Bloeiende bermen herbergen 1400 plantesoorten Een pompeus vergadercircus Verenigde Naties onmisbaar ondanks falen ZATERDAG 5 OKTOBER 1985 EXTRA PAGINA,21 Ergens achter het miljoen bedrukte pa gina's dat de VN jaarlijks produceren en de drommen ambtenaren die daarvoor verantwoordelijk zijn, gaat 's werelds belangrijkste internationale organisatie schuil. Veertig jaar oud nu, ver verwij derd van het idealisme der eerste dagen en enorm gegroeid, blijven de Verenigde Naties in al hun falen een onmisbaar middelpunt van internationaal overleg en diplomatie. Niettemin zijn de twee gróte machten op aarde, de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie, doortrokken van een diep gaand wantrouwen tegen multilaterale instellingen als de VN. De ene stem die elk land heeft toebedeeld gekregen, ver tekent de objectieve waarheid van de in ternationale verhoudingen ingrijpend. De VN is daarom een instelling gewor den die getrouw aan zijn Handvest nog steeds de vrede heet te bewaken, doch daarin doorgaans niet lijkt te slagen. Achter de facade van marmer en glas worden geen politieke beslissingen ge nomen die ver reiken. Aan het naleven van resoluties valt niets af te dwingen. De Verenigde Naties kunnen niet meer doen dan de lidstaten toelaten. Macht om beslissingen op te leggen wordt de organisatie onthouden. De Spaanse diplomaat Jaime de Pinies, die de jubileumvergadering voorzit en een agenda beheert met zo'n 150 onderwer pen die voor Kerstmis behandeld moe ten ?ijn, zei in zijn toespraak: „Het is voor niemand een geheim, dat de VN zich momenteel in een crisis bevinden. Zij hebben niet voldaan aan de hoop die bij de stichting in hen was gesteld". Dat zijn geen vrolijke woorden bij een ver jaardag. Dit zegt Brian Urquhart, onder-secre- taris-generaal, belast met de 'vredesope raties', zoals Unifil: „Wij leven nog steeds in de Middeleeuwen. De feodale baronnen zijn zwaarder bewapend en machtiger dan het centrale gezag en doen min of meer wat zij willen. Er moet nog steeds op het internationale toneel een grote, gezamenlijke achterban van het volk naar voren-treden, die staat op de noodzaak van een gerespecteerde centrale orde en een ordelijk rechtspro- ces en de handhaving van de vrede". Ploegschaar Anno 1945 was goed en slecht geweld dadig maar overzichtelijk gerangschikt, in de eerste opzet van de VN. De vijf machtigste landen kregen bij wijze van erkenning van die macht permanente zetels in de Veiligheidsraad en een veto. Maar de collectieve veiligheid waar het om begonnen was, is nooit van de grond gekomen. Voor het VN-gebouw in New York staat weliswaar een beeld van een man die een zwaard omsmeedt tot een ploegschaar, maar het zijn zulke namen als Korea, Vietnam, Israël, Egypte, Liba non, Cyprus, Iran, Irak, die heflnneren aan inspiratie gebaseerd op ijdele hoop. In de veertig jaar van zijn bestaan heb ben de VN 300 regionale en burgeroorlo gen niet kunnen voorkomen, die twintig miljoen mensenlevens hebben gekost. Bondgenoten die aan de wieg van de VN stonden, werden vijanden en na verloop van tijd zat het verkeerde China aan tafel in de Veiligheidsraad, een eiland nog slechts voor de kust van 's werelds grootste land, dat inmiddels als volksre publiek in communistische handen was overgegaan. Naarmate de organisatie groeide, als beheerder van 's werelds de kolonisatieproces, plantte de politieke verlamming zich verder voort. Het is niet van ironie, noch van tragiek ontbloot, dat de Verenigde Staten als grote drijvende kracht achter de dekolo nisatie, die wereldmachten van voor heen tot realistischer proporties terug bracht, binnen de structuur van de VN daarvan ook het grote slachtoffer is ge worden. Nieuwe lidstaten dienden zich aan, ongeoefend nog in de westerse di plomatie, blokken vormend en met hun stemmen het besluitvormingsproces in de Algemene Vergadering reducerend tot farce en anti-Amerikaanse, anti- Westelijke propaganda. Nostalgisch herinneren thans ouden van dag aan de qerste dagen van de VN. Nog geen officieel gebouw, een kantoor in een hotelkamer, vergaderingen over atoomwapens in een gymnastiekzaal van een meisjesschool in de Bronx." Na derhand was het hoofdkwartier in een voormalige wapenfabriek op Long Is land in een voorstadje genaamd Lake Success. De Algemene Vergadering vond plaats in Queens, waar een ijshoc- keyhal was omgebouwd. Men beschrijft de informele sfeer van enthousiasme, het volhardend opstropen van de mou wen om 's werelds problemen te lijf te gaan en intiem overleg op afgeleefde so fa's waaruit de vulling naar buiten puil de. Tegenwoordig is dat allemaal anders sen en mogelijkheden van vandaag, nuchterder en gericht op het doorbre ken van de geinstitutionaliseerde impas- Harold E. Stassen, de laatste nog le vende Amerikaanse ondertekenaar van het handvest, heeft 'uit een gevoel van bijzondere verantwoordelijkheid' voor wat zich aan New Yorks East River af speelt, alle 159 VN-ambassadeurs een ontwerp gestuurd van een nieuwe grondverklaring. Naast de Algemene Vergadering, die gewoon moet blijven bestaan met zijn ene stem per land, voor ziet hij een nieuwe 'Raad van Admini strateurs' van 25 landen, die moet wor den gekozen met gewogen stemmen. Stassen wil nieuwe verantwoordelijkhe den en beperkingen opleggen aan de VS en de Sowjet-Unie en een nieuw sys teem van arbitrage, bemiddelaars en een wereld Hof van vrede voor de oplossing van geschillen. Zoals vele andere wereldverbeteraars spreekt Stassen in New York tegen do vemansoren. Er is geen schijn van kans om een nieuw handvest aangenomen te krijgen, in omstandigheden waar resolu ties en besluiten (van de Veiligheids raad) doorgaans of politiek volstrekt uit balans hangen dan wel het kenmerk dra gen van het verlammende compromis. De VN, zoals die nu zijn, vormen met al hun opzichtige tekortkomingen ver moedelijk het beste wat momenteel nog kan bestaan. De werkelijkheid dwingt ertoe meer waarde te hechten aan de in vele opzichten nuttige realiteit van een onvolmaakt apparaat, dan aan het falen ten opzichte van oorspronkelijke idea len. De ministers van buitenlandse zaken van de landen die lid zijn van de Veilig heidsraad, hebben een speciale plechti ge vergadering gewijd aan het verlangen de invloed van de VN te vergroten. Mooie redevoeringen soms, maar een slotverklaring die machteloos niets meer belooft dan voortgaande verbete ring. Windvlagen Het is eigenlijk nooit anders geweest. In de allereerste zitting van de Veiligr heidsraad beschuldigde Iran de Russen van grensoverschrijding en veroordeel de de Sowjet-Unie de Britten omdat zij troepen naar Athene hadden gezonden om de communisten terug te slaan. Trygve Lie, de eerste secretaris-generaal van de VN, schreef in zijn memoires: „De harde werkelijkheden van wereld politiek drongen binnen. Als windvla gen waarschuwend voor stormen die la ter zouden komen, bliezen zij de deur kapot van het nieuw gebouwde huis van vrede voordat de werklieden het af had den". „Het voornaamste obstakel voor een grotere verwezenlijking van de doelstel lingen uit het Handvest is de lust van weinigen naar macht over velen, zoals dat het obstakel is geweest voor mense lijk geluk sedert de dageraad van de his torie", zei de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz. Zijn collega Basile Laetare Guisson van Burkina Fasso was uit zijn hoofd stad Ouagadougou (waar juist met hulp van de VN 150 putten waren geslagen, waardoor twintig wijken voor het eerst van water konden worden voorzien), naar New York gereisd om dit perspec tief aan te brengen: de gemiddelde le vensverwachting in Burkina Fasso is veertig jaar en dat kan helpen verklaren waarom het volk van zijn land verlangt dat de VN bijdragen aan een betere we reld voor iedereen, op basis van rechtvaardigheid, gelijkheid, soevereini teit, nationale onafhankelijkheid en we derzijds begrip. En nu is dan het wachten op de staats hoofden, de regeringschefs en de minis ters die New York in eindeloze verkeers opstoppingen zullen storten en voor wier beveiliging een leger van 5000 man politie en geheime dienst op de been is gebracht. Redevoeringen van meer dan 15 minuten mogen niet, een echte we reldtop wordt het niet, maar wel een be vestiging van het feit dat de VN ook na veertig jaar nog niet voor dood moeten worden opgegeven. Zelfs al blijkt het ook bij deze gelegenheid moeilijk de verschillen van mening tussen de wes terse landen en de Derde Wereld te over bruggen over de vraag op welke punten de meeste nadruk moet worden gelegd in een unaniem te aanvaarden verkla ring over de normen van internationaal gedrag. Het is passend om ter ontnuchtering bij de weelderige feestviering van straks nog eens de woorden in herinnering te roepen van de Amerikaan Henry Cabot Lodge over de VN„Deze organisatie is geschapen om te voorkomen dat u naar de hel gaat. Zij is niet gemaakt om u naar de hemel te brengen". Bloeiende wegbermen. Ze komen steeds meer voor langs autosnel wegen, provinciale wegen, polder wegen en zelfs hier en daar binnen de bebouwde kom. De wandelaar die van al het moois wat er in zo'n berm bloeit geniet, vindt af en toe een bordje met: verboden te pluk ken. Bij een prachtig lint van mooie rode klap rozen bestaat de neiging tot plukken al gauw. De heren H. Heemsb^rgen en J. Vink van de Adviesgroep Vegetatiebe- heer van het ministerie van landbouw in Wageningen grinneken. „Klaprozen ho ren niet in een berm. Als ze er staan, zijn ze er gezaaid. Het is een stuk natuurver- valsing". Nederland heeft maar liefst 50.000 hec taren wegbermen met daarnaast nog en kele tienduizenden hectaren aan spoor dijk en waterkant. Allemaal prachtige gronden voor de groei van de natuurlij ke vegetatie. „Wist u dat er zo'n 1400 soorten planten, kruidachtigen, zijn waarvan er ruim 900 te vinden zijn langs de spoordijken en zo'n 700 langs de slootkanten?". Tot en met de jaren '60 was het arme tierig gesteld met onze bloeiende en geu rende flora langs weg en beemd. Vrijwel alles was doodgespoten. Ook een weg berm of slootkant moest geld opleveren. Het gras werd door gemeenten en pol derbesturen vaak openbaar verpacht aan bóeren die het hooi opsloegen als wintervoorraad voor hun vee. Om die opbrengst te verhogen werden de ber men bemest en gespoten „tegen al dat onkruid en vuil". Gras, dat was het waar voor het pachtgeld werd betaald. Het resultaat was langs de weg een lang lint van keurig groen gemaaid gras zonder dat daarin nog maar een bloe metje te zien was. Met de sloten en vaar ten was het al even treurig gsteld. Dege nen die verantwoordelijk waren voor het onderhoud, het schoonhouden van de sloten en vaarten, hadden het in de jaren '50, '60 al gauw bekeken. Het gebruik van chemische middelen bespaarde al binnen enkele weken een boel werk. Met wel als gevolg dat prachtige bloeien de waterplanten zoals de gele plomp en de witte waterlelie verdwenen. In 1964 kwam de Bestrijdingsmidde lenwet, waarin werd gezegd hoe men met gif diende om te gaan. Maar het duurde nog tot midden van de jaren '70 dat doordrong dat er iets moest gaan ge beuren om een chemische ramp te voor komen. Langzaamaan werden bestrij dingsmiddelen verboden. In dé laatste begroting van het ministerie van land bouw staat dat dit jaar de zogenaamde doodskopmiddelen niet meer mogen worden gebruikt ter bestrijding van wat men zo snel onkruid noemt in wegber men, langs spoordijken, op sportvelden. In 1978 werd dr. P. Zonderwijk hoog leraar aan de Landbouwhogeschool in Wageningen. Hij doceert vegetatiekun- de, ecologie en onkruidkunde. In 1981 werd de Adviesgroep Vegetatiebelieer door het ministerie van landbouw in het leven geroepen. Deze groep van vijf mensen werd aan prof. Zonderwijk toe gevoegd. Zij werken in Wageningen, maar zijn in dienst van het ministerie en niet van de hogeschool. Samen met prof. Zonderwijk geeft de groep speciale ad viezen aan beheerders van wegen over aanleg en beheer van kruidachtigen in bermen. Het resultaat van de inspanningen van .de adviesgroep is al goed zichtbaar - vooral de afgelopen twee, drie jaar trek ken steeds meer bloeiende bermen en slootkanten de aandacht van de voorbij ganger. „We hebben het geluk dat het publiek ons geweldig steunt in ons werk. Daarvoor hebben we toch heel wat problemen en weerstanden moeten overwinnen", vertelt de heer Heemsber- gen. Boeren De heer Vink is speciaal belast met de contacten en voorlichting aan de boe- renorganisaties. „Boeren hadden en hebben nogal eens bezwaren tegen die prachtig bloeiende bermen, omdat ze bang zijn dat het zaad overwaait naar hun percelen* Die angst zou vroeger ge rechtvaardigd zijn, maar nu niet meer. Bij een goed onderhoud van een weide- of akkerland langs een bloeiende berm krijgt het zaad vrijwel geen kans te ont kiemen. Gebeurt dit toch, dan is de boer al langs geweest voor het plantje een centimeter hoog is". Klachten van boeren komen steeds minder voor. „Natuurlijk hebben we be grip voor de problemen van de boeren. Daar züllen we als het kan zeker reke ning mee houden. Maar toch kunnen we altijd klachten bespreken en tot een mi nimum terugbrengen. Het gevolg daar is weer dat we steeds meer open oog en medewerking krijgen van onze agra riërs. Die zeggen nu dat ze er vaak ple zier in hebben om hun particuliere ber men te laten bloeien. Het wordt' dan weer net als vroeger, zeggen ze dan". Prof. Zuiderwijk en zijn mensen wij zen erop dat de linten van bloeiende ber men, slootkanten en spoordijken een verbindingsschakel vormen tussen geï soleerde natuurreservaten. Een verbin ding die beide partijen goed beinvloedt. „Door deze beinvloeding komen in goed behandelde bermen weer wettelijk be schermde planten terug, die daar vroe ger ook bloeiden". Bloeiende planten trekken insekten aan. Insekten weer muizen. „Daardoor zie je steeds vaker een valk bidden bo ven een berm, omdat het scherpe oog van de vogel een vledmuisje heeft ont dekt". Ook de imkers zijn blij met alles wat er met onze bermen gebeurt. „De produktie van stuifmeel en nectar neemt toe; de bijenvolken behoeven geen kilo meters meer van de kast weg te vliegen om wat te vinden". Wat moet er nu gebeuren om een weg berm weer als vanouds te laten bloeien? Niet zo erg veel. In elk geval moet de wegbeheerder er geen mest op gooien. Idealisme en optimisme overheersten veertig jaar geleden bij de oprichting van de Verenigde Naties. Veiligheid en vrede, daar zou de internationale organisatie zich sterk voor maken. Van de hooggespannen verwachtingen is niet veel meer over. Driehonderd regionale en burgeroorlogen, met in totaal twintig miljoen doden, hebben duidelijk gemaakt dat goede voornemens alleen niet voldoende zijn. Toch blijven de VN in al hun l'alen een onmisbaar middelpunt van overleg en diplomatie. door Henk Kolb achter marmer, glas en staal, met stoeten kamerbrede limousines voor de ingang van de gedelegeerden, bewindslieden en staatshoofden die daar maar een roltrap verwijderd zijn van de ingang van de enorme vergaderzaal. Jaar in, jaar uit be klimmen ministers daar het podium om redevoeringen af te steken waarnaar weinigen nog luisteren, zolang het niet gaat om grote machten. Vier regels Verhoudingen zijn verhoudingen: als Nederlands minister Hans van den Broek drie of vier regels krijgt in het overzichtsverhaal van de New York Ti mes, wrijft men zich bij de VN-missie te vreden in de handen. Nederland staat weer "feven herkenbaar op. de wereld kaart, hoewel de collages van ambtelijke paragrafen die de bewindsman in zeer theoretisch Engels vertaald meebrengt, geenszins de bedoeling kunnen hebben de Nederlandse positie duidelijk te defi niëren. „Ik overtuig hier", zei Van den Broek een dezer dagen, „liever binnens kamers". De VN is dan ook een diplomatieke werkplaats. Binnenskamers wordt aan succesjes gesmeed, in de Algemene Ver gadering gaat het om lippendienst aan ideologieën en om de stem van landen die anders nooit zou worden gehoord of beluisterd. Daar wordt nimmer besloten en slechts aanbevolen onder druk van de tweederde meerderheid waarvan de Derde Wereld zich tot ontstemming van de VS onstuimig bedient. Veel van die landen zijn echter zo arm, dat zij zich niet veel ambassades in ande re landen kunnen veroorloven. Voor hen zijn de VN-vergaderingen een waren huis vol contacten, die zij anders nooit kunnen leggen. Waar de VN functio neert, gaat het doorgaans om niet on middellijk politieke zaken als gezond heidszorg, kinderzorg, communicatie, voedsel, problemen van overbevolking etc.. Het pompeuze vergadercircus van de potentaatjes is de plaats om politiek stoom af te blazen, maar in de buiten gewesten van de wereld betekent de VN in de woorden van Miguel Albornoz, VN ambassadeur van Ecuador 'de grote worsteling tegen armoede, onwetend heid en ziekte'. Het is gemakkelijk de VN uitsluitend te beschrijven aan de hand van hun fa len in New York, aan de overdaad, het gebrek aan doeltreffendheid, de over maat aan ambtenaren in wier bestand elk land zijn aandeel opeist en waarte gen bij uitzondering zowel de Sowjet- Unie als de VS te keer gaan. Amerika betaalt een kwart van de VN-begroting, die vier miljard dollar beslaat, en het Congres heeft gedreigd met een drasti sche vermindering ervan, als de zaken in New York niet beter worden geregeld. De 78 armste landen betalen elk 0,01 procent, en het Congres wenst dat met die maatstaf in gedachten het gewicht van een stem wordt berekend. Maar tegenover de Derde Wereld en al die jonge, niet-blanke en arme landen, met hun vertegenwoordigers in pakken zó nieuw dat de rijgdraden van de plaat selijke kleermaker er soms nog aanhan gen, zijn de Verenigde Naties de toe ziend voogd over hun vrijheid. Impasse Gegeven het feit dat de VN op vele be langrijke punten van hun handvest heb ben gefaald en niemand eraan twijfelt dat de oprichters waren overmand door een in deze veel cynischer tijden bijna ondenkbaar idealistisch optimisme, zou het voor de hand liggen een nieuw hand vest te ontwerpen. Aangepast bij de ei- Mogen er geen chemische bestrijdings middelen worden gebruikt. „Een weg berm moet gewoon als ouderwets hooi land worden behandeld. Soms twee maal, soms eenmaal per jaar moet alles worden afgemaaid op het moment dat het hoofdgewas is uitgebloeid. Tijdens dat maaien valt het zaad van de uitge bloeide planten weer op de berm. Dat garandeert weer een groei en bloei in het volgend jaar. Daarbij moet de wegbe heerder wel weten wat er zoal bloeit. Dat kan heel verschillend zijn, naar gelang de grondsoort. Op klei groeien en bloeien nu eenmaal andere planten en bloemen dan op zandgrond. Voorop dient echter te staan dat de grond zo arm mogelijk wordt gehouden". Rijkswaterstaat, de provinciale water staten en de Nederlandse Spoorwegen geven bijna voor de volle 100 procent medewerking. „Wist u dat meer dan 70 procent van onze inheemsè flora, waar onder 300 zeldzame of bedreigde soorten kruidachtigen in spoorwegbermen en op emplacementen zijn aangetroffen? Naast een rijk plantenleven kenmerken spoorwegbegroeiingen zich door hun grote rijkdom aan insekten, kleine zoog dieren en vogels. De strooisellagen langs de rails dienen als overwinteringsplaas voor amfibieën en reptielen". (GPD) Een wegberm moet gewoon als ouderwets hooiland worden behandeld (foto GPD)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 21