LEIDSCH DAGBLAD Geen uitstel raketbesluit EXTRA Drukkerij Demmenie 7// Jurist: eis bij lange wachttijd vergoeding Veiligheidsraad VN veroordeelt Israël Schadereparatiesaan al Ie merken AUTOSCHADEHUIS Het enige wat nu telt, is uw handtekening. Gesprek over De Jonge begonnen Mexicaans jongetje nog niet gevonden ZATERDAG 5 OKTOBER 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37825 DEN HAAG (ANP) "Bijgaand treft u een kleine hoeveelheid licht radio-actief Kaliumchlori- de aan. Wat u ermee aanmoet weten wij ook niet. Het is ei genlijk hetzelfde als met radio actief afval. Wat we daar mee aanmoeten weet ook nie mand." Aldus de opening van een brief die oud-premier mr. Van Agt, ir. J.W.M. Van Rooij en ir. F.C. de Jong gisteren bij de post aantroffen. Brief plus postpakketje waren afkomstig van een actiegroep die zich "Griesmeelfabrikanten tegen Kernenergie" noemt. Van Agt (commissaris van de koningin in Noord-Brabant), Van Rooij (directeur van de provinciale elektriciteits maat schappij PNEM) en De Jong (voorzitter van het Industrie- Van Agt krijgt radio-actief afval per post en Havenschap Moerdijk) zijn alle drie erkend voorstander van nieuwe kerncentrales op de Moerdijk. Zoals duidelijk mag zijn, wil de actiegroep de drie bestuurders met het pak ketje wijzen op het probleem van radio-actief afval. Mochten zij niet gerust zijn op de veilig heid van het pakketje, dan kun nen de bestuurders het weer bij de actievoerders inleveren. "Wij zijn niet zo onverantwoord dat we anderen blijvend opza delen met deze troep", aldus de brief. Een woordvoerder van de ac tiegroep deelde mee dat be wust gekozen was voor het licht radio-actieve Kaliumchlo- ride. Het pakketje is volgens hem niet gevaarlijk. De stof zit in een doosje verpakt dat moei lijk open gemaakt kan worden. De actievoerders hebben het Kaliumchloride gekocht bij verschillende apothekers door heel Nederland. "Enkelen de den wat moeilijk, maar meestal kregen we het zo mee". Ir. J. van Rooij zei gisteren nog niet te weten wat hij met het pakje gaat doen. "Ik heb het niet opengemaakt. Mis schien gooi ik het wel in de vuilnisbak", aldus de directeur van de PNEM. Mevrouw Van Agt droeg het' pakje over aan de gemeentepolitie in Vught. UTRECHT (ANP) - Schadevergoeding eisen van artsen die zich niet aan afgesproken tijden houden. Deze suggestie doet mr. C. J.J.M. Stolker van de afdeling burgerlijk recht van de Leidse Universiteit deze week in het artsenblad Medisch Contact. Hij verwijst onder meer naar een uitspraak van een rechter in West-Duitsland, die een schadevergoeding van 75 mark toekende aan een patiënt die 75 minuten in de wachtkamer had moeten zitten. Het spreekwoord "tijd is geld" is volgens Stolker ook van toepassing op de wachtende patiënt. Hij vermoedt, dat als al het wachten in (polikli nieken in Nederland in geld zou worden uitgedrukt, de kosten voor de samenleving jaarlijks in de vele miljoenen zouden lopen. Hij vraagt zich af, waarom die schade dan niet op de veroorzakers zou worden verhaald. „Afspraak is afspraak", ook in de gezondheidszorg, aldus Stolker, die enige speelruimte (20 tot 30 minuten) binnen het medisch bedrijf overi gens wel toelaatbaar acht. Maar bij langer wachten op artsen die zich niet op bijzondere omstandigheden kunnen beroepen, zou de arts volgens hem in beginsel aansprakelijk kunnen worden gesteld voor de schade die de patiënt daardoor lijdt. Brief Gorbatsjov aan Lubbers DEN HAAG (GPD, AFP, UPI) - Het kabinet voelt er niets voor het besluit over de plaatsing van kruisraketten uit te stellen tot na 1 november. Premier Lubbers, die dit giste ren na afloop van het kabinetsberaad zei, verwachtte niet dat de Russen voor 1 november nog meer SS 20's zullen ontmantelen. "Het zijn en blijven er meer dan 378, we zullen ons be sluit op het aangekondigde tijdstip uitvoeren", aldus Lub bers. Liz Taylor steunt aids-onderzoek Verenigde Naties op dood spoor? PAGINA Eén-tweetje tussen Duinoord en Ajax VERENIGDE NATIES (RTR) - De Walters onderstreepte de nood- Veiligheidsraad van de Verenigde za£>k het terrorisme te bestrijden. Naties heeft de Israëlische „hande- Anders zal de „geweldscyclus zich ling van gewapende aggressie" te- voortzetten". Hij zei bovendien dat gen Tunesië gisteravond veroor- noodzakelijk is zich te concentre- deeld. De resolutie werd met 14 ren op de vredesinspanningen in stemmen aangenomen, terwijl de het Midden-Oosten en dat Was- Verenigde Stoten zich van stem- hington vastbesloten is „alles te men onthielden. d°en om het vredesproces te steu- Israel voerde afgelopen dinsdag nei?"- een luchtaanval uit op het hoofd- »WlJ spreken van een patroon kwartier van de PLO in Tunis, van geweld, maar we moeten wel waarbij tientallen mensen om het duidelijk zyn: het is terrorisme dat leven kwamen de oorzaak van dit patroon is, niet Tunesië „heeft recht op passen- de reacties op terroristische aan- de schadevergoeding na de verlie- vallen aldus de Amerikaan. „De zen van mensenlevens en de mate- 7S erkennen en steunen krachtig riële schade als gevolg van de aan- het beginsel dat een land dat het val", aldus staat in de resolutie, onderwerp is van voortdurende Voorts worden de lidstaten van de terroristische aanslagen kan reage- VN opgeroepen maatregelen te ne- ren ™et een gepast gebruik van ge- men om Israel ervan te weerhou- weld om zich te verdedigen tegen den dergelijke acties te ondeme- verdere aanvallen", zo betoogde men tegen de soevereiniteit en de Walters, territoriale integriteit van landen. 1 De Tunesische minister van bui tenlandse zaken, Essebsi, bedank te de Veiligheidsraad voor de stem ming. Tunesië heeft weer reden om te „hopen", zo verklaarde hij. De Amerikaanse vertegenwoor diger, generaal Vernon Walters, verklaarde dat ondanks de grote sympathie van de VS voor Tune sië, zijn land de resolutie niet heeft kunnen goedkeuren, waarin alle fouten aan één kant worden ge plaatst en waarbij de redenen voor de Israëlische aanval worden gene geerd. WASSENAAR - Prinses Julia na heeft gisteren op Werelddieren dag het eerste bejaardencentrum voor huisdieren aan de Zijdeweg in Wassenaar geopend. Zij deed dat door een bronzen plaquette met het vignet van de Vereniging Na tionale Dierenzorg te onthullen. Het centrum, de Seniorenclub ge noemd, biedt tot nu toe huisvesting aan negen honden met een gemid delde leeftijd van tien jaar. Volgens Tine Neuberg, een van de medewerksters, staan er nog on geveer vijf honden op de wachtlijst. Deze kunnen volgende week wor den geplaatst. "Geen gekke start voor een centrum dat net is ge opend". Inititiatiefnemer J. Boersma, te vens directeur van de Vereniging Nationale Dierenzorg, sprak over een zeer geslaagde dag. Hij leidde de prinses rond door het hondebe jaardencentrum. Ook maakten zij een rondwandeling door het nabij gelegen dierenasiel. Boersma vond. de prinses heel belangstellend: "Ze vroeg me het hemd van het lijf'. - Op de foto wordt de prinses be groet door een als hond verklede medewerkster van het centrum. In het midden Wassenaars burge meester Schoute (foto anp) Lubbers bevestigde dat Sowjet-lei- der Gorbatsjov hem woensdag al per brief op de hoogte had ge bracht van de nieuwe Russische voorstellen. Hij onthulde, dat er eerdere briefwisselingen met de Sowjet-leider waren geweest over het kruisrakettenbesluit dat het kabinet vorig jaar juni nam. Hij wilde daarover geen mededelingen doen. op de voorstellen die Gorbatsjov eerder deed. De Britse minister Howe (buitenlandse zaken) staat welwillend tegenover het Russi sche voorstel tot directe onderhan delingen over de onafhankelijke Britse en Franse kernmacht. De Franse president Mitterrand liet blijken daar niets voor te voelen. De Westduitse minister van bui- In Washington heeft een functio- inlandse zaken, Genscher, juicht het Amerikaanse minis- £e 1°n«ste wapenyoorstellen van buitenlandse zaken op Gorbatsjov toe. Hij vindt dat het - Westen nu zelf met tegenvoorstel len moet komen als een bijdrage aan een nuttige discussie in het ka der van de wapenbeh'eersingon- derhandelingen, aldus een woord voerder van Genscher. In de Verenigde Staten is men minder enthousiast. President Reagan verklaarde gisteren nog eens met nadruk dat de VS vast houden aan onderzoek naar ruim tedefensie (SDI). Afzien van SDI door de VS is de centrale eis van de Sowjet-Unie in de wapenonder handelingen tussen beide super- mogendheden in Genève. (zie ook pagina buitenland) n goeie drukker «3? 071-411141 RIETSCHANS 68 12352 BB LEIDERDORP terie D<-r_ er het volste vertrouwen in hebben dat Nederland zijn ver plichtingen nakomt waar het de plaatsing van raketten betreft. Engeland en West-Duitsland rea geerden gisteren tamelijk positief Excuses VS WASHINGTON (GPD) - President Reagan heeft gisteren zijn excuses aangeboden voor 'een misver stand', dat Nederland en België heeft geërgerd. Beide landen voe len zich buitengesloten van top- overleg tussen de VS en hun be langrijkste westelijke bondgeno ten. De ontmoeting in New York is volgens Reagan een gelegenheid voor extra overleg van landen die jaarlijks de economische top van het westen bijwonen. Het betreft alleen economisch beraad. Aanvankelijk was aange kondigd dat econorriische en mili taire onderwerpen zouden worden besproken ter voorbereiding op Reagans ontmoeting met Gorbats jov in Genève. De EG die bij het economisch beraad normaal wel aanzit, was ditmaal niet uitgeno digd. Rooseveltstraat 61, Lerden 071-764800 Zeg nee tegen de kruisraketten. Teken het Volks petitionnement. Geen kaart ontvangen? Bel 020-238672 en u krijgt'm direct toegestuurd. Bijdrage storten? De organisatie van het Volkspetitionnement kost veel geld. Geef steun. Stort wat u missen kunt op postgiro 77555 t.n.v. Volkspetitionnement, Amsterdam. Zonnige perioden Vandaag zonnige perioden, maar ook een enkele bui. Maximale middagtem- peratuur 18 graden. Aan de kust een vrij krachtige zuidwestenwind. Ook morgen zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Temperatuur minimaal 11 en maximaal 20 graden. De windkracht uit het zuiden is matig. 6 oktober 1985 Zon op: 06.49 uur, zon onder: 18.07 uur. Maan op: 21.33 uur, maan onder: 14.54 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 07.14 en 19.26 uur, laagwater 02.44 en 15.13 uur. 7 oktober 1985 Zon op: 06.51 uur, zon onder: 18.04 uur. Maan op: 22.38 uur, maan onder:. 15.41 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 08.13 en 20.41 uur, laagwater 03.31 en 16.05 uur. MEXICO (AFP) - De hoop Luis nog te redden neemt met het uur af. Bergingswerkers hadden giste ren opnieuw contact met de negen jarige jongen, die sinds de aardbe ving in Mexico-Stad zeventien da gen geleden onder het puin ligt. Ze' zijn ijlings begonnen aan het gra ven van een verticale tunnel om bij hem te komen, maar alle inspan ningen hadden vanochtend nog geen resultaat opgeleverd. De overlevende is naar alle waar schijnlijkheid Luis Ramón Nafar- rate Maldonado, wiens familie de dag vóór de aardbeving naar Mexi co-Stad was verhuisd. Donderdagavond laat nam de hoofdcommissaris van politie van Mexico-Stad, Ramón Mota Són- chez, de leiding over het zoeken naar het jongetje op zich, maar een nieuwe aanpak had niet het gewen ste resultaat en de vrijwilligers moesten terugkeren tot de zeer ris kante methode van het graven van een tunnel door het puin. Daarbij zagen ze af van het doorgaan met het graven van vier horizontale tunnels en begonnen aan een verti cale. Een woordvoerder van de bergingswerken zei dat het graven in het ineengestorte gebouw zeer- gevaarlijk was doordat de brok stukken verschoven en er een re gen van stof was. Gisterochtend had men de jon gen voor het eerst horen roepen: "Haal me eruit, haal me eruit". Tot dan toe had men door kloppen contact gehad. Dat het kind nog leefde schreef men toe aan het feit dat het over water beschikt dat lekt uit een gesprongen pijp van de wa terleiding. Maar na vele tegenstrijdige be richten over de vraag of Luis no^ in leven zou zijn was vanochtem nog niets bekend over het werkelij ke lot van de jongen. JOHANNESBURG/PRETORIA (GPD) - Een speciale Nederlandse delegatie, bestaande uit ambassa deur in algemene dienst Wij- naendts en het hoofd van het bu reau Zuidelijk Afrika van het mi nisterie van buitenlandse zaken Van der Geer, is gistermiddag met de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken Pik Botha be sprekingen begonnen over de zaak De Jonge. Over de afloop van het overleg werden geen mededelingen ge daan. Volgens goedingelichte bronnen in Pretoria zou Wij- naendts aan minister Botha voor stellen om een internationale be middelingscommissie van juristen te formeren die een voor beide par tijen bindende uitspraak zal moe ten doen over de vraag of Neder land kan doorgaan met het verle nen van diplomatieke bescher ming aan De Jonge. De besprekingen zijn een uiter ste poging om de problemen op te lossen rond de antropoloog, die nü 73 dagen in de Nederlandse ambas sade verblijft. De Zuidafrikaanse regering kondigde onlangs aan de diplomatieke onschendbaarheid op te heffen van de, ambassade-af deling waar De Jonge verblijft. Als gevolg van deze opheffing van de diplomatieke immuniteit, die door de regering in Den Haag evenwel wordt betwist, zou de Zuidafri kaanse politie vanaf dinsdag de ambassade kunnen binnen gaan om Klaas de Jonge opnieuw te ar resteren. Veel zal bij de onderhandelingen tussen Wijnaendts en minister Bo tha afhangen van de vraag of Zuid- Afrika de affaire-De Jonge belang rijk genoeg vindt om het tot een breuk tussen Nederland en Zuid- Afrika te laten komen. Want dat' Nederland de diplomatieke betrek kingen met Zuid-Afrika zal verbre ken, wanneer de politie De Jonge uit de ambassade weghaalt, is vol gens ingewijden hier en in Den Haag zeker. Actrice mag knoflook aanprijzen ZWOLLE (ANP) - De actrice Sjoukje Hooymaayer mag het knoflookprodukt Kyolic van Smits Reform uit Putten in ad vertenties in dag- en weekbla den blijven aanprijzen. Dat heeft de Zwolse rechtbankpre sident mr. Mannourij gisteren beslist in het kort geding dat Bioform Holland uit Heeren veen had aangespannen tegen concurrent Smits Reform. Mevrouw Hooymaayer heeft zich weliswaar als arts in de te levisieserie „Zeg eens Aa" be kendheid verworven, maar het publiek zal niet geneigd zijn haar enig medisch gezag toe te kennen, aldus mr. Mannourij. In de advertenties prijst de ac trice het knoflookpreparaat aan en stelt dat het haar man van zijn hoge bloeddruk en haar dochter van haar puistjes heeft genezen. Volgens de Zwolse recht bankpresident is het mogelijk dat het optreden van de actrice de bedoeling heeft om bij het publiek de suggestie te wekken dat knoflook een heilzame wer king heeft. De rechter stelt dat er nog weinig wetenschappe lijk onderzoek is verricht naar de vermeende heilzame en pre ventieve werking van kno flook.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1