Wat is er zo bijzonder aan bijzonder onderwijs? 0u&Jteuto£ Natuurkundewinkel voorziet in behoefte 'Krabbelaar' Van Zeil al vaak in opspraak TACHTIG JAAR ERVARING ALS ONDERPAND! Erica bouwt een feest ZATERDAG 5 OKTOBER 1985 DEN HAAG - De Nederlandse Ka tholieke Schoolraad gaat voortaan elk jaar in oktober een onderwijs- zondag organiseren, waarop in ker ken en scholen wordt gepraat over de identiteit van het katholieke on derwijs. Deze dag wordt morgen voor het eerst gehouden. Het basis onderwijs zal centraal staan. door Ben Rogmans Tegelijkertijd beseffen de con fessionelen dat het onverstandig zou zijn om de religieuze touwtjes plotseling al te strak te gaan aanha len. Daarmee zou je jezelf uit de markt prijzen en de kinderen voor wie het er nu niet zo toe doet, de poorten van de openbare scholen binnendrijven. Als het katholiek onderwijs letterlijk zou doen wat de paus dit jaar op een bijeen komst in Den Bosch zei dat er ge beuren moest, dan kan de helft van de scholen wel sluiten. Zeker nu de door velen gehoopte opleving van het katholicisme naar aanleiding van het pausbezoek, is uitgeble ven. De Nederlandse Katholieke Schoolraad verenigt schoolbestu ren, leerkrachten, ouders en geestelijkheid. De raad beoogt nu -in plaats van richtlijnen van bo venaf het land in te sturen- een be zinning over „Christelijke waarden in het katholiek onderwijs in dienst van een katholieke opvoe ding". De bezinning zal vooral ou ders en leerkrachten weer meer moeten betrekken bü het katholie ke karakter van het onderwijs. Morgen zullen de pastoors in de kerken en maandag de besturen op de scholen, het bijzondere karakter van hun onderwijs proberen te rechtvaardigen. Voortaan zal er ie der jaar zo'n dag worden gehou den, wellicht in combinatie met de al langer bestaande Radboud-dag, waarop het katholieke hoger on derwijs centraal staat. De Rad- boudstichting bestuurt onder meer de katholieke universiteit in Nij megen, waar de laatste tijd op ini tiatief van het college van bestuur intensief gesproken wordt «over wat katholiek universitair onder wijs precies inhoudt. Voor het bestaansrecht van het bijzonder onderwijs is het juist nu belangrijk dat de deelnemers daar aan, weten wat er nou zo bijzonder is. In de nieuwe schoolstrijd, die bij de uitvoering van de operatie herschikking en fusie in het voort gezet onderwijs in alle hevigheid zal losbarsten, zal het bijzonder on derwijs moet goede argumenten moeten komen om zijn bestaans recht aan te tonen. Het is een goed initiatief van de NKSR om daar voor te rade te gaan bij de mensen die het onderwijs 'maken': ouders en leerkrachten. Toch is op grond van de maat schappelijke ontwikkelingen te verwachten dat het bijzonder on derwijs de komende jaren een flin ke veer moet laten. Heeft het zin om in een onkerkelijke nieuw bouwwijk een katholieke school neer te zetten Of om een katholie ke school in de oude stadswijken te handhaven als een groot deel van de leerlingen van huis uit isla miet is Of om in één dorp drie noodlijdende schooltjes te laten bestaan (één katholieke, één pro testantse en éen openbare) Hoe bijzonder het bijzonder onderwijs volgens de deelnemers aan de on- derwijszondag ook zal zijn, in de toekomst zal dat soort vragen meer en meer negatief beantwoord wor den. De KRO zal zondag een eucharis tieviering vanuit de omroepparo- chie in Amersfoort uitzenden. De mis wordt opgedragen door hulp bisschop Nienhaus, die het katho liek onderwijs in de Nederlandse kerkprovincie onder zijn hoede heeft. Ook in de actualiteitenru briek Brandpunt zal de KRO aan dacht besteden aan de onderwijs- zondag. De positie van het bijzonder on derwijs staat de laatste jaren onder druk. De teruglopende leerlingen aantallen, de sterk doorgezette ont kerkelijking, de strijd van diverse maatschappelijke groeperingen vóór het openbaar onderwijs en de door bezuinigingen en opheffings normen noodzakelijk geworden fu sies van lagere en middelbare scholen, hebben de machtspositie van het confessionele onderwijs aan het wankelen gebracht. De vanzelfsprekendheid waarmee in het verleden scholen op religieuze grondslag werden gesticht, is ver dwenen. De inspanning is nu voor al gericht op behoud van het be staande. Het bijzonder onderwijs hoeft overigens minder in te leveren dan op grond van de maatschappelijke ontwikkelingen verwacht zou mo gen worden. En dat is het gevolg LUXOR (121239): 'Striking back', ma. t/m vr., 19.00 en 21.15 uur, za. en zo. 14.30,19.00 en 21.15 uur, 12 jr. LIDO 1. 2, 3, 4 en STUDIO. (124130/ 133210): 'Rambo', 12 jaar. 'Cocoon', a.l. 'Pale rider', 12 jr. 'Desperately seeking Susan', al. dag. 14.30,19.00 en 21.15 uur 'Flesh Blood', 16 jr. dag. 19.00 en 21.15 uur, do., vr.. ma. en di. ook 14.30 uur. Kindermatinee: 'Sneeuwwitje', za., zo. en wo. 14.30 uur, al. TRIANON (123875): The cotton club', da. 14.30,19.00 en 21.15 uur, zo. 14.15,16.30, 19.00 en 21.15 uur. REX (125414): 'Lekkere spelletjes', da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, 16 jr. Nachtvoorstelling: 'Meisjes met vurig verlangens', vr. en za. 23.30 uur, 18 jr. KIJKHUIS (142895): 'Stop making 'Light years away', wo. 20.00 en 22.15 Bioscopen Alphen (voor reserveringen 01720-20800) EURO: 'Pale rider', da. 18.45 en 21.30 uur, za., zo. en woe. ook 14.00 uur, al. Nachtvoórstelling: 'Pale rider', za. 24.00 uur, 16 jr. EURO: 'Flesh Blood', dag. 18.30 en 21.15 uur, 16 jr. Nachtvoorstelling: 'Beauty', za. 24.00 uur, 18 jr. Kindermatinee: 'Assepoester', za., zo en wo. 14.15 uur. EURO: 'Rambo', dag. 18.45 en 21.00 uur, za., zo. en woe. ook 14.15 uur, 12 jr. Nachtvoorstelling: 'Wilde meisjes fantasieën, za. 24.00 uur, 18 jaar. EURO: 'Witness', dag. 18.45 en 21.15 uur, za., zo. en woe. ook 14.00 uur, al. Nachtvoorstelling: 'Witness', za. 24.00 uur, 16 jr. Voorschoten (voor reserveringen 01717-4354) Greenway: 'Beverly Hills Cop', do e vr. 19.00, za en zo. 15.45 en 19.00 uu wo. 15.45 uur, a.l. 'Falling in love', do t.r Kindermatinee: 'Vol gas met Herbie', za., zo. en woe. 14.00 uur. Katwijk (voor reserveringen 01718-74075) CITY 1: 'A view to a kill', do., vr., za., zo. en woe. 14.45, 19.00 en 21.15 uur, ma. en di. 19.00 en 21.15 uur, 12 jr. CITY 2: 'Starman', zie tijden City 1, al. CITY 3: 'Romancing the stone', zie tij den City 1. CITY 4: 'Sexvlucht 069', zie tijden Ci ty 1, beh. za.- en woe.middag, 18 jr. Kindermatinee: 'Disney tekenfilms', za. en woe. 14.45 uur, al. Noordwijk (voor reserveringen 01719-12800) LIDO: 'Police Academy II', vr, 19.00 uur, za. 15.00 uur, zo. 20.15 uur, ma. 19.00 uur, wo. 15.00 uur 'Witness', zo. 15.00 uur, ma. 21.15 uur, di. 20.15 uur Ongevallendienst ziekenhuizen Beiden Qngevallendiejjst .elke -dag—Acade misch Ziekenhuis behalve van dins dag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur (LMaeonessenhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot zaterdag 13.00 uur (Elisa beth Ziekénhuis). Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhui^: Dagelijks van 16.00-17.00 uur en van 18.30-19.30 uur. niet uitzondering van: Afdeling intensieve zorg: van 10.30- 11.00 uur en van 19,00-19.30 uur en na overleg met de'dienstdoende ver pleegkundige. Kinderafdeling: yap \10.30-19.00 „uur en na overleg met dé dienstdoende verpleegkundige. Jongerenafdeling: van 16.00-17.00 uur en van 18.30-19.30 uur. Sportmedisch Advies Centrum: Blessurespreekuur: Elisabeth Zie kenhuis Leiderdorp, 's maandags van 19.30-20.30 uur. Bezoekuren St. Elisabeth Ziekenhuis: Volwassenen:, dagelijks van 14.00- Ziekenhuizen 14.45 en van 18.30-19.30 uur. Klasse afd. dagelijks van 11.15-12.00 uur. van 14.00-14.45 uur ei*van 18.30- 19.30 uur. Kraamafdeling: dagelijks van 11.15- Kinderafdeling: dagelijks van 15.00- 18.30 uur. Afdeling C.C.U. (har,tbewaking) dage lijks van 14.00-14.30 uur en van 19.00- 19.3t) uur. - Intensieve verpleging: dagelijks van 14.00-14.30 uur en van 19.00-19.30 u.w. Academisch ziekenhuis Tel. 269111 Voor alle patiënten (behalve kinde ren) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur en 18.30- 19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verlos- kunde 18.00-19 00 uur. doorlopend bezpek mogelijk. Bezoek aan ernstige patiënten: Wanneer voor ernstige patiënten doorlopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hier-, voor spedialé kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinder kliniek: Dagelijks 15.0Q-15.45 uur en 18.30- 19.00 uur. Bezoektijden kinderafdelingen: Elke dag: 14.15-15.00 uur en 18.30- 19.00 uur. (AJleen voor ouders van kinderen kan er een afwijkende tijd afgesproken worden met de hoofd verpleegkundige). Alphen aan den Rijn Rijnoord: Bezoektijden 's middags 14.30-15.15 'tends 11.00-11.30 uui*. Extra bezoek voor vaders op de kraamafdeling: Ss. avonds 19.30-20.30 uur. Kinderafde ling 's middags 14.30-15.30 uur. 's middags "alleen voor ouders 14.30- 18.30 uur. 5 oktober 1985: Honderd jaar geleden stond in de krant: - Uit Athene wordt gemeld dat Griekenland zich ernstig op den oorlog voorbereidt en niet in de vergrooting van Bulgarije zal be rusten. Thans staan reeds 23.000 man aan de grens gereed. - Dezer dagen kwam een land bouwer uit het dorp Hoogmade ter secretarie van Woubrugge zijn vijftiende kind dat den dag te voren geboren was, voor den burgelijken stand aangeven. De ze kinderen zijn - iets, dat zeld zaam voorkomt - allen in leven. - Een Haagsch vrijgezel geeft in de Spectator van heden aan som mige Haagsche schoonen den vol gende raad: Waarom zijn veel mannen af- keerig van Jt houwlijk? Omdat zooveel vrouwen niet teer zijn en vrouwlijk.. Dat gaat naar 't Gerechtshof om zich te verpoozen, Schandalen te zien, - en geen blikken of bloozen... Rechtlievende dames, ik smeek blijf thuis Weet: niet door 't gerecht loopt de weg naar huis. Vijftig jaar geleden: - "Hartedief' in Luxor: Sedett de dagen van Jackie Coogans eerste films is er geen jeugdig filmsterretje geweest dat zoo ge weldig populair was als Shirley Temple! Stormenderhand heeft - de kleine Shirley de harten gesto len, van alle die haar in "harte dief' hebben zien spelen. Als met tooverslag wint deze kleine krul- lebol met haar glunderenden blik, haar innemendheid en aan hankelijke liefde de sympathie van ieder die haar spelen ziet. Dit meiske is een wonder! GRONINGEN - Veroorzaakt het gebruik van de lichte, vlieg as bevattende baksteen Porizo extra hoge concentraties van het radio-actieve radongas bin nenshuis? De stichting Natuur en Milieu beweert het; de enige fabrikant van de steen en de onderzoeksinstituten TNO en KEMA ontkennen het. De Gro ninger studenten natuurkunde Martin Mollema en Aijan Hul- sebos willen het gaan uitzoe ken. door Kees Wiese Voor dat onderzoek hebben zij vele adressen nodiig van be woners van nieuwe of gereno veerde huizen, waarin deze baksteen (nog maar enkele ja ren in produktie) is gebruikt. In die huizen willen zij gedurende enkele maanden meetbekers ter grootte van een koffiekopje neerzetten. „Het is de moeite van het pro beren waard. Als je het niet doet, weet je zeker niets. En de resultaten van het onderzoek worden betrouwbaarder als je meer adressen hebt," zegt ir. Frits van den Berg, coördinator van de in maart opgezette Na tuurkundewinkel van de Gro ninger universiteit. Het probleem waaraan de studenten Mollema en Hulse- bos gaan werken is een van de vragen, die bij deze Natuurkun dewinkel terecht kwamen. Ook bewoners van huizen met Pori- zasteen, die aan het onderzoek willen meewerken, kunnen daar terecht. Hoe meer hoe be ter. Het is overigens opvallend hoeveel vragen over radio-acti viteit de Natuurkundewinkel bereikten. Zo ligt er een vraag over de radio-activiteit van gasgloêikousjes. Die bevatten thoriumnitraat en een eerdere modelberekening aan de TH Eindhoven leerde, dat een kampeerder die deze gasgloei- kousjes twee weken per jaar in tent of caravan gebruikt een ex tra stralingsdosis krijgt in de orde van grootte van vijf tot tien procent van de jaarlijkse natuurlijke achtergrondstra ling. Begin volgend jaar begin nen experimenten in Gronin gen om te zien of deze model berekening in de praktijk klopt. Er ligt ook de vraag van het Renovatiekomité Middengast- huis-Rozenhofje in Groningen of Calibel-gipsplaat hoog radio actief is. Dat materiaal zal van begin februari af bij de renova tie worden toegepast. De Na tuurkundewinkel rekent er op voor die tijd een gipsmonster te hebben bemeten en het Reno vatiekomité uitsluitsel te 'kun nen geven. „We bestaan nog maar kort, men kent'ons nog niet," zegt Frits van den Berg. Maar hij verwacht spoedig ook vragen over geluidshinder, energiebe sparing, isolatieproblemen en vochtproblemen. Hij zal graag studenten en wetenschappers voor die problemen interesse ren en onderzoek stimuleren. De Groninger universiteit kent nu zeven wetenschaps winkels waar het publiek te recht kan. van onze beroemde 'vrijheid van onderwijs' (artikel 23 van de grond wet) en van het feit dat confessio nele politieke partijen vanaf de oorlog altijd deel uitmaakten van de regering en niet zelden de mi nister van onderwijs leverden. Desondanks is door de fusies en het leerlingentekort de druk op de ketel toegenomen en de onkwets baarheid van de 'zuilen' verdwe- Binnen het katholiek onderwijs heeft het streven tot behoud van het bestaande geleid tot een bezin ning over de betekenis van de let ters 'R.K.' voor een school. De af gelopen twintig jaar is het confes sionele karakter van veel scholen sterk verwatert. Ouders die een school zoeken voor hun kinderen, letten meer op kwaliteit, bereik baarheid, computerfaciliteiten en schoolgeld dan op het religieuze karakter ervan. Onkerkelijke ouders kunnen hun kinderen zonder bezwaar naar een katholieke school laten gaan, want: 'je merkt er toch niet veel van'. Door eerder genoemde maat schappelijke ontwikkelingen is het bijzonder onderwijs nu op een be langrijk punt aanbeland. Vanuit het openbaar onderwijs is vorig jaar al een 'nieuwe schoolstrijd' aangekondigd. Ook daar wil men wel eens weten waarom al die con fessionele scholen zonodig moeten blijven. Die nieuwe schoolstrijd stelt het confessioneel onderwijs voor de taak zijn bestaansrecht te bewij zen. Als een situatie ontstaat waar in 'je het verschil niet meer merkt', kan het schoolbestuur de letters R.K. maar beter van de briefhoof den schrappen en de school over dragen aan de gemeente of een neutrale stichting. ADVERTENTIE Minister-president Lubbers heeft zijn opnieuw in opspraak geraakte staatssecretaris Piet van Zeil eens heel fijntjes getypeerd. Dat was in december 1978, toen de Tweede Kamer debatteerde over gratis vliegtickets die de KLM aan onder meer Van Zeil had verstrekt. Lub bers, toen nog fractievoorzitter van het CDA, zei na afloop van dat de bat vergoelijkend: "Piet is wat wij een kleine krabbelaar". door Jos Heymans Petrus Hendricus van Zeil (58) is in de loop der jaren menigmaal be schuldigd van discutabele hande lingen, maar opvallend genoeg zijn die tot nu toe nooit van invloed ge weest op zijn politieke loopbaan. De reisjes die hij maakte als de luchtvaartmaatschappijen van Su riname of de Antillen advies nodig hadden, brachten hem in 1978 voor het eerst in opspraak. Een onder zoek in Suriname had aan het licht gebracht, dat Van Zeil twee gratis vliegtickets van de Surinaamse Luchtvaartmaatschappij SLM had ontvangen. En nog geen maand la ter bleek Van Zeil voor niet minder dan 50.000 gulden aan gratis vlieg tickets te hebben ontvangen van de KLM, de SLM en de Antilliaan se Luchtvaart Maatschappij. Vorig vooijaar kwam Van Zeil opnieuw in opspraak. In 1980 was het bouwbedrijf Vandervliet-Wer- nink, waar Van Zeil i was, volkomen onverwacht failliet gegaan. Een onderzoek toonde aan dat zowel de directie als de raad van commissarissen jarenlang een verkeerde voorstelling van zaken hadden gegeven. Jaarrekeningen waren met behulp van boekhoud kundige trucs opgepoetst, zodat de werkelijke financiële positie van het bedrijf onbekend bleef. Hoewel de directeur als de grote boosdoener werd aangemerkt, bleef Van Zeil ook niet gespaard. Hij had als commissaris al dan niet bewust onvoldoende controle uit geoefend. Bovendien had Van Zeil bij de bouw van zijn woning gratis toezicht laten houden door werk nemers van Vandervliet. Nauwelijks een maand geleden werd tegen Van Zeil bij de officier van justitie in Den Haag een aan klacht ingediend door ex-directeur Bosio van het inmiddels failliet verklaarde airconditioningbedrijf Stairco in Papendrecht. Van Zeil zou zich schuldig hebben gemaakt aan „het aanzetten tot oplichting en het meewerken aan malversa ties". De officier van justitie in Den Haag bleek echter niet bevoegd de klacht in behandeling te nemen. Met het huidige onderzoek van de rijksrecherche naar de toenma lige gedragingen van Van Zeil als commissaris van de Utrechtse wo ningbouwvereniging Prinses Juliana, staat de staatssecretaris in een wél bijzondere en door hem ongetwijfeld ongewenste belang stelling van het openbaar ministe- Keulen en Aken zijn niet op één dag gebouwd. Ook Erica deed er wat langer over. Aan ons bouwbedrijf is 80 jaar gewerkt. En kijk eens; het werd een bedrijf dat staat als een huis, goed onderhouden en vol leven. Daarom bouwen we nu een feest. En de eerste steen daan/oor wordt gelegd op een receptie, te houden op vrijdag 11 oktober van 16.00 tot 18.00 uur. Wij hopen, dat U door uw komst een steentje bij wilt dragen aan de feestvreugde en dit 80-jarig jubileum. Heel graag tot ziens in Hotel het Hof van Holland, Voorstraat 79 te Noordwijk. B.V. AANNEMINGSMAATSCHAPPIJ 'ERICA' Paul Gabrielstraat 70 2596 VG 's-Gravenhage telefoon: 070 - 245452 Au.es we<&.. <seu> we&,i-iuis< papikbn wee... oNfHecHr. SCHACHT. GOÉC. AI.' pe oNTHecurg Heen" een SCHOK &ÊHAP..NU v6Ruesr pe eoi, van h'ap ZJN ZESENÉNPe W6RKINÖ. Hoe UAtt- w\eR VERANDERINGEN IN PE MAATSCHAPPd /VIOETgN PLAATS VINPÉN VIA HET PARLE/VlENT.i. .„EN PE REGERING 2AL NIET TOESTAAN PAT /ACTIEGROEPEN PE PE/VIOCRATIB AAN PE LAARS WPPEN.i. AAN DE KRUISRAKETTEN, OF AAN PE KERNCENTRALES r vocnzvIRK IS HET EEN HAKPE HOPTOMW i KKAKEN j aJE MEPT HET ÖEHAALR lAUtZA ✓AN hakte (74NKJË, M4RÖRIET

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13