OPEC-landen ruziënd uiteen 'Zonder ons gebeurt er niets' Stukgoed-cao goedgekeurd Saoedies geven prij sontduiking toe Aantal 'echte minima' gestegen tot 700.000 DUBBELDEMAN glas Bel 071-220907 Droste en Venz gaan 240 banen schrappen VRIJDAG 4 OKTOBER 1085 ECONOMIE PAGINA 9 WENEN (Rtr/UPI/DPA/AP) - Ecuador is gisteren weggelopen van een conferentie van de Organisatie van Olie Exporterende Landen (OPEC) in Wenen, uit protest tegen een afwij zing om het meer olie te laten produceren. De OPEO slaagde er daarna niet meer in overeenstemming te bereiken over een verdeling van de produktie binnen het kartel. In december zal daartoe een tweede poging worden ondernomen. NEW YORK (DPA) - De Ameri kaanse familie Hunt, die in het begin van de jaren tachtig in het nieuws was vanwege manipula ties op de wereldzilvermarkt, heeft de rest van haar zilverbezit tingen verkocht, zo is in New York bekendgemaakt, Het gaat om 59 miljoen ounce (een ounce is 31,1 gram) ter waarde van 350 miljoen dollar. Met deze verkoop is een streep gezet onder een van de grootste manipulaties die ooit hebben plaatsgevonden. De gebroeders Nelson Bunker en William Herbert Hunt hebben in 1980 door grote aankopen de 'prijs van zilver op de wereld markt in korte tijd weten op te drijven van negen dollar tot vijf tig dollar per ounce. In 1980 had den ze 190 miljoen ounce in be zit. Toen de zilverprijs begon te dalen pleegden ze diverse onwet- Hunts zetten streep onder zilveraffaire tige transacties om de prijs van het zilver hoog te houden. De gebroeders Hunt konden de prijsdaling echter niet tégen- houden, waardoor ze een verlies leden van 1,1 miljard dollar. Bo vendien kwam de Amerikaanse belastingdienst met een aanslag die hun verlies nog vergrootte. De Hunts hadden bijvoorbeeld leningen aan hunkinderen als schenkingen opgegeven. Met dat geld werden dan weer zil vertransacties gefinancierd. De voorraad zilver die de ge broeders Hunt nog bezaten hing al jaren als een onweerswolk bo ven de zilvermarkt. Met de ver koop van het zilver is de onzeker heid weggenomen en sommige handelaren sluiten dan ook niet uit dat de wereldzilverprijs in de komende tijd kan gaan stijgen. Op het ogenblik doet een ounce zilver ongeveer zes dollar. Een stijging tot acht dollar behoort volgens deskundigen zeker tot de mogelijkheden. De Hunts hebben de afgelopen jaren veel van hun vermogen be legd in land, suiker, olie en ande re grondstoffen. De ontwikke ling van de economie heeft zich echter tegen hen gekeerd. Sinds 19^0 is het vermogen van de ge broeders Hunt verminderd van naar schatting vijf a zes miljard dollar tot twee miljard dollar. Fokker bouwt Deense F-16's AMSTERDAM (ANP) - Fokker heeft een order in de wacht ge sleept voor de produktie van twaalf F-16's voor de Deense lucht macht. Fokker zal voor deze toe stellen rompmiddenstukken, vleu gel- en staartdelen produceren, ter wijl de eindassemblage plaatsvindt bij Fokker op Schiphol. Dit heeft de vliegtuigbouwer gisteren be kendgemaakt. Het is voor het eerst dat Fokker F-16's zal co-produce ren voor Denemarken, samen met de hoofdaannemer en ontwerper General Dynamics. Sinds 1975 zijn 72 F-16's voor Noorwegen en 129 vliegtuigen voor de Nederlandse luchtmacht vervaardigd. Ecuador was gisteren een van de zes landen die op de speciale OPEC-vergadering verzochten om vergroting van hun produktiecon- tingent. Volgens de Indonesische minister Soebroto, woordvoerder van het oliekartel, konden Iran, Irak, Gabon, Ecuador, Qatar en de Verenigde Arabische Emiraten slechts op twee manieren tevreden worden gesteld. Ofwel het bestaan de produktieplafond van de OPEC (zestien miljoen vaten per dag) gaat omhoog, ofwel andere lidstaten moeten instemmen met verklei ning van hun aandeel. Vervolgens illustreerde de Indo nesische minister de netelige situa tie van de OPEC door aan te geven waarom geen van beide mogelijk heden uitkomst kan bieden. "Tot Miljarden voor Argentijnse olieprojecten BUENOS AIRES (DPA) - Een in ternationaal bankconsortium on der leiding van de Amerikaanse Ci tibank heeft Argentinië een lening van een miljard dollar (omstreeks drie miljard gulden) aangeboden voor de financiering van oliepro jecten van particuliere bedrijven. Dit is gisteren bekendgemaakt door de topman van de Argentijnse staatsoliemaatschappij YPF, Ro- dolfo Otero. In Buenos Aires i de Argentijnse regering nog aarzelt met het aanvaarden van het aan bod omdat het voorstel van de ban ken voorwaarden bevat met be trekking tot de aflossing van al uit staande leningen. Argentinië is wel zeer ingenomen met het aanbod van de Wereldbank om 280 miljoen dollar te lenen ten behoeve van energieprojecten. De bank heeft ook nog 100 miljoen dollar be schikbaar gesteld voor uitbreiding van de raffinagecapaciteit van YPF. Dollar De dollar is vanochtend verder in koers gedaald. In een door han delaren als chaotisch en nerveus omschreven markt deed de Ameri kaanse munt in het begin van de handel iets meer dan f2,93. De offi ciële middenkoers van donderdag was ruim f 2,98, maar bij het slot van de handel was de koers gezakt tot f 2,95. De rommeligheid van de markt wordt door handelaren vooral toegeschreven aan de angst voor interventies van centrale ban ken. Industrie Het aantal werknemers in de in dustrie is het eerste halfjaar van 1985 toegenomen met 4.900. De omzet nam in het tweede kwartaal van 1985, ten opzichte van hetzelf de kwartaal van vorig jaar, toe met 4 procent. Dat blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De gegevens hebben be trekking op bedrijven met 10 of meer werknemers. Een toeneming van het aantal werknemers in de industrie vond zowel plaats in het eerste (2.700 werknemers) als in het tweede kwartaal (2.200). Werkloosheid In de Bondsrepubliek is het aan tal werklozen in september ver minderd met 65.066 tot 2.151.577. Daarmee komt het werkloosheid percentage op 8,7, tegenover 8,9 in augustus. Het aantal vakatures daalde met 338 tot 117.028. In Groot-Britannië is het aantal werk lozen in augustus met 100.000 ge stegen tot 3,34 miljoen, 13,8 pro cent van de beroepsbevolking. Oorzaak is vooral het de toevloed van 57.000 schoolverlaters. Het voor seizoensinvloeden gecorri geerde cijfer vertoonde een daling met 2900 ten opzichte van juli. SHV Het gaat goed met SHV Holdings (handel in energie en consumptie goederen). De resultaten over het eerste halfjaar liggen rond de prog nose en dit betekent dat ze hoger zijn dan in dezelfde periode van 1984. Er wordt een onveranderd in terimdividend uitgekeerd van f 10 per aandeel van nominaal 100 gul den. Dit is gisteren bekendge maakt in de aandeelhoudersverga dering. In de energiesector hebben met name de handelsbedrijven goede resultaten geboekt, mede ten gevolge van de koude en lange winter. nu toe heeft geen enkele lidstaat zich gemeld voor een vrijwillige produktiebeperking". Soebroto wees erop dat Saoedi-Arabië, dat zijn produktie lange tijd ver onder het toegestane niveau hield om de prijzen te steunen, categorisch heeft geweigerd zich nog langer op te offeren. Verhoging van het produktiepla fond van zestien miljoen vaten zit er evenmin in. Volgens Soebroto produceerde de OPEC in het twee de en het derde kwartaal gemid deld slechts 14,3 miljoen vaten per dag. De vraag naar olie uit de OPEC-landen zal in het vierde kwartaal wel iets aantrekken nu op het noordelijk halfrond de winter nadert, maar toch zal de OPEC vol gens Soebroto niet meer dan zes tien miljoen vaten per dag kunnen slijten. Saoedi-Arabië kon zich lange tijd veroorloven binnen de OPEC als weldoener op te treden omdat het zelfs bij een geringe produktie nog ruim in de slappe was bleef zitten. De laatste tijd werd echter duide lijk dat het land behoefte had aan meer inkomsten uit de olie-export en bereid was daarvoor desnoods de prijsafspraak binnen de OPEC op het spel te zetten. Het is al enkele weken algemeen bekend dat Saoedi-Arabië met een aantal oliemaatschappijen is over eengekomen voortaan prijzen in rekening te brengen die zijn afge stemd op de noteringen voor olie- produkten op de vrije markt. Gis teren gaf olieminister Jamani openlijk toe dat zijn land in strijd met de afspraken binnen het kartel ruwe olie verkoopt onder de offi ciële prijs van 28 dollar per barrel. Ingewijden vermoeden dat Saoedi- Arabië 26 dollar in rekening brengt. UTRECHT (ANP) - Als de vakbe- De OPEC nodigde tijdens haar weging niet op een fatsoenlijke ministersvergadering andere olie- manier wordt betrokken bij de in- prucerende landen uit om samen voering van nieuwe technieken, een strategie te ontwerpen voor het dan zal dit onvermijdelijk tot ge- op peil houden van de olieprijzen, volg hebben dat werknemers op de "We hebben de producenten bui- rem gaan staan. Automatisering en ten onze organisatie er in een bood- nieuwe technologieën zullen dan schap op gewezen dat een daling op een blokkade lopen, die voor ie- van de prijzen ook voor hen nade- dereen schadelijk zal zijn, maar lig is. Als we nog langer wachten vooral voor de bedrijven in kwes- met samenwerking en overleg zal tie. Die werken aan hun eigen on- het te laat zijn", verklaarde Soebro- dergang, want het gebeurt dan een- to. voudig niet. Dat stelt het Christelijk Natio- ADVERTENTIE naa* Vakverbond, dat bij werkge vers steeds meer „een enorme hui ver" constateert om met de vakbe- j weging over de invoering, van nieu we technologie te praten. Massaal verzet van werkgeverszijde tekent zich volgens het CNV af tegen de technologie-contracten die de vak beweging af wil sluiten. Deze week nog verwierp het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond DEN HAAG (ANP) - Het aantal echtë minima (mensen die van één minimumuitkering moeten rond komen) is tussen 1981 en 1985 ge stegen van ongeveer 300.000 tot ruim 700.000. Het aantal uitke ringsgerechtigden was in decem ber 1984 ruim 3,2 miljoen, van wie 2,5 miljoen met de laagste uitke ring (81 procent). Dat blijkt uit de jaarlijkse finan ciële nota sociale zekerheid, die gisteren door staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) aan de beide Kamers is aangeboden. In 1985 worden 3,4 miljoen uitkeringsge rechtigden verwacht. Deze schat ting is vooral gebaseerd op een stij ging van het aantal langdurig werklozen. Van deze 3,4 miljoen heeft 84 procent een laagste uitkering. De stijging van dit aantal is het gevolg van de lagere uitkeringen per 1 ja nuari. Tegenover elke uitkerings gerechtigde staan 1,3 werkenden. SCHIPHOL - Wie heeft voorrang? Deze vraag moest een buschauffeur op Schiphol zichzelf gisteren stellen, toen hij plotseling een oude Dakota ontmoette. De DC-3 staat normaal bij het Aviodome, maar moest voor een opknapbeurt naar Schiphol-Oost worden gebracht. (foto anp) CNV opent 'aanval' op automatisering NCW de door overheid en vakbe weging bepleite oprichting van technologiecentra, die werkne mers in geval van technologische vernieuwingen steun en advies moeten gaan geven. „,Als ondernemend Nederland wil dat er in ons land goed wordt geautomatiseerd dan moeten Het CNV begint daarom dit na jaar aan een driejarig projekt tech nologiebeleid, dat tot doel heeft de achterban en met name de kaderle den te informeren over de invloed van de nieuwe technieken op het werk, en de mogelijkheden om daaraan zo te sleutelen, dat de so ciale gevolgen aanvaardbaar zijn. dat in overleg met de vakbeweging De kosten van het projekt, 24 uur service voor bedrijven doen", aldus CNV-vice-voorzitter H. Hofstede en beleidsmedewer ker P. Hazenbosch. „We willen het innovatieproces, dat voor bedrij ven noodzakelijk is om te overle ven, stimuleren. De bonden moe ten in nauwe samenwerking met ondernemingsraden een gelijk waardige gesprekspartner zijn i miljoen gulden, worden bijna geheel gedekt door een subsidie van de ministeries van economi sche en sociale zaken. Het CNV heeft met het oog op de werknemers in de traditionele sec toren voorgesteld om een perma nent her- om- en bijscholingspro gramma op te zetten waarin steeds r werkgevers, die moet zien dat vijf procent van de beroepsbëvol- king moeten worden stoomd voor de nieuwe, technie ken. Voor het CNV staat voorop dat de technologische ontwikkeling niet mag leiden tot massa-ontsla gen. „Als het daartoe leidt dan zul len er geweldig veel aanvaringen komen", aldus Hofstede. „De men sen zijn bereid om snel op de wa gen te springen, dus het kan alle maal vrij soepel verlopen. Maar op grote schaal mensen eruit gooien en dan proberen er nieuwe mensen in te krijgen met een goede oplei ding, daar werken we niet aan Naast de traditionele belangen behartiging moet de individuele dienstverlening meer ruimte krij gen, waarbij men meer zal moeten mikken op de 'nieuwe', hoger ge schoolde werknemer, die geen boodschap heeft aan het oude beeld van de bond die bij de poort van het bedrijf pamfletten staat uit te delen. Een dergelijke omschake ling is geen eenvoudige klus, maar wel noodzakelijk wanneer de vak beweging wil overleven, zo is de overtuiging van de beide CNV-ers. HAARLEM/ROTTERDAM (GPD/ANP) - Bij de cacao- en chocoladefa briek Droste in Haarlem en de hagelslagfabriek Venz in Vaassen zullen binnen een jaar 240 arbeidsplaatsen vervallen, waarvan ongeveer hon derd door gedwongen ontslag. De raad van bestuur van Van Nelle Hol ding, waartoe beide zoetwarenbedrijven behoren, heeft dit voornemen gisteren bekendgemaakt. Bij de beide fabrieken werken in totaal 500 we contructief willen meedenken", zo betogen zij. De vakbeweging staat met de op mars van de nieuwe techniek voor een dilemma, aldus Hofstede. Enerzijds moeten bonden de be langen behartigen van de werkne mers in de traditionele sectoren, t 71 i T-v-m /r waar historisch een behoorlijke or Ultimatum DrOVmCie VOOr ADIVI ganisatiegraad is opgebouwd. An- JT derzijds verdwijnen daar echter HAARLEM (ANP) - Noord-Holland heeft bijna 1,4 miljoen gulden gere- userveerd voor een nieuwe ADM-werf in Amsterdam, maar als het voor 20 oktober nog niet zeker is dat de werf er komt, dan gaat het geld i banen en leden en komen er steeds meer nieuwe bedrijven - zoals tomatiseringsbedrijven - waar het ander project. Gedeputeerde Staten van de proyincie hebben dit deze hand te tellen i Van Nelle wil op grond van een rapport van het onderzoekbureau McKinsey de produktie van chocola en cacao concentreren in Haarlem en het broodbeleg blijven maken bij Venz in Vaassen. Het concern wil produkten die goed in de markt liggen blijven maken, maar dit meer efficient doen, en de marketing en de distributie daarvan versterken. Geprobeerd zal worden andere produkten over te doen aan anderen, al dus drs. J. van Dijk, lid van de Raad van Bestuur van Van Nelle. Welke produkten Van Nelle wil afstoten wil hij niet zeggen. Het reorga nisatieplan voorziet in het ontwikkelen van nieuwe produkten en het aanboren van nieuwe omzetmogelijkheden, aldus Van Dijk. Volgens hem staan de resultaten van de chocoladefabrieken sterk onder druk door duurdere grondstoffen en door een verscherpte internationale concur rentie. De gezamenlijke vakbonden hebben in een eerste reactie laten weten dat de problemen bij de beide chocoladefabrieken met minder ingrijpen de sociale gevolgen dienen te worden opgelost. De gedwongen ontslagen die zijn aangekondigd zijn onaanvaardbaar, aldus een woordvoerder van de Voedingsbond FNV. De Amsterdamse Droogdok Maatschappij ging een half jaar geleden failliet. Het bedrijf telde toen nog 880 werknemers. Sindsdien wordt ge werkt aan de oprichting van een nieuwe ADM in afgeslankte vorm met 200 medewerkers. Voor de nieuwe ADM is vijftien miljoen gulden nodig. Men is er tot nu toe niet in geslaagd de laatsté vijf miljoen (het aandelen kapitaal) bijeen te krijgen. In 1960 was deze verhouding nog 1 staat tot 3,4. Zonder aow'ers is de verhouding 1 uitkeringsgerechtig de tegenover 2,2 werkenden. In 1960 was dat 1 staat tot 10. Verdere bezuinigingen op de sociale zeker heid worden ook na 1986 niet uit gesloten. Het kabinet houdt die mogelijk heid open om de sociale premies blijvend te kunnen verlagen en wijst er op dat de Nëderlandse mi nimumuitkeringen aanzienlijk ho ger liggen dan in andere EG-lan- den. De Westduitse en Deense ko men in de buurt: daar zijn de mini ma respectievelijk 12 en 14 procent lager dan in ons land. Deze percen tages gelden voor een echtpaar. Zoals bekend wil de regering de sociale premies volgend jaar verla gen door de overschotten in de fondsen op te souperen. De over schotten van de fondsen bedragen momenteel 2,8 miljard gulden. Er is in de kabinetsplannen zelfs spra ke van niet-lastendekkende pre mies. Voor de premieverlaging is gekozen om in het verkiezingsjaar 1986 koopkrachtverbetering of-be houd voor werknemers, ambtena ren en een groot deel van de uitke ringsgerechtigden mogelijk te ma ken, evenals een lastenverlichting voor het bedrijfsleven. De dreigende premiestijging in 1987 wil het Kabinet afwenden door voortzetting van het bezuini gingsbeleid, door de ophanden zijnde stelselwijzigingen van stu diefinanciering, sociale zekerheid en gezondheidszorg. Verder wil de regering ambtenaren onder de ver zekeringen brengen (dit levert meer premie op) en de reserve-nor men bij de fondsen versoepelen. Ook de dalende werkloosheid kan een rol spelen. De premieverlaging zorgt ervoor dat de netto-uitkeringen van ar beidsongeschikten of langdurig werklozen op minimum en modaal niveau (gehuwd, alleenverdiener) in januari volgend jaar 20 tot 25 gulden per maand hoger liggen dan in december. Voor de hogere uitkeringen loopt de stijging op tot 45 gulden. De koopkrachtgevolgen voor mensen die na 1 mei 1986 werkloos of arbeidsongeschikt worden en die onder het nieuwe sociale zekerheidsstelsel gaan val len, zijn niet opgenomen. Weliswaar is hun koopkrachtver lies beperkt, maar in de jaren daar na (als de halfjaarlijkse afbouw van de uitkeringen merkbaar wordt) gaan er vooral bij de hogere uitke ringen forse klappen vallen. Overi gens wijst het Kabinet in de nota nogmaals op de noodzaak van de invoering per 1 mei 1986 omdat an ders de uitgaven voor sociale ze kerheid volgend jaar zullen stijgen. Tegen invoering op die datum be staan van vele kanten bezwaren. Havenwerkers leveren loon in DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer dient de verhoging van de aardgasprijs voor kleinver bruikers per 1 januari 1986 met 2,4 cent per kubieke meter inclu sief btw tegen te houden. De prijsverhoging per 1 juli 1986, die al min of meer is aangekondigd, mag helemaal niet doorgaan. Het wordt kortom tijd dat er een ein de komt aan de oneerlijke behan deling van de kleinverbruiker ten opzichte van de grootver bruiker. Dat stelt de Consumenten bond in een reactie op de aange- kondigde verlaging van de aard gasprijs voor de grootverbrui kers met ingang van 1 oktober met acht cent per kubieke meter gas. De bond onderstreept nog eens dat hij zich schaart achter het streven van de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrij ven in Nederland (Vegin), die na mens de kleinverbruikers onder- 'Ook gasprijs consument moet omlaag' handelt met de Gasunie, om aan gemerkt te worden als grootver bruiker. Dan moet het „veto-recht" waarover nu in feite de minister van economische zaken beschikt eveneens tot het verleden gaan behoren. De gasprijs dient geen instrument te zijn van de rijks overheid in de strijd tegen haar tekorten, aldus de Consumen tenbond. In tegenstelling tot de tarieven voor de grootverbrui kers, die zijn gekoppeld aan stookolie, zijn de kleinverbrui kerstarieven gekoppeld aan de huisbrandolie. Maar huisbrando lie, aldus de Consumentenbond, kan niet beschouwd worden als een echt alternatief voor de con sument. Ook het CNV is erop tegen als de aardgasprijzen alleen voor de grootverbruikers omlaag gaan. Hét CNV zegt in een verklaring dat er nu een „gespleten situatie" ontstaat waarbij enerzijds het gas voor grootverbruikers vier tot acht cent goedkoper wordt terwijl het gas voor de consu ment twee cent duurder wordt. Die gang van zaken toont vol gens het CNV nog eens aan dat de koppeling van de aardgasprijs voor kleinverbruikers aan huis brandolie onjuist is. De door snee-consument zal buitenge woon moeilijk kunnen accepte ren dat de prijs voor de grootver bruikers omlaag gaat terwijl hij zelf meer voor zijn aardgas moét betalen, aldus het CNV. ROTTERDAM (ANP) - De vierdui zend werknemers in de stukgoed sector van de Rotterdamse en Am sterdamse haven gaan 1,8 procent van hun loon inleveren voor vijf procent arbeidstijdverkorting. Daarbij hebben ze de garantie ge kregen dat er tot 1991 geen ge dwongen ontslagen zullen vallen bij teruglopende werkgelegenheid. Dat is de inhoud van een nieuwe cao en werkgelegenheidsafspra- ken waarmee de leden van de Ver- voersbond FNV gisteren akkoord zijn gegaan. In Rotterdam was 70,7 procent voor, in Amsterdam 59,7 procent. Volgens een woordvoerder van de Vervoersbond FNV hechten de stukgoedwerkers zoveel waarde aan de garantie dat zij niet gedwon gen op straat kunnen worden ge zet, dat zij daarbij genoegen nemen met het inleveren van loon. Hierte gen bestond in de haven nogal wat oppositie, maar uit het referendum blijkt dat in Rotterdam maar 21,8 procent van de FN V-leden het ak koord heeft verworpen. MCGREGOR WEG - De Ameri kaan Ian McGregor zal volgend jaar aftreden als voorzitter van de raad van bestuur van het Britse staatskolenmijnbouwconcern Na tional Coal Board. Er komt dan een eind aan zijn driejarige contract. McGregor wordt opgevolgd door Sir Robert Haslam, die nu nog aan de leiding staat van het staatsstaal- concern British Steel Corporation en daarvoor een hoge functie had bij het chemische concern ICI. Ook de cao-resultaten voor de overkoepelende raam-cao en de graansector zijn door de FNV-le- den goedgekeurd, met respectieve lijk 77,5 procent en 85,7 procent voor. De algemene raam-cao staat borg voor handhaving van het sys teem van automatische prijscom pensatie en aanvulling van het ziektegeld tot 100 procent. De vak bonden zijn er niet in geslaagd op dit centrale niveau tot afspraken te komen over arbeidstijdverkorting, omdat de werkgevers dit per se in onafhankelijk in de sectoren aan de orde wilden stellen. De resultaten in de sectoren con tainers, machinaal, roll on/roll off en expeditie, waar ook geen ak koorden waren bereikt, zijn afge wezen. Daarover zal de FNV bin nenkort ledenvergaderingen hou den. De Vervoersbond CNV heeft zich al eerder akkoord verklaard met alle belangrijke cao's. Chemicaliën oorzaak van 7.000 ongelukken in VS NEW YORK (AP) - In de Ver enigde Staten hebben zich sinds 1980 bijna 7.000 ongeval len voorgedaan met chemica liën, als gevolg waarvan 135 mensen om het leven kwamen en 1.500 mensen verwondingen opliepen. Dit blijkt uit een on derzoek, dat verricht werd in opdracht van het Amerikaanse bureau voor milieubescher ming EPA. Aanleiding tot het onderzoek was de giframp in de Indiase stad Bhopal, die in december 1984 aan 2.500 men sen het leven kostte. Het rap port is nog niet vrijgegeven maar de New York Times pu bliceerde enkele bevindingen. Gemiddeld doen zich per dag vijf ongevallen voor, waarbij gifgassen vrijkomen. Bijna driekwart van de ongelukken speelt zich af in bedrijven, waar chemische produkten verwerkt of opgeslagen worden. De óve rige doen zich voor tijdens het transport. De oorzaken variëren van menselijke fouten en defecte afsluitkleppen tot drukstorin- gen in opslagtanks. Het rapport is niet volledig, omdat slechts van bepaalde informatiebe standen in delen van hiet land gebruik is gemaakt. Een bij het onderzoek be trokken adviseur verklaarde dat het aantal ongevallen zeker driemaal zo hoog zou zijn uitge vallen als het hele land in de studie betrokken was geweest.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9