, stellenden. Een eventueel batig sal- Telefoon 071-173471. LEIDEN - De raadsfracties van PSP en PPR zullen niet meedoen aan het regelmatig overleg van fractievoorzitters, het zogenaamde seniorenconvent, waarin procedu res van raads- en commissieverga deringen worden besproken. In een brief aan de andere raads fracties verklaren de linkse fracties er niets voor te voelen mee te werken aan, wat zij noemen, het "passief openbare overleg". PSP en PPR hekelen met name de CDA- en D'66-fractie die zich voor het karretje van PvdA en WD zou den laten spannen. "De welrieken de lucht van het pluche van de macht is kennelijk wel erg sterk", aldus de twee gebelgde raadsfrac ties. Als reden voor de 'passieve openbaarheid' zou zijn opgevoerd zullen zijn -motoren die de Groenoordhallen te LEIDEN (ANP) - Geneesmiddelen tegen kanker (cytostatica) kunnen worden getest op gekweekte .kolo nies' tumorcellen. Dit blijkt uit het proefschrift van de internist P.H.Th. J. Slee (43) die op 9 oktober aan de Leidse universiteit hoopt te promoveren tot doctor in de ge neeskunde. Als vóór de behande ling de gevoeligheid van tumoren voor bepaalde middelen kan wor den getest, kunnen de resultaten van de medicamenteuze behande ling verbeteren. Slee die aan het AZL is verbon den beschrijft in zijn proefschrift kweektechnieken waarbij één tu morcel in ongeveer drie weken kan uitgroeien tot een kolonie met min stens dertig cellen. Bij het testen per dag een frisse duik in de wa gen. Bekend van vorig jaar, en deze keer weer aanwezig, is het 'super- monster', een Ford terreinwagen met banden van tweeëneenhalve meter doorsnee. Dit monster (450 pk en 7500 cc) zal tijdens verschil lende demonstraties enkele tiental len personenauto over het dak in halen. Dit biedt ongetwijfeld een verpletterende aanblik. In en rondom de Groenoorhallen zijn voorts verschillende attracties op poten gezet. Onder meer kan de bezoeker auto- en motorfïlms be wonderen op een enorm 180-gra- den-filmdoek. Een mechanisch ro- deopaard, optredens van popgroe pen en rockbands en de verkiezing van Miss Custom Car completeren de show. De Custom Car Show is zaterdag 12 oktober van 10.00 tot 24.00 uur geopend en zondag 13 oktober van 10.00 tot 18.00 uur. Volgens de or ganisatie trok de show vorig jaar meer dan 124.000 bezoekers. 'Ontruiming uitstellen LEIDEN - PSP en PPR hebben een interpellatie aangekondigd voor de gemeenteraadsvergade ring van aanstaande maandag over de ontruiming van het voormalige pand van drukkerij Brill aan de Oude" Rijn. Beide partijen willen het college vragen om contact op te nemen met de universiteit om tot uitstel van de ontruiming van het gebouw te komen. Op grond van een gerechtelijk vonnis moeten de krakers tien da gen na betekening van de uit spraak het pand ontruimen. In een brief aan de gemeenteraad schrijft PSP-er Hans de la Mar dat in ge sprekken tussen de krakers en het college van bestuur van universi teit de laatsten hebben geopperd de ontruiming uit te stellen. Van B en W vraagt klein links zich hiervoor sterk te maken. Twee maanden uitstel zouden voor 'de krakers voldoende zijn om concre te plannen tot restauratie en koop van het pand op te stellen. Bij monde van voorlichter Beets laat de universiteit weten dat er geen gesprek tussen de krakers en het college van bestuur is geweest, hoewel ook de krakers dit bestrij den.- Verder commentaar wordt niet gegeven. dat het college van B en W anders terughoudender zou zijn met het doèn van mededelingen, bijvoor beeld het noemen van een datum waarop een nota klaar zal zijn. PSP en PPR wijzen er op dat raadsle den daar ook in het openbaar naar kunnen vragen en vragen zich af op het college ook niet terughou dend zou zijn als in het 'passief openbare overleg' toevallig iemand zou binnen komen. "Wat onder scheidt in de praktijk dan het.'pas sief openbare overleg' zich van het besloten overleg? Niets", menen de twee linkse fracties. "Passieve openbaarheid is dan een huichel achtige term voor beslotenheid". Onlangs werd, op initiatief van PSP/PPR en het CDA; besloten tot het fractievoorzittersoverleg om dat daarmee het procedureel func tioneren van de gemeenteraad in betere banen geleid zou kunnen worden en alle raadsfracties daar op invloed zouden kunnen uitoefe nen. Het is de PSP en PPR in het verkeerde keelgat geschoten dat in een oriënterende vergadering de openbaarheid van het overleg ter discussie werd gesteld "waarbij het politieke monstrum 'passieve openbaarheid' ten tonele werd ge voerd". niet op slot gaat, maar, PSP en PPR zeggen dit onvoldoende te vinden. "Openbaarheid betekent voor ons: de deur wijd open zetten en iedereen hartelijk uitnodigen. Dat wil zeggen: het aankondigen en opnemen van de agenda van het overleg in de gemeentelijke adver tentie, zonodig belanghebbenden apart uitnodigen en de mogelijk heid van spreektijd inruimen, net zoals bij andere vergaderingen het geval is". De linkse raadsfracties wijzen er op dat hun kritiek op hét functio neren van de gemeenteraad zich niet enkel richtte op de verhouding collegepartijen/oppositiepartijen maar ook op het gebrek aan open heid van de collegepartijen in het algemeen. "Wij voelen er helemaal niets voor om datgene te gaan doen wat wij de collegepartijen verwij ten en zullen er daarom niet aan meewerken om de beslotenheid van PvdA/WD uit te breiden tot de gehele raad. Daar is de Leidse burger allerminst mee gediend. Het steekt ons enorm dat CDA en D'66 zich wel voor dat karretje la ten spannen", aldus de twee frac ties. PSP en PPR doen een beroep op de andere partijen in de raad om alsnog te besluiten tot een open baar overleg. Tot die tijd zullen zij niet aan het overleg deelnemen. van de cytostatica op deze kolonies bleek dat niet alleen de concentra tie van het geneesmiddel belang rijk is voor het al dan niet overle ven van de tumorcellen, maar ook de tijd die de tumor eraan werd blootgesteld. Kleine veranderin gen in de blootstellingsduur lever den wat dit betreft al duidelijke verschillen op. Uit een ander onderzoek waren gegevens beschikbaar over het ver loop van de concentratie van een geneesmiddel in het bloed en de tijd die het in het lichaam van pa tiënten blijft. Deze gegevens ge bruikte Slee voor het nabootsen van het gedrag van het geneesmid del in de kweektechniek. Op basis daarvan paste hij bovendien een niet-gebruikelijke toediening van dit geneesmiddel toe bij een groep patiënten, hetgeen een volgens hem veelbelovend resultaat ople verde. Slee beveelt de kweektechniek ook aan voor het uittesten van de werkzaamheid van nieuwe genees middelen. Daardoor kunnen ze eerder worden toegepast bij pa tiënten en kunnen niet nuttige be handelingen worden voorkomen. Stoorzender uit de lucht LEIDEN - De radiopiraat-'Yellow Rose' die al enkele maanden het mobilofoonnet van de Leidse poli tie op gezette tijden hevig stoort, is gistermiddag uit de lucht gehaald. In samenwerking met de. radiocon troledienst trof de politie een zen der op het dak van een woning aan de Salomonssteeg. Een eigenaar was er niet te bekennen. LEIDEN - In de vrijgemaakt-gere- formeerde kerk aan de Heren gracht heeft de organist-dirigent Charles de Wolff gisteravond een nieuw orgel ingespeeld. De Wolff was adviseur bij de bouw, die werd toevertrouwd aan de Lisser orgel bouwer W. N. de Jongh. Bij de bouw, die anderhalf jaar duurde en ruim f. 150.000 kostte, kon het front van het vorige orgel uit 1878 (het bouwjaar van de kerk) opnieuw worden gebruikt. In werken van Sweelinck, Buxtehu- de, J. S. Bach, Mendelssohn en Andriessen liet Charles de Wolff het nieuwe instrument in al zijn mogelijkheden horen. Het hoofdwerk bevat een pres- tant, roerfluit, octaaf, spitsfluit, quint, nog een octaaf, mixtuur en trompet. Het nevenwerk (met tre mulant) een holpijp, prestant, roer fluit, woudfluit en sexquialter. En het pedaal een subbas en tolkaan. Hoofdwerk en nevenwerk, pedaal en hoofdwerk en pedaal en neven werk kunnen worden gekoppeld. Met de ingebruikneming van dit orgel is de restauratie van de He- rengrachtkerk nu compleet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3