Virus komt op grote schaal in Afrika voor ZATERDAG 5 OKTOBER 1985 F.XTRA ^^^^^^BIJLAGj^AME^EIDSCH/ALPHEN^AGBLAD PAGINA17 Malcolme Maclure van de faculteit voor bpenbare gezondheid aan de Harvard Universiteit beschrijft het aldus: „Stel je boor dat tot en met 1990 dagelijks 747 Jumbojets neerstorten, en je begrijpt de mogelijke omvang van de aids-epidemie die eraan komt". Dit jaar worden elke dag, berekent hij, duizend Amerikanen besmet, een nieuwe seks-partner bete- kent indirect contact met tientallen, honderden of duizenden voormalige bartners van partners van partners. De Verenigde Staten zijn aangegrepen door aids, en dat feit heeft een golf van pngst opgejaagd, die soms bijna hysteri sche proporties aanneemt. Niet langer is pids de 'plaag van de homo's', zoals do- biinee Jerry Fall well ooit smalend op merkte alsof hij zelf het Opperwezen de Schrikbarende straf voor een afwijkende levenswijze had geadviseerd. Aids stroomt over naar de rest van de bevol king, in een onrustbarend tempo en zon der vooruitzicht op genezing. De ziekte is in alle gevallen dodelijk. Het is mogelijk dat meer dan een mil- fjoen en mogelijk zelfs twee miljoen Amerikanen met het aids-virus zijn be- bmet. Er zyn 13.000 aids-patiënten in to taal - hun aantal zal vermoedelijk vol gend jaar verdubbelen. F Deskundigen vrezen een plaag 'die de historie zal beïnvloeden' - zij spreken ban een 'potentiële vernietiging zoals die bp deze planeet al in honderden jaren biet meer is voorgekomen.' I Volgens het merendeel van de des kundigen is voor besmetting met het vi rus de overdracht van betrekkelijk grote hoeveelheden lichaamsvloeistof nodig. De ziekte zal daarom een eind maken |aan de seksuele revolutie, omdat 'casual |sex' levensgevaar meebrengt. Homoseksuelen en degenen die zich Ivoor het inspuiten van drugs bedienen ban gebruikte injectienaalden, behoren tot de groepen die het grootste risico lo pen. Maar de onderzoeken zijn niet ver genoeg gevorderd om met zekerheid de grenzen van het besmettingsgevaar te Ikunnen vaststellen. De Amerikaan iwordt dan ook overspoeld door een jstroom van uiteenlopende en soms te genstrijdige informatie. Dat op zichzelf brengt al geen geruststelling mee. Muggebeten Tijdens een rechtsgeding in de New- lyorkse wijk Queens over de vraag of een kind met aids naar school kan, verklaar de dr. Ronald Rosenblatt, als medisch igetuige-deskundige, dat volgens hem pids kan worden overgebracht via |braaksel, tranen, speeksel en zelfs mug- gebeten. Zo'n kind behoort niet op jschool, zegt Rosenblatt en hij staat daar in niet alleen. In Queens en in Massachusetts wor den scholen geboycot, in Indiana volgt leen jongen de lessen per telefoon. Een van de moeders die in New York met een protestbord bij een school stond, zei: „Ik heb liever een dom kind dat lleeft, dan een knap kind dat dood is. Ik ben bang voor aids en ik heb geen ver trouwen in het bewijs voor de dingen die izij omtrent het besmettingsgevaar bewe- In de VS werd bij zo'n 170 kinderen onder 13 jaar de ziekte vastgesteld, die zij via de moeder al voor de geboorte op liepen, of bij het drinken van moeder melk, dan wel in een vijfde van de geval len via bloedtransfusies. Nog 52 daarvan jzijn in leven. Angst voor aids, de ziekte die het afweersysteem tegen schadelijke indringers van het lichaam afbreekt, kan niet langer worden afgedaan als een vorm van hysterie, bedoeld om homoseksuelen in een kwaad daglicht te stellen. De ziekte grijpt om zich heen en dreigt vooral in de Verenigde Staten epidemische vormen aan te nemen. Angstgolf in VS voor aids door Henk Kolb Niet alleen om de leerlingen gaat het trouwens. In New York en Baltimore stichtte het bericht dat een aantal onder wijzers en ander personeel van openbare scholen aan aids was gestorven of eraan lijdt, nieuwe onrust. Ijlings worden in formatiecampagnes over de ziekte voor de kinderen zowel als de ouders georga niseerd. Een conferentie van Episcopaalse bis schoppen in Californië boog zich over het drinken van communiewijn uit één schaal, en moedigt begrip aan voor voor zichtige mensen die alleen de bete broods wensen, en voor aids-lijders die bevreesd zouden zijn anderen te besmet ten. Maar, zei bisschop William E. Swing: zelf zou hij wel uit de schaal drin ken, en aangezien hij vertrouwt op het medisch oordeel dat besmetting niet via de communie tot stand komt, drinkt hij zelfs als allerlaatste. Bisschop Swing heeft in zijn diocees 87 kerken in het gebied van de baai van San Francisco, de stad die met New York, Los Angeles en Miami tot de grootste brandhaarden van aids behoort. Hij schreef een herderlijke brief over aids, omdat naar hij zegt, mensen andere mensen die aids hebben niet als melaat sen moeten behandelen. Paniek Maar een van de klemmendste vragen die zich aandient, is naar wie- in de aller eerste plaats de zorg moet uitgaan: naar de patiënten, naar de dragers en poten tiële overbrengers van het virus, die lang niet allemaal ziek worden, of naar de ge meenschap die in paniek reageert op ge vaar. Vijfjaar geleden hadden de meeste artsen noch het publiek ooit van aids ge hoord, en er bestaat dus geen reservoir van behoorlijk doordachte overwegin gen. Waar de gemeenteraad van Los Ange les besloot (op 14 augustus) dat discrimi natie tegen aids-patienten op het gebied van werkgelegenheid, huisvesting en ge zondheidszorg moet worden verboden, hebben de oogartsen van de universiteit van Boston voor het meten van de span ning in de oogbol van aids-patiënten een apparaat apart gezet, omdat zij vrezen het niet te kunnen steriliseren. En in de Washington Post voert een neuroloog die de uitwerking van aids op de hersenen bestudeert, een pleidooi voor scheiding van de besmette burgerij van de nog niet aangetasten. „De drei ging van aids eist van ons allen een dis criminatie tegen een gevaar dat, als het niet kan worden bedwongen, deze sa menleving kan vernietigen". Het gevaar van besmetting via bloed transfusie is inmiddels bedwongen. Het medische onderzoek heeft een betrouw Filmster Elisabeth Taylor kondigde vorige week in Hollywood de stich ting aan van een fonds, waarin gelden kunnen worden gestort die zullen worden gebruikt voor onderzoek in de strijd tegen aids. (foto ap) bare methode opgeleverd om bloed met het virus te herkennen. Niettemin zou het aantal niet onmiddelijk noodzakelij ke operaties met 20 procent zijn terugge lopen, vanwege de angst voor de trans fusie. Sommige mensen laten zich bloed afnemen, om het voor zichzelf te reser veren. Anderen hebben het verkeerde idee gekregen dat geven van bloed ge vaarlijk is, en dus dreigt bij de bloedban ken een tekort. Er is sinds maart een betrouwbare me thode om vast te stellen wie aan het aids- virus werd blootgesteld, en dat is ver moedelijk de meest betekenisvolle voor uitgang die het onderzoek tot nu toe heeft opgeleverd. In Colorado heeft de gezondheidsraad voorlopige toestem ming gegeven om laboratoria en artsen te verplichten, vertrouwelijk de namen op te geven van degenen wier bloed dit geheim prijs geeft, ook al behoeven zij niet ziek te zijn of te worden. Vrees ont staat voor een zwarte lijst. Het Amerikaanse leger gaat alle recru- ten testen op aanraking met het virus, want een epidemie in zo'n mannenge meenschap zou een rechtstreekse be dreiging van de nationale veiligheid vor men. In gevangenissen waar homosek suele contacten veelvuldig voorkomen, blijkt de besmetting tot nu toe gering te zijn. Kappers Intussen zijn de verzekeraars van de gezondheid druk bezig zich in te dekken tegen het onthutsende vooruitzicht te moeten uitkeren voor behandelingskos- ten en na overlijden. Bij aanvragen van verzekeringen zou scherper worden op gelet. Virusdragers zouden niet worden gedekt, bij mannelijke mode-ontwer pers en kappers zou extra nauwkeurig moeten worden opgelet. Ook begrafenis ondernemingen zijn uiterst voorzichtig met aids-patiënten - balsemen, wat in Amerika nogal gebruikelijk is, sluiten zij vaak uit. De 'gays' zien met vrees het opnieuw oplaaien van de homofobie, die uit de Amerikaanse samenleving nooit geheel is verdwenen. En voor de aantasting van hun rechten. En voor de sluiting van hun badhuizen, hoewel die in het mid delpunt staan van de grote promiscuiteit (situatie van volledig vrij seksueel ver keer tussen alle aanwezigen), die aan de verspreiding van de ziekte bijdraagt. On der homo's niet alleen, maar zo goed via de tippelaarsters, die aids uitdragen naar de heteroseksuele samenleving. „Ik denk niet en ik heb nooit gedacht dat het een homoseksueel virus is", zegt dr. Robert Gallo van het Nationaal Kan ker Instituut. „Dat is altijd een bijna dwaze simplificatie geweest. De homo seksuele gemeenschap, althans die in de VS, had het eerst contact met het virus. In de heteroseksuele gemeenschap zal de besmetting gaan naar een nog onbe kend getal en het zal verdergaan". Gallo voegt eraan toe: „Ik verwacht niet dat het steil omhoog gaat, maar geleidelijk toeneemt". Bescherming? In sommige Newyork- se apotheken is de verkoop van con dooms met een derde toegenomen in en kele maanden tijd. De kopers zijn vooral vrouwen, hoewel de medici condooms geen toereikende bescherming vinden. Aids-virus is gevonden in bloed, sper ma, speeksel en tranen. Het wordt over gedragen (zo zeggen de onderzoekers) via bloedtransfusies, door het gebruiken van dezelfde naalden door verschillende mensen bij het inspuiten van drugs, bij geboorte, via de geslachtsdaad. Speek sel en tranen bieden vanwege de kleine concentratie waarin het virus daar wordt aangetroffen (waarschijnlijk) geen kans op besmetting. Welke arts zich ook over aids uitlaat, hij zal nooit vergeten aan zijn woorden toe te voegen, dat het alle maal niet voor honderd procent vast staat. Amerika, geconfronteerd met een aids-epidemie en bijna niet te beteuge len angst, waarin gebrek aan kennis een rol speelt, staat voor deze cijfers: - in 1981: 324 gevallen, in 1985: 13.074, in 1986: mogelijk 26.000. - daarvan zijn 73 procent homoseksue le of biseksuele mannen, 17 procent drugspuiters, 2 procent ontvangers van een bloedtransfusie, 1 procent lijdt aan hemofilie, 1 procent heteroseksuelen, 6 procent niet in een risicogroep onder te brengen. Dr. Anthony Fauci van de National In stitutes of Health: „Wij moeten beden ken dat 1 procent van de aids in de VS is overgedragen binnen de heteroseksuele groep. Dit betekent niet dat er geen ho ger percentage kan komen, maar het is in de laatste vier jaar constant gebleven. Dus het lijkt niet dat we daar een zo voortrazende besmetting zien, als we hebben gezien en nog zien onder de mannelijke homoseksuele bevolking. Dus hoewel we bezorgd moeten zijn, en het zou dwaas zijn om niet bezorgd te zijn, lijkt dit niet een situatie op te leve ren waarin we een enorme groei onder de bevolking in het algemeen waarne men". Doen de VS genoeg aan onderzoek, om een mogelijke wereldwijde ramp te voorkomen? In homoseksuele kringen hoort men nogal eens zeggen dat aan vankelijk. te langzaam werd gereageerd toen het nog leek dat aids een ziekte voor homo's was. Volgens president Reagan hebben de VS in de laatste vier jaar een half miljard dollar aan onder zoek naar aids uitgegeven. Voor dit jaar en volgend jaar worden weer enkele honderden miljoenen dollars voor dit doel uitgetrokken. President Reagan vindt dat niet mis en wijst op begrotingsbeperkingen. Maar volgens sommige onderzoekers is het bij lange na niet genoeg. Demonstre rende ouders en kinderen in New Yorks Queens sleepten een van spaanplaat ge timmerde doodkist mee, met een kind erin. 'Staat ons dit te wachten?', luidde de vrij vertaalde tekst, die met rood pot lood op de deksel was geschreven. En niemand kan met zekerheid zeggen dat dit niet zo is. In 1981 werd het eerste aids-geval in Nederland gemeld. Sindsdien zijn er officieel 66 aids-patienten genoteerd (64 mannen), van wie er 38 zijn overle den. De verwachting is dat deze aantal len jaarlijks zullen verdubbelen. De meeste aids-lijders worden verpleegd in het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam, dat het aidsreen- trum van ons land is. „Aids komt in het Afrikaanse Zaire al jarenlang op grote schaal voor", al dus verpleger Hoekseman van het AMC, speciaal belast met de verzor ging van aids-patiënten. „De theorie is dat het aids-virus van de apen afkomt. Bewijzen heeft men nog niet, maar de ze lezing wordt wel steeds serieuzer ge nomen. Het virus blijft zich ook daar verspreiden. Vooral onder kinderen komt aids in Zaire veel voor". In Nederland heerst (nog) geen aids- hysterie, zoals in de VS, Frankrijk en Bondsrepubliek. Volgens insiders (art sen, hulpverleners) loopt voorlichting en begeleiding van patiënten naar te vredenheid. Er wordt zoveel mogelijk gebruik gemaakt van bestaande hulp verlening: huisartsen, specialisten, GG en GD. Daarnaast zijn meer gerichte hulpverleningsinstanties bezig, zoals de Schorerstichting (voor homo's), de weekendpolikliniek (gerund door ho mo's) en de speciale hulptelefoon (alle drie gevestigd in Amsterdam). Ook is er een aids-spreekuur van homofiele artsen in Den Haag. Met steun van het ministerie van WVC is er een landelijk aids-coördina- tieteam gevormd, dat een geïntegreer de aanpak van alle problemen met aids verbonden moet bevorderen. Het onderzoek lijkt wat versnipperd. De GG en GD in Rotterdam en Amster dam doen praktisch onderzoek (bloed monsters van prostituées, heroinever- slaafden enz., of voor 25 gulden bij mensen die denken besmet te zijn en een bloedproef willen). TNO houdt zich met wetenschappelijk onderzoek bezig. De ministerraad moet zich buigen over een aids-beleidnotitie van WVC, waarin ook wordt aangegeven hoeveel geld beschikbaar is en moet worden gesteld. België In België is aids vooral het probleem van de grote Zairese gemeenschap. Het Instituut voor Tropische Geneeskunde in Antwerpen heeft onderzoek gedaan naar aids in Zaire. Uit een steekproef van het instituut bleek dat de helft van kinderen tot zes jaar aids-positief was. Bij oudere kinderen kwam het virus minder voor en bij velen bleken zich anti-stoffen te hebben gevormd. Daar uit kan worden geconcludeerd dat er veel kinderen zijn die aids overleven. Al eerder was bekend dat sommige mensen weerstand tegen de ziekte kunnen opbouwen. Niet iedereen die positief is, krijgt ook daadwerkelijk aids. Tot 30 juni van dit jaar waren bij de zuiderburen 99 ziektegevallen gecon stateerd, waarvan 73 onder mensen af komstig uit het voormalige Belgisch Kongo, nu Zaire geheten. In Zaire komt de ziekte ook veel bij vrouwen voor. Tenslotte blijkt dat vooral vol wassenen in de steden aids krijgen, mensen op het platteland zijn er veel weerbaarder tegen. Desondanks ster ven ook in Zaire gruwelijk veel men sen aan de ziekte, maar hoeveel is nog onbekend. Van de 99 mensen in België die tot op heden aids hebben gekregen (van wie enkele gevallen nog dateren van voor 1981), zijn er tot deze zomer 63 overleden. Duitsland „Aids op Duitse scholen. Eerste scholier dood". „Zo beschermt u uw gezin tegen aids". „Zaaddonor besmet vier vrouwen". In de Westduitse media is de aids-golf al niet meer te stuiten. Ook uit politieke en medische kringen komen nu zorgelijke geluiden. De ver wachting is: uitbreiding van de voor lichting, aids op de wettelijke lijst van besmettelijke ziekten, maar nog geen meldingsplicht voor nieuwe gevallen. De dodelijke immuniteitsziekte is ook in de Bondsrepubliek uit de homo en drugssfereri gekomen. Wetenschap pers die zich begin dit jaar nog zeer te rughoudend opstelden, erkennen: aids is niet langer beperkt tot de bekende risicogroepen. „Met een lawine-achtige uitbreiding moet worden gerekend als men uitgaat van het verloop tot nu toe", stellen experts. Het aantal aids-patiënten verdubbelt maandelijks, evenals het aantal dode lijke slachtoffers. Volgens schattingen zijn 300.000 Duitsers besmet; 10.000 van hen zouden ook daadwerkelijk ziek worden in de komende jaren. Deskundigen van de tropeninstitu ten in Hamburg en Berlijn en van de universiteit van Frankfurt roepen oud en jong op monogaam te worden. Eén partner maakt de kans op besmetting veel kleiner. Huisartsen en voorlich tingsbureaus worden overstroomd met vragen van angstige Duitsers. In Beie ren weigerden gevangenen terug te gaan naar hun cel uit vrees voor be smetting door vijf aan aids lijdende mede-gevangenen. In Hessen dragen de cipiers sinds kort plastic hand schoenen. De Frankfurtse internist Eilke Bri gitte Helm pleit voor het afzien van kunstmatige bevruchting. „Er is geen enkele garantie dat het zaad van de do nor niet besmet is". Inmiddels zijn vier dergelijke tragische gevallen bekend geworden. Frankrijk In Frankrijk heet aids 'SIDA' (Syn drome d'Immuno-Deficience Acquisé). Van de ruwweg berekend 1300 geregi streerde aids-lijders in Europa zijn er in Frankrijk zo'n vierhonderd onder behandeling. De helft van deze ziekte gevallen stamt uit de afgelopen negen maanden. Van de bekende aids-lijders bestaat maar 10 procent uit vrouwen en 85 pro cent uit homoseksuelen. Van de vrou wen zijn er maar zes Francaise en de anderen komen uit Afrika, op een paar vrouwen uit Haiti na. Van de mannelij ke gevallen daarentegen komt maar twee tot drie procent uit andere we relddelen. Frankrijk kwam in het middelpunt van de belangstelling te staan toen de inmiddels overleden Amerikaanse filmacteur enige maanden terug in Pa rijs was om zich voor aids te laten be handelen. In feite was hij al in oktober in het geheim in Parijs geweest voor het ondergaan van een kuur, die in de Verenigde Staten nog niet wordt toege past. Bij zijn laatste bezoek hadden de doktoren Hudson echter gezegd dat ze niet meer voor hem konden doen dan hun collega's in de Verenigde Staten. In januari 1983 hadden de geleerden in het instituut Pasteur een nieuw vi rus gevonden, dat zij later de code naam LAV meegaven en waarvan ze toen de indruk hadden dat het inder daad het aids-virus kon zijn. Eind van dat zelfde jaar werden ze in dat ver moeden bevestigd. In de Verenigde Staten werd de ontdekking echter met enige achterdocht ontvangen. Het vi rus dat daar werd ontdekt, werd het HTLV3 genoemd en later bleek dat het HTLV3 volledig identiek was aan wat de Fransen het LAV hadden genoemd. De Franse onderzoekers kwamen met opzienbarende snelheid vervol gens de methode op het spoor waar mee het virus te werk gaat en ze ont wikkelden onder meer een methode om het virus in het bloed vrij gemakke lijk op te sporen. Sinds 1 augustus gaat aan iedere bloedtransfusie in Frankrijk een dergelijk laboratoriumonderzoek vooraf. Groot-Brittanië Recent berichtje uit de Britse samen leving: steeds meer ouders houden hun kinderen weg van de Scantabout lagere school in het dorpje Chandlers Ford, omdat een 9-jarig jongetje daar besmet is met het aids-virus. Het jongetje lijdt aan bloederziekte (hemofilie), heeft daardoor geregeld bloedtransfusies nodig, en is bij een van die gelegenheden behandeld met bloed afkomstig van iemand die later aan aids bleek te lijden. De vrees voor aids neemt soms bijna karikaturale vormen aan. Zo weiger den begin dit jaar de schoonmakers van een theater in Swansea hun werk te doen omdat op het toneel homosek suele acteurs hadden gestaan. „Eerst beschermende kleding, dan maken we schoon", was hun ultimatum dat uit eindelijk ook werd ingewilligd. Het aantal gevallen van aids neemt ook in Engeland exponentieel toe, met name in Londen met zijn grote homo seksuele gemeenschap. In 1981 werden vier gevallen geconstateerd, in 1982 achttien, 35 in 1983 en 50 in 1984. De jongste cijfers melden dat inmiddels in totaal 108 Britten aan aids overleden zyn, en dat er nog eens 80 ernstig ziek of stervend zijn. Italië De gevreesde ziekte was een van de argumenten waarmee de christen-de mocratische raadsfractie van het Zuid- italiaanse dorp Scanzano Ionico vorige maand de communistische burge meester probeerde te bewegen een zo merkamp van homofielen te verbie den. Winkeliers en caféhouders dreig den hun deuren te sluiten om de 'be smetting' tegen te gaan, maar de burge meester hield voet bij stuk: het kamp ging door en de gevreesde gasten kre gen zelfs de gelegenheid een openbaar debat met de bevolking aan te gaan. Hierin kon een aantal misverstanden worden rechtgezet en het aids-argu- ment worden ontmaskerd als stok om de hond te slaan. Een belangrijke bijdrage leverde prof. Giovanni Battista Rossi van het virologisch laboratorium van het insti tuut voor volksgezondheid in Rome. „Ook in Italië komen gevallen van aids voor", zei hij, „maar er is geen reden voor paniek. Volgens de laatste cijfers zijn 82 gevallen met zekerheid gecon stateerd, waarvan 21 dodelijk. Vijf daarvan waren baby's van drugver slaafde moeders". Hiermee bedraagt het aantal aids-gevallen in Italië 1 per mihoen. Verontrustend noemde Rossi de toename, „nu bijna 'gelijk aan die van drie jaar geleden in Amerika: op 1 januari van dit jaar waren er nog maar 20 geconstateerde gevallen, de andere zijn er in een halfjaar bijgekomen". Het aantal gezonde dragers wordt op 30.000 wordt geschat. GPD Professor Robert Gallo (rechts) van het Nationaal Kanker Instituut in de VS werd onlangs in Rome onderscheiden voor zijn baanbrekende werk op het terrein an aids. Gallo was één van de ontdekkers van het aids-virus. (foto EPA)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17