Dat is Ajax, mevrouw' Amsterdammers 'kind aan huis' in hotel Duinoord ZATERDAG 5 OKTOBER 1985 EXTRA PAGINA 19 Bijna twintig jaar geleden trok Ajax zich voor de eerste keer terug in het Wassenaarse hotel Duinoord om daar in alle rust toe te werken naar een wedstrijd voor de Europa Cup. De Amsterdammers keerden vaak terug en ook deze week zaten ze er weer voor het duel tegen FC Porto. Waarom altijd Duinoord, wat zijn de voors en tegens van dit keurige hotel aan de Wassenaarse Slag en hoe reageren de andere gasten op de aanwezigheid van de Ajacieden? Johan Cruijff, Arnold Mühren, Jan Mulder, Ati Vidak en andere betrokkenen geven daarop antwoord. door Jaap Visser eri Bart Jungmann De Wassenaarse Slag dinsdagochtend: de Ajax-selectie maakt fietsbewegingen in de lucht. Technisch directeur Johan Cruiiff kiikt 00 de achter- grond toe. (foto's Fred Rohda) In de lounge beperkt de lectuur zich tot twee exemplaren van Voetbal International en de video moet het dezer dagen doen met actiefilms als 'Savage Streets' en 'Papillon'. Op het terras pikt bejaard Wasse naar een verlate zomerdag mee, de koffie met appelgebak is nauwelijks aan te slepen. Beschaafd geroeze moes. Een groep jongeren, allen in uni form grijs trainingspak gestoken, arriveert. De lokale zweetbui snelt zonder aarzelen het hotel binnen. "Dat is het Ajax-elftal mevrouw", maakt de ober beleefd een ouder echt paar wijzer. Aan een ander tafeltje wordt bevestigend geknikt, de Ajacieden zijn herkend. "Ach, ja, die jongens kunnen hier lekker joggen. Niemand loopt ze in de weg", zegt de ene dame tegen de an dere. Het Wassenaarse hotel Duinoord was begin deze week weer hotel Ajax. Strand en duin vormen het rustieke decor dat de Ajacieden de nodige inspiratie moet geven. De Europa-Cupwedstrijd tegen Porto staat voor de deur en minstens drie doelpunten zijn nodig om een ronde verder te komen. Hotel Duinoord is een belangrijk middel dat dit doel heiligt. "Ja, een soort bijgeloof', zeggen onaf hankelijk van elkaar coach Cruijff, spe ler Boeve en mevrouw Wouwenaar, eige naresse van het hotel. Hotel Duinoord en Ajax zijn in het Eu ropees streven van de Amsterdammers een sport tweeëenheid geworden. Zo'n achttien jaar geleden vond Ajax voor het eerst onderdak aan de Wassenaarse Slag is de schatting van mevrouw Wouwe naar. "Dat ging van hun uit, van Michels en zo", herinnert ze zich. Te laat Een aantal jaren was Duinoord niet het basiskamp voor de belangrijkste schermutselingen die Ajax uitvocht. Dat er nu het eerste jaar onder Cruijff toch weer naar Wassenaar is getrokken, moet echter niet als een breuk met het verle den worden beschouwd. "We waren ge woon steeds te laat, het hotel bleek al volgeboekt als we er naar toe wilden", weet Peter Boeve. De linksachter is de eerste die dins dagochtend - een dag voor de wedstrijd - het terras heeft opgezocht. Samen met trainer Cor van der Hart wacht hij ge koesterd door de zon de eerste training die ochtend, op het strand af. Johan Cruijff, de technisch directeur, is de eerstvolgende die op het terras ver schijnt. Hij wil desgevraagd best praten over het nut van trainingskampen in het alge meen en Duinoord in het bijzonder. Maar groter dan "rustig en gezellig" blijkt het geheim van het Wassenaars hotel niet te zijn. Cruijff: "Je kunt hier in alle rust werken. We hebben hier nauwe lijks last van supporters". Over het bij geloof: "Dat was het voor ons toentertijd wel. Ik heb het hier althans altijd goed naar mijn zin gehad". Boeve, een Ajacied van een volgende generatie en nu al weer een routinier, blijkt ook om redenen van bijgeloof aan Duinoord gehecht. "We hebben hier maar één keer verloren. Dat was toen te gen AZ, een wedstrijd voor de competi tie". Boeve, Arnhemmer van origine: "De paar keer dat we hier niet zijn geweest, heb ik altijd heel erg jammer gevonden. Ik voel me hier een beetje als kind aan huis. Het is hier perfect. Alles is tot in de puntjes geregeld. Dat het een beetje af gelegen ligt, vind ik juist wel prettig. Ja, ik ben echt een natuurmens". Het door bossen omzoomde KNVB- sportcentrum in Zeist dat toch meer fa ciliteiten heeft, krijgt van Peter Boeve een minder hoge waardering. "Een dooie boel", noemt hij het en dat klinkt raar uit de mond van iemand die zich 'beslist geen stadsmens' noemt. "Nee, Zeist vind ik niks. Het heeft hier veel meer sfeer. Je kunt ook lekker het strand op". Rood shirt Dat is dan nog een kwestie van minu ten. Ook de minder vroege vogels berei ken het verzamelpunt 'terras'. Allemaal in het zelfde muisgrijs van de sponsor waarin de ballepjongens zich de volgen de avond ook zullen hullen. Behalve dan Felix Gasselich die. een vrolijk rood shir tje heeft verkozen. Hij wordt diezelfde dag verkocht aan het Oostenrijkse Lin- zer ASK. Van der Hart, die zich in Wase- naar ontpopt als een soort algemeen re gelaar, gaat namens Cruijff de hardnek kigste 'slapers' optrommelen. Dat brengt het gesprek op de 'slapies': wie slaapt er met wie in het hotel, voor de voetbalfan altijd een intrigerende vraag. Een schoolbord in de hal geeft daarover al direct uitsluitsel. Cruijff blijkt niet voor niets technisch directeur te zijn geworden. Hij heeft kamer num mer één, helemaal in zijn ééntje. Boeve blijkt de kamer te delen met Sonny Silooy, de rechtsback. "Ik slaap al een jaar met Silooy, dat gaat heel goed. Het is belangrijk als je elkaar een beetje ligt en Silooy en ik liggen elkaar wel. Nee, hij snurkt niet. Ik heb in elk geval nooit iets gehoord". Hans Galjé, de tweede keeper, heeft de laatste kamer in het rijtje en deelt die met Ronald Spelbos. In afwachting van de traagste 'opstaanders' heeft hij nog even tijd enthousiast te zijn over Duinoord. "Dit is mijn zesde jaar bij Ajax, bijna elk jaar komen we hier wel eens. Je hebt hier een rustige omgeving, strand en een goed trainingsveld van Blauw Zwart bij de hand. Geen moeite is de mensen van dit hotel teveel en dat wordt door ons, de spelers, hogelijk ge waardeerd. Een rustige sfeer, relaxed. Ideaal om naar een belangrijke wed strijd toe te leven". Arnold Mühren is de eerste die een kanttekening plaatst bij al het enthou siasme. "Voor mjj hoeft dit niet", zegt hij onomwonden. "Ik heb er nu ook meer moeite mee dan vroeger. Dat komt waar schijnlijk omdat ik nu een gezinnetje heb, een vrouw en drie kinderen". Vervelen Mühren die aan het eind van vorig sei zoen overkwam van het Engelse Man chester United, zegt daar anders en be ter gewend te zijn. "Ik verkies de Engel se situatie, zonder meer. Op de ochtend van de wedstrijdddag bij elkaar komen, een beetje trainen, rusten en de wei in. Weetje wat het is, de dagen duren mij te lang, soms verveel ik me dood". Hij lijkt niet de enige te zijn. De Aja cieden liggen onderuit gezakt in de stoe len, een geanimeerd gezelschap is het niet bepaald. In tegenstelling tot Müh ren onderstreept Cruijff het belang van een dergelijk kamp. "Er is gewoon veel werk te doen", zegt hij. "Je hebt hier ie dereen bij elkaar. De dingen kunnen ge lijk besproken worden". Boeve: "En er groeit in die dagen ook een onderlinge band. Je bent drie dagen bij elkaar, de spanning wórdt opgevoerd en je kunt de huiselijke besognes verge ten. Het hoort er ook gewoon bij, vind ik. Het is een deel van je werk". Mühren draait al een beetje bij: "Het is ook niet echt een'trainingskamp, meer een korte voorbereiding en soms kun je best wel lachen". Daar wordt voor het eerst blijk van ge geven bij de training op het strand. De oefeningen worden ontspannen uitge voerd onder leiding van Van der Hart en het toeziend oog van Cruijff. Op het par tijtje gaat het er even fel als ontspannen aan toe. De spelers kleunen er zonder mededogen in, maar de klappen en schoppen worden lachend opgevangen. Strandwandelaars wijken af van de vloedlijn zonder overigens halt te hou den. Het publiek heeft een omvang als betrof het een pupillenwedstrijd. Som migen kijken in badpak toe, hetgeen herinneringen oproept aan de foto die twee weken geleden in de krant ver scheen bij een oefenpotje op het Portu gese strand. 'Haar jongens' Ati en Sandor Vidak zijn op het terras van Duinoord achtergebleven. Hoewel zij het vertikt om één van de voetballers aan te schieten, "want dat doe je gewoon niet", is Ati Vidak de Ajacieden toch een beetje als haar jongens gaan beschou wen. "Ja, wat wil je, mijn man en ik ko men hier al zeker twintig jaar een bakje koffie of een kopje thee doen en dan raak je zo vertrouwd met de aanwezig heid van die jongens. Maar naar ze toe gaan, nee, dat moet je gewoon laten. Ie dereen heeft toch recht op zijn privacy? Althans dat is mijn mening". Sandor Vidak hoort het verhaal van zijn vrouw glunderend aan. "Wij hebben Ajax nog meegemaakt met Rinus ti chels, jaren geleden. Jaap van Praag was een vriend van mij. U moet weten dat ik 28 jaar pianist in het Kurhaus ben ge weest". Zijn tongval verraadt een buitenland se afkomst en dat klopt: Sandor Vidak komt uit Hongarije. "Maar Ajax is toch mijn club. In Hongarije was dat Honved. Puskas was ook een vriend van mij. Een grote voetballer en een prachtig mens. Och, wat heb ik een plezier om hem ge had. Ik heb gezien dat hij voor Honved scoorde in een uitwedstrijd. Het publiek fluiten en weet u wat Puskas deed...?" 5 Sandor Vidak staat op uit zijn stoel, zijn gezicht glundert en straalt nu aan alle kanten, doet alsof hij zijn broek uit trekt, duwt zijn zitvlak naar achteren en maakt een klein rondedansje op het ter ras. "Och, och, wat heb ik toen gelachen. Ik hield van Puskas èn van Honved. Maar nu, nu, is Ajax mijn club". Ati Vidak: "Dat heb ik ook wel een beetje, hoor. Ik mag dan geen verstand hebben van voetballen, toch doet Ajax mij wel wat. Meer dan in elk geval Feye- noord. Het zijn keurige jongens, die Aja cieden en ze zien er tegenwoordig ook heel verzorgd uit. Niet meer dat harige gedoe van vroeger. Ik vind het echt enig dat ze er weer zijn. Toen we hier zondag zaten, zeiden we nog tegen elkaar: 'Zou de club nog komen'. En ja, hoor". Altijd welkom Mevrouw Wouwenaar vindt èn vond het keurige jongens. "Het is net zo gedis ciplineerd als vroeger. De verhoudingen liggen anders, de mentaliteit is anders. Maar er is niet echt veel veranderd, het is nog altijd een erg georganiseerd geheel". "Ze zijn altijd welkom", zegt de vrouw die al jaren samen met haar man het Wassenaarse Ajax-kamp bestiert. Voor het echtpaar en zijn personeel geeft de komst van Ajax nauwelijks extra be slommeringen. Opdringerige buiten staanders melden zich nauwelijks "om dat er altijd pas op het laatste moment ruchtbaarheid wordt gegeven aan hun komst". En: "Het is een gezelschap als elk an der. We hebben zoveel verschillende groepen. Zakenmensen, maar bijvoor beeld ook de hockeydames voor de Olympische Spelen in Los Angeles. Ook wel buitenlandse voetbalclubs, ja. Elk gezelschap heeft zijn eigen eisen, maar dat heeft voor ons nooit problemen op geleverd". "Het is hier ook ideaal voor ze. Lekker rustig, ze hebben hier een vast ritme en het is ook wel een kwestie van bijgeloof natuurlijk". Mevrouw Wouwenaar kent haar zaakjes: ook zij noemt AZ '67 de enige club die te sterk was voor het Duinoord-Ajax. "En dat was niet eens een belangrijke wedstrijd". Cruijff roemt de medewerking van het hotel. Er kan zonder problemen een ei gen verzorgingsruimte worden ingericht en een eigen kok is niet nodig. De hotel koks kunnen de specifieke culinaire ei sen van een selectie profvoetballers best aan. Mevrouw Wouwenaar: "Onze toma tensoep is legendarisch". Engelse sfeer Jan Mulder: "De soep was heel be hoorlijk. Tomatensoep legendarisch? Ja, waarom niet?". Zijn laatste voetbaljaren sleet Jan Mulder bij Ajax en is daarom ook vertrouwd met hotel Duinoord. La ter ontpopte Mulder zich als columnist en zijn meeste stukjes gaan over voetbal waarbij hij vooral oog heeft voor de randverschijnselen. Duinoord is zo'n randverschijnsel. "Duinoord? Ik herin ner mij een diner in een heel klein ka mertje. We kregen biefstuk. De enige die er champignons overheen kreeg, was dokter Rolink, een hele emmer. Bief stuk, appelmoes en gebakken aardappe len. Met veel vet, teveel vet. De Ajacie den eten veel te vet, maar als ik daar wel eens wat van zei, dan was het: 'Jan, we hebben er drie Europa Cups mee gewon nen'. Dan was je natuurlijk uitgepraat". Duinoord ademt volgens Mulder een beetje Engelse sfeer. "Rustig, vriende lijk en over het algemeen oudere gasten. Ik vond het er best aangenaam. Maar in de tijd van Michels hadden de meeste Ajacieden er toch licht de pest aan. Mi chels hield namelijk van wandelen en dan moest er uren door de duinen wor den gesjouwd". Mulders slapie in Duinoord was Ruud Krol. "Bij Anderlecht sliep ik eerst met Pummy Bergholtz, twee Nederlanders bij elkaar en later met Pol van Himst. Zogenaamd omdat ik met hem niet zo goed kon opschieten. Bij Ajax met Krol, hoe dat zo kwam, weet ik eigenlijk niet. Ik heb ook eens een keer met Heinz Stuy geslapen. Dat was in Madrid, halve fina le Europa Cup. Die wedstrijd waarin Mühren op het middenveld stond te jongleren. Toen ben ik me 's ochtends rot geschrokken. Dat lichaam! Heinz lag met zijn rug naar me toe, ik wist niet wat ik zag". De draad van Duinoord weer opvat tend, zegt Jan Mulder een bloedhekel te hebben gehad aan de verplichte gang naar de bioscoop. "Altijd cowboyfilms waarin veel werd geknokt. Dat was goed voor de voorbereiding. Daar werden we lekker agressief van. Waar zijn ze nu ge weest?" Pale Rider (de nieuwste cow boyfilm van Clint Eastwood). Mulder: "Oh, die vreselijke onzin". Vaste indeling Johan Crujjff kan zich de ochtend-na- de-film niet eens meer de titel herinne ren. Maar de film is ook niet belangrijk, het maakt alleen maar deel uit van het de vaste dagindeling. "Maandag aange komen, toen was het al een uur of drie omdat we eerst nog een persconferentie hadden. Woensdag doen we het rustig aan. Een beetje wandelen, de laatste be sprekingen en zo rond half zes naar het stadion". De dinsdag wordt nuttig gemaakt met trainen en rusten. Na de ochtendtraining op het strand volgt er om vijf uur een training op het veld van de Wassenaarse voetbalclub Blauw Zwart. Daar is meer publiek op afgekomen dan 's morgens op het strand, de felheid bij het partijtje is nog groter. Vooral Marco van Basten mag bij een duel graag slaan en schop pen. Peter Boeve heeft na een optreden van de topscorer zelfs behoefte aan ver zorging. Het wordt de tegenpartij te gortig. "Pak die Van Basten eens", roept doel man Galjé naar zijn medespelers. Vijf minuten later geeft Frank Rijkaard ge hoor aan dat verzoek. De spits wordt hard in zijn buik geschopt en blijft op de grond liggen zonder dat iemand zich om hem bekommert. De uitblinker die middag is Johan Cruijff. Als de technisch 'directeur een balletje opwipt en fraai op doel schiet, wendt Cor van der Hart zich tot een paar mensen langs de lijn: "Hij zou verdom me mee moeten doen, die ouwe". Een dag later kreeg hij zijn gelijk. Het echtpaar Wouwenaar, eigenaar van hotel Duinoord: 'Ajax is hier altijd welkomhet is een gedisciplineerd phppl' Johan Cruijff (links) inspecteert de troepen. Gerald Vanenburg (voorgrond) heeft geen aandacht voor de technisch directeur.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19