Onbegonnen Verb 'Die jongens gaan gewoon door' Zakcomputer als bedreiging voor Leidse Joppenszprijs 3 oktober rustig; toch veel werk voor politie en EHD De reinigingsdienst op de ochtend na 3 oktober Poging tot doodslag: twee jaar gevangenis Brand aan Hogewoerd Deel singel afgesloten PAGINA 4 LEIDEN VRIJDAG 4 IKTOBER 1985 Leidse kroniek door John Kroon Taptoeprijs Het siert de 3 October-Vereeni- ging dat zij op gezette tijden het feest injecties probeert te geven tot vreugd' en nut van 't alge meen. De instelling, nog niet zó lang geleden, van de Joppensz- prijsplus aantrekkelijke geldbe dragen, voor de vereniging oj groep die tijdens de Taptoe "haar doelstelling het origineelst presenteert" mag daartoe wor den gerekend. Op het eerste ge zicht denk je: ja, met zo'n prijs kan die stoet op 2 oktober alleen maar aan levendigheid winnen. In de praktijk blijkt daar ech ter niet veel van te merken. De prijs bestaat, maar de verenigin gen doen wat ze al deden, nauwe lijks meer, een paar uitzonderin gen daargelaten. Als je er goed over nadenkt, is het ook helemaal niet zo eenvoudig. Wat kan bijv. een muziekkorps nu méér doen dan er correct uitzien (stevige pas, vouw in de broek, oren wa ter gegeven) en een mooi moppie ten gehore brengen? Maar goed, er zou over het al gemeen wel iets meer creativiteit aan de dag kunnen worden ge legd dan nu het geval is. De ma jorettekorpsen gedroegen zich ta melijk tam - zou daar een beetje de klad in zitten of bedroog de schijn alleen maar? En dan de padvinders. Dat de discipline van weleer er niet meer is, god dank, maar ze liepen er nu een beetje bij als watergeuzen op een snipperdag. Ooit waren ze al te vreden met een heitje voor een karweitje, nu kennelijk niet in beweging te brengen voor een veel vettere prijs. Waar zou die geringe creativi teit in zitten? Te weinig tijd, te weinig medewerking van de le den? Misschien. Het kan ook in iets anders zitten: vroeger was een figuurzaag het nationale speelgoed, de mensen knutselden dan altijd wel wat in elkaar. Het troetelkind van nu is de zakcom puter en daar maak je niks mee. Hans Jansen van de 3-October- Vereeniging, die zich zeer beij vert om van de Joppenszprijs iets levendigs te maken, moet met zijn bestuur nog maar eens goed piekeren wat je nog méér met de Joppenszprijs kunt doen. Het idee is te aardig om ermee in een doodlopende straat te belanden. Hoekema Hij vormde acht jaar lang de constante factor van zijn partij. Jan Hoekema, raadslid en frac tieleider van D'66. Deze week heeft hij zijn vertrek uit de ge meenteraad. aangekondigd, na de verkiezingen van volgend jaar. Waar zijn mede-fractiegenoten kwamen en gingen - voor de tweede zetel in de raad had D'66 deze periode tot nu toe al drie le den nodig - daar bleef Jan Hoe kema. "Met het enorme beslag op je persoonlijke leven vind ik de tijd gekomen om mij slechts te kandideren voor een onverkies bare plaats op de lijst, ergens achteraan dus. Wel zou ik mijn ervaring in dienst willen blijven stellen van de hopelijk royale fractie in de nieuwe raadsperio de". Met deze uitspraak in het partij-orgaan De Leidse Demo craat houdt Hoekema de deur naar terugkeer in de politieke houdingen van de Leidse ge meenteraad eigenlijk overbodig was, nadat ze het slachtoffer was geworden van eigen naïveteit. Acht jaar geleden besloot D'66 af te zien van verdere samenwer king met PPR en PSP en niet meer te streven naar een college van linkse partijen, dat in de pe riode van 1974 tot 1978 de stad had bestuurd (met D'66-wethou- der Oosterman). Landelijke ont wikkelingen maakten deze stap verklaarbaar. Een college met PvdA, VVD en D'66, daar zou de partij naar streven. Sterker: ze nam zich voor daarbij de brug te vormen die tot de samenwerking zou moeten leiden. De partij bleef dat na de ver kiezingen van 1978 ook conse quent volhouden. Zich daarmee een strop om de hals bezorgend, die vervolgens steeds strakker werd gedraaid. Want als PvdA en WD door de onmogelijkheid van een links college dan toch tot samenwerking met elkaar waren raadslid dat het als wethouder best aardig had kunnen doen. Als... Mooie oplossing Ooit waren er op het kruispunt Noordeinde/BreestraatlKort Ra penburg geen verkeerslichten. Op zeker moment moesten die lichten er wel komen, want het was een razenddruk verkeerspunt en het spel der vrije maatschappelijke krachten brengt nu eenmaal cha os met zich mee, dat weten we. Maar ook het regelen der din gen levert op den duur een forse portie narigheid op. In de krant van vorige week stond dat de ver keerslichten op het bewuste kruis punt voorlopig op knipperen zijn gezet "om te bekijken of dat een aanvaardbare oplossing is voor verkeersoverlast in het Noordein de". Het uitschakelen van de elek tronica, de grote verworvenheid van onze tijd, "om het leejkli- arena nog op een kier, maar er zal toch rekening moeten worden gehouden met in elk geval een tij delijk vertrek. Dat is jammer, want Jan Hoe kema was een van de betere raadsleden. Doorgaans goed geïnformeerd, in het besef dat een kleine fractie zich niet met elk de tail kan bemoeien en als één der weinigen ten stadhuize de kunst van het bondig redeneren beheer send. Tegelijkertijd had zijn positie iets aandoenlijks. Meer redelijk dan alternatief als hij was, werd Hoekema een beetje de eeuwige wethouderskandidaat van zijn partij. Van wie vriend en vijand - wie is eigenlijk die vijand - er kende dat Hoekema's capcacitei- ten toereikend waren voor een positie in het college. Maar wiens partij binnen de politieke ver veroordeeld - dan konden ze D'66 daarbij best missen. Waar D'66 in een links college de onmisbare laatste schakel had kunnen zijn, was de partij in de combinatie met PvdA en VVD overbodig. De brug werd bedankt - en in het water gesodemieterd. Vier jaar later waren er ander maal gemeenteraadsverkiezin gen. Aan de vooravond daarvan zei Hoekema in deze krant: "De PvdA is geen knip voor de neus waard als zij ons opnieuw zou den laten vallen. Een herhaling van vier jaar geleden is mogelijk, maar ondenkbaar". De uitslag van de verkiezingen maakte de herhaling niet alleen mogelijk, maar zelfs zeer denk baar en dus tot werkelijkheid. D'66 bleef een partij die niet in het college zat, maar evenmin in de oppositie. En Hoekema een maat in het Noordeinde" niet be neden normaal Leids peil te laten dalen. Zo op het oog een opmerkelijke grap, helaas, het lachen gaat over in gehoest en gerochel door het vele uitlaatgas. Er is nu een situatie ontstaan waarin verkeer en milieu elkaar krachtig bij de strot hebben. Bij functionerende verkeerslichten belanden de bewoners van het Noordeinde nog eens met z'n al len in het ziekenhuis en bij niet- werkende lichten zullen er op ze ker moment op het kruispunt slachtoffers in het verkeer gaan vallen. Vind daar nu maar eens een Ach, misschien moeten we ge woon terug naar de jaren vijftig. Dat houdt in: géén verkeerslich ten. Gods water gewoon over Op 3 oktober besef je als krant meer dan ooit i 2n gedruk uiteindelijk toe leidt. Gods Noordeinde. Eh... tot op ze kere hoogte. Natuurlijk wél 's ochtends en 's avonds, tijdens de spitsuren, midden op dat ver keersknooppunt een agent met zo'n kloek, lekker ouderwets, ont zettend ingewikkeld verkeers- klapbord, waar destijds zeker zes handen voor nodig waren om het behoorlijk te bedienen - in het po litiemuseum staat er vast nog wel eentje. Niemand haalde het toen ook in zijn hersens om door het 'STOP' van het klapbord te rij den, zoals nu bij de lichten sche ring en inslag is, want dan had je die klabak meteen, heftig op zijn fluit blazend, om je nek. Ja, terug naar de jaren vijftig. Toen was geluk immers nog heel gewoon. De waxinelichtjes en de wijkagent hebben we toch ook al teruggehaald? Krakers Gaat het van de gemiddelde kraker toch al niet over rozen, de laatste tijd is het hen alleen maar doomiger geworden. De rituele litanieën van de dames en heren tegen huisjesmelkerij, woekerhu ren en de woningnood dreigen te verstommen in het labyrint dat gerechtelijke uitspraken, proce dures en beleid haastig opmetse len. Jaren heeft het geduurd tot krakers gehoor kregen op hun klacht. Tergend traag kwam een soort kraakrecht van de grond en door bijdragen: Ruud Paauw en Raymond Peil de samenleving accepteerde mor rend deze vorm van burgerlijke ongehoorzaamheid. In panden die langer dan zes maanden leeg stonden en waarvoor de eige naar geen duidelijk bestemming kon aangeven werden krakers gedoogd. Waarna meestal uitein delijk toch verkoop volgde of een enkele keer, zoals het Hartevelt- complex aan de Zandsteeg be wijst, krakers als partij worden gezien. De krakers zijn het daarmee uiteraard niet eens, maar in de 'burgerlijke pers' mag best wor den gezegd dat de gemeente voor hen de rotste niet is. Hoewel hier en daar verbeteringen van de houding denkbaar zijn. Neem nu echter de Leidse uni versiteit. Wordt van haar een pand gekraakt dan is de gort goed gaar. De krakers hebben, als zij de universiteit na kraking huur aanbieden, bij wijze van spreken direct een dagvaarding op zak. Voor een kort geding waarin ontruiming wordt geëist. Op zich zou dat niet zo'n ramp zijn. De rechterlijke macht in Ne derland heeft in al haar wijsheid kraken tot op zekere hoogte gele galiseerd. Verrast en blij waren de krakers van de voormalige drukkerij Brill, toen de officier van justitie meende dat zij, na een kraakactie, niet in aanmer king kwamen voor uitzetting. Dat pand stond immers nog geen halfjaar leeg. De hoop werd echter hopeloos de bodem ingeslagen toen de uni versiteit ontruiming eiste en die eis deze week kreeg toegewezen. Waarom is niet geheel duidelijk. De eigenares had aangevoerd dat er een muur in het pand moest worden gebouwd en de aanwezigheid van de krakers brandgevaar met zich mee zou brengen, omdat zij zich 's nachts bedienen van kaarslicht en olie lampjes. Maar dat laatste wordt juist veroorzaakt door de universiteit, die geen toestemming geeft voor aansluiting op de nutsvoorzie ningen. De eis tot ontruiming werd desondanks toegewezen op andere gronden. Omdat de aan wezigheid van krakers in het pand de verkoop niet bevordert. Dat is algemeen bekend, stelde de rechtbank. De krakers moeten er uit, binnen tien dagen nadat zij het vonnis officieel hebben ont vangen. Spreken van een gerechtelijke dwaling, zou de schrijver dezes zich niet durven aanmatigen. Feit blijft dat de jurisprudentie, die in het kraakrecht is ontstaan, terzijde is geschoven. Omdat de krakers het bouwbedrijf dat de muur wilde bouwen, niet tot het pand zouden hebben toegelaten moeten ze er nu uit. Wat blijft er voorts over van het spoedeisend belang op grond waarvan een kort geding kan worden aangespannen? Met die muur kan het niets te maken heb ben. De bouwvergunning moet via monumentenzorg en dat duurt so wie so drie of vier maan den. Terzijde zij vermeld dat de raadsman van de universiteit heeft verzuimd een verbod op herbetreding te eisen. In principe kunnen de krakers na de ontrui ming a la minute weer het pand in. De kwestie belandt dan echter in een zeer duistere en kwestieuze spelonk van ons recht. Daar lijkt geen belang mee gediend. Zowel buitenstaanders als in gewijden gebiedt de kraakmate- rie nu tot het met beide handen in het haar grijpen. Laat staan dat het nog te volgen is voor de aan hangers van kraakideologieën. Met enige kwaaddenkendheid zou men kunnen vermoeden dat dat de bedoeling is. LEIDEN - 'Wat zeg je van Spar ta?". "Sparta? En Ajax dan?" "Ajax! Kom nou jongen!" "Kom nou? "Ja, kom nou! Ajax is toch ge woon een ordinair reinigingsmid del. Wat zullen we nou krijgen! Ge woon een reinigingsmiddel". door Wim Brands Het is kwart voor vijf, de ochtend na 3 oktober. Over een kwartier zullen ongeveer tachtig werkne mers van de reinigingsdienst de stad intrekken om de rotzooi van hun medeburgers op te ruimen. Sommigen komen druk pratend binnen, anderen zijn wat zwijgza mer. Eén ding hebben ze in elk ge val gemeen: ze drinken sloten kof fie, of ze nu teveel alcohol gedron ken hebben of niet. "We kunnen gaan beginnen", klinkt het na verloop van tijd uit de mond van iemand die Bernhard heet. "Ik ben dubbel", is het ant woord van een wakkere opruimer. "Ja", verduidelijkt hij, "dat zeg ik nou altijd. En dan zijn ze aan het werk en dan merken ze opeens: verrek, we hebben tje c De verslaggever wordt even later gesommeerd om in de wagen te kruipen van voorlichter Tol, die op dit onchristelijke tijdstip ook al uit de veren is. "Maak dat schroefje van de geluidsinstallatie even vast", zegt Tol. Wat de aangespro kene direct doet, dat wil zeggen: als de geluidsinstallatie eenmaal bevestigd is, zijn zo'n beetje alle vuilniswagens al uitgereden. In de Haarlemmerstraat is onder tussen Kees al aan het opruimen. "Ik haal de grote stukken op", ver klaart Kees, terwijl hij ondertussen een lading pap'ier in de voorlich tingswagen wil gooien. "Kijk", zegt Tol, "dat is nou het aardige: er wordt wat geouwehoerd, maar on dertussen werken die jongens flink door". En daarin heeft hij gelijk, zoals telkens weer zal blijken. Op de Blauwpoortsbrug zit nog een verdwaald stelletje feestgan gers. Of ze even van de microfoon van Tol gebruik mogen maken, vraagt één van hen. Jazeker, dat kan. Waarna de jongeman begint te brullen dat de Leidenaars een enorme puinhoop hebben gemaakt en of ze maar zo vriendelijk willen zijn om uit hun nest te komen ten einde de stad schoon te maken. Zijn vriend wil ook wel even wat zeggen. "En dan wil ik nu even de groeten doen", begint hij. "Tante Annie..." Nu wordt het Tol echter te dol: we rijden door. LEIDEN - Hoewel de politie en de Eerste Hulp Dienst gisteren han den vol werk hebben gehad, is het nergens echt uit de hand gelopen. Volgens politiewoordvoerder Gra- veland ging het om wat speldeprik- jes in een stad die massaal feest-, vierde. De EHD moest 34 keer uitruk ken. "De ongevallen vielen mee De plaats des onheils bereiken, was veel ingewikkelder". Er vielen zeven gewonden op de kermis. De verwondingen varieerden van kneuzingen tot hoofdwonden. Een 15-jarig meisje liep zo'n wond aan haar hoofd op, doordat zij te dicht bij een Leidenaar stond die naar achteren .uithaalde om de kop van Jut te raken. Hij raakte twee kop pen. Een 83-jarige dame liep been letsel op bij het uitstappen van een botsautootje. Toen ze even op de vloer stond werd ze aangereden. De andere keren dat de EHD er bij werd geroepen was voor vecht partijtjes en dronken lieden, die geen stap meer konden verzetten. Om kwart over twaalf gistermid dag was dat al het geval met een 30-jarige man die laveloos op de Hooglandse Kerkgracht lag. Een kannetje water over zijn hoofd deed overigens wonderen. Na een minuut of tien stortte hij zich weer in het feestgedruis. Twee mensen moesten met vergiftigingsver schijnselen door overdadig drank gebruik in het ziekenhuis worden opgenomen. Een 33-jarige Leiderdorper liep naar eigen zeggen in een café aan de Nieuwe Beestenmarkt zonder enige aanleiding vuistslagen in zijn gezicht op. De dader verdween in de menigte. De Leiderdorper moest met een onder- en boven- kaakfractuur worden opgenomen in het AZL. Een 38-jarige man uit Zoetermeer kreeg ook klappen in zijn gezicht, terwijl hij door de Lokhorststraat liep. De dader, een 23-jarige Leidenaar, kon in de Man- denmakersteeg door de politie worden opgepakt. Tegen tienen was er op de ker mis een vechtpartij. Daar is het de rest van de avond volgens de poli tie erg rustig gebleven. Een groep van zestien jongens wenste bier. Vier mannnen in de leeftijd van 22 jaar uit Oegstgeest en Warmond, die met een blikje bier in de hand liepen, werden daarvoor afgetuigd. Drie brillen sneuvelden daarbij. Brandjes Door de rotzooi op straat, in con tainers en bakken, was ér genoeg om aan te steken. Zeventien keer rukte de politie tussen twee en ze ven uur vannacht uit om pools hoogte te nemen. Zeven keef moest de brandweer eraan te pas DEN HAAG/LEIDEN - Twee jaar gevangenisstraf heeft de recht bank in Den Haag vandaag opge legd aan 22-jarige Leidenenaar, we gens poging tot doodslag. De rechtbank achtte bewezen dat de LEIDEN - De brandweer heeft vanmmorgen tegen zevenen bijna twee uur nodig gehad om een brand in een studentenhuis aan de Hogewoerd te blussen. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Het vuur is waarschijnlijk ontstaan in een afgesloten kamer, waarvan de eigenaar al enkele da gen op vakantie is. De kamer brandde geheel uit; de overige ka mers in het huis liepen flinke wa terschade op. Leiaenaai in ae nacht van 7 juli zijn leeftijdgenoot John Heems kerk op de Stationsweg in Leiden het voorhoofd heeft geschoten. Dat het slachtoffer de schietpar tij overleefde heeft hij te danken aan het feit dat de veroordeelde een zeer slecht omgebouwde alarmpistool gebruikte. Eén kogel bleef in het voorhoofd van de be laagde steken, een andere schamp te zijn schouder. De schietpartij was ontstaan nai een woordenwisseling. De veroor deelde Leidenaar haalde daarop het pistool uit zijn auto en vuurde zonder verdere waarschuwing drie of vier schoten af. Hij verklaarde later in een vlaag van verstandsver bijstering te hebben gehandeld. Tegen de Leidenaar had de offi cier van jusititie tweeëneenhalf jaar gevangenisstraf geëist. Behal ve tot twee jaar cel veroordeelde de rechtbank de man bovendien tot enkele geldboetes wegens het bezit van een wapenstok, wurgstokjes en een werpster. komen voor het bluswerk. In de Steenstraat liep zo'n brand je in een container nog een beetje uit de hand, omdat omstanders het nodig vonden zich ermee te be moeien. Een 21-jarige Warmonder en een 30-jarige Katwijker zijn aangehouden. Zij belaagden een agent die de boel stond uit te trap pen. Verder zijn er nog vier kinderen zoek geweest, is een man door een hond gebeten en zijn er negen mensen flauw gevallen. Geld provincie voor aanleg park Roomburg DEN HAAG/LEIDEN - Voor de aanleg van het park Roomburg, tussen de Roomburgerweg en rijksweg A4, stelt de provincie 225.000 gulden subsidie beschik baar. Met de werkzaamheden van het vijf hectare grote park moet wel nog voor het einde van het jaar een begin zijn gemaakt. De provincie verzoekt de ge meente Leiden om tijdens de werkzaamheden in het gebied een bord te plaatsen met de medede ling wat er wordt uitgevoerd en wie het betaalt. Op die wijze wor den de toekomstige recreanten geattendeerd op de aan te leggen recreatieve voorziening, aldus het provinciebestuur. Voor de aanleg van het Rem- brandtpark, zo schrijven de pro vinciebestuurders, zal een subsi die-aanvraag nader worden beke ken in het kader van de nieuwe subsidieregeling Binnenstedelijke recreatie. LEIDEN - Een deel van de Witte Singel is vanochtend voor verkeer afgesloten in verband met een ver zakking van het wegdek. Door een lek in het riool waren riool en weg dek gaan verzakken. Door de ver zakking, op de Witte Singel tussen de Gerrit Doustraat en de Hugo de Grootstraat, bestaat het risico dat een vlakbij gelegen waterleiding springt. Maandag begint de gemeente met de reparatie van riool en weg dek. Deze zal ongeveer twee weken gaan duren. Het snelverkeer wordt door middel van borden omgeleid via het Noordeinde, de Breestraat en de Korevaarstraat. Fietsers kun nen gebruik maken van het trot toir. Personeel van de reinigingsdienst was vanochtend vroeg op om de straten te vegen. Daarbij geholpen door een jongeman (rechts) die zich namens de hele stad schaamde voor de troep. (foto Fred Rohde) Op de Steenstraat is inmiddels ook een ploeg gearriveerd. "Het is een handigheidje hè, dat oprui men", zegt één van de vuilnisman nen. "Gewoon een kwestie van zo praktisch mogelijk werken". De jongeman die zijn medebur gers heeft opgeroepen om toch vooral de stad schoon te maken, heeft ondertussen ook een bezem ter hand genomen. Prachtig na tuurlijk, maar wat stuntelt hij ver geleken bij de profs van de reini gingsdienst. Hij is voortdurend in gevecht met de bezem. Later worden we aangehouden door een politiewagen. Wat dat voor een flauwekul was met die microfoon? Het wordt niet duide lijk of de agent serieus is of niet. We houden het er maar op dat hij een grapje maakt. Voor zijn eigen bestwil. Vuurtjes "Er zijn dit jaar wel veel vuurtjes gestookt", zegt een reinigingsman ter hoogte van het museum voor volkenkunde. "Wat een ellende joh, ik bedoel, je moet eerst wach ten tot dat spul is uitgebrand, be grijp je wel?" Op diverse plaatsen in de stad woeden inderdaad vuurtjes. In een steeg bij de Oude Singel bijvoor beeld. "Even uitstappen", zegt Tol, "want voor je het weet staat er een huis in de fik". Terwijl we in de vlammen staren, doet één van de bewoners zijn raam open. Tol: "Brand hè". Bewoner: "Is het ernstig?" Tol: "Nou, de vonken gaan vrij hoog". Bewoner: "Ja, dat kan wel, maar ik zou zeggen: regelen jullie dat nou even, want ik heb net een lek kere meid bij me". Schoon Op de terugtocht blijkt dat een groot deel van de Breestraat al schoon is. "Ja", verduidelijkt Tol, "dat gaat echt sneller dan je denkt hè". In de buurt van de Hogewoerd meent de voorlichter opeens iets merkwaardigs te zien. "Waar komt die rook nou vandaan joh?" Hoezo rook, waar dan? "Zie je die zwarte wolken niet? Laten we maar eens gaan kijken". De rook komt uit een huis, zo wordt even later duidelijk. Eén van de kamers van nummer 140 staat in de fik. De bewoners lijken aanvan kelijk niet echt goed door te heb ben hoe ernstig de brand is, maar na verloop van tijd gaat het hen toch dagen. Op één bewoner na dan. Hij was liever blijven slapen met z'n dronken kop. Het kostte de po litie in elk geval flink veel moeite om hem uit te leggen dat de kamer van z'n buurman aan het uitbran den was en dat hij het risico liep om geroosterd te worden. Als de brand is geblust, is het on geveer half acht. In het hoofdkwar tier van de reinigingsdienst aan de Noorderstraat gaat de eerste ploeg eten. Terwijl half Leiden kreunend en zuchtend in bed ligt, de dag ver vloekend dat die Spanjaarden wer den verslagen, is de stemming on der de reinigingsmannen nog steeds goed. Het ontbijt is stevig: kroketten, salade, soep... "Zo, en dan gaan we dadelijk weer", zegt één van de eters. Gaan we dadelijk weer? "Ja zeker", antwoordt Tol, "deze eerste ploeg gaat zo meteen het gewone huisvuil ophalen. Ja, die jongens gaan gewoon door".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4